ONZE EILANDEN No. 73 21 JULI 1928 W KNIE BI.Ah Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Zomerwarmte Burgerlijke Stand. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 21 JULI 1928. 5 LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van MIDDELHARNIS maakt bekend, dat de loting voor de lichting van 1929 voor deze gemeente zal plaats hebben in de Raadzaal van het Gemeente huis alhier, op Woensdag, den 8 Augustus 1928, des namiddags te 2 uur. De ingeschrevenen, die aan de loting moeten deelnemen, worden uitgenoodigd om ty'dig op de aangegeven plaats aanwezig te zijn. Middelharnis, 17 Juli 1928 De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. (Zie verder Aanplakbiljet). De Minister van Financien maakt in de Staatscourant bekend, dat ten behoeve van 's Rijks Schatkist is ontvangen wegens ach terstallige belasting en gewetensgeld by den Inspecteur der directe belastingen, invoer rechten en accljnen te Hellevoetsluis 7000,*- 500,-; 7000,-; 600,-; 300,-; 18000,-; bij den Ontvanger der directe belastingen te Brielle 900,— by dien te Oude Tonge 852,68. MIDDELHARNIS. De heer K. Dijkstra, leeraar aan de U. L. O. school alhier, slaagde dezer dagen voor het examen Boekhouden l.o. Geitenkeuring. Uitslag van de Woens dagavond gehouden geitenkeuring, uitgaande van de Geitenfokvereeniging „Middelharnis— Sommelsdijk". Overjarige geiten: L Wielhouwer, le pr.(medaille); J. Slulj, 2e pr. (ƒ1,50); W. Kievit, 3e pr. (ƒ1,—). 1-jarige geiten: J. Verolme Lz., le pr. (medaille); W.Kie vit, 2e pr. 1,50)J. Vroegindeweij Kz., 3e pr. 1,-). Lammeren Wed. Fr. Buijs, le pr. 1, Wed. J. Vroegindewey, 2e pr. (ƒ0,50); J. Vroeg indeweij Kz., 3e pr. 0,50). Geiten die reeds zijn bekroond: S. Fr. Koote, le pr. (ƒ1, Wed. Fr. Buijs, 2e pr. 1, Een flink aantal geiten en lammeren waren op deze keuring aanwezig, waaruit biykt, dat voor het aanfokken van goede geiten meer animo bestaat dan voorheen. Tot monteur by de Telefonie en Tele grafie alhier, is benoemd de heer Boksma uit Den Haag. Aan de Kweekschool te Hellevoetsluis zijn geslaagd voor het overgangsexamen van de le naar de 2e klasse: J. L. de Baan en H. Deijs, en van de 3e naar de 4e klasse: mej. M. Langbroek. Door Jb. Jordaan is met 2 duiven deel genomen aan een wedvlucht vanuit Limoges (Frankryk), afstand 692.534 K.M., uitgeschre ven door de Nat. Afd. A, Noord-Holland. Met beide duiven behaalde hy eenprys,n.l. de lllé en de 169e. Van de erven L. Aupperlée heeft Jb. v. Strien onderhands een woonhuis gekocht, staande aan den doorgang Voorstraat—Wes telijke Achterweg. Tot het eerste leerjaar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier, zyn na afgelegd examen toegelaten onze dorpsgenootenD. de Baan, J. den Hollander, Fr. Hössen, J. van Paasschen, G. Tiemens en A. van den Tol. Opening en sluiting der Jacht. Van wege den Burgemeester dezer gemeente is per aanplakbiljet bekend gemaakt de opening en sluiting der jacht voor verschil lend wild. De officieele kennisgeving is te uitgebreid om in zfin geheel te worden op genomen. Belanghebbenden raden wy 8 bedoeld aanplakbiljet te lezen. Postduiven-sport. Door de Postduiven- vereen „Seinpost" zal