Voor liuis en hof. Zomersproeten ver- Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. BINNENLAND Gemengd Nieuws. 2 ONZE EILA.NDEN TAN WOENSDAG 20 JUNI 1 928. dieren gevraagd, die in Nederland zijn ge- boren en wel in inzendingen van vijf stuks als één geheel. Ofschoon bij de keuring geen onderscheid zal worden gemaakt tusschen witte ongehoornde en bonte of gehoornde dieren wordt toch zooveel mogelijk eenheid te dezen opzichte in de groepen van vijf dieren nagestreefd, waardoor deze groepen een prettiger aanzien zullen geven. Voor alle op deze tentoonstelling ingezonden dieren zal later een diploma worden uitgereikt, waarin is neergelegd, dat de betreffende bokken en geiten het voorrecht hebben noten bij dit puikje van den veestapel te zijn uitgekomen. De reeds vrijwel verzekerde inzending zal vermoedelijk bestaan uit een twintigtal collecties van vijf stuks, vermeer derd met nog een dertigtal reserve-dieren. Ten slotte rest ons nog te vermelden, dat vanwege de gehouden vergadering een motie werd aangenomen om er bij de regeering op aan te dringen wel in overweging te willen nemen zoo mogelijk een verhooging der on toereikende rijksbijdrage ter bevordering van de fokkerij te willen bevorderen. Waar ergens op het gebied der fokkerij, dan is een behoorlijke steun van regeerings wege hier zeker op zijn plaats, daar het een belang geldt niet alleen van bijzondere maat schappelijke beteekenis, maar vooral van de minimaal kapitaalkrachtigen, waarvan het te loven valt, dat zij ondanks gemis aan vol doende financiën, toch datgene door noesten ijver en energie hebben kunnen bereiken waarvan onze nationale tentoonstelling in Den Haag zal getuigen. JUNI IN DEN TUIN. De groententuin. Onder normale omstandig heden schrijven we van de maand Juni als de maand van kleuren en geuren, van het volop genieten der zomerweelde enz. Zoo af en toe breekt het zonnetje wel eens even door en maken we elkaar gauw even wijs, dat nu de zomer komt, doch nauwelijks hebben we dit bakerpraatje rondgestrooid, of het is al weer mis. Gure windvlagen herinneren ons meer aan den herfst dan aan den zomer en van genieten in den tuin komt maar zeer weinig. Onder deze omstandigheden zijn we heel gauw geneigd, de aandacht aan onzen tuin tot een minimum te beperken. Dit nu is juist verkeerd want door het tegenwerkende weer, heeft de tuin onze zorgen meer noodig dan ooit. Het ongunstige weer houdt den groei onzer groenten en bloemen geducht tegen, doch het onkruid groeit vrijwel onder alle omstandig heden en zoodra wij onze zorgen even laten verslappen, hebben ze de overhand en is het heelemaal mis. Door de vele regens slaat de grond dicht en vormt zich een vaste korst, hetgeen om meerdere redenen ongewenscht is. Als een gevolg hiervan kan de lucht en ook de warmte niet zoo goed de grond indringen, waardoor de wortels niet naar behooren kun nen functioneeren wegens gebrek aan voldoen de zuurstof. Daarom terdege de schoffel en hark gehanteerd, den strijd aangebonden tegen het onkruid en trachten te maken wat er nog van te maken is. Werk is er in iedere tuin altijd ruimschoots voorhanden. Wel staat de tuin zooals de uit drukking luidt nu in het zaad, doch meerdere onzer planten hebben een kwijnend bestaan. Vooral de boonen hebben het kwaad te ver antwoorden en alle voorteekenen wijzen er op, dat we een slecht boonenjaar zullen hebben, dus dure en slechte boontjes. Een reden te meer dus, om de afwachtende houding te wijzigen voor een actief ingrijpen. Voorzichtig inspecteeren we de boonen en gaan we na of er bruine vlekken op voorkomen. Als veilig heids- en voorbehoedsmaatregel zaaien we in een platte bak zeer ondiep (ongeveer 1 c.M.) nieuwe boonen en plaatsen deze op een zon nige plaats, bedekt inet een glasruit. Zoodra de plantjes goed doorkomen wordt deze glas ruit verwijderd