PUROL Tandarts BUIJS HtëWüzgjM/nxl is a.s. Zaterdagmiddag AFWEZIG ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 27 JUNI 1928. 3 En om nu maar tijdig met de bericht geving „bij" te zyn, vermelden we, dat V. H. D. de afgeloopen week weer „jarig" was. Het bestuur vat deze gelegenheid altijd op als een gepaste feesteiyke gebeurtenis. Woensdag a.s zal haar korfbal-ploeg tegen de Hellevoet8che kweekschool in de lijnen treden. En voor Zaterdag zijn ze in gesprek met iets buitenissigs; een ploeg komt er die ze zelf alleen niet aandurven, maar waarvoor de hulp van Plakkee moet worden ingeroe pen. Een speciale attractie wacht ons, en daar we nog niet mogen „klappen" volstaan we er mee het „den volke" te vertellen. DIRKSLAND. Een ontwerp-raadsbesluit tot het vestigen van een bouw verbod op verschillende perceelen, ligt gedurende 4 weken voor een ieder ter inzage op het ge meente-secretarie. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de Commissaris der Koningin in deze pro vincie, op Vrijdag 6 Juli a.s. des v m. 9 uur, onze gemeente hoopt te bezoeken en ter Raadhuize audiëntie zal verleenen. Tegen twee personen alhier is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Tegen J. v. K. te Herkingen en S. K. te Nieuwe ToDge ia proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der Motor- en ry wielwet. Tegen A. B. te Melissant is proces-ver baal opgemaakt als verdacht van hef stelen van aardappelen van den arbeider A.V. alhier. HERKINGEN. Tegen M. K. alhier is te Melissant proces-verbaal opgemaakt, wegens overtreding der motor- en rijwielwet. De boeken en kas van den Gemeente- Ontvanger zyn by nazien door B. en W. in orde bevonden. GOEDEREEDE. De garnalenvisschers heb ben de afgeloopen week 100 K.G. garnalen per week eD schuit gevangen. De zeevisscher P.'Reder t beliep door het scheuren van zyn netten een schade van 50, De Muziekvereeniging „Apollo alhier gaf Zaterdag met veel belangstelling een concert. OUDDORP. De afgeloopen week hebben de garnalenvisschers van 200—300 KG. gar nalen per week en schuit gevangen en aan de pellerij afgeleverd. Het woonhuis van Jan v. d. Wende staande aan de Helhoek is Zaterdag by af slag verkocht en aangeloopen op f 2650. In de Weervisscherijen werden 38 zalmen gevangen. as. Vrydagavond aangifte voor den H. Doop van de Ned. Herv. Gemeente. Op de gehouden Klaverkooping liepen de pryzen van 50—60 cent per Roede. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk Ds. v. Andel van Putten. NIEUWE TONGE. Tegen W. J. alhier, is te Middslharnis proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der maximum-snelheid. Wegens de groote afstanden der thans te vliegen stations zal a s. Zaterdag door de P.V. de „Gevleugelde Bode" alhier, geen vlucht worden gehouden. In de plaats van M. C. v. d. Tol, aan wien eervol ontslag is verleend, is tot Cor respondent der Arbeidsbemiddeling alhier benoemd, C. A. Holleman. De belangheb benden kunnen zich dus als vroeger ter secretarie vervoegen. OUDE TONGE. De timmermansknecht C. Kroon geraakte spelenderwijs in een vaart en zou zeker verdronken zyn indien hij niet door zijn maats ware gered. Van de heer Jst. Verweij brandde een schuurtje geheel af. Naar men verneemt dekt assurantie de schade. OOLTGEN8PLAAT. Zaterdag werden door het Gemeentebestuur ten Gemeentehuize ontvangen een 20-tal leden van het Geneolo- gisch Heraldisch Genootschap „De Neder- landsche Leeuw," alwaar zij een lunch werden aangeboden. Na het bezichtigen van het Gemeentehuis en de Ned. Herv. Kerk met de mooi besneden preekstoel en doophek, vertrokken