CARTER'S EU P3LLS Land- en Tuinbouw. Uw Haar Gemengd Meuws. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 30 JUNI 1928. te krygen, gy beiden echte, trouwe speel kameraden waart Of zijt ge misschien zóó aartsvaderlijk of pedantisch aangelegd, dat ge voor uw jongens of meisjes ongenaak baar zijt? Dan zijt ge wel te betreuren, want dan hebt ge nooit dat kinderhart voelen kloppen, dan hebt ge nooit die schitterende kinderoogen gezien, dan hebt ge nooit dat blozende, vroolyke kindergezicht kunnen aanschouwen, dan hebt ge nooit uw kind of leerling in zijn ware, natuurlijke gedaante gezien, ontdaan van alle opgedrongen be leefdheidsvormen, stijfheid en terughouding Wij mogen ouder of wijzer zyn, mensch zijn we allemaal, we hebben allemaal eenzelfde soort lichaam en hersenen. Het oer-mensche- Hjke, ik zou haast zeggen, dat half-dieilyke beginsel, dat de beoefening der sport tusschen vader en zoon, leermeester en leerling brengt, kan toch niet anders dan vereenvoudigend en onverdeeld op het gemoed werken. Elke opvoedingsmethode leert ons toch, dat niet onze wijsheid, maar ons karakter invloed uitoefent, en willen wij goede opvoeders zijn, dan moeten wij menschen van karakter zyn. Welnu, juist by het spel, daar open baart zich ons karakter aan de jeugd. Wie daar het hart der jeugd niet kan winnen, zal in de opvoeding niet veel succes hebben. Ook moeten we, al spelen we zelf niet mee, belangstelling toonen. Al begrijpen we niets van de spelregels, toch moeten we ons daarvoor interesseeren, dan zijn we bij onze hedendaagsche sport-jeugd, zooals zij dat noemen „een vent die ons begrijpt". In de frissche sport-atmospheer der buitenlucht groeit de menscheiyke sympathie meer dan in de klasse of leerkamer Iemand, die zelf een sportkenner is en met de jeugd meeleeft staat minder vreemd tegenover de jongens ziel, dan een droge-theoretische opvoedings specialiteit. De groote paedagoog Ligthart zegt toch, het hoofddoel van den opvoeder moet zijn, de kinderziel te ontwikkelen, met kennis, die uit liefde geboren is. Er is geen gemak kelijker weg om in ieder geval die kennis te vermeerderen en de liefde aan te kwee ken, dan mede te leven met de sport-idealen der jeugd. Hij, aan wien het vergund is, de diepte van edele gevoelens te peilen, die een jongen in zijn sport kan leggen, zal niet meer zoo verachtelijk neer zien op „het spel, dat de studie soms belemmert". Op de sport velden kunnen de karakters worden gevormd, die een land in tijden van nood broodnoodig heeft. De invloed die van de sport uitgaat op de jongeren kan een ieder weten. Sla ze maar eens gade bij hun spel. Hoor ze maar eens praten over een gewonnen of verloren match, over blessuren, ruwheid en fouten. Hoorde debatten 'maar eens over de kansen, over een befaamden sportman en bovenal over de eer een echt eerlifee sportman te heeten. Daar krygt een jongen een stoot tegen de borst, een trap tegen de beenen, een bal tegen de maag; geen klacht, geen opbruisen, geen vechtpartij, geen leelljke gezichten of een hard wegloopen. Neen.zelfbeheersching en koelbloedigheid beheerschen hem. Aan wraakneming wordt niet gedacht. En is deze zelfbeheersching en koelbloedigheid, in onze hedendaagsche samenleving niet een van de grootste en noodzakelijkste deugden. Is deze, soms verpletterende, vaak vernederende nederlaag op het sportveld niet tevens een oefening voor het latere leven? Niet schijn heilig wordt een stoot, een trap, een onrecht, een vernedering op het sportveld geleden en ondergaan, om voor vroom gehouden te worden, maar uit dapperheid, omdat het karakter zich heeft gestaald en gevormd en de jongeman geleerd heeft, de oohebbelyk- heden van zijn buurman te verdragen, te vergeten en te vergeven, omdat hij geleerd heeft zich te schikken en te plooien. Door de sport kan en is het karakter van menig meisje, van menig jongeling ruiteriyk, open, fier en moedig geworden. Daar, op het sport veld, daar kan men leeren de gevolgen van zijn daden te meten en zyn misslagen te dragen. Daar kan men leeren den sterkeren te eeren, eigen minderheid te erkennen, ook na een overwinning zijn zege niet te be derven door pochen of grootdoen. Daar kan men een open blik, een fermen handdruk, een gemakkelijken glimlach