op Zondag 22 Juli aan twee wedvluchten worden deelgenomen en wel vanuit Angouléme (Frankrijk), afst. 740 642 KM (jarige duiven), loslating des morgens 5 uur; vanuit Lier (België), afst, 75 400 K M. (jonge duiven), loslating des morgens 8 uur. Zaterdagmiddag speelt F Z C. haar eerste polowedstyd tegen V I. Z. in Helle voetsluis. R.H U.S. TE M1DDELHARNIS. Overgegaan naar de 2de klasse: J. Bezuyen, L Donkersloot, I van Dorsser, M. de Graaf, L. W. Hagens, B S. L Hössen, A J. Jansen, J Koert, G. C. Koese, J. Kosten, H C Landheer, P. Lokker, A.H Mijs, J. A. van Nieuwenhuizen, A N. van Oudgaarden, A. Roodzant, F. Tanis, K. C. Verkerk, W. Vroegindeweij, C. Wielaard. Niet bevorderd 7. Overgegaan naar de 3e klasse: J Akkerman, T C. Akkerman, M. Dorst, H. J van Gent, J Koese, M. J. Koert, E. de Lint, J.M.Mulder, H.R Rober, N.A.Slis, S. Slijper, H. van Waarde. Niet bevorderd 4. Van de 3e naar de 4e klasse: Mej. J. vanBuuren, A. J. Buys, Mej A H de Haas v. Dorsser, A. H. de Haas v. Dorsser, Mej C Jansen, Mej. P. A. de Jonge, Mej.P Oomens Mej Ch. M. M. v. Paasschen, Mej. J. C. van Schouwen, Mej. H. de Vos, Mej H van Dorsser, P L. Slis, P. J. Slis, D. Tanis, H Vetter, P. C. J Voogd, B. de Voogd, A. Vroeg indewey. Niet bevorderd 3. Van de 4e naar de 5e klasse: J. van den Broek, C. le Comte, L. J. den Hollander, A Kornet, J Parree, Mej.H.C. van Splunter, B.Vis. Allen bevorderd. Geslaagd voor de le klasse: J. L. den Hollander, Middelharnis. C. A Tiemens, Middelharnis. A L van den Tol, Stad aan't Haringvliet. P. A. de Wilde, Nieuwe Tonge. G. Kort, Melissant. A. van der Poel, Sommelsdyk. F. Hössen, Middelharnis, C. Voogd, Goedereede. J. van Paasschen, Middelharnis. W. Kievit, Sommelsdyk. D. Baan, Middelharnis. G. J. Buth, Dirksland. D P. H. van Dongen, Middelharnis. J. Sparling, Ouddorp. Niet geslaagd 1. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Woensdag 18 Juli 1928. Bloemkool 2,20 tot 12,80 p. 100 st. Komkommers 7,60 tot 11,— per lOOst. Sla 1,80 per 100 krop. Andijvie 0,80 tot 2,60 per 100 krop. Peen f 3,40 tot 6,10 per 100 bos. Rabarber 7,80 tot 8,70 per 100 bos. Postelein 12,— tot 17,- per 100 k.g. Doppers f 5,50 tot 14,70 per 100 k g. Peulen (dikke) 8,— tot ƒ11,- per 100 k.g. Wagenaars 43,— tot 48,— per 100 k.g. Dubbele Princessen 51,— per 100 kg. Stoksnijboonen 62,- per 100 k.g. Eigenheimers J 2,60 tot 3,20 per 100 k.g. Blauwputten ƒ4,— tot 5,20 per 100 k.g. Poters (landgewas) 1,80 tot 2,20 p. 100 k.g. Kruisbessen 7,50 tot 17,— per 100 k.g. Zwarte bessen 28,— tot 42,— p. 100 k.g. Peren 10,— tot 22,- per 100 k.g. Yellow Transparant (val) 9,50 tot 14,— per 100 k.g. Kroten 2,80 tot 4,60 per 100 bos. Tomaten 2,50 tot 15,— per 100 pond. Roode bessen 0,10 tot 0,23' per pond. Witte bessen 0,08 per pond. Frambozen 0,13 tot 0,25 per pond. Druiven le soort 0,61 per pond. Druiven 2e soort 0,40 per pond. Kaas (volvet) 0,60 tot 0,61 per pond. Boter 0,83 tot 0,93 per pond. Meloenen 0,83 per stuk. Eierenveiling van Donderdag 19 Juli 1928. Kippeneieren 50 kg. 4,50 id. 60-62 5,40 tot 5,55 id. bruin 61 4,70 4,75 Eendeneieren 70—72 5,30 5,43 Poelepetaateieren 3,10. Alles per 100 st. Aanvoer 21000 eieren. Boter