de heeren per boot van de R.T.M. Deze boot moest wegens den lagen water stand bereikt worden met het kleine veer- bootje, zoodat een indruk kon worden ver kregen van de slechte veerverbindingen, voor welks verbetering in alle colleges reeds zoo vaak is gepleit. De 17-jarige Joh. van Gurp had bij het kanthooisnyden het ongeluk een tweetal vingers byna af te snijden. Dr. Kramer ver leende heelkundige hulp. Doordat de aangekondigde voetbalver- eenigingen van elders verhinderd waren hier een wedstrijd te houden, werd Zaterdag door Voorwaarts van hier een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen De Zwervers van Middelharnis, welke beëindigd werd in het voordeel van Voorwaarts met 3—1. By den Ontvanger der directe belas tingen is wegens achterstallige belastingen gewetensgelden ontvangen 202,47 en ƒ200, De heer Jacob de Vos Jbz. behaalde dezer dagen te Haarlem het politiediploma. DEN BOMMEL. Een zeiljacht, dat deel nam aan een wedstryd, is Zondagmorgen op de slikken bij de haven omhoog gevaren. Tegen den avond heeft schipper K. van Dijk met zijn motorvaartuig assistentie verleend en is het jacht vlot gekomen. Bij het uitdiepen van de kreek is een ude pypekop gevonden gebakken van ge- one py'paarde en hoogst waarschyniyk werk eener Goudsche pypenfabriek. Op den kop zyn figuren aangebracht. Voorop staat een oranjetak met een kroon er boven en getlankeerd door twee vlaggen, waarop de jetter W met een klein kroontje er boven. Op de eene zyde vindt men een staatsie koets met koetsier en palfrenier, waarin twee personen zitten, die getrokken wordt door zes paarden. Doordat een stuk uit den kop gebroken is, ontbreken twee dier paar den, maar de leidsels wyzen er op, dat ze er geweest zijn. Aan de andere zyde treft men acht ruiters aan, op dravende paarden gezeten. Hoewel er geen jaartal op te vinden is hebben wij een sterk vermoeden hier te doen te hebben met een voorstelling van de aankomst van Prins Willem VI, later Koning Willem I te 's-Gravenhage in 1813. BKIELLE. R. H. B. S. Geslaagd J Boot, Nieuw-Helvoet; G Hermans, den BrieljT. W. van der Linden, Abbenbroek; J. Moerman, den Briel; J. J. van Strien, Spykenisse, N. W. Velders, Oostvoorne en L. Vermaas, Nieuw- Helvoet. VEILINGS BERICHT van Vrydag 22 Juni 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Veilings vereeniging .Oostvoorne". Kropsla 1,20 tot 1,80 per 100 krop. Postelein 0,03 tot 0,10 per k g. Spinazie 0,11 tot 0,14 per k.g. Aardappelen ƒ7,- tot 13,- per 100 k.g. Aardbeien 0,27 tot 0,76 per k.g. Bessen (roode) 1,01 tot 1,05 per k.g. Blauwe druiven f 0,96 tot 1,38 per k.g. Perziken 0,16 tot 0,30 per stuk. Groote boonen 12,- tot 16,— per 100 kg. Boonen dubb. stam 76,— tot 83,— per 100 k.g. Stamsnijboonen 50,— tot 56,— p 100 k.g. Stoksnijboonen ƒ62,— tot ƒ70,— p. 100 k.g. Tomaten A 0,66 tot 0,69 per k.g. AA 0,66 per k.g. B 0,63 tot 0,68 per k.g. C 0,58 tot 0,63 per k.g. CC 0,30 tot 0,33 per k.g. bonken 0,48 tot 0,52 per k.g. Peen ƒ5,— tot 15,— per 100 bos. Kroten 3,10 tot 4,70 per 100 bos. Bloemkool 10,— tot 22,— per lOOstuks. (2e s.) 4 tot 14 per lOOstuks. Sjalotten 2,30 tot 3,50 per 100 bos. Rhabarber 2,30 tot f 4,10 per 100 bos. j Doperwten 0,20 tot 0,25 per k.g. Peulen 0,34 tot 0,45 per k g. Witte Asperges 0,61 tot 0,59 per bos. Blauwe Asperges 0,24 tot 0,42 per bos. Kipeieren 4,80 tot 5,30 per 100 stuks. Aanvoer 33702 stuks. Burgerlijke Stand, SOMMELSDIJK. Ondertrouwd: Gilles van der Meide, 28j en Jeannetje Adriana van Markenstein, 39 j., beiden alhier. DIRKSLAND. Geboren: Jaques, z. v. Abraham van Broek hoven en Hendrika Verwey. Overleden: Jan van Oostende, oud59jaar echtgenoot van B. M. Berkhout. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Clazina, d. v. Jan de Vos en Adriaantje Koppenaal. Overleden: Paulus Wielaard 51 j., echtg. van Jannetje Melissant. Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente OOLTGENSPLAAT op Maandag 25 Juni j.l. des nam. uur. Voorzitter: Burgemeester Donkersloot. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter sprak daarna als volgt.* Het zoo plotseling verscheiden van onzen oud Gemeente-ontvanger noopt my ook van deze plaats nog enkele woorden aan hem te wijden. Toen den Hen April j.l. de heer de Ruiter zyn ontslag had gevraagdals Gemeente ontvanger dezer gemeente, hebben wy ge hoopt dat hij met zyn pensioen een rustigen levensavond zou slijten, het heeft echter niet zoo mogen zijn. Reeds 11 dagen na zyn ontslag is hy overleden, wy hadden hem zoo gaarne de rust gegund die hy zoo dubbel aan onze gemeente heeft verdiend. Hij was altijd een plichtsgetrouw ambtenaar. Zyne nagedachtenis zal in hooge eere voortleven. Moge zyn opvolger de voetsporen van den heer de Ruiter drukken. Daarna opende de Voorzitter de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: De goedkeuring van Ged. Staten van Zuid- Holland over de instructie van den Gemeente ontvanger, de wyziging der begrootingen dienst '27 en '28. De vastgestelde opcenten op de R. I belasting, het heffingspercentage der PI. inkomstenbelasting. Een schryven van de Mabeg, waarin wordt medegedeeld dat in de maanden Januari en Februari ƒ800,— herstellingen zyn gemaakt. Een schrijven van den directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Oude Tonge, waarin hy bericht dat hy nader zal onder zoeken of het mogeiyk is een avondbestel ling te krijgen in Achthuizen. Een schryven van den Ontvanger der Directe Belastingen te Oude Tonge, dat wederom twee bedragen aan gewetensgeld zfin ontvangen, zynde resp. 1990,— en ƒ795,98, zoodat aldus de mededeeling van den voorzitter, thans ruim 5000,— in totaal is ontvangen. De Begrooting van de Gezondheidscom missie. Een schryven van de gemeente Middel harnis, waarin werd verzocht een bedrag van 477,28 te storten als bijdrage in de kosten van het Ny verheidsonderwijs. Een dankbetuiging van familie Sweerts de Landas, voor de ontvangen brief van rouw beklag, bij het overiyden van den Commis saris der Koningin. Een schrij ven van den Nieuwen Commissa ris der Koningin, dat hij voornemens is op 6 Juli a s. een bezoek te brengen aan deze gemeente, waarbij gelegenheid zal zijn audiën tie aan te vragen. De Rekening van den Keuringsdienst van Waren in den kring Dordrecht, over het jaar '27, waaruit blijkt dat te veel is betaald een bedrag van 29,53. Van Ged. Staten de goedkeuring over de verordening tot heffing van Hondenbelasting. Uit de exploitatie-rekening van de Pieter Biggestraat biykt dat het nadeelig saldo groot is 5862,04, hiervan zal door het ryk worden gedragen 4580,19 als bijdrage in den Materialenprijs en 969,95 als een ge wone bydrage. Een schryven van den Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Oude Tonge, waarin hij mededeelde dat het niet mogeiyk is een avondbestelling te Achthuizen in te voeren aangezien er niet voldoende post stukken zyn, volgens een bepaalde schaal, om daartoe over te kunnen gaan. Een verzoek van J. van Dam om in aan merking te komen voor de levering van drukwerk, aangezien hy een agentschap heeft van een goede drukkery. Voorzitter stelde namens B. en W. voor hierop niet in te gaan en by den ouden leve rancier te blijven. Het jaarverslag