Uw Haar Geeft U op als Abonné. ONZE E X li A NDEN VAN ZATERDAG» 30 JUNI 1 928. 3 INGEZONDEN MEDEDEELING. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit als gij zoo nu en dan een weinig Purol tusschen de handen wrijft en daarna door de haren uitstrijkt. Doos 30 en 60. tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten en uitbreiding zal moeten blijken in hoeverre deze voorspellingen waarde hebben. Moderne Poot-aardappelbewaarplaatsen worden daarna besproken door ir. W. B. L. Verhoeven, Het zoeken naar eeD goede bewaring van voor pootgoed bestemde, vroeg gerooide aard appelen en het bij de onderzoekingen ge- constadeerde feit, dat, in bet licht bewaarde aardappelen minder sterk spruiten, hebben tot gevolg gehad, dat door meerdere land bouwers er toe overgegaan is tot het bouwen van bewaarplaatsen, waarin de pootaardappe- len aan het licht worden blootgesteld. In 1920 is te Klundert door den, nu overleden, heer M. Noteboom een bewaarplaats gebouwd. Doel was hier vooral het spruiten tegen te gaan door licht. Sindsdien zyn op de Zuid- Hollandsche eilanden en elders verbeterde bewaarplaatsen gebouwd naar het type Note boom. Een dubbele glazen wand, waarvan de glasplaten 10 a 15 c.M. van elkander zijn verwijderd, zorgt door de tusschen de platen zich bevindende lucht, voor isolatie. Voorwaarden voor geschiktheid van der gelijke bewaarplaatsen zijn; a. Het licht moet zooveel mogelijk tot alle aardappelen kunnen doordringen. b. De bewaarplaats moet vorstvrij ge houden kunnen worden of vorstvrij gebouwd zijn. Voor voldoende toelating van licht wordt zorg gedragen door de wanden te maken van glas (draadglas om breken te voorkomen), terwijl de breedte niet meer dan 5 M. moet bedragen en de bewaarplaats niet in den grond mag worden gebouwd. Spr. geeft dan nog verschillende raad, b.v. autokreds. Wat het vorstvrij maken aangaat, hieraan |moet zeer veel zorg besteed worden. Tocht moet vooral vermeden worden, zonder dat echter goede ventilatie mag ontbreken. Met het oog op het gevaar van het over brengen van ziekten als bladrol, topbont enz. door binnendringende bladluizen dient men de bewaarplaats eenige malen per jaar goed [uit te rooken met een daartoe geschikt •reparaat b.v. autokreds. Tegenover de grootere bewaarkosten (30 ts. per H.L noemt spr. verschillende voor- leelen als goede bewaring van vroeg gerooid notgoedhet uitpoten kan op het meest :escbikte oogenblik geschieden; goede con sole gedurende de bewaringstermijn- zieke in slecht-spruitende poters kunnen altijd erwijderd worden. Voor streken, aangewezen op pootgoed an elders kan de moderne bewaarplaats ooral goede diensten bewijzen en indirect edewerken tot verbetering van het aard- ,ppel-gewas Spreker eindigt met er op te wijzen, dat ,e nieuwe methode van bewaring allerlei raagpunten naar voren brengt als b.v. de aarde van de eerste spruit ten opzichte an de tweede en derde; bet opbrengend ermogen van aan den kuil tegenover poters de bewaarplaats bewaard. Vraagstukken, ie hij in de aandacht van onderzoekers op [it gebied aanbeveelt. Na deze voordrachten werden nog twee irte mededeelingen gedaan. De eerste door J. C. Dorst behelsde iets over fte waarde, welke moet worden toegekend aan de eerste spruit bij aardappelen. I Waar de theorie en de practyk omtrent a waarde van eerste kiem uiteenloopen in [jen zin, dat, in tegenstelling met hetgeen i theoretici leeren, in de practyk deaard- bpels voor een overgroot deel worden ge- )ot met tweede en derde kiem, loont het moeite deze kwestie eens-van naderbij beschouwen; te meer, omdat hier niet ileen sprake is van gewoonte, maar van j-eferentie van tweede en derde kiem door - aardappei-teeler. |Drie