ƒ1,— tot 1,04 per pond. ^SOMMELSDIJK. Tot tijdeiykonderwy'zer aan de O. L. school te Lonneker is benoemd de heer P. Verbiest, kweekeling aan de O. L. school alhier. By het verrichten van zyn werkzaam heden had de schilder T. v. d. B. het ongeluk eenige zijner vingers zoodanig te verwonden, dat geneeskundige hulp noodzakeiyk was. - Sport. A s. Zondag speelt M. S V. V. tegen een elftal uit Schiedam, welke opstel ling als volgt is: Kaptein Brants Brants de Veld Wirken Groenendaal Baris Kolmeyer 'Schel Jeronius van Byk DIRKSLAND. De vorige week werden uit deze haven vervoerd 3228 H.L. aardappels. Door den grooten aanvoer is de pry's thans reeds gedaald tot J 3,25 per 70 K.G. - Door een toevallige samenloop van om standigheden geraakte een by den smid Bo- german staande auto van den heer L W. in het vuile water der Gooy. De knecht van B. werd mede in het water geduwd en het mag een wonder genoemd worden dat deze alleen een nat pak had. Door de aanhoudende droogte zijn hier reeds vele regenbakken leeg en wordt het water per tram aangevoerd. Thans bemerkt men weer het groote gemis van een water leiding. Hoe lang nog? de laatste gemiddeld STELLENDAM. Aan den E. A. Heer Bur gemeester dezer gemeente is verlof verleend zich van 18 Juli tot 10 Augustus a s. buiten de gemeente op te houden Onze dorpsgenoot J. Roukema te Rotterdam voor het onderwyzers-examen. Tegen den venter L. L. is proces-verbaal opgemaakt wegens het venten zonder ver gunning Bfi de gehouden publieke verbooping van granen en peulvruchten te velde op Woensdag 18 Juli, werden verkocht onge veer 20 H A. tarwe en haver, voor de ge- zameniyke som van 7801,-, en ruim 10 H.A. schokkererwten voor de gezamen» ïyke som van 7792,- 1,20 per roede. GOEDEREEDE. De laatste houtbeschoeiing aan de Havenkant zal door beton vervangen worden. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden dat door J. Tanis in één getij 120 kilo groote en 300 kilo kleine garnalen zijn gevangen. As. Zaterdagavond 7 uur zal op het Gemeentehuis vergadering plaats hebben van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Door de Muziekvereeniging „Apollo" alhier is aan den heer D, Breen een serenade gebracht voor zyn 25-jarig jubileum als lid van den Raad alhier. OUDDORP. Door de smeden M. C Rooze- mond en M. van Damme is vergunning aan gevraagd tot het plaatsen van een Acetyleen- toestel in hunne werkplaatsen. Van den werkman Jb. Klepper lag een groot varken dood in het hok; een schade van 125,-. Bij het visschen aan het strand had men een buitenkansje door een zalm te vangen van 9 pond. NIEUWE TONGE. Zaterdag hield de P. V. „de Gevleugelde Bode" een vlucht vanuit Roosendaal, met den volgenden uitslag: le en 5e pr. A. vanRumpt; 2e, 3e en 12e C. A.Holleman; 4e D.Buitenhuis; 6een 10e C. van Vliet; 7e en 9e Johan Noteboom; 8e A. Nelisse; 11e Th. Melissant. Het woonhuis met schuur van J. den Hollander is afgemijnd op f 4095 door A. v. Alphen W.Az. voor S. Hoogstrate. Het zoontje van J. V. is onder een wagen gekomen, waarvoor geneeskundige hulp moest worden ontboden. De slagersknecht A. K. verwondde zyn hand zoodanig, dat medische hulp noodza keiyk was. OUDE TONGE. Zondag j.l. werd deze gemeente opgeschrikt door het overly den van den 20-jarigen milicien A. de Koning. Deze zeer geziene jongeman te Bergen op Zoom overleden is Woensdag j.l. onder enorme belangstelling ter aarde besteld, het stoffelijk overschot werd gedragen door leden van zang- en voetbalvereeniging van welke vereenigingen hij lid was, op het graf werd door eenige personen zeer treffende woorden gesproken. De chauffeur W. de Vos geraakte met een auto in de sloot met eenige materieele schade liep dit ongeval af. De kinderen der O. L. S. maakten Donderdag j.l. een schoolreisje naar Breda aan de vergenoegde gezichten was het den kleintjes wel aan te zien dat zy genoten hadden. Ds. Van Amstel te Putten op de Vel uwe heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Het huis voorheen bewoond door de wed. W. Slis staande hoek Kerkring-Stations- weg wordt thans vanwege het gemeente bestuur gesloopt, By opbod naar de Beneficie Bouwland van de gemeente was hoogste bieder den heer A. Pollemans Rz. voor ƒ490 per gemet. Den heer G. C. van Schouwen alhier is gekozen tot voorzitter van den Flakkee- schen Boerenbond. De aanbesteding van kunstmeststoffen voor de landbouwvereeniging is als volgt Superfosfaat 14 2,04 en 17 ƒ2,54; Kalizout 40 6,33£ en 20 3,13| Patent kali 6,17; Silisalpeter 12,01; Kalksalpeter 10,68; Zwavel 11,18. Concours - 25 Juli 192S. De groote dag, de dag waarop in onze gemeente het nationaal concours zal worden gehouden en waaraan niet minder dan 18 ver eenigingen zullen deelnemen, nadert met rasse schreden. De verwachtingen zyn ten hoogste gespannen en een ieder hoopt op prachtig zomerweer. Hiervan is toch by na alles afhankelijk. Het zou dan ook zeer jam mer zijn indien het dien dag regende, want dan viel alles, zoowel letteriyk als figuurlijk in het water. We zullen dus maar hopen op mooi weer. De officieele volgorde, waarin de verschillende vereenigingen zullen optreden, laten we hieronder volgen: 1. Kinderkoor „Jong Leven", Oude Tonge. 2. Fanfare „Uitspanning door Inspanning'" Ooltgensplaat. 3. Dameskoor „Caecilia", Nieuwe Tonge. 4. Fanfare „Juliana", Ouddorp. 5. „Vooruit", Oude Tonge. 6. „Apollo", Goedereede. 7. Harmonie „Nieuw-Leven", Ouwerkerk, 8 Gemengd Koor „Halleluja", Ouddorp. 9. „Concordia", Stad aan 't Haringvliet, 10. „Apollo", N.Tonge. 11. „Goeree's Gemengd Koor", Goedereede, 12. Fanfare „Sempre Crescendo", M'harnis. 13. „Eendracht", Nieuw-Beijerland. 14. „OefeninguitInspanning"Nieu- werkerk. 15. „Amicitia", Dirksland. 16. Gemengd Koor „Excelsior", Dirksland. 17. „Van Ongenoegen Vry' Ooltgensplaat. 18. „Door Eendracht Sterk" Klaaswaal. OOLTGENSPLAAT. Aan den heer Iz. van den Boogert is vergunning verleend tot het plaatsen van een gasmotor van ten hoogste 7 P K., voor het dry ven van houtbewerkings machines. - By den ryksaanlegsteiger is een bag germachine begonnen met het vaarwater wederom eenigszins op diepte te brengen. De 12-jarige Anth. Kammeraad is van n fiets gevallen en heeft daar by een arm gebroken. Dr. Kramer achtte opneming in een ziekenhuis noodzakelijk. Uitslag aanbesteding voor het bouwen van een aardappelbewaarplaats voor den