van de Industrieele maat schappij Mabeg over het jaar '27 wat betreft de gasfabriek te Oude Tonge. Hieruit biykt dat er een nadeelig slot is van 14341,08 Voorzitter zeide, dat, alhoewel de positie nog niet zoo gunstig is, deze thans aanmer- keiyk is verbeterd en er waarschyniyk dit jaar een kleine winst zal zijn. Neme men het verlies over '21 dan is dit verlies nog niets, toen bedroeg dat 72000, In de maanden Januari en Februari is reeds een winst gemaakt van 841, Een schryven van de Gemeente Oude Tonge waarin medegedeeld wordt dat op het vleeschkeuringsbedryf een winst is ge maakt van 1221, waarvan voor Ooltgens- plaat 242,50. De rekening van den polder Galathee e. a. Batig slot 5,41. De begrooting werd vastgesteld met een ontvang en uitgaaf van 434,45. De Voorzitter deelde mede dat er bij de polders een plan bestond tot aanschaffing van een brandkast voor het archief. Spreker zeide daarop te hebben voorgesteld op die vergadering, omdat het geheele archief niet in een brandkast geborgen kan worden om een kluis te bouwen naast het gemeentehuis, die dan gezamelijk gebruikt zou kunnen wor den. De kosten bedragen daarvan ƒ2000, Spreker had de polders voorgesteld dat zij 1750,— in die kosten bydragen, de ge meente zou den grond geven en het onder houd op zich nemen. De polders hebben daarop in een schryven laten weten dat zij daarmede niet accoord kunnen gaan en wil den zelf een kluis daar bouwen en den grond koopen, of al naar gebruik der gemeente ook een vergoeding laten betalen. Voorzitter stelde voor alle onderhandelin gen daarop te moeten staken. Het aanbod der gemeente is reeds te mooi geweest, zy willen er niet op in gaan. Hiertoe werd besloten. Besloten werd den Kerksingel geheel te verstraten. Kosten 1200,-. Besloten werd tot reserveeriDg van niet gebruikt geld voor onderhoud tot een bedrag van 5497,871- zal in 9 termijnen ge schieden. De Begrooting dienst '27 en '28 werden gewijzigd. Besloten werd het oude portaal van de bewaarschool af te breken en dit in het speellokaal te maken. Het bestuur der R.K. School te Achthui zen vroeg om gelden te noteeren voor 34 nieuwe schoolbanken en 2 borden. Hiertoe werd besloten. Hetzelfde bestuur vroeg den bouw van een of twee schoollokalen, aan gezien de school thans met de invoering van bet 7e leerjaar te klein wordt. Besloten werd te onderzoeken wat het voordeeligst zou zy'n in de toekomst. Van L. Jordaan was een verzoek inge komen tot verhooging van de toelage voor schoonhouden van het gemeentehuis. Voorzitter stelde voor dit eerst met adres sant te bespreken en aan te houden tot een volgende vergadering, werd besloten. Hobbel vroeg aan de R.T.M. te verzoeken de locomotiefketels niet meer schoon te blazen voor den openbaren weg, daar dit zeer gevaariyk en hinderiyk is. Voorzitter zeide zulks toe. Op voorstel van den Voorzitter besloten de Wilhelminastraat te verharden met het preparaat Valada De kosten voor de 420 M1. zouden ongeveer op 200,— komen. Daarna sluiting. VERKOOPINGEN. Op DINSDAGEN 26 Juni en 3 Juli 1928, 's avonds 7 uur (Zomertijd), in het Café „Harmonie" te Sommelsdyk, resp. inzet en afslag van Onroerende Goederen, ten verzoeke van de erven van Mej. B. A. E. de Graaff. Notaris VAN BUUREN. Op DINSDAG 10 JULI 1928 by Inzet en Op DINSDAG 17 JULI 1928 by Afslag tel kens des avonds 7 uur (oude tyd, in het Hotel Witte aldaar, ten verzoeke van den heer Jan den Hollander Hz., aldaar. Openbare Vry'w VerkoopiDg van een Huis, Schuur, Tuin en Erf aan den Duiven- waardschendijk te Nieuwe-Tonge. Notaris VAN BUUREN. Op MAANDAGEN 25 JUNI en 2 JULI 