en lenige be weging opdoen. De invloed van de sport op de vorming van 't karakter is grooter dan men meent. Geleerden en halve geleerden hebben we 'veel te veel; de maatschappy heeft behoefte aan stoere flinke mannen, die weten wat ze willen en een stootje kunnen verdragen, en om dat te bereiken, is de sport een uitstekend middel. Waar uw schat is, daar zal uw hart zyn zegt Christus. Of we nu ons hoofd er over schudden of niet, het hart van vele meisjes en jongens is verpand aan de sport. Wie den schat van zijn hart wil ontgraven aan uitwendige voorwendsels en valsche schaam te, moet terstond de open zandgroef van hun sport-belangstelling indalen. Men zal dan zien hoe alle dingen, het leven, de godsdienst, de huiselijke verhouding, kortom alles spor tief worden gevoeld en in sporttermen wor den uitgedrukt, en al is het waar, dat nog steeds een aanzienlijk deel onzer jeugd aan de sport weinig actief deelneemt, het mar- queerend type is de jonge sportman gewor den. Mijn hart springt op, als ik nog denk aan die frische vroolijke meisjes en jongens van Flakkee; en daar nu de vacanties weer voor de deur staan roep ik hen van over 't Haringvliet toes zoekt het mooie het edele in alles; beoefent kunst, wetenschap, muziek, zang en sport want: Wer nicht liebt Kunst, Sport, Musik und Sang. Bleibt ein Narr sein leben lang. H. Dr. v. O. INGEZONDEN MEDEDEELING. Wees een Magneet, Trek de Aandacht. Maak er een eind aan - laat hardlijvigheid U niet vroegtijdig oud maken en U van Uw jeugd berooven. Heldere oogen, een frissche teint, een veerkrachtige tred en een gezond uiterlijk trek ken tegenwoordig Ieders aandacht. Het is zoo gemakkelijk hoofdpijn en slechte spijsvertering, puistjes en een ongezonde gelaatskleur en vele andere ongemakken en pijnen, die door consti patie veroorzaakt zijn, te genezen. Ruim deze hinderpalen uit den weg, door nog vanavond CARTER'S KLEINE LEVER PILLEN in te nemen. Morgen zult U reeds ondervinden, dat daardoor de ingewanden pijnloos functioneeren. Ge zult U opgelucht voelen, en den nieuwen dag met frisschen moed beginnen. Bedenk, dat zij volgens doktersrecept zijn samengesteld en door oud en jong kunnen worden gebruikt. Ze zijn klein en met een suikerlaagje bedekt, dus gemakkelijk te slikken en bevatten geen giftige stoffen. Het is een zuiver plantaardig middel, dat de natuur op wetenschappelijke wijze te hulp komt. Vraag „Carter's"- met bovenstaand merk Bij Apoth. en Drog., In roode kokertjes van 75 ct. en f 2.25. Import. Fa. B. Meindcrsma, Den Haag. 17 mecanicien der „italia" gedood. Nobile's tragische onthulling. Te midden van 't ys begraven. ROME, 27 Juni. Uit de mededeelingen van generaal Nobile bly'kt, dat toen de „Italia" op dien noodlottigen morgen is neergestort, een van de leden der bemanning om het leven is gekomen. Zooals men weet werd de gondel aan den achtersteven, waarin zich de voornaamste motoren bevonden, met ge weld tegen het ijs geslagen. In dezen gondel bevond zich o.a. ook de mecanicien Vincenzo Pomella. Deze heeft, naar thans blijkt, bij den val ernstige inwendige verwondingen bekomen, ten gevolge waarvan hy spoedig is overleden. Het stoffelijk overschot van Pomella is door de andere leden der Nobile- groep met groote plechtigheid ter aarde besteld. Na den val van den gondel is het luchtschip afgedreven in de richting van den I lOden graad. Even later bemerkten de mannen der Nobile-groep op bijna 10 K.M. afstand een niet groote rookkolom, die naar Nobile meent, waarschijnlijk veroorzaakt is door brand in het benzine- of oliereservoir, dat uit het luchtschip moet zyn gevallen. Nobile is van meening dat de onderzoekin gen naar de mannen, die met het luchtschip zijn weggedreven, moeten worden ingesteld in een gebied, dat tot uitgangspunt heeft de plaats waar de groep Yiglieri (vroegere Nobile- groep) vertoeft en zich dan in de richting van den 1 lOden graad uitstrekt. Twee Italiaansche watervliegtuigen en een groote Zweedsche machine zyn voor dit onder zoek gereed. Zoodra de weersomstandigheden het gedoogen, zullen deze drie machines gezamenlijk de nasporingen beginnen. Yan de groep Mariano, die zich op marsch heeft begeven om land te bereiken, is nog niets vernomen. Uit Nobile's inlichtingen