Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Officieele Mededeelingen. ONZE EILANDEN TAN WOENSDAG 6 JUNI 1 928, 3 I van haar zachte daarbij dan wel pholiscb aanzien. wij het echter |chien wel onder niet onder het den gerekend l Jiaar eenigszins te Ban reeds bestaat 1 reeds millioenen hemel geschenen Onheuglijk lange i aarde bewoon- |ekerheid de maan, beter I haar stand aan atste kwarteeuw bgen zijn gedaan, lis de maan het Ichte afstand van Ichts 30 maal de 60 aardstralen. ongeveer 3210 Istand bedraagt gering, (onnoemelijke af- |de bestudeering Deze afstand licht in enkele BOO.OOO K.M. per een ver van ons vnl. van drie i grootte voorwerp zich i dat voorwerp Jtaranderen niet; itijd even groot ten ver van ons fcnder wy haar turend, en dit is |j, afgezien van de maan, haar brootten waar- staat, dicht bö in den regel aan den hemel echter ook nog by zeer lagen die ons be ting, waarin zij t sterk gebroken het ware mis ken wij ook bij X kunnen waar om uit te leg- pan den juisten aarde is geko- yran van Syra- kwestie zou |ge wiskundige Tyran hem, Ichimedes ant- jaat ons voort- I geen gereser- |Wy zullen de jje laten, waar- opmaken, dat is voor onze Ifstand van de I jeelen, dat deze kag bekend was [Voren wist, dat Ijnen bedraagt, overeenkomt .tere metingen lllyn der maan 1 die der aarde, pdig heeft om |n is 1.25 sec. lid, waarmede Me voortplant Van die opgave (beeld vormen Wij zeiden 3 astronomisch was. Om er lenkbeeld van [I volgende: voorbeweegt van 500 M. |n noodigbeb- |n te bereiken, van het geluid 1 nu heeft in i middenstof loodig, en daar ;sgrens en de edige ruimte van Lnten. Stellen voor, dat dit een heftige je maan plaats en later door pt eengemid- r uur, zou den ■nen afleggen, laan te rijden, >g zou moeten ar en 3 maan- ,t, waarop de kon men in grootte ook hd daarvoor: pet luchtruim i den invloed rkingskracht, an wordt uit- ■geit. Natuur- ere machtige invloeden afhankeiyk, want, greep slechts een kracht vanuit de richting der aarde in het zwaartepunt der maan aan, dan zou deze natuurlijk met reusachtige snelheid naar de aarde komen vallen. Nemen we eerst eens in aanmerking de aantrekkingskracht van de zon, die den omloop van onze aarde regelt; deze kracht is natuuriyk ook van grooten invloed op de maan, die zich op nagenoeg gelijken afstand van de zon bevindt. Dat er van de aarde uit een kracht werkt, die de eigenschap heeft, de lichamen naar zich toe te trekken, is het eerst ontdekt door Newton. Als jonge man van 23 jaar zat hy eens op een stillen zomeravond buiten, toen een appel van een naast hem staanden boom plotseling losliet en op den grond viel. Daar op dat oogenblik geen enkel ander geluid de stilte om hen heen verstoorde trof hem deze nietige gebeurtenis. De gedachte ging hem door het hoofd: Hoe komt het nu, dat iets, dat aan de een of andere macht, die het vallen belet, onttrokken wordt, altijd naar beneden valt en dan nog wel altijd in een richting, loodrecht op het horizontaal vlak der aarde?" Toen hy daar verder over doordacht, viel zijn oog op de maan, die helder aan den hemel stond, en het bevreemd de hem, dat die maan, toch ook een voorwerp dat zich geheel vry in het heelal bevindt, niet naar omlaag viel. Dit nu bracht hem tot de ontdekking, dat van de aarde uit