1928, 's av. 6 uur (O. T.) te Nieuwe Tonge, resp. ter berberge van Schippers en De Wit, Veiling en Afslag, van: Een Huis met Tuin, ten verzoeke van de Weduwe en kinde ren van I. van Zielst Iz. en Een Huis met Slagerij, ten verzoeke van de kinderen van J. van den Tol. Notaris VAN DER SLUYS. Te SOMMELSDIJK aan de Kaai op Woens dag 27 Juni 1928 des namiddags 8 uur (n.t); Te MIDDELHARNIS aan de Kaai op Donder dag 28 Juni 1928 des namiddags 8 uur (n.t.) Openbare Vry willige Verkooping van nieuw gezaagd timmerhout afbraak en brandhout. Deurwaarder GROENENDIJK. De Oude Zonderling. (Uit het Fransch). Jaren lang, verleden jaar nog, verliet een klein oud mannetje 's morgens klok twaalf, 's middags klokke zes, een huis in de Rue des Marthyrs en begaf zich; langzaam en met korte pasjes naar de Rue de la Tour- d'Auvergne. Verwacht niets buitengewoons of geheimzinnigs. In deze wijk kende ieder den rentenier Charles Sureau, een zeer vrien delijke, bescheiden en voegde men er aan toe zeer gierige man. Den naam van gie rigaard had hij allengs gekregen omdat hij, hoewel ryk, byna niets uitgaf. Hy hield er zelfs geen dienstbode op na en sliep op de bovenste verdieping in een bekrompen, slecht gemeubileerd kamertje, dat zijn concierge voor hem in orde hield. In de Rue de la Tour-d'Auvergne gebruikte hy' zyn maal tijden in een restaurant van den tienden rang, hoofdzakeiyk bezocht door arme arties ten en, wat heel vreemd was, telkens 's mid dags om zes uur, wanneer hy dit koffiehuis bereikte, bleef hy een oogenblik voor dit huis staan, keek met droevigen blik naar de ramen der tweede verdieping, nam zyn hoed af, alsof hy iemand die afwezig en ver weg was groette, trad dan, zonder een woord te zeggen binnen, nam aan zyn gewone tafel plaats, at weinig, dronk byna niets en ging haastig weer heen. Sommige bezoekers van dit lokaal zeiden, dat de oude heer Sureau van Lotje getikt was; anderen beweerden dat hij door wroeging verteerd werd; niemand deed echter moeite om het ware van de zaak te leeren kennen. Doch in zijn eigen huis in de Rue de Marthyrs, ging hy zooveel te meer over de tong. De concierge zelf ver klaarde er niet by te kunnen. Waarom onder de pannen een hok van een kamer te be wonen, wanneer men op de eerste verdieping over eenige prachtige kamers kan beschik ken, vol zeldzame meubels en kostbare voor werpen? Wel is waar bracht Sureau in deze ver trekken zyn dagen achter dubbel slot door, doch nooit zette hy een raam open, nooit had hy iemand met zich in dit betooverd verblijf, waar het stof der jaren zich lang zaam ophoopte, laten betreden, Alles wat nieuwsgierige ooren ter loops achter die deuren hadden kunnen opvangen was een zwak, als het ware verstikt gekras op een viool; men zou gezegd hebben dat een kind zyn krachten beproefde op een roodgeverfd twaalf-stuivers instrument. En reeds dertig jaren werd dit geheimzinnige leven geleid, zonder zich aan de buren te storen, die voortdurend op de loer lagen. Men mompelde van valsche munt, blauwbaard, zwarte kunst, en van wat niet al. Éénmaal gelukte het hem met succes te bespieden. Het is een uur in den middag. Sureau is zoo even een der prachtige kamers met de zeldzame meubels binnengetreden. Slechts met moeite onderscheidt men een groot bed, waarvan de hemel op zwarte gedraaide ko lommen rust. De dekens zijn opgeslagen en de peluw bewaart nog den indruk (na jaren raadt men dit terstond) van een verstijfd lichaam, dat van daar naar de eeuwige ge westen is verhuisd. De pendule met voor dacht stilgezet, staat op drie uur nacht of dag. Slechts één mensch weet het, hy, die daar in dien donkeren hoek met strakken blik voor zich uit zit te staren. Aan den wand hangen portretten; het grootste, het meest in het oog vallende, stelt een man van veerig- jarigen leeftijd voor, minzaam glimlachende; wel is waar een alledaagsch gezicht, maar innemend. Alsof de kamer den vorigendag nog haar gewonen bewoner gehad had, liggen er op de tafel allerlei nu geel geworden papieren; ouderwetsche kleeren, boeken van schryvers, die toen hun loopbaan begonnen en sedert gestorven zy'o, zijn hier en daar achteloos op stoelen neergelegd, alsof men plan had ze morgen weer aan te trekken, ze verder te doorbladeren. Roerloos zit de gry's- aard Jin zy'n donkeren hoek en leeft in herinneringen. De eeredienst der herinnering, die smarte lijke, alledaagsche zielen onbekende ziekte, het voorteeken van den naderenden dood, naar men zegt, een heel eigenaardig gevoel, vreeseiyk teer, verschrikkelijk zoet dat is de droom waarin de grijsaard der Rue des Marthyrs zich afzondert. In deze kamer is dertig jaren geleden zyn vader gestorven en sedert is er niets aangeraakt, alles op zyn plaats gebleven; alleen hij, de liefhebbende zoon, heeft sedert de lijkkist over den drem pel werd gedragen die deur geopend, die tot het verledene toegang geeft. Zijn vader had hem zelf opgevoed - de moeder was op twintigjarigen leeftyd overleden - en had niet gewild dat hy een school bezocht; hy had hem alles geleerd wat hy zelf wist en dat was meer dan genoeg om een flink en braaf man te worden; al verwende zijn vader hem, volgens het zeggen der buren, op aller lei manieren. Op zekeren avond by het naar bed gaan had hy, die zyn macht zeer goed kende, de gril, te wenschen dat hy by' zyn ontwaken een viool op zyn dekens zou vinden. En hoe wel het winter en bar koud was, ging de vader er dien avond op uit; den volgenden morgen had Charles zyn viool en vond dat niets vreemd. Hy had evenwel dit instru ment, dat hem als in den droom ten deel gevallen was, nooit gebruikt; hy bad het altyd met zorg bewaard, alsof hy er toen reeds een voorgevoel van had dat het voor hem eens een kostbare, heilige herinnering zou worden. Op deze viool hooren de nieuws gierige buren spiedende buren den grysaard soms krassen; in het byzyn der schim van zyn overleden vader gevoelt hy zich dan weer een kind. De avond begon te vallen, het was zes uur, Sureau ging met kleine pasjes heen om zyn maalty'd te doen. In de Rue de la Tour-d'Auvergne aangekomen groette hij, als naar gewoonte, de ramen der tweede verdieping. Daar, op die tweede verdieping, had hij vroeger zyn eenige vriendin gehad; en in dat restaurant hadden zy beiden, en tallooze malen, zij aan zij hun maaltijden gebruikt. Ook dat was reeds vyfentwintig jaren ge leden. Sedert was het huis zeker wel tien maal van bewoner verwisseld... alleen hy, de oude klant, was trouw gebleven, was er iederen middag teruggekeerd, om aan dezelf de tafel plaats te nemen, tête tête met de schim der geliefde Want ook zy was al spoedig gestorven; allen, die hy liefhad ver lieten hem voor hun tyd. Op zekeren avond had zy", van een bal masqué terugkeerende (dat zij in het costuum eener Pierrette bezocht) kou gevat en zich eensklaps erg ongesteld gevoeld. Zonder zich er om te bekreunen wat de buren zouden zeggen, had hy haar het vertrek binnenge dragen, waar zy'n vader was gestorven en haar, die er een voorgevoel van had datzy zou sterven, op zyn eigen bed in de aan grenzende kamer neergeviyd. Maar Sereau heeft zy'n armoedigen maal tijd beëindigd. Hij keert naar huis terug, doch gaat nu de andere kamer