BINNENLAND ONZE EILANDEN YAN WOENSDAG 25 JULI 192* Aan Uien werd dit jaar minder geveild 23.301,10 Aan Kruis- en Zwarte Bessen 16 822,90 Totaal minder geveild aan beide producten45.124,— Dit overtreft het over het geheel minder ge veilde bedrag ad 33.497,90 met ƒ11.626,10, waaruit volgt, dat ook dit jaar, evenals vo rige jaren, de kleine veilingen weer een stijgende lijn aangeven. Het is ook inderdaad merkbaar, dat de aanvoer van Tuinbouw producten gestadig toeneemt. Vooral de aan voer van Aardbeien wordt jaar op jaar grooter. Ook de Zwarte Bessen-aanvoer was dit jaar beduidend grooter dan het vorig jaar. De prijzen daarentegen waren aanmer kelijk lager. Vanaf de eerste Zwarte Bessen- veiling liepen de prijzen steeds naar beneden en daalden van 0,50 tot 0,20 per k.g. Het vorige jaar gingen de prijzen in opwaart- sche lijn en liepen van ƒ0,66 tot 0,95 per k.g. .De particuliere verkoop van Zwarte Bessen behoort zoo goed als tot het verleden. Met uitzondering van enkele kleine partijtjes, worden alle Zwarte Bessen van ons eiland via de Veiling verhandeld. Tot onze groote spijt kunnen wij dit van de Eieren nog niet zeggen. Weliswaar wordt de aanvoer ieder jaar grooter, maar toch worden de meeste Eieren nog buiten de Veiling om verkocht. Dit jaar hebben wij voor het eerst een proef genomen met één Eieren-veiling per week, in plaats van twee, welke proef uitstekend is geslaagd. Nu wij het kwantum hebben kunnen opvoeren tot 30 ad 85.000 Eieren per Veiling, is de kooplust aanmerkelijk verbeterd. Wat de Uien-veiling betreft, daaromtrent kunnen wij niet tevreden zijn. Uit boven genoemde cijfers blijkt duidelijk, dat dit jaar de Uien-veilingen verre ten achter staan bij die van het vorige jaar. Weliswaar is dit gedeeltelijk toe te schrijven aan de groote hoeveelheid in voorkoop verkochte Uien, doch in hoofdzaak falen onze pogingen door gebrek aan algemeene medewerking van onze landbouwers. Toch Is het meerendeel ervan overtuigd, dat er aan ons huidig han delssysteem alles en nog wat hapert en dat de sorteering en verpakking dringend ver betering behoeft. Geen vakblad kan men ter hand nemen, waarin niet telkens en telkens op een betere sorteering en verpakking van onze producten wordt aangedrongen. Het U.C.B. stelt krachtige pogingen in 't werk, om onze producten in betere conditie en onder het U.C.B.-merk „Leeuw met Vlag" te exporteerendit alles om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden en ons afzet gebied te kunnen behouden. Toch blijft men, ondanks alle waarschuwingen en voorbeel den, ten onzent nog altijd van verre staan. Ten slotte vermelden wy nog, dat wij aan de Directie van de N.R.C. een verzoek heb ben gericht, tot opname van de noteeringen van Aardappelen, Uien en Koepeen aan eenige buitenlandsche markten, aan welk verzoek is gevolg gegeven. De Secretaris, H. VAN HEEST. Onze Producten en liunne bewerking. Onder dezen titel ontvingen wij van de Lever's Zeep Mij. te Vlaardingen een bro chure waarin het geheele bedrijf te Vlaar- diDgen wordt beschreven met een aantal plaatjes van het bedrijf verlucht. Het is een aardig werkje dat een goeden kjjk geeft op het omvangrijke bedrijf aan de Maas. Het geheele proces van bewerking van de alom bekende Sunlichtzeep, Rinso, Lux en Vim wordt in dit boekske behandeld en toege licht met foto's. Het verdiend ongetwijfeld aller belangstelling. Plaatselijk Nieuws. HïDDELHARNIS. Zaterdagavond beging mej. P. de onvoorzichtigheid haar fiets on beheerd te laten staan. Later zou ze de fiets gaan halen, doch deze was vertrokken. Hoe wel aangifte volgde, is de fiets nog niet opgespoord. Vrijdag maakten de leerlingen der hoog ste klassen van de openbare lagere meisjes- en jongensschool met het onderwijzend per soneel, per tram hun jaarlijks uitstapje. Ditmaal ging het naar de Diergaarde te Rotterdam en den speeltuin „Plaswijck" te Hillegersberg. Begunstigd door heerlijk weer genoten de