ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 11 JULI 1928 3 gemijnd op 366, Totaal der opbrengst is 25692,-. In deze gemeente vestigden zich in de maand Juni 1.1. 3 personen, 20 ingezetenen verlieten de gemeente, geboren 6 kinderen, overleden 2 personen, 2 huwelijken werden voltrokken. Op Zondag 15 Juli hoopt voor de Vrijz. Hervormde op te treden, Ds. L. S. P. van der Chijs, Luth. Pred. te Rotterdam, 'sav. uur, in de zaal van den heer Verhel) aan den Langeweg alhier. Voetbal. Plakkee won Zondag van Vol harding uit Rotterdam met 5 2 na een fraaien wedstrijd. DIRKSLAND. Vrijdag 6 Juli was het 25 jaar geleden, dat de heer Joh. Holleman als klerk in betrekking kwam bij Notaris Van der Sluys alhier. By die gelegenheid werden hem vele ca- deaui en bloemstukken toegedacht, terwijl de muziekvereeniging „Amicitia" hem des avonds een serenade bracht. De voorzitter schetste den Jubilaris als een man met bui tengewone werklust, die voor ieder klaar staat gevraagde inlichtingen te verschaffen en adviezen te geven. Daar hy ook kassier van de Boerenleenbank is, maakt dit hem tot een populaire persoonlijkheid. Ook het vereenigingsleven gaat hem zeer ter harte, daar hij altijd bereid is de vereenigingen finantieel of moreel te steunen. De heer Holleman dankte den voorzitter voor zijn waardeerende woorden en de leden van „Amicitia" voor de hem gebrachte hulde. Hij stelde den penningmeester een enveloppe ter hand, waarin een aandeel k ƒ10,— voor de stichtingskosten van het corps. Deze gift werd onder levendig applaus aanvaard. Zaterdagavond 6 Juli hield de gymnas- tiekvereeniging „01ympia"in samenwerking met haar zustervereeniging „Sparta-Hygiëa" uit Middelharnis haar aangekondigde open - luchtuitvoering op een deel van het vroegere voetbalterrein. Om 7 uur werd afgemarcheerd van het schoolplein, voorop „Amicitia" ge volgd door de gymnasten. Het was een keurig geheel de dames, heeren en adspiranten in hun turncostuum in de marsch te zien. De uitvoering liet niets te wenschen over al hadden we bet beginprogramma graag iets vlugger afgewerkt gezien. Het rekwerk der heeren van Middelharnis was heel goed, terwijl in hoogspringen de Dirkslanders de baas waren. De dames van „Olympia" oogstten veel bijval door de op voering van de rythmische gymnastiek „De jacht van Diana." De leiders: de heeren Bosma en Soldaat mogen met voldoening terugzien op deze uitvoering, die door ongeveer 1000 menschen bezocht was. We hopen, dat de avond in Middelharnis op 14 Juli a.s. een even goed verloop mag hebben. De eerste nieuwe aardappelen (eigen heimers) werden aangevoerd door den land bouwer A. P. Buth op Vrijdag 7 Juli. De uitkomst van het gewas bedraagt 120 k 130 H.L. per gemet. De prijs bedraagt 4,50 de 70 K.G. HERRINGEN. A.s. Woensdagmorgen 10 uur zal ter secretarie gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting en herinenting. By de gehouden beproeving der brand- bluschmiddelen dezer gemeente werd alles in orde bevonden. Door den landbouwer J. Buth werden de eerste nieuwe aardappelen geleverd. GOEDEREEDE. A. Lokker had het onge luk de mast over boord te zeilen schade 300,-. De garnalenvisschers hebben dë afge- loopen week gemiddeld 100 K.G. garnalen per week en per schuit gevangen. Maandagmiddag werd in hotel de Gou den Leeuw door Notaris v. d. Sluijs bij inzet verkocht een woonhuis van de Erfgenamen Mej. Nagtegaal hoogste bieder Bert v. Seters van Stellendam 1570. OUDDORP. De afgeloopen week hebben de garnalenvisschers van 250—350 K.G. garnalen per week en per schuit gevangen. Uit deze gemeente zijn 7 personen in het ziekenhuis om een operatie te ondergaan. In de weervisscherlj zijn 16 zalmen gevangen. Het 7-jarig zoontje van Job. Bosland had het ongeluk met spelen van een wagen te vallen en een armpje te breken en moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. De metselaar P. v. d. Nieuwendijk heeft onderhands aangekocht een perceel bouwgrond van Adam Aleman liggende aan de Kooiweg alhier. NIEUWE TONGE. Het by openbare in- schryving verkochte oude Brandspuitenhuis op de hoogte, is gegund aan A. Mans,alhier. Door deze afbraak staat de gevaarlyke bocht Molendyk-Voorstraat te verdwijnen. A.s. Zaterdag zal de P.-V. „De Ge vleugelde Bode", alhier, een vlucht houden met duiven, broed 1928, vanuit Roosendaal. Bij het bezoek van den Commissaris der Koningin aan deze gemeente werd door een drietal personen van de verleende audiën tie gebruik gemaakt. Z.E. prees het mooie Raadhuis. OUDE TONGE. Donderdagavond 8 uur zomertyd zal „Xerxes" van hier een vriend schappelijke match spelen te Ooltgensplaat tegen „Voorwaarts" aldaar. Dhr. B. Gootjes geraakte Zondagavond tot tweemaal toe in de Capelleweg in de Joop sloot. Beide keeren moest by op het droge dit worden geholpen. nd. nd. |nd. >na. Ind. ,ëbe- A.s. Zondagmorgen hoopt in de Ned. Herv. kerk op te treden ds. VanAmeidete Sommelsdijk. Alsdan zal doopsbediening wor den gehouden. Doopvaders kunnen zich Vry- dagavond van 7—8 uur (oude tyd) aanmelden op de consistoriekamer. De wagenmaker Versaevel had het ongeluk met zij n knie in een snij mes te vallen. Hij moest zich onmiddeliyk onder genees kundige behandeling stellen, en zal gedurende eenigen tyd geen werk kunnen verrichten. De algemeene politieverordening dezer gemeente is in dier voege aangevuld dat het verboden is, op een ry'wiel gezeten, paarden of vee te geleiden. Men zij dus op zijn hoede. OOLTGENSPLAAT. De pryzen der vroege aardappelen zijn hier sterk gedaald, men ver koopt de aardappelen reeds voor 30 cent per vyfkop. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Typografenbond heeft besloten financieelen steun te verleenen aan de op het eiland Flakkee te voeren propaganda voor de mo derne arbeidersbeweging. De Postduivenvereeniging „De Reisduif" heeft deelgenomen aan de wedvlucht van Bordeaux (Frankryk), afstand 830 K M. De prijswinnaars waren: 1, 3 en 4 L. vanNim- wegen en 2 Jan van Nimwegen. De door de Firma M. Breur Zonen beschikbaar ge stelde medaille werd toegekend aan den heer L. van Nimwegen. Zaterdagmiddag speelde „De Jonge Spartaan" van Middelharnis een voetbal wedstrijd tegen „Voorwaarts" van hier, welke eindigde met 3 3. Vele jongelui, konijnenhouders, meenen aan dijken en wegen gras te mogen snyden. Het tegendeel is echter waar. Dit ondervond de 14-jarige Cor V., tegen wie door den gemeente-veldwachter proces-verbaal is op gemaakt. De zak met gras, klavers en bieten, alsmede zijn sikkel werdeninbeslag genomen. De heer A. J. G. van Rossum heeft, na toezegging van het bestuur dat zijn wen schen zouden worden vervuld, zijn bedanken als bestuurslid der Byzondere school in getrokken. DEN BOMMEL. De leerlingen der beide Openbare scholen zullen op een nader te bepalen dag een schoolreisje maken naar den Hoek van Holland. Door B. en W. is tot tijdelijk secretaris benoemd de gemeente-ontvanger, de heer J. Mooijaart. Tot machinist bij de motorbrandspuit is aangesteld de heer Matth. van der Sluys. De weegbrug op de Kaai alhier is door den Bond van Suikerfabrikanten onderzocht en goedgekeurd. Zondag werd het zoontje van den ge meenteveldwachter Geluk zoodanig door zijn eigen politiehond in het gelaat en in den arm gebeten, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Maandagmorgen viel de zoon van den landbouwer W. J. R. van een wagen met ruiters. Bij dien val bezeerde hy zich zoodanig, dat onverwyid medische hulp moest worden ingeroepen. Vry dagmiddag bezocht Z.Ex. de Com missaris der Koningin onze gemeente. Na een bezoek aan het gemeentehuis, waar hij werd ontvangen door den waarnemenden burgemeester en den wethouder, nam Z Ex. in gezelschap van beide genoemde heeren even een kykje op de Kaai en op de Voor straat, waarna hy weer vertrok in de richting Stad aan 't Haringvliet. Slechts een persoon maakte van de gelegenheid gebruik om den Commissaris te spreken. VEILING8BERICHT van Yrydag 6 Juli 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Veilings vereeniging „Oostvoorne". Kropsla 1,10 tot 1,90 per 100 krop. Postelein 0,12 per k.g. Aardappelen 6,20 tot 13,30 per 100 k.g. Poters 3,70 tot 7,80 per 100 k.g. Aardbeien 0,13 tot 0,41 per k.g. Frambozen 0,81 tot 1,07 per k.g. Roode bessen 0,20 tot 0,54 per k.g. Zwarte bessen 0,34 tot 0,48 per k.g. Kruisbessen (ryp) 26,— t. ƒ30,— p. 100 k.g. Blauwe druiven f 0,96 tot 1,08 per k.g. Groote boonen 4,20 tot 7,70 per 100 kg. Boonen dubb. stam 52,— tot ƒ64,— per 100 k.g. Stamsnijboonen 31,— tot ƒ39,— p. 100 k.g. Stoksnyboonen 45,— tot ƒ53,— p. 100 k.g. Tomaten A 0,52 tot 0,57 per k.g. AA 0,50 tot 0,54 per k.g. B 0,40 tot 0,52 per k.g. C 0,48 tot 0,53 per k.g. CC 0,21 tot 0,38 per k.g. bobken 0,26 tot 0,32 per k.g. Komkommers (w.) 5 t. 12 p. 100 k.g. Peen 4,10 tot 7,80 per 100 bos. Kroten 2,70 tot 3,20 per 100 bos. Bloemkool I ƒ4,— tot 11,— per 100 st. II 1,60 tot ƒ5,- per 100 st. Sjalotten 3,10 tot 4,20 per 100 bos. Doperwten 0,11 tot 0,22 per k.g. Peulen 0,14 tot 0,23 per kg. Kipeieren 4,90 tot 5,40 per 100 stuks. Eendeieren 4,50 per 100 stuks. Aanvoer 29760 stuks. verwoestingen aangericht. Zeven en dertig personen kwamen om het leven. In niet minder dan twintig dorpen braken branden uit. Warschau zelf, Poolsch Opper-Silezië en de westelijke provincies zyn het ergst ge teisterd. Een groep van acht personen werd te Warschau door den bliksem getroffen. Een hunner werd gedood, de overige zeven zwaar gewond. Tallooze boomen zijn ontworteld en ruim honderd telefoongeleidingen vernield. In Poolsch Opper-Silezië bedraagt het aan tal dooden tien, dat der gewonden 32. Te Migalkovicz werden twee personen door neervallende boomen verpletterd. De fabrie ken zyn overal zwaar beschadigd. Te Kattowitz werd een arbeider door een neerstortend dak gedood. Twee bouwarbei ders stonden op een stelling, die door den wind werd vernield en ineen zonk. Zij moesten zich een half uur lang aan een ijzeren balk, tien meter boven den grond, vastklemmen. Eerst toen werden zy door de brandweer uit hun benarde positie ontzet. Het tramverkeer in het geheele Opper- Silezische indrustriegebied zal minstens drie dagen gestoord biyven. De oogst is voor het grootste deel vernield. In de omgeving van Rybnik zyn ongeveer driehonderd daken afgerukt. Ook in de bos- schen is de schade enorm. Zy wordt voor geheel Polen in totaal op ongeveer 25 mil- lioen zloty LIJK TEGEN BEQU AFGELEVERD. Laatste wensch van een familiezieken neef. Voor den winkel van een koopman te Lodz kwam dezer dagen een vrachtauto voorrijden, waarop een groote, vrij lange zinken kist stond. De chauffeur ging den winkel binnen, haalde een regu-boek uit zy'n zak en vroeg beleefd: „Wilt u maar even voor ontvangst teekenen. Ik breng u hier een ïyk." De win kelier viel van schrik flauw. De chauffeur bleef bedaard en vroeg een der bedienden, hem even te helpen bij het afladen. Ten slotte werd hij geholpen, en toen de kist met het lijk in den winkel stond, haalde hij op nieuw zijn re?u-boek voor den dag. Zijn doel bewust optreden overblufte de winkelbedien den zoozeer, dat een van hen het re<ju maar teekende. Nauwelyks was de chauffeur weg, of de politie werd gewaarschuwd en deze snelde naar den winkel. De kist werd geopend, en daarin bevond zich inderdaad een lijk. Boven op lagen eenige papieren, die licht brachten in deze vreemde aangelegenheid. Een neef van den winkelier was te Posen plotseling ziek geworden, naar een ziekenhuis gebracht en daar gestorven. Kort voor zyn dood had hy verzocht, zyn lyk ter begraving toe te zenden aan zijn familieleden, en daarbij had hij het adres opgegeven van den neef te Lodz. De ziekenhuisdirectie had den laatsten wensch van den overledene stipt uitgevoerd, het lijk laten inpakken en als vrachtgoed ver zonden. De neef te Posen had, wat men verder van hem mag denken, stellig familiezin. NIEUW SLACHTOFFER DER ITALIA-EXPEDITIE1 Kapitein Sora vermist. OSLO, 7 Juli. De kapitein der Alpen jagers, Sora, die twee weken geleden met een slede-expeditie zou trachten, de groep- Viglierie te bereiken, wordt vermist. Hy had slechts weinig proviand medegenomen en ook zijn uitrusting, die feiteiyk slechts uit sneeuwschoenen bestond, was eveneens ge- Gemengd Nieuws. TALRIJKE DOODEN IN POLEN. Schade op 25 raillioen zloty geschat. WARSCHAU, 5 Juli. Het noodweer van gisteren heeft volgens nadere berichten in Polen tal van offers gedacht en groote Van offlcieele Duitsche zyde wordt mede gedeeld, dat de door den bekenden vlieger Udet voorbeide expeditie, die heden meteen schip van de Hamburg-Amerika lyn naar Spitsbergen zou vertrekken om met Fla mingo-vliegtuigen deel te nemen aan het reddingswerk voor de manschappen van Nobile, niet doorgaat. De ijsschots, waarop de bemanning van de „Italia" dryft, is nog slechts vyf kilometer van het land verwij derd. Bij deze buitengewone situatie schijnt redding slechts met watervliegtuigen of boo ten mogelijk en deze zyn op Spitsbergen in voldoende getale aanwezig. DE HITTEGOLF IN DE VEREENIGDE STATEN. Vyf en dertig slachtoffers. NEW YORK, 6 Juli. In de groote steden der Vereenigde Staten zijn tot dusver 35 personen door de hittegolf om het leven gekomen. Te Chicago is een honderdtal per sonen door de hitte bevangen. WEER EEN HITTEGOLF IN DE VER. STATEN. NEW YORK, 9 Juli. Het geheele gebied tusschen Chicago en New York wordt evenals het Westeiyk deel der Vereenigde Staten door een hittegolf geteisterd. Te New York bereikte de temperatuur Zondagmiddag den hoogsten stand van dit jaar met 34 graden Celsius in de schaduw. Ook Chicago heeft zeer door de hitte te ïyden. In deze stad alleen zyn dertig per sonen gestorven. Volgens de tot nu toe ingekomen berichten zijn niet minder dan 47 sterfgevallen direct of indirect bet gevolg van de hitte. Drie personen vielen te New York dood op straat neer, nadat zy door een zonnesteek waren getroffen. Veer tien personen overleden later aan de gevolgen van een zonnesteek. Vele duizenden New Yorkers zochten Zondag koelte aan de kust In het Westen der Vereenigde Staten be droeg de temperateur tusschen 34 en 40 graden Celsius. In het Midden-Westen heerscbt geen hitte ten gevolge van den regen. Daar de regenwol ken langzaam naar het Oosten trekken, hoopt men, dat Chicago binnen 24 uur van de hitte bevrijd zal zyn. WEDER EEN GRANAAT ONTPLOFT. WARSCHAU, 9 Juli. In het dorp Lassniz by" Kattowitz had Zondag een verschrikkelijk ongeluk plaats. Een aantal kinderen speelde met een op het veld gevonden handgranaat. Het moordtuig ontplofte, waardoor 22 kinde ren getroffen werden. Acht hunner waren op slag dood, 14 anderen werden in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Een onderzoek is gaande. TYPHOON IN DEN STILLEN OCEAAN. TOKIO, 9 Juli. Uit Tokio wordt gemeld, dat in den Stillen Okeaan een hevige typhoon gewoed heeft, die het vertrek der schepen uit de Japansche havens onmogeiyk maakte. In de nabijheid van het eiland Hekaido zouden 14 visschersvaartuigen vergaan zyn. Brutaal rooversstukje te Singapore. SINGAPORE, 9 Juli. Gisteren is hier een stout stukje van roovery voorgekomen, dat het eerste is hetwelk sinds jaren in deze gewesten werd gepleegd. Een bende gewa pende Chineezen, zich voordoend als douane beambten, drong aan boord van een jonk, sleepte er de lading uit en sloot de bemanning van het vaartuig in de roef op, waar zy tien uur werd gevangen gehouden. JUSTITIEEL SCHANDAAL TE PARIJS PARIJS, 9 Juli. In het Paleis van Justi tie te Pary's is men een omkoopingsaffaire op het spoor gekomen, waarby acht advo caten, drie boden en een griffier betrokken zyn. Men heeft vastgesteld, dat de door het tribunaal van de Seine uitgesproken echt scheidingen van rijke Amerikanen en Ameri- kaanschen door incorrecte betalingen beïn vloed zijn. Al deze echtscheidingsprocessen werden voor dezelfde kamer behandeld, wel ker graffiier en advocaten zich hadden ge specialiseerd in echtscheidingszaken. De griffier is van zy'n functie ontheven, terwyl men verwacht, dat een deel van de betrokken advocaten door de Orde van Advocaten zal worden geroyeerd. BOM AANSLAG TE MOSKOU. MOSKOU, 9 Juli. Naar de „Montag" uit Riga verneemt, is eerst thans bekend gewor den, dat Vrijdagavond om ongeveer tien uur te Moskou op het hoofdgebouw van de Gepeoe op het Loebjankaplein een bomaanslag is gepleegd. Het plein en alle aangrenzende straten werden urenlang door arbeiders en soldaten afgezet. Door de ontploffing zijn talrijke ruiten ver nield. Ook zouden er menschenlevens te betreuren zijnalthans verscheen een zieken auto van den eersten hulpdienst onmiddeliyk na de explosie ter plaatse. WERVELSTORM BIJ SJANGHAI. PARIJS, 9 Juli. Naar een Paryschcor- respondentiebnreau uit Sjanghai verneemt, heeft een wervelstorm de omgeving van Sjanghai geteisterd, waardoor het tot ver schrikkelijke tooneelen kwam. Vele duizen den menschen, die in de meening verkeer den, dat deze storm door den geest van Tsjang Tso-lin werd ontketend, verdrongen zich in de tempels om daar door het brengen van offers de goden te bezweren. De storm vernielde vier groote schepen en twee op- 'plaatsen. Bovendien werden 7 personen ernstig gewond en zonken honderden Chinee- sche barken. DE REDDING DER VIGLIERIGROEP. STOCKHOLM, 9 Juli Tornberg, de leider van de Zweedsche hulpexpeditie voor de „Ita lia" heeft geseind, dat de mist de voortzetting van de Zweedsche hulppoging tot redding der vermiste opvarenden onmogelijk maakt. De Zweedsche minister van Verdediging heeft kapitein Lundborg toestemming geven, in de pers een relaas te publiceeren omtrent zyn verblijf op de ysschots bij de Viglieri-groep. Koning Gustaaf heeft aan de Zweedsche hulpexpeditie een telegram zonden, waarin hy de expeditie gelukwenscht met haar tot dusver bereikt succes. ZIEKTEGEVALLEN AAN BOORD VAN DE INSULINDE. Acht met doodelyken afloop. De directie van den Rotterdamschen Lloyd deelt aan Aneta mee, dat uit telegrafische berichten van den gezagvoerder van de Insulinde, die op 14 Juli te Marseille moet aankomen, op thuisreis uit Indië, gebleken is, dat zich verscheidene ernstige ziektegeval len aan boord hebben voorgedaan, waarvan 8 met doodelyken afloop. De directie heeft de familie, zoowel in Indië als Nederland hiervan in kennis gesteld. Ter geruststelling van familieleden van passagiers en opvarende verzoekt de directie aan Aneta, mee te deelen, dat de laatst ont vangen berichten veel gunstiger luiden, en er thans aan boord geen zeer ernstige ziekte gevallen meer voorkomen. Het schip wordt vandaag te Suez verwacht. WAARSCHUWING TEGEN EEN INCASSO-BUREAU. Als er geld werd geïnd, moest de klant dikwyis nog toe betalen. De hoofdcommissaris van politie waar schuwt tegen de praktijken van de Ver eenigde Incasso-Bureaux, directeur J. L H Engelen, gevestigd Rouwenhoffstraat 50a te Rotterdam, vroeger handelende onder den naam Centraal Incasso-Bureau. Dit incassobureau, zoo vernemen wy nader, had tot doel, voor zyn cliëntèle kwade posten te innen. Daarby werd een provisie van 15 tot 20 pet. over het totaal te vorderen bedrag bedongen. Ten minste moest men evenwel 6 betalen. Het was de gewoonte, dat de klanten een abonnement by dat bureau namen. Als men zulk een abonne ment nam, moest men een contract sluiten, waarby o.a. het bureau volledige volmacht werd verleend. Hierdoor was het bureau in staat, by de wanbetalers oogenblikkelljk met een faillissementsaanvrage te dreigen. Op die manier kreeg het in den regel wel een deel van het verschuldigde bedrag betaald. Maar de kosten waren zoo abnormaal hoog men moest immers provisie over het geheele te innen bedrag betalen, dat er voor den klant zoo goed als niets overbleef. Ook is het wel gebeurd, dat men zelfs nog toe moest betalen. In het contract was n.l. een clausule opgenomen, dat remise eerst na accoordbevindiDg zou volgen. Als de klant dus de schriftelijke verklaring had afgelegd, voorloopig genoegen te nemen met een gedeelte van te innen som, dan kreeg men eerst daarna de hooge onkosten-reke- ning. Aangezien men de accoordbevinding al had afgegeven, viel er weinig anders aan te doen, dan maar te accepteeren. Zoo had een meneer uit Steenbergen twee posten te innen gegeven respectieveiyk groot 115 en 335. By den eersten wanbetaler werd 45 geïnd. De klant verklaarde hier mede genoegen te zullen nemen. De kosten bleken evenwel ruim 50 te bedragen, zoo dat hij geld toe moest betalen. De tweede wanbetaler betaalde 315. De kosten be droegen 144. De klant nam hier geen genoegen mee en toen kreeg hy in het geheel niets. De contracten bevatten voorts allerlei be palingen, welke het incassobureau alle rech ten geeft en den klanten slechts verplichtin gen. Zoo mag een klant het contract niet tusschentijds beëindigen; het bureau daaren tegen wel. Voorts mag een klant buiten het bureau om geen regeling met de wanbetalers treffen, enz. Het bureau heeft den laatsten tijd veel goede zaken gedaan, vooral in de provincie. Groote hitte in Italië. ROME, 3 Juli. In een groot gedeelte van Italië heerscht een geweldige hitte. Te Rome de temperatuur tot 36 graden, te Bologna tot 37 graden C. Er zyn reeds 2 dooden tengevolge van de hitte. HET NOODWEER IN POLEN. In 't geheel 62 dooden. WARSCHAU, 9 Juli. By het noodweer, dezer dagen in Polen heeft gewoed, zyn in totaal 62 personen om het leven gekomen. Meer dan 700 woningen zfln ten deele afge brand, ten deele ingestort. V ry heidsberooving. Te Werder bij Berlyn is een 82-jarig man op verzoek van twee zyner dochters door personeel van een krankzinnigengesticht overmand en naar het gesticht gebracht. De derde dochter heeft die zaak toen aangege ven en gister is de oude man, die volkomen normaal bleek, weer in vrijheid gesteld.Tegen den directeur van het gesticht en de twee dochters is een vervolging wegens vryheids- berooving ingesteld en ook de geneesheer, die het attest van opneming heeft geteekend, zal vermoedelijk worden vervolgd. Grafschennis. Men meldt uit Berlyn: Onbekenden hebben op het Joodsche kerk hof te Kaiserslautern ongeveer 30 grafsteenen omgeworpen. Dit is het 58ste kerkhofschan daal, waaraan Duitsche anti-semieten zich hebben schuldig gemaakt. Een dubbele moord. Men meldt uit Berlijn: Een vreeselijke misdaad is Zon dag gepleegd te Dettum, district Wolffenbuttel bij Bruns- wyk. De eigenares van een hoeve en haar huishoudster werden, naar men vermoedt, door een stalknecht, aangerand. De man sloeg de beide vrouwen den schedel in en verborg hun ïyken in den stal onder een hoop stroo. De vermoedeiy'ke dader is nog niet gevonden. Een nieuwe vlucht over den Atlantischen Oceaan. Kapitein Cesare Sapelli, een Italiaansch vlieger, staat op het punt om van het Roose- veltvliegveld bij New York op te stijgen, voor een vlucht over den Oceaan naar Rome. Zyn vliegtuig, een Bellanca, heeft genoeg benzine ingenomen, om langs de Noordelijke route, die ook door Lindbergh, Byrd en Chamberlin gevolgd is, over te steken en dan naar de Italiaansche hoofdstad te vlie gen. Daar de weersomstandigheden op het oogenblik gunstig zijn, kan men het ver trek ieder oogenblik verwachten. EEN OPLICHTERSTRUC. Men schrijft ons: Een Roosendaler, Emile van Deursen, liep Zaterdagavond te Antwerpen over de Meir in de richting van het station, toen hij werd aangesproken door iemand, die zich half in het Fransch, half in het Spaansch uitdrukte. Deze man, die zooals uit een paspoort bleek, van Russische of Poolsche nationaliteit was, bood hem een gouden muntstukje te koop aan. De heer van D. weigerde het te koopen, waarop een tweede man, een Duitscher zich in het gesprek mengde en het geldstuk kocht tegen 30 franc Toen probeerde de Rus, die vertelde dat hij met zijn gezin, waarmee hij naar Canada zou vertrekken, in Antwerpen logeerde, het over een anderen boeg te gooien. Hij gaf voor, koffers en kleeding te moeten koopen alvorens de overzeesche reis te on dernemen Daarop liet hy een diamant zien, die hij wilde verkoopen by een juwelier. De Duitscher nam het steentje over en ging naar een juwelierswinkel, waar voor den achter het oor, alsof hy eigenaar der zaak was. Deze nam het steentje in de hand en verklaarde na bezichtiging dat het een Rus sisch geslepen steen was ter waarde van 30 k 40 dollar. De Duitscher nam toen den heer van D. ter zyde en stelde voor gezameniyk den steen te koopen, 'tgeen deze weigerde. De Rus die een zeer vertrouwbaren indruk wekte en het medeiyden wist te wekken liet nu meer steenen zien en verzocht den Hollander zich met den juwelier, die men zoo juist gesproken had, in verbinding te stellen. De heer van D., die meende in den Duitscher een oplichter te zien, en den Rus aanraadde zich niet met hem in te laten, ontving in een papiertje gepakt vier steentjes en gaf den Rus daarvoor ongeveer 300 francs, als onderpand en begaf zich naar den juwelier, toen bleek dat de eigenaar der zaak niet degene was, die men zoo juist voor de deur had aangetroffen. De eigenaar verklaarde geen bediende of compagnon te hebben, zoodat het duideiyk was dat men hier met een handlanger te doen had. De heer van D. begreep nu er tusschen genomen te zijn, snelde naar buiten maar de Rus, zoowel als de Duitscher waren verdwenen. Aangifte bij de politie volgde en hier kwam uit, dat de zoogenaamde diamanten waardelooze stukjes glas waren. De Antwerpensche politie heeft de zaak thans in onderzoek. De schipbreukelingen van de Italia. MOSKOU, 9 Juli. De Russische ijsbreker Malygin heeft Karei XII land bereikt. De vlieger Baboesjkin bereidt een tocht naar Kaap Leigh Smith voor. MOSKOU, 9 Juli. De ysbreker Krassin is 15 mijl benoorden Kaap Plate (Noord Oost- land) voor anker gegaan en bereidt een vlucht van Tsjoeskofski voor. STOCKHOLM, 9 Juli. Op het Zweedsche ministerie van oorlog is het volgende tele gram van kapitein Thornberg ontvangenDe ijsbreker Krassin bevindt zich op 25 (graad) minuten afstand van de groep Yiglieri. Alles wel. Thornberg. KONINGSBAAI, 9 Juli. De Braganza is naar het noorden vertrokken; de kapitein hoopt in den loop van deze maand de groep- Viglieri te kunnen bereiken. De Hobby is vanochtend vertrokken om onder leiding van Riiser Larsen denijsrand tusschen het Amsterdam-eiland en Groenland af te zoeken. Het schip wordt binnen acht terug verwacht. De „Bremen" door souvenir-jagers geplunderd. NEW YORK, 9 Juli. Officieren van een postboot, die van Labrador naar New Found- land is teruggekeerd, deelden mede, dat het vliegtuig „Bremen" op het Greenly-eiland door bezoekers volkomen leeggeplunderd is. Alle instrumenten, alle beweeglijke onder- deelen van de motoren, de bekleeding van den romp, kortom alles wat niet geheel vast zat, is door de souvenir-jagers meegenomen. Wat overgebleven is, vormt nog slechts het skelet van een vliegtuig, dat thans per eerste gelegenheid via Quebec naar Duitschland zal worden vervoerd. GELDKISTJE MET DRIE DUIZEND GUL- DEN GESTOLEN. Inbraak te Den Haag. 's-GRAVENHAGE, 9 Juli. - Van Vrydag- op Zaterdagnacht is ingebroksn in het kan toor van de Excelsior Stofzuigermaatscbappij in de Prinsenstraat, alhier. Vermist wordt een yzeren geldkistje met ƒ3000, dat in een schrijfbureau stond. Ook waren in het schrijf bureau eenige enveloppen, waarin zich het salaris van het personeel bevond; deze zijn echter onaangeroerd gebleven. Er is geen enkel spoor van inbraak gevonden. Slechts vond men een dakraam openstaan, met een stoel daarvoor. TEGEN HINDERLIJKE RADIOMUZIEK. Verbodsbepaling uitgevaardigd door de gemeente Leiden. LEIDEN, 9 Juli. Naar aanleiding van de/ vele klachten over hinderlijke radiomuziek, waartegen niet steeds op grond van wetteiyke bepalingen kan worden opgetreden, heeft de Raad bepaald, dat het verboden is langs me- chanischen weg muziek of geluid te maken, dat hinderiyk is voor de omgeving buitens- of binnenshuis. Blijkens de toelichting van het voorstel van de nieuwe bepaling echter alleen in geval van ergerlyke hinder, gebruik worden gemaakt. PRETTIG REIZEN IN MANDSJOERIJE. Trein leeggeplunderd, reizigers gedood of ontvoerd. BERLIJN, 9 Juli. Op Mandsjoerysch gebied is de personentrein Wladiwostok Charbin door gewapende Cbineesche roovers overvallen. Tweehonderd passagiers werden door de bandieten uitgeplunderd, vier hunner doodgeschoten, zeven zwaar gewond en 40 in de bergen meegevoerd. (Draadl.) VAN HET PAARD GEVALLEN EN OVERLEDEN. Ongeval met HoUandsche dame nahy Cheltenham. LONDEN, 9 Juli. Mejuffrouw Marga- retha Graff, een Hollandsche jongedame van negentien jaar, die met vacantie hier ter stede vertoefde, heeft een ernstig ongeval gehad nabij het dorpje Templeguiding bij Cheltenham. Daar is zy van haar paard ge vallen en eenige uren later overleden. Men bemerkte het ongeluk eerst toen het paard zonder de berydster thuis kwam Bij het daarop ingestelde onderzoek vond men mej. Graff bewusteloos op den grond liggen met ingang een man stond, blootshoofd, potlood1 ernstige wonden aan het hoofd.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3