NIGROIDS aai korting it Uitverkoop profiteeren oordeel. ST. 6.S0 9.90 12.90 15.90 ST 19.50 29. 39.- 49.- 4t§ 2.29 3.79 5.79 8." is ONZE EILANDEN Land- en Tuinbouw. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 14 JULI 1928. 5 VACANTIE llng150/o 3.90 4.90 5.90 4.90 6.75 8.75 5.60 7.75 10.00 6.60 8.75 11.25 HEEREN-SCHOENEN ~0XCALF, zwart 4.80 5.40 OXCALF, bruin 5 60 6.60 ANDALEN met crep zool EXTRA VOORDEELIG. Rotterdam Imlngen. zen. RDAM. I rz.- tmatig ren tot e netto ZE !VES EN ERS UW riek 224 Aanbesteding. HET BESTUUR van het Water schap de polders loozende.door Den Bommel, wenscht aan te besteden: Eenig werk in de Sluis te Den Bommel Bestekken te verkrijgen aan het Bureau W. C. K. DE WIT te Amsterdam, Prins Hendrikkade 183, tegen betaling van ƒ2,per stuk a.s. Maandag 16 Juli 1928, terwijl de inschrijvingsbiljetten moeten ingeleverd zijn des avonds 6 uur, 20 Juli 1928 bij den Voor zitter JOB MUS Jz. Het Bestuur voornoemd De VoorzitterJOB MIJS Jz. De SecretarisA. SMITS Lz. ■I- DAMES -I- Vraagt onze pillen en druppels ter rege ling v. d. bloedsomloop, door H.H. Doc toren aanbevolen, beslist onschadelijk voor de gezondheid. Alleen b5j' ons Is succes verzekerd. Vraagt ons boekje met talrijke a8= beeldingen met duidelijke en vol ledige inlichtingen in blanco ge sloten Couvert met 25 cents insluiten aan postzegels. Wacht U voor misleiding of teleurstelling. Koopt In zaken waar U zeker van kan zijn vakkundig en succesvol geholpen te worden, en niet door min derwaardige namaak op de lange baan geschoven te worden. Wij zijn vanouds bekend het soliedste adres. Iet daar vooral op. +DE SMIIMDER J. Kipstraat 43, Rotterdam Vraagt gratis Inlichtingen ofprijscouiflnf. No. 71 14 JULI 1928 I WtihDb BLAD De Minister van Financien maakt in de Staatscourant bekend, dat ten behoeve van 's Rijks Schatkist is ontvangen wegens ach terstallige belasting en gewetensgeld by den Inspecteur der directe belastingen enz. te Helle voetsluis ƒ500, 1200,— en ƒ3000,— en by den Ontvanger dier middelen te Oude Tonge 400, Plaatselijk iNieuws. MIDDELHARNIS. De machinist der R.T.M. Joh. de Gans, viel zoo ernstig op een spoor staaf dat hy zich onder geneeskundige be handeling moest begeven en zyn werkzaam heden niet kan verrichten. Postduiven-sport. Wedvlucht vanuit Orleans (Frankryk), afstand 458 K.M. Ie prys P. de Gans; 2e S. Loolj; Be F. Radauer; 4e Joh. J. Nipius; 5e en 6e J. Jongejan; 7e J. J. Nipius; 8e en 9e J. Jordaan. Los gelaten 6 uur. Aankomst eerste duif 12.83 uur; laatste 1.18 uur. De winkelbediende D. S. had het onge luk met zijn fiets met kruidenierswaren in de sloot te ryden. Met eenige materieele schade liep dit af. By den ingaarder der gelden ten bate van alleenstaande blinden te Wolfheze is uit de gemeente Nieuwe Tonge ontvangen 38,25. Wij brengen in herinnering, dat de rentekaarten van de arbeiders, die in Middel- harnis wonen en werken, moeten worden in geleverd by den Raad van Arbeid te Brielle vóór of op 15 Juli a.s. De raad der gemeente Delft benoemde tot directeur-geneesheer van het Oude en Nieuwe Gasthuis en tot hoofd van den G. G. D. alhier den heer P. C. Cleyndert, directeur geneesheer van het Van Iterson-ziekenbuis te Gouda. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Woensdag 11 Juli 1928. Bloemkool 7,60 tot ƒ21,p. lOOst. Komkommers 1,70 tot 5,— per lOOst. Perziken 5,60 tot 11,— per 100 st. Sla 0,20 tot 1,- per 100 krop. Peen f 2,10 tot 7,70 per 100 bos. Kroten 3,80 tot 4,80 per 100 bos. Rabarber 7,80 tot ƒ0,— per 100 bos. Postelein 6,— tot 9,50 per 100 k.g. Doppers f 3,80 tot 14,90 per 100 k g. Peulen 14,30 tot 18, per 100 k.g. Tuinboonen ƒ6,— tot ƒ0,— per 100 k.g. Wagenaars 53,— per 100 k.g. Blauwputten ƒ5,— tot 9,20 per 100 k.g. Eigenheimers 6,60 tot 7,10 per 100 k.g. Eerstelingen 3,70 tot 4,50 p. 100 k.g. Poters 4,50 tot 5,60 per 100 k.g. Poters (landgewas) ƒ1,90 tot ƒ2,50 p. 100 k.g. Kruisbessen ƒ38,—tot 40,80 per 100k.g. Zwarte bessen 38, tot 40,80 p. 100 k.g. Aardbeien 13,80 tot 15,50 per 100 pond. Witte bessen ƒ6,50 tot ƒ0,—per 100 pond. Roode bessen 6,50 tot 16,—per 100 pond. Frambozen 26,— tot 32,— per 100 pond, Spaansche kersen 38,— per 100 pond. Druiven 46,— tot 62,— per 100 pond. Kaas (volvet) 0,60 per pond. Kaas (komyne) 0,25 tot 0,27 per pond, Kaas (20 plus) 0,34 per pond. Boter 0,97 tot 1,10 per pond. Veiling van Dinsdag 10 Juli 1928. Zwarte bessen f 39,60 per 100 k.g. Aanvoer 1851 k.g. Eierenveiling van Donderdag 12 Juli 1928, Kippeneieren 50—52 kg. 4,30 tot 4,40 id. 60-62 5,— tot 5,30 id. bruin 61 5,30 tot 5,40 Eendeneieren 70 5,05 Poelepetaateieren ƒ3, Alles per 100 st. Boter 0,90 tot 1,10 per pond. Zwarte bessen 40,70 per 100 k.g. Aanvoer 2560 k g. SOMMELSD1JK. Door den heer J. Mastem broek is onderhands aangekocht het woon huis A 224 aan de Voorstraat van den heer J. L. Kwak, terwijl van deze is aangekocht 2 perceelen bouwland aan den Staverschen weg door den heer G. van der Laan alhier. De timmerman G. v. D. had het on geluk met zijn voet zoodanig met een wagon hek in aanraking te komen, dat genees kundige hulp noodzakeiyk was. Wegens overtreding der Arbeidswet 1919 is tegen een ingezetene dezer gemeente proces-verbaal opgemaakt. Op 15 Juli a.s. herdenkt de heer J. H. Deys den dag waarop hy voor 25 jaar be noemd werd tot leeraar aan de Ambachts school te Middelharnis. DIBKSLAND. Tegen N. L. v. d. H. te Rotterdam, is proces-verbaal opgemaakt we gens bet met zoodanige snelheid met een motorrytuig ryden, waardoor de vrybeid of veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. As. Woensdag, des namiddags ten 4 ure (zomertyd) zal in de Openbare Bewaar school, in het Achterdorp, de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting. Tegen een tweetal personen is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der Visscherywet. De heer D. Gestel Pz alhier, heeft zyn benoeming tot lid der Schattingscommissie aangenomen. De vrachtryder A. de Ruiter had j.l. nsdag het ongeluk, door het schrikken van één zyner paarden, van den hoogen Sasdijk af te vallen. Hy geraakte toen op zoo'n wyze onder den wagen dat hij één zyner beenen brak Per auto werd hy thuis gebracht waar na de dokter een gecompliceerde beenbreuk constateerde. De vorige week werden van uit de Haven reeds 1127 H L aardappelen vervoert. Was toen de prijs nog 4,60, thans is die prys gedaald tot 3,75 per 70 K G. HERRINGEN, Bij mej. de Wed, L, A. Klem staat voor de tweede maal in dit jaar een pereboom in vollen bloei. Van een inwoner dezer gemeente werd zy'n belastingplaatje ontvreemd. Van daders geen spoor. W. Markus had het ongeluk by het gras snyden, zoodanig zyn vingers te verwonden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De afdeeling Herkingen van den B. V. L. zal deelnemen aan den Landdag, die in de maand September te Den Haag zal worden gehouden. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 6 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig 110 K.G. by de pellerijen aangebracht. De collecte in de Ned. Herv. Kerk gehouden, ten bate der Chr. bewaarschool, heeft opgebracht de som van 107,11. Dinsdag j.l. geraakte de heer P. D. Holleman met zyn motorrijwiel in een sloot aan den Plaatweg. Door voorbijgangers werd de motor op den kant gebracht. H. kwam er met den schrik af. Dinsdagavond werd L. Spuy op de Kaai alhier zoodanig door een wielryder aange reden, dat hy kwam te vallen en dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De heer Parie, bedryfsleider aan de electr. centrale alhier, heeft uit zijn betrek king ontslag gevraagd, wegens benoeming aan het ziekenhuis Eudokia te Rotterdam. Schipper R. v. d. Ree is by het op de haven loopen met de S.L. 3 met den steven op de boot van den baggermolen gestooten, waardoor de steven van de S.L. 3 werd in gedrukt en het vaartuig ter reparatie naar een werf moest worden gebracht. GOEDEREEDE. De beproeving der brand spuitmiddelen is goed geslaagd en bleek alles in orde te zyn. Op Dinsdag 17 Juli 's avonds 7 uur zal er Raadsvergadering plaats hebben. De vorige maand-is vertrokken: naar Zwartewaal, J Hoekman en gezin; naar Hellevoetsluis, Pietje Orgers. OUDDORP. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden, dat bij A. Witte aan de Visscherstraat een gedeelte van d6 druiven- stronk door de muur heen is gegroeid. Vrydag 20 Juli hoopt voor de Geref- gemeente op te treden, de heer La Main, student Theol. schooi te Rotterdam. voor de keel 30 ets. per doosje (Adv.) NIEUWE TONGE. Door S. v. d. Velde, alhier, is aan B. en W. vergunning gevraagd voor den bouw van een werkplaats voor reparatie van auto's, motorfietsen, landbouw werktuigen, enz., op een perceel bouwland aan de Wentinkstraat. Door J. v. R., alhier, is een ballonnetje gevonden, waarop stond: Lampe Eiebout, Kor try k (België). Het woonhuis met schuur van J. den H., alhier, is ingezet voor een bedrag van 4000, door L. v. d. Velde. J.l. Vrijdag en Zaterdag hield de P.V. „De Gevleugelde Bode", alhier, een wed vlucht vanuit Bordeaux (afstand 841,523 K.M met den volgenden uitslag: Vrfidag: D. Buitenhuis 1, C. A Holle man 2, J. Noteboom 3, A. v. Rumpt 4 Zaterdag: G. Knöps, 5, 6, 8 t/m 12, C A. Holleman 7. Lossing: Vrydagmorgen 6, uur. Aankomst le duif: Vrijdagavond 8.4 36 u. 12e Zaterdagmorgen 9,26,38 u. Gezien de geriDge verliezen, mag de 2e vlucht een waar succes heeten. De vele en leuke pryzen door de burgery voor deze vlucht beschikbaar gesteld hebben de attractie er voor nog zeer verhoogd. Over de serie-vluchten met oude duiven in de P.V. „De Gevleugelde Bode", alhier, is het duifkampioenschap door A. v. Rumpt en het hokkampioenschap door G. Knops behaald. OUDE TONGE. Alhier zijn telefonisch aangesloten onder No. 41 C. L. de Wit, landbouwer; No. 42 H. van Weel, luxe auto verhuurder. Terwijl de vrouw van N. v. W. met haar kindje liep te wandelen, werd de wagen door een fletser aangereden; gevolg dat de wagen erg beschadigd en het kind in 't ge laat 'eenige schrammen opliep. O0LTGEN8PLAAT. De gemeentewoning, laatst bewoond geweest door C. L. Breeman, is.,thans door W en W. bij de verhuring toegewezen aan Andrie3 den Braber. Zaterdagnamiddag speelt „Voorwaarts I" een voetbalwedstryd tegen „S.M.O." te Middelharnis. DEN BOMMEL. De landbouwerszoon P. J. d. B. bracht een paard naar huis. Het dier, dat haast scheen te hebben om thuis te komen sloeg tegen den grond en wierp zyn beryder over den kop. Het paard kreeg een bloedende wond en d. B. bezeerde zich zoo ernstig aan het been, dat geneeskundige hulp noodig was. Onze vroegere dorpsgenoot de heer Egbert Emmen slaagde gisteren te Groningen voor het doctoraal examen in de theologie. P. van der Linde van de lichting 1929 is wegens broederdienst voor goed vry gesteld. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De ge meenterekening 1927 sluit met een batig slot, gewonen dienst ƒ921,71, kapitaaldienst 646,01. De vorige week werd ook deze gemeente door den Commissaris der Koningin Mr. van Karnebeek bezocht. Een drietal personen maakten gebruik van de gelegenheid tot audiëntie. Na een korte wandeling over het dorp en 't gebruik van een kopje thee by den burgemeester verliet Zijne Excellentie het dorp om zich naar het havenhoofd van Middelharnis te begeven. HELLE VOETSLUIS. Woensdag 18 Juli a.s. maakt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden Maas per open Touring Car van Vermaat's Autobedryf te Nieuw-Helvoet een tocht door het eiland Voorne Putten. Donderdag 19 Juli a.s. nm. 8.30 geeft de Mannenzangvereeniging „Euterpe", in samenwerking met het Christ. Gemengd Koor „Onderlinge Zangstudie", onder hun beider Directeur, den Heer P. v. d. Doel, een Concert op de tent. Donderdag 19 Juli a.s. brengt de Heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland een bezoek aan deze gemeente en zal ten Stadhuize audiëntie verleenen. De Heer M. A. Duisterhof van hier is 4 Juli j.l. te Batavia aangekomen en ge plaatst aan de 1ste Europeesche School te Menado. Vrydag 20 Juli a.s. maken de leer lingen van de O. L. School te Nieuw-Helvoet, hoofd de Heer Leering, per autobussen van Vermaat's Autobedryf een reisje naar Rot terdam. BRIELLE. Alhier werd opgericht de „Briel- sche Zwem- en Polovereeniging", bestaande voorloopig uit 15 dames- en 25 heerenleden. Als leden van het Bestuur werden gekozen de heeren J. Klok, W. F. A. Guilonard en P. G. Wayon, resp. als voorzitter, secretaris en penningmeester, en de dames J. van Aarle en J. Hoorweg. Het doel der vereeniging is het beoefenen der zwemsport in het algemeen, het houden van zwemwedstryden, het aanleere» van eerste hulp voor drenkelingen onder des kundige leiding van den heer Dr. J. de Snoo albier, het beoefenen van het polospel, het aanleeren van duiksprongen en het beharti gen der belangen van alle Brielsche zwem sters en zwemmers. Tydens de vergadering werd aangenomen te trachten op 21 Juli a.s. zwemwedstrijden te houden, waaraan ook niet-leden tegen betaling van inleggeld kunnen mededoen. Byzonderheden omtrent de wedstrijden zul len tydig worden bekend gemaakt in de plaatseiyke bladen. Meerdere leden zullen gaarne worden in geschreven, zij kunnen zich opgeven bij een der leden van het Bestuur of by den bad meester, welke laatste de vereeniging alle steun heeft toegezegd. VERSLAG van de spoedeischende raads vergadering te Sommelsdyk op Donder dag 12 Juli j.l. des avonds acht uur. Voorzitter Burgemeester L. J, den Hol lander. Afwezig met kennisgeving A. A. Mys. De voorzitter opende de vergadering met gebed. Daarna deelde hij mede, dat deze vergadering was belegd, omdat het biykt, dat by het baggeren van de haven de be- erooting zal moeten worden overschreden. De gemeente-opzichter had de kosten van het uitbaggeren begroot op 1500, thans is dit geld verwerkt en zyn we zoo onge veer op de