hoofdpunten vragen in deze kwestie |jze aandacht. a. Is het juist, dat bet productievermogen r oogen van top-tot navel-einde afneemt? ib. Wat is den invloed van een of meer malen afspruiten op de opbreDgst? c. Wat is het verband tusschen afspruiten „onderzeeër-vorming Vat de eerste vraag betreft komt spr. aan hand van proeven tot de conclusie, dat een minderwaardigheid der oogen aan navel-einde tegenover die van het top- |de niets is gebleken. Vat b. betreft blijkt, dat door al of niet Ipruiten de plant en ook de knol-grootte nvloed kan worden, wat voorde cultuur groot belang is. De derde vraag is wellicht de belangrijkste. Onderzeeër"-vorming bomt in hoofdzaak voor b(j de Eersteling en treedt lang niet alle jaren op. Volgens onderzoekingen wordt de kans op „onderzeeërs" grooter, naarmate de knollen meer uitloopen en vaker worden afgesproten. Eigenaardig is nu, dat er vele aardappel verbouwers zün, die vele jaren achtereen Eerstelingen poten met z g. derde kiem, zonder dat ooit „onderzeeërs" optraden. Het gaat volgens spr niet om het aantal keeren dat men afspruit, doch om de hoe veelheid reservestof, die door den knol wordt verloren. Op grond van waarnemingen in de praetijk meent hij te mogen aannemen, dat een óf tweemaal afspruiten zonder nadeel voor lateren groei kan worden toegepast, mits zorg wordt gedragen, dat de knollen zeer weinig zün uitgeloopen. Een indirect voordeel van de tweede of derde kiem is, dat bij het afspruiten alle knollen door de handen gaan en dus knollen met te fijne spruiten of beschadigde exem plaren kunnen worden verwijderd. De mededeeling van den heer P. Bond over; De invloed van den grond bp poot- aardappelen behelsde in hoofdzaak een be schrijving van proeven op verschillende gronden genomen, waarover, behalve enkele rectificaties, reeds vroeger een artikel ver scheen in hetTüdschrift voor Plantenziekten. Gemengd Nieuws. avonturen van een bagnard. Thans op (len terugweg naar het vaderland. De levensloop der bagnards, de bannelingen naar de Fransche strafkolonie in Guyana, is meestal van een diepe tragiek, culmineerend in don dood, daar in het tropische moeras sige land, ver van Frankrük, ver van familie en vrienden. En daarom zijn de lotgevallen van Jacques Guy, uit Vergt, een dorpje in de Dordogne, romantisch als zü zijn, nog opmerkelijker om hun blij einde. Toen Guy zeventien jaar was, werd hij wegens diefstal met geweldpleging veroor deeld tot acht jaar dwangarbeid, d. i. ver banning naar Guyana. Driemaal wist hy te ontsnappen, maar telkens weer werd hij ge vat. Aanvankelük strafte men hem met enkele jaren verlenging van zün straf, maar de derde maal werd hij overgebracht naar de vreeselijke lies du Salut, vanwaar bijna niemand wederkeert. Acht jaar lang vertoefde Guy in dit oord van verschrikking. Zijn gedrag was voor beeldig, en ten slotte mocht hij terugkeeren naar het vasteland van de strafkolonie, waar hij te werk werd gesteld op een concessie. Hier werd echter de verleiding om de vlucht te nemen hem te machtig, en voor de vierde maal waagde hij zijn kans, in de hoop zijn familie, -die in bittere armoede verkeerde, op eeuigerlei wijze tot steun te kunnen zijn. Langs de duistere wegen, die de bagnards alleen kennen, wist hij zich een zeilbootje te verschaffen en daarmede Venezuela, dat de ontsnapte gestraften niet uitlevert, te be reiken. Zü'n doel was echter de Vereenigde Staten en na omzwervingen te voet door Venezuela en Columbia slaagde hij er in, daar aan te komen. Spoedig vond hp werk als glazenspoeler in een hotel. Guy wist zich op te werken tot kok, vervolgens tot gérant, en ten slotte kwam hü in betrekking bü een rijke Amerikaansche familie In die