BINNENLAND ONZE EILANDEN VjA N ZATERDAG 14 JULI 1928. ONZ* door alle middelen getracht zich vry te maken van ondeugden, en by velen is dit tot op een zekere hoogte ook mogen geluk ken. Daarom waren zij de leiders van anderen. In dit opzicht heeft zich Jezus Christus als een bijzondere leider getoond. Hy was een, tot op heden onovertroffen voorbeeld in alles en voor allen. Niemand vóór Hem, en niemand na Hem had zooveel kennis van zichzelf en heeft de fouten en gebreken van anderen zoo duidelijk gezien en aangetoond. Eenigen zeggen van Hem, Hy is een phan- tast, anderen zeggen, Hij is een Wysgeer, nog anderen zeggen, Hy was een revolutio nair, een godslasteraar, enz. enz. Dat komt, omdat Hy, zooals alle groote mannen, ook groote dingen van zichzelf kon zeggenmaar Hij verstond het ook, dat andere groote din gen van Hem zeiden. Wy, Christenen, noemen hem Verlosser, Heiland, Gods Zoon, zonder Hem echter goddeiyke eer te kunnen bewijzen, (Zy'n uit roep: „Myn God, myn God, waarom hebt Gij my verlaten", geven ons geen waarborg dat Hij Gods zoon was), of ook zyne leer en de groote beteekenis voor den mensch naar waarde te kunnen schatten. Hy heeft gezien wat ons ontbrak, en heeft ons den weg getoond die tot ons geluk voert, reeds hier op aarde. Vele menschen trachten zich te hypnoti- seeren en beweren Jezus in hun hart te hebben. (Wel een beetje naïef vind ik) Anderen beweren, dat wij uit onszelf niets, heelemaal niets kunnen doen, maar dat Zyn bloed ons vry maakt van alle zonden en on deugden. Maar met dat al schieten we niets op, en we blijven wat we zyn. We zyn iets en bijgevolg kunnen wij ook iets. Er worden menschen gevonden, die zich verdiepen in alle mogeiyke Bybelteksten en dogmatische vraagstukken. De een verklaart dit voor onfeilbaar waar, de ander wil het beter weten. De een zegt, neen, myne leer is onfeilbaar, gij moet leven zooals ik dat voorschrijf en hebben wil; de ander zegt weer, dat is niet juist, want dat en dat staat daar zoo en zoo geschreven enz. enz. De een zegt, wat de paus zegt is onfeilbaar waar; wilt ge gelukkig worden, dan moet ge doen wat hij zegt en leert. Neen zeggen anderen weer, de Synode heeft zoo en zoo besloten, en dat en dat geschreven. Sommigen houden van kerkje spelen en vormgodsdienst, anderen van 'tO.T. weer anderen van 'tN.T. die van de Evangeliën, gene van de Openbaringen enz. enz. Dat is een wargaren, een. woordenklieven, een uit zoeken en uitpluizen, een ruzie en herrie dat men er genoeg van krygt. Voor som migen bestaat de volmaaktheid in het veel naar de kerk gaan en stipt de voorschriften van de kerk te volgen; en als nu de geeste lijke eens héél mooi heeft gepreekt, zoodat ze onder den indruk zyn gekomen, of als de prachtig versierde kerk en de wierook hun geest hebben bevangen, nu, dan zijn ze ge lukkig, hoor! Zondags zyn ze het gelukkigst. Sr zyn er ook, die de volmaaktheid in uit wendige dingen gaan zoeken bijv.: rooken, neen, dat mag niet; een glas bier of wyn, foei! Gaan wandelen op Zondag nu, ja, dat wordt oogluikend toegestaan, maar beter is het achter de gordijntjes te blijven turen; maar Zondags fietsen, of zich een beetje ontspannen, vreeselijkl Met den autoryden op Zondag o, weedat is heelemaal uit den booze; met paard en wagen ryden op Zon dag, nu, ja, dat mag wel. Zondags iets ver- koopen, neen, dat is nu toch te erg. Heeft zyn buurman Zondags eens een liter melk of zoo iets noodig, neen, verkoopen doen ze op dien dag niet, geen heiligschennis. Ze zijn dan zoo goedhartig hem te helpen en geven het verlangde, maar den volgenden dag, Maandag, dan heet bet al vroeg: buur vrouw, weet u wel, dat u gisteren nog een liter melk (of zooiets) heeft gehaald, die staat nog te betalen. Zondags op straat iemand beleefd groeten, vreeseiyk kwaad't Gezicht staat eenmaal mooi in zijn plooien en drukt een scheinheilige vroomheid uit, dus, dat moet vandaag in zyn plooitjes blijven staan. Alles mag men doen op Zondag, als de men schen het maar niet zien of hooren, want men mag geen ergenis geven. Natuuriyk niet. Zondags is men verlost, maar, zegt Dr. Gunning, toont dan toch eens dat ge verlost zyt! Toont