helft van het werk; het werk nu stop zetten, dat gaat niet en daarom stellen B en W. voor, het werk voort te laten zetten en afdoende uit te baggeren. De totaal kosten zullen bedragen ƒ3400,— vol gens den opzichter, daarvan zal door den polderworden gedragen 1000, Le Comte: Toen besloten werd de haven te laten uitbaggeren, bleek dat de uitbe steding reeds bad plaats gehad. Spreker vond dit niet zooals het behoorde, dat eerst het plan in uitvoering komt en dan het besluit nog moet vallen. Voorzitter zeide, dat het eigeniyk een voortzetting was van een besluit van vorig jaar. Le Comte: Is het waar, dat het werk per dag is aanbesteed en is bij meer dan één maatschappy prijs gevraagd? Indien 'per dag werk is geconditioneerd dan is dit zeer gevaarlyk. Want elk weet' wanneer in uurloon wordt gewerkt, dit niet de minste kosten geeft. Voorzitter zeide, dat per week 850 betaald moet worden, te rekenen vanaf het vertrek van de ligplaats der machine tots dat zij in de haven is terug gekeerd. De gem.-opzichter zeide, dat hy zeer slecht een machine heeft kunnen krygen in verband met de groote Zuiderzeewerken, waar haast alle beschikbare molens zyn. Le Comte geloofde niet, dat zulks van veel invloed geweest is, daar aan de Zuider zeewerken uitsluitend grootere baggermolens gebruikt worden. Blok. zeide, dat de polder volgens een con tract verplicht is, de helft in de kosten der haven bij te dragenthans zou zy nog geen derde betalen, waarom wordt thans in het voorstel van B. en W. afgeweken van het contract. Voorzitter zeide, dat het polderbestuur beweert er niet zooveel belang bij te heb ben dat het een uitgaaf van ƒ1500,— recht vaardigt. De gemeente heeft er meer belang bij, redeneert het polderbestuur en derhalve moet die ook de grootste kosten maar dra gen. Was men rechtstreeks met een begroo ting van 1500,- h 1700,— gekomen, dan had het polderbestuur er misschien heelemaal van afgezien. Thans had ze 760, de helft in de eerst geraamde kosten, er voor bestemd, doch nu dit werk zoo tegenloopt, meent b,et polderbestuur niet verder te moeten gaan dan ƒ1000, Blok zeide, niet te begrijpen, dat de polder er wel belang bij heeft tot een bedrag van 1000, maar niet tot een bedrag van 1500,— a 1700, Spreker verzocht daarom onderzoek van de bepalingen van dat contract en dat die bepalingen worden gehandhaafd. Slis zeide dat de commissie een uitgaaf van 1500,— niet durft te verantwoorden tegenover de ingelanden. Ook is nog nimmer zoo gebaggerd als thans, en een bijdrage van ƒ1000,— is toch al niet weinig, zonder de polder daarvoor iets op zijn begrooting heeft. Born. De opzichter is hierin leeiyk mis geweest en erkent dit ook ten volle. Slis zeide dat het werk nu nog wel iets zal meevallen, omdat het laatste eind niet zoo vol modder zit. Joppe meende dat er juist geklaagd werd over bet weinige water als men de gasfabriek gepasseerd was, waaruit dus haast af te leiden valt dat er op het laatste stuk juist veel modder zit. Le Comte vroeg of er nu het zooveel beter opschiet als in het begin er de hand niet mede wordt gelicht. Spreker vond het ook niet fair, nu dat werk tegenloopt, dat de gemeente ƒ1250,— en de polder maar ƒ250,— meer betaalt aan die kosten. Voorzitter zeide de opzichter last te zullen geven streng toe te zien, dat het baggeren goed geschiedt. Dy kers zeide voor ditmaal, omdat de ge meente-opzichter is mis geweest en die dit ook erkent, zijn stem aan het voorstel van B, en W. te geven-, doch verzocht naleving van het bestaande contract in het vervolg. Le Comte zeide dat dit reeds de tweede keer is dat de gemeente meer betaalt dan de helft in de kosten. Dijkers verzocht daarom ook beter toe te zien dat by de havenwerken geen stukken grond biy'ven zitten die de aannemer moet verwerken. Thans kost dit de gemeente meer geld nu het moet weggebaggerd worden. Le Comte. Dan moet U daarvoor den op zichter aanspreken, die het werk heeft goed gekeurd. Blok zeide dat het werk nu natuurlijk niet gestaakt kan worden, we zitten in het schuitje en moeten thans varen. Daarna werd met algemeens stemmen be sloten het werk voort te zetten, terwyi met de polders nader zal worden geconfereerd over de bydrage. Dykers verzocht nu ook de haven jaarlijks meer in orde te houden en het werpen van alle vuil en zelfs oude kachels tegen te gaan en daartoe ook de hulp van de politie van Middelharnis in te roepen. Voorzitter zeide zulks toe. De voorzitter deelde nog mede dat van de vereeniging S. B Z. een verzoek is ingekomen om een plaats disponibel te stellen voor het opstellen van ligtenten. Spreker verzocht den leden hun aandacht daaraan wel te willen wyden tegen de volgende vergadering. Blok vroeg waarom de gascommissie is afgeweken van het besluit om de kolen het eene jaar door arbeiders van Sommelsdyk en het andere jaar door die van Middelharnis te laten lossen. Voorzitter deelde mede dat het de com missie voorkwam, dat het beter was die verdeeling zoo te maken in overeenstemming met de aandeelenverdeeling, en zal het rap port dat daaromtrent is opgemaakt aan Blok bekend maken. Verder vroeg spreker of het waar is dat een man uit deze gemeente niet in Middel harnis de gaslantaarns heeft mogen verven. Spreker vond dat Middelharnis zeer klein zielig gaat optreden en dat zulks niet be vorderlijk is voor den goeden gang van zaken. Voorzitter zeide dat zulks hem onbekend was, doch zeide nader onderzoek toe. Daarna ging de vergadering in gesloten zitting over. Burgerlijke Mand MIDDELHARNIS. Overleden: H.Mettler, 76j echtgenoot van K. Biber; M. van Gelder, j m. 20 j. DIRKSLAND. Ondertrouwd: Gerrit Dy'kgraaf, oud 26 j. en Willempje Stolk, oud 24 j. beiden alhier. Overleden: Frans Cornelis Homburg, oud 45 j., echtgen. van G. L. Riedyk. GOEDEREEDE. Geboren: Cornelia, d. van P. Breen en C. Hakkenbrak; Elizabeth, d. van P. Tanis en G. Hollaar. OverledenJb. van Dam, 78 j eerder echt genoot van L. 't Mannetje nu echtgenoot van H. de Vogel; L. Bakelaar, 75 j. wed. van J. van Tirkelen; Pietertje Hoekman, d. van C. Hoekman en J. de Berg. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: J. van Balen, j.m. 22 j. en C. Muye, j.d. 20 jaar; A. Bakelaar,j m.26 j. en P. van Noord, j.d. 26 j. DEN BOMMEL. Getrouwd: J. M. Jacobs 30 j. en C.M. de Wit 25 j. Overleden: P. Huyer 63 j., echtgen. van A. van Gelder. Burgemeester Wytema van Rotterdam overleden. Woensdagavond zes uur Is de burgemees ter van Rotterdam, Mr. Dr. J. Wytema in den ouderdom van 57 jaar overleden. Reeds geruimen ttyd was de heer Wytema ongesteld, doch een zoo plotseling verschei den was niet verwacht, te meer waar men meende dat de aangevangen beterschap zou voortduren. Van deze droeve tyding werd met diep leedwezen door de burgery kennis genomen. Burgemeester Wytema werd den 30sten Mei 1871 te Appingedam geboren. Zyn vader was daar een algemeen geacht geneesheer. Eerst studeerde hij aan het gymnasium en daarna aan de universiteit te Groningen. In Juli 1895 promoveerde by in de rechten en in 1898 tot doctor in de Staatswetenschappen. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot gemeente-secretaris van Hattem. In 1901 werd hy gemeentesecretaris van Schiedam, op welke plaats hy zyn tegenwoordige echt- genoote leerde kennen. De grondwet schrijft voor dat tusschen een burgemeester en secretaris eener gemeente geen verwant schap mag bestaan, en aangezien zijn echt- genoote een dochter van den toenmaligen burgemeester Versteeg was, kostte dit huwelijk hem zyn ambt. Toen volgde zyn benoeming als hoofdcommies ter provinciale griffie .van Noord-Holland welk ambt hy zes jaar te Haarlem bekleedde, tot by in 1909 secretaris van Haarlem werd. Elf jaar heeft hij zich in deze functie verdienstelijk ge maakt, tot hy in 1920 als burgemeester van Dordrecht benoemd werd. In 1923 vertrok hy vandaar naar Rotterdam, waar hy 15 Sept. zijn intrede als burgemeester gedaan heeft. Nog geen vöf jaar heeft hij het bestuur der groote handelsstad mogen waarnemen. Altijd was hij goed gezond, doch de eerste reis van het s.s. „Sibajak" der Rotterdam- sche Lloyd, waarbij Mr. Wytema tegen woordig was, is het middel tot zyn einde geworden. De gevolgen van een toen gevatte koude waren van te ernstigen aard Burgemeester Wytema heeft v«le pro blemen der drukke stad helpen oplossen, en vele goede verbeteringen zyn onder zyn leiding tot stand gekomen. Door zyn innemende persooniykheid heeft h(j zich vele vrienden gemaakt en zijn over ly den wordt algemeen betreurd. Faillissementen. (Opgegeven door Van der Graaf Co., afd. handelsinformatiën). Uitgesproken: J. Mijnders Johanzn, landbouwer te Me- lissant. R.c.: mr. dr. J. Wijnveldt; cur.: mr. H. P. Hermans, Den Briel. Geëindigd: A. van Yperen te Rotterdam. P. Quist, landbouwer te Oude Tonge. BLANKE OF GELE MAIS VOOR MEST VARKENS! Een pToef op het proefbedrijf der Frlesche Maatschappy van Landbouw. Op het proefbedryf der Friesche Maat schappy van Landbouw te Rijperkerk is een proef genomen met het doel na te gaan, of er verschil bestaat in voederwaarde tusschen blanke en gele mais als mestvoeder voor varkens. In den regel gaven de varkens- mesters de voorkeur aan blanke mais; deze is vaak fijner gemalen en laat zich daardoor beter aanlengen, terwyl gele mais spoedig bezinkt. In de Amerikaansche litteratuur vindt men nog al eens vermeld dat gele mais iets booger moet worden aangeslagen, omdat zij ryker zou zijn aan vitaminen De proef werd, naar wy in het Fr. Land bouwblad lezen, als volgt genomen: Gedurende een vóór-periode van 52 dagen werden 12 varkens, afkomstig van volle zusters en denzelfden vader, op dezelfde wijze gevoederd en geregeld gewogen. In verband met hun groei werden zy in twee gelijkmatige groepen van 6 varkens verdeeld Op de voor-periode volgde een proef-periode van 88 dagen. Teneinde den invloed van het verschil in maissoort zooveel mogeiyk te doen uitkomen, werd alleen mais gevoerd, met dien verstande dat het beDOodigde eiwit verkregen werd door toevoeging van visch- meelbovendien kregen de dieren steeds eenige wei, wat. fosforzure voederkalk en wat ingekuild of versch gras. Het gewicht der dieren bedroeg by den aanvang der proefperiode ongeveer 50 b 60 K.G. Zy kregen toen 8 pet. vischmeel Toen zij 100—130 KG. wogen, werd de visch- meelgift verminderd tot 4 pet.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 5