een kracht moet gaan, die de voorwerpen naar zich toetrekt, die op alle stoffen een soort magnetische werking uitoefent, maar ook, dat er eveneens van andere hemellichamen dergeiyke krachten moeten uitgaan, wier invloed evenwicht moet maken met die der aardaantrekkingskracht. Toen men de z waartekracht eenmaal kende, was dit als het ware het ei van Columbus. Immers, als die zwaartekracht er niet was, waaraan zou het dan moeten worden toe geschreven, dat b.v. een kanonskogel, die in een horizontale richting wordt voortgescho- ten, niet steeds die richting blijft behouden, maar langzamerhand daalt en tenslotte op den grond neerkomt? De snelheid van die daling nu zal altyd gelyk zijn aan de snelheid, waarmede de kanonskogel zou gevallen zijn, wanneer men hem eenvoudig vanuit een rusttoestand had losgelaten. Ditzelfde kunnen wy nu op de maan ook toepassen. Zooals bekend is, beschrijft de maan in een tijdsverloop van ongeveer een maand een crkel rondom onze aardede juiste omloopstyd is 27 dagen, 7 uren, 43 minuten en 11 seconden. De snelheid waarmede de maan zich voortbeweegt, is 1017 M. per sec. Vergelyken we dien toestand nu met den kanonskogel, waarvan wij zooeven spraken, dan zou de maan, als andere hemellichamen niet mede hun invloed op haar deden gevoe len, steeds in een horizontale lyn voortvlie- gen. Werkte uitsluitend de aantrekkings kracht der aarde op de maan, dan zou deze er zich steeds meer en steeds sneller naar toe bewegen, en een hevige botsing tusschen maan en aarde zou tenslotte onvermijdeiyk zyn. Nu is de geheele werking van ons zonne stelsel weer zoo prachtig ingericht, dat de combinatie van de zwaartekracht, die vanuit de aarde op de maan ingrijpt, met de mag netische invloeden, die vanuit andere hemel lichamen op haar worden uitgeoefend, juist tot eindresultaat hebben, dat de maan zich steeds op gelijken afstand van de aarde biyft bevinden, en er tevens met een zeer regel matige snelheid omheen draait. Dat de maan zich betrekkelijk zoo dicht bij de aarde bevindt in verhouding met haar afstand tot andere wereldbollen, wijst er wel op, dat het aardmagnetisme vel de machtigste kracht is, die haar stand in het heelal en haar bewegingen regelt. Er bestaat, uit astro nomisch oogpunt, als het ware een soort ver wantschap tusschen aarde en maan. De aarde is echter de voornaamste van de twee, daar deze haar kringloop regelt vanuit het middel punt van ons geheele zonnestelsel, vanuit de zon, terwijl de maan haar baan weer regelt vanuit den loop van onze aarde en dan, draai end om onze aarde heen, natuuriyk tevens om de zon draait. De maan is, evenals de aarde, een donker lichaam, en alleen zichtbaar, als zij door de zon verlicht wordt. Natuurlijk kan de zon slechts de helft van de maan geiyktijdig belichten. Hetzelfde ondervinden wij op onze aarde ook; heeft de eene helft van onzen aardbol dag, dan moet het op de andere helft noodzakelijk donker zyn. Wordt nu juist dat gedeelte der maan geheel verlicht, dat naar ons is toegekeerd, zoodat we een volledig cirkelvormig vlak aan den hemel kunnen zien, dan noemen wjj dit volle maan. Wordt juist de andere helft verlicht, zoodat de donkere zijde der maan naar de aarde is toegekeerd, dan hebben wy nieuwe maan. De rest omvat natuurlijk alle