gulden ■128. 100 st. 100 st. 100 st. 100 st. stuks. 28. 100 st. 100 st .100 st. 100 st. st." 0 st. 0 st. X) st. irs kwa- met de op het bewon- ser ver net een enen in hen op ing, de bruine n geiyk fraaie ipre gaf vroolijk spel tijdens den wedstrijd die zeer geanimeerd was. Zondag was U. R. op visite. Jammer dat de hevige wind aan 't spel afbreuk deed, beide ploegen deden hun uiterste best en menig fraai staaltje voetbal werd van weers zijde vertoont. Reeds spoedig scoorde U. R. onhoudbaar van dichtbij. Na halftime werd de tweede penalty van U. R., naar gebruik benut en met een ontzaglijk hard schot maakte Sluyter er 2 0 van. Plakkee scheen iets den moed te verliezen, de voorhoede had wel pech want nog voor half time had Hartensveld in een heel lastige positie de bal tegen den lat gekogeld zoo hard dat ieder dacht een paal te zien breken. En na half time bleek ook thans weer wat een schitterend speler Knape is. Na afloop heeft voorzitter Haagens de, namens eenige donateurs voor dezen wed strijd beschikbare zilveren beker met toepas selijke woorden overhandigd. Hij gewaagd dat deze negende wedstrijd tusschen U.R. en Flakkee thans gaf 5 overwinningen voor U.R. en 4 voor Flakkee. Als altyd was ook deze strijd een sportieve ontmoeting waarop ze met voldoening kunnen terug zien. Den beker heeft U.R. ten volle verdient en met 3 cheers voor U R. wordt Sluyter den beker overhandigd. Den heer Sluyter antwoordt kort, en roemt de gezellige ontmoetingen. U.R, komt wat graag op dit eiland, Flakkee is een charmant gastheer. Dit jaar hoopt U.R. zijn tiende ontmoeting nog te vieren en voor deze gele genheid looft U.R. voor den winnaar een groote zilveren beker. Waarna drie hoera's wordt uitgebracht op het welzijn van Flakkee. Zoodat we binnenkort voor de 10de maal mogen annonceeren FlakkeeU.R. SOMMELSDIJK. Zondag 8 Juli, 's morgens half tien, hoopt voor de Vrijz. Herv. in de zaal van dhr. Verhejj op te treden ds. G. D. Hoevers, Luth. pred. te Beilen. De fairbank No. 1 dezer Gemeente is voor de a.s. suikerbietencampagne goedge keurd. De 84-jarige Wed. van B. had by het ophangen van een gordijn het ongeluk van een stoel te vallen en daarby een pols te breken. DIRKSLAND. Aan den Staak weg alhier heeft Zaterdagmorgen een ernstige aanryding plaats gehad, die gelukkig zonder persoon- iyke ongevallen is afgeloopen. De nieuwe Chevrolet, eigendom van dhr. L. Bund uit Middelharnis en door dezen bestuurd, werd door den yswagen van de R.T. M. alhier opgereden. De laatste week niet genoeg uit, waardoor de nieuwe auto in de sloot reed en vrywel vernield werd. Van een en ander is proces-verbaal opge maakt. N. H. S. van hier speelde Zaterdagavond tegen Voorwaarts uit Ooltgensplaat en won aldaar met 2—0. HERRINGEN. De weegbrug der landbouw- vereeniging alhier is voor het a.s. bieten seizoen goedgekeurd. Aan den heer G. van Varik architect te Middelharnis is de uitvoering opgedragen van den bouw eener nieuwe kerk voor reke ning der Geref. Gemeente alhier. GORDEREEDE. De afgeloopen week wer den door de garnalenvisschers van 70-80 K.G. garnalen per dag en schuit gevaDgen. De wykverpleegster heeft de woning van den torenwachter gehuurd, dus voortaan daar aanmelden. OUDDORP. De afgeloopen week werden door de garnalenvisschers van 160 200 K.G. garnalen per week en schuit gevangen. In de 3 weervisschery'en werden 16 zalmen gevangen. as. Woensdagavond hoopt de beroepen predikant Ds. van Amstel in de Ned. Herv. kerk op te treden. NIEUWE TONGE. A.s. Vrydag houdt de P V. „De Ge vleugelde Bode" alhier een vlucht vanuit Bordeaux. Over