dan toch eens een verlost, blij, vrooiyk gezicht, en weest toch eens een beetje vrooiyk en opgeruimd! Zoekt toch geen kwaad in al die onnoozele dingen. Zoekt toch niet naar uw verloren ziel, maar naar uwe eigene werkelijke zonden. Alles wat God heeft geschapen is goed en Hij heeft alles gezegend. Daar zit de zonde niet in; het komt er maar opaan welk gebruik de mensch er van maakt. De mensch zelf bederft alles. Ziet ge wel mijn lezer, dat door al dat vroom uitwendig gedoe de mensch geen haar beter wordt. Eén dag in de week mis schien kan hij zich een beetje goed houden, maar 's Maandags is hy de oude mensch weer. De mensch gaat al die spitsvondige leerstellingen over dit en dat, met al zyn bijbelkennis en uitwendigenvormgodsdienst heelemaal niet vooruit. De wil is goed, maar het vleesch is zwak zeggen zulke lieden. Dat is een laffe verontschuldiging. Jezus nu, Hy heeft ons geen bepaalden levensregel gegeven waaraan wij ons hebben te houden. Hy wist te goed, dat het streven naar de volmaaktheid een persooniyke kwes tie was, en de mensch telkens en telkens voor andere moeilykheden kwam te staan, en hy daardoor gedwongen zou zyn, zelf het juiste te kiezen. Om dit doel te bereiken heeft Hy ons één INGEZONDEN MEDEDEELING. VAAK IS UW LEVER DE OORZAAK DAT U ZICH ZIEK VOELT. Een trage lever veroorzaakt: Constipatie en giftige stoffen in het lichaam - Maagklachten - Slechte spijsvertering - Hoofdpijn - Bleeke gelaatskleur - Vatbaarheid voor koorts - Gal en andere kwalen. CARTER'S KLEINE LEVER PILLEN zijn een zuiver plantaardig laxeermiddel en doen de ingewanden pijnloos functioneeren, zonder on aangename nawerking. CARTER'S KLEINE LEVER PILLEN zijn klein en met een suikerlaagje bedekt, dus ge makkelijk in te nemen. Zij zijn volgens dokters recept samengesteld en kunnen door jong en oud worden gebruikt. Eisch Carter'» Little Liver Pill» met bovenstaand handelsmerk. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. in roode kokertjes van 75 ct. en f 2.25. Import. Fa. B. Meindcrsma - Den Haag. A NEEM ZE TERSTOND - MORGEN GEZOND. gebod, één enkel gebod slechts gegeven en één raad van beteekenis. Indien wij ons daaraan houden, valt al het andere weg, Indien gy volmaakt wilt zyn, verkoop wat ge hebt, geef het aan de armen en volg my na. Ziedaar den weg dien wij te volgen heb ben. Hem in alles navolgen. En om nu zeker te zyn dat we den goeden weg bewandelen, geeft Hij één gebod. Bemin God bovenal en uwe naasten als uzelf. Dus, daar hebben we geen kerk, geen dogma, geen diepe bybel- kennis en geen partij-leer voor noodig. Het is dus niet noodig nog verder ruzie te maken over dit en dat. Wat het O. T. en het N. T. ook zeggen, dat kan ons toch niet interes seeren, als we den weg maar weten hoe we gelukkig kunnen worden. Hem navolgen, en de naasten beminnen. De manier om Hem te volgen is geen patent, dat Hy bij een of ander kerkgenootschap of party heeft gede poneerd. Hy spreekt hier klaar en duidelijk, hier is geen misverstand denkbaar. Bemin God bovenal en uwen naasten als uzelf. Doe niemand iets, wat gij niet wilt dat u geschiedt. Ik heb niet graag dat men my kwaad doet; ik mag ook anderen geen kwaad doen. Ik heb niet graag dat men my in myne eer, of maatschappelyk benadeelt; ik mag in deze anderen ook niet benadeelen. Ik ben niet graag bedrogen; ik mag anderen ook niet bedriegen. Ik heb niet graag dat men my besteelt; ik mag anderen ook niet bestelen. Heb ik gebrek, ben ik in nood, of heb ik hulp noodig zoo ben ik graag geholpenik moet ook een ander helpen. Ik ben graag vrien delijk behandeld; ik moet een ander ook vriendelyk behandelen. Ik heb niet graag dat men kwaad van my denkt; ik mag ook geen kwaad van een ander denken. Ik ben niet graag geoordeeld en veroordeeld; ik mag een ander ook niet oordeelen en veroordeelen. Ik leef graag in vrede; ik moet een ander ook in vrede laten. Ik gun myzelf al het goede; ik moet een ander ook al het goede gnnnen. Ik heb niet graag dat men my of mijn positie onderkruipt; ik mag het bij een ander ook niet doen. Ik heb niet graag dat anderen zich met myn zaken bemoeien; ik mag my ook niet met zaken van een ander