tusschenliggende gevallen. Deze verschillende vormen, waarin wy de maan zien, noemt men de schijngestalten van de maan. Zien we de maan den eersten dag nadat het volle maan is geweest, dan maakt zij op ons den indruk van een zeer smalle sikkel, waarvan de bolle zyde, die zuiver cirkelvormig is, naar de zon is toe gekeerd, terwyi de holle zijde, eenigszins elliptisch van vorm, naar het Oosten is ge keerd. Die sikkel wordt dageiyks grooter. Na vyf of zes dagen nemen wij een hal ven cirkel waar, en zeggen dan, dat de maan in haar eerste kwartier is; men kan haar dan gemakkelijk overdag zien. Steeds meer groeit zy aan en na verloop van 7 of 8 dagen is zy volkomen cirkelvormig geworden; bij volle maan is zij den geheelen nacht zicht baar, en men zegt dan dat zij staat in oppo sitie of tegenoverstand met de zon. Na volle maan neemt zy weer af; we krygen weer een halven cirkel, dien W6 dan laatste kwartier noemen; dan weer den sikkelvorm» waarvan de stand nu juist andersom is als bij toenemende maan (de horens van de sikkel zyn nu juist van de zon afgekeerd) en eindelijk is de maan weer geheel ver dwenen; het is dan weer nieuwe maan en we zeggen dan, dat de maan staat in con junctie of samenstand met de zon. Met nieuwe maan, als de naar ons toe gekeerde zijde'geheel donker is, kan men de maan natuuriyk niet waarnemen, maar zelfs geruimen tyd vöör en na nieuwe maan is zij voor ons oog onzichtbaar. Men heeft zelfs proefondervindeiyk vastgesteld, dat de maan met het bloote oog reeds 27 uur voor nieuwe maan niet meer is waar te nemen en ook weer niet eerder te zien is dan 40 uur na nieuwe maan. Al wordt slechts een deel van de maan door da zon verlicht, toch is de rest niet geheel donker. Men neme bv. bij helder weer den eersten dag na nieuwe maan, als slechts een zeer smalle sikkel te zien is. By nieuwe maan is de geheele verlichte helft der aarde naar de zon toegekeerd, en deze aarde nu kaatst het zonlicht weer terug, van welke teruggekaatste stralen een klein gedeelte door de donkere helft der maan wordt onderschept, waardoor dit deel ook nog flauw verlicht wordt. Men noemt dit verschynsel 't asch- grauwe licht der maan. Men kan dit asch- grauwe licht het helderst waarnemen, als men het beschouwt vanuit een plaats van: waar men de lichte sikkel niet kan zien. Men kan dan zelfs nog meer en minder heldere deelen erin onderscheiden, waarvan de oorzaak is, dat niet alle deelen van de aarde het opgevangen zonlicht even sterk terugkaatsen. De zeeën absorbeeren het grootste gedeelte van het licht en kaatsen Blechts een betrekkelijk klein gedeelte daar van terug, terwyi daarentegen groote ge bergten, waar men onmetelyke vlakten aantreft, die geheel met sneeuw en ijs zijn bedekt, een sterke terugkaatsing van licht veroorzaken. De maan is in dit opzicht als het ware een spiegel van de aarde. Het duideiy'kst is het aschgrauwe licht der maan waarneembaar drie dagen na volle maan; daarna begint de helderheid af te nemen en het verschynsel verdwijnt geheel na het eerste kwartier. Eigenaardig is het, dat we 's winters, als het grootste deel van ons halfrond met sneeuw en ijs is bedekt en dus het terugkaatsingsvermogen van onze aarde zeer groot is, het aschgrauwe licht veel duidelijker kunnen waarnemen dan 