de maand Juni werden aan het Hulppostkantoor alhier behandeld: 80 tele grammen; 423 telefoongesprekben en 3 tele foonoproepberichten; totaal 456 handelingen. By de j.l. Maandagavond gehouden ver- kooping van het huis van wijlen J. v. d. Tol, is dit voor de som van ƒ1800,— aangekocht door Johs. Holleman, Dirksland. De woning en het hof van wyien I. v. Zielst Jr. zyn j.l. Maandagavond aangeloopen, zoodat de woning en het hof resp. aan P. v. Wezel alhier voor de som van 2030,— en aan J. Kosten te Dirksland voor 420,— zyn aangekocht. Tegen I. v. d. B. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet op tyd inleveren en wekeiyks by houden van de looniysten voor de Ongevallenwet. OUDE TONGE. Onze vroegere dorpsge noot dhr. D. van Noord Wz. is benoemd tot adjunct-commies ter Secretarie te Sliedrecht. De jaariyksche beproeving der motor brandspuit zal plaats hebben op Woensdag 4 Juli a.s. des avonds 6£ uur (oude tyd). Van het pakhuis van dhr. P. de Korte Sz. stortte een muur in. Gelukkig passeerde niemand, anders waren er misschien groote ongelukken gebeurd. Dhr. C. Hameete geraakte met visschen uit zyn boot in de Spui. Met eenige mate- rieele schade aan het vischtuig en een nat pak liep dit incident af. ONZE EILANDEN YAN WOENSDAG 4 JULI 192 8. Het motorschip „Zeeland, schipper M. Bezemer, geraakte op den Krammer aan den grond. De lading, bestaande uit grint, is door J. Volaart en Lt.Bouwens overgeladen. OOLTGENSPLAAT. Zaterdag heeft de voetbalvereeniging „Naar Hooger Streven" (N.H.S.) van Dirksland een voetbalwedstrijd gespeeld tegen „Voorwaarts" van hier, welke gewonnen werd door N.H.S. met 2 0. De heer A. J. G. van Rossum heeft bedankt als bestuurslid van de vereeniging tot stichting en instandhouding van Scholen met den By bel, wegens een gerezen geschil. De heer H. M. van Nieuwenhuijzen is tot Heemraad van den polder Den Grooten- blok gekozen. De coöperatieve suikerfabrikanten heb ben de weegbruggen, by het gemeentehuis, aan de Sluische Haven en aan den Langeweg, voor de aanstaande bietencampagne goed gekeurd. DEN BOMMEL. Door den bijzonderen Vrijwilligen Landstorm alhier is een vaandel aangekocht, dat op een nader te bepalen dag dezer week aan het corps zal worden over- Woensdagmiddag werd de landbouwer W. M. Buijs van den Kranendijk in den Plaat- schen Langenweg door een auto aangereden. In bewusteloozen toestand werd hij naar zyn woning vervoerd, waar het by geneeskundig onderzoek bleek, dat de man ernstige in wendige kneuzingen had opgeloopen. Zijn toestand is nog steeds zorgwekkend. Door de politie alhier is tegen een inwoner van Nieuwe Tonge procesverbaal opgemaakt wegens overtreding der motor en rij wiel wet. Zaterdag is een best werkpaard van den landbouwer B. C. J. gestorven. Het vleesch werd door de consumptie afgekeurd en het cadaver vernietigd en begraven. Het paard was niet verzekerd. HELLE VOETSLUI8. Onze vroegere plaats genoot de heer A. W. v. d. Linde, voor zijn vertrek naar Dordrecht, Directeur van het Gemengd koor „Zanglust" en de Mannen- zangvereeniging „Euterpe" is uit 26 sollicitan ten benoemd tot Directeur van „Sliedrecht's Mannenkoor" te Sliedrecht, als opvolger van den bekenden Dirigent Henk v. d. Berg uit Den Haag. Helvoet's Veteranen speelden Zaterdag avond j.l. een voetbalwedstryd tegen de Brielsche Veteranen en verloor dien wed- stryd met 4 3 en Hellevoetsluis I verloor Zondag j.l. in een goed gespeel den wedstryd met 2—1 van com binatie Sparta 2 en 3. De leerlingen van de O. L. School B maken Vrijdag a.s. een reisje naar Wassenaar en van school A naar