bemoeien. Ik heb niet graag dat men my haat; ik mag een ander ook niet haten. Ik heb graag dat niemand mij vyandig is en my al myn fouten en misstappen ver geeft; ik mag ook niet haatdragend zyn, en moet een ander ook vergeven. Ik heb niet graag dat men mij struikelblokken op myn weg legt; ik mag ook anderen geen struikel blokken in den wegleggen. Enz. enz.Ziedaar de leer van Christus om volmaakt en ge lukkig te worden. Deze leer is zóó duidelijk en eenvoudig, dat verdere uitleggingen of verklaringen overbodig zyn. God beminnen bovenal, en zyne naasten als zichzelf. Wat ik graag van een ander heb, of in een ander zou willen zien, dat moet ik zelf eerst doen en. zijn. Wat ik door een ander niet graag gedaan word, of in ander niet graag zie, mag ik zelf by een ander ook niet doen, en mag men by my ook niet zien. Is daarvoor nu zooveel Hoogeschoolkennis of studie voor noodig Heeft men daarvoor zooveel ver schillende leeringen, richtingen, kerkgenoot schappen en theologen noodig om ons dat te leeren? Is dat dan zóó moeilyk te begry- pen? Moet er daarom zooveel verdeeldheid zyn op elk gebied, zóóveel haat, nijd, vyand- schap enz. omdat we dat niet begrijpen Zou de wereld niet heel anders zyn, indien we allemaal dezen weg bewandelden, en ons wat minder met al die theologische, dogmatische en kerkeiyke, socialistische en communis tische vraagstukken bezig hielden en tot deze eenvoudige leer terugkeerden Jezus spreekt duidelijk en verstaanbaar, en toont ons den weg, om in dit leven reeds gelukkig te zijn. Voorzeker, er zijn nog andere groote man nen geweest, die op het gebied van kunst en wetenschap méér voor de menschheid gedaan hebben dan Jezus. Maar alles wat deze groote mannen hebben gedaan, heeft den mensch nog niet gelukkig gemaakt. De mensch kan slechts gelukkig worden, door te streven naar de volmaaktheid die van binnen naar buiten moet geschieden. En dat heeft Jezus ons geleerd en getoond. Vergeiyken wy nu eens eenige groote mannen met Jezus, die de wereld met geweld tot het geluk wilden voeren. Alexander de Groote, Karei de Groote, Napoleon en nog anderen, wilden de volken met geweld be schaven en zoodoende den mensch gelukkig maken. Het plan was heel mooi, maar de vlieger ging niet op. Met uitwendige mid delen alleen ging het niet. Het geluk kwam niet. Het ging vaak van kwaad tot erger. Solon, de groote Grieksche wysgeer heeft zyn vaderstad Athene groote diensten be wezen. Hy wilde door wijze wetten en lee ringen het volk gelukkig maken. Hy zag ook, dat alleen de liefde tot onze omgeving noodzakelijke dryfkracht was, om het doel te bereiken. Daarom leerde hjj ook» „Indien gy een dier in barensnood ziet, ga heen, en help dat dier". Maar verder dan tot aan de grenzen van Athene gaat zyn goed bedoelde leer niet. Jezus nu, heeft wel zijn volk niet gelukkig gemaakt of verbeterd, maar Hy had het geluk van alle menschen in 't oog gevat, 't Is daarom, dat Hy een leer verkondigde die werkelijk het geluk doet bereiken. Hy wist, dat de mensch alleen door geestelyke dingen zijn doel zou bereiken. Ik wil hier niet langer bij de Leer van Jezus biyven stilstaan, maar één ding zou ik er nog aan willen toevoegen, n.l.j Hoe wij nu ook over het ontstaan van den mensch denken of niet, we zien toch duidelijk, dat de geleerden dezer wereld, alle volksleiders hetzy geestelijk of wereldlijk, met al hun theorieën den mensch nog geen haar beter hebben gemaakt, nog minder gelukkig. Het was Jezus niet lang vergund om het zaad van Zyne leer in de harten te strooien. De hoofden van het Joodsche volk zagen wel, dat Hy hen te knap was, en daarom moest Hij weg. De vrucht echter vanZy'ne leer vertoonde zich eerst na Zijnen dood. Er ontstond een kleine gemeente met Petrus aan het hoofd. In deze gemeente zag men reeds het ideaal, waarnaar de mensch zoozeer streeft. In de Handl. der Apostl. 