jaren geraakte hp in kennis met een Pransch meisje, dat hij in 1922 huwde. Twee jaar later kon het getrouwde paar niet langer weerstand bieden aan het helmwee naar het Fransche vaderlandGuy en zün jonge vrouw keerden naar Frankrijk terug. Daar aangekomen, was Guy eerst eenigen tijd werkzaam als handelsreiziger, maar spoedig keerde hij terug naar Amerika, om dat daar meer voor hem te verdienen was. En het duurde dan ook niet lang of hij ver trok, thans beter van geldmiddelen voor zien, opnieuw naar Frankrük, waar hij nabij Vergt een kleine boerderij kocht. Eenige dagen Dadat bij daar zpn intrek bad genomen, schreef hij zijn naam in het register van een hotel te Perigueux. Toen het register door de politie werd gecontro leerd, herkende deze den naam van den ontsnapten bagnard. Guy werd gearresteerd en twee maanden later bevond hü zich op nieuw daar, vanwaar het hem zooveel moeite had gekost te ontkomen, op de lies du Salut. Thans echter was de aandacht van de pers gevestigd op het bijzondere van zün geval. De bladen begonnen een campagne te zünen gunste, de Kamerafgevaardigden van de Dordagne deden een goed woord voor hem, en ten slotte kreeg Guy gratie van president Doumergue. Maar hiermede was Guy den moeilijkheden nog niet te boven. Hij had geen geld voor de terugreis naar Frankrük, die zeventienhonderd francs kost, en zyn familie was niet bü machte hem daaraan te helpen. Doch de burgemeester van La- cropte, de gemeente welker leden een petitie ten gunste van Guy hadden onderteekend, opende een inzameling, en de zeventien honderd francs zü'n thans büeen. Guy wordt binnenkort in zijn vaderland terugverwacht. SPAANSCHE VIJFLING GEBOREN EN OVERLEDEN. BERLIJN, 26 Juni. Te Murcia, in Spanje, is een vrouw bevallen van vüf knaapjes, die echter kort na de geboorte overleden. De moeder verkeert in levensgevaar. DIAMANTROOF IN EEN NEW YORKSCH HOTEL. Buit van een kwart millioen dollar. CHICAGO, 27 Juli. De New Yorksche diamanthandelaar Schweigert is in zijn kamer in een bekend hotel te Chicago door twee bandieten overvallen en van diamanten, ter waarde van een kwart millioen dollar beroofd. AMUNDSEN OP BERENEILAND1 OSLO, 27 Juni. „Morgen bladet" verneemt uit Tromsoe, dat visschers hebben medege deeld, dat zp het vliegtuig van Amundsen en Guilbaud op 18 dezer des namiddags 6 uur ge zien hebben ten Zuiden van Beren-eiland. De „Latham 47" vloog laag boven zee. De leider van het geophysisch instituut te Tromsoe heeft in verband hiermee het per soneel van het draadloos station op Beren eiland opdracht gegeven, op ski's naar het vliegtuig te zoeken, dat waarschynlijk Beren eiland heeft bereikt. OLSO, 27 Juni. De „Morgenposten" ver neemt uit Kingsbay, dat de journalisten daar zes uur lang wachtten om Nobile te inter viewen; hun werd echter geen onderhoud toe gestaan; de generaal liet zich in zqn hut dra gen en gaf bevel de deur af te sluiten. Thans wordt gemeld, dat Nobile gewond werd tüdens het opstijgen van het vliegtuig, dat hem redde. De start van Lundborgs toe stel was zeer opwindend, daar het in verband met de hobbeligheid van het üs heen en weer zwenkte en pas de lucht in ging, toen het aan den rand van het ü'sveld was gekomen De Noordsche regeering heeft dertig sche pen, die zich in de IJszee bevinden, last gegeven naar Amundsen te zoeken. DE STEM VAN HET GEWETEN. In Sydney werd op een keer bij het lossen van een schip een kist met wekkers be schadigd. De Sydney'sche in- en uitladers, die van het ongeluk op de hoogte waren ge komen, konden aan de verzoeking geen weer stand bieden, en zoo stak, op onbewaakte oogenblikken, de een na den ander zoo'n wekker bü zich. Dit was gezien door den beambte van de betreffende