den Haag en Sche- veningen. Heden Woensdagmiddag wordt in de kazerne „Haarlem" de bazar geopend voor het uitzenden voor sanatorium verpleging van eenige personen uit onze gemeente en uit Nieuw-Helvoet. De bazar duurt van 4 tot en 7 Juli en is geopend van 's middags 2 uur tot 5 uur en van 's avonds 7 uur tot 11 uur. Er is ook aanwezig het T. B. Museum. Gezien het menschlievende doel van deze bazar en de arbeid die er voor verricht wordt hopen wydat zij een groot succes zal worden en wekken wij een ieder op, een bezoek te brengen aan Fort Haarlem, de voormalige kazerne. OOSTVOORNE. In de nacht van Zondag op Maandag heeft alhier een ernstige brand gewoed. De manufacturenzaak van den Heer Kraayenbrink op het dorpsplein is totaal uitgebrand. De inwonenden konden slechts met moeite gered worden. De schade welke, naar wy vernamen door verzekering wordt gedekt, moet zeer groot zijn. De oorzaak is nog onbekend. B RIELLE. Zaterdagmiddag brak hier brand uit in een schuurtje van de Houthandel v/h. van Dijk. Met een slang op de waterleiding is de brand, welke zich ernstig liet aanzien, gebluscht. Maandagmiddag is de kermis ingeluid. Veel vermakelijkheden z(jn niet aanwezig. De schouwburgtent van den Heer Bakker is wederom in de Langstraat gearriveerd en zal het zeker weer druk hebben, gezien de voor stellingen van het vorige jaar, welke steeds goed bezet waren. Verder heeft nog plaats genomen op de kade en de markt een dans salon, schommelschuitjes, eenige kramen en een poffertjeskraam. Geslaagd voor het examen Kinder juffrouw „Tesselschade" de dames B. Scher pen berg en L. Stans. Aangevoerd aan de eieren veiling alhier: 39842 witte kippeneieren 5,08 per 100. 12730 bruine idem 5,58 1281 eendeneieren 5,20 VEILINGSBEBICHT van Maandag 2 Juli 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Kropsla 1,10 tot 1,80 per 100 krop. Postelein 0,02 tot 0,07 per k g. Aardappelen 5,60 tot 11,20 per 100 k.| Poters 3,80 tot ƒ7,— per 100 k.g. Aardbeien 0,13 tot J 0,44 per k.g. Frambozen ƒ1, tot 1,14 per k.g. Roode bessen 0,52 tot 0,77 per k.g. Zwarte bessen 0,38 tot 0,40 per k.g. Groote boonen ƒ5,10 tot 7,10 per 100 k_ Boonen dubb. stam 50,— tot 58,— per 100 k.g. Stamsnyboonen 88,— tot ƒ45,— p. 100 k.g. Stoksny boonen 88, - tot 50, - p. 100 k.g. Tomaten A 0,50 tot 0,56 per k.g. AA 0,53 per k.g. B 0,45 tot 0,51 per k.g. C 0,41 tot 0,56 per k.g. CC 0,26 tot 0,40 per k.g. bonken 0,32 tot 0,43 per k.g. Komkommers (w.) 6 t. 12 p. 100 k.g. Peen ƒ3,— tot 7,— per 100 bos. Bloemkool ƒ4,— tot 12,— per lOOstuks. (2e s.) 2 tot 6 per 100 stuks. Andijvie 2,50 tot 3,70 per 100 krop. Sjalotten 2,90 tot 3,70 per 100 bos. Doperwten 0,14 tot 0,18 per k.g. Peulen 0,20 tot 0,28 per k g. Kipeieren 4,90 tot 5,20 per 100 stuks. Eendeieren 4,50 per 100 stuks. Aanvoer 29568 stuks. Gemengd Nieuws. IN DEN MUNTSCHOUWBURG GEKNIPT. Gentleman-dieven te Brussel. BRUSSEL, 29 Juni. Den laatsten tyd werd bij de politie alhier herhaaldelijk aan gifte gedaan omtrent beroovingen in schouw burgen en bioscopen. Gisteren had in den Muntschouwburg een gala-voorstelling plaats, waarby vele Belgische persooniykheden en buitenlandsche diplomaten tegenwoordig wa ren. Een speciale bewakingsdienst was ge organiseerd en tegen middernacht bemerkten drie rechercheurs, dat drie chic gekleede heeren den Japanschen diplomaat, Tanaka- date, zijn portefeuille ontfutselden. De drie mondaine roovers werden aangehouden en naar buiten geleid. Daar stond een vierde handlanger, die een der rechercheurs aan viel en hem zyn revolver trachtte te ont nemen. Hoewel de politieman bovendien nog zijn arrestant in bedwang moest houden, wist hij de overhand te behouden; de aan rander ontsnapte evenwel. De drie arrestan ten bleken twee Italianen en een Griek te zijn. In hun bezit werd een groot geldbedrag bevonden, dat vermoedelijk eveneens van beroovingen afkomstig is. Ook de ontvluchte medeplichtige is aan de politie bekend. DE VROUWENMOORDENAAR GEARRESTEERD. Gedeeltelijke bekentenis afgelegd. BERLIJN, 29 Juni. De vrouwenmoor denaar uit Marseille is heden te Algiers ge arresteerd. Het blijkt, dat zyn ware naam niet Prat, maar Rey is. Hij heeft een ge deeltelijke bekentenis afgelegd en verklaard, dat hij zijn vroegeren maitressen 3000 francs had willen zenden en daarna een einde aan zyn leven had willen maken. Rei is uit Algiers afkomstig en was daar des voormiddags met een boot uit Frankryk aangekomen. ELF VROUWEN UIT KLEIN DORP OMGEKOMEN. De treinramp bij Darlington. De treinramp by Darlington heeft rouw gebracht in vry wel alle huizen van het dorpje Hetton-le-Hole bij Durham. Van dit kleine plaatsje zijn niet minder dan 14 inwoners omgekomen bij de ramp. Niet minder dan 46 kinderen uit Hetton-le-Hole hebben in één noodlottige minuut hun moeder verloren. Een jaar geleden verhuisde een vrouw uit het dorp Daar Scarborough en opende daar een hotel. Zij was een gezien lid van de Moeders-Vereeniging van Hetton, en haar oude vriendinnen besloten, haar Woensdaj met den goedkoopen trein een bezoek te gaan brengen. Toen de vrouwen per autobus naar het station vertrokken, riep een van haar, mrs. Gough, haar man, een advocaat, plagend toe of hy met al die vrouwen mee durfde reizen. Gough aarzelde geen oogenblik, en stapte onder hilariteit bij de vrouwen in de autobus. „Het schijnt wel, dat ik de eenige moedige man in Hetton ben", zei hy lachend. Onder de slachtoffers is ook het echtpaar Gough.. De mannen van de vrouwen, die het uit stapje maakten, stonden 's avonds aan het station om haar op te wachten Nadat zij veertig minuten hadden gewacht, kwam het bericht, dat er te Darlington een ongeluk was gebeurd met een trein. Maar eerst twee uur later bleek het, dat het ongeluk den vacantie-trein naar Scarborough had getrof fen. Een paar van de mannen gingen toen per auto Daar Darlington, waar zy tien van de slachtoffers konden identiflceeren. Slechts een paar vrouwen hebben het uitstapje over leefd. Zy bevinden zich allen zwaar gewond in het ziekenhuis te Darlington. BRUTALE BANKOPLICHTERIJ. De bandieten nog niet achterhaald. LONDEN, 29 Juni. Scotland Yard stelt een onderzoek in naar een van de meest brutale bankoplichteryen der laatste jaren, welke deze week is gepleegd en waarbij ver scheidene banken te Londen en Brussel samen voor bijna een millioen gulden zijn opgelicht. De fraude geschiedde doormiddel van vervalschte credietbrieven, die afkomstig schynen te zyn van Italiaansche banken in Rome. Voor zoover kon worden nagegaan werden bij zeven Londensche banken pogin gen gedaan om gelden op de credietbrieven te ontvangen. De eerste bank, waar de docu menten werden aangeboden, betaalde zonder het minste bezwaar 16.000 pond uit. De tweede eveneens. By de derde bank, waar de oplichters zich vervoegden, zeide de chef, dat er eenige onregelmatigheden in de documen ten waren. De goedgekleede heer, die ze aanbood, zeide, dat hy de papieren in orde zou laten maken en deze den volgenden dag opnieuw zou aanbieden. By de vyfde, zesde en zevende bank, alle in het Westen van Londen, liep de aanbie ding en uitbetaling der credietbrieven weer vlot van stapel. De zwendelaars hadden nu in