Pil K In UwZa De Aardappeldag te Sommelsdijk. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 23 JUNI 1928. Ondanks alle pogingen is men er nog niet in geslaagd Nobile en zijn bemanning te redden. De pogingen worden voortgezet. Mexico slaat het record in snel recht, door op een vervalscht telegram eenige politieke tegenstaneers w.o. een burgemeester te execu teer en. De geestelijke vaders dezer daad zit ten achter slot en grendel. In Portugal hebben we ter afwisseling weer eens een revolutiepoging gehad, evenwel zonder resultaat. Een hierbij betrokken oud premier zit in hotel „de houten lepel" te overpeinzen, het verschil tusschen de aan stichter van een rovultie welke slaagt en als gevolg hiervan het beste baantje krijgt en de pechvogel, wiens poging mislukt en die daarom als rebel wordt neergeschoten of staatslogies krijgt. Ook Griekenland heeft een soortgelijke poging gehad, welke is begonnen met een staking. Door communisten werden de sta kers opgehitst, resultaat botsing met mili tairen, waarbij verschillende dooden zijn gevallen. De regeering is de toestand meester. In China bestaat gevaar, dat er eindelijk eens wat orde zal komen in de heerschende chaos. Voor de aldaar agiteerende commu nisten zou dit een strop zijn. In Rusland heerscht groote werkeloosheid en de organisatie der arbeidsbeurzen moet allertreurigst zijn. Omkoopery en protectie is schering en inslag en de slachtoffers koelen hun woede hierover op de ambtenaren, door dezen hardhandig af te rossen. Volgens offlci- eele cijfers zijn er meer .dan 2 millioen werkeloozen, doch waar verschillende cate gorieën niet kunnen inschrijven, moet dit aantal veel grooter zyn. Theorie en practijk gaan niet altijd hand aan hand. Zooals men (de laatste jaren gewoon was is ook dit jaar wederom een aardappeldag uitgeschreven door de drie Afdeelingen van de Holl. Mij. van Landbouw, te weten op Dinsdag 19 dezer, des namiddags 3 uur in Hotel Spee te Sommelsdijk. De heer Mijs, voorzitter van de afdeeling Sommelsdyk—Middelharnis opende de ver gadering, heette allen hartelijk welkom en in het bijzonder den heer Van Riel Ryksland- bouwconsulent, Ir. Verhoeven uit Wagenin- gen, en den heer Van der Waal, Hoofd-con- troleur der Holl. Mij. van Landbouw. De heer Mijs zeide dat de afdeelingen eerst beschroomd waren geweest om weer een aardappeldag te houden, omdat men vrees de dat er weinig belangstelling getoond zou worden. De Flakkeesche Boerenbond heeft de besturen der afdeeling een weinig aan gemoedigd tot een aardappeldag te houden en zoo mogen wij ons thans gelukkig in een groote belangstelling verheugen. Daarna gaf de heer Mijs het woord aan den heerVerhoeven die zou spreken over meer gewone aardappel ziekten. De heer Verhoeven zeide het ditmaal eens niet te willen hebben over topbont en meer andere ziekten, doch meer speciaal over de gewone aardappelziekte n.l. Phytophthora. Zooals we allen wel zullen weten laat deze ziekte zich het eerst zien aan zijn bruine blaadjes van de plant, waardoor verder ont staat een schimmelring rond de plant om ten slotte de knollen te gaan aantasten. Het is voor de selecteurs steeds een groote zorg deze ziekte elk jaar weer te blijven bestrijden. De Bravoaardappelen die zich sterk toonen tegen deze ziekte schijnen min der vatbaar te zijn, ook het beschot is ge woonlijk minder als van de Eigenheimers. De Eigenheimers geven meer kans op het sterk optreden van Phytophthora en geeft door zijn grooter beschot ook vanzelfsprekend meer schade. De gewone aardappelziekten laten zich meestal eerst in het begin van Juli zien. Het is lang een vraagstuk