scheepvaartmaatschappij, die nu op zijn beurt, in een onbewaakt oogenblik, de verschillende pakjes waar die wekkers inzaten, opende, doch inplaats van die wek kers te nemen het alarmsignaal op twaalf uur of een paar minuten vroeger of later stelde. Om twaalf uur zou het week-end beginnen. Precies op tyd, al te precies misschien, pakten de havenarbeiders hun pakjes en in ganzenmarsch, begaf zich de kolonne over de smalle loopplank naar de wal. Eu juist van dit oogenblik maakte het lot gebruik om leven in de pakjes te wekken. Een ont zettende ratel breekt los, zonder ophouden, de heele kolonne langs, want nauwelijks als het eene pak gekalmeerd is, begint het andere. Het liep overigens met den schrik af. Politie en reederij vonden het schouwspel van de gedupeerde gauwdieven zoo onweer staanbaar komisch, dat men ermee volstond de wekkers terug te nemen. Een vliegtuig van reusachtige afmeting. Dezer dagen zal te Londen het grootste vliegtuig van de wereld lucht kiezen. Het is de Britscbe eendekker Inflexible met een gewicht van 14 ton en drie Rolls-Royce- conder motors die een vermogen van 2100 P.K. te zamen bezitten. Het toestel is 75 voet lang en heeft een vlucht van den eenen vleugel tot den anderen van 150 voet, d.i. ruim vijfmaal meer dan van een eenpersoons-vechtvliegtuig van de gewone soort. De eendekker is van metaal en de twee wielen, die zyn eenigen steun op den beganen grond vormen, zijn ruim zeven voet hoog. Een nieuwe trek. Lange onderhandelingen met de Portu- geesche regeering hebben tot resultaat gehad, dat 350 Hollandsctae families, die zich onge veer vijftig jaar geleden in Angola gevestigd hebben naar Zuid-West-Afrika zullen trekken; op de oude beproefde wijze met ossenwagens. De afstand van 1500 K.M. ongeveer zal in omstreeks dertien maanden worden afgelegd In Zuid-West Afrika krijgt elk gezin een farm van 8000 hectaren en voor hun onkos ten heeft de regeering een leening van 4,200,000 toegestaan. Geheimzinnige moord en meer verd wijn in gen. De politie te Marseille heeft werk ge kregen doordat in een villa in de buurt eerst een, later nog twee lüken van vrouwen gevonden zijn. De verdenking is gevallen op een 61-jarigen man, die zich met minder waardige huweiyksmakelarij ophield. Men weet te Marseille van vüf vrouweiyke relaties van hem en alle vüf die vrouwen zijn spoor loos verdwenen. METHODES VAN DEN NIEUWEN LANDRU. Mevr. Focé leschte den dorst van haar doodgraver. Geleidelijk komen afschuwelijke by zonder- heden aan het licht met betrekking tot de handelingen van Jéröme Drat, den Landru uit Marseille. Drat werd de laatste maal gezien op 15 Juni. Hü droeg toen op zyn rug een enormen zak, die zeer zwaar leek, en ging daarmee naar een auto; die gereed stond op den straatweg. Men neemt aan, dat deze zak het lijk bevatte van zün laatste slachtoffer. Uit de onderzoekingen in den beider en onder het kippenhok van Drat'g villa is ge bleken hoe de misdadiger te werk ging. Drat groef eerst een vrü diepen kuil, legde daarin het lijk van een slachtoffer en bedekte dit met kalk. Daar bovenop kwam dan weer een slachtoffer, dat met kalk en aarde werd bedekt, waarna het geheel werd afgesloten met beton. Een buurman van den moordenaar wist het volgende navrante détail te vertellen: Drat had een oud mannetje uit een naby- gelegen gesticht opdracht gegeven een kuil te graventerwül het kereltje bezig was met het zware werk, kwam mevr Focé een beetje bü hem praten en bracht hem af en toe eens een verfrisschenden dronk. Zü wist niet, en de oude man wist het ódk niet, dat hü bezig was met haar eigen graf! Het is voorts gebleken, dat mevr. Focé door Drat met de handen is gewurgd. Eerst dacht men, dat