totaal 60.000 pond geïncasseerd en wetende, dat de fraude spoedig ontdekt zou worden, besloten zij naar Brussel te vliegen en daar opnieuw hun geluk te beproeven. Zy begaven zich naar Croydon en daar hun passen in orde bleken, kregen zy de beschikking over een speciaal vliegtuig, dat hen naar de Bel gische hoofdstad bracht, waarzy „dringende zaken" hadden af te doen, zooals zy ver klaarden. Hier kwamen zy Woensdagmiddag aan en bezochten twee baDken, waar zy nog 10 000 pond in de wacht wisten te sleepen. Daarna zijn zij verdwenen. Men weet niet hoeveel personen tot de bende behooren, doch twee mannen hebben in elk geval een actieve rol gespeeld bij de aanbieding der credietbrieven. Hoewel hun indentiteit niet vaststaat, meent Scotland Yard reden te hebben om aan te nemen, dat de aanvoerder een bekende internationale misdadiger is, van onberispe- iyk uiterlijk. Zyn foto en signalement zijn in geheel Europa verspreid. HET MIJNONGELUK TE ROCHE LA MOLIERE. In totaal 53 dooden. Hoe het ongeluk ont staan moet zyn. Het mynwerkerscongres te Clermont-Ferrand ten teeken van rouw opgeheven. Omtrent het vreeselyke ongeluk in de myn Roche-la-Molière bij Saint Etienne meldt Yas Dias nog de volgende byzonderheden: Tengevolge van een brand, waarbij een schacht instortte, werden 53 myn werkers, o.w. 30 Franschen, door gasverstikking van het leven beroofd. Tot dusver konden 40 ïyken en 15 gewonden worden geborgen. Op de plaats des onheils werkten 570 mijn werkers. De mynwerkers yiden onmiddellyk naar de liftkooienvelen echter konden zoo ver niet meer komen en werden door gassen bedwelmd. Onder het voortdurend gelui der alarmklok ken liet men de liften telkens weer afdalen in ontzetting snelden de familieleden van de arbeiders, die nog in de mijn waren, naar de directie; ondertusschen werden reeds de eerste hulpmaatregelen getroffen. Vreeselyke tooneelen speelden zich af toen de eerste gewonden aan de oppervlakte werden ge bracht en op baren of steunende op hun redders werden weggevoerd. Zoo groot was het aantal lijkbaren, dat de erf van het directiegebouw spoedig vol stond en slechts een nauwe gang overbleef. De afgevaardigden Vernay en Durafour, vroeger ministers van arbeid, hebben reeds by het presidium van de Kamer een verzoek ingediend om te mogen interpelleeren over de vraag wie schuld heeft. De minister van arbeid Tardieu is Zaterdag uit Parys ver trokken, om zich naar de plaats des onheils te begeven. In het naburige Saint Etienne ontstond onmiddellyk nadat het nieuws be kend was geworden groote droefheid en opwinding. Op het raadhuis werd de vlag halfstok geheschen. Zondag zou er een ge- denkteeken worden ingewijd; de plechtig heden zyn evenwel niet doorgegaan. Het ongeluk heeft een van debelangryk- ste mijnen van het Loire-bekken getroffen deze myn levert jaariyks 200.000 ton kolen. De minister van arbeid, Tardieu, die Zon dagochtend te Saint Etienne was aangeko men, had een langdurige conferentie met de mijndirectie en de vertegenwoordigers van de mijnwerkers over het ontstaan van het ongeluk. Zelf is hy geruimen tyd op de myn geweest, om zich een beeld te kunnen vormen van de situatie. Het ongeluk heeft zich afgespeeld op diepte van 220 meter onder den grond. Zater dagochtend om zeven uur merkten wakers een rook en gaslucht op; even later volgde een instorting. De instorting had tot gevolg, dat de samengeperste lucht, die voor de lucht- verversching moet zorgen, een deel van de gangen niet meer kon bereiken, waar zich de giftige gassen ophoopten, die tot twee maal toe door de afvoerschachten