en deze plantjes dienen om de niet opgekomen planten in den tuin te ver vangen, of degene welke om andere redenen na het opkomen weer zijn gesneuveld. Op deze wijze kunnen we nog heel wat goed maken. De Bloementuin. Dat ook hier de sporen zijn waar te nemen van het ongunstige weer, behoeft geen nader betoog. Meerdere bloemen zullen danig zijn verwaaid, waardoor ze een ontijdig einde hebben gevonden en ons niet hebben gebracht, hetgeen we wel hadden ge hoopt en verwacht. Door deze oorzaken heeft de tuin reeds vroeg een herfstachtig karakter gekregen, hetgeen we gedeeltelijk ondervangen, door de opengevallen plaatsen te beplanten met eenjarige zaadbloemen. Afgestorven en geknakte bloemstengels worden zorgvuldig af gesneden en voor zoover dit nog niet heeft plaats gehad, worden de hiervoor in aanmer king komende planten stevig aangebonden en gesteund. Velen zullen voor deze nalatigheid reeds geducht zijn gestraft. Vooral de pioenen mogen we hierbij niet vergeten, daar anders de zware bloemen zeker omknakken. Een zeer practisch middel is het plaatsen van stokjes rondom de plant en deze stokjes onderling met ijzerdraad verbinden, waardoor een uit stekende bescherming wordt verkregen, welke niet al te veel in het oog valt. Uitgebloeide trossen der seringen worden zorgvuldig af gesneden, daar anders voor zaadvorming veel sap wordt onttrokken. Verschillende onzer kamerplanten als cy clamen en azalea's worden nu naar buiten ge bracht, om verzekerd te zijn, dat ze den vol genden winter opnieuw rijkelijk zullen bloeien. De cyclamen worden met pot en al tot den rand ingegraven op een schaduwrijke, evenwel niet te donkere plaats. De azalea's verlangen eenzellfde plaats, doch deze worden met de wortes in van te voren klaar ge maakten grond met veel bladaarde en zand. gezet. Ook de tijd voor het zaaien van verschillen de tweejarige planten is nu aangebroken, Onder tweejarige planten verstaan we planten, welke het eerste jaar worden gezaaid en op groeien en welke het volgende jaar bloeien. Hierin is een uitgebreide keuze. We zaaien buiten in den vrijen grond of in een bak waar van de grond eerst omgespit en fijn is gemaakt. Luchtig zaaien, gieten is nu niet noodig en na het opkomen worden de plantjes verspeend. Ze verlangen een beschut, schaduwrijk plekje. INGEZONDEN MEDEDEELING. dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. MIDDELHARNIS. Donderdag 21 Juni hoopt onze oudste mannelijke ingezetene, de heer Adr. KoudtJzer (Visscherstraat),zyn 91sten verjaardag te vieren. De landbouwer J. v. d. M. reed Maan dagavond op de fiets in de volle kreek by het kunstwerk aan de Kaaidreef. Druipnat kon hij naar huis terugkeeren. Postduiven-sport. Op Zondag 24 Juni zal de Postduiven-vereeniging „Seinpost*' deelnemen aan een wedvlucht vanuit Mon- targis (Frankrfik), afstand 431.405 K.M. Des morgens 6 uur zullen de duiven worden gelost. By W. v. d. Niouwendyk in de 2de Wei- straat is Zondag een postduif komen aan vliegen, gemerkt: NURP Sq PD82. Centrale Veiling voor Goeree Ovcrflakkee te Middelharnis, Veiling van Vrijdag 15 Juni 1928. Bloemkool (le s.) 14,10tot 18,70 p. lOOst. (2e 3.) 10,70 tot 16,70 p. 100 st. (3e s.) 6,40 tot 13,60 p. 100 st. uitschot 2,60 tot 6,60 p100 st. Komkommers (le s.) 13,10 tot 14,20. (2e s.) 11,40 per 100 st. (3e s.) 5,60 per 100 st. Peen f 7,60 tot 10,80 per 100 bos. Rabarber 6,60 tot 6,80 per 100 bos. Sjalotten 2,80 per 100 bos. Asperges 35,— per 100 bos. Sla le soort ƒ1,— tot 2,70 per 100 krop. Postelein 18,— tot 21,70 per 100 k.g. Aardbeien 20,90 tot 24,70 per 100 pond. Tomaten 0,12 per pond. Kaas (komyne) J 0,20 tot 0,25 per pond. Kaas (20 plus) 0,30 tot 0,31 per pond. Boter 0,95 tot 1,01 per pond. Veiling van Maandag 18 Juni 1928. Bloemkool (le s.) 16,— tot ƒ20,50 p. 100 st. (2e s.) 13,70 tot 18,70 p. 100 st. (3e s.) 7,30 