kinderen volop en was het voor allen een genoeglijke dag. Bij terugkomst had de muziekvereeniging „Sempre Cres cendo" zich aan het station opgesteld om hen af te halen, en ging deze voorop door de gemeente, vergezeld van een groot aantal belangstellenden, naar het schoolplein. Ook daar werden nog eenige nummers ten beste gegeven, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. Zaterdag had L. de Korte het ongeluk met zijn fiets in de haven te tuimelen nabij de aanlegplaats der boot. Door K. S. werd by spoedig op den kant geholpen, terwyl door J. B. de fiets werd boven gehaald. Door den landbouwer A. Peeman wordt reeds een party beste aardappelen (Eigen heimers) gerooid, welke zijn verkocht voor ƒ3,— per 70 kilo. Postduiven-sport. Op Zondag 29 Aug. zal door de Postduivenvereen. „Seinpost" worden deelgenomen aan twee buitenlandsche wedvluchten en wel: le. vanuit Dourdan (Frankrijk), afstand 390.626 K.M., met oude duiven,loslating 's morgens5 uur; 2e. vanuit Vilvoorde (België), afstand 94 700 K.M.met jonge duiven, loslating 's morgens 8 uur. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Vrydag 20 Juli 1928. Bloemkool 3,10 tot 11,40 p. 100 st. Komkommers ƒ2,80 tot 10,70 per lOOst. Sla 1,80 tot 1,90 per 100 krop. Andijvie 0,50 tot 1,80 per 100 krop. Postelein 8,tot 17,— per 100 k.g. Peulen 11,— tot ƒ22,- per 100 k.g. Doppers ƒ2,— tot 15,10 per 100 k.g. Wagenaars 28,— tot ƒ35,— per 100 k.g. Dubbele Princessen 35,70 tot 38,40 per 100 k g. Stoksnyboonen 51,— per 100 k.g. Stamsny boonen 30,— per 100 k.g. Heinrichboonen 29,— per 100 k.g. Tuinboonen ƒ1,— tot 2,60 per 100 k.g. Blauwputten 5,60 tot 6,10 per 100 k.g. Eigenheimers j 2,10 tot 3,— per 100k.g. Kruisbessen 9,50 tot ƒ15,— per 100 k.g. Zwarte bessen 40,— tot 44,— p. 100 k.g. Peren 17,— tot 18,60 per 100 k.g. Appelen 11,- tot IS,— per 100 k.g. Rabarber ƒ1,— tot 5,10 per 100 bos. Peen 5,70 tot ƒ8,— per 100 bos. Kroten 3,40 tot 0, per 100 bos. Roode bessen 0,05 tot 0,18 per pond. Frambozen 0,24 tot 0,29 per pond. Druiven le soort 0,61 per pond. Druiven 2e soort 0,40 per pond. Tomaten 0,04 tot 0,16 per pond. Morellen 0,28 per pond. Kaas (volvet) 0,60 tot 0,61 per pond. Meloenen 0,64 tot 0,74 per stuk. Veiling van Maandag 23 Juli 1928. Bloemkool 4,20 tot 17,50 per 100 stuks. Roode kool 21,— per 100 st. Postelein ƒ13,— tot 22,20 per 100 k.g. Doppers 7,50 tot 17,— per 100 k.g. Peulerwten ƒ17,— per 100 k.g, Dubbele Princessen 36,— tot 38,— per 100 k.g. Wagenaars 29,— tot ƒ34,— per 100 k.g. Stoksnyboonen ƒ40,- tot ƒ37,— p. lOOk.g. Tuinboonen ƒ3,— per 100 k.g. Sla 1,20 tot 2,40 per 100 k.g. Andijvie 0,60 tot ƒ2,80 p. 100 krop. Komkommers 5,70 tot ƒ11,40 per lOOst. Peen 4,70 tot 6,80 per 100 bos. Kroten 3,40 tot 3,80 per 100 bos. Blauwputten ƒ6,— per 100 k.g. Kriel 1,50 per 100 k.g. Roode bessen 18,—per 100pond. Krieken ƒ40,— per 100 pond. Morellen 36,— per 100 pond. Druiven 39,— tot ƒ60,— per 100 pond. Tomaten 10,— per 100 pond. Frambozen 28,— tot 25,— per 100 pond. Kruisbessen 18,— per lOOk.g. Yellow Transparant 11,— per 100 k.g. Westfriesche Peren 16,tot 19,— per 100 k.g. Kaas 34,— tot f 60,— per 100 pond. SOMMELSDIJK. Ook in deze gemeente is opgericht een vereeniging tot verkrijging van onroerend goed door landarbeiders. De heer Baart uit Middelharnis wees op de voordeelen die de Landarbeiderswet schonk en zette de werking dier wet uiteen. Een 24-tal aanwezigen traden toe als lid dier vereenigiDg. Mej. T. Kievit is als onderwyzeres be noemd aan de Chr. School te St. Philipsland. Bij vonnis van het Kantongerecht alhier, d.d. 20 Juli 1928, is T. H., landbouwer te Ouddorp, verdacht vanjachtovertreding, van alle rechtsvervolging ontslagen. Sport. Met fraai zomerweer had Zater dagmiddag en -avond de diverse sport-ont- moetingen tusschen Flakkeesche en Voorn- sche sportenaren plaats. Allereerst toog F. Z. C. te water om V. I. Z. te ontmoeten voor een polowedstrijd. Dat V. I Z. meer