terug sloegen, waarbij de meeste slachtoffers wer den gemaakt. De reddingswerkzaamheden werden hierdoor eveneens zeer belemmerd. Het aantal dooden wordt afwisselend op gegeven als 48 en 51; in het eerste geval zouden er van de dooden 31 Franschen zyn, 11 Polen, 4 Marokkanen, 1 Italiaan en 1 Tsjechoslo wak. Er worden voorts een veertig tal mijnwerkers verpleegd wegens gasver giftiging. Het mijnwerkerscongres te Clermont Fer- rand heeft by wyze van rouw zijn zitting opgeheven en alle behandelde punten ver wezen naar een uitgebreiden bestuursraad, die in Augustus te Parys gehouden zal worden en beslissen zal op de rapporten der verschillende commissies. Het congres is gesloten, opdat zijn leden vandaag te Roche-la-Molière de begrafenis der slachtoffers zouden kunnen by wonen. Een oneerlijk telegrafist. Zaterdagmiddag is gearresteerd H. L. C., rijkstelegrafist aan het telegraafkantoor te Zwolle, wegens overtreding van art. 359 W. v. S., het onttrekken van gelden aan de openbare kas. C. heeft bekend bij de aan bieding van telegrammen aan de aanbieders het gewone tarief in rekening te hebben gebracht. Bij de doorseining maakte hy echter, waar het mogeiyk was, van twee woorden één, en stak het bespaarde bedrag in eigen zak. C. is in zijn betrekking ge schorst. Waarschuwing. De Commissaris van politie in de vyfde afdeeling, bureau Nassaukade te Rotterdam, waarschuwd nogmaals tegen de handelingen van den 50 jarigen J. de Bruin uit Vlissingen, die winkeliers Urbanus-pillen in commissie geeft, naderhand den voorraad terugneemt, maar steeds verzuimt, het voorgeschoten bedrag terug te geven. AFGHAANSCHE HUWELIJKSWETTEN. Het bezoek, door het Afghaansche konings paar aan Europa gebracht, heeft uit den aard der zaak belangstelling gewekt voor het verre land, waarover deze beide men- schenkinderen regeeren. Met name is de aandacht gevallen op de wantoestanden op het terrein der huweiyks- wetten. Ten einde aan al te grove wantoestanden op dit gebied een einde te maken, heeft Amanoellah onder anderen gedecreteerd: „Ieder, die zonder officieele toestemming een tweede, derde of vierde huweiyk aan gaat, krijgt twee jaar gevangenisstraf of een geldboete van twee duizend roepyen. „Ieder, die vóór het uitvaardigen van deze wet meer dan één vrouw heeft gehad en niet op behoorlijke wyze in het levensonder houd van zyn vrouwen voorziet, zal ter ver antwoording worden geroepen. „Vóór het dertiende levensjaar mag nie mand in het huweiyk treden. „Wij verbieden onherroepeiyk de smul- partyen, die men aanduidt als verlovings- i. Zy brengen nameiyk onkosten mee, die niet altijd betaald kunnen worden. „Het huwelijksfeeet moet gevierd worden, in een kleinen kring van familie en vrienden zonder noemenswaardige onkosten. Vele onaangenaamheden worden daardoor ver meden en de kans op een gelukkig huweiyk stygt. „Wie een vrouw tegen haar wil trouwt, wordt gestraft met een geldboete van twee duizend roepijen of een gevangenisstraf van twee jaar. „Wie een daad als bovengenoemd pleegt, wetende de gevangenisstraf met geld af te kunnen koopen, zal die gevangenisstraf onher roepeiyk moeten ondergaan. „Het uitzet, dat de bruidegom zyn bruid ten geschenke moet geven, dient by den goeden stand te bestaan uit vier stel zijden kleeren, vier stel wollen en vier stel geweven kleeren; voor den middenstand zijn driestel van elk voldoende; voor onbemiddelde drie stel wollen en drie stel geweven kleeren. Het is niet meer geoordeeld, dat de familie van de bruid, zooals dit tot dusverre gewoonte was, den bruidegom van kleeren voorziet." De onderteekening van het decreet luidde Emir Aman bellah Khan, gedaan in het jaar 1920. Twee grootste dingen. De eene is de Éifeltoren die veertig jaar geleden in de nabyheid van Parys werd gebouwd als eene bizondere aantrekkeiyk- heid ten tyde van de wereldtentoonstelling. Er zyn menschen die er voor zyn dat deze toren zal worden afgebroken omdat hy zyn tijd gehad heeft, toch de meerderheid is er voor, het bouwsel in stand te houden. Zooals men weet is de Éifeltoren geheel van staal opgetrokken. Sommigen meenen dat het Woolworth-gebouw in New York City het hoogste gebouw is, doch dat is een ver keerde veronderstelling. De Eiffeltoren is nog 200 voet hooger dan de Wool worth met zyn 66 verdiepingen. Elke zeven jaar wordt de Eifel geverfd en elk jaar wordt eene inspektie gehouden, om wat noodig is, te vernieuwen. Zes honderd duizend menschen bezoeken jaariyks dit gebouw om van zyn platforms een ver gezicht te hebben over de stad en omgeving. Die allen betalen hun intree; res taurants en souvenier winkels betalen hunne huur en zoolang deze toren het hoogste ge bouw op aarde is zullen de Franschen er trots op zyn. In de provincie Jenisei in Siberië ligt een meteor-steen die op 30 Juni 1908 uit de lucht kwam vallen. Zoover men weet zyn er geen menschen bij omgekomen, doch van een kudde van 1500 rendieren is nooit meer een spoor teruggevonden, terwyi miljoenen boomen zijn gedood, Toen deze reusachtige meteoor de aarde trof scheurde de bodem over een oppervlakte van verscheidene mijlen diameter in omtrek. Al de boomen in het ronde liggen daar als zoovele kegels, die door een bal getroffen werden. Twee farmers 50 mijl van de plek werden door den schok tegen den grond ge slagen en meenden van de hitte te zullen sterven. Op vier honderd mijl afstand werd de ontploffing gehoord. Men weet niet dat ooit zulk een reusachtigen steen de aarde trof. (In bijna alle museums kan men kleine meteoren of stukken van grootere zien. Het geestelijk leven in Rusland. Het Russische arbeidersblad „Rabotchaja Gazeta", in zyn hoofdartikel over het geeste lijk leven van Rusland schrijvend, zegt ge? noodzaakt te zyn „tot zijn groot leedwezen" te constateeren, dat in Zuid Rusland de reliegieuse beweging zich steeds meer uit breidt. Voor den oorlog had, volgens dit blad, Oekraine 26 bisschoppen en tegenwoordig 95; voor den oorlog waren er 10.560 priesters, tegenwoordig 10.700. Het aantal leden van de 29 kerkeiyke gemeenten in Charkow be droeg in 't begin van het jaar 1925 pl.m, 10.600 leden, tegenwoordig 34.500. Het ergste, wat het blad moet erkennen, is, dat van deze 34.500 leden er 11.705 arbeiders zyn. WEDER EEN VLIEGER VERMIST AAN DE NOORDPOOL. Baboesjkin Vrijdagavond naar het Foyn- eiland vertrokken. Sindsdien niets Russische vlieger Baboesjkin vermist. De Russische ysbreker „Malygin" heeft gemeld, dat Vrijdagavond 9 uur 20 het vliegtuig van Baboesjkin naar het Foyn-eiland was ver trokken. Het toestel bleef slechts 20 minuten in radio-telegrafische verbinding met de „Malygin". Sindsdien heeft men niets meer van hem gehoord. ERNSTIG VLIEGONGELUK. Een doode. Zondagochtend circa tien uur moest het militair Fokkertoestel no. 525 uit het vlieg kamp te Soesterberg, in verband met de in deze streek gehouden militaire oefeningen boven Grave vliegende, wegens motordefect op een weiland in den polder Mars bij Grave een noodlanding doen. Nadat de motor weer in orde gemaakt was steeg de tweedekker, bestuurd door den "-jarigen gehuwden sergeant-vlieger Van Lieshout en met als waarnemer den 26-jarigen tweede-luitenant Bia, om kwart over vier opnieuw op. De vliegmachine steeg regel matig op tot een hoogte van ongeveer 100 M., cirkelde een paar maal rond, waarna de motor weer niet in orde werd bevonden. Men wilde daarom weer dalen. Van een hoogte van ongeveer 50 M. viel het vliegtuig echter met den kop naar beneden, binnen- s tegen den Maasbandyk aan. Beide in zittenden werden uit het zeer gehavende vliegtuig genomen. De heer Van Lieshout had zooveel fracturen en verwondingen dat hij werd voorzien van de laatste sacramenten der stervenden. Om 6 uur is hy overleden. Luitenant Bia had zyn rechterbovenarm en rechter bovenbeen gebroken. De doctoren Van Trotsenburg en Kanters uit Grave verleen den de eerste hulp. Toensergeant Van Lieshout reeds over leden was en luitenant Bia op de brancard gelegd was, kwam de ziekenauto uit Ny- megen met de militaire doctoren Bosma en Sedee van de Koloniale Reserve. Luitenant Bia werd vervoerd naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Nijmegen. De over ledene zal morgen naar Zeist vervoerd wor den. Hy laat een vrouw en een kind na. GRIEKEN ALS SLAVEN IN KLEIN-AZIË Wonderlijk verhaal van een ex-krygsgevangene. Een ware sensatie is te Athene verwekt door de onthullingen van een uit Klein-Azië gevlucht Grieksch krygsgevangene, die be weert, dat er tegenwoordig 1500 Grieken, oud-krijgsgevangenen, in Klein-Azie in sla- verny leven, waar zy verkocht zyn aan Mo- hammedaansche dorpshoofden. De soldaat, Dimitri Athanassapoelos, van het eerste batal jon mitrailleurs bij het 36e Grieksche regi ment, werd door het leger van Moestafa Kemal in Augustus 1922 gevangen genomen. Hy verklaart i Ik maakte deel uit van een transport van een duizendtal soldaten en ongeveer 100 Christenfamilies. De meeste myner kamera den zijn vermoord, de jonge vrouwen werden ontvoerd de ouden van dagen en de kinderen stierven byna allemaal. De overlevende man nen werden naar Adana en vandaar naar Aleppo gestuurd, waar zy aan de landbou wende dorpshoofden ter bewerking van den akker werden verkocht. Athanassopoelos en zes anderen wisten te ontvluchten en bereikten, dank zij de hulp van een Amerikaansch scheepskapitein, Piraeus. Allen waren in erbarmeiyken toe stand. Zy hebben den autoriteiten de namen genoemd van hun nog in gevangenschap verkeerende makkers. De kwestie zal in de Grieksche kamer ter sprake worden gebracht. Moord op een bruiloft. Zondagavond omstreeks half-elf is op een ondertrouwfeest in De Lutte, bij Oldenzaal, de 28-jarige J. Haarman met een groot mes dwars door het hart gestoken, zoodat de dood bijna onmiddellijk intrad. De vermoe- delyke dader is opgesloten. Zeiljacht verbrand. Het zeiljacht Elbe, van den heer B G. N., uit Amsterdam, is Zondagavond even buiten de Ketel, bij het Kampereiland, verbrand. De oorzaak is vermoedeiyk het omvallen van een snelkoker. De opvarenden konden zich redden. Alles was verzekerd. VERKOOPINGEN. Op DINSDAG 10 JULI 1928 by Inzet en Op DINSDAG 17 JULI 1928 by Afslag tel kens des avonds 7 uur (oude tyd) in het Hotel Witte aldaar, ten verzoeke van den heer Jan den Hollander Hz., aldaar. Openbare Vry w. Verkooping van een Huis, Schuur, Tuin en Erf aan den Duiven- waardschendyk te Nieuwe-Tonge. Notaris VAN BUUREN. Papa is met zyn zoontje uit wandelen geweest en komt veel later thuis dan hy heeft afgesproken. De kleine wordt door de moeder in de keuken geroepen en komt een oogenblikje later weer binnen. meer gehoord. papa, ik heb al een pak slaag beet, deU»%r ROME, 1 Juli» - Thans wordt ook «nu moet u achter komen.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3