de moordenaar er staaldraad bü had gebruikt, maar thans is de politie ervan overtuigd, dat dit staaldraad alleen voor „geval van nood" aanwezig was. De politie zoekt nog steeds naar Drat. Omtrent zyn verblijfplaats heeft men niet het flauwste vermoeden. Een brutale bankroof. Men meldt uit Berlijn: Twee jongelieden zün gisterochtend een filiaal van de West Holsteinsche bank te Bramfeld binnengedrongenzij sloten de deur van binnen af en eischten van den bediende Bienenfeld, die het filiaal alleen pleegt te leiden, het aanwezige geld. Toen deze dit weigerde schoten de bandieten hem over hoop. Ze slaagden er in met ongeveer tien duizend mark, blindelings om zich heen schietend, per fiets te ontsnappen. TREIN-CATASTROFE IN ENGELAND. Reeds 22 dooden en 47 gewonden. LONDEN, 28 Juni. In geen jaren heeft in Engeland een zoo ernstige treinramp ats gehad als die, welke zich gisteravond even buiten Darlington heeft afgespeeld, toen een passagierstrein en een goederentrein met elkaar in botsing kwamen. Tegen twaalf uur hedenmorgen werd offici eel medegedeeld, dat 22 personen zün gedood en 47 personen gewond, van wie er 27 naar ziekenhuizen moesten worden vervoerd. Tot de geöooden behooren vüf vrouwen, Deze cüfers zullen echter wellicht nog stijgen, daar men nog steeds koortsachtig aan het red dingswerk bezig is en de mogelijkheid be staat, dat zich nog menschen tusschen de ruïnes bevinden. Omtrent de wijze, waarop de ramp heeft plaats gehad, kan nog het volgende worden gemeld. De passagierstrein was een zg. excursietrein, die uit Scarborough met onge veer 500 passagiers naar Newcastle terug keerde. De noodlottige botsing met den goederen trein had plaatsom 11.30 's avonds even bui ten het Banktop station van Darlington. Zoo hevig was de botsing, dat het eerste gedeelte van den trein, drie wagons, als een harmo nica in elkaar werd geschoven. Vele passa giers werden onder het wrakhout bedolven. Gewoonlük stopt deze trein niet te Darling ton en volgens het spoorboekje moest de trein het station om 11.20 op de buitenlijn passeeren. Gisteravond werd evenwel toch gestopt en na het vertrek had, op ongeveer 600 M. buiten het station de catastrophe plaats. De goederentrein was om 9 38 uit Newcastle vertrokken en wilde het station van Darlington binnenrijden. Wielen van de locomotief geslagen. De locomotief van den passagierstrein viel bü de botsing links omverde wielen werden afgerukt alsof het wieltjes van een speel goedtreintje waren. Ofschoon de locomotief van den goederentrein wonder boven wonder rechtop bleef staan, werd de wagon die zich direct achter de locomotief bevond, opge nomen en een paar meter verder neerge worpen. Het is ongetwyfeld te danken aan de geringe snelheid, waarmede beide treinen reden, dat de reeds zoo droeve doodenlüst niet nog grooter is Doktoren, verpleegsters, politie-ageDten en brandweerlieden, zoomede vele vrijwilligers uit Darlington, die zich direct na het ver nemen van de ramp ter beschikkingstelden, Ülden naar de plaats des onheilsom hulp te verleenen en spoedig waren sterke reddings brigades aan den arbeid. Aanvankeiyk kon men echter niet veel uitrichten, in verband met de ontzettende verwoestingen, die in de wagons waren aangericht, en de duisternis die op het tooneel van de ramp heerschte. Verschrikkeiyke tooneelen speelden zich af Overal hoorde men gillen en schreeuwen. De spoedig aangevoerde carbidlampen en andere noodlichten, gaven aan het geheel een buitengewoon angstig en spookachtig aanzien. Met ü'zeren staven trachtte men de per sonen, die onder het hout- en yzerwerk be dolven waren of beklemd zaten, te bevrüden. Soms hoorde men plotseling een hartver- scheurenden gil vanonder de puinhoopen, die dan weer even plotseling wegstierf. Brand. Tot overmaat van ramp ontstond brand in een der twee locomotieven, hetgeen het terrein nog spookachtiger maakte, maar ook weer angst veroorzaakte onder de gewonden, die zich dicht in de nabijheid bevonden. Het zoeken naar de slachtoffers duurde heden den geheelen morgen nog voort. Buiten het station stonden honderden in hevige spannning te wachten op berichten omtrent het lot van familieleden, vrienden of kennis sen, die zich in den passagierstrein bevonden. De geheele stad is diep onder den indruk van het gebeurde. De autoriteiten zü'n terstond begonnen een onderzoek in te stellen, maar wat de oorzaak is, dat de twee treinen op elkaar zü'n ingereden, is nog niet vastgesteld. Een woesteling. In de schoenfabriek van de firma Burian te Prossnitz in Moravië heeft een arbeider, wien loonsverhooging geweigerd werd, den fabrikant een houtblok naar het hoofd ge gooid, waardoor hij ernstig gewond werd. De moeder van den fabrikant, die een jong kindje op den arm droeg, wilde tusschen- beide komen, waarop de arbeider een bijl naar haar toegooide, die haar trof aan de hand De vrouw zakte bewusteloos in elkaar. De arbeider trachtte vervolgens het kantoor binnen te komen, waarin zich de broer van den fabrikant verschanst had. Toen verscheen evenwel de politie, die den woesteling in rekende. NOODWEER IN ROEMENIË. Tien personen door den bliksem gedood. BOEKAREST, 23 Juni. Zware stort regens hebben gisteren te Boekarest groote schade aangericht. De regens, die het karakter van een wolkbreuk hadden, hielden met kleine tusschenpoozen 38 uur aan, zoodat het tramverkeer gedurende twee uur moest worden stopgezet. In de voorateden staan verscheidene land- hulzen onder water en de brandweer werd voortdurend gealarmeerd. Büna geheel Roemenië heeft gelijktüdig van het weer te ïyden gehad, vooral Ismail in Bessarabië.In een dorp zijn door het inslaan van den bliksem verscheidene huizen ver brand. Tien personen zijn door den bliksem gedood. BRUTALE BANDIETENSTREEE. 50.000 dollar uit een postrjjtuig geroofd. BLISVILLE (Michigan), 23 Juni. Een jonge bandiet is gisteravond geheel alleen het postrijtuig binnengedrongen van den exprestrein Detroit-Toledo en heeft zich meester gemaakt van minstens 50.000 dollar in baar geld. Toen de trein Blisville binnen reed, gooide de bandiet den postambtenaar, dien hij gekneveld had, op het perron en maakte van de verwarring gebruik, om kalm per auto te ontvluchten. AUTO-LEEUWEN VAN DEN HERTOG VAN YORK. Herinnering aan het dier, dat hem byna doodde. Een mooie dure luxe-auto is niet af, als zich op den radiator geen fraai figuurtje bevindt, dat met min of meer duideiyke symboliek de speciale neigingen van den eigenaar aanduidt. Helaas zijn deze figuurtjes maar al te vaak zinnelooze grapjes, die den wagen ook maar zelden werkelijk sieren. Een uitzondering maakt de hertog van York, de tweede zoon van een koning van Engeland. Hg' weet wat hg zyn auto's schul dig is en heeft dan ook van de radiators de gebruikelijke nymphen en elfen verbannen en door leeuwen vervangen. En daar de hertog een groot leeuwenjager is en verstand heeft van deze dieren, hebben zijn auto leeuwen een bijzondere beteekenis. Zy zijn namelijk getrouwe afbeeldingen van een dier, dat de hertog in de buurt van Nairobi (Oost- Afrika) heeft geveld, toen hij nog maar één kogel in den loop had. De hertog was dien dag toevallig even zonder munitie en wilde juist naar den in- heemschen wapendrager terugkeeren, toen plotseling op 25 M. afstand een geweldige leeuw opdook en zich gereed maakte hem te bespringen De hertog loste zijn laatste schot en doodde den koning der