tot 14,40 p. 100 st. uitschot 2,50 tot ƒ9,80 p. 100 st. Komkommers (le s.) 11,— tot ƒ15,30 per 100 st. (2e s.) 10,10 p. 100 st. (3e s.) 8,90 p. 100 st. Kropsla (le s.) ƒ1,—tot ƒ1,50 per 100 krop. Kropsla (2e 80,20 tot 0,60 per 100 krop. Rabarber 7,10 per 100 bos. Peen f 7,80 tot 12,— per 100 bos. Asperges 49,— per 100 bos. Spinazie J 4,30 tot 15,— per 100 k.g. Postelein 17,60 tot 20,10 per 100 k g. Peulen 48,— per 100 k.g. Tomaten 9,50 per 100 pond. Aardbeien 15,60 tot 19,— per 100 pond. Honing 0,60 per pot. Kaas (komyne) 0,24 tot 0,25 per pond. Kaas (20 plus) 0,30 tot 0,31 per pond. as (volvet) 0,60 per pond. Boter ƒ1,— tot per pond. SOMMELSDIJK. Op Donderdag 5 Juli a.s. des namiddags 2 uur zal ten huize van den arts S. Knöps gelegenheid zijn tot kostelooze inenting of herinenting. Het zoontje van J. S. had het ongeluk door een banaanschil zoodanig uit te glfiden, dat hij daarbij een been brak. Voor onderwijzeres is geslaagd mej. T. Kieviet alhier. De bankwerker H. v. d. D. had bij het verrichten van werkzaamheden in de remise der R. T.M. het ongeluk een gedeelte zijner pink af te klemmen, welke spoedig door den geneeskundige verbonden werd. Aan de Kweekschool te Hellevoetsluis slaagde voor het onderwijzersexamen de heeren J. Spee en v. Nimwegen. Mej. T. Kieviet slaagde dezer dagen voor de acte nuttige handwerken. Sport. Te laat, om in ons vorig num mer nog vermeld te worden kwam bfi Vol harding het bericht binnen dat zfi Zondag Neptunes zou ontvangen. Zoo zagen we Zondag de blauw-gestreepte gasten op het „Stadion". Er woei een harde wind schuin op het zuidelijke doel, en de gasten hebben 't eerst er last van door al gauw met 2—0 achter te staan. Maar een paar minuten later hebben ze succes als tot tweemaal toe de bal in 't net wordt geloopen. En voor half time brengt door een mis verstand in de V.H.D. achterhoede Neptunes het op 3-2. Na het draaien is Fortuna niet met de jongens van Volharding. Ofschoon hetgeen eenzijdige wedstrijd was, wilde het bi) Vol harding niet boteren in de achterhoede. De anders zoo safe-linie zag zich nog 8 x ge passeerd waartegen Volharding nog 1 x wist te doelpunten, zoodat Neptunes, de in volkomen harmonie gespeelde wedstrijd met 6—3 won. De heer Nagtegaal leidde als fluitist, als gewoonlijk, deze wedstrijd op goede wi' DIRKSLAND. Voor roode en gemengde Klavers wérd op de verkooping van j.l. Vrij' dag besieed vanaf 30 tot 82 cent per Roede. Het fanfarecorps „Amicitia" geeft a, Donderdag bij gunstig weer, een concert in de tent. HERKINGEN. Het kerkgebouw der Geref. Gemeente alhier is onderhands verkocht aan den heer C. Holleman alhier. Het bouwen van een schuur voor rekening van den heer J. M.van Eek alhier, is bij aanbesteding gegund aan P. C. van Eek, Dirksland, timmermanJ. Duhen, Dirks- land, metselaar; Wed. Klem, smid en K, Kareis, schilder beiden alhier. In de kerk der Geref. Gemeente alhier hoopt a.s. Woensdagavond 6J voor te gaan Ds. Hofman van Krabbendfike. GOEDEREEDE. De afgeloopen week wer den door de garnalenviscchers van 90 100 K.G. garnalen per dag en schuit gevangen. De collecte gehouden alhier ten b voor den Gewapendsn dienst heeft opgebracht 10,84. De afgeloopen week zijn hier de laatste 50.000 K.G. gedroogde cichorei verscheept. Door den Gemeenteraad alhier is 50, subsidie verleend aan de muziekvereeniging Apollo." Tfidens het onweder zfin hier in de omgeving eenige telefoonpalen verbrijzeld en uit de grond gerukt. Persoonlijke ongeluk ken vielen niet voor. GUDDORP. a.s. Woensdagmiddag zal ten huize van den geneesheer, kostelooze inenting plaats hebben. Zaterdagavond werd door Notaris v. d. Sluys van Dirksland een woonhuis bewoond door Jn. v. d. Wende, bij inzet verkocht, Hoogste bieder A. Lokker voor 265, De garnalenvisschers hebben de afge loopen week van 100—200 K.G. garnalen per week en schuit gevangen. In de weervisscherijen werden 19 zal men gevangen. Tfidens het onweer sloeg de bliksem in een der wieken van den Molen van P. Voogd. NIEUWE TONGE. A.s. Zaterdag zal de P.V. de Gevleugelde Bode, alhier, een vlucht houden vanuit Poitiers, afstand 635 887 K.M. A.s. Maandag, 25 Juni, zal van des nam. -4 en 6 8 ure in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier, gelegenheid worden gegeven tot het voldoen der huur van de de zitplaatsen. Vergadering van het Begrafenisfonds „Eigen Hulp" te Nieuwe Tonge, op Zaterdag 16 Juni 1928, des namid dags 7 uur, in het Gymnastieklokaal der Openbare Lagere School. Voorzitter! de heer J. v. Vliet. De Voorzitter opent de vergadering en betuigt zjjn leedwezen over de geringe op komst, ondanks de keuze van het Bestuur om haar op Zaterdagavond, welke hiertoe toch zeker by uitstek geschikt is, te houden. Hfi verzoekt nu den Secretaris de notulen der vorige vergadering te willen lezen, welke daarna, onder dankzegging aan den Secretaris, onveranderd worden vastgesteld. Thans Btelt spreker aan de orde punt I der agendai Voorstel van het Bestuur tot Dit voorstel beoogt een verhooging der uitkeeringen voor leden van 18 jaar en ouder van 100,— op ƒ120,—, behoudens toe stemming der Verzekeringskamer. Na stemming biykt dit voorstel met alge- meene stemmen te zijn aangenomen. De Voorzitter memoreert vervolgens nog even de verhoogingen, welke gedurende het ""•jarig bestaan der vereeniging zfin inge voerd, en wel tot vijfmaal toe, nl.: in 1919 van 50,- op 60,- 1921 60,- 75,- 1925 75,- 90,- 1926 90,- 100,- en 1928 100,- 120,-. Daar verder niets meer te behandelen is, wordt de vergadering door den Voorzitter op de gebruikelijke wy'ze gesloten. OUDE TONGE. Te Hellevoetsluis slaagde dezer dagen voor de acte Nuttige hand werken Mej. P. Vos, alhier. Tegen Donderdag 21 dezer des n m. 7 uur is een openbare raadsvergadering be legd. Dhr. W. de Berg had het ongeluk zoo danig te vallen dat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen en ge durende eenigen tyd geen werk zal mogen verrichten en dhr. J. Abresch kreeg zulk een klap van een paard tegen zfin schouder dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen terwfil dhr. E. J. de Winter het onge luk had van een vrachtauto te vallen. Ge lukkig liep dit ongeval met slechts eenige diepe vleeschwonden nog goed af. Het motorschip „Vriendschap" schip per P. J. den Roofien werd op de Noord aangevaren door een der Fop Smitbooten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch het schip bekwam veel averij. Assu rantie dekt de schade. Alhier wordt vlas verkocht voor ƒ300 a 325 per gemet. Dhr. F. Osseweijer heeft onderhands verkocht een woonhuis, staande aan de Emmastraat, aan dhr. Anth. Hameeteman. OOLTGENSPLAAT. De muziekvereeniging „U.D.I." en de zangvereeniging „V.O.V:' zullen op 25 Juli a.s. deelnemen aan het te Oude Tonge te houden nationaal concours, Zaterdagmiddag werd alhier een voet balwedstrijd gespeeld door de vereeniging „Voorwaarts" van hier tegen „S.M.O." van Middelharnis, welke gewonnen werd door „Voorwaarts" met 6-4. De heer C. de Vos heeft z(jn woonhuis, staande aan het Weespad, onderhands ver kocht aan den heer Ohr. Korte weg Lzn. Door den heer Iz. van den Boogert is aan B. en W. vergunning aangevraagd voor het plaatsen van een gasmoter ten hoogste 7 P.K. in zijn wagenmakerij aan den Zuide lijken Achterweg. ROCKANJE. De commissie op initiatief van Mevrouw Zeeman hier gevormd ter in zameling van gelden voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin-Moeder heeft met assis tentie van de dames Jelle Pool en Hennie Hardeman bijeengekregen 78,875. De com missie bestond uit de dames J. Zeeman- Stoett voorzE. de Waal-Sterk, P. E. Vjjf- vinkel-Krufit, L. Trouw-Piek en W. A. Ch. van Rjj-Klop. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben na de toezending van de beide ont brekende stukken besloten tot toelating van den heer A. Visser als gemeenteraadslid ter opvolging van wfilen den heer L. Trouw en als afgevaardigde van Rockanjes Gemeente belang. VEILINGSBERICHT van Vrijdag 15 Juni 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Veilings vereeniging „Oostvoome". Kropsla 0,70 tot 1,30 per 100 krop. Postelein 0,02 tot 0,06 per k.g. Aardappelen 18,- tot ƒ21,— per 100 k.g. Aardbeien 0,29 tot 0,75 per k.g. Groote boonen ƒ23,—tot 27,—per 100kg. Boonen dubb. stam 66,— tot 72,— per 100 k.g. Stamsnyboonen 47,— tot ƒ52,— p 100 k.g. Stoksnijboonen 61, tot 70, p. 100 k.g. Tomaten A 0,63 tot 0,67 per k.g. AA 0,65 per k.g. B 0,55 tot 0,58 per k.g. C 0,57 tot 0,59 per k.g. CC 0,28 tot 0,32 per k.g. bonken 0,38 tot 0,42 per k.g. Peen ƒ7,— tot 19,— per 100 bos. Bloemkool ƒ5,— tot 14,— per lOOstuks. (2e s3 tot 7 per 100 stuks. Sjalotten 1,20 tot 2,20 per 100 bos. Rhabarber 1,40 tot f 5,60 per 100 bos. Doperwten 0,25 tot 0,28 per k.g. Peulen 0,32 tot 0,33 per k g. Witte Asperges 0,42 tot J 0,54 per bos. Blauwe Asperges 0,22 tot 0,32 per bos. Kipeieren 4,90 tot 5,20 per 100 stuks. Eendeieren 4,80 per 100 stuks. Aanvoer 34769 stuks. INGEZONDEN MEDEDEELING. SOMMELSDIJK. GeborenPieter, z. v. Jacob Kievit en Lena Vyfüuize. Ondertrouwd: Jan Looij, 23 j. (Middel harnis) en Cornelia Doornhein, 27 j. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Cornelia, d. van Pieter Coraelis van Dongen en Klaasje Maria VerweljJohan- nis, z. van Cornelia Pieter Roodzant en Cor nelia Mooyaart; Tbeodorus Matthijs, z. van Petrus Vervloed en Elizabeth EsserJohan- nis Gerardus, z. van Cornelis Leonardus Rom- melse en Ludovica Tuns; Dingena, d. vafi Pieter Beyer en Elizabeth Tiggelman. Overleden; Paulus Wielaard, 51 j., echtge noot van Jannetje Melissant. BRIELLE, van 8 14 Juni. Geboren; Abra Jannetje, d. v. L. Blok en P. L. Speet. Ondertrouwd; G. J. Bout en J. P. de Gast. Overleden: Levenloos geb. zoon v. K. v. d. Kooy en A. Molendijk. VERKOOPINGEN. Op VRIJDAG 22 JUNI 1928, des avonds 7 uur (zomertijd). Verkooping van Roode- Klavers in het Hotel Meijer te Middel harnis. Polder Westplaat (Heerenweg) 0.80.90 H.A. of 570 Rijnl. R. verdeeld in 3 koopen van Westen af. Ten verzoeke van den heer M. G. Bom te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op ZATERDAG 23 Juni, *s nam. 5 uur (Zomertijd) in hotel Akershoek te Ouddorp, resp. afslag van een Huis met schilders werkplaats en tuin, aan den Stationsweg te Ouddorp, toebehoorende aan J. van der Wende Jz., aldaar. Notaris VAN DER SLUYS. Op DONDERDAGEN 26 Juni en 3 Juli 1928, 's avonds 7 uur (Zomertfid), in het Café „Harmonie" te Sommelsdfik, resp. inzet en afslag van Onroerende Goederen, ten verzoeke van de erven van Mej. B. A. E. de Graaff. Notaris VAN BUUREN. Op DINSDAG 10 JULI 1928 by Inzet en Op DINSDAG 17 JULI 1928 bij Afslag tel kens des avonds 7 uur (oude tyd) in het Hotel Witte aldaar, ten verzoeke van den heer Jan den Hollander Hz., aldaar. Openbare Vrfi w. Verkooping van een Huis, Schuur, Tuin en Erf aan den Duiven- waardschendijk te Nieuwe-Tonge. Notaris VAN BUUREN. Op MAANDAGEN 25 JUNI en 2 JULI 1928, 's av. 6 uur (O. T.) te Nieuwe Tonge, resp. ter herberge van Schippers en De Wit, Veiling en Afslag, van; Een Huis met Tuin, ten verzoeke van de Weduwe en kinde ren van I. van Zielst Iz. en Een Huis met Slagerfi, ten verzoeke van de kinderen van J. van den Tol. Notaris VAN DER SLUYS. MAXIMUM-GEWICHT' VAN POSTPAKKETTEN. Verhooging tot 7 K.G»? 's-GRAVENHAGE, 15 Juni. De post administratie overweegt sedert eenigen tfid in hoeverre het mogelijk is, tegemoet te komen aan verzoeken om ook in het binnen- landsch verkeer de gewichtsgrens voor post pakketten, welke thans 5 K G. bedraagt, te verhoogen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het zonder technische bezwaren mogeiyk zal zijn de gewichtsgrens op voorloopig 7 K.G. te breDgen. De Postraad heeft zfin instemming met het voornemen betuigd. Een wetsontwerp tot wijziging van de pakketpostwet is thans in voorbereiding. TWENTE GETEISTERD DOOR EEN HAGELBUI. HENGELO, 18 Jun. Nadat eenige on weersbuien met lichten hagelslag heden in den vroegen morgen over Twente waren getrokken, barstte omstreeks tien uur een geweldige Jbui boven deze streek los. Hagel korrels van IJ en 2 c.M. doorsnee ploften uit een inktzwarte lucht neer, hetgeen ge paard ging met bliksem en donder. Tijdens de bui, welke ongeveer tien minuten aan hield, daalde de temperatuur zeer snel. Was het omstreeks negen uur nog 50 gr. Fahren heit, na de bui was het nog slechts enkele graden boven het vriespunt. Het gevolg hiervan was, dat de hagelsteenen geruimen tyd bleven liggen en aan alles een echt winteisaanzien gaven. Toen omstreeks elf uur nog steeds groote hoopen smeltend hagelfis op de stoepen langs de huizen in de winkelstraten lagen, beleefden wij het voor half Juniuniemtooneeltje, datdemen- schen met bezems hun stoepen gingen vrij maken van de Ijsmassa. De schade, die deze bui aan vruchten en gewas heeft toegebracht, is onnoemelijk. Wy zagen korenvelden, die over een groote uit gestrektheid tegen het veld waren geslagen. Kersen, appels, peren en andere vruchten werden by duizenden in onröpen staat tegen den grond gesmakt. Heerlen onder water. HEERLEN, 18 Juni. Hedenmorgen heeft zich over de mijnstreek een zware regenval en hagelbui ontlast. De riolen konden het water niet meer verzwelgen, waardoor de straten in een minimum van tyd blank stonden. Vele kelders zyn onder water ge loopen, terwyi de beken buiten haar oevers traden. De veldvruchten hebben door den hagel zeer veel geleden. ERNSTIG ONGEVAL NABIJ HARSKAMP. Alle passagiers bleken min of meer gekwetst. Ede, 17 Juni. Zaterdagavond werd de autobus van den dienst Apeldoorn—Ede naby Harskamp aangereden door een uit een zy weg komende vrachtauto van H., te Wekerom. Beide auto's sloegen om. De inzittende passa giers werden allen min of meer gewond. Dr. Beumer, uit Otterlo, verleende de eerste ge neeskundige hulp. Het ergst was mej. B uit Ede, er aan toe, die inwendige kneuzin gen opgeloopen had. Met den auto van dr. Beumer werd zij naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Een paar dames, die door het vallende glas diepe snywonden gekregen hadden, bloedden hevig. De chauffeur van de autobus had den van rechts komenden vrachtwagen door opgaand struikgewas niet zien aankomen. OPBRENGST DER RIJWIELBELASTING. 's-GRAVENHAGE, 15 Juni. Dery'wiel- belasting heeft over de maand Mei j.l.opge bracht 322.607 tegen 1.597.704 over Mei 1927. De opbrengst over de eerste vijf maan den van dit jaar bedraagt 5.672.475.00. MOORD. Uit minnentjjd. Zondagavond ongeveer 9 uur is onder de gemeente Giessen (N.-B.) de 24-jarige J. v. Tilburg, uit Rijswijk, doodgestoken met een mes. De dader is de 36-jarige J. V., uit Andel, die zich dadeiyk by de marechaussee te Woudrichem heeft gemeld. De oorzaak is minnentyd. Onweer. Zaterdag is te Oldelauwer een boerdery van de Herv. gemeente door het inslaan van den bliksem afgebrand. Zondag tijdens de hoogmis is de bliksem geslagen in een torentje van de r.-k. kerk te Hedel. In het kerkgebouw zag men het vuur, dat boven het priesterkoor met een knal uiteenspatte. De kerk was geheel ge vuld en onder de aanwezigen ontstond een paniek. In verwarring vluchtte men naar den uitgang. De pastoor, die zich overtuigd had dat alles goed was afgeloopen, wist door een geruststellend woord de kalmte te doen wederkeeren, waarna de godsdienstoefening werd voortgezet. De bliksem heeft alleen de antenne op het dak en de elpetrisctae geleiding in de kerk vernield. GRUWELIJK DRAMA TE PARIJS. PARIJS, 17 Juni. In een der Parysche voorsteden heeft zich een gruwelijk drama afgespeeld. Een 50-jarig handelaar, die reeds sedert eenigen tyd teekenen van verstands verbijstering had gegeven, heeft nameiyk zijn 70-jarige moeder, die by hem inwoonde, geworgd. Daarna hing hij zichzelf op. In een achtergelaten brief deelde hy mede, besloten te hebben, het leven vaarwel te zeggen en zijn oude moeder, die zonder hem niet kon bestaaD, mee te nemen in den dood Den avond voor hy zijn daad volbracht, be stelde hij twee doodkisten en een krans. HOLM'S VERKENNINGSVLUCHT. Nobile ziet echter het vliegtuig. ROME, 18 Juni. De „Citth di Milano" heeft het volgende telegram naar Rome ge zonden: De vliegers Larsen en Holm zijn heden na een vlucht van eenige uren over het ge bied, waar Nobile en zijn metgezellen zich moeten bevinden, naar de „Braganza" terug gekeerd. Zij hebben evenwel, ondanks het feit, dat het zicht goed was, niets van Nobile gezien. Van Nobile is evenwel op de „Cittb di Milano" een draadloos telegram ontvangen, waarin hij meldt een vliegtuig gezien te hebben en waarin hij vraagt hoe hy te han delen heeft, wanneer hij opnieuw vliegtuigen ziet. EEN BERUCHT HOTELRAT IN DE VAL. De beruchte geveltoerist Paul Kassner, die vooral als ongewenscht gast in hotels optrad, is Zaterdag te Beriyn in den val geloopen. De politie zocht hem al sedert 18 April van het vorige jaar toen hij by zyn vervoer uit een gevangenwagen had weten te ontsnap pen. Voor zijn arrestatie had hy in Berlijnsche hotels bedragen van 30,000 en 48,000 mark ten nadeele van logeergasten gestolen en was met dat geld naar Wiesbaden getogen, waar hy in een hotel kostbare diamanten buit maakte. De oude dame aan wie de stee- nen toebehoorden, werd juist wakker toen de dief aan het werk was en schrok zoo, dat zij een hartverlamming kreeg en overleed. Zaterdag had Kassner met twee mede plichtigen een tocht per huurauto door Berlijn gedaan. Bij 't uitstappen betaalden ze den chauffeur met de bedreiging hem te zullen doodschieten als hij geld wou hebben. Daarop gingen ze een huis binnen. De chauffeur reed dadeiyk naar den nabij zynden politiepost en kon weldra met twee pootige agenten -naar het huis, waarin de inbrekers verdwenen waren, terugkeeren. Dezen schenen echter lont te hebben geroken zij waren althans niet meer in het huis. Kort daarop ontmoette de chauffeur echter het drietal weer en de gewaarschuwde politie wist nu hen alle drie te grijpen. NIEUWE OCEAANVLUCHT. TREPASSEY (New Foundland), 17 Juni. Miss Earhart is hedenmiddag om drie uur Greenwichtijd met het door den piloot Stultz bestuurde vliegtuig „Friendship" voor den tocht over den Atlantischen Oceaan vertrok ken. De plaats van bestemming is geheim ge houden, doch uit de tot dusver van verschil lende schepen ontvangen berichten mag de conclusie worden getrokken, dat de vliegers op weg zijn naar Ierland of Enbeland en niet naar de Azoren, zooals aanvankelijk in de be doeling heeft gelegen. De machine is een Fokker-watervliegtuig met drie Wright-Whirl wind-motoren. Zij heeft slechts 3400 liter benzine aan boord, daar de machine met de geheel gevulde reser voirs niet kan opstijgen. De vraag is, of deze voorraad benzine voldoende is, indien met veel tegenwind gekampt moet worden. Miss Boll was vol bewondering voor de be manning van de „Friendship". Zij hoopt mor genochtend eveneens te vertrekken. De belangstelling voor dezen tocht is in ge heel Amerika zeer groot, vooral omdat weder om een dame deel uitmaakt van de beman ning, en iedereen hoopt, dat een Amerikaan- sche dame de eerste dame zal zijn, wie het ge lukt den tocht over den Oceaan te maken. De voorspellingen over het weer boven den Oceaan loopen eenigszins uiteen, al zijn zij over het algemeen bemoedigend. Bij het ver trek was het weer gunstig. Als mondvoorraad zijn medegenomen zeven liter soep, een liter melk en koffie. Het eerste draadlooze bericht van de „Friendship", die op een golflengte van 600 meter werkt en de roepletters W. O. K. heeft, werd hedenmiddag 6.30 (Greenwichtijd) door het stoomschip „Concordia" ontvangen en luidde: „Het weer is helder. Alles gaat goed. Vliegen 110 mijl per uur." De radio-corporation deelt mede, dat het stoomschip „Rexmore" hedenavond om 11.30 in verbinding heeft gestaan met de vlieg machine, welke seinde „Still going strong' Het vliegtuig werd door het stoomschip niet gezien, doch aan de signalen herkend. Het stoomschip „President Roosevelt' meldt, dat volgens bericht van het stoomschip „Elmsworth" de positie van het vliegtuig om 10.35 was 50 gr. N.B. en 34 gr. 21 min. W.L. De radioseinen van de machine waren nauwe lijks hoorbaar en het was de „President Roose velt" niet mogelijk ze op te vangen. Hedenmorgen 18 Juni om 1.30 werd een draadlOQS bericht ontvangen, dat meldde, dat de motoren regelm; steeds met een snelb vlogen. Het Amerikaanse! hedenochtend 10.16 richt, dat de „Frient O. van Queenstown noeind schip cirkeldel vliegtuig trachtte, te op het schip te laten v; ship" koers zette na, IN WAL^ De vlucht van LONDEN, 18 JUI is hedenmiddag 12.- geland. De tocht van LONDEN, 18 Jur treffende tooneelen I toen mej. Earhart kwam. Duizenden be haar toe en vochtei drukken. ERNSTIG VERKI LEIl Drie dooden en eeni LEIPZIG, 17 Juni. te Leipzig een ernstig De chauffeur van een Eisenbahnstrasse een ver, dat daar was ge was opgebroken. In gooide hij met een ru'^ zoo scherp, dat de au waar hij de ruit van ee vernielde. Hierdoor ve heel het hoofd en liet trottoir doorrazen. Ongelukkigerwijze kl menschenmenigte uit i| coop. Negen voorbijgar: auto overreden. Ditmas dat de chauffeur nogma: op straat tot staan, na omvergereden. De politie en het rood; den de woedende men licht gewonden chauffeil met moeite op een afstc omvang van het dram overzien. Twee vrouw bleken op slag gedood personen waren er m< kwetsuren afgekomen, waren er zoo ernstig a; ziekenhuis moesten wor hunner overleed in den Voorts verkeert nog een terwijl ook de toestand van een der gedoode vrej der gewonden zeer bede Het onderzoek naar di bemoeilijkt, doordat de d bij het waarschuwingsbr geplaatst, hetgeen volge een politierapport wel h AFSCHUWELIJKE STOCKH BERLIJN, 17 Juni. thans een ontzettende rr gekomen. De monteur Sj< dralen eindelijk bekend, Karl in den stoomketel 1 te Stockholm om het leve; De jongen werd sederi Op grond van een anonj vader, die voor de tweei' in hechtenis genomen, weer op vrije voeten men geen bewijs tegen h< strom diende zelfs een aa| blad te Stockholm, dat d behandeld. Bij het voortgezette ol echter in de melkerij eü jongen en ten slotte lego kentenis af. Hij verklaart! deugend was geweest en hl De jongen was toen bev Meenend, zijn zoon gedool den knaap in den ketel klaring wordt echter niet1 dat de man den jongen k LUGUBER KIN Knaap van veertien j BERLIJN, 17 Juni. Schoneiche bij Berlijn sper jongens van dertien en bank, waarbij de veertien] onderwijzer, Thomas, bi andere jongen, die als reo oordeelde Thomas ter doo' vonnis zou onmiddellijk De jongen moest op een p! over een ton was gelegd, die den beul voorstelde, v een boomtak, maakte er e die den „ter dood veroordt' Thomas, die allerlei grimi daarbij van de plank af en bengelde hij in de lucht, j om "zijn hals dichtsnoerde!( kameraden hem uit zijn konden bevrijden, was 'de te hulp geroepen dokter sl levensgeesten van den kn DE MAAI II. Thans zullen wij iets vert j uit een natuurkundig ooga Na vele gedane waarnemi zekerheid vaststellen, dat een groot aantal oneffenlt heeft duidelijk kunnen waa bergen en diepe valleien er Reeds eeuwen geleden h<

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2