heer P. M. van de Cappelle c. s.: Bakelaar, Den Bommel 1420,— Camfens, Achthui zen 1296,— J. J. J. Heintjes, Achthuizen 1273,— B, Kruik Co., alhier ƒ1158,— gegund aan den laagsten inschrijver. Het heerenhuis van den heer Nic. den Braber, staande aan den Molendyk, is onder hands verkocht aan den heer L J. van Dis. DEN BOMMEL. Dinsdag viel een kind van den heer F. F. op den heuvel in een diepe tysloot. De 15-jarige knaap Piet Fokker sprong de kleine drenkeling gekleed na en mocht het genoegen smaken het kind behouden op het droge te brengen. Woensdag geraakte een kleine jongen, F. van M. op den heuvel te water en werd gered door een zoon van schipper Doornhein. Tengevolge van de hitte is een kindje van 5 weken van J. W. aan den Kranendyk, overleden. De landbouwer W. M. B., van wien we reeds eerder meldden, dat hij door een auto was aangereden, schynt te ïyden aan ver- standsverbystering. De man is naar het gesticht „Sint Bavo" teNoordwijkerhout over gebracht. Dinsdag maakten een 80-tal schoolkin deren van de beide openbare scholen onder geleide van het onderwy'zend personeel en een paar leden der oudercommissie een uit stapje naar den Hoek van Holland. De motor schuit „Neeltje", daartoe welwillend beschik baar gesteld, vertrok 's morgens 6 uur van hier. De reis ging over Hellevoetsluis, door het Vóornsche kanaal en zoo verder naar de plaats van bestemming. Het fraaie weer was oorzaak dat de kinderen de geheele reis aan "t dek konden biyven en zoodoende volop genoten van de nieuwe omgeving. Na een stevig ontbyt zetten ze aan den Hoek voet aan land en wandelden ze naar het strand. Hier was ruimschoots gelegenheid tot ge nieten. Spelen aan 't strand, pootje baden, ezeltje ryden en vooral de zee zien met de op dien morgen vrij drukke passage van groote en kleine zeebooten was voor allen een ongekende weelde. Toen eindeiyk het verbiyf aan 't strand moest worden afge broken, werd nog een wandeling gemaakt naar de pieren. En zoo werd weer het vaartuig bereikt, dat ons huiswaarts zou voeren. Nu ging de reis over den Nieuwen Waterweg en door het Spui. Ook thans konden de kin deren boven biyven en kregen weer iets anders te zien dan des morgens. Er werd gegeten, gedronken, gezongen en pret ge maakt, tot we ten 8 uur 's avonds weer de touwen vastmaakten aan de Bommelsche kaai. De kinderen van Zuidzy en Kranendijk, die 's morgens door eenige welwillende land-1 bouwers per rijtuig gebracht waren, werden op dezelfde wy'ze 's avonds weer afgehaald. Het geld voor de reis, deels door de kinderen zelf bespaard, deels verstrekt door by dragen van kindervrienden was ruim voldoende, om den kinderen een genoegelijken dag te bezor gen. Wy brengen gaarne een woord van dank aan hen die hunne bijdragen offerden, aan de landbouwers voor hun afgestane rij tuigen, aan de jonge meisjes die mee gingen om de kinderen te bedienen, aan de leden der oudercommissie die hun medewerking verleenden en aan hen, die het vervoer te water voor hun rekening namen. Zy allen kunnen zich overtuigd houden van de dank baarheid der kinderen, en dit spreekt van zelf, ook van de erkentelijkheid der ouders. Het was voor allen, groot en klein, die den tocht mee maakten, een ware feestdag. HELLEVOETSLUIS. A.s. Zaterdagmid dag 5 uur zal V. I. Z. een vriendschappe lijke polo-wedstrijd spelen tegen een zevental van F. Z. C. ROCKANJE, 19 Juli. Voor't Concours- festival op 29 Juli a.s. zijn de volgende me dailles geschonken: door den heer A. P. Moree uit „Rockanje's Rots" een zilveren kruis; door den slager P. Zoetemeijer een zilveren medaille; door den heer S.Philipse, eigenaar zomerrestaurant op 't strand, een zilveren medaille; door den heer C. Redert, Brielle, een zilveren medailledoor Rockanje's V.V. V. een verguld zilveren medaille; door burge meester P. F. Zeeman een zilveren lauwer krans. De openluchtmeetiDg op Woensdag middag 11 dezer in Rockanje's duin gehou den en uitgaande van Ring Voorne en Putten van J V. op G G van Kring Voorne en Putten van M. V op G G van Ger Jeugd organisatie Voorne en Putten slaagde uit stekend, ook door veel belangstellende toe schouwers. De toespraken waren vol gloed en het gezang voldeed zeer. Het programma bestond uit: Opening met Ps. 68 10; openingswoord; gemeensch zang: Zy zullen het niet hebben;Chr.gem Koor „Soli Deo Gloria" v. Zuidland. a Hol land, b God is myn lied; Ds. P. Ch. v. d Vliet, Utrecht, onderw. Gevaarlijke tijden; Gem. Zang, a. Bondslied M V. vs. 1 en 4. b. Bondslied J. V. vs. 1 en 3; Chr. gem Koor „Hallelujah" Zwartewaal.a Vreugd in God, b. Zendingslied; Pauze; Koor Zuidland, a. De Koning der eere komt, b Looft den Heer; Ds. C. W. J. v. Lummel van Zuidland, Oude palenKoor van Zwartewaal, a. Boven de Starren, b. Soli Deo Gloria; Gemeensch. gezang Wilhelmus van Nassauen; Slot woord; Sluiting. Mooi weer begunstigde de openluchtmce- ting. 1.1. Zondag 15 Juli, vooral des middags, was er een bezoek aan Rockanjes strand als nooit te voren, waarvan de beide coLSumptie gelegenheden de Lunchroom van den heer J. Kraaienbrink en 't Zomerrestaurant van den heer S Philipse niet weinig profiteerde. Ook Rockanjes altijd aantrekkelijk Zeebad „Hygiëa" dat thans versterkt is met een 23 tal badkoetsjes. Aan 't eind van de nieuwe straatweg door 'tland, telde we een oogen- blik 25 auto's behalve de bussen. 't Wordt met iederen dag weer drukker, zoowel wat de aankomst der logé's betreft en als die der toeristen. Nog eenige dagen en Rockaüje zit weer stampvol. INGEZONDEN MEDEDEELING. veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn; een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. In Buisjes 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. MIDDELHARNIS. Geboren: Arendje, d. v. W. Driesse en P. Zweerus; Adam, z. v. P. J. Schuren en G. Driesse; Johanna, d. v. W. Verwey en N. Oudzegel; Johannes, z. v. L. Schol enE.de Groot; Maria, d. v. P. Vijfhuizen en M. de Koning. Ondertrouwd: L. Marx, 37 j. en F. Polak 33 jaar. Getrouwd: J. C. Wessels, 31 j.,(S'dijk)en D. Mans, 27 j. OOLTGENSPLAAT. GeborenWillem Johannis, z. v. Abraham de Vos en Martyntje Buth. Ondertrouwd: Cornelis Kroon, 28 j. en Jannetje Johanna Kievit, 25 j. Een duel zonder schadelijke gevolgen. De Heeren Jansen en Smit waren sinds jaren de steunpilaren van de soos „De Gou den Kroon" en beiden hartstochtelijke whis