wildernis. Hy liet de huid en den kop van den leeuw naar Londen sturen, en een trouwe afbeel ding van den koninklijken jachtbuit troont thans op de hertogeiyke auto's. EEN DURE ONTDEKKING. De heer Josuah Powder bezat tot j.l. Zon dag een huis in Bad Creack (Nevada). Op dien noodlottigen dag was hy van plan, een schilderijtje aan den muur te hangen, maar op de plek, waar hü het wilde aanbrengen, sloeg hü alle spijkers krom Boos en nieuws gierig onderzocht Powder de oorzaak van dit verschijnsel, en hy ontdekte, dat er een goudader door den steen liep Hij probeerde den steen ernaast hetzelfde resultaat. Daarop aarzelde Powder niet langer en hij begon resoluut zün huis af te breken.Maar behalve in de eerste twee steenen vond hü geen spoor meer van goud. Thans zit de voormalige huiseigenaar in een hoop afbraak Het gewonnen goud bezit een waarde van 90 dollar! Koud buffet in den sneltrein. Een interessant experiment wordt sinds enkele dagen genomen in enkele sneltreinen op de lijn München-Bamberg In deze treinen is nameiyk een koud buffet ingericht, zoodat de reizigers onderweg broodjes, bier enz kunnen koopen. Het buffet is ondergebracht in een compartiment van de derde klas. De Scheurkalender. Daar was eens een ryke Turk, althans hij bad ryk moeten zijn, want zijn beide neven, Ali en Omar, hoopten vast eenmaal van hem te erven en hadden daarom dan ook al heel wat schulden gemaakt. Maar toen de goede Turkenoom zich op een goeden dag neerlegde en niet meer opstond, bevond men dat hij niets had nagelaten, ten minste geen geld. Toch was er een testament en hierin stond het volgende: Aan myn neven Ali en Omar! „Geld en goed krijgen jullie bij mijn dood niet. Als je daarop hebt gerekend, ben je van den duivel der hebzucht bezeten en teleur stelling is je rechtmatige straf. Heb jullie er echter niet op gehoopt, eeDmaal van mij te erven, dan zul je mijn aandenken in eere houden en mijn nalatenschap zegenen. Want wat je van mü erft is meer waard dan goud; het zün twee kostbare scheurkalenders. Ik beb ze eens gekregen als prijs voor een werk De kunst om van niets te leven en gezien dat de prijs het werk waard was Waüt deze kalenders bevatten op ieder blad kostelijke spreuken, die te zamen eeL waren schat van levenswysheid uitmaken. HaDdel er strikt eer J yk en getrouw naar en ze brengen jé tot aanzien en rijkdom. Delam!" Ali, de verstandigste van de twee, maakte zichzelf wü's, dat hy er nooit op gerekend had van zijn oom te zullen erven, pinkte een denkbeeldigen traan uit zün oog, nam den scheurkalender onder den arm en ging naar huis Omar intusschen, die even gierig als openhartig was, vloekte en raasde als een bezetene, scheurde den kalender in duizend stukjes en ging ook naar huis. Toen Ali zich binnen zün vier muren bevond, stak hy zü'n püp aan en overlegde. Zyn oom was een wüs en verstandig mensch geweest, dat wist hij, en daarom was het raadzaam de aanwü'zingen van dien man op te volgen. Had hü hem geen aanzien en rykdom voorspeld? Ali hing dus den scheur kalender in zijn woning op en wel op een in het oog vallende plaats en scheurde iederen dag een blad af en prentte de wys- heid, die hü op ueze wijze verzamelde, in zyn geheugen. Reeds na een maand bespeurde hij den veredelenden invloed van deze handel- wyze op zün gemoed, dat als een moreele barometer gestadig in de hoogte ging en hü prees de wijsheid van zün overleden oom. Toen echter begon zyn gezicht zoo lang te worden als een minaret. Want in plaats van een wijze spreuk kwam er opeens een briefje te voorschijn, waaropeen groote wereldfirma den lezer verzocht de aangewezen waren by haar te koopen Dat waren hemden, kragen en manchetten by heele en halve