binnen. Weer een bed veel smaller dan het an dere eveneens met opgeslagen dek, even eens den indruk van een sedert lang ver dwenen lichaam bewarend. Hier en daar liggen vrouwenkleeren verspreid en in den hoek hangt op een vergulden knop de groote puntige hoed eener Pierrette. De dag behoort dus aan zyn vader, de avond aan zijn ge liefde. Overdag doet hij zy'n jeugd, zijn jon gensjaren herleven; hij ziet zyn zorgzamen vader terug, wandelt hand aan hand met hem, als in den tyd toen hij nog klein en jong was. Hij geeft zich geheei aan die herinneringen over, dwingt het verledene, om levend uit het graf op te ryzenoverdag is hy een kind. Maar 's avond verandert hij van gedaante; dan wordt, dan is hij de min naar. Hij roept haar op, haar die hij liefhad, die hem beminde. De herinnering wordt levendig; hy heeft nog steeds lief! Avond of middag, vader of geliefde, hy droomt van hem, hij droomt van haar helder wakker werktuigelijk, het wezenlyke en de vervlogen jaren vergetende; en zijn droom beeft den dood verwonnen. Hij is gelukkig. Wanneer het middernachtelijk uur slaat wenscht hy o dwaasheid een goeden nacht aan de schimmen zijner geliefden en gaat kalm slapen, onder de pannen, vlak bij de ronkende en snurkende bedienden. Wat komt het er op aanmorgen treedt de droom weer in... Zoo leefde hy. Verleden jaar, nadat men hem in geen twee dagen had gezien, waarschuwde de concierge, die zich ongerust maakte, de politie. Deze liet de deur der geheiligde vertrekken openbreken. De grijsaard was overleden en lag wat den aanwezigen een glimlach afperste dwars over den drempel, die van de eene kamer naar de andere leidde. Op zijn hoofd had hij de puntige muts eener Pierrette en in zyn armen een kinder viooltje. „Arme gek!"... mompelde men. Ik weet het nog niet.! Landbouw. CURSUS AARDAPPELZIEKTE. Vanwege de afdeeling Overflakkee en Goe dereede der Holl. My. van Landbouw is Don derdag 21 Juni j 1 een theoretische cursus gegeven door den heer Ir. J A. van Riel. Directeur van de Rijkslandbouwschool te Dordrecht, van verschillende Aardappelziek ten, waarmede rekening moet worden ge houden bij de veldbeuringen en selectieteelt. Op zeer aangename wijze werd door ge noemde heer uiteengezet allereerst hoe selec tieteelt moet worden toegepast en ten tweede een overzicht gegeven van de voornaamste voorkomende ziekten, t.w. Bladrol, Mozaib of topbont, Rhizoctonin, Ringvuur, Zwart- beenigheid, beschadiging door Wantsen en Wratziektè. Met aandacht werd deze leerzame lezing door een 50-tal die zich hiervoor hadden opge geven gevolgd. Aan het einde werden nog enkele vragen gesteld, die door den heer Van Riel naar genoegen werden beantwoord, waarna de heer v. d. Heide den geachten spreker namens de afd. H. M. v. L. en de aanwezigen har telijk dankte voor deze leerzame lezing, waarna nog een kleine excursie volgde naar de velden. INGEZONDEN MEDEDEELING. Moeders nemen voor de roode gesmette of ontstoken huid van de kleine, uitsluitend het allerbeste, en dat is Doos 30 en 60 cl. Tube 80 cl. Bij Apoth. en Drogislen Vervolgens is door de heeren v. d. Heide en Joppe een tweetal dagen disponibel ge steld voor het practische gedeelte van dezen cursus, te velde, die door alle aanwezigen met belangstelling is gevolgd. Gemengd Meuws. TOENEMEND DRANKMISBRUIK IN RUSLAND. Dronkenschap onder schoolkinderen. Slecht voorbeeld der Ouders. Te Moskou is onlangs een congres van bacteriologen, epidemiologen en artsen ge houden, waarop o.m. de kwestie van het toenemend drankmisbruik in Rusland be handeld is. Voorlezing werd gedaan van een rapport, waarin