ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 13 JUNI 1928. 3 ),25 per pond. ),35 per pond. pn in dit num- ia door de Landbouw J aardappeldag j bedoeling van te houden, fchtewisseling, Jn zal worden vergadgring INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. Doos 306090ct 1 OEMeimoVAN T. L on „1 Bij Apolfven Drogisten. OOLTGENSPLAAT. De voetbalvereeniging „De Jonge Spartaan" van Middelharnis- Sommelsdijk heeft Zaterdag j.I. in een wed strijd tegen de vereeniging „Voorwaarts" alhier gewonnen met 53. Door den gemeenteveldwachter L. Jor- daan is tegen een inwoner dezer gemeente proces-verbaal opgemaakt wegens aarbeien- strooperij. DEN BOMMEL. Rectificatie. Het bericht in het vorige nummer van dit blad betreffende den verkoop van een huis van mejuffrouw Knaape aan den heer A. Keijzer berust op een vergissing. Dit huis is niet door den genoemden persoon gekocht. Wij waren verkeerd ingelicht. (De Verslaggever). VERSLAG van den Raad van den Bommel op Vrijdag 8 Juni. Tegenwoordig 6 leden. Afwezig de heer Ros molen wegens ziekte. Na opening der Vergadering, de laatste die door Burgemeester Brinkman wordt gepresi deerd, worden de notulen gelezen en ongewij zigd goedgekeurd. Hierna komen de ingekomen stukken aan de beurt. 1Een schrijven van den heer L. Goumare, ambtenaar ter Secretarie, waarbij hij zijn dank betuigt voor de salrisverhooging en voor zijn benoeming tot correspondent bij de arbeids bemiddeling. 2. Een schrijven van H. H. Ged. Staten met meciddeeling dat de vaststelling van het hef fingspercentage over 28/29 voor kennisgeving is aangenomen. 3. Dankbetuiging van het bestuur van het Wit-Gele Kruis, voor de toezegging der sub sidie uit de Gemeentekas ten bedrage van 75 gulden. 4. Mededeeling dat het winstaandeel voor deze gemeente van het vleeschkeuringsbedrijf 184,84 bedraagt. 5. Goedkeuring van de Wijziging der Gemeentebegrooting dienst 1928, 6. Rekening der gezondheidscommissie met een ontvangst van 1443,365 gulden en een uitgaaf van 1365,845 gevende een batig slot van 77,52 gulden. Deze wordt goedgekeurd. 7. Raming der begrooting van de gezond heidscommissie in ontvangst en uitgaaf op 1429,75 gulden. Voor den Bommel 60,12. 8. Mededeeling van H.H. Ged. Staten dat deze genoegen nemen met het voorstel om de opbrengst van den verkoop van een huis te besteden voor aankoop van een nieuwe motor brandspuit mits ieder jaar 100 gulden op den kapitaaldienst wordt bijgeschreven tot het bedrag weer bij elkaar is. 9. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim, welk verslag wordt goed gekeurd. Thans wordt het gemeenteverslag aange boden. De Voorzitter dringt aan op serieus onderzoek en op geregelde doorzending. De wijziging der begrooting dienst 1927 wordt goedgekeurd. Nu komt aan de orde de ontslag aanvrage van den heer L. C. Brinkman -als gemeente secretaris, ambtenaar van den Burgerlijken stand en lid van de gascommissie. De heer Brinkman verklaart zich bereid, het secreta riaat te blijven waarnemen tot 1 Juli, om de loopende zaken aftedoen. Dit voorstel wordt gaarne aanvaard en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, en de gevraagde ontslagen worden op de meest eervolle wijze verleend. Ook wordt aan den gemeentewerkman K. Spoor eervol ontslag verleend als wegwerker, ingaande op 1 Mei, met het oog op het feit dat Spoor met ingang van dien daturn in dienst der provincie is overgegaan. Hiermee is de agenda afgewerkt. Nu neemt de Voorzitter het woord en richt zich het eerst tot de beide wethouders. Hij dankt het voor de prettige en eendrachtige samenwerking en