gespeeld had, bleek reeds zonneklaar van begin af aan. Want hoe hard ook F. Z. C. poogde een dreigende en gekomen nederlaag te ontgaan. V. I. Z. die reeds ge speeld had en dus over routine beschikt was F. Z. C.'s meerdere en het is alleen te danken aan het uitstekende doel verdedigen van Wijn- hoff dat F. Z G. met slechts 5-0 verloor. De Flakkeesche jongens die metinvallers waren, hadden ook pech en eens dachten we nog dat de midvoor uit een lastige positie doel puntte, toen de paal redding bracht. F. Z. C. keert echter volgende maand terug en hopen dan dat verdere oefening beter resultaten geeft. Ook 't korfballen gaf geen succes. Ouden hoorn doelpuntte reeds in de eerste 5 minuten 2 X eD voor halftime waren de Flakkeeënaars reeds met 4-0 achter. Toen maakte ze een tegenpunt en zondere verdere verandering kwam hiermee het einde. De eenigen die succes hadden, waren de voetballers en het slachtoffer was O. Y. V. Zes malen lieten de Flakkeeënaars het Oost- voornsche net trillen en slechts 1 maal mocht Fun.de bal uit het net halen. Zondag kwam Schiedam op bezoek bij Flak- kee en moest op het Flakkeesche veld de eer van de overwinning aan geel-blauw laten. De geanimeerde kamp eindigde met 4-2 voor Flakkee. DIRKSLAND. Tegen een persoon te Som- melsdijk is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der visscherijwet. Dhr. J. Gideonse, werkzaam aan de Byz. School, alhier, slaagde j.l. Zaterdag te Rotterdam voor de Hoofdakte. Het roekeloos rfiden van een zoon van A. L. was j.l. Zaterdag oorzaak dat Mej. M. R. zoodanig werd aangereden dat«y bewus teloos bleef liggen. Met een gezwollen oog werd zij thuis gebracht. HERRINGEN, By afwezigheid of ontsten tenis van den burgemeester zal deze worden vervangen door Wethouder J. den Boer. J. d. O. had het ongeluk zoodanig in zyn hand te steken met een beitel dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. De heer A. Vergeer, alhier, heeft onders hands een woonhuis aangekocht van den heer J. Tieleman te Melissant. GOEDEREEDE. De zeevisscher J. 't Man netje had op de-visscherij een schade van 60,— te maken en T. v. d. Houten even eens 50, De garnalenvisschers hebben de afge- loopen week gemiddeld 100 kilo garnalen per dag gevangen. OUDDORP. De garnalenvisschers hebben de afgeloopen week van 50-60 k.g. garnalen per dag en schuit gevangen. Jb. Meijer uit de Middelduinen heeft te Stellendam van J. van Seters onderhands aangekocht een woonhuis met schuur. a.s. Woensdagavond hoopt voorde Geref. gemeente op te treden ds. de Blois van Dirks- land. In de weervisscherijen werd vorige week 10 zalmeD gevangen. Zaterdagavond werd by inschrijving verhuurd ten verzoeke van de heer De Boer te Hove bij Antwerpen. 1 perceel bouwland, K. Tanis ƒ140,per gemet. 1 perc. bouwland, K. Mastenbroek 155,— per gemet. 1 perceel bouwland, J. Grin wis 110,75 per gemei. 1 perceel bouwland, P. Bakelaar 95,80 per gemet. Bij de gehouden openbare verkooping van veldvruchten liepen de prijzen van 200— 270 per gemet. Konijnen als rooofdieren. In de buurt den Oostdijk maken de wilde konijnen, die daar zoo veel zijn, veel schade in de tuinen. NIEUWE TONGE. A.s. Zaterdag zal de P.Y. de Gevleugelde Bode, alhier, een vlucht houden vanuit Vilvoorde (afstand 89.743 K.M.) C. v. M. had het ongeluk met zyn auto de fiets van L. K. heelemaal in elkaar te rijden. Gelukkig had geen persoonlijk onge luk plaats. Aan den gemeente-ontvanger, alhier, is van Maandag 23 Juli tot en met Maandag 6 Augustus a.s. verlof verleend. Het ontvan gerschap wordt gedurende dien tijd ter sec retarie waargenomen, alwaar ook de uitbe taling der z g. armengelden zal plaats hebben. OUDE TONGE. De Burgemeester brengt ter algemeene kennis, dat op Woensdag 25 Juli a.s. by gelegenheid van het Zang- en Muziekconcours, voor motorrytuigen, ook tweewielers het éénriclitingverkeer zal wor den ingevoerd, n.l. naar het terrein door de kom van het dorp langs den