's zomers. Verder is ook nog opvallend, dat wij het verschynsel vöör nieuwe maan beter kunnen bezien dan na nieuwe maan, omdat het Oostelijk deel der aarde het zonlicht beter terugkaatst dan het "Westelijk deel, waar zich de meeste Oceanen bevinden en dus het grootste deel van het invallend zonlicht door het water wordt opgeslorpt. Zoo hadden astronomen, nog voordat Australië ontdekt werd, reeds vermoed, dat'zich daar een uit gestrekt vasteland moest bevinden, omdat de lichtplekken, die op, de maan werden teruggekaatst, veel helderder waren dan het omringende, door den oceaan teruggekaatste licht. De schijngestalten van de maan hebben het aanzijn gegeven aan het gebruik, om den tyd te meten met maanden en weken; wy mogen dit echter bekend veronderstellen. INGEZONDEN MEDEDEELING. COLLECTE VOOR DEN BEWAPENDEN DIENST. De Burgemeester van MIDDELHARNIS maakt bekend, dat op Maandag 18 Juni 1928 de gewone jaarlijksche Collecte zal plaats hebben tot ondersteuning van het fonds, voor den gewapenden dienst in de Neder landen, welke Collecte in het belang van vele oud-stryders, die hun leven voor bet vaderland veil hadden, bij de burgerij ten zeerste wordt aanbevolen. Middelharnis, 4 Juni 1928. De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. Door A. de Man is onderhands gekocht een nieuwe woning aan het Marietjespad van de bouwondernemers Dykers en Kroos. Gevonden voorwerpen; een zilveren remontoir-horloge, terug te bekomen by den gem.-veldwachter Van Nieuwenhuize. Postduiven-sport. Uitslag wedvlucht vanuit Compiègde, afstand 277 K.M. Ie prijs Joh. J. Nipius; 2e en 10e A. Schuur man 3e J. Jordaan4e F. Radauer5e D. Kar- dux; 6e en 7e P. V. van Heemst; 8e en 9e H. Blok; lie J. J. Nipius. Losgelaten 's morgens 7 uur. Aankomst eerste duif 10.50 uur; laatste 11.23 uur. De vrouw van L. Kransse, had met he** fietsryden het ongeluk te vallen en haar knie zoodanig te kwetsen, dat geneeskundige hulp noodzakeiyk was. Vrijdagavond 8 uur (N.T )zal onsSem- pre Crecendo een uitvoering geven in de tent op het Bouwmanplein. Het programma luidt als volgt: I. Souvenir de Leeuwarden (marsch) J. Kalma. 2. Volksliederen. 3. Cornelius marsch (verplicht werk Con cours Goeree) T. Mendelssohn-Bartholdy. 4. Modestie. Fantaisie J. Martin. Pauze. 5. Les Mélomanes (marscb) L. Langlois. 6. La Nation Beige (vry werk concours Goeree)J. Martin. 7. Dona Flora Ch, de Larmont. 8. Joyeux Anniversaire (marsch) V. Francotte. Centrale Veiling voor Goeree Overttakkee te Middelharnis. Veiling van Yrydag 1 Juni 1928. Bloemkool (2e s.) 14,- tot 17,80 p. lOOst. (3e s.) 6,20 tot 10,10 p. lOOst. uitschot ƒ4,10tot ƒ6,70p lOOst. Komkommers les. 17,40tot 18, p lUOst. 2es. 11,70 per lOOstuks uitschot ƒ4,80— ƒ6,50 p. lUOst. Sla le soort 1,60 tot 3,20 per lot krop. Sla 2e soort 0,30 tot j 1,— per lUOkrop Rabarber 3,10 tot 6,90 per 100 bos. Rady's 2,10 tot 2,60 per 100 bos. Peen 17,70 tot 19,40 per 100 bos. Asperges 58,— per 100 bos. Spinazie f 2,70 tot 24,20 per 100 k.g. Postelein 15,— tot 25,40 per 100 kg. Bravo's 14,30 per 100 k.g. Tomaten (gescheurde) ƒ0,13 tot ƒ0,14 p. pond. Kaas (komijne) 0,18 tot 0,22 per pond. Kaas (20 plus) 0,32 tot f 0,34 per pond. Kaas (volvet) 0,60 tot ƒ0,— per pond. Boter ƒ0,81 tot 1,— per pond. Veiling van Maandag 