ters. Dikwyis speelden ze samen, maar ook menigmaal presideerde elk hunner een speel- partytje. Men hield beiden voor onbetwist meester in het vak. Op zekeren avond, toen zy aan een af zonderlijk tafeltje het edele spel beoefenden klonk uit den kring van Jansen een spot tend gelach, en de hoofden werden gedraaid in de richting van Smit Een verklaring kon niet uitblijven, en het bleek, dat Jansen zich had vermeten te zeggen, dat Smit niet whis ten kon. Smit werd bleek van toorn, beheerschte zich nochtans, haalde een kaartje uit zyn zak en schreef er met potlood op„Ik wacht u morgen-voormiddag elf uur bij mij aan huis", en zei tot den kelner: „Geef dat aan dien heer daar." Die heer was Jansen. Hij nam het kaartje in, haalde er op zyn beurt een voor den dag, schreef daarop: „Ik zal komen," en liet het by Smit brengen. Toen werd van beide zijden het spel her vat. Natuurlijk verwekte dit wereldschok kend feit groote beroering in de kringen der soos-dignitarissen, en men wachtte met spanning den uitslag af. Maar er gebeurde niets. Alleen merkte men dat de heer Jansen den volgenden avond wat bleek zag. Daarbij bleef het. En nu was bijna een jaar na het gebeurde verloopen. De heer Jansen begon in den laat- sten tijd biyk te geven van zekere zenuw achtigheid, en men meende op te merken, dat hij nu en dan schuwe blikken wierp op den heer Smit. Ook deze was niet zoo op gewekt als gewoonlijk en deed erg zonder ling. Terwijl allen zich verdiepten in hun spel, wreef hij zich herhaaldelyk met den zakdoek over zijn kalen schedel, om het zweet weg te wisschen. Plotseling stond hij op, verzocht hem te excuseeren en snelde de zaal uit, als iemand die het erg benauwd Het geheel gezelschap was in de war; van spelen kwam dien avond niet, en men ver diepte zich in gissingen, wat er toch aan de hand was. Intusschen wankelde Smit huis waarts, met knikkende knieën en kloppend hart. Het groote oogenblik was dan gekomen, waarvoor bij het geheele jaar had gesidderd, dat hem menigen slapeloozen Dacht had ge kost. Hy kreeg schrikkelijke balucinaties. Weer haalde hij zich het tafereel voor den geest, dat nu een jaar geleden te zynen huize was afgespeeld. Hij voelde weer zijn borst van verontwaardiging gloeien; hij hoorde weer de koude, scherpe woorden, die hij Jansen had toegeslingerd: „Na den smaad, mij aangedaan, ls er één van ons te veel op deze wereld!" Hij had hem daarna een orgineel deul voorgeslagen Een witte en een zwarte boon waren in een tabakszak gedaan. Nog zag hij het bleeke, ontdane gelaat van den belee- diger, toen deze de zwarte had getrokken en zonder afscheid te nemen de deur was uitgesneld. Heden moest Jansen zich doodschieten, ophangen, vergiftigen, of verdrinken - heden moest hij van het wereldtooneel verdwijnen. Smit gevoelde thans niets meer vaD den haat en het wraakgevoel dat hem toen had bezield hij had slechts diep medelijden met den ongelukkige en... een knagend berouw. Doelloos wandelde bij door de kille strateD, in den motregen, niet wetende wat te doen. Werktuigeiyk wandelde bijnaar de woning van Jansen, maar kreeg het bescheid,

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 5