HOOFDPIJN CARTER'S IMI PILLS VERSLAGEN BINNENLAND LOGEER „Hotel-Restaurant 5 PIET SIMONS zorgi 2 ONZE ElLANDtlN VAN ZATERDAG 21 JULI 1 928. ONZF zoo ongestraft er van af komt. Op de eene of andere manier moet men het toch ont gelden. En al zijn er tegenwoordig weinig groote mannen die schitteren door deugd en geleerd heid; al zijn onze maatschappelijke toestan den niet zoo bijzonder mooi te noemen, voor hem, wien het leven iets anders is als op aarde te zijn, zijn er reden genoeg om zich te verheugen. Wij leven toch in de vrijheid des geestes en eenmaal zullen wij, die strijden voor de vrijheid van het geweten, van don geest en van het geloof, toch de overwinning behalen. (Indien ik spreek van geloof, dan bedoel ik geen kerkelijk geloof of een kerk alleen, maar een geloof volgens ieders over tuiging). Ik heb getracht het goede van deze kerken te toonen, maar heb het verkeerde ook niet teruggehouden waardoor zij den mensch van het geluk hebben afgehouden. Al deze kerken en vereenigingen nu, waren en zijn nog ijverig in de weer, om op hunne manier en in hun geest het maatschappelijk vraagstuk op te lossen. Zij hebben jongelings- vereenigingen, mannen-vereenigingen, pa tronaten, partijen en groepen enz., waardoor zij hopen deze vraag ééns tot oplossing te brengen. Maar de vijandige houding der kerken tegenover de geestelijke ontwikkeling,-dat vasthouden aan menschelijke inzettingen, dat hardnekkig op hun standpunt blijven staan, zonder tot de eenvoudige leer van Jezus terug te gaan, maken hen onbekwaam om anderen tot het geluk te brengen. Ook zij zullen en kunnen het maatschappelijk vraagstuk niet oplossen. En voor een groot deel kan men dit ook op alle sociale partijen toepassen, alleen zij waren en zijn niet tegen, maar vóór de geestelijke ontwikkeling. Wie nu zal dit vraagstuk oplossen? Wie zal het werk, door Jezus begonnen, volein den? Wie zal den mensch werkelijk ge lukkig maken? Wie zal in dezen chaos van wanorde waarin wij thans leven, orde brengen? Wie zal aan de wereld den vrede brengen, waarvan men na den laatsten oorlog zooveel hoort spreken? Zal de natuur zelf dit doen, of zullen de menschen te zamen daaraan moeten mee werken? Deze vragen zijn voorloopig nog niet rijp om opgelost te worden. Maar ik stel nu een andere vraag en daarmede wil ik eindigen. Wat kunnen wy, wat kan een ieder van ons doen, om dit moeilijke vraagstuk te helpen oplossen? Wij hebben gezien dat de oplossing niet door geweld en ook niet door revolutie gaat, maar door arbeid, handen-arbeid en geeste lijken arbeid. De geest, of liever gezegd het'geestelijke, het inwendige, het zichzelf kennen en be- heerschen, het afleggen en beteugelen van zijn hartstochten, het teruggaan tot de een voudige leer van Jezus, dat zal orde en geluk brengen. Daardoor zal het doel worden bereikt. Indien we maar altyd het groote gebod voor oogen houden i Bemint uwe naasten als uzelf; hebt uwe vijanden lief, d.i. ook beminnen als onze evennaasten; geen kwaad met kwaad vergelden, enz., dan zouden we verder komen. De aarde brengt genoeg voort om alle I menschen te voeden en te kleeden, indien iedereen maar zijn plicht deed en de plaats invulde die hem door den Schepper is gewezen. Dat natuurlijk van den eenen kant de ontberingen en van den anderen kant de overvloed uit den weg moeten worden ge- ruimd, is zeker. Maar, als we de geestelijke middelen ter hand nemen, de leer van Jezus in praktijk, d. w. z. in daden omzetten en Hem navolgen, en onze ondeugden, zooals haat, afgunst, hebzucht, genotzucht, hard vochtigheid, bedrog, kwaadspreken en laste ren, stelen, enz. enz., aflegden, als elkeen zfln plicht zou vervullen en zijne naasten en ook zijne vijanden zou liefhebben, welnu, dan was er vrede op aarde; dan leefde de mensch gelukkig, dan waren er ook veel minder ziekten, dan was onze aarde een paradijs te noemen. Maar zoolang de mensch nog geen mensch is zooals bLj zijn moet, zoolang ook zullen alle theorieën en leeringen falen en zal het maatschappelijk vraagstuk onopgelost biy ven H. Dr. v. O. INGEZONDEN MEDEDEELING. SPOEDIG ...VERDWENEN Carter's Kleine Lever Pillen, zuiver plantaardig, laxeeren ï77T"T" ZOnder onaangename nawerr king. Verwijderen de giftige stoffen uit het lichaam, die dat vervelende, pijnlijke gevoel in het hoofd veroorzaken. Zij zijn volgens dokters recept samengesteld en kunnen door oud en Jong worden gebruikt. Bij Apoth. en Drog., in roode kokertjes van 75 ct. en f2.25. Import. Fa. B. MEINDERSMA. Den Haag. 3 daal, met aan het hoofd een gapende wonde. Nadat de politie was gewaarschuwd, kwam bij een voorloopig onderzoek vast te staan, dat de man vermoedelijk door een auto is doodgereden, wijl aan den weg glasscherven zijn gevonden, waaruit men meent op te maken, dat een autobotsing of iets dergelijks heeft plaats gehad. Het lijk zou dan van den weg in de sloot zijn gebracht om de ontdek king minder spoedig te doen plaatsvinden. Of deze veronderstellingen juist zijn, zal nog uit het verder politioneel en justitieel onderzoek moeten blijken. DE RING KWAM NOOIT TERUG. Heel wat klachten tegen hem ingediend. ROTTERDAM, 17 Juli. De politie van het bureau Nassaukade alhier heeft in be waring gesteld den 20-jarigen reiziger J. v. K. ter zake van oplichting en verduistering. In het begin van dit jaar, terwijl hy in militairen dienst was, had de reiziger kennisgemaakt met een vrouw in Tilburg, wier man op zee was. Spelenderwijze had hij toen een kost bare ring van haar hand genomen. Tegen den tijd, dat de man weer terug zou komen, eischte de vrouw haar ring terug, doch toen vertelde het jongmensch, dat hy dezen voor 20 beleend had en daar hy nog slechts 10 bezat, verzocht hij de vrouw het restant by te passen. De vrouw deed dit, doch den ring zag zy niet terug. Toen zij er later nog eens op aandrong, zeide de jongen, dat hij het geld op marsch ver teerd had. De vrouw gaf hem toen nog eens 15, doch weer kreeg zy den ring niet. Later dischte de jongeman, die een groot fantast bleek, een verhaal op over een vriend te Rijswijk, wien hij den ring verkocht zou hebben. Voor rekening van de vrouw gingen zij gezamenlijk daarheen, doch de vriend bleek niet thuis te zijn. De vrouw werd het ten slotte moe en deed aangifte bij de politie. De reiziger werd in bewaring gesteld, maar de commissaris stelde hem in de gelegenheid om den ring weer terug te koopen, doch ook ditmaal vol deed hij niet aan zijn verplichting, waarop by thans opnieuw is aangehouden. Gebleken is, dat hy ook fietsen kocht, niet betaalde en deze weer verkocht. By een automaatschappy, waarbij hy in dienst ge weest is had hy gefingeerde posten opgegeven, om aan provisie te komen. In totaal zijn er thans veertien klachten tegen hem ingediend. DROEVIG ONGEVAL NABIJ VOORSCHOTEN. Een heer in de Leidsche Vliet verdronken. LEIDEN, 18 Juli.— Gistermiddag te on- geveer vijf uur is in de Vliet naby Voor schoten een ernstig ongeluk gebeurd. Een roeibootje, waarin gezeten waren de heer Wesseling uit Den Haag en diens verloofde, liet zich door een motorboot voortslepen. Vermoedelijk zijn beiden bevreesd geworden voor omslaan en te water gesprongen. Toen schippers het tweetal op het droge gehaald hadden, bleek by den 25-jarigen heer het leven reeds geweken te zijn. Dr. Birkhofuit Voorschoten slaagde erin by de dame door toepassing van kunstmatige ademhaling het leven weer op te wekken. Het lijk is per brancard naar het Raadhuis te Voorschoten overgebracht. L\jk in een sloot gevonden bij Roosendaal. ROOSENDAAL, 17 Juli. - Naby Oud- Gastel is" gistermorgen in de vroegte op den weg naar Roosendaal in een droge sloot het ïyk gevonden van zekeren P. L. uit Roosen-1 tekort aan arbeldetyd, en niet in den tyd VERSLAG van de vergadering van den Raad der Gemeente Middelharnis op Donderdag 19 Juli des namiddags half drie uur. Voorzitter Burgemeester den Hollander. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd.^ 1. Iugekomen stukken; Procesverbaal van de kasopname by den gemeente ontvanger waaruit bleek dat over eenkomstig boeken en bescheiden een bedrag in kas was van 5200, De goedkeuriog van Gedeputeerde staten over genomen raadsbesluiten. Een scbryven van den Minister van Onder was, inhoudende meededeeling dat het beter is met het ontwerpen van een nieuwe ver ordening tot hefflg van schoolgeld te wachten tot de nieuwe regeling is aangenomen, De Begrooting van de gezondheidscom missie waaruit biykt dat die in ontvang en uitgaaf bedraagt 1429,75 waarvan door Middelharnis zal moeten worden bijgedragen J 180,50, overeenkomende met 3 cent per 4nwoner. Deze werd goedgekeurd. Een schryven van de gascommissie in zak© de pensioenregeling voor den tydeiyk in dienst geweest zLjnden opzichter Jongsma. Een verzoek van Ned. Vereeniging voor Landverhuizing om een subsidie van ƒ25, B. en W. meenden deze gemeente er niet zooveel belang of baten van heeft en stellen derhalve voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, waartoe werd besloten. Door B. en W. werd verder aangeboden het verslag der gemeente over het dienst jaar 1927. Dit zal voor een ieder ter visie worden gelegd ter secretarie. Een schryven van den gemeente opzichter, inhoudende een| pleidooi om voor den vuil- nisdienst enz. een CHEVROLET autovuil niswagen aan te koopen. Voorzitter zeide dat er in dit plan wel iets goeds was, doch dat die dienst eigeniyk niet behoorlijk functioneert dat weten We allemaal, echter is dit niet de schuld van de menschen die daarmee zyn belast. Die men schen zyn zelfs overlast, zoodat het niet goed functioneeren hoofdzakeiyk schuilt in het dien het ryden in beslag neemt. Spreker stelde voor dit punt aan te houden tot de begrooting. Een verzoek van een ouder uit Stad aan 't Haringvliet om ontheffing van haar aanslag voor schoolgeld, voor haar op de U.L O, schoolgaand kind. Adressante meende vol gens de verordening, welke, het schoolgeld bepaalt naar het inkomen, niet belasting plichtig te zyn. Voorzitter zeide dat zy inderdaad niet staat aangeslagen in de belasting, zoodat voor het betalen van schoolgeld in aanmer king mag komen. Vogelaar vroeg of Stad aan 't Haringvliet dat dan niet betaalt. Voorzitter zeide van niet. Vogelaar meende dat zulks wel een mooie regeling was. Middelharnis mag wel betalen voor de kinderen die te Stad aan 't Haring vliet school gaan, doch omgekeert is Stad vry Voorzitter zeide dat het hier een geval betreft van de U.L.O. school die kwesties zyn altijd uiterst moeilyk te regelen. Koote vroeg of 40 Gent per maand zooveel was voor een vrouw om te betalen. Voorzitter zeide dat zulks wel niet zal zijn, doch men heeft volgens de bestaande verordening geen recht haar daarvoor aan te slaan en op dien grond.vraagt zy ook ont heffing. Hiertoe werd besloten. Een verzoek van de bewoners van den Westeiyken Achterweg om bestrating. Van der Meide meende dat zulks daar wel noodig is. Echter stelde spieker voor dat eindje, waarop toch vele vrachten passeeren eens een proef te nemen met Goudalite. Voorzitter zeide dat zy daarover in de ver gadering van B. en W. ook al eens hebben gesproken. Besloten werd aan te houden tot de begrooting. Een schryven van de Gascommissie waarin zij haar kosten heeft begroot welke verbonden zijn voor de fabriek aan de afgraving van het Zandpad, tot aan den Langeweg. Deze zullen bedragen ƒ2145, Voorzitter zeide nu ook nog een begrooting te zullen laten maken van de afgraving zelf en daarna het oordeel van den raad te zullen vragen of de uitvoering al dan niet zal plaats hebben. Een missieve van den Minister van Binnen- landsche zaken waarin werd medegedeeld, naar aanleiding van de exploitatierekening van die 10 gemeentewoningen over de jaren '20 '25, dat een overschot is 835,— en stelt voor dit te reserveeren tot er duurdere jaren van onderhoud komen. Hiertoe werd besloten. 2. Benoeming weger weegbrug westzy de. Van der Meide vroeg of er bij de oproeping van solicitanten ook voorwaarden en een vastgestelde jaarwedde zyn genoemd. Voorzitter zeide dat dit niet in de adverten tie heeft gestaan, doch dat het salaris van den weger bedraagt 50 van de opbrengst, dit heeft altyd zoowat 100,— bedragen. Van der Meide vond dat het ambt van weger een verantwoordeiyke betrekking is en acht een salaris van ƒ100,— een bedrag om den weger in de verleiding te brengen tot knoeien, terwyi beide partyen, dus zoowel hy die laat wegen als hy voor wien gewogen wordt, er veel belang by hebben dat er een eerlijk weger in de fairbank is. Spreker zag gedurende de bietencampagne gaarne een vast loon van 18,— per week, gedurende 10 weken. Spreker meende, dat er geen winst van de weegbrug gemaakt be hoeft te worden, 't Is een ding ten nutte van het algemeen en al moet er dan iets by van de gemeente als de inkomsten te klein zyn om de weger behooriyk te betalen dan moet dat maar. Een der leden vroeg of het mogelijk was die weegbrug gedurende het geheele jaar te sluiten behalve voor de bietencampagne. Vroegindeweij (G. S. P.) meende dat dit niet gewenscht was. Slis vroeg controle onmiddeliyk nadat de bietencampagne afgeloopen is. Vele bruggen wyken dan iets af, na zoo'n druk gebruik en dan zou er nog gewogen worden tot half de zomer op een niet zuivere schaal. Voorzitter zeide dit toe. .Van der Meide meende dat het salaris in overeenstemming gebracht moet worden met de verantwoordelijkheid. Zaayer zeide dat in het college van B. en W, ook die kwestie is besproken, doch de bil- ïykheid tegenover den anderen weger moet ook betracht worden. Vogelaar meende dat indien men nu het salaris gaat verhoogen er ook een nieuwe oproep van sollicitanten moet plaatshebben, want dan zullen er waarschyniyk meer lief hebbers komen. Jan Vroegindeweij meende dat men het het beste zoo kan laten en geen nieuwe sollicitanten moest oproepen. Die jongen van Koote, die toch ook niet alle werk kan ver richten, laten we die een kans geven en die kans niet laten ontglippen door weer een nieuwe oproep te doen. Van der Meide zeide dat die jongen hem ook wel goed toescheen, doch op ver hooging van salaris en niet op een nieuwe oproep aan te dringen. Als het salaris ver hoogd werd, zou spreker toch gaarne zijn stem aan dien jongen geven. Daarna werd A. Koote Kz. benoemd met algemeene stemmen tot weger. 3. Besloten werd tot wyziging van de gemeentebegrooting dienst '27 en '28. 4. Een verzoek van de Geheelonthouders ver een iging om een lokaliteit voor haar ver gaderingen. Voorzitter zeide, dat de leeszaal gebruikt zal moeten worden voor schoollokaal. Van der Meide vroeg of die vereeniging dan niet in de Bewaarschool hare byeenkom- sten kon houden. Spreker meende dat deze vereeniging evenveel rechten heeft als deen niemand wist toch dat de prys daar zang- en muziekvereenigingen. Geven we lokaliteit aan een vereeniging, dan opk aan allen, die er om verzoeken. Struik zeide er tegen te zyn alle vereenigin gen lokaliteit te geven, ze ryzen als padde stoelen uit den grond, de muziek-en zang- vereeningen hebben nog oude rechten, doch hij stelde voor, geen uitbreiding te geven aan het verstrekken van lokaliteit. Dit werd ten slotte aan B. en W. over gelaten. 5. Schrijven van H.H. Ged. Staten over de gasprijsverlaging. Dit gaf geen aanleiding tot discussie. 6. Een verzoek van de vereeniging Steun by Ziekenhuisverpleging, om grond af te staan voor het plaatsen van lighallen. Voorzitter deelde mede, dat het de bedoe ling is van het fonds dat altyd nog beschik baar voor een ziekenhuis was, thans te gaan gebruiken voor het maken van lighallen, al waar de zieken overdag verpoozing kunnen zoeken, die thuis niet voldoende licht en lucht hebben als voor het gestel van den zieke noodig is. Daartoe dient echter de ver eeniging beschikking te kry gen over een stuk grond, dat dan beplant zal worden en waarop die lighallen zullen worden gebouwd. De commissie meent een stuk grond noodig te hebben van 2500 Ma. Het verzoek is ook gericht tot den Raad van Sommelsdyk, nu ligt het voor de hand dat het terrein moet liggen op de grens van beide gemeenten, want die hallen komen of hier of te Sommelsdyk. Als beide gemeen ten een stuk grond daarvoor hebben aan gewezen, zal de; Inspecteur der Volksgezond heid beslissen welk land het geschiktst is. Komt dus de lighal in Middelharnis, dan kan Middelharnis ook aan Sommelsdijk een vergoeding vragen voor het afstaan van dien grond. B. en W. hebben reeds eens uitgezien en meenen dat het stuk grond achter den Proef tuin niet ongeschikt is. De raad besloot eenparig een stuk daartoe af te staan en B. en W. nader te regelen waar. Doornbos meende dat het nog wel eenig bezwaar had juist daar midden in het bouw terrein die plaats af te staan; velen zullen niet zoo vlak by die lighallen willen bouwen. Bovendien zal er door de beplanting van wegen nog wel wat meer grond noodig zijn en vermeden worden voor het bouwen van woningen, Jan Vroegindeweij meende dat Sommels dijk misschien wel een stukje wei aan A.A. kon aanbieden voor dit byzondere doel en anders misschien mynheer Zaayer een stukje over de tramiy'n. Besloten werd B. en W. nadere aanwyzing te laten. 7. De rekening van het vleeschkeurings- bedryf werd zonder meer goedgekeurd. 8. Van de geldleening d.d. 1 September '08 werd no. 17 uitgeloot. 9. Tot commissie van onderzoek van de rekening en begrooting van het Burgeriyk Armbestuur en Weeshuis werden benoemd de heeren Koese, J. Vroegindewey (S. G. P.) en Vogelaar. 10. Aangeboden werd door B. en W. de gemeenterekening over het jaar '27. Deze sloot in gewonen dienst met een batig saldo van 7045,89 en in kapitaaldieust met 59,59. Tot commissie van onderzoek voor het nazien van de rekening der Gemeente over '27, de begrootiDg voor '29, de rekeniDgen begrooting der Gasfabriek werden benoemd de heeren Van der Meide, Struik en Doornbos. Doorzitten j pi rnni Stukloopen j Zonnebrand13 w t w en Smetten U1\UL 11. Verzoeken erfpachtsgrond. a. Van B. Viskil om 50 Ma achter zyn woning. Werd toegestaan. b. M. Langbroek nog 42 M2 achter de wo ning aan den Langeweg. Ook hiertegen was geen bezwaar. c. Van C. Boeter om den grond waarop de varkenshokken hebben gestaan achter de R. K. Kerk. d. Van Huysman en Van der Veer voor hetzelfde stuk als de aanvrager onder c. Deze verzoeken werden op voorstel van den voorzitter aangehouden om eerst alsnog met de bewoners te bespreken. e. Van K. Joppe om het stuk grond gelegen Hoek Hoflaan-Langeweg groot 1000 M" B. en W. stelden voor om dien grond af te staan. Doch gezien die grond van koop ook duurder is geweest als die andere grond stelden zij voor den erfpachtspry's vast te stellen op 12 cent. Doornbos meende dat een prys van 14 cent wel gerechtvaardigd zou zyn 'tis toch ook het mooiste stuk grond wat Joppe vraagt. Koote deed een bemiddelingsvoorstel van 13 cent voor alle grond langs de Hoflaan. Voorzitter meende dat het niet gewenscht is den prys zoo hoog te dry ven, men moet de gelegenheid aannemeiyk maken om te bouwen. Zaaijer zeide dat de hoek die Joppe vroeg ook een schadeiyken hoek is daar je gebon den bent aan twee rooiiynen en het te bebou wen vlak dus klein biyft.' Jan Vroegindewey meende dat het niet gewenscht was den prys zoo hoogt©zetten; tot op heden is er ook maar één aanvraag binnen gekomen. Struik zeide dat de prys niemand tegen houden zal. De grond ligt er nu reeds lang hooger zou worden, dus daarvoor is niemand weggebleven. Het voorstel van Doornbos kwam eerst in stemming en werd verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Het voorstel Koote werd aan genomen met 7 tegen 4 stemmen. Afwyzend werd beschikt over een verzoek om grond van P. C. Appel en J. Boeter Cz. 12. Aangehouden verzoek van A. van Zet ten omtrent afscheiding erfpachtgrond nabij molen Pape. Voorzitter zeide dat Pape thans al heel weinig meer voor een schikking schijnt te voelen. Anderzyds kan men toch niet blijven zaneken over die zaak. Ons inziens is de gemeente eigenaar' en zal zy dus moeten toewijzen wat Van Zetten toekomt. Doornbos zeide met hem gesproken te hebben en hy meende dat Pape niet onge negen zal zijn voor b.v. ƒ1,- dien grond te koopen, waarvan hy meent reeds eigenaar te zijn. Het is en biyft een netelige kwestie, echter verdient het voorkeur die zaak toch minne- ïyk te schikken, want als het een proces moet worden duurt dat drie, vier jaar, kost voor beide of één der partyen veel geld en Van Zetten zal daardoor nog in zyn bedryf worden belemmerd. Struik meende dat Pape niets dan verward wil en zou er voor zijn B. en W. nog op korten termyn, b.v. binnen drie dagen, te laten onderhandelen over het koopen van dien-grond; wenscht hy dat niet, dan binnen acht dagen per deurwaardersexploit laten aanzeggen dat het terrein moet ontruimd jn. Pape moet dan verder zelf maar zien wat hem te doen staat. Over dit punt werd nog lang en breed isproken door verschillende leden; het voorstel Struik werd tenslotte aangenomen. 13. Schrijven gemeente-opzichter inzake verbreeding Spuistraat vanaf L. Gouswaart tot A. Taaie met rapport Ingenieur Jacobs, werd aangehouden om eerst in comité te bespreken. 14. Bouwplan U.L.O. school. De Inspecteur achtte een verbouw van de school, en uitbreiding met twee lokalen vol gens bijgevoegde teekeningen niet mogeiyk en kan aan dit voorstel zyn toestemming niet geven. Adviseerde tot den bouw van nieuwe school met vier lokalen en de vry komende lokalen in de oude school voor lichameiyke oefeningen te gebruiken. Voorzitter zeide niet direct tot dien bouw te willen besluiten, en dat van het Hoofd dier school een schryven is ingekomen om eerst maar voorziening te treffen door de leeszaal in te richten en het leerlingen aan tal eerst eens af te wachten, daar de land bouwschool te Sommelsdijk ook nogal leer lingen van de U.L.O. afsnoept. Hiertoe werd daarna besloten. 16. Het ontwerp wegenplan werd ook eerst in gesloten zitting besproken. Rondvraag. De voorzitter vroeg nog machtiging om de rooiiyn aan de Hoflaan vast te laten stellen door B en W. Hiertoe werd besloten. Koote wilde het woord voeren over de be weringen van het raadslid Blok in de ver gadering van den Raad van Sommelsdyk, waar de naam Koote misbruikt zou zyn. Voorzitter raadde Koote aan hierover lie ver niet te spreken, daar dit persooniyke aangelegenheden zijn en bovendien niet in den Raad van Middelharnis thuis behooren. Koote merkte op dat hy zich niet te Som melsdyk kan verantwoorden, spreker had van Blok niet verwacht dat hy op dergelijke manier, bovendien geheel buiten de waarheid over hem zou spreken Van der Meide merkte op dat de lantaarn palen waarover die woorden aan het adres van Koote zijn gevallen, eigendom van de Gemeente zyn dus dat het onderhoud ook by de gemeente alias B. en W. behoorde en niet by de gasdirectie. Voorzitter zeide dat de directeur bevoegd is volgens zijn instructie om tydeiyk perso neel te benoemen. Van der Meide meende dat de directeur daarmede niets te maken heeft, dat is het werk van de gemeente en behoort niet by het gasbedryf. Slis zeide dat de raadsleden zich voor alle gevallen eens meer op de juiste plaats moes ten melden en zich niet zelf met persoonlijke aangelegenheden gaan bemoeien. Is er iets in de gemeentehuishouding niet juist dan moet men by B. en W. zijn en is er iets aan het gasbedrijf niet in den haak, vervoeg je dan by den voorzitter, ga niet zelf alles uit- visschen, dat zou heel wat moeite en herrie besparen. Koese was het met Van der Meide eens, de directeur had met die lantaarnpalen niets te maken. Voorzitter: Al die herrietjes en die be moeiingen dat is niets dan misplaatste popu lariteit, dan is die geschiedenis kort gezegd. Van der Meide vroeg hoe het nu stond met de rioleering van de Nieuwstraat. Vorige ver gadering zou men nog eens afwachten met het oog op de electrificatie. Thans is men nog niets nader. Vier jaar geleden is besloten tot rioleering over te gaan en er gebeurt letter lijk niets, met de straten is het precies het zelfde, steeds wanneer er over gesproken wordt, steekt men een stokje voor de uit voering. Voorzitter zeide dat de ra'ad dan nu maar moest beslissen of het plan uitgevoerd moest worden ja of neen. Men steekt B. en W. maar in de schoenen dat er niets gebeurt, maar de raad moet dan nu zelf maar beslissen. Dit geschiedde, de raad besloot en ze laten de boel zooals het is. Wachten. Van der Meide stemde, tegen. De Raad ging daarna in comité over. Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente Goedereede, op Dinsdag 17 Juli, des avonds 7 uur. Voorzitter Burgemeester Charbon, afwezig met kennisgeving de heeren D. Lodder en Heerschap. De Voorzitter opende de vergadering, waar na de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken; Procesverbaal van kasopname by den ge meente-ontvanger op 26 Juni j .lwaaruit bleek dat in kas was overeenkomstig boeken en bescheiden een bedrag van 584,84. Een schrijven van Ged. Staten, waarin mededeeling werd gedaan dat over '27 te veel is betaald aan den Keuringsdienst van Waren te Dordrecht 12,61. Door B. en W. werd aangeboden de ge meenterekening dienst '27, welke sluit met een voordeelig slot in gewonen dienst van 9690,41 en in kapitaaldienst van 25,80$. De Voorzitter deelde daarna mede dat tegen 1 September aan den heer Van der Wende ontslag is verleend als onderwyzer aan de O. L. school. Nu kunnen we nog voor het tijdvak van 1 September tot 31 Dec. een on derwyzer benoemen op kosten van het Rijk, daarna mogen we geen onderwyzer meer be noemen en stellen B. en W. voor thans een tijdelijk onderwyzer te benoemen diegenegen is na 1 Januari als assistent te functioneeren tegen een salaris van 500,— per jaar. Na 1 Januari '29 zal men weer een vasten onder wyzer kunnen benoemen. Den Eerzamen vond een salaris van ƒ500,— veel te laag voor een assistent. Voorzitter zeide dat die geheel door de gemeente betaald moet worden. Troost meende dat men met het benoemen van een assistent nog wel wat kon wachten. Wanneer het wetje zyistra tot uitvoering komt, kan rechtstreeks een vaste onderwijzer benoemd worden. Bovendien zou spreker nimmer zyn stem kunnen geven aan een dergeiyke bezoldiging. Laten we nu dien gek ken stap niet doen en de gemeente Goede reede geen oneer aandoen met een dergeiyk salaris te geven aan iemand die zoo lang ge studeerd heeft. Voorzitter zeide dat er genoeg liefhebbers zullen zyn, er zit dan toch ook weer goed vooruitzicht aan vast en gedurende dat jaar kunnen wellicht vele ouders dien onderwyzer wat steunen. C. J. Lodder meende eveneens dat 500,— geen behooriyke betaling geacht kan worden. Breen zeide dat men met één assistent waarschyniyk niet klaar zal zyn, want ook de school op het Havenhoofd heeft binnen kort wellicht recht op een assistent en dan kost het de gemeente toch nog ƒ1000, Troost: Maar dan zyn we wel een jaar ouder en dan geeft het niet meer, daar moeten toch eerst 97 kinderen zyn en zy zyn nog maar aan de 85. Den Eerzamen zeide dat men op het Haven hoofd eer een assistent noodig heeft dan hier op de school, daar heeft een onderwyzer vier INGEZONDEN ST (Buiten verantwoordelijkheid der K die volgens het oordeel der Redac eis h van uiterste beknoptheid terzijde gelegd.Kopie wordt niet SOMMELSDIJK, lfl| Mijnheer de Redacteur Het is me gebleken, dat byl ouders de meening heeft post jaar alleen die jongens tot de! bouwschool worden toegelaten' der Lagere School hebben dool voor dit jaar nog Diet het g< er onder hen zyn, die hun joi* tember naar onze school will waarvoor dit een bezwaar zou dan staat alsnog de gelegenhe: open by ondergeteekende, die g inlichtingen verstrekt. U beleefd dankend voor plaatsruimte. Hoogachtend, c. sj Hoofd der L. INGEZONDEN MEDED en het gebruiken van een i is een kwestie van ver DOE ZULKS IN HET HL UW VOOROUDERS DIT BOERENVISMARKT 12, bijl te ROTTERD/ 1 De voorzitter ging daarna tot stemming over het voorstel van B. en W. over. C. J. Lodder stemde tegen, den Eerzamen stemde na eenig aarzelen voor. Lokker zeide eigeniyk niet te weten, hoe hy stemmeD moest. Voorzitten dus U is er voor Lokker? Lokken Ja, vooruit dan maar. Troost stemde tegen. D Breen voor. Alzoo werd het voorstel van B. en W. aangenomen. G. J. Lodder