blijkt, dat deze drie mannen den tocht be gonnen, voorzien van levensmiddelen voor veertig dagen. Voorts hadden zij instrumen ten, kaarten en warme kleeren by zich, voor zoover die in de gevallen cabine aanwezig waren, maar zij bezaten geen tent of vuur wapenen. Malmgren, een van de drie mannen, dacht dat zij per dag tien K.M. zouden kunnen afleg gen, maar volgens generaal Nobile konden zij gemiddeld slechts vijf K M doen. "Wat Nobile's gezondheidstoestand betreft, deze wordt nog altijd bedenkelijk geacht. Hij heeft veel last van koorts. Omtrent Nobile's redding wordt nog bericht dat Nobile van luitenant Lundborg de mede- deeling kreeg, dat hij als eerste de ijsschots moest verlaten, daar voor de overigen door een aanvoer van voldoende levensmiddelen geen onmiddelijk gevaar dreigt en omdat zyn terugkeer in de bewoonde wereld van groot belang kan zijn voor de redding van de overige leden der „Italia"-bemanning Hondenslee-expeditie by Nobile's kamp 3 Naar uit Spitsbergen wordt gemeld, schijnt het voorloopig uitgesloten den in het kamp van Nobile achtergeblevenen hulp te brengen Naar de Zweedsche vliegers mededeelen, heb ben zij in de omgeving van het kamp van Nobile op ongeveer 16 K.M. afstand op het ijs een hondenslee-expeditie gezien, welke zich in de richting van het kamp voort bewoog. Uit Kingsbay wordt gemeld, dat de Fin- sche vliegers, die zich aan boord van de „Citta di Milano" bevinden, gereed zijn naar het Oosten te vertrekken, maar sneeuw en mist vertragen de start. Een krachtige Noor denwind drijft het ys naar de Noordkust van Spitsbergen en het Noordoostland, waar de „Braganza" in het ijs vastzit. Met denzelfden expres-trein, die gisteren de nieuwe Zweedsche expeditie, bestaande uit twee vliegtuigen, naar Narvik heeft ge bracht, is ook de Pallins-slede-expeditie ver voerd, georganiseerd door den vermogenden inwoner van Stockholm, Carlberg Dit is dus de vierde Zweedsche expeditie, tot redding van Lundborg en van de bemanning der „Italia". De Fransche kruiser „Strasbourg" en de Russische ijsbreker „Krassin"zyn teTromsö aangekomen. Het s.s. „Michael Sars" is van Beren-eiland vertrokken, ten einde tusschen Beren-eiland en Spitsbergen naar Amundsen te zoeken. ffet Fransche stoomschip „Quentin Roose velt" en het Noorsche pantserschip „Tor- denskjold" zijn Dinsdagavond te Tromsö aangekomen. De commandant van het Noor sche oorlogsschip is voornemens met den Russischen ijsbreker „Krassin" en met het Fransche schip samen te werken om Amund sen op te sporen. Amerikaanselio dame stelt de „Hobby beschikbaar. OSLO, 26 Juni. Miss Boyd, een dame uit San Francisco, die de „Hobby" gechar terd had met ingang van 1 Juli om op Groen land te gaan jagen, heeft aan de Noorsche regeering geseind, dat zij het schip beschik baar stelt voor de expeditie, welke naar Amundsen zal zoeken. De regeering heeft Dinsdagavond een buitengewone bijeenkomst gehouden en be sloten, in Noorwegen een inzameling te doen houden voor het uitrusten van de „Hobby" en van den ysbreker Vesiekari" ten behoeve van deze expeditie. Verscheidene bekende Noorsche onderzoekingsreizigers hebben zich aangemeld om aan de expeditie deel te AARDAPPELDAGËN TB WAGENINGEN. De belangrykheid van Aardappel- dagen. Vatbaarheid van den aardappel voor de Phytophtera-ziekte.Hoe Dr. Braak aan de hand van meteorologische facto ren de mogelijkheid ziet om de Aardappel ziekte te voorspellen. Ir. Verhoeven over moderne bewaarplaatsen voor poot-aard appelen. Dr. J. 0. Dorst over het afsprui ten. Mededeeling van P. Band over den invloed vau den grond by poot-aard- appelen. Men schrijft ons: De groote waarde van den aardappel als goedkoop voedingsmiddel de groote rol, die de cultuur ervan in Europa (dat ongeveer 90 van de wereld-opbrengst levert) speelt, behoeft, vooral na den oorlog, geen verdere bespreking. En we zijn dan ook ongetwyfeld geneigd het verhaal omtrent de aardappel velden van Hendrik de Vierde, waarop bor den stonden met: „Aleen voor den Koning", om langs den weg van zucht naar het ver- bodene, den aardappel als voedsel ingang te doen vinden, meer en meer als een sprookje te gaan beschouwen. Maar ook wat de techniek van het land bouwbedrijf zelf betreft is deze cultuur be- langry'k omdat de aardappelverbouw voor vele gronden de basis is van rationeelen akkerbouw. Er komt nog bij, dat de aardappel, die voor den leek niets anders is als de grauw bruine knol, waarvan de teelt z.i. zeer een voudig moet zy'n, inderdaad vele verschillen de soorten kent, die allemaal bepaalde eischen stellen niet alleen, maar ook verschillende gevoeligheid voor allei toestanden, vatbaar heid voor ziekten enz. toonen, zoodat zich steeds nieuwe vraagstukken voordoen, wier bespreking van het grootste belang zy'n voor het blijven voldoen aan de groote vraag naar dit by uitstek geschikte volks-voedsel. Een jaarlijksche bespreking van eenige dagen, zooals de aardappel-dagen sinds eenige jaren zyn, heeft dan ook meestal stof te over om omtrent nieuwere inzichten en actueele vraagstukken op dit gebied van gedachten te wisselen. Zoo werden dan ook deze aardappeldagen onder groote belangstelling van verschillende zijden te Wageningen geopend door den heer I. G J. Kakebeeke, voorzitter van het Cen traal Comité inzake Keuring van Gewassen. Daarna hield mej. H. L. G. de Bruin een inleiding over: De Vatbaarheid van de Aardappelplant voor de Phytophtera-ziekte en haar bestrijding. Om de vatbaarheid van een plant voor een ziekte vast te stellen moeten we de verhouding na gaan, die tusschen gastheer en parasiet bestaat. De reactie van beider levensvoorwaarden op elkaar bepaalt den loop van het ziekte-proces; zoodat men be ginnen moet met de levensvoorwaarden van elk afzonderiyk te bestudeeren. Spr. be spreekt het optreden der bruine vlekken bij aantasting door Phytophtera en het optreden van de sporendragers van de schimmel met de sporen aan de onderzyde van het blad Dat ze juist aan de onderzijde der bladeren optreden, vindt zijn oorzaak hierin, dat voor de ontwikkeling der sporen een hooge graad van vochtigheid noodzakelijk is, welke voor waarde bij de onderzyde van een blad het eerst worden vervuld. Bij laboratorium proeven blijken sporen ook te ontstaan op de bovenzyde van het blad in een omgeving van voldoende vochtigheid. Gedurende perio den van zeer droog weer zal men ook bij zieke bladeren op het veld aan de onderzijde geen sporen vinden; wat echter niet zeggen wil, dat de schimmel dood is. Ze biyft voort bestaan, inwendig aan den rand der bruine vlekken. Ook de temperatuur beeft grooten invloed. Volgens Vowiockel, die ook onderzoekingen deed omtrent de vochtigheid, waarbij sporen zich het beste ontwikkelden, is de meest geschikte temperatuur voor ontwikkeling 20 graden C. De gunstigste weersgesteldheid voor sporenontwikkeling bij de Phytophtera is een met waterdamp varzadigde atmosfeer bij een temperatuur van 20 gr. C. Verspreiding der sporen geschiedt in hoofd zaak door den wind een klein gedeelte door iflsecten of andere dieren. Spr. bespreekt uitvoerig de ontwikkeling der sporen en het binnendringen van de schimmel in de aardappel-plant en 't vormen der mycelium-draden. Uit een en ander blijkt, dat de weers omstandigheden voor de ontwikkeling van de schimmel en haar voortplanting van groot belang zyn. Daarnaast speelt de kwestie omtrent het voor de schimmel benoodigde voedsel een belangryke rol Vroeger nam men aan, dat de Phytophtera alleen haar voedsel kon onttrekken aan het levende aard appel-weefsel. Later is gebleken, dat ze zich ook met andere stoffen kan voeden, maar dat ze zeer gevoelig is voor bepaalde voe dingsomstandigheden. Het is niet zoozeer het gebrek aan bepaalde stoffen als wel de aan wezigheid van speciale stoffen, die de ont wikkeling van de Phytophtera verhinderd Niet-ontwikkeling beteekent echter geen dood van de schimmel. Droogte en lage tem peraturen kan ze vaak gedur ende langen tyd doorstaan. Waar de Phytophtera zich ook voeden kan met doode substantie, kan ze zich ook buiten de aardappel-plant in het leven houden. Hier door is het te verklaren, dat de ziekte, ook na zomers, dat ze in 't geheel niet is opge treden ondanks het gebruik van gezonde poters, toch weer optreedt. Wat het zich voeden met levende substan tie aangaat, is de ontwikkeling van de pa rasiet afhankelijk van de min of meer gunstige voedingsomstandigheden, die de aardappel plant voor de schimmel biedt. De gevoelig heid van de Phytophtera voor het geboden voedsel geeft aanleiding te denken, dat de vatbaarheid voor aardappelziekte een voe dingsprobleem is: wat in zekeren zin ook door proefnemingen wordt gestaafd. Jongere plantendeelen zijn minder vatbaar voor infec tie dan oudere. By jongere planten treedt na infectie de ziekte later op dan by oudere en ontwikkelt zich langzamer. Er bestaat dus verband tusschen vatbaarheid en rij pings toestand. Hoe vlugger de planten rypen, hoe grooter vatbaarheid. Uitwendige omstandig heden als weergesteldheid, bodemtoestand en bemesting hebben verandering van vatbaar heid tengevolge. De samenstelling van de plant bepaalt de vatbaarheid; zoodat de vat baarheid niet scherp is begrensd. Wat de vatbaarheid van verschillende aard- appelvariëteiten voor Phytophtera betreft, deze is wel verschillend, hoewel er geen immune soorten bestaan. De graad van aan tasting is by de eene soort veel minder dan bij de andere. Zoo breidt bij de Schotsche Muis de ziekte zich zeer snel uit, by Bintje iets langzamer en bij Koh-I-Noor zeer ge- leideiyk. De ziekte tast niet alleen het loof aan, doch ook de knol. Sporen, die niet op het loof komen, vallen op den grond en vormen zoo een oorzaak tot infectie van de knol. Het is gebleken, dat de sporen reeds in de aarde ontkiemen kunnen, biyven voortbestaan en zelfs nieuwe sporen kunnen vormen. Ze vor men dus een infectie-gevaar by het rooien. Met vochtig weer, als de aarde langer aan de aardappel kleeft, is dus het infectiegevaar groot. Zoo mogeiyk rooie men dus met droog weer. Spr. behandelt daarna de wyzen, waarop infectie kan plaats hebben en langs welke wegen de schimmel kan binnendringen. Een speciaal geval vindt men bij de „Bravo", waar, zooals door mej. Löhnis is gevonden, bfj het kurk-cambium een laag cellen wordt gevonden, ondoordringbaar voor de scbimmel. Vandaar de geringe vatbaarheid van deze aardappelsoort. Door verwondingen by het rooien b.v. ontstaan, kan er natuurlijk toch infectie optreden. Deze belangrijke eigenschap van de Bravo's is waarschynlijk erfelijk, zoo- dat door geschikte kruising een nieuwe soort zou kunnen worden verkregen, die een ge ring aantal zieke aardappelen zou leveren. Wat bestryding aangaat, hiervoor is be sproeiing met Bordeauxsche pap op het oogen blik het beste middel! Besproeiing heeft geen effect meer als de ziekteverschynselen reeds duideiyk te zien zyn. De beste resul taten worden verkregen met bespuiting juist voor het uitbreken van de ziekte. Wordt er besproeid, indien de schimmel nog voor het eerst is waargenomen, dan kan er nog zeer veel worden bereikt. De ziekte wordt echter door eenmaal bespuiten niet bestreden Af- hankeiyk van de weergesteldheid zal na 2 h 3 weken de besproeiing herhaald dienen te worden. Gevallen uit de practyk zyn bekend, dat er zeven maal in een zomer werd bespoten. Spr. bespreekt hierna nog de bezwaren, die zich by besproeiing met B. P. kunnen voordoen en gevallen, waarby men eerder nadeel dan voordeel heeft ondervon den. Weersomstandigheden etc. hebben hier op grooten invloed. Dr. C. Braak uit de Bilt heeft hierna een korte inleiding gehouden over: Voorspelling van aardappelziekte in ver< band met meteorologische factoren. Het optreden van de aardappelziekte of beter het vormen der sporen houdt nauw verband met het weer. Druilig, vochtig, warm weer heeft meestal optreden van de ziekte tengevolge. Sinds eenigen tijd wordt door samenwerking van Plantenziektenkundigen Dienst en het Met. Instituut bij dergeiyke critieke dagen bekend gemaakt, dat optreden van sporenvorming is te verwachten, wat van belang is voor effectieve besproeiing met Bordeausehe pap. Door Prof van Everdingen zyn vier fac toren, welke dergelijke dagen kenmerken vastgesteld n.l.: Ie. Dauw gedurende ten minste 4 uren; 2e. niet te lage temperatuur (minimum 10° C); 3e. een bewolking van ongeveer 0.3 en 4e. overdag wat regen. Reeds zy'n hiermee al wat aardige resul taten bereikt. Uit het debat bleek, dat men nog wel andere factoren wenschte opgeno men (b.v. wind). Door langer samenwerking INGEZONDEN MEDEDEELING. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit als gij zoo nu en dan een weinig Purol tusschen de handen wrijft en daarna door de haren uitstrijkt. Doos 30 en 60. tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten en uitbreiding zal moeten blijken in hoeverre deze voorspellingen waarde hebben. Moderne Poot-aardappelbewaarplaatsen worden daarna besproken door ir. W. B. L. Verhoeven. Het zoeken naar een goede bewaring van voor pootgoed bestemde, vroeg gerooide aard appelen en het bij de onderzoekingen ge- constadeerde feit, dat, in het licht bewaarde aardappelen minder sterk spruiten, hebben tot gevolg gehad, dat door meerdere land bouwers er toe overgegaan is tot het bouwen van bewaarplaatsen, waarin de pootaardappe- len aan het licht worden blootgesteld. In 1920 is te Klundert door den, nu overleden, heer M. Noteboom een bewaarplaats gebouwd. Doel was hier vooral het spruiten tegen te gaan door licht. Sindsdien zijn op. de Zuid- Hollandsche eilanden en elders verbeterde bewaarplaatsen gebouwd naar het type Note boom. Een dubbele glazen wand, waarvan de glasplaten 10 a 15 c.M. van elkander zyn verwyderd, zorgt door de tusschen de platen zich bevindende lucht, voor isolatie. Voorwaarden voor geschiktheid van der- iwaarplaatsen zijn: a. Het licht moet zooveel mogelijk tot alle aardappelen kunnen doordringen. b. De bewaarplaats moet vorstvrij ge houden kunnen worden of vorstvrij gebouwd zyn. Voor voldoende toelating van licht wordt zorg gedragen door de wanden te maken van glas (draadglas om breken te voorkomen), terwijl de breedte niet meer dan 5 M. moet bedragen en de bewaarplaats niet in den grond mag worden gebouwd. Spr. geeft dan nog verschillende raad, b.v. autokreds. Wat het vorstvrij maken aangaat, hieraan moet zeer veel zorg besteed worden. Tocht moet vooral vermeden worden, zonder dat echter goede ventilatie mag ontbreken. Met het oog op het gevaar van het over brengen van ziekten als bladrol, topbont enz. door binnendringende bladluizen dient men de bewaarplaats eenige malen per jaar goed uit te rooken met een daartoe geschikt preparaat b.v. autokreds. Tegenover de grootere bewaarkosten (30 ets. per H.L) noemt spr. verschillende voor- deelen als goede bewaring van vroeg gerooid pootgoed; het uitpoten kan op het meest geschikte oogenblik geschieden; goede con trole gedurende de bewaringstermyn- zieke en slecht-spruitende poters kunnen altijd verwyderd worden. Voor streken, aangewezen op pootgoed van elders kan de moderne bewaarplaats vooral goede diensten bewijzen en indirect medewerken tot verbetering van het aard- appel-gewas Spreker eindigt met er op te wijzen, dat de nieuwe methode van bewaring allerlei vraagpunten naar voren brengt als b.v. de waarde van de eerste spruit ten opzichte van de tweede en derde; het opbrengend vermogen van aan den kuil tegenover poters in de bewaarplaats bewaard. Vraagstukken, die hij in de aandacht van onderzoekers op dit gebied aanbeveelt. Na deze voordrachten werden nog twee korte mededeelingen gedaan. De eerste door dr. J. C. Dorst behelsde iets over De waaTde, welke moet worden toegekend aan de eerste spruit bjj aardappelen. Waar de theorie en de practyk omtrent de waarde van eerste kiem uiteenloopen in dien zin, dat, in tegenstelling met hetgeen de theoretici leeren, in de practyk de aard appels voor een overgroot deel worden ge poot met tweede en derde kiem, loont het de moeite deze kwestie eens- van naderby te beschouwen; te meer, omdat hier niet alleen sprake is van gewoonte, maar van preferentie van tweede en derde kiem door de aardappeï-teeler. Drie hoofdpunten vragen in deze kwestie onze aandacht. a. Is het juist, dat het productievermogen der oogen van top-tot navel-einde afneemt? b. Wat is den invloed van een of meer malen afspruiten op de opbrengst? c. Wat is het verband tusschen afspruiten en „onderzeeër-vorming? Wat de eerste vraag betreft komt spr. aan de hand van proeven tot de conclusie, dat van een minderwaardigheid der oogen aan bet navel-einde tegenover die van het top- einde niets is gebleken. Wat b. betreft biykt, dat door al of niet afspruiten de plant en ook de knol-grootte beinvloed kan worden, wat voorde cultuur van groot belang is. 1)6 derde vraag is wellicht de belangrijkste. Onderzeeër'-vorming komt in hoofdzaak voor bij de Eersteling en treedt lang niet alle jaren op. Volgens onderzoekingen wordt de kans op „onderzeeërs" grooter, naarmate de knollen meer uitloopen en vaker worden afgesproten. Eigenaardig is nu, dat er vele aardappel verbouwers zyn, die vele jaren achtereen Eerstelingen poten met z g. derde kiem, zonder dat ooit „onderzeeërs" optraden Het gaat volgens spr niet om het aantal keeren dat men afspruit, doch om de hoe veelheid reservestof, die door den knol wordt verloren. Op grond van waarnemingen in de practljk meent hij te mogen aannemen, dat een of tweemaal afspruiten zonder nadeel voor lateren groei kan worden toegepast, mits zorg wordt gedragen, dat de knollen zeer weinig zijn uitgeloopen. Een indirect voordeel van de tweede of derde kiem is, dat bij het afspruiten alle knollen door de handen gaan en dus knollen met te fijne spruiten of beschadigde exem plaren kunnen worden verwijderd. De mededeeling van den heer P. Bond over: De invloed van den grond by poot- aardappelen behelsde in hoofdzaak een be schrijving van proeven op verschillende gronden genomen, waarover, behalve enkele rectificaties, reeds vroeger een artikel ver scheen in hetTydschrift voor Plantenziekten. avonturen van een bagnard. Thans op den terugweg naar het vaderland De levensloop der bagnards, de bannelingen naar de Fransche strafkolonie in Guyana, is meestal van een diepe tragiek, culmineerend in den dood, daar in het tropische moeras sige land, ver van Frankryk, ver van familie en vrienden. En daarom zijn de lotgevallen van Jacques Guy, uit Vergt, een dorpje in de Dordogne, romantisch als zy zyn, nog opmerkelijker om hun blfi einde. Toen Guy zeventien jaar was, werd hij wegens diefstal met geweldpleging veroor deeld tot acht jaar dwangarbeid, d.i. ver banning naar Guyana. Driemaal wist hy te ontsnappen, maar telkens weer werd hy vat. Aanvankelijk strafte men hem met enkele jaren verlenging van zyn straf, maar de derde maal werd hij overgebracht naar de vreeselijke Hes du Salut, vanwaar bijna niemand wederkeert. Acht jaar lang vertoefde Guy in dit oord van verschrikking. Zijn gedrag was voor beeldig, en ten slotte mocht hij terugkeeren naar het vasteland van de strafkolonie, waar hy' te werk werd gesteld op een concessie. Hier werd echter de verleiding om de vlucht te nemen hem te machtig, en voor de vierde maal waagde hij zyn kans, in de hoop zijn familie, die in bittere armoede verkeerde, op eenigerlei wyze tot steun te bunnen zyn. Langs de duistere wegen, die de bagnards alleen kennen, wist hij zich een zeilbootje te verschaffen en daarmede Venezuela, dat de ontsnapte gestraften niet uitlevert, te be reiken. Zyn doel was echter de Vereenigde Staten en na omzwervingen te voet door Venezuela en Columbia slaagde hij er in, daar aan te komen. Spoedig vond hij werk als glazenspoeler in een hotel. Guy wist zich op te werken tot kok, vervolgens tot gérant, en ten slotte kwam hij in betrekking by een ryke Amerikaansche familie In die jaren geraakte hy in kennis met een Fransch meisje, dat hij in 1922 huwde. Twee jaar later kon het getrouwde paar niet langer weerstand bieden aan het heimwee naar het Fransche vaderlandGuy en zijn jonge vrouw keerden naar Frankryk terug. Daar aangekomen, was Guy eerst eenigen tyd werkzaam als handelsreiziger, maar spoedig keerde hij terug naar Amerika, om dat daar meer voor hem te verdienen was. En het duurde dan ook niet lang of hy ver trok, thaüs beter van geldmiddelen voor zien, opuieuw naar Frankryk, waar hij nabij Vergt een kleine boerderij kocht. Eenige dagen nadat hij daar zyn intrek had genomen, schreef hij zijn naam in het register van een hotel te Perigueux. Toen het register door de politie werd gecontro leerd, herkende deze den naam van den ontsnapten bagnard. Guy werd gearresteerd en twee maanden later bevond hy zich op uieuw daa*-, vanwaar het hem zooveel moeite had gekost te ontkomen, op de lies du Salut. Thaps eebter was de aandacht van de pers gevestigd op het byzondere van zyn geval. De bladen begonnen een campagne te zynen gunste, de Kamerafgevaardigden van de Dordagne deden een goed woord voor hem, en ten slotte kreeg Guy gratie van president Doumergue. Maar hiermede was Guy den moeiiybbeden nog niet te boven. Hy had geen geld voor de terugreis naar Frankryk, die zeventienhonderd francs kost, en zijn familie was niet bij