dozünen, met en zonder rabat of rembours; terug neming van wat niet beviel en allerlei der gelijke verlokkende bepalingen. De catalogus werd gratis toegezonden. Ali zuchte diep, toen hy de lange lü'st gelezen had. Hü leefde van het werk zijner handen, en wat hij daarbü overhield, was niet veel meer, dan de wijze oom hem had nagelaten. Maar het testament eischte strikte naleving en dus mocht hij niet aarzelen. Ali loosde nog een zucht, ging toen geld leenen en liet de hem aangeboden heeriykheden komen. Zoo verliep weer een maand, maar wie beschrüft Ali's ontsteltenis, toen aan het einde daarvan weer een briefje kwam, waarin den armen Ali aanbevolen werd weer een groote verscheidenheid van artikels te koopen. Maar wat moet ik met al dien rommel doen? jammerde hymaar op hetzelfde oogen blik had hij weer berouw van zyn gebrek aan vertrouwen op zijn oom en ging heen om andermaal geld te leenen Maar hy kreeg het niet en ontving standjes in de plaats, omdat hy' het vorige niet terugbetaald had. Toen wendde hij zich tot een ander, met beter Maar als Ali gedacht had, dat zijn ïyden een einde zou nemen, dan had hy zich be drogen Telkenmale verscheen op deD kalen der een offerte en langzamerhand geraakte Ali, ofschoon niet zonder moeite, in het bezit van een voorraad, voldoende voor een klein warenhuis In het eerste vierendeelsjaars stegen Ali's haren te berge, in het tweede legden zij zich weer neer, in het derde werden ze grijs en in het vierde vielen zy uit. Bü slot van rekening stak hy' zoo diep in de schulden, dat hij naar den deurwaarder als zyn verlosser snakte. Maar de verlossing kwam in een anderen vorm. Toen hij name lijk aan het laatste blad van den scheur kalender kwam, vond hy daar een eigen handig geschreven aansporing van zijn oom, om zich naar den notaris Damian te begeven. Ali, gewoon zich naar eiken weDsch van zijn oom te voegen, begaf zich zonder uitstel op weg Bij den notaris vernam hy tot zijn grenzelooze verbazing dat deze een tweede testament van zyn oom in handen had. dat ieder der neven een groot vermogen aan wees Dat wil zeggen, alleen dan. wanneer zij konden bewyzen dat zij de aanduidingen op den kalender gevolgd hadden... Maar daar Omar den kalender verscheurd had, verviel de geheele nalatenschap aan Ali En of Omar zich al de haren uitrukte van woede, het hielp niets; hij kreeg nog geen para. Ali daarentegen was bovenmate gelukkig, betaalde zijn schulden en nam een knappe vrouw. Nu had by in vreugde en geluk kunnen leven tot aan zijn zalig uiteinde, maar de nijd en afgunst waakten aan zijn deur en op zekeren dag was zün mooie vrouw er met Omar van door. De edelmoedige Ali vergaf Omar zijn mis daad. maar toen hü zijn geldkist opende en zag dat zijn vrouw zün geheele vermogen had meegenomen, leende hy van zijn buur man een touw en klom naar den zolder om zich daar op te hangen. Toen hy boven kwam viel zijn oog op zijn opgestapelde inkoopen gedurende zijn armoede en plotse ling kwam er een denkbeeld bij hem op Hij bracht den geleenden strik onder dankbe tuiging terug, huurde een winkelhuis en opende een bazaar. En het geluk lachte hem opnieuw toe. Hij kon niet genoeg van de Westersche dingen bybestellen, de menschen vochten er letteriyk om, en na eenige jaren was Ali de rijkste koopman van Turkije. In zijn hart richtte*by zyn wijzen oom een onvergankelyk gedenkteeken op. Want wat zou er wel van hem geworden zyn, als hy niet zoo getrouw den wil van den wijze had gevolgd? Maar de booze Omar werd door het be straffende noodlot weldra ingehaald. HÜ trouwde met de vrouw van Ali, maar hij verloor zün geld en zü'n vrouwliep bij hem niet weg.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3