voor de goede harmonie die altijd geheerscht heeft. Ook den raadsleden brengt hij zijn dank voor de aangename samen werking. Gedurende de bijna elf jaren, zegt spreker, dat ik hier Burgemeester ben geweest, heeft steeds een goede toon geheerscht op de vergaderingen, er was vruchtbare samenwer king wars van alle partijzucht. Den ambtenaar ter secretarie en den ge meenteontvanger dankt spreker voor de wijze, waarop ze met hem hebben saamgewerkt, en hij roemt beider plichtsbesef en nauwgezetheid. Ook van den verslaggever, die zoo trouw de vergaderingen heeft bijgewoond neemt spreker met een kort woord afscheid. Met de burgerij, zoo gaat spreker voort, heb ik altijd op goeden voet ges aan en ik geef hier de verzekering, dat ik van den Bommel de aangenaamste her inneringen naar mijn nieuwe standplaats mee neem. Na deze korte doch frissche afscheids uur,^- rede nam de eerste wethouder, de heer Mast nationaal het woord. Hij dankte den voorzitter namens rankriik 1 zÜn medewethouder en namens den raad voor de wijze, waarop de heer Brinkman zijn taak als Burgemeester steeds had opgevat. Namens alle raadsleden bood de heer Mast den schei denden titularis een prachtig schilderstukje in lijst aan en sprak de hoop uit, dat dit aan denken een plaatsje zou mogen vinden in de nieuwe woning. De Burgemeester dankte in welgekozen bewoordingen voor dit geschenk en voegde er bij dat den Bommel en zijn in woners bij hem steeds aangename herinneringe 'S. Jper Charlois- Qd uitgelaten 1 j tijd van aan- Jd van spelen net een paar Bi te kleinen L voor Charlois lid van stonde lldig van leer; pen en toonde nlakkee-meer- bbi opgezette k oppen. Toen fj'ige regenbui Iter-vallen af- lee zijn voor- fjNa half time Jrde met een ■van maakte. Ijkwam weer jen vergallen f Verandering ludtFlakkee de boven- hateurs wel- jvrouwen al- bkt wegens pr gemeente den Raad li 1928, des [jen vergun- J alhier, tot pan P. Stout een woon- en aan D. en van een [ischers heb- |ischt en ge- y 110 K.G door den |in de con- tot 8 uur f inning der J lek vereen i- igunstiging llaagde uit- week wer- pn 80 120 l gevangen, pad het on- i zoodanig van 75. Klaver-ver ft de prijzen pr de gar- garnalen 122 zalmen pkvereeni- vezig 150 Jrgadering. M5okkenstal Irsche keu- D Juntas. Ppersonen J hun geit [j men zich pk zal een [ide Stee", Weg, is Josselman Ird, heeft Tjands ver- [isplaat is wegens Slaat, ach- [jning ver- ng op een i de Ned. 3 Gevleu- ïpredikant Ir zjjn be- Bich zoo- pnder ge- [sllen. biyk aan gebracht zouden opwekken. De tweede wethouder, de heer Segers brengt den Burgemeester een afscheidsgroet namens de R. K. raadsfractie, en namens de R. K. Kiesverenigingen en wenscht den scheidenden titularis veel geluk en voorspoed op zijn nieuwe standplaats. De Voorzitter dankt den heer Segers voor diens goede wenschen. Ten slotte stelt hij den raad voor een dronk te wijden aan de Bommelsche burgerij in wier midden hij elf jaar heeft vertoefd. Wij wenschen dit verslag niet te sluiten zonder een woord van dank te brengen aan den heer Brinkman voor de wijze waarop hij den verslaggever, en met deze de kleine pers, steeds terwille is geweest. De vergaderingen welke wij meemaakten onder leiding van Burge meester Brinkman zullen bij ons steeds in aangename herinnering blijven. BRIELLE. Geslaagd voor het diploma boek houden uitgereikt door de vereeniging van Leeraren in het Boekhouden A. A. de Kievit en P. Vlas. Op de 1.1. gehouden eierenveiling waren aangevoerd: 51642 kippeneieren (wit) ƒ5,18; 15500 kippeneieren (bruin) 5,68; 1728 eendeneieren ƒ5,20; 35 kalkoeneieren ƒ8,50; en 35 ganzeneieren 10,per 100 stuks. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen ds. G. J. G. de Bel te Sliedrecht, die dat beroep heeft aangenomen. Aan de Heeren Gebr. van Noort te Brielle is door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vergunning verleend tot het onderhouden van een autobusdienst van Brielle naar Maassluis. De voetbalwedstrijd W. R. W.P. F. C- (Geervliet) eindigde in een 3—1 overwinning voor P.F.C. Een zoontje van den Heer R. alhier werd dezer dagen door een wielrijdster zoodanig aangereden, dat het ernstig aan het hoofd verwond werd. De toestand is thans vooruit gaande. De wielrijdster treft geen schuld. VEILINGSBKRICHT van Maandag 8 Juni 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Veilings vereeniging „Oostvoorne". Kropsla 0,40 tot 1,60 per 100 krop, Postelein 0,04 tot 0,09 per k g. Aardappelen (Nieuwe) SL,per 100 k.g. Aardbeien 0,54 tot 1,16 per k.g. Kruisbessen (onr.) 14,— per 100 kg. Blauwe druiven f 1,84 tot 2,06 per k.g. Boonen dubb. stam 79,— tot 87,— per 100 k.g. Stamsnijboonen 62,—tot ƒ68,—p 100k.g. Stoksnijboonen 88,— tot ƒ91,— p. 100 k.g. Tomaten A 0,59 tot 0,62 per k g. AA 0,57 tot O 60 per k.g. B 0,51 tot 0,58 per k.g. C f 0,54 tot 0,56 per k.g. CC 0,23 tot 0,32 per k.g. bonken 0,37 tot 0,45 per k.g. Komkommers (w.) 17 per 100 k g. Peen ƒ7,— tot 27,— per 100 bos. Bloemkool (1ste s.) 9 tot ƒ16 p. 100 stuks. (2e s 8 tot 9 per 100 stuks. Sjalotten 3,70 tot 5,70 per 100 bos. Rhabarber 2,10 tot f 5,40 per 100 bos. Peulen 0,55 per k.g. Witte Asperges 0,42 tot 0,53 per bos. Blauwe Asperges 0,26 tot 0,39 per bos. Kipeieien 5, tot 5,30 per 100 stuks. Eendeieren 4,50 per 100 stuks. Aanvoer 39886 stuks. VERKOOPINGEN. luchtschepen sterk onderscheiden. 1 aan, dat ook in de snelheid al het tot dusver Op WOENSDAGEN 6 en 13 Juni 1928 des bestaande zal worden overtroffen. "avonds 7 uur te Middelharnis in Hotel Meijer, Veiling en Afslag van een huis en erf aan den Ring; een huis en erf in de Nieuwstraat en een huis aan den Westdyk te Middelharnis. Een huis en erf aan de dubbele Ring te Sommelsdijk. Alles be- hoorende tot het faillissement van den heer C. C. Bruggeman. Notaris VAN BUUREN. Op DONDERDAG 14 Juni 1928, 'svoorm. 10 uur (Zomertijd), in hotel Kaashoek te Stellendam,. 25 perceel Klavers ten ver zoeke van D. Goekoop te Goedereede. Op ZATERDAGEN 16 en 23 Juni, 'snam. 5 uur (Zomertijd) in hotel Akershoek te Ouddorp, resp. veiling en afslag van een Huis met schilderswerkplaats en tuin, aan den Stationsweg te Ouddorp, toebehooren- de aan J. van der Wende Jz., aldaar. Op VRIJDAG 15 Juni 1928, 's avonds 7 uur (Zomertijd), in hotel Van den Doel te Dirksland, van diverse perceelen Klavers Notaris VAN DER SLUYS. Op DONDERDAGEN 26 Juni en 8 Juli 1928 's avonds 7 uur (Zomertijd), in het Café „Harmonie" te Sommelsdijk, resp inzet en afslag van Onroerende Goederen, ten verzoeke van de erven van Mej. B. A. E. de Graaff. Notaris VAN BUUREN. Op DINSDAG 10 JULI 1928 by Inzet en Op DINSDAG 17 JULI 1928 by Afslag tel kens des avonds 7 uur (oude tijd; in het Hotel Witte aldaar, ten verzoeke van den heer Jan den Hollander Hz., aldaar. Openbare Vrij w. Verkooping van een Huis, Schuur, Tuin en Erf aan den Duiven- waardschendijk te Nieuwe-Tonge. Notaris VAN BUUREN. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. SOMMELSDIJK. Geboren: Kommertje, d. v. S. van der Sluijs en T. van Hoften. Ondertrouwd: Jacob Edewaard 41 j. en H. Kardux 37 j., beiden alhier. Overleden: Adriana Maria den Hartigh 84 j., wed. van Teunis Koote. DIRKSLAND. Geboren: Johanna Pietertje, d. v. Arie Nieuwland en van T. J. C. van Walbeek. Overleden: Janna Keur, oud 75 j. wed. van Hermanus Bakker. MELISSANT. Geboren: Johannis Arie, z.v. J. D. van Ast en M. Otte; Pieternella Éarendina, d. v. C. Goedegebuur en T. Mijnders. Ondertrouwd: C. Stolk jm. 23 j. en A. Both jd. 21 j. STELLENDAM. Geboren: Cornells Leendert z.v. A. v. d, Ree en E. P. v. Es. Grietje Tonia, d.v. J. F. Parie en R. Schuil. Ondertrouwd: A. M. v. d. Vlugt, 22 j. en J. H. Brinkman 22 j.D. Heerschap 33 j. (Oud dorp) en H. Keijzer, 33 j.J. v. Soest, 21 j. en B. Koese, 19 j. GetrouwdJ. Keijzer, 27 j. en A. C. Kornet, 27 j.; A. M. v. d. Vlugt, 22 j. en J. H. Brink man, 22 j.D. Heerschap, 33 j. en H. Keijzer, 33 j.; J. v. Soest, 21 j. en B. Koese, 19 j. Overleden: Maatje v. Prooijen, 70 j. wed. v. Matth. v. Lenten; Cornelis van Es, 5 j. z. v. C. L. v. Es en J. Jansen. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Dirk, z. v. Elias Donkersloot en Neeltje Kagchelland; Suzanna Cornelia, d.v. Jan Hendrik Korteweg en Suzanna van Has- sent. Getrouwd: Jan Jacobus van Ree, 30 jaar en Sijtje Westhoeve 25 jaar. Overleden: Machiel Franciscus, z. v. Petrus Jacobus Wagemans en Catharina Maria Jans sen, 10 weken. ALLEN NOG IN LEVEN! Het luchtschip geheel vernield. K1NGSBAY, 9 juni. Kapitein Romagna van de „Citté di Milano" heeft heden beves tigd, dat hij er zeker van is in draadlooze ver binding te staan met de „Italia". Sedert gister avond, toen het eerste duidelijk verstaanbare bericht werd ontvangen, heeft de „Cittèi" verscheidene malen seinen van Nobile ont vangen. Daar in de diverse berichten verschillende posities worden opgegeven, die telkens meer naar het westen gelegen zijn, oppert men de mogelijkheid, dat de luchtvaarders op het drijfijs naar het Westen drijven. Voorzoover de „Cittè di Milano' uit de op gevangen mededeel]ngen heeft kunnen begrij pen, is het luchtschip bij de daling op het ijs geheel vernield, doch alle leden der bemanning zijn og in leven en bevinden zich niet in direct gevaar. Daar de deskundigen het er over eens zijn, dat men naar alle waarschijnlijkheid Nobile en zijn metgezellen alleen met behulp van ijs- brekers kan bereiken is, zooals reeds kort gemeld, opdracht gegeven aan de „Hobby" en de „Braganza" onmiddellijk naar Noordoost lans te vertrekken. Door beide stoomschepen is geantwoord, dat ondanks het vele pakijs alle mogelijke moeite zal worden gedaan om de aangegeven plaats te naderen. Indien de „Braganza" er niet in slaagt zich een weg door het ijs te banen, zullen eenige alpen- agers het schip verlaten, om over het ijs Mobile te bereiken. Uit Oslo wordt nog gemeld, dat Amundsen de laatste radio-berichten veel waarschijn lijker acht dan vroegere dergelijke mededee- lingen. Zoodra de mededeelingen officieel be vestigd zijn, zal Amundsens reddingsexpeditie als overbodig worden opgegeven. De bladen te Oslo geven speciale edities uit met het nieuws over de „Italia" en zij heb ben bovendien toestemming verkregen op Zondag extra-edities uit te geven, wat anders verboden is. Men hoopt, dat het weer spoedig zal toelaten, dat de Noorsche vliegers naar het noordoostelijk deel van Spitsbergen vlie gen. Wel is waar neemt men aan, dat zij niet zullen kunnen landen, daar de watervliegtui gen niet op land of ijs kunnen dalen, maar de aviateurs zullen in elk geval pakketten met levensmiddelen etc. laten vallen. PER LUCHTSCHIP OVER DEN OCEAAN, Nadat Duitschers en een Ier samen het eerst per vliegtuig den Atlantischen Oceaan van Oost naar West zijn overgestoken, doet Enge land thans de grootste moeite, althans de eer ste te zijn die een echten transatlantischen pas- sagiersvlucht organiseert. De vaklieden zeggen, dat reeds tegen het eind van den zomer zulk een vlucht is te verwachten. Men werkt in ieder geval koortsachtig aan. De Airship Guarantee Company heeft den bouw der beide groote luchtschepen R 100 en R 101, die elk een in houd van 185.000 Kub. meter zullen hebben, bijna voltooid. De R 101 zal het eerst de hal verlaten en zijn eerste Oceaanvlucht reeds midden Augustus kunnen ondernemen. Men beoogt echter eerst begin September te ver trekken en met 100 passagiers aan boord uit de V. S. terug te keeren. Deze arbeid ondergaat natuurlijk een krach- tigen prikkel door het feit, dat ook Durtsch- land aan zulk een prestatie denkt en eveneens voor de voltooiing van zijn nieuw luchtschip te Friedrichtshafen staat. En eindelijk blijft ook Amerika niet werke loos. De V. S. hebben al hun hoop gesteld op een bestuurbaar al-metaal-luchtschip, dat in zijn soort geheel revolutionnair moet zijn. Het vertoont geheel nieuwe vormen en ook de be- stuursmethode moet zich van die der vroegere Zoo waken de vlieg-enthousiasten dag en nacht over de toebereidselen der drie staten en wachten met spanning op den dag, dat voor het eerst die roep wordt vernomen: „Nog iemand voor de overzijde van den Oceaan?" IN GEVECHT MET EEN HAAI. Levensgevaarlijk gewond bij bescherming van vrouwen. Een onderwijzer uit Calcutta, zekere mr. Smith, heeft bij het baden aan de kust levens gevaarlijke verwondingen beloopen doordien hij door een haai werd aangevallen, waartegen hij eenige vrouwelijke badgasten wilde bescher men. De dames, onder wie zich een zuster van Smith bevond, waren per auto naar de bad plaats Hoogly gekomen. Terwijl zij te water waren, hoorde miss Smith haar broer opeens schreeuwen: „O God, een haai" Hij trachttehet monster van zich af te slaan, doch de haai beet hem den arm boven den elle boog af. Daarop keerde het beest zich tegen de vrouwen. Ofschoon vreeselijk gewond reeds, waagde Smith zich opnieuw aan een aanval ter bescherming der vrouwen, en daarbij bekwam hij zulke kwetsuren, dat toen hij en zijn zuster badend in hun bloed ondiep water bereikten, hij in uiterst bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Zijn zuster is buiten gevaar. OOK GIJ MOET METSELEN! Heel Rocca San Casciano gehoorzaamt den roep. „Ook gij moet helpen metselen!" dit parool is door het Italiaansche stadje Rocca San Casciano gegeven en op alle muren en gevels aangeplakt. Want inderdaad moet iedere burger dezer plaats medehelpen, de noodige bouwwerkzaamheden te verrichten, waarvoor de stad geen geld heeft. De burgers hebben zich als vrijwillige metselaars en bouwvak arbeiders aangemeld, de burgemeester heeft een architect en een meesterknecht besteld, die den menschen de noodige aanwijzingen moeten geven en toezicht houden op den bouw van een grooten muur, die het stadje tegen de over stroomingen van de Montone-rivier moet be schermen. Onder deze vrijwilligers zijn overigens 300 beroeps-bouwvakarbeiders, die beloofd hebben, aan hun stad 15.000 werkuren te wijden en oir derricht te geven zonder vergoeding. In drie ploegen werkt men nu dag en nacht aan de voltooiing van de constructie. Rocca San Cas ciano heeft wel voorbeeldige burgers! Temeer daar de burgerij zelfs voor den aanmaak van het materiaal zorg draagt. Waaruit men ziet, dat het idealisme nog de wereld niet uit is. DE RADIUM-DERMATITIS. Dure zorgeloosheid. Verpleegsters uit de Staatslaboratoria, te Newark (New Jersy) hebben op aanraden van verscheidene doctoren den Staat een proces aangedaan, omdat niet voldoende voorzorgs maatregelen genomen waren tegen het op treden van de huidontsteking als gevolg van radiumstraling, waaraan de verpleegsters ge- ruimen tijd blootgesteld zijn geweest. Rechter Clark heeft de zaak tusschen partijen echter in den minne weten te schikken en aan elk der betrokken verpleegsters een schadevergoeding van 48000 dollar aangeboden, mits het proces ingetrokken werd, waarmee de verpleegsters genoegen hebben genomen. AUTO-ONGELUK. Te Auburn, in den staat Illinois, heeft eer gisteren een botsing plaats gehad tusschen een tram en een auto. Zoowel tram als auto reden in volle vaart. Zeven kinderen die zich in de auto bevonden zijn daarbij om het leven gekomen. BRUTALE ROOVERS. Een half dozijn bandieten, gewapend met jachtgeweren, zijn het gebouw van een krant te Detroit binnengedrongen en hebben daar 150 menschen, voor het meerendeel personeel van het blad, met hun schoten in bedwang gehou den, totdat zij zich van een bedrag van 65.000 dollar meester hadden gemaakt. Zij zijn er met dat geld vandoor gegaan, doch hebben er een deel van verloren, eerst bij hun vlucht uit het gebouw en vervolgens bi] een schiet partij met de politie op straat. Bij die schiet partij is een politieagent gewond. De roovers zijn in de drukte ontsnapt, zonder dat de politie hen wist te raken. HET PROCES-MESTORINO. Schandelijke tooneelen. De houding van Mestorino, een laaghartige moord met berooving; het personeel wist er van. PARIJS, 6 Juni. Vandaag hebben de schandelijke tooneelen bij het proces Mesto rino hun toppunt bereikt. Toen de president van het Hof met zijn vrouw en zoon langs de voor de rechters bestemde toegang wilde binnentreden, was hem dit wegens den drom nieuwsgierigen onmogelijk. Hy moest zich een weg banen, waarbij een formeele vecht partij ontstond. Daarbij werd hijzelf geslagen en viel zijn vrouw in zw(jm. Aan zynzoon is een portefeuille met fr. 1000 ontrold. In de rechtszaal was het zoo mogelijk nog voller dan de vorige dagen. Wel dreigde de president met strengere maatregelen in geval de orde zou worden verstoord, maar daarbij bleef het. Verscheidene menschen moesten zich met een staanplaats vergenoegen, wat de president niet toestond; z(j moesten de zaal verlaten. H-t publiek bestond weer grootendeels uit dames van groote wereld. Deze kakelden lustig oDder elkaar en barsten af en toe in een onbeschaamd lachen uit. Men begrijpt niet waarom de president de toegang niet veel moeilijker maakt, zooals by vorige ge legenheden gebeurde. Deze zaak trekt een ontzaglijke en aldoor toenemende belangstelling. Zy is zelf duidelijk genoeg, vooral sinds de schoonzuster van den beklaagde, mej. Charnaux, haar aanvankelijke verklaring introk, volgens welke Mestorino haar minnaar zou zijn geweest. Zij deed dit op raad van mr. Hubert, den advocaat van de Mestorino's Hij moest bij zijn pleidooi uitgaan van de onderstelling dat Mestorino in een vlaag van waanzin handelde, toen hy Truphème doodde. In het dagelijksche leven moet Mestorino een fideele kerel zijn geweest. Hij heeft het uiterlijk van een zwoelen Levan- tijn van meer dan gewone kracht. Deze kracht heeft hij tegenover den zwakken en boven dien in den oorlog door gifgas aangetasten Truphème misbruikt. Daarbij bleek hij met zeldzaam overleg te zijn opgetreden. Men weet, dat eenige leden van het personeel, in de eerste plaats zijn schoonzusje, daarvan getuigen waren. Uit angst en uit genegenheid voor den patroon hadden zij dit tot nu toe voor zich gehouden. Tijdens het verhoor heeft de eene bekentenis de andere uitgelokt. De daad van Mestorino is daardoor in een aller ongunstigst licht gekomen. Hij had met opzet zijn juweelen bij Truphème besteld om des; te meer voordeel van den moord en den roof te hebben. Ook den moord zelf bereidde hij blijkbaar tot in onderdeelen voor. Voorioopig bleven zijn schoonzusje en het verdere personeel op vrije voeten. Yan mede plichtigheid was tot nu toe niet ernstig sprake. De bekentenis van mejuffrouw Char naux was zeer pathetisch. Zy viel flauw en hield niet op te snikken, maar het is de vraag of dit alles echt was. Per slot van rekening blijken ongeveer allen, die met Mestorino in aanraking waren, in verband met den misdaad te hebben gelogen. De garagehouder, bij wien Mestorino zijn auto stalde, bracht, naar men zich herinnert, de justitie door zijn ODjuiste verklaring op een dwaalspoor. Mestorino zegt, hem te hebben omgekocht, maar de garagehouder houdt vol, dat h(j hem alleen vroeg, niet te zeggen, op den bewusten dag te zijn uitgereden. Deze tegenspraak is niet opgehelderd. Dat niemand van het personeel tusschen beide kwam om Truphème tegen Mestorino te beschermen maakt een zeer slechten in druk, vooral sinds men weet, dat Truphème om medelijden smeekte. In die omstandig heden is geen andere onderstelling mogelyk, dan dat Mestorino door het laagste winst bejag gedreven werd. Inderdaad zat hy op hooge lasten. Na den dood van z(jn slacht offer heeft hij hem koelbloedig beroofd, zelfs van de ringen aan zijn vingers. De tegen werping van Mestorino, dat hy op die manier diens indentxteit wilde te niet doen, gaat niet op. Het getuigenis van dr. Paul beves tigt, dat Mestorino Truphème opzettelijk ver stikt heeft. De zaak staat er dus leeiyk voor hem voor. Daarom smeekte Mestorino vandaag de jury medelijden met hem te hebben. Ik ben, zeide hij, niet de bandiet, waarvoor men my uitgeeft. Vanmiddag sprak zijn schoonmoe der in denzelfden geest. Zyn vrouw scheen veel geld aan te kunnen. Zy zou hem indirect tot de misdaad hebben aangezet. De houding na den moord door Mestorino aangenomen is een verzwarende omstandig heid. Hy omhelsde by de begrafenis van Truphème diens vader en sprak tegen ande ren kwaad van diens persoonlijke leven, om de aandacht van zichzelf af te leiden. Mesto rino schijnt voor het overige een harde wer ker te z(jn geweest. Het proces Mestorino. Voor den tweeden dag van de behandeling van deze moordzaak voor de gezworenen der Seine was de belangstelling zoo mogelijk nog grooter dan de eersten. Het publiek be staat voor het grootste deel uit vrouwen in elegante zomer toilet ten. De eerst getuige is een juffrouw van het kantoor van Mestorino, een meisje van 17 jaar. Zij bekent in de instructie de waarheid niet te hebben ge- maar die nu wel te zullen spreken. Zij vertelt dan, dat zij, op den dag van den moord samen in het kantoor was met Suzanne Charnaux, de schoonzuster van den beklaagde, en een bediende. Zy hoorden leven en deden de deur open. Ook deze getuige verklaart, dat zij Truphème heeft hooren smeeken hem zijn leven te laten. Zij zegt tevens nog, dat zij aanvankelijk in haar ver klaringen heeft gelogen omdat Mestorino, die altijd heel goed voor haar was, haar daarom had gesmeekt. De volgende getuige is het schoonzusj dat, zooals de lezers weten, eerst het verhaal had verzonnen van een intieme verhouding, die er tusschen Mestorino en haar zou heb ben bestaan om het aldus aanmerkelijk te maken, dat Mestorino in een aanval van jaloezie Truphème, in wien hy een mede minnaar kon zien, had vermoord. Op den vraag van den president, of zij heeft geholpen het lijk van den vermoorden man in het zeildoek te pakken, antwoordt zij ontkennend: zij heeft er alleen maar bij gestaan en heeft ook niet geholpen het lijk de trappen af te dragen. Ondervraagd naar de juweelen, die zij van Mestorino had gekregen, juweelen, die de INGEZONDEN MEDEDEELING. uvvstillend zenuw sterkend Een commissaris van politie, een van de overige, gisteren gehoorde getuigen, vertelt hoezeer de houding, door Mestorino en zijn familie aangenomen, de instructie dezer zaak heeft vertraagd en bemoeilijkt. Telkens wan neer Suzanne Charnaux moest antwoorden, zoo zegt deze getuige, kreeg zij het op haar zenuwen. Wat de kippetjes eten. De directeur der „Stoommeelfabriek de Maas", te Rotterdam heeft aan de Klein-vee teelt medegedeeld, dat Rotterdam op 't oogen- blik de grootste maishaven en allicht ook graanmarkt der wereld is. Dit dankt het grootendeels aan de kippetjes. Neem aan, dat er 18 millioen van die lieve diertjes in ons land zyn en dat elke pl.m. 100 gram per dag verdineert. Dan wordt dat 36,000 zakken van 50 kilo per dag. Twee millioen ton steenkool. De productie van de staatsmijn Maurits bij Geleen heeft thans het voor ons land nog onbekende cijfer bereikt van circa 10,000 wagens van 600 K.G. per dag, dat is 6000 ton, zoodat op dien voet voortgaande op een jaar productie van 1.800,000 a 2.000,000 ton steen kool gerekend kan worden. MIDDELHARNIS. Heden, Dinsdagmiddag is geveild de opbrengst van 2100 roeden aardbeien. Deze werden geveild voor 26,— per 100 K.G. HUMOR. Hij mocht nog blij wezen. Struikroover (den aangevallene visiteerend) Daar draagt nu waarachtig die kerel zijn trouwring in zijn vestzak. Nu, wees maar bljj dat ik je vrouw niet ben. Aan wien de voorkeur. Welken van die twee dichters geeft u de voorkeur, juffrouw? Den jongste; die maakt alleen verzen. De andere leest ze nog voor ook. Hij was direct aan de beurt. Een heer komt in een barbierszaak om zich te laten scheren. Juist ranselt de baard schrapper op den achtergrond een leerling af en de klant moet wachten. Duurt dat nog lang? vraagt hij onge duldig. Neen, mynheer, antwoord de barbier. U komt direct aan de beurt. Uit de school. De meester geeft zich veel moeite om de kinderen het begrip „kwaad geweten" by te brengen, evenwel zonder succes. Nu glDg hij voort, wat heeft een mensch, die nergens rust vindt, die zelfs des nachts niet slapen kan, maar zich op zy'n bed heen en weer wentelt? Alles zwijgt. Eindelijk steekt een klein meisje de vinger op. Nou zeg het maar Marietje. Een vloo, meester. In zijn toorn. Waard: (tot zijn buurman) Eén ding heb ik je te zeggen: als ik je kat nog eens in mijn keuken zie, staat hij den volgenden dag op myn spijskaart. In zijn roes. Beschonkene (die op zyn weg naar huis een oorvyg krygt): Ben ik dan nu al thuis? Uit de reehtzaal. Rechter (tot de beklaagdp, die door een jong advocaat zeer slecht is verdedigd) Heb je nog iets tot je verdediging te zeggen? Beklaagde: Ik verwijs naar alles wat mijn verdediger niet gezegd heeft. INGEZONDEN MEDEDEELING. moordenaar van het lijk van zijn slachtoffer innnnnTioniTTminiinniniiTiiinnninniiiTnininEinniinniiiTDHiiiiiiiDininHiiiiinniininn had geroofd, hield de getuige vol, dat zij van de herkomst dezer kostbaarheden niets had afgeweten. Gedurende haar verhoor doet de getuige niets dan huilen; zy raakt boe laDger zoo meer overstuur eu moet ten slotte worden weggedragen. Haai' gekerm dringt uit het vertrek, waarheen mon haar heeft gebracht, I tot in de rechtzaal door. 1

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3