geweest hoe die Phytophthora eigenlijk ontstond en voort leefde telken jare. Vroeger meenden de telers dat deze ziekte reeds in het pootgoed zat, later bij nadere onderzoekingen is gebleken dat deze ziekte kiemen voortbestaan in den grond. Daarop is men onderzoekingen gaan doen om de grond te disinfecteeren tegen deze kiemen, Dit blijkt niet mogelijk te zijn, en rest ons dus niet anders dan de kiemen te bestrijden op de plant zelve. By vochtig broeierig weer planten die kiemen zich op de planten en verbinden zich door draden van de eene plant op de andere, geen wonder dus, dat wanneer een maal de ziekte is geconstateerd deze zich sterk verbreidt. Wanneer de schimmelzaden, een wit pluis of sporendragers zooals we die noemen, uitwaaien over het veld en -de gaatjes in het blad hebben geboord, dan gaat men de bladeren bruin zien worden en is eigeniyk het tydstip van bestryding reeds voorby. Velen gaan nog sproeien als de ziekte eenmaal is opgetreden. Beter is echter te sproeien met de Bor- deauxsehe of Bourgondische pap voordat men de ziekte constateerd. Die bordeauxsche pap komt oorspronkeiyk uit Bordeaux. Een eigenaar van een wyn- gaard had veel last van diefstal van zyn druiven. Ten einde daaraan een einde te maken ging hy zyn boomen bespuiten met kopervitriool. Het bleek echter daarna, dat bij de ingespoten boomen geen meeldauw meer optrad en by de niet ingespoten planten wel. Op die ondervindingen zijn wy ook gaan voortbouwen voor de bestryding voor aard appelziekten. Hoe werkt nu eigeniyk die Bourgondische of Bordeauxsche zullen velen uwer zich wel afvragen. De Pap bestaat uit een oplossing van ko pervitriool en kalk met water of uit koper vitriool met watervrjje soda ofsodex. Nu is de hoofdzaak voor een goede bestrijding van de schimmelzaden dat het blad in zijn geheel wordt bespoten. Over het geheele blad moet een heel dun fyn laagje pap komen, die kie men kunnen niet tegen het koper en derhalve wordt het bruin worden van de bladeren by goede behandeling zoo goed als voorkomen. Een veel voorkomende fout is hier ook dat er te laat gespoten wordt, waardoor niet alle bladeren een laagje pap krygen.Hetis voor den landbouwer zeer moeiiyk vast te stellen, wanneer de klimaat zich leent voor het op treden {van de Phytophthora. Als proef is thans de radio te hulp geroepen om de land bouwers te waarschuwen voor het tydstip waarop de schimmelplanten tot ontwikkeling komen. Daartoe is noodig, geen lagere tempe ratuur dan 10 graden Celsius, gedurende het etmaal 4 uren dauw, 8 bewolking en een regen van m.M., dan loopt men de groot ste kans dat de schimmelplanten zich gaan ontwikkelen en de tyd voor sproeien is aan gebroken. Thans zal wanneer die critieke etmalen aanbreken door het Kon. Meteriolo- gisch instituut te De Bilt vier maal daags achter het weerbericht de raadgeving volgen landbouwers spuit uwe aardappelen. Ook Vas Diaz zal het 's avonds achter de persberichten U mededeelen. Nadat deze mededeeling is gedaan zullen eerst een dag of vier daarna de eerste ver schijnselen zijn waar te nemen. Deze voor lichtingsdienst staat echter nog in de kinder schoenen. Wy weten ook nog niet absoluut dat na die raadgeving onverwyid Phytoph thora zal optreden bij uwe planten. Daartoe zullen wy dit jaar met die voorlichtingsdienst proeven nemen. Zy die daaraan willen mede werken geven op een door ons verstrekte for mulier op, wanneer werkeiyk na die bericht geving Phytophthora optreedt. Het Jligt voor de hand dat, nu thans op vier plaatsen de waarnemingen geschieden, dit niet te volledig ia.Wannee::onsdanook werkeiyk is gebleken dat mej te De Bilt geiyk heeft gehad en dat na hun waarschu wing de ziekte werkeiyk is opgetreden, dat men meerder controlestations zal noodig heb ben. Thans berust die berichtgeving op vier waarnemingsplaatsen, n.l. in Friesland, in Noord-Holland, in Zeeland en in Klaaswaal. Intusschen hoop ik dat ik thans met meer succes die formulieren mag uitreiken dan by de controle van de erwten een vorig jaar. Toen is de medewerking zeer gering geweest. Van de 800 lysten mocht ik er slechts 50 terug ontvangen. Aan de beproeving zelf wordt hier nog byzonder weinig gedaan, waarvan wy de oorzaak wellicht moeten zoeken in de slechte uitkomsten. Echter vraag ik U, hoe sproeit U Uwe planten en hoeveel keer en. Wellicht zal er iemand zeggen dat hij by wel sproeien nog meer zieke planten had, dan op het stuk land waar niet gesproeid was. Dit be hoort echter absoluut tot de zeldzaamheden en kunnen niet als regel worden aangeno men. Wel is het een feit, dat de plant by besproeiing langer groen biyft. Hoe, dat weet men nog niet, doch by het blijven sproeien moet men juist de resultaten be- oordeelen, men kan niet rekenen, dat, indien men eenmaal gesproeid heeft, men er af is, want die regel gaat niet op, het kan zelfs gebeuren dat een keer sproeien heele- maal niets geholpen heeft. Wanneer men daags of 's nachts na het sproeien weer regen heeft gehad, dan is de bestrijding door het sproeien van den vorigen dag weer weg, de pap is van de plant afgeregend en kan dus geen dienst meer doen, dan moet men weer gaan beginnen. In Friesland sproeit men soms wel van 7 tot 8 keer en tenslotte, wanneer het loof te lang groen biyft, gaat men de plant dood sproeien. Dit dood sproeien geschiedt met een meng sel van 25 ijzervitriool en 3 k 4 koper vitriool. Van dit mengsel gebruikt men 1000 tot 1200 L. per H.A. Het slechte resultaat met het sproeien kan, zooals daar straks reeds gezegd, ook liggen aan het feit, dat te laag gesproeid wordt, ook nog in het bereiden van de pap. Voor goede Bordeauxsche pap gebruikt men 1£ K.G. kopervitriool en 1 K.G. ongebluschte kalk op 100 L. water. Inplaats van 1 K.G. ongebluschte kalk kan men ook 2 L. droge gebluschte kalk nemen. Men werpt de koper- vitriooloplossing by de kalkoplossing, niet andersom. Voor Bourgondische pap neemt men 1| K.G. kopervitriool en K.G.sodex op 100 L. water. Velen Uwer zien ook tegen de kosten op, echter, wanneer men goed sproeit, zy'n die kosten gemiddeld f 10, per H.A. en die worden ruimschoots vergoed door het betere Dus heeren neemt allen Uwe maatregelen tydig om Uwe producten op beter peil te brengen. De voorzitter gaf daarna gelegenheid om vragen te stellen. De Bonte vroeg of er reeds gevallen be kend zyn geworden na de eerste bericht geving van de Bilt, die plaats heeft gehad op 8 en 9 Juni j.l. De heer Verhoeven zeide, dat men het niet met zekerheid heeft kunnen vaststel len, doch dat de blaadjes voor onderzoek zijn opgezonden naar Wageningen. De Bonte meende, dat, indien de ziekte na de berichtgeving niet optreedt, dit de waarde zal verminderen. De heer Verhoeven gaf toe, dat het ge was moet medewerken voor het optreden van de ziekte. Al treedt de ziekte niet direct op, dan kan en zal ze het toch elders doen. Voogd uit Goedereede vroeg, hoeveel per H.A. gesproeid dient te worden. De heer Verhoeven zeide, van in het be gin 500 L. per H A. en later, als het blad den grond geheel onder zich heeft, 800 a 900 L. per H.A. Aanbeveling verdient het, geen brak water te nemen, dit werkt schade lijk op de pap. Ook zal het wel voorkomen dat de ziekte zich sterker zal laten zien op de zware, dan op de lichtere gronden. Ook is bewezen, dat Phytofhthora minder voor komt bij de aardappelen die op bedden zijn gezet dan op plat land. De heer Mys dankte spreker voor de in lichtingen in zyn betoog gegeven. De heer Van der Waal, controleur der Holl. My. van Landbouw te Klaaswaal, gaf in een sfcatistiekje aan dat het gemiddelde percen= tage ziek in '27 belangryk hooger was dan in '26, waarvan de oorzaak gezocht moet worden in het veelvuldig en vroegtydig op treden van bladluizen. Gelukkig echter bleek dat van de nabouw 1927, dus dit voorjaar minder ziek voorkomt. Wel is waar komen dit jaar ook weer verschillende eigenaardige afwijkingen voor, die vermoedeiyk zullen moeten worden toegeschreven aan buren- besmetting en het te laat opzuiveren van de zieke planten. Vooral hier op Flakkee heeft men nog wel eens de gewoonte om indien men pootgoed heeft, haast vry is van ziek, te gaan poten midden in een stuk aardappelen dat veel meer ziek vertoont. Het is reeds meerdere malen gebleken, dat men op die manier een heel goede stam ten gronde maakt. Wanneer die burenbesmetting heeft plaats gehad, kan men dat goede poot wel weer spoedig op hun peil brengen, doch dan is het een vereischte dat men groen de aardappelen rooit, steeds vroeg tydig en zeer nauwkeurig de zieke planten verwydert. Groen rooien verdient steeds de voorkeur om zetgoed te verkrijgen met wei nig ziek. Rijp rooien geeft over 't algemeen, behoudens natuur een enkele uitzondering slechter resultaat. In 1927 was er in het per centage ziek op de eilandengroep weinig verschil. Over 't algemeen houdt men de termyn voor vroeg rooien erg rekbaar, on langs vertelde mij een boer dat hij zijn aard appelen ook vroeg had gerooid, waarop ik hem vroeg en om welken tijd heb je dan gerooid, waarop ik ten antwoord kreeg laatst Augustus, vroeg rooit men als men ze voor Augustus rooit, dus van half tot eind Juli, dat is de juiste tijd, ook verdient aanbeveling om niet te rooien bij erg nat weer, ook dit heeft weer invloed op het voortbestaan van ziek. In 1928 is overal vooruitgang te bespeuren op het percentage ziek, behalve in Voorne en Putten. Flakkee staat er thans heel goed voor, denk nu echter niet, nu behoeven we het zoo nauw niet te nemen, want desillusie is weer gauw gekomen. De keuringscommissie is dit voorjaar tot de conclusie gekomen dat het gemiddelde percentage ziek in de monsters, waarvan perceelen voor keuring zijn aangegeven, lager is dan van de monsters, waarvan niets wordt aangegeven. De oorzaak hiervan moet worden toegeschreven aan het gebruik van groen gerooid pootgoed voor eigen gebruik en wel licht ook Yoor een gedeelte aan de meerdere zorg, welke men na de keuring aan eigen poo goed besteed heeft. Di oorzaak dat Flakkee goed vooruit is ge;aan, moet ook voor een deel worden toe geschreven aan de invoer van pootgoed uit de stam Waaiboer, zaak is het echter toch weer steeds goed op te letten, want de stam is soms weer vlug weg. 't Gebeurt ook dikwijls bij de keuringen dat de boeren moeten worden teleurgesteld, wat toch aan hen zelf meestal te wyten is. Velen van de telers schenken nog voldoen de aandacht aan het uit elkaar houden van rijp en groen gerooid pootgoed. Zaak is het echter de kwaliteit nog steeds hooger te voeren hiertoe is noodig dat nog minstens eens zoo veel aangiften moeten binnen ko men voor keuringen, waardoor dan nog eischen worden gesteld. Ook het zich meer gaan toeleggen op het kweeken van een eigen stamboom en het voorkiemen van pootgoed kan leiden tot beter resultaat. Aan dit laatste wordt gelukkig tegenwoordig al veel gedaan. E'ke teler welke aan de keuringen deel ne„mt moet zooveel mogeiyk zyn eigen pootgoed telen, of van de beste velden aan koop an. Echter door een eenvoudige stamselectie en groan rooien is het betrekkeiyk gemak kelijk en uitvoerbaar om in 3 a 4 jaren tyd een eigen stamboom te vormen voor eenige H.A. land. Flakkee moet zorgen dat hij zalf zyn pootgoed verbouwd, Flakkee. kan goed pootgoed leveren. Flakkee moet trachten zelf een goeden uitvoer te krijgen van zyn pootgoed. Flakkee kan indien in het binnenland geen afzet gebied te vinden is,, wann9er er groote kwantums pootgoed be schikbaar zijn zich gaan toeleggen op afzet in het buitenland, dien weg moeten we op. Telers denkt er aan de zieken vlug opruimen en de planten groen rooien dat is het fun dament voor de goede selecteur. Do lieer Van Riel zeide h6t gelukkig te vialen dat gebleken is dat, al is het dan voor de derde aardappeldag, er nog zooveel belangstelling getoond is. Hij deelde verder me Ie dat de cursus voor aardappelenteelt deze week beginnen zal met een 40 tal menschen, het doel met deze cursisten de landen in te trekksn en aldaar practisch les te geven, in de hoop daarmede een 40 tal go-de selecteurs te vormen. Spreker zeide dat de heer Verhoeven ook in zij a rede had gesproken over het niet sproeien met bordeauxsche of bourgondische pap on-.dat men watergebrek heeft. Daartoe zal de heer van Riel een onderzoek instellen of het werkelijk veel invloed heeft welk water men gebruikt voor het bereiden van die pap. De resultaten zullen daarvan ten spoedigste worden medegedeeld. Op verschil lende plaatsen, stelde spreker zich voor, monster water te nemen en daarmede op de school groeven te zullen nemen. Indien mocht blijken dat het water niet deugt, althans schadeiyke bestanddeelen be vat voor de maken van de benoodigde pap, dat dit er dan zal mogen toe medewerken hier spoedig een waterleiding te kry'gen. Drirna dankte de voorzitter de heeren Van der Waal en Van Riel voor hun uiteen zettingen. Hierna werden nog enkele vragen gesteld die door de heeren sprekers werden beant woord. INGEZONDEN STUKKEN herroepelijk aan God (3 Moz. 27-28). Person*! rem" vielen moesten si vervloekt waren, moea leefde worden verbrail rykdommen dier oe meestal verbeurd verb eigendom der priester het eigendom der kerk In het N. T. komt delijk voor in de betee iets ten eeuwigen vei geven. De R. K. Kerk alleen zaligmakende ke| buiten haar geen za (Enkele verzachtende oï door het toch in somt INGEZONDEN M behoort op fietstochter: en genezing bij doorzit* steeds een dof be 80 cfl den, I (Baiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken die vulf-~n8 het oordeel der Redactie niet aan den eio a vun uiterste beknoptheid voldoen, worden fcsrzijda gelegd. Kopie wordt niet terug gezonden VL.OEK-VERBOD. Toen ik een paar weken geleden op mijn bur;au kwam, werd mij een brief uit Mid del aarnis, naar aanleiding van het vloek- verboi te dier plaatse, ter inzage en beoor deeld g voorgelegd. Ofschoon ik my met derge'yke gemeentebesluiten niet inlaat, gaf mij da inhoud van dat schry ven aanleiding, de zaak eens van nabjj te zien, en besloot den gsachten briefschrijver door middel van Uw blad te beantwoorden, geloovende meer in het belang van het algemeen te handelen. Vooral scheen mij dit middel zeer juist te zijn, omdat de schry ver van den brief heele- maal goen kwade bedoeling had, noch tegen my, noch tegen het geachte gemeentebe stuur. In het laatste geval zou ik stellig een afschrift aan het gemeentebestuur heb ben goz rnden, indien er ook maar één wan klank in zou zijn gekomen. Het doel van den schrijver was alleen om eons iets te weten te komen wat hij, en wellicht me^ met hem, niet weten. Jk legin dus het antwoord op dien brief met da vraag j Wat is vloeken Vele menschen weten niet eens wat vloeken is. Vloeken is iemand iets kwaads wer.se) len, en God als uitvoerder van dien wensch aanroepen, m.a.w. we bidden God, dat Hij onzen wensch vervulle. Erger kan het toch wel niet. Een vloek is altijd het uitvloeisel van wraak, haat, gekrenkt eer gevoel, despotismus, in een woord iets zon dig", en nu willen en bidden wij, dat de God der liefde en gerechtigheid onze bondgenoot wordt e a het zondige doet wat wij weuschen. Een vlok tegen zichzelf is meestal met een eed verbonden. De vloek tegen anderen als middel van wraak, bestond reeds in het oude testament. Dikwijls worden overtredingen van Gods wetten met een vloek bedreigd. De R.K. Kerk doet dat nog heden by grove overtrodingen of kettery. (Anathema). Bij de Grieken beteekende dat woord, iets aan da goden gewyd, of geofferd, in den tempel neergelegde gave. In het He- breeuwsch heet het, „cherem" d.i. iets on- lijk is zalig te worden, wel gelden). Indien nu i Kerk in den ban wordt; zeggen, dat hij van ai wordt teruggehouden wat tot zijn geestelijk t is afgescheiden, en aan ver der ve onherroepelijk dat hy zich bekeere. Vo geen zaligheid meer mc vervloekt. Ik heb hiere liggen uit het jaar 1576 Vervloekt de lendenen gebracht; vervloekt den gedragen; vervloekt de gevoed; vervloekt het h vervloekt den grond die vloekt den akker dien gij zyn zij, die met u in a omgang hebben; vervloei en eeuwigheid, Fiat, Fia Tegenwoordig wordt 1i gevallen de banvloek i tegenover staat, dat dc dingen van kerkelijke 1 door andere ongehoorzaai door de daad zelf aan d ningen? van den banvloé- Zoo bijv. indien een roo| land lid wordt van S. D.I in den ban, De beteekenis van hé vervloeken in het O. Ti duidelijk zijn, en het is dl dat naïeve en weinig onq een reuzen afschrik hade om gevloekt of vervloei beweegredenen van vlos zijn altijd, despotismus, gekrenkt eergevoel of ondeugden, die in strijd z zelf. Toen God alles had] dat het goed was, zegencj God zelf in den beginne 1 de mensch vervloeken. Él naar het beeld van'God God gezegend, beiden bi eeuwig te aanschouwen] zondige wezens gaan elkaa toewenschen en bidden Gj wenschen te vervullen, wil wat de ander wil, of gelooft wat de ander gel^ te vloeken of te vervloek het recht, en het zal var of wij Zijn zegeningen of deelachtig worden. Niet alleen de R.K.Kei vloek uit, er zijn ook nog godsdienstige of kerkelijl die dat doen, al wordt da vorm gebruikt, de bedoeli en misschien nog erger, j wensch niet zoo klaar en In het algemeen verstaan Gods Naam oneerbiedig te te lasteren, en het iszek^i enkele gemeentebesturen sen, om daar, waar d®z; wortel geschoten te besti gaanOfschoon in onze gij besluiten wel een steunp zoo kan men door zulke voor groote moeilijkheder Bijna alle gemeentebeslui zoogenaamde vloeken w luidens Den Naam van gebruiken wordt gestraft] tien gulden, enz. Het woord „God" is nog God. Wy* zeggen God, de Dieu, de Latijnen zeggei Door dat woord willen Opperwezen aanwijzen, heelemaal onbekend is. Si het jaar, was het aan de het O. T. vergund, dien Na] maar deze Naam is ver. Joden spreken nog wel dat was die Naam niet. hoe de Naam van God is, moeilijk om te verbieden, God vloekend wordt gebr het, indien het heette: vloekend of oneerbiedig bedoeling van zulk een be heel goed, maar de wet ti aan van wat onze bedoelin vraagt altijd, wat zegt de niet wat bedoelt de wetgej wetgever niet naar de b| overtreder. Tot op heden

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2