Kerkring, terug langs het Tramstation en Cappelleweg. Te vens wordt verzocht de door de politie te geven voorschriften stipt op te volgen. ROGKAN JE. Er zyn nog geen deelnemers genoeg voor den cursus in economisch en practisch haken, dezen winter door Mej. Bakker hier te geven, en daarom dringen wij ernstig aan zich vóór 1 Augustus nog aan te geven bij den heer L. Goudswaard, Secretaris V.Y.V. Nog zyn medailles voor 't aanstaande Concours-festival toegezegd door D. de Kievit en Jos. Briggeman van Rockanje; door C. Klop en J. Godschal van Nieuw Helvoet en L. Pette, fabrikant te Amsterdam. Yoor de 3de maal zal Rockanje's Fan fare-corps „Ons Genoegen" een Concours festival a.s. Zondag houden. Tweemaal deed het dit met veel succes in Oostvoorne, toen daar nog geen Fanfare-corps was. Wy twijfe len er niet aan, of, als 't weer zoo mooi blijft, zal dit 3de Concours-festival ook wel slagen en een enorm vreemdelingenbezoek geven. Er komen minstens 1000 leden der deelnemende vereenigingen. De keurige feest gids is op 't feestterrein te verkrijgen, 't Beleefd verzoek van 't Fanfare-corps aan Rockanje's dorpskom is Zondag de vlag uit te steken. Vooral in deze echte zomerdagen met groote droogte, in een zee van stof bij 't druk auto- en ander wagen verkeer, vragen wij namens vele ingezetenen aan Rockanje's Raad: Is 't niet hoog tijd een sproeiwagen aan te schaffen? De kosten der bediening waren wel te vinden. VEILINGSBEBICHT van Maandag 23 Juli 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Postelein 0,09 per k.g. Aardappelen 3,80 tot 7,50 per 100 k.g. Poters 1,70 tot 3,20 per 100 k.g. Aardbeien 0,49 per k.g. Frambozen 0,61 tot 1,46 per k.g. Roode bessen 0,20 tot 0,85 per k.g. Witte bessen 0,22 tot 0,80 per k.g. Zwarte bessen 0,33 tot 0,42 per k.g. Kruisbessen (onryp) 17 tot 21 p. 100 k g. Blauwe druiven 0,86 tot 0,92 per k.g. Morellen 0,28 tot 0,32 per k.g. Groote boonen 3,50 tot 6,20 per 100 kg. Boonen dubb. stam 38 tot 43 per 100 k.g. Stamsnijboonen J 32,- tot ƒ36,- p. 100 k.g. Stoksnijboonen 42,- tot ƒ55,- p. 100 k.g. Tomaten A 0,19 tot 0,24 per k.g. AA 0,18 tot 0,20 per k.g. B 0,18 tot 0,21 per k.g. O 0,17 tot 0,22 per k.g. CC 0,12 tot 0,17 per k.g. bonken 0,08 tot 0,13 per k.g. Komkommers (w.) 4 t. J 10 p. 100 k g. Augurken 0,30 tot 0,58 per kistje. Peen 7,70 tot 8,70 per 100 bos. Kroten 2,10 tot 4,20 per 100 bos. Kool (roode) 10,- per 100 stuk. Bloemkool I 9,— tot 12,— per 100 st. II 4,— tot ƒ6,— per 100 st. Andijvie 3,40 per 100 krop. Rhabarber 4,90 per bos. Doperwten 0,05 tot 0,14 per k.g. Peulen 0,07 tot 0,14 per k.g. Kipeieren netto ƒ5,— tot 5,40 per 300. Eendeieiren 4,40 per 100. Aanvoer 25069 stuks. VERKOOPINGEN. Op DONDERDAGEN 2 en 9 AUGUSTUS 1928, 's avonds half zeven uur (z tte Sommelsdijk, in Hótel Spee, resp. veiling en afslag, vani 5.26 90 H.A. (13 gem. 1 R S M.) Tuinland, te Sommelsdyk, aan den Dorpsweg, in de z.g. „Oude Stee", in 18 perceelen en combinatie. 1 December 1928 uit de pacht. Ten verzoeke van de gezamenlyke eigenaren Familie De Graaff te Middelharnis en N.Y. Zilversmit en Pinto te Rotterdam. Notaris VAN DER SLUYS, Indië's bodem en producten. Ongetwyfeld is de belangstelling in onze koloniën in de laatste jaren belangrijk toe genomen, al mag wel eens gevraagd worden, of deze belangstelling wel in vollen omvang aan het land zelf ten zegen strekt. Niet altijd geldt deze belangstelling Indië's bodem en producten, welke toch zoozeer ons eigen bestaan raken. Veelal hoort men zelfs de opmerking: „wat hebben wij eigeniyk met Indië's bodem te maken, die, bodem is im mers onuitputtelijk rijk, en wat men er in den grond stopt, groeit well Was dat maar waar. Neen, voor de pro ductie van alle schatten, die de Indische bodem inderdaad voortbrengt, is meer noo- dig, en dienen, gelyk Prof. Mohr ons zoo duidelijk heeft geschetst, de volgende fac toren samen te werken: 1. de bodem zelf; 2. het gunstige klimaat; 3. veel arbeid; 4. veel kapitaal en 5. kennis, kundigheid, orga nisatie. Over elk dier punten een enkel woord. Als men door de vergelijking van de opper vlakte van Indië met die van Europa gaat beseffen, hoe groot Indië eigenlijk wel is, dan zal het niet moeiiy'k zyn in te zien, dat in zoo'n uitgestrekt gebied de bodem niet overal gelijk, niet overal even mooi kan zijn. Inderdaad, er zijn streken, waar de vrucht baarheid grooter is dan die der rijkste stuk jes van Nederland. Van nature groeit daarop dicht, weelderig bosch. IMaar er zijn ook streken, wier bodem zóó arm is, dat er niets op wil groeien, zelfs ondanks het warme klimaat met veel zonneschyn en regen, na genoeg geen onkruid. De armste heigrond der Veluwe is rijk in vergely king met zulke Indische streken. En toch ziet men tegen woordig van de laatsten nog wel eens een nuttig gebruik maken, maar dan ligt dat aan de andere hierna genoemde factoren. Het klimaat is werkelyk voor plantengroei schitterend. Het gansche jaar door groote warmte zonder de verzengende hitte van de Sahara of Arabië; veel regen en rykeiyk zonneschijn. Toch zijn er wat den regen be treft belangrijke deelen van Indië, zooals Midden- en Oost Java, Madoera, Bali, enz. die jaarlijks maanden lang droogte hebben. Schijnbaar een nadeel is dat in werkelykheid weer een voordeel: cultuurgewassen als koffie, kapok, suikerriet gedijen daarby zelfs uitstekend. De bodem is onder zulk een kli maat gemiddeld rijker en een eventueel tekort aan water laat zich aanvullen. Maar al die rfike gaven der natuur zouden, wat de productie betreft, niet tot hun recht komen zonder arbeid, veel arbeid. Inlanders, Chineezen, Europeanen, allen werken flink. Lyntrekkers vindt men overal, ook in Indië, maar vermoedelijk daar gemiddeld eerder minder dan meer dan hier in Europa Het alom verbreide verhaaltje van de luiheid van den Inlander is zeker „een verhaaltje-", al mag het waar zijn, dat hy per hoofd per dag minder werk verzet dan zijn Hollandsche collega; maar hij doet het dan ook bij een temperatuur, waarbij een Hollandsch werk man ook niet op zyn best is. Dit daargelaten de grondbewerking in de suiker- en tabakscultuur is intensiever dan ergens anders ter wereld. Of het nu in den Inlandschen rijstbouw is, of in de tabaks cultuur, of het is in de Europeesche suiker- of theecultuur, steeds wordt men getroffen door de intensiteit van de groote zorg voor de grondbewerking, de bemesting, het uit- planten, het wieden, enz. Neen, waarlijk, groot is de productie van Indië, maar grootsch is ook de arbeid daarvoor voortdurend ver richt 1 Intusschen vele der Indische cultures geven pas na 46 en meerjaren product; in het byzonder de struik- en boomcultures als thee, kina, rubber, oliepalmen, enz. Al die jaren moeten de bodem en de culturen met veel zorg worden onderhouden, en dat kost veel geld. Daarvoor is dus veel kapitaal noodig. Verder zyn er voor de bewerking van den oogst dikwyis zeer groote en kost bare installaties en fabrieken noodig; ook daarvoor zyn groote kapitalen noodig. Ver der nog voor wegen, bruggen, woningbouw, hospitalen, enz. En daarmede is men er nog niet! Ook na het oogenblik, dat de bodem zynen ryken oogst, (die soms erg tegenvalt) heeft gegeven, en het marktproduct is bereid, komt er nog heel wat kijken, aleer dat product wordt verkocht en betaald. Dat alles valt buiten het bestek van deze beschouwing. Alleen zy hier gereleveerd, dat zonder véél kapitaal in goed vertrouwen in al die ondernemingen van Indië gestoken, van de gansche produciie maar heel weinig ware terecht gekomen. Tenslotte gegeven al dien meer of minder vruchtbaren bodem, het groeizame klimaat, de talrijke willige arbeidskrachten, en groote beschikbare kapitalen, zou de Indische pro ductie nimmer de hoogte en het succes hebben bereikt, die [zy nu heeft, wanneer de Nederlanders in Indië niet kennis, kun digheid, organisatievermogen, initiatief en volharding hadden ontwikkeld, die de gan sche wereld bewondering en eerbied afdwin gen, behalve, ja nu moet een pynlijk woord uit de pen behalve een zeer groot deel van het moederland zelf! Want hoe weinigen hier te lande weten, hoe in weinige tientallen jaren onbewoonde streken, grooter dan Nederland, veranderd werden in bloeien de landen, waar Inlanders en Europeanen genieten van de geschapen welvaart, hoe Hollandsche ingenieurs door prachtige irri- gatiewerken dorre vlakten herschiepen in vruchtbaar bouwland. Gelukkig begint er de laatste jaren echter een verandering ten goedejpkomen;begint men, ook in kriugeD, die nooit zeifin Indië waren of daar relaties hebben, in te zien, wat voor dit deel van het Rijk Neder land het andere deel van het Rijk Nederlandsch-Indië beteekent; materieel èn cultuur, en het laatste is daarvan zeker niet het minste! NOG NIET VASTGESTELD, DAT EK GESCHOTEN IS. De ramp in de myn „Hendrik". MAASTRICHT, 22 Juli. Naar wy ver nemen heeft het onderzoek naar het ongeluk in de mijn „Hendrik" nog steeds op de meest consciëntieuze wijze voortgang. In de commissie van onderzoek hebben naast de directie der Staatsmijnen en het Staatstoezicht op de mijnen ook vertegen woordigers van het Alg. Mijn werkersfonds en de mynwerkersorganisaties zitting. Dagelijks worden tientallen personen ge hoord van wie maar eenigszius verwacht wordt, dat zij inlichtingen kunnen geven. Het onderzoek wordt zeer belemmerd door het feit, dat allen, die zich op het oogenblik van de ramp ter plaatse bevonden, zyn om- Naar men ous mededeelde is uit de thans afgelegde verklaringen geenszins bewezen, dat er in den be wusten mijngang geschoten is. Spoorwegrytuig omgekanteld, Zondagmiddag omstreeks 6 uur is op het emplacement van het Hollandsche Spoor station in Den Haag bij het rangeeren voor het in elkaar zetten van een trein een der personenrijtuigen uit de rails geloopen en vervolgens omgekanteld. Het gevolg was, dat twee lijnen even buiten het overdekte gedeelte van het perron versperd werden en het verkeer belangrijke vertraging onder vond. Persoonlijke ongelukken deden er zich niet bij voor, en ook de materieele schade is slechts gering. Het verkeer naar Rotter dam kon over enkel spoor doorgaan. Den geheelen avond is men bezig geweest om den gekaDtelden wagen van de baan te verwijderen. Vanochtend is de baan weer vrijgemaakt. ONGELUK MET EEN KANO TE LEIDEN. Twee jongens verdronken. Maandagmorgen omstreeks 10 uur zijn de 9-jarige J. Witteman, uit de Jan van Hout kade, en de 10-jarige W. v. d. Kwast, uit de Hoefstraat te Leiden, door het omslaan van hun kano aan de Rijn- en Schiekade aldaar te water geraakt. De jongens ver dwenen in de diepte. De heeren A. Tegelaar, J. P. Lanen en J. Fabel gingen gekleed te water, maar het gelukte hun niet, de jongens boven te krijgen. Later kwamen de brug wachters Turk en Post en de politie-agent Lekkeringa met dreggen aan, waarmee de jongens op het droge werden gebracht, zy werden binnengedragen bij dr. von Schmidt en bij de wasscherij van den heer G. Dekens. Dr. Horst en dr. Jacobi hebben langen tijd getracht de levensgeesten bij de jongens op te wekken, maar dat is niet gelukt. Uit een auto gesprongen. Zondagavond ongeveer balf-twaalf zag een agent van politie te Schiedam, dat op den Rotterdamschendijk twee meisjes uit een in volle vaart rydenden auto sprongen en tegen de straatsteenen smakten. De auto reed in de richting Rotterdam. De verwondingen van de beide meisjes bleken gering te zyn. Zij verklaarden te zijn G. van E., 21 jaar, en G. H., 18 jaar, beide te Schiedam. Zij hadden kennis gemaakt met twee mannen in een café aan het Broersveld, die haar aanboden haar naar huis te brengen. De meisjes stapten in den auto, doch toen zij bemerkten dat de bestuurder in de l ichting Rotterdam reed, sprongen zij er uit, daar de chauffeur op haar verzoek niet wilde stoppen. DOODELIJK ONGEVAL TE HEKRLERHEIDE. HEERLEN, 23 Juli. In de Oranje- Nassau-mLjn III te Heerlerhetde is Zaterdag een doodelijk ongeval gebeurd. De beide arbeiders Grosek en Bastojewsky, die aan de kolen werkten, werden door vallend gesteente getroffen. De dertig-jarige Grosek werd dade- ïyk gedood. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Bastojewsky kreeg ernstige in- en uitwendige kneuzingen, zoodat over brenging naar het hospitaal alhier, nood- zakeiyk was. Gemengd Nieuws. Gevecht om het behoud van de „Bremen". PARIJS, 21 Juli. Aan de „New York Herald" wordt gemeld, dat de te East Orange wonende vrouw van de in Lobster Bay op Labrador gestationneerde kustwacht een tele gram uit Long Point heeft ontvangen, waarin haar man een gevecht beschryft, dat hij en twee zijner menschen tegen visschers van New Foundland hebben moeten voeren, welke op 6 Juli geprobeerd hebben het vlieg tuig de „Bremen" te stelen. Deze visschers zyn echter na een gevecht verdreven. (Wolff) PARIS WIL HEDEN STARTEN. Via de Azoren en Bermuda's naar New York. BERLIJN, 20 Juli. - Uit Parijs wordt gemeld, dat het Fransche ministerie van Marine heeft medegedeeld, dat de Vlieger Paris morgen bij gunstig weer zijn vlucht naar Amerika zal ondernemen. De tocht gaat eerst naar de Azoren, van daar naar de Bermuda-eilanden en vervolgens naar New-York. DE DOOD VAN LOEWENSTEIN. Vermoord? PARIJS, 21 Juli. Over de aanleiding tot het laten openen van het lijk van den ban kier Loewenstein op verzoek van de familie, verklaarde de zwager van den bankier mr. Convert, dat hij van het Engelsche ministe rie voor luchtvaart een brief heeft ontvan gen, waarin wordt medegedeeld, dat een ongeval onmogelijk is, daar één persoon niet in staat is de deur van een vliegtuig te openen. Er bestaat ook een vermoeden van zelfmoord, doch deze gedachte wordt door hen, die Loewenstein goed kennen, niet aanvaard. „Wy zyn daarom van meening", verklaarde mr. Convert, „dat een misdaad niet onmogelijk is. Wij verdenken niemand, doch wij willen niet, als later het stoffeiyk overschot van Loewenstein begraven zal zyn dat een krant of financieel© instelling zal beweren, dat Loewenstein voor het vertrek is vergiftigd en daarna uit het vliegtuig geworpen is." STERVEND KONINKRIJK. De jongeren emigreeren, de ouderen verdwijnen. Een geheele staat met een koningin en een parlement dreigt langzamerhand van de aardoppervlakte te verdwijnen. Het aantal zielen van dit koninkryk bedraagt op het oogenblik nog 50, doch ieder jaar worden het er minder. Dit merkwaardige ryk, waarvan in de ge schiedenis nergens melding wordt gemaakt, is omstreeks 160 K.M. ten Westen van Schotland en circa 80 K.M. ten Westen van de Hebriden in den Atlantischen Oceaan gelegen. Het is het eiland St. Kilda, welker bewoners waarschijnlijk wel het eenzaamste leven in geheel Europa zullen leiden. Ken- teekenend hiervoor is, dat de door hen met Kerstmis geschreven brieven eerst in Maart d.a.v. het vasteland van Schotland bereikten. Deze eilandbewoners spreken allen nog het oude Keltisch. Engelsch is voor de ouden van dagen onder hen een totaal onbekende taalhet jongere geslacht daarentegen spreekt de Engelsche taal zeer langzaam en duidelijk. Maar juist dit jongere geslacht draagt de schuld, dat het volk van St. Kilda binnen afzienbaren tijd niet meer zal bestaan. Want de jongelieden verlaten hun eenzaam eiland en begeven zich naar de steden op het vaste land, terwijl de overblijvende ouderen ge- leidelyk sterven. Spoedig zal St. Kilda dan ook nog slechts door zijn ontelbare zeevogels worden bewoond. Alleen tijdens de zomermaanden bestaat een geregeld scheepvaartverkeer naar het eiland. Na Augustus echter brengen nog slechts enkele walvischvaarders of kotters een enkele maal een bezoek aan het eiland. De belangrykste instelling van St. Kilda is zijn parlement. Eiken dag vergaderen de mannen met elkaar. Dan ontspinnen zich heftige discussies; allen nemen tegelijkertyd het woord en e6n ieder tracht met zoo groot mogelijke stemverheffing aan de vergadering zyn meening op te dringen. Ten slotte slaagt men erin de agenda vast te stellen. Somtijds wordt besloten, naar het naburige eiland Soay te varen, ten einde de beroemde St. Kilda-schapen te scheren. Of als het mooi weer is, wordt een expeditie naar Borerary georganiseerd, welk eiland het verst buiten in den Oceaan is gelegen. De vrouwen van St. Kilda zijn krachtig en goed gebouwd. Zy loopen op bloote voeten; haar lievelingskleedingstuk is een bontge kleurde sjaal. Het artikel hoeden kennen zij niet. Voorheen werden de vrouwen, als de mannen de schapen gingen scheren, steeds naar het eiland Soay gebracht. Daar bleven zy gewoonlijk een week of nog langer om zeevogels in strikken te vangen. De leidster dezer expeditie werd de koningin genoemd en hoewel dit gebruik thans niet meer be staat, bestaat er nog altijd een koningin van St. Kilda. Zij is oen der oudste inwoonsters van dit in vergetelheid verzonken koninkrijk. RECORDREIS OM DE WERELD. NEW YORK, 23 Juli. De Amerikanen Mears en Collyer zfin heden na hun reis om de wereld te New York teruggekeerd. Zij hebben den tocht, die per spoor, boot en vliegtuig werd gedaan, in den recordtyd van 23 dagen 15 uur en 21 minuten afge legd. VELDSLAG IN NEW YORKS NEGERWIJK. NEW YORK, 23 Juli - Iu Harlem, de negerwyk van New een groot gevecht zwarte bevolking en na een stryd van u hulp van do brand schenmenigte overm De aanleiding tot del van een neger door I door de woedende boeken, steenen e.d. I Later belegerde een I personen tot diep in I bureau; zij kon slee 1: brandspuit verdreven I VRIJ ZWARE uikA MAKASSAR, 23 heden om 10.40 uui schok gevoeld, welkefl en zich bewoog in d< EEN VLIEG LONDEN, 23 Juli| Londensch advokaat, strijd om den beker genomen, wordt nad; Newcastle naar Glas vermist. Dit gedeelt' grootendeels over eer volkte streek en het tuigen, de politie en voet en in auto's, o.w er op uit om hem te TRAMONGELU1 Dertig g BRUSSEL, 23 Juli van de tram is alhi bijwagen stampvol v| reden. Er zijn dertig wie negen in de zieki den opgenomen. De o« waarnaar oen gerecht] ingesteld, is nog niet NOBILE VERKOP TEEKEIV BERLIJN, 22 Juli. I aan de „Welt am Mo; een blad te Rome zijn het avontuur van de J lire verkocht. De Italiaansche coi mieri heeft aan eenig een mededeeling gezor vallen op generaal No niet dulden, dat andei aangelegenheden met klaart, dat generaal N heeft gedragen en ver Polo en Columbus. ten onrechte voor dd „Italia" veantwoordeiy De „Krassin" OSLO, 22 Juli. - is gebleken de schroef Oslo te repareeren zal c mogeiyk naar Gothen| Naar uit Moskou ijsbreker „Malygin", Koning Kareleilanden hebben afgezocht, de |H is nu op weg naar ArH Van het Latham-vlieiH is geen spoor gevonde] Mariano o BERLIJN, 23 Juli. -I uit Kingsbay, dat Zon „Citta di Milano" een gehad. Ofschoon overH overledene het strengstM wordt, loopt er een ge Mariano, een deroverlt gren-groep is, die geste B geleden moest by Mari worden. Bovendien zcH Malmgren-groep, majoc zyn. Ontploffing en brar te War£ Te Warschau is een v I een ontploffing geheel va I na de ontploffing ontstol I het vuur breidde zich arbeiders kwamen in c lijken werden door de I puin weggehaald. De r onvoorzichtigheid van danks het verbod in d> k en de branden De man liep zelf zeer z op. ONTSN De in het Landsberg tot acht jaar vestingstra luitenant Raphael zou 1 I gevangenis te SonnenbH streng verblijf te Tegel volgens de bepalingen De luitenant, die door él werd, is op het statiotite bewaker ontkomen en ingestelde pogiDg tot gevonden. ZAPPI'S EN MARIAN! Vier dagen in eer OSLO, 17 Juli. - Dé Hoel, die zich aan booi bevindt, seint omtrent de Zappi en Mariano hebb volgende aangrypende Zappi was door den j worden. Hy wierp met en naar een ysbeer, tei! ziek was om te kunnen liggend met spanning i zagen zy voor het eer

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2