machte hem daaraan te helpen. Doch de burgemeester van La- cropte, de gemeente welker leden een petitie ten gunste van Guy hadden onderteekend, I opende een inzameling, en de zeventien honderd francs zyn thans byeen. Guy wordt binnenkort in zijn vaderland terugverwacht spaansche vufling geboren en overleden. BERLIJN, 26 Juni. Te Murcia, in Spanje, is een vrouw bevallen van vijf knaapjes, die echter kort na de geboorte overleden. De moeder verkeert in levensgevaar. diamantroof in een new yorksch hotel. Buit van een kwart millioen dollar. CHICAGO, 27 Juli. - De New Yorksche diamanthandelaar Schweigert is in zyn kamer in een bekend hotel te Chicago door twee bandieten overvallen en va I waarde van een kwart milliol amundsen op beri OSLO, 27 Juni. „Morgenl| uit Tromsoe, dat visschers deeld, dat zij het vliegtuig v. Guilbaud op 18 dezer des nan zien hebben ten Zuiden van „Latham 47" vloog laag bo De leider van hetgeophy: Tromsoe heeft in verband soneel van het draadloos st eiland opdracht gegeven vliegtuig te zoeken, dat waan eiland heeft bereikt. ar: OLSO, 27 Juni. - De „Morj neemt uit Kingsbay, dat de jl zes uur lang wachtten om viewenhun werd echter geei$ gestaan; de generaal liet zich gen en gaf bevel de deur af Thans wordt gemeld, dat werd tijdens het opsty'gen v: dat hem redde. De start van stel was zeer opwindend, daai met de hobbeligheid van het zwenkte en pas de lucht in aan den rand van het ysvel De Noordsche regeering he pen, die zich in de IJszee gegeven naar Amundsen te DE STEM VAN HET In Sydney werd op een kei van een schip een kist md schadigd. De Sydney'sche in die van het ongeluk opdeho komen, konden aan de verzoek stand bieden, en zoo stak, c oogenblikken, de een na dt| wekker by' zich. Dit was gezien door den b betreffende scheepvaartmaats< op zijn beurt, in een onbewa: de verschillende pakjes waai inzaten, opende, doch inplaats kers te nemen het alarmsigr uur of een paar minuten vr stelde. Om twaalf uur zou het week- Precies op tyd, al te precj pakten de havenarbeiders hu ganzenmarsch, begaf zich de de smalle loopplank naar de van dit oogenblik maakte h< om leven in de pakjes te wel zettende ratel breekt los, zoni de heele kolonne langs, wantij het eene pak gekalmeerd isI andere. Het liep overigens mq af. Politie en reederij vonden h< van de gedupeerde gauwdievei staanbaar komisch, dat menei de wekkers terug te nemen Een vliegtuig van reusachtig Dezer dagen zal te Londen vliegtuig van de wereld lucht Brrtsche eendekker Iüflex gewicht van 14 ton en drie conder motors die een vermog P.K. te zamen bezitten. Het toestel is 75 voet lang vlucht van den eenen vleugel tot van 150 voet, d.i. ruim vy'fma van een eenpersoons-vechtvliej gewone soort. De eendekker is van metaal wielen, die zijn eenigen steun op grond vormen, zijn ruim zevea Een nieuwe trek. Lange onderhandelingen me geesche regeering hebben tot res dat 350 Hollandsche families, d veer vijftig jaar geleden in Angc hebben naar Zuid-West-Afrika zu op de oude beproefde wijze meto De afstand van 1500 K.M. ong omstreeks dertien maanden wore In Zuid-West Afrika krygt el farm van 8000 hectaren en vool ten heeft de regeering een 1 4,200,000 toegestaan. Geheimzinnige moord en verdwijningen. De politie te Marseille heeft kregen doordat in een villa ii eerst een, later nog twee ïyken v gevonden zyn. De verdenking is een 61-jarigen nian, die zich n waardige huweiyksmakelarij op weet te Marseille van vijf vrouwel van hem en alle vyf die vrouwei loos verdwenen. METHODES VAN DEN NIïl LANDRU. Mevr. Focé leschte den dor haar doodgraver. Geleideiyk komen afschuweiyk heden aan het licht met betrek!] handelingen van Jéröme Drat, c uit Marseille. Drat werd de laatste maal ge' JuDi. Hij droeg toen op zyn rug ee^ zak, die zeer zwaar leek, eu giDl naar een auto; die gereed stor straatweg. Men neemt aaD, dat dj lijk bevatte van zijn laatste slacl Uit de onderzoekingen in den onder het kippenhok van Drat's bleken hoe de misdadiger te werk groef eerst een vrij diepen kuil, lJ het lijk van een slachtoffer en h] met kalk. Daar bovenop kwam een slachtoffer, dat met kalk en bedekt, waarna het geheel werd met beton. Een buurman van den moordt

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2