4:32, 35, lezen wy, hoe deze gemeente bestond. Zy was één van hart en geest, en niemand kon iets het zyne noemen, maar alles was gemeenschap- peiyk eigendom. Niemand had gebrek, omdat iedereen die rykdommen bezat, alles verkocht en de' opbrengst aan de Apostelen gaf, die elkeen naar behoefte daarvan mededeelden. Dus alles was communistisch. Geen roof-en moordcommunisme, niet door wapengeweld, doodschieten, plundering, verbanning enz., maar gegrondvest op de leer van Jezus: Bemin uwe naasten als uzelf. Niet van den eenen kant het volk uitplunderen en van den anderen kant zichzelf verryken en zyn broeder in armoede en gebrek laten omko men zooals het communisme in Rusland; maar een onbaatzuchtig communisme. We kunnen zeggen dat daar het zuivere com munisme te vinden was. Dat deze ideale toestand niet tot op onze dagen is blijven voortbestaan lag niet aan de leer van Jezus, maar aan de onvolmaakt heid van Zijn navolgers die deze leer hin derlijk in den weg stonden. Weliswaar heb ben de eerste verkondigers dezer leer veel gedaan, ja, zelfs hun leven daarvoor gegeven, maar volmaakt waren zij geenszins. De mensch was en is nog niet voor zulke ideale toestanden rijp. De tijd daarvoor was en is nog niet gekomen, en ik betwyfel het ten zeerste of de wereld deze ideale toestanden wel ooit zal zien. We zijn met al onze gods diensten, kerken, vereenigingen en partyen, met al ons streven en theorieën nog te ver van de volmaaktheid af. 't Is alles maar theorie, zelfs de onfeilbaarste leeringen en dogma's waardoor ons alles zoo prachtig mooi wordt voorgehouden, falen, als de daad by het woord moet worden gevoegd. Het eigenbelang, de heerschzucht, hebzucht, m. a. w. onze eigen onvolmaaktheden staan ons steeds in den weg. We hebben nu gezien, hoe de mensch is ontstaan of ontstaan zijn kan; verder wie en wat Jezus was en wat Hij leerde, en hoe ook de eerste Chrl. gemeente eruit zag. En nu gaan we een stukje verder. Wordt vervolgd. H. Dr. v. O. bleek, dat in den tuin vier pakken gereed stonden, om te worden meegenomen. Deze pakken bevatten een partij oud-zilver van groote waarde en andere antieke voor werpen. Vermoedeiyk zyn de dieven over den tuinmuur geklommen, waarna zy een ruit van de deur aan de achterzyde hebben uitgesneden. Een houten blind, dat zich daar achter bevond, is ingedrukt. Op deze wyze konden de dieven in de kamer komen, waar zich het zilver bevindt. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in, doch is er nog niet de daders te arresteeren. Inbraak in een villa te Rotterdam. ROTTERDAM, 11 Juli. Hier is ingebro ken in de villa van mevr. v. d. L. op den hoek van de Calandstraat en de Westerlaan. De villa is door uitstedigheid van mevr. v.d.L. tydeiyk onbewoond, doch eiken middag komt haar gehuwde dochter, mevrouw R., met haar kinderen in den grooten tuin, welke achter de villa gelegen is, spelen. Gistermor gen bemerkte mevrouw R., dat uit een tuin huisje een theeservies was verdwenen. Toen zij 's middags weer terugkwam, zag zy tot haar schrik drie als heer gekleede mannen in den tuin. Op haar vraag, wat dezen daar uitvoerden, antwoordde een huneer: „Dat zou je wel willen weten" en tegeiyk nam het drietal door het tuindeurtje da vlucht. By een door de politie ingesteld onderzoek FELLE BRAND BIJ HALFWEG. AMSTERDAM, 11 Juli. Hedenavond om streeks elf uur is brand uitgebroken in de kisten- en timmerfabriek van de N. V. Hout handel v/h J. E. A. Kaub, gelegen aan den Ryksstraatweg tusschen Halfweg en Liede- brug, onder de gemeente Haarlemmerliede, De brand nam spoedig een grooten om vang aan, in verband waarmede de hulp van de Amsterdamsche brandweer werd in geroepen. Deze heeft twee motorspuiten en een polderspuit naar de plaats van den brand gezonden. Toen de Amsterdamsche brand weer arriveerde stond de geheele fabriek, waarbij zich een groote opslagplaats van hout bevindt, in lichtelaaie. Tegen middernacht woedde de brand nog in alle hevigheid voort. In verband met het uitleggen van slangen moest het electrische tramverkeer tusschen Haarlem en Amsterdam gestaakt worden. Omtrent de groote brand in de timmerfa briek te Halfweg kunnen wy nogmededee- len, dat de fabriek tot den grond toe is af gebrand met alle zich daarin bevindende voorraden en machinerieën. Watervliegtuigen op den Amstel. AMSTERDAM, 11 Juli. Op de beide Am- steloevers is hedenmorgen de belangstelling van het publiek getrokken door de oefenin gen van drie watervliegtuigen van het type W., komende van het vliegkamp De Mok. Ter hoogte van de gasfabriek zijn de machi nes, die anders boven de Zuiderzee of het Y manoeuvreeren, op het Amstel-water neer gestreken. Aanvankelijk dacht men aan een noodlanding, maar al spoedig bleek, dat de bestuurders heel rustig met hun toestellen den Amstel tot de Amstelbrug opvoeren, om daarna weer terug te keeren. 