4 Juni 1928. Bloemkool (le s.) ƒ18,10 tot 22,20 p. 100 st. (2es.) 12,60 tot ƒ15,10p. lOOst. (3e s.) 8,90 tot 11,40 p. 100 st. uitschot ƒ3,70 tot 7,60 p. 100 st. Komkommers (le soort) 18,— per lOOst. (2e soort) 13,80 per lOOst. (Be soort) 11,40 per lOOst. Rabarber 3,60 tot 5,20 per 100 bos. Peen f 12,70 tot 13,80 per 100 bos. Asperges 45,— tot 50,— per 100 bos. Sla le soort ƒ1,— tot 1,60 per 100 krop. Sla 2e soort 0,10 tot 0,60 per 100 krop. Postelein 12,70 tot 20,— per 100 k.g. Aardappelen 13,60 per 100 k.g. Tomaten (gescheurde) ƒ0,11 tot/0,16p.pond. Aardbeien 0,50 per pond. Kaas (komyne) 0,25 tot 0,80 per pond. Kaas (20 plus) 0,38 per pond. Kaas (volvet) 0,60 per pond. Boter 0,95 tot ƒ1,— per pond. SPORTNIEUWS. VOETBAL. Flakkee had Zondag geen gelukkigen dag. Eenige van haar spelers hadden kans gezien om voor Zondag toegangskaarten te verkrij gen voor de Olympische Spelen te Amster dam en hadden groot gelyk dat ze hiervan gebruik maakten en Flakkee voor een keertje ontrouw waren. Hopen we dat ze Uruguee- sche trucs overbrengen op ons eiland en Geel-blauw het komende seizoen aan een voetbal-kampioenschap helpen. Flakkee kwam dan met invallers op. Voor half time gaf ze keurig partij en stond ze onverdiend met 2 0 achter. Met de wind tegen kwam ze in de minderheid en Excel sior wist dat scherp uit te drukken door nog een 3 tal goals te fokken, waartegen Flakkee er 1 in wist te brengen. We hopen overigens Excelsior nog eens te zien tegen een volledigen Flakkee-ploeg, Excelsior geeft een aantrekkeiyk spel, dat het aanschouwen overwaard is. Vermelden we nog dat alle vlaggen op het terrein geheschen waren; vermoedelijk ter eere van den voorzitter die we wegens pleizierige omstandigheden niet konden ont dekken. SOMMELSDIJK. Zaterdagavond half twaalf werden de ingezetenen opgeschrikt door het luiden der brandklok. Het bleek dat er brand s uitgebroken in een schuur achter de woning van M. Gr. aan den Zuidelijken Ach terweg. Door het vlugge optreden der brand weer wist men den brand tot die schuur te bepalen. Het vervoer per as voor grint enz. voor deze gemeente is gegund aan den vrachtrijder J. Schuurman alhier voor f 0.69 per vracht Zondag 10 Juni, 'savonds 7 uur, hoopt voor de Vrijzinnig-Hervormden op te treden ds. A. Klaver, Rem. Predikant te Hoorn, in de zaal van dhr. Verheij aan de Langeweg. Mevrouw P. M. van Weel heeft ƒ50.000 gelegateerd aan de Diaconie der Nederl. Herv. Kerk alhier. HERRINGEN. Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat a s. Dinsdag de ouder domsrente zal worden uitgekeerd. Door het bestuur der Bijz. School alhier zal een vierde leerkracht worden benoemd, Naar men verneemt zal dezen zomer nog een aanvang worden gemaakt met den bouw van een nieuwe kerk voor de Geref. Gemeente alhier. MELISSANT. Aan de Diaconie der Nederl. Herv. Kerk alhier, is door Mevr. P. M. van Weel gelegateerd 10.000 en nog 25.000 voor de stichting en instandhouding van een Bewaarschool voor kinderen van alle ge zindten. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 4 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig 90 K.G. by de pellerijen aangebracht. Het 10-jarig zoontje van A. Kreeft reed met zijn fiets in de sloot, waarbij hy zyn arm brak, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zondag werd in de Ned Herv. kerk alhier afgezegd, dat door Mej. P. M. van Weel een legaat van 10.000,— was vermaakt aan de diaconie der kerk. J. van Seters had Vry dag het ongeluk, toen hij met een mand garnalen op zyn schouder op het trottoir liep, uit te glijden, waarbij hy zoo ongelukkig neerkwam, dat hij niet kon loopen en thuis gebracht moest worden. GOEDEREEDE. De afgeloopen maand zijn hier ingekomen M. H. Sikkerman van Rotter dam. Vertrokken naar Haarlem familie De Koe en naar Schiedam Mej. A. v. d. Berg. De catechisatien zullen hier voortaan worden gehouden door den heer W. Bouman van Stellendam. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week van 80—100 kilo garnalen per dag en schuit gevangen. De garnalenvisscher Joh. Orger had het ongeluk een zyner zwaarden op de visschery te verliezen, een schade van 70, en de Noordzeevisscher C. v. Huizen leed een schade van 50, door het scheuren van zyn netten. OUDDORP. De vorige week werden door de garnalenvisschers van 100 200 K.G garnalen per week en schuit gevangen en in de weer visschery en werden 9 zalmen ge vangen. De 13-jarige M. Struik van Goedereede had alhier by zijn familie het ongeluk te vallen en een been te breken. NIEUWE TONGE. K. M. Houtaar heeft de woning C no. 61, staande Duivenwaardschen Dy k alhier, ondershands verkocht aan A.Mans. as. Zaterdag zal de P.V. „de Gevleugelde Bode" alhier, een wedvlucht houden vanuit Dourdon, afstand 385.979 K.M. Loop der bevolking gedurende de maand Mei 1928. Ingekomen: Martina Vroegindewey van Sommelsdijk; Gijsbertus Helbers en gezin van RotterdamJohanna Cornelia Breur van Dirksland; Abraham C. M. Tieleman van Oude Tonge; Adriana StyntjeNoteboom van Middelharnis. Vertrokken; Jan Voorwinden met gezin en Pieter van Móort naar Rozenburg; Florus Sterk, Sanderina Koppenaal, Johannes Kop penaal, Gerardus J. Koppenaal, Willem A. Koppenaal, naar RotterdamAren Doornhein en gezin naar Herkingen; Leuntje de Jong naar Stad aan 't Haringvliet. OUDE TONGE. De heer A. Lambert ver wondde zich zoodanig aan de hand met een schaafmachine, dat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. Door den heer C. A. Th, Lambert is een postduif gevangen. Op de gummiering stond vermeld: F. D. Op een briefje onder den ring stond geschreven: „Groeten uit Middelharnis. Wij zy'n goed overgekomen Ik laat hem direct los, 7 uur, daag". Daar de duif 's nachts in de werkplaats heeft gelogeerd, is de goede ty'ding wel wat laat op haar bestemming aangekomen. Een dochtertje van den heer J. Los geraakte met haar rijwiel in een moddersloot. Wel een frisch doch niettemin een vies bad. De heer Th. van Vugt Bz. heeft zijn priesteriyke wy'ding ontvangen. Voor rekening van de vereeniging S. B. Z. zijn de eerste patiënten opgenomen in een Ziekenhuis te Rotterdam. OOLTGENSPLAAT. De heer I. van den Bogert heeft van de Erven M. van Oosten- brugge ondershands gekocht het woonhuis met wagenmakerij, staande aan den Zuid- Achterweg. Op Zaterdag 23 Juni a.s., zal ODze ge meente worden bezocht door de leden van het Geneologisch-Heraldisch Genootschap „De Nederlandsche Leeuw" uit 's-Graven- hage, tot het bezichtigen van alle beziens waardigheden. Op Vrijdag 6 Juli a.s., des namiddags 12.15, zal de heer Commissