RECHTZAKEN. Plaatselijk Nieuws. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 18 JULI 1928. op de mijnen naar de oorzaak der ramp is onder leiding van den hoofdingenieur C Blankevoort bereids begonnen. Eenige sombere cijfers. De ernstige mijnramp, die te Brunssum in Limburg heeft plaats gevonden en aan een aantal mijnwerkers het leven kostte, heeft weer eens pijnlijk de aandacht ge vestigd op het gevaar waaraan deze mannen van het ondankbaarste aller beroepen voort durend zijn blootgesteld, ondanks de talrijke verzorgingsmaatregelen. Want des ondanks vallen over de geheele wereld ruim 6000 mijnwerkers per jaar als slachtoffers van hun in meer dan één op zicht „zwart" beroep. Ook ons mijnbedrijf brengt jaarlijks zijn offers aan menschen- levens. Het aantal doodelijke ongevallen steekt echter in verhouding gunstig af bij dat waarop men in het buitenland telkens weer moet wijzen. Een der oorzaken daar van is, dat massale mijnrampen, zooals die in andere landen vaak gebeuren, bij ons gelukkig nog niet hebben plaats gevonden. Niettemin al toonen dan de Limburgsche mijnen, mede dank zij ook het betere ge steente, het weinige mijngas, een gunstig beeld van het ongevallentotaal in vergelijking met andere landen, het aantal doodelijke ongevallen blijft aanzienlijk. Voor 1925 be droeg dit 43, voor 1926 iets minder n.l. 35, terwijl 1927 daartegen zeer gunstig afstak met 17 gevallen. Bedenkt men, dat in den loop dezer laatste drie jareD het aantal ar beiders uitgebreid en de kolenproductie toe genomen is, dan valt dus niet te ontkennen, dat de algemeene ontwikkeling van de sta tistiek zich tot 1927 in een gunstige, neer dalende lijn ontwikkelt. Wat betreft het jaar 1928 laat het zich echter aanzien, dat de doodenlijst aanmer kelijk ongunstiger zal zijn dan in het afge- loopen kalenderjaar. Immers in het thans reeds verstreken gedeelte van dit jaar heb ben zich reeds zes doodelyke gevallen voor gedaan. Telt men daar by de slachtoffers van de ramp van gisteren op, dan is het totaal over 1927 reeds bereikt. En het zal zeer waarschijnlijk voor het einde van dit jaar nog aanzienlijk gestegen zijn indien als maat staf wordt genomen het aantal ongevallen, dat in het algemeen jaarlijks bij elk mijn bedrijf voorkomt. Inderdaad een somber vooruitzicht, En wel moge hierin een hernieuwde waarschuwing liggen, dat geen moeite of opoffering te groot mag zijn om de gevaarkansen zoo gering mogelijk te maken. Want inderdaad onze kolen worden dit jaar wel duur betaald. AUTO DOOR DEN TREIN GEGREPEN. ZOETERWOUDE, 18 Juli. Hedenmid dag omstreeks halfvier is aan den onbe- waakten overweg te Zoeterwoude aan den Ommerdijk een personenauto, bestuurd dooi den heer P. uit Leiden, door den trein in de richting Utrecht gegrepen en een eind meege sleurd. P. is er zonder eenig letsel afgeko men, doch de mede-inzittende werd ernstig aan hoofd en beenen verwond en is naar het Elisabethgasthuis te Leiden vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De auto is totaal vernield. SJEF VAN DONGEN HUISTOE. ROTTERDAM, 14 Juli. De directie van de Nederland-Spitsbergen Co., de heer H. H. Dresselhuys, die ter plaatse goed bekendis, vestigt onze aandacht op de enorme prestatie, geleverd door kapt. Sora, Sjef van Dongen en Varmin. Deze expeditie is er immers in slaagd Foyn-eiland te bereiken, dezelfde plaats waar de groep-Viglieri zich aanvanke lijk bevond en die men niet verlaten kon. Dat de groep afdreef is een omstandigheid, die Sora niet kon voorzien. De directie heeft Sjef van Dongen opgedragen naar Arends burg terug te keeren, en dan naar Rotterdam te komen, ten einde bij zijn ouders te Arn hem een tyd van welverdiende rust door te brengen. Het ligt mede in het voornemen der directie Sjef van Dongen in de gelegen heid te stellen zich verder te bekwamen voor een hoogere functie by de Nederland- Spitsbergen Company, want indien Sjef zich eenige theoretische bekwaamheid eigen maakt, wordt hy voor de Spitsbergen Co, een uitnemende kracht. Jongens, gesneden uit het hout van Sjef van Dongen zijn voor het succes der Nederlandsche nederzetting op Spitsbergen van onschatbare waarde. KLOPJACHT OP EEN INBREKER. Des nachts in een schoorsteen gekropen, MIDDELBURG, 14 Juli. - Donderdagmid dag kreeg de politie alhier kennis van een inbraak, die juist moest zijn gebeurd en ook was bekend, dat vermoedelijk tweepersonen inbraken hadden gepleegd te's Gravenpolder en te 's Heer Hendrikskinderen op Zuid- Beveland. Een inspecteur en een rechercheur van politie mochten er in slagen een der verdachten, een Belg, aan te houden, die juist gereed stond met een trein in de richting Roosendaal te vertrekken. Op hem werden een gestolen rijwiel en verschillende gouden en zilveren voorwerpen en een bedrag aan geld gevonden, afkomstig van deze inbraken. De man werd aangehouden en legde op het bureau eenige bekentenissen af. Terwijl de man des avonds even in de agentenwacht vertoefde, wist hy, toen de aanwezige agenten een oogenblik hun aan dacht van hem afgewend hadden, het bureau te ontvluchten en de stad in te hollen. De politie zette hem echter na en spoedig zag men hem door een poortje in een bepaald blok huizen en de daartusschenliggende tui nen verdwijnen. Dit blok is gedurende den geheelen nacht door de politie afgezet geweest en tot tegen den morgen zyn de tuinen afgezocht. Ook heeft men hem op de daken gezocht, waar men meende hem gezien te hebben. Ten slotte bleef men echter zijn spoor bijster. Tegen halfacht des morgens hoorde een dienstbode in een der omliggende perceelen leven achter een scherm voor den schoorsteenmantel en toen zy, denkende dat het een vogel was, er heen liep, sprong de gezochte inbreker, die door den schoorsteen afgedaald was, naar buiten en zette het op een loopen. Hier duurde het niet lang meer of hij was voor de tweede maal geknipt. Intusschen was het ook voor de omwonenden een zeer onrustige nacht geweest. HET HALVE MILIOEN VOL. De 500.000ste bezoekster van de Nenyto ontvangt een aandenken. ROTTERDAM, 13 Juli. Gistermiddag heeft de 500.000ste bezoekster de Nenijto'28 bezocht. Het was mevrouw C. Daams—Arnold uit Arnhem. Zij werd door de heeren J. Schoon en P.N.Gaanderse ontvangen, waar na zy in de bestuurskamer als herinnering aan het heugelyk feit met een fraaie reis- necessaire weïd vereerd; bovendien ontving mevrouw Daams nog een aantal loten uit de Guldensloterij der tentoonstelling. AANVARING OP DE MAAS BIJ ROTTERDAM. ROTTERDAM, 13 Juli. Hedenmorgen heeft op de rivier de Maas naby het Maas station een vrij ernstige aanvaring plaats gehad. De vrachtboot „Bergen op Zoom III" wilde dwars de rivier oversteken en manoeu vreerde daartoe achter een Rijnsleep om.Op dit oogenblik kwam van den anderen kant de sleepboot „Vijf Gebroeders". Een aan varing kon niet meer voorkomen worden. De „Vyf Gebroeders" kreeg aan bakboord zijde, ter hoogte van de machinekamer, een groote scheur, waardoor het schip onmid- delijk zonk, de „Bergen op Zoom III" kon de bemanning nog tydig overnemen. Tijdens het ongeval heeft de kapitein van de „Vijf Gebroeders" een slag van het stuurrad ge- igen waardoor hij een ribfractuur opliep. Hij werd in het ziekenhuis aan den Coolsin- verbonden. KWAADAARDIGE ANGINA DE OORZAAK. Angstige reis van de „Insulinde". De eene passagier na de andere viel als slachtoffer. MARSEILLE, 16 Juli. Het s.s. „Insu linde" is Zondag alhier aangekomen. Om trent de verschillende ziektegevallen aan boord van het schip kunnen wij nog het volgende mededeelen. De aanvang van de reis was zeer gezellig. Te Sabang namen vele passagiers een bad in het zwembassin aldaar. Twee dagen na Sabang brak angina aan boord uit, welke ziekte zich snel verspreidde, zoodat 70 personen er min of meer door aangetast werden. Den dag te voren was een oude dame gestorven, die echter reeds dood ziek te Batavia aan boord gebracht was en wier ziekte niets met de daarna uitgebroken angina te maken heeft. Het eerste slachtoffer van de angina was mej. Gorter, een le klas passagier, oud 19 jaar, die met haar moeder reisde. Spoedig daarop stierf mevr. Van der Ven van de 2e klasse. Zij was ongeveer 30 jaar en laat een man met 2 kinderen na. Twee dagen voor Périm volgde daarop een jongetje van 5 jaar, De Roo genaamd, die met zyn ouders in de 2e klas reisde en wiens broertje er na zware ziekte bovenop is ge komen. Het volgende slachtoffer was een alleenreizend le klas passagier, de Chinees Tan, 17 jaar, zoon van een millionnair. Vooral na de laatste twee gevallen werd de stemming onder de reizigers zeer gedrukt. Er werd een ziekenhuis ingericht, waar 17 ernstige patiënten verpleegd werden. De ïyken der eerste 3 overleden dames, waarvoor 3 kisten aanwezig waren, zyn naar Rotterdam meegevoerd. Het jongetje De Roo is te Aden begraven en het lijk van Tan is aldaar van boord gehaald om terug naar Indië vervoerd te worden. In de Roode Zee stierf vervolgens de lui tenant ter zee Du Moulin, een le klas passa gier, die een vrouw en 2 kinderen achterlaat. Het lijk werd na een zeer indrukwekkende plechtigheid met militaire eer in zee neer gelaten. Kort daarop stierf mevr. Greuner, ougeveer 45 jaar, een 2e klas passagier, die een man met 2 grootere kinderen nalaat. Ook dit lijk werd aan de golven toevertrouwd, wat een zoodanigen indruk op den machinist van de Paketvaart, den heer Ravenswaay maakte, dat deze 10 minuten later aan een beroerte overleed. De heer Ravenswaay was ongehuwd. Ook zijn lijk werd aan de zee prysgegeven. Te Suez werden ziektebacillen ter bacte riologisch onderzoek gegeven. DeEngelsche gezondheidsdienst telegrafeerde daarop naar Port Said, dat men met een kwaadaardige soort angina te doen had. Te Port Said mochten de passagiers niet van boord, doch te Marseille heeft de sanitaire dienst schip en passagiers volkomen vry gelaten toen het bekend werd, dat de ziekte angina was. Alle passagiers waren vol lof over den scheeps? dokter, den heer Kruidenier, en vooral ook over den officier van gezondheid van het Indisch leger, die als passagier meereisde en zich buitengewoon verdienstelijk gemaakt heeft, evenals de 3 damespassagiers, die een acte voor verpleegster hadden. Ook prees men algemeen de houding van den gezagvoerder, den heer Ruhaak en den eerste stuurman Schoehuyzen. Iedereen hielp zooveel hy kon. Hy muziekstrykje deed verplegersdiensten in plaats van muziek te maken. Onder de Javanen is geen enkel ziektegeval voorge komen, wel onder de Europeesche bemanning doch zonder doodeiykon afloop. Alle zieken zyn thans vry wel weer genezen, maar niet temin heeft het overgroote deel der passa giers verkozen te Marseille van boord te gaan. Het behoeft nauweiyks betoogt te worden, hoe drukkend en benauwend de reis na Sabang geweest is. De „Insulinde" heeft gistermiddag de reis naar Rotterdam voortgezet. Strafzitting 13 Juli 1928. KANTONGERECHT SOMMELSDIJK. T. H., te Ouddorp, jachtovertreding,geëischt 4 geldboeten, respectievelijk ƒ10, ƒ10, ƒ2,— en ƒ2,— subs. 10 d., 10 d., 2 d. en 2 d. hechtenis, schriftelijk vonnis 20 Juli a s. G. A. v. A., te Dirksland.straatschendery, uitspraak ƒ8,— boete of 8 d. hechtenis. J. V., te Ouddorp, motor- en rywielwet, uitspraak ƒ5,— boete of 5 d. h. J. J. K., te Ouddorp, motor-en ry wiel wet, uitspraak ƒ5,— boete of 5 d. h. G. W., te den Bommel, motor-en ry wiel wet, uitspraak ƒ5,— boete of 5 d. h. L. de H., zonder vaste woonplaats, Politie verordening, uitspraak 8,— boete of 3d. h. L. B., te Nieuwe Tonge, art. 461 W. v. S. uitspraak 5, of 5 d. h. Th. v. d. S., te 's Gravenhage, dronken schap, 10,— boete of 10 d. h. A. T., te Sommelsdyk, art. 461 W. v. S. uitspraak ƒ2,— boete of 2 d. h. C. Rte Ooltgensplaat, strooperij, uitspraak 8,- of 8 d. h. C. E., te Middelharnis, motor- enry wielwet, vryspraak. K. P. R te Ooltgensplaat, motor- en rij wiel wet, uitspraak 4,— of 4 d. h. J. v. d. H., te Ooltgensplaat, motor-en ry- wielwet, uitspraak ƒ3,— of 3 d. h. C. v. D., te Goudswaard, motor-en rijwiel- wet, uitspraak 4, - of 4 d. h. S. v. d. V., te Nieuwe Tonge, motor- en rij wielwet, uitspraak 10,— boete of 10 d. h. W. J., te Nieuwe Tonge, motor- en rijwiel- wet, uitspraak ƒ8,— of 8 d. h. A. J. v. H., -te Sommelsdijk, motor- en ry wielwet, aangehouden. J. B., te Oud-Beijerland, dronkenschap, uitspraak 10,— boete of 10 d. h. J. K., te Middelharnis, motor- en rijwiel- wet, aangehouden. MIDDELHARNIS. Vrijdag 20 Juli zullen de hoogste klassen der openbare lagere meis jes- en jongensschool hun jaarlijks school reisje maken. Thans zal de Diergaarde te Rotterdam en de speeltuin „Plaswyck" te Hillegersberg worden bezocht. Donderdag 19 Juli 'sav. 7 uur hoopt hoopt voor de Geref gem. op te treden dhr. Lamain uit Voorschoten. De leerling van de U.L.O.-school, L.F. v. d Sluis, is geslaagd voor het overgangs examen naar de 2e klasse Kweekschool te Hellevoetsluis. Postduiven-sport. Wedvlucht vanuit Limoges (Frankryfe), afstand 693K M-,leen 3e prijs J. Jordaan; 2e S. Looij4e, 7e, 8e 10e J. J. Nipius; 5e H. Blok;6een 9eF.Ra- dauer; lie D. Kardux. Losgelaten 's morgens 5 uur. Aankomst eerste duif 5.31. Laatste 7.49 uur. De vacantie voor de leerlingen der open bare lagere scholen alhier zal aanvaDgen 28 Juli en eindigen 28 Augustus. Door den gem.-veldw. Van N. is alhier een rondreizend koopman aangehouden, wel ke nog een maand gevangenisstraf moest ondergaan. De man is naar de gevangenis te Middelburg overgebracht. In de laatst gehouden vergadering van de VereenigiDg van Burgemeesters en cretarissen van Goeree en Overflakkee gaf de heer Mr. Dr. Wijnveldt, Rechter te Rot terdam een uiteenzetting van het doel van het Nederlandsch genootschap tot zedeiyke verbetering der gevangenen (Reclasseering). Duidelijk bleek hieruit dat deze arbeid van by zonder zedeiyk belang is maar ook een materieel belang geldt omdat de gevangenis sen niet worden uitgebreid doch worden opgeheven, wat in verband met de sterke bevolkingstoename zeer teekenend is. De Staat krygt dus hierdoor ook mindere uitgaven. Door voorbeelden uit de praktijk bleek duidelijk dat de ex-gevangenen wanneer zy weer in de maatschappij terugkeeren moeten worden gesteund omdat zij zoo moeilijk weer in den een of anderen werkkring kunnen komen. De spreker gaf uitlegging van de verschil lende strafstelsels en hoe deze zich ontwikkel den in de 19e eeuw en besprak daarby o.a. het stelsel van de Italiaansche school waar men ging zoeken naar de oorzaak van de misdaad en meende men die te kunnen vinden in den persoondaarbij werden in ver band gebracht o.a. afwijkingen van lichaams vorm bij misdadigers. Deze school maakte veel opgang. Daarna kwam de Fransche school die deze erfeiykheidstheorie overboord wierp en zich op het standpunt stelde, waar iemand uit voortkwam. Later zyn deze beide scholen weer ver mengd, men beschouwde dat het een men geling was. Erfelijk belasten zullen het soms goed maken terwyi anderen uit een goed milieu het slecht maken. Toen kwam de vraag naar vorenIs men zelf verantwoordelijk? Is dat niet zoo dan zou men iemand niet kunnen straffen. Men denkt over straffen thans anders dan vroeger. Niet alleen vergelding, wraak, maar ook opvoeding. Toen het Wetboek van Strafrecht in 1886 kwam werd een strijd gestreden om te zoe ken naar een vorm van straf waar de ver gelding niet uit het oog zou worden verloren. Men streefde naar het cellulaire stelsel. Men verwachtte dat de rechter dan naar be- hooren zou kunnen straffen niet alleen ver gelding, maar zoo zou straffen dat het goed zou werken. Dat cellulaire stelsel heeft niet voldaan, hoewel niet gezegd kan worden dat het ge heel op zij moet worden gezet. In de straf moet men zoeken naar een middel waardoor men zou kunnen verbete ren. Het opvoedingselement moet in het strafrecht zyn. De opvoedingsgedachte heeft zich al meer en meer uitgebreid. Daarna kwam ter sprake de kinderrechtspraak. Ten slotte kwam spre ker tot het stelsel van voorwaardelyke ver oordeeling en voorwaardelyke in vryheid- stelling. De voorwaardelijke veroordeeling en voor waardelyke invryheidstelling geven veel werk aan deze Vereeniging waarvoor mo- reele en financieele steun noodig is. Ook met het oog op de Pachychopatenwet ligt een nieuw groot arbeidsveld open. Ook de reeds thans bestaande taak stelt hooge eischen, speciaal de afdeeling Rotter dam van het Genootschap is nog zwaarder belast dan andere afdeelingen, daar zy is aangewezen voor de Reclasseering der vrou welijke gevangenen, daar alle vrouwen uit het geheele land geconcentreerd worden in de strafgevangenis te Rotterdam. De heer Theunenbroek ambtenaar bij de reclasseering te Rotterdam deed daarna ver schillende mededeelingen betreffende de schrijfkamer te Rotterdam die aldaar in 1909 is opgericht. Daar wordt veel type-, schrijf- en cyclostyle- werk verricht. Deze schryfkamer beoogt de reclasseering van meer intellectueelen zulks in navolging van dergelijke in Duitschland en Denemar ken bestaande inrichtingen en is gevestigd te Rotterdam Wynhaven 22. Zij biedt aan vele ontwikkelden diegere- classeerd moeten worden en anders geen werk zouden hebben een bestaan. Zij laat hen in de maatschappy bruikbaar werk verrichten en maakt hen zoodoende ook weder geschikt voor de maatschappy. Zij eischt van de maatschappy geen gelde lijke offers maar draagt integendeel zelfs by om de reclasseering van andere menschen mogeiyk te maken. Deze vergadering werd ook by gewoond door enkele genoodigden die in den reclas- seerings arbeid belang stellen. Het voornemen bestaat voor Goeree en Overflakkee een onderaf deeling op te richten. Vergadering van den Raad der ge meente MIDDELHARNIS op Don derdag 19 Juli 1928, 's namiddags HALF DRIE ure. Te behandelen: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming weger voor de weegbrug Westzijde. Sollicitanten zijn: Ary Koote Kz. en D. Horseling. 3. Wyziging gemeentebegrooting 1927 en 1928. 4. Verzoek van de Ned. Ver. tot Afschaf fing van Alcoholhoudenden Dranken afd. Middelharnis-Sommelsdyk om gratis gebruik der voormalige leeszaal voor vergaderplaats voor huishoudelijke en cursusvergaderingen. 5. Schry ven van heeren Ged. Staten inzake gasprijsverlaging met ingang van 1 October 1927. 6. Verzoek van de Vereeniging Steun ver leening bij ziekenhuisverpleging Middelhar nis-Sommelsdyk om grond af te staan voor lighallen. 7. Rekening vleeschkeuringsbedryf 1927. 8. Uitloting aandeel geldleening dato 1 September 1908. 9. Benoeming commissie van onderzoek rekening en begrooting Burgerlijk Armbe stuur en Weeshuis. 10. Aanbieding gemeenterekening 1927 en benoeming commissie van onderzoek dier rekening, van de gemeentebegrooting 1929 en rekening en begrooting gasfabriek. 11. Verzoeken om erfpacht. a. B. Viskil nog 50 M3 achter zyn woning aan den Langenweg. b. M. Langbroek nog 41 M2. Idem. c. C. Boeter Jz., grond waarop de varkens hokken naby de R.K. Kerk zyn geplaatst. d. C. Huijsmans en A. L. v. d. Veer als boveD. e. K. Joppe, grond hoek Hoflaan Lan geweg. f. VooTstel tot afwyzend beschikking op de verzoeken erfpacht P. 0. Appel en J. Boeter Cz. 12. Aangehouden verzoek Adr. van Zetten omtrent afscheiding erfpachtsgrond nabij molen Anth. Pape. 13. Schrijven Gemeenteopzichter inzake verbreeding Spuistraat vanaf L. Goudswaart tot A. Taaie met rapport Ingenieur Jacobs. 14. Bouwplan uitbreiding Openbare Lagere Scholen met rapport Inspecteur Lager On derwijs inspectie Brielle. 15. Ontwerp wegenplan tusschen Hoflaan en Station R.T.M. Middelharnis, 17 Juli 1928. De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Vrfldftg 13 Juli 1928. Bloemkool 11,60 tot ƒ16,—p. lOOst. Komkommers 4,60 tot 7,70 per 100 st. Perziken ƒ4,- tot 11,50 per 100 st. Peen f 2,80 tot 6,70 per 100 bos. Rabarber5,50 tot 7,60 per 100 bos. Kroten 4,80 per 100 bos. Sla 0,30 tot 1,60 per 100 krop. Spinazie ƒ10,— per 100 K.G. Postelein 2,70 tot 16,- per 100 k.g. Doppers f 4,50 tot 15,— per 100 k.g. Peulen ƒ17,- tot 19,- per 100 k.g. Tuinboonen ƒ4,— tot 4,50 per 100 k.g. Blauwputten 4,40 tot 5,50 per 100 k.g. Eigenheimers 2,60 tot 4,70 per 100 k.g. Vroege Bonte 5,50 per 100 k.g. Poters 3,80 per 100 k.g. Kriel ƒ2,— tot 2,30 per 100 k.g. Kruisbessen 16,50tot ƒ30,—per 100k.g. Zwarte bessen 16,- tot 40,10 p. 100 k.g. Aardbeien 19,50 tot 22,10 per 100 pond. Roode bessen 9,50 tot 18,—per 100 pond. Frambozen 29,— tot 81,— per 100 pond. Druiven le soort 0,60 per pond. Druiven 2e soort 0,38 per pond. Tomaten 0,06 tot 0,17 per pond. Kersen 0,38 per pond. Kaas (komijne) 0,25 tot 0,27 per pond. Kaas (20 plus) 0,34 tot 0,35 per pond. Kaas (volvet) 0,60 tot 0,61 per pond. Boter ƒ1,— tot tot 1,10 per pond. Veiling van Maandag 16 Juli 1928. Bloemkool ƒ3,50 tot 22,— per 100 stuks. Komkommers 6,60 tot 7,80 per 100 st. Peen 5,80 tot 6,20 per 100 bos. Kroten 3,70 tot 4,70 per 100 bos. Rhabarber 7,80 per 100 bos. Kropsla 1,60 per 100 stuks. Zomer-Andy vie 1,40 tot ƒ1,50 p. 100 krop. Postelein 18,— per 100 k.g. Doppers 11,60 tot 18,— per 100 k.g. Peulerwten 21,— per 100 k.g. Uien 3,70 per 100 k.g. Sjalotten ƒ4,— per 100 K.G. Wagenaars 49,— tot 53,— per 100 k.g. Dubb. Princessen 57,— per 100 kg. Stoksnyboonen 60,— per 100 kg. Blauwputten 3,10 tot 5,10 per 100 k.g. Eigenheimers 2,60 tot 5,— per 100 kg. Poters (landgewas) ƒ1,70 tot 2,50 p. 100 k.g. Kruisbessen 26,— tot 29,— per 100 k.g. Zwartebessen ƒ21,— per 100 k.g. Tuinboonen 3 80 tot ƒ5,— per 100 k.g. Aardbeien 24,70 per 100 pond. Roode bessen ƒ0,16 tot ƒ0,20 per pond. Frambozen 0,24 tot 0,31 per pond. Druiven (le s.) 0,57 per pond. (2e s.) 0,38 per pond. Perziken 4,50 tot 13,— per 100 stuks. Kaas (volvet) 0,60 tot 0,61 per pond. Tomaten 6,50 tot ƒ11,— per 100 pond. Sport. Ditmaal is er niets te vermelden over sport van den afgeloopen Zon dag. Zelfs de meest fananieke voetbal-ent housiast zal er niet rouwig om zijn, dat hij Zondag zyn trappers met de heerschende hitte heeft thuis mogen laten. Daarom gooien we het over een anderen boeg en vertellen we wat over de sport bij uitnemendheid in den zomer: zwemmen. Men heeft zwemmers in allerlei soorten en maten: dikke, dunne etc. goede en slechte en voorzichtige en onvoorzichtige. En over de laatsten willen we het even hebben want: Het Haringvliet is bebakend met roode en zwarte tonnen: kogeltonnen en lichtboeien. Die zijn er ten behoeve van de scheepvaart en niet ten gerieve van de zwemmers. Dit laatste mag in Middelharnis wel eens extra onder het oog gebracht worden. Het heeft Zondag maar o zoo weinig gescheeld of er waren slachtoffers gevallen en het feit dat er een roeiboot by de hand was heeft een waaghals het leven doen behouden. De stroomsterkte op het Haringvliet ia 6 K.M. en met zoo'n zwemsnelheid zwemt alleen Johnny Weismüller de Amerikaan- sche wereldkampioen, en dan nog alleen ge durende 1 2 minuten. Maar niet een Flak- keesche jongen die door de week op 'n tim mermanswerkplaats is of de voorhamer zwaait op 't aanbeeld. We kunnen dergeiyke waaghalzery zooals door eenigen bedreven niets anders dan zeer afkeuren en diverse ouders neme hiervan mede een goede nota, willen ze niet plotse ling in rouw komen. Of alles definitief doorgaat weten we Dog niet. Maar Volharding was van plan om Zaterdagmiddag per motorboot naar Helle voetsluis te trekken. Met deze boot zouden meegaan 1°. Korfbalsters en Korfballers; 2°. Voetballers; 3°. Zwemmers, die willen polo-en. De diverse takken van sport hebben een uitbreiding ondergaan en de F. Z. C. (Flak- keesche Zwemclub) trek mogeiyk a.s. Zater dag naar Hellevoet om het zevental van V.I.Z. te ontmoetten. We hopen dat we Vrijdag kunnen melden dat dit definitief is; hiermee zou een zeer amusant en gezonde sport op Fiakkee geïntroduceerd worden, die buitengewoon handige zwemmers kweekt en welks beoefening heel wat gezonder is dan waaghalzerige pogingen om tonnen te ronden. SOMMELSDIJK. Begunstigd door prachtig zomerweder maakten de kinderen derO.L. school Vrfldag j 1. hun jaariyks schoolreisje naar Rotterdam. Na verschillende beziens waardigheden bezocht te hebben, keerden allen wel voldaan weer met de tram terug, alwaar onze muziekvereeniging„Sempre Cres cendo" onder vroolijke marschen ze verder naar het schoolplein begeleidde. Wegens overtreding der Visscberijwet is tegen een inwoner procesverbaal opge maakt, terwyi tegen meerdere personen pro cesverbaal is opgemaakt wegens het beryden met fietsen over de zystraten der Voorstraat. Doordat twee wagens elkander moesten passeeren in de St. Joris Doelstraat alhier, werd door een der wagens een voor het huis van A. L. staande fiets geheel vernield, DIRKSLAND. Het beloofde een warme dag te worden op den morgen van j.l. Vry dag, toen 102 kinderen der Openbare School met hun begeleiders(ster8) zich te uur naar het station begaven om een uitstapje naar Rotterdam te maken. Uit de vrooiyke ge zichten der kinderen bleek, dat zy in het vooruitzicht waren iets moois te beleven. Die verwachting is niet alleen vervuld, maar zelfs overtroffen, want dat zy genoten hadden bleek wel 's avonds bij de aankomst. Doch laat ons eerst een korte schets geven van de dagverdeeling. Te negen uur arriveerden allen in gezonden toestand in de Rosestraat vanwaar men naar het Maasstation wandelde, waar de aanleg plaats is der bekende Fop Smitbooten. Het was toen al zeer warm en daarom een heer lijkheid om onder de schaduw van de tent -op het dek der boot te genieten van defrissche rivierlucht en op gemak alle wonderen van verkeer op de rivier en bet werk in het havenbedrijf te kunnen gadeslaan,Zoo'n tocht is uitermate leerzaam en maakt bij kinderen een overweldigenden indruk. Aan de aanleg steiger by het Park werd weer aan wal ge stapt waar extratrams gereed stonden die hen door het mooiste gedeelte van Rotter dam voerde naar de nog schoonere speeltuin „Lommerljk" te Hillegersberg waar gelegen heid te over was om zich te vermaken. De draaimolen had zeker het middenpunt van belangstelling. Hier werd ook gezorgd dat de kindermaagjes werden gevuld met broodj' en een glas melk. Te 2 uur werd weer in de tram gestapt en ging het naar de diergaarde die op zoo'n warme dag, onder het koele lommer der boomen, een aangename verbiyfplaats is. Met groote belangstelling volgde men de evolu ties van de apen en het voederen der zee leeuwen, maar ook een extra glas limonade was niet te versmaden en nadat ook bier nog een paar broodjes met kaas waren ver orbert was het tyd om bij het vertrek der tram om 6 uur tegenwoordig te wezen. Daarom waren allen weer spoedig in een extra tram die hen naar het station zou vervoeren. Voorts ging de reis naar Dirks- land zonder eenig incident voorbij en toen dan ook het station was genadert en de vrolijke tonen van „Amicitia" haar tegemoet klonken, was alle ongemak van de warmte vergeten en schaarde men zich vlug achter het muziekcorps Honderden menschen woon den den vrooiyken intocht der kinderen by en toen op het schoolplein werd halt gehouden, werd nog eens echt ouder wetsch gedanst en togen daarna allen naar hun ouders, wien zy alles wel verteld zullen hebben van het geen zy gezien en genoten hadden. Een woord van dank aan de milde gevers wier ruime bijdragen het mogeiy'k hebben gemaakt dat tweemaal een extra glas limo nade kon worden verstrekt, is zeker wel op zijn plaats, hoewel het voor de gevers een heeriyke gedachte moet zijn dat zy mede hebben bijgedragen tot dezen dag van vreug de voor onze Dirkslandsche kleuters. Ook van deze plaats, namens de ouders, hartelijk dank aan het onderwijzend perso neel voor het volbrengen van hun zware taak op dien warmen dag. De jongeheer L. F. Nieuwland, leerling der Openb. School alhier, legde met gunstig gevolg het toelatingsexamen af voor de RijkS' kweekschool te Hellevoetsluis. Neef Jan en Neef Piet hadden verleden week kanthooi gebonden en zouden dat op hun rug naar de weg dragen. Piet zag echter een platte boot van een visscher liggen en toen ontwaakte in zijn brein het heillooze plan om het hooi in de boot te laden en het op die gemakkeiyke manier naar de weg te varen. Jan vondt het een prachtidee en nadat de boot was verhaald ging men de bossen hooi in- of liever opladen. Nadat alles was geladen was het een flinke last en zou het heel wat schipperskunst kosten de zaak behouden op haar plaats te brengen. Voor onze neefs was dat echter geen reden om be vreest te zijn voor de uitslag van hun idiaal plan. Piet promoveerde zich zelf tot schipper en neef Jan zou slechts de bevelen van neef Piet uitvoeren. Na veel moeite gelukte het de boot in diep vaarwater te krygen, want zy had biykbaar op den grond gezeten, waardoor het ook kwam dat, trots de lading hooi, de boot niet dieper lag. Nau weiyks echter in diep vaarwater of de last vertoonde neiging op eigen houtje de boot te verlaten, hetgeen Piet en Jan met de wan hoop in het hart poogden te very delen. Geen vaartuig is er echter lastiger in bedwang te houden dan een platte boot en hun