't Was een ge wone oefening, zooals die met de watervlieg tuigen dagelyks gemaakt worden. Na een half uur rondgevaren te hebben, stegen de vliegtuigen omstreeks ter hoogte van de Amstellaan weer op, om vandaar naar het Marinevliegkamp te Schellingwoude te vliegen. Het ongeluk te Zonhoven. Omtrent het ongeluk te Zonhoven, waarby twee fieeren uit Nunen om het leven zijn gekomen, meldt men nog, dat de auto on geveer drie honderd meter door den trein is meegesleurd en daarna in brand is ge vlogen. De overweg, waar het is gebeurd, wordt wel overdag, maar niet 's nachts be waakt. Er hebben daar sedert eenigen tijd nu al drie ongelukken van dezen aard plaats gehad. Scheepsongeval. Men meldt uit Terneuzen: Het Engelsche stoomschip Maysaid heeft by het zwaaien in het kanaal de Belgische spits Waesland, geladen met cement, in den grond geboord. Het schip was byna door midden gesneden en zonk onmiddeliyk. Per sooniyke ongelukken zyn er niet gebeurd. By het baden verdronken. Te Boertange is gisieren de 10-jarige Roelf Wesseling bij het baden verdronken. NOODLANDING. Dinsdagmiddag omstreeks half vijf is op een stuk weiland onder de gemeente Waalre bij Eindhoven een Eokkervliegtuig van den luchtfotodienst der K L M. gedaald, wegens gebrek aan benzine. By de landing werd de as van het onderstel een beetje ontzet. Na benzine ingenomen te hebben, is het vlieg tuig om acht uur naar Waalhaven vertrokken. ONGELUK BIJ EEN MILITAIRE OEFENING. Naar men ons meldt, is Maandagmiddag op de Rozendaalsche heide bij een gevechts oefening van het 8ste regiment infanterie een ongeluk gebeurd. By het ontladen van een mitrailleur leunde de milicien Koenderts met zijn rechterhand op den loop. Door een nog niet opgehelderde oorzaak ging plotse ling de mitrailleur af, waardoor de milicien aan de hand werd verwond. Na voorloopig verbonden te zijn, is hy naar het militaire hospitaal te Arnhem overgebracht. Verdere ongelukken zyn er niet gebeurd. Onder een wagen geraakt en gedood. OSS, 11 Juli. Door het schichtig worden der paarden is de 48-jarige Adriana van Rickevoort onder een met hooi beladen wagen geraakt. Haar hoofd werd verbryzeld. De ongelukkige was onmiddeliyk dood. Ongelukken. Bij den naar aanleiding van de landbouw tentoonstelling te Zierikzee gehouden rond rit over het eiland Schouwen kwam de heer Berman met zijn auto nabij Oosterland in de sloot terecht. De chauffeur-eigenaar kwam met den schrik vry, doch met de inzittenden liep het slechter af. De .heer Lodder uit Goeree werd zoo ernstig gekwetst dat hy naar het ziekenhuis te Noord Schouwen moest worden overgebracht, terwyl de overigen, de heer Koert uit Stad aan 't Haringvliet en de Vlieger van Dreischor zich onder ge neeskundige behandeling moesten stellen. BABOESJKIN'S VERDWIJNING EN TERUGKEER. Driemaal een noodlanding op een ijsschots. De Moskousche bladen bevatten het rapport van den Russischen vlieger Baboesjkin over zyn wedervaren in de vyf dagen, dat hy niets van zich liet hooren en de wereld reeds meen de te moeten aannemen, dat een nieuw slacht offer was toegevoegd aan de tragische lijst der „Italia"-expeditie.Uitde mededeelingen blijkt de moeilijke taak der Zweedsche, Pinsche, Russische en Italiaansche reddingsvliegtui- gen, die te midden van zeer ongunstige at mosferische omstandigheden Nobile's man nen trachten te redden. Baboesjkin, die zooals men weet, zy'n vluchten van den ysbreker „Malygin" uit, onderneemt, verhaalt dan, dat hij op 29 Juni opsteeg om naar de „Italia"-beman ning te zoeken. Een dichte mistbank, die ongeveer 100 Meter hoog was, belemmerde het uitzicht. Nadat deze hindernis achter den rug was, legde Baboesjkin 90 K.M. af, doch hy kwam toen opnieuw in een mist bank terecht, die zoo laag hing, dat er niets anders te doen voor hem overbleef dan op een ysschots te dalen. Daar de nevel bleef hangen tot 5 uur 's namiddags van den eersten Juli-dag besloot de vlieger naar de „Malygin" terug te keeren. Niet zonder gevaar maakte de machine zich weder los van hetys, doch nauwelijks had Ba boesjkin ongeveer een uur gevlogen, of hij werd opnieuw dooreen dichten mist omgeven. Daar, na eenige waarnemingen, alleen nog beneden het vliegtuig, dat zich op geringe hoogte bevond, zicht bleek te zijn, werd de aviateur opnieuw tot eeu noodlanding op een ysschots gedwongen. Intusschen was de wind in hevigheid toegenomen en nog geen twee uur later loeide de storm boven de eenzame ysvelden. Toen de storm op 3 Juli was gaan liggen en de mist was weggetrokken ging Baboesjkin opnieuw de lucht in, op zoek naar de „Ma lygin". Al vliegende bemerkte hij, dat het radio-apparaat niet meer werkte. Twee uur zocht hy tevergeefs naar den ysbreker en aangezien toen een nieuwe mistbank kwam opzetten werd hij voor de derde maal tot een landiDg op het ys genoopt. Daar de voedselvoorraad begon te verminderen (in het vliegtuig bevonden zich nog vier andere inzittenden) werd van de gelegenheid ge bruik gemaakt om een ysbeer neer te leggen. In den morgen van den 4den Juli was het weer helderder. De laagste wolken hingen op een hoogte van 600 Meter. Baboesjkin steeg derhalve opnieuw op en vond na een uur zoeken de „Malygin", die zich by Hoop- eiland bevond. Na een goed geslaagde lan ding, werd het vliegtuig toen aan boord van den ysbreker geheschen. Omtrent de a verydoor den ysbreker Kras sin"opgeloopen, meldt de „Izwestija",datéén der vier bladen van de schroef is gebroken. De mogeiykheid van een reparatie is Diet groot, daar het schip diep in het water ligt, ten gevolge van de groote lading kolen, die het aan boord heeft. Het defect is echter niet van dien aard, dat de ysbreker niet verder kan, daar de drie intacte bladen van de schroef voldoende stuwkracht hebben. Een eigenaardigheid is, dat de schroef zich niet achter aan het schip doch onder den neus daarvan bevindt. Deze plaatsing heeft het voordeel, dat de ysschotsen voor den boeg van het schip door de werking van de schroef, die het water in krachtige bewe ging brengt, gemakkeiyker aan stukken worden geslagen. Rus van 136 jaar overleden. De Moskousche bladen bevatten het be richt, dat een zekere Peter Roedak, die te Petsjanoye in Podoliëeen boerderij bewoonde, in den ouderdom van 136 jaar is overleden. Roedak kon in genoemde streek op een bepaalde vermaardheid bogen, daar hy nog had meegevochten in den oorlog van 1812, toen Napoleons legers tot den terugtocht uit Rusland werden gedwongen. Liefdesdrama. Men meldt uit Berlijn: In een hotel in de nabijheid van het Stet- tiner Bahnhof te Beriyn hebben Dinsdag ochtend een 18-jarige drogist en zijn 21-jarige vriendin een einde aan hun leven gemaakt. Het paartje was den vorigen avond in het hotel gekomen, den anderen morgen om zes uur sprong de jongeman uit het raam van de op de derde verdieping gelegen hotel kamer. Hij was op slag dood. De politie, die terstond gealarmeerd werd, drong de kamer binnen en vond het jonge meisje levenloos op bed. Zij was met een paar messteken in haar slaap gedood. Op de tafel stond een fleschje vergift. Men vermoedt, dat de jonge man het meisje eerst heeft verdoofd en haar daarna beeft omgebracht. Alvorens uit het raam te springen had hy ook zich zelf eenige messteken in den slaap toegebracht. In een afscheidsbrief zegt de jongeman met zyn ge liefde zelfmoord te zullen plegeD, daar de vader van het meisje hun huweiyk heeft verhinderd. Reeds Vry dag en Zaterdag van de vorige week hebben de jongelieden ge poogd een einde aan hun leven te maken. Ze namen beide malen vergift, maar niet in voldoende hoeveelheid, zoodat ze weer uit hun bezwyming ontwaakten. TWEE INWONERS UIT NUENEN GEDOOD. Hun lichamen gruwelijk verminkt. EINDHOVEN, 10 Juli. Hedenmorgen is by het gemeentebestuur van Nuenen het droevig telegram ingekomen, dat de heeren W. P. van Wijk, kousenfabrikant, en P. de Groot, houtfabrikant, beiden wonende te Nuenen, by een auto-ongeluk te Zonhoven (Belgie) zyn gedood. Beide personen zijn gistermiddag omstreeks drie uur per auto vertrokken. Vermoedelyk heeft het ongeluk gisteravond plaats gehad. Aangezien het plaatsje Zonhoven niet telefonisch te be reiken is, viel het moeilijk onmiddellijk nadere by zonderheden te vernemen. Maar uit het telegram, dat aan de families werd gezonden, valt op te maken, dat men hier te doen heeft met een treinongeluk, zoodat men vermoed, dat beide personen op een onbewaakten overweg zyn gedood. De heer Van Wijk was 35 jaar oud, en laat een vrouw met drie kinderen na. De overledene was wethouder van de gemeente Nuenen. Hy was directeur van een wel varende kousenfabriek. De heer De Groot, 43 jaar oud, laat een vrouw met negen kinderen na. Hy stond aan het hoofd van een groote krui wagenfabriek en houtzagerij. Begrijpeiykerwys heeft dit vreeselyk ongeluk te Nuenen algemeene verslagenheid gewekt. Het plaatsje Zonhoven ligt even voor Has selt. Nog vernemen wy, dat de auto zou zijn vernield door een goederentrein, terwyl de beide inzittenden op slag zouden zijn gedood. In het telegram, dat aan de families is zonden, wordt verzocht de lijken van beide verongelukte personen aan het station te Zonhoven te doen afhalen. Hedenmorgen, direct na het ontvangen van deze tijding, is de familie per auto naar Zonhoven ver trokken. Een telegram uit Hasselt bevestigt, dat de auto by den spoorwegovergang van Zonhoven door een goederentrein door midden is ge reden. De inzittenden waren op slag dood, terwijl hun lichamen gruweiyk verminkt werden. BOMMENWERPERS TE MOSKOU. Door de wacht neergeschoten. KOWNO, 9 Juli. Over den bomaanslag op het hoofdgebouw der geheime politie (Gepeoe) te Moskou wórdt van de zyde der politie zelf nog het volgende medegedeeld: Vrijdag j 1. verschenen te negen uur eenige personen, die den leider van den Gepeoe wilden spreken. Zij werden in een kamer gebracht, waar zich twee soldaten van het roode leger bevonden. Bij het binnenkomen wierp een der personen een bom waardoor een soldaat werd gedood. Onmiddeliyk werd de wacht gealarmeerd, die het vuur op de vluchtende daders opende: een hunner werd neergeschoten. Hij heette Radkewisj en was vroeger volgens mededeeling van den Gepeoe page aan het keizerlijke hof. Later is nog een rus in de nabijheid van Moskou gearres teerd. Nadere by zonderheden zyn van offlcieele zyde niet gegeven. De Moskousche bladen weten echter nog mede te deelen, dat twee daders Wit-gardisten waren, die uit Parijs via Bulgarije en Roemenie naar Moskou waren gekomen. De neergeschoten Radkevitsj heeft als officier in het leger van Wrangel gediend. By den aanslag is ook nog een soldaat van het roode leger zwaar gewond. Een ooggetuige vertelt. Uit het verhaal van een ooggetuige, hetwelk door een Berlynsch nieuwsbureau wordt ge- plubiceerd, zou men intusschen opmaken, dat de uitwerking van den aanslag ernstiger is geweest dan van de zijde der Russische geheime politie wordt toegegeven. Deze ooggetuige, een buitenlander en zoo juist te Beriyn aangekomen, wandelde Vry- dagavond op het Loebjanka-plein te Moskou, toen in het Gepeoe-gebouw plotseling een hevige exploisie werd waargenomen, welke even later gevolgd werd door een gerinkel van tallooze ruiten. Kort daarna werd het geheele plein door soldaten der Roode Garde afgezet. Men kon nog slechts zien, hoe een aantal ziekenauto's arriveerde en eenigen ty d later in de richting van de ziekenhuizen ver trok. Uit de komst van eenige automobielen met bouw- en montage-materiaal kon men opmaken, dat in de achterste gebouwen een instorting moet hebben plaats gehad en dat men zich bey verde de aangrenzende perceelen voor erger te behoeden. Den buitenlandschen dagbladcorrespondenten werd iedere inlich ting geweigerd, terwyl tevens de noodige maatregelen getroffen werden om te verhin deren, dat telefonische of telegrafische berich ten omtrent den aanslag hun weg naar het buitenland zouden vinden. Daar zoowel de bureaux als de gevangenis geheel bezet wa ren, moet de aanslag een groot aantal slacht offers geëischt hebben onder ambtenaren en gevangenen. ACHTIEN DOODEN BIJ DE SPOORWEG RAMP IN BENGALEN. LONDEN, 9 Juli. Naar uit Calcutta ge meld wordt, zy'n bij het spoorwegongeluk in de nabijheid van Howrah 18 personen gedood en 45 gewond. TREINBOTSING BIJ LONDEN. LONDEN, 9 Juli. Toen een trein van het Londen Bridge-station hedenavond naar Epsom Downs vertrok kwam hij in botsing met een buiten het station staande kleine locomotief. De voorste wagens van den trein werden ernstig beschadigd. Een der inzit tenden werd gedood en tien personen werden gewond. DE HITTEGOLF TE NEW YORK. Exodus uit de stad naar kust en platteland. NEW YORK, 9 Juli. - Omtrent de hitte, die sinds Zaterdag in de V.S. heerscht, wordt gemeld, dat drie millioen personen in de laatste dagen New York om zich naar het plattelan begeven. Het autoverkeer 1 wegen is drukker dau ooit den slapen op het strand v: terwyl velen in de dichtbev stad den nacht doorbrenger die zy op de daken en balq legd. Ook in de parken is 1 Ook uit het midden-wes richten omtrent groote hitti evenwel eenige regen geval! temperatuur gedaald is. De den maisoogst gered, die do gevaar verkeerde. STEEDS MEER HITTE-STE IN AMERIKi NEW-YORK, 10 Juli. - hitte blijft tal van sterfgeva steek en beroerte veroorzak is een jong meisje vastgera: midden op straat, dat tot aar was gesmolten. GRUWELIJK GEVOLG VA „Behekste" boer doodt vier ROME, 10 Juli. Te Rej heeft een landarbeider, die i behekst was, zyn vrouw, zyr en zyn zuster vermoord. KAPITEIN SORA'S TRA' BERLIJN, 10 Juli. - Yol uit Kopenhagen beschouwt den ItaliaanscheD kapitein S( verloren. Twaalf dagen geled een hondenslee-expeditie ver gezelschap bevonden zich oo der Sjef van Dongen en de Het Noorsche departemen publiceert een commuiqué wordt, dat het zoeken naar hel tuig van Amundsen en Guill sche en Fransche schepen w tusschen de ysvelden naby d Noorderbreedte, alsook tuss van het ysveld en de Westk bergen en in het Zuiden in de het Bereneiland. Men heeft ec van het vliegtuig gevonden, ^angers, die den rand van h Groenland hebben gevolgd, h iets gezien. Met betrekking tot de geru het overiyden van Geccioni Italiaansche legatie te Oslo e autoriteiten, dat zy hieromtr ben vernomen. Naar de Zweedsche vliege zijn rapport mededeelt is menu van de leden der Yig volgt samengesteld: Het ontt chocolade en cake (de cake v; dalena haar uit zijn vliegtuig in het water gevallen). De cl met behulp van vaste spirit kookt. Des middags at men dat met een schaar in stukken en, terwyl men 'savor en cake nuttigde; Zoolang de voorraad strekt, notmiddelen kleine rantsoen sigaretten verstrekt. ONVERSTANDIGE KINDE Een londensch lykschouwer zijn bevindingen geven over een kindje van 21 maanden Boxall, dat gestorven was, nadi het een portie roomijs had la Daar by kwam ter sprake W eiken dag te eten kreeg. Het gebakken ei aan het ontbyt, het 's middags twee gebakkei volgens een portie roomyi 's Avonds gebakken aardappe De lykschouwer vond het een bekentenis van de moeder dat' op deze manier voedde. Duize zeid© hij, worden in deze bor besteed, om den menschen te hun kinderen groot moeten bi doet u zoo iets. Had u niet ve iets met het kind zou gebeui die portie roomijs gebruikt ha De moeder: Ik dacht heele: het kwaad kon. - zy had he gegeven, omdat haar vijfjarig en het jongste kind er te schreeuwen. jgedeeld werd dat ook kind na het gebruik van het den en nog onder dokters han Een dokter verklaarde dath ïyk dieet was en dat hij er niet dat de dood aan het on, geweten moest worden. By het nemen van de bes! dood aan natuuriyke oorzaken diende de lykschouwer den oude berisping toe en zeide bij dat, andere kind stierf, hy deze „manslag" grensde, voor der brengen. Het was algemeen bek ys een groot aantal micro-organi en dat deze in dit seizoen dikw waren voor kleine kinderen. EEN VIER VOUDIGE MO EEN BOERDERIJ Op een boerdery bij Manville deeschen staat Alberta, zyn een vrouw en een kind vermooi de beweegreden voor de misd men in het onzekere. Van ervan is geen spoor te bekenn EEN HUIS IN DE LUCHT G BOEDAPEST, 10 Juli. - Te in een kelder van eenpasgebo hevige ontploffing geschied, t< werklieden daar bezig waren

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2