naar de „Izwestya" meldt, werd medegedeeld, dat in het afgeloopen jaar alleen aan staatswodka 480 millioen liter was verbruikt. Deze cyfers beteekenen een aanzieniyke stijging, daar byv. in 1923 circa 10 millioen liter was geconsumeerd, welke hoeveelheid sindsdien als het ware in het niet is verzonken, nu het tegenwoordig ge bruik circa 600 millioen liter bedraagt. Een ongeveer even groote hoeveelheid bier wordt jaariyks door de Russen opgedronken. Van den clandestien gestookten brandewijn kunnen natuurlijk geen nauwkeurige cijfers worden verstrekt doch als vastaand feit wordt aangenomen, dat de hoeveelheid in elk geval eenige honderden millioenen liters bedraagt. Bij een ingesteld onderzoek is o.m. gebleken, dat van 11.000 gezinnen in 90CO 'ongemaakte brandewijn werd gedronken. Jaariyks wordt meer dan 1200 millioen roebel voor spiritualiën uitgegeven. Van de drankzuchtigen bedraagt het vrou welijk element 12 procent, terwyi by een enquête is komen vast te staan, dat slechts elf procent van de kinderen nog nooit sterke drank geproefd hadden. In de maanden Februari en Maart van dit jaar zyn aan 2420 schoolkinderen, van den leeftyd van acht tot zestien jaar vragen gesteld met betrekking tot het drankmis bruik. De antwoorden waren allerverschrik kelijkst. Niet minder dan 16 procent van die jongens gaven toe, dat zy dronken, totdat zy volkomen beschonken waren. Eenzelfde antwoord gaven 14 procent van de meisjes. Een ODgeveer even groot percentage van de jongens en meisjes bekende, dat zy geregeld en veel dronken. Van de knapen gebruikten 34 procent brandewy'n, terwijl de rest zich met bier en wyn „tevreden stelde" Voor de meisjes waren deze cijfers resp. 8 procent 92 procent. Op de vraag, waar zy de door hen ge noemde spiritualiën dronken, werd geant woord, dat zulks voor 60 procent thuis ge schiedde en voor 40 procent by familieleden en kennissen. In beide gevallen waren het voornamelijk de ouders zelf, die huD kinderen tot drinken aanspoorden. Voorts bleek, dat in 74 procent der gezinnen de vader misbruik van sterkedrank maakte en in 36 procent der huishoudingen de moeder eveneeüs. Ten slotte werd in het rapport nog gezegd, dat o.m. te Moskou het aantal sterfgevallen ten gevolge van drankmisbruik zeer groot is. In de eerste helft ongeveer van 1928 stierven er uit dien hoofde in de ziekenhuizen niet minder dan 115 menschen, terwijl in dezelfde periode twee personen door de pokken, dertien door vlektyphus en vierenvijftig door buiktyphus den dood vonden. PLOTSELINGE RIJKDOM. Fortuin voor een Poolscb fabrieksarbeider. WARSCHAU. 22 Juni. (Eigen tel.) De fabrieksarbeider Stanislas Agaciab te Lodz is plotseling de rijkste man van destadzyner inwoning geworden. Officieel werd hem me degedeeld, dat een jaren geleden naar de Vereenigde Staten geëmigreerde bloedver want, die onlangs was overleden, hem tot universeel erfgenaam had benoemd. De erfe nis bedraagt niet minder dan dertien mil lioen dollar. Zoodra het goede nieuws be kend werd, heeft de eigenaar van de fabriek, waar Agaciab werkzaam was. hem een com pagnonschap aangeboden. De voormalige arbeider zal thans de fabriek financieren. VLIEGMACHINE MET BADKAMER. Op een vliegtuigfabriek te Southampton is op het oogenblik voor een Engelschman een „luchtjacht" in aanbouw, dat in com fort en weelde alles, wat er op dit gebied tot dusver is gepresteerd, in de schaduw stelt. Het jacht zal namelyk behalve van een slaaphut, een salon, een keuken en an dere lokaaltjes, ook nog van een badkamer zfin voorzien.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3