boven- menschelyke pogingen om de last in even wicht te houden mochten niet baten, want spoedig lagen Jan en Piet in het water der diepe kreek en was ook het hooi hun gevolgd. Nadat Jan en Piet aan W3l waren geklau terd kwamen zy tot de ontdekking dat de boottocht de omvang van een ramp had aangenomen want al het hooi moest weer opgevischt worden en opnieuw te drogen gelegd. Zij dachten niet lang na en beiden begaven zich weer te water om de bossen hooi op het droge te brengen. Natuurlijk kon het hooi toen pas twee dagen later binnen gehaald worden. Zoo eindigde op smadelijke wijze het plan om zich het brevet van zeeman toe te kennen, hoewel Piet be weerde dat het de schuld was van Jan, om dat die veel minder bevaren was. Tegen T. H. alhier, is proces-verbaal opgemaakt wegens het ryden zonder licht; togen 0. K. wegens mishandeling; tegen M, M., M. V. en A. V. V. wegens De landbouwer Adr. o week een been brak, is na; „Eudokia" vervoert om alc doen zetten. As. Zondagavond zal Kerk de bediening van det plaats hebben. Doopvaders i melden bij den predikant. HERKINGEN. Vorige wee de heer v. Weel plotseliu ziekenhuizen te Rotterdam tot het ondergaan van een De vacantie op de Bijzi vangen op 27 Juli a.s. en Augustus d.a.v. In de Consistoriekame meente zal a.s. Donderdagav vergadering worden gehoudi De plaatselijke geneeshe zal van 17 tot en met 27 Juli STELLENDAM. De garnale ben de vorige week 5 dag' gemiddeld per dag en per V' by de pellerijen aangebracht De vorige week werdei zonden 100 H.L. aardappelen van 5£ cent per kilo. Maandag 23 Juli a.s. de (oude tijd) zullen de brands geprobeerd. De timmerman G. van reed Maandagmorgen met een paal, zoodat hy kwam t gapende wonde aan het ho auto werd v. K. naar huis v geneeskundige hulp moest roepen. GOEDEREEDE. De garnalei ben de afgeloopen week vs garnalen per dag en schuit g De zangvereeniging G. repetitie boven op den toren langstelling trok. Door spelen geraakte het van den heer Timmer ondei verwonding aan zijn knieliepj Maandag werd bij afslai woonhuis staande in de Piet* erven Mej. M. Nagtegaal Tanis Wz. voor 1900. OUDDORP. De eerste Sjali aardappelen zijn hier versche A.s. Vrydagavond hoopt Gemeente op te treden de I student Theol. school te Rottj De garnalenvisschers he loopen week van 250350 kill week en schuit gevangen. Ds. Van Amstel, te Putl dankt voor beroep naar de NI alhier. NIEUWE TONGE. Door B. I. Mosselman, alhier, vergun tot den bouw van een werkpl heer S. van der Velde, autorepc! Door de leden der P. V. dfl Bode, alhier, werden bij het r cours vanuit Bordeaux op 6 j] waaraan 549 duiven deelname i behaald: D. Buitenhi Holleman 42, Johs. Noteboo Rumpt 67 en G. Knops 93. A.s. Zaterdag zal deP.V. „dj Bode" alhier, een vlucht houdi (België). Voor de a.s. Zondag dooi Wal van Dirksland alhier te h ning van den Heiligen Doop doopvaders zich a.s. Vrijdagav aanmelden in de consistorieka Herv. Kerk. OOLTGENSPLAAT. Zaterdaj waarts I een voetbalweüstryd g De Zwervers I te Middelharn Zaterdag heeft Voorwaart bal wedstrijd gespeeld tegen j Oude Tonge op het gemeente# welke eindigde in het voordeel met 4-1. Na gehouden aanbestedin' wen van een nieuwe aardappel voor den heer J. M. van Reyer te Achthuizen gegund voor heti; aan K. van Ree Jzn. en voor het aan L. M. Dorsman Lzn beidel inschrijvers. Het nader onderzoek bedo> der Dienstplichtwet, zal voorde' gehouden worden te Oude T( vergaderlokaal, op Woensdag dds namiddags 1.15 uur. Zaterdag heeft de postduiveJ De Reisduif" met jonge duiven c aaD de wedvlucht van Rozenda; was als volgt: leL. van Dam,2e G. van Nimwegen, 4e S. K en 8e Gebr. Duim, 7e J. van N 9e C. Korteweg A.Jzn. Losgelat Aankomst eerste duif 2.5 uur er 28 uur. YEILINGSBEBICHT van Maandag 16 Juli 1 der Coöp. Tuinbouw- en Veilings „Oostvoorne". Postelein 0,11 per k.g. Aardappelen 2,60 tot 6,80 p Poters 1,30 tot 4,10 per IOC Aardbeien 0,42 tot 0,60 per Frambozen 0,38 tot 0,87 pe: Roode bessen 0,20 tot 0,48 Witte bessen 0,23 tot 0,34 Zwarte bessen 0,29 tot 0,39 Kruisbessen (onry'p) 18 tot 2 Blauwe druiven f 0,84 tot 0,9

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2