vroeg of er nog werk gemaakt was om adhaesiebetuigingen te krijgen voor de motie welke aangenomen was in de vorige vergaderiüg betreffende de electriciteitsvoor ziening Voorzitter zeide daarover gesproken te heb ben met den Commissaris der Koniogin en dat die goede mededeelingen heeft gedaan en waarschLjniyk binnenkort wel voorstellen uit Den Haag zullen komen, die aannemeiyk zullen zyn. Z.Ex. had zich uitgelaten, dat men voor stroomafname van Voorne en Put ten niet veel voelde en. dat het plan waar- schljüiyk zal zijn den stroom rechtstreeks uit Rotterdam of Dordrecht Voorzitter stelde derhalve voor, hier nog wat mede te wachten. C. J. Lodder meende dat er reeds lang genoeg gewacht is en zag in deze kwestie gaarne vorderingen, evenzoo met de water leiding. Voorzitter zeide, dat aan dit laatste heele- maal niet te denken valt, als Middelharnis en Sommelsdyk daartoe niet medewerken. De voorzitter zeide, dat deze vergadering thans niet alleen belegd was om de loopende zaken af te doen. Thans hebben we ook een jubilaris in ons midden. Vandaag mynheer Breen is het 25 jaar geleden, dat U als raadslid dezer gemeente is geïnstalleerd. 25 jaren hebt ge uw beste krachten aan de belangen der gemeente gewyd, waarvan 11 als wethouder. Het feit van een zoolange zittingsperiode, dat tegenwoordig, een tyd waarin snelle wisselingen elkander opvolgen, wel niet dik- wyis herdacht zal kunnen worden, spreekt voor uwe werkzaamheden voor zich zelf. Ik dank U van deze plaats voor al hetgeen door U in die afgeloopen jaren is verricht tot welzy'n der gemeente. In aangename herin; nering leven de jaren voort waarin ik met U de belangen dezer gemeente heb bepleit en hoop dat zulks nog vele jaren zal mogen geschieden. Breen dankte voor de gesproken woorden den voorzitter, de ingezetenen voor het ver trouwen dat ze hem telkenmale bij de stem bus hebben gegeven. Daarna sluiting. De Kettinghoi Er was diner bLj Hellers. Ong der genoodigden was reeds ai dr. Frederik Welker binnentraj de gastvrouw begroette. Frederik Welker was dokte, cynen, 35 jaar oud en zooals zyn kennissen zeiden, „een inte schijning". By zijn talrijke welgestelde patiënten stond t| een bekwaam en onverbiddelt mondelinge boosheid en schr ningen zeer gevreesd werdel klanten echter verafgoodden he! joviaal-humoristische manier en wegens het formulier van zy Dus, dokter Welker begroett! huizes. Hoe gaat het, waarde do Dat zal ik u zeggen, als j gezien heb. A propos, beste n heb ik de eer naar tafel te ge Juffrouw Clara Witte. Wat? 1 Wie? I Juffrouw Clara Witte. E ze juist aan. Dr. Welker keerde zich sne deur, waardoor juist twee d kwamen. De oudste der dames was i had een onvriendeiyk, barscl jongste echter, juffrouw ClaraI van de oudste dame, was jon zag er in haar elegant toil* betooverend" uit. Nadat de vrouw des huizes! J groet had. snelde dr Welker i toe en riep met een gelaat vreugde, terwyi hij het jonge i j toestab Juffrouw Clara! Hoe is Dokter I Gy hier Nee, treft datHaar gezicht stra verrassing De dokter bracht het meisje in een hoek van het salon. En nu zei hij met t telend van genoegen zeg myn beste juffrouw, hoe is j sinds ge in Harzburg van me zyt? Weggeloopen Ik kreeg tl vel onmiddeliyk thuis te kon| ziek geworden. Dat weet u tl En niet eens hebt ge fatsc j van me genomen Ach, tante wilde het ni O I die tante SuzeVai ik met U alleen had kunnen Clara, heeft tante Suze me alt ontstolen. Bovenmenschelijk heeft ze op ons. De mythologische AiJ haar gerekend, een blinde k( niettegenstaande ze zich di stellend met dien ouden he staart ze toch gedurig hierj hebt ge haar ook meegebri tante Suze Maar tante Suze heeft mi Ik ben voor veertien dage logeeren. Dan aanbid ik tante Su Maar, ze is werkeiyk I ik moet bekennen, ze heeft Maar juffrouw Clara, eerwaardige dame dan voor Weet ge nog, dat ge in by ons in het hotel kwaamt tante Suze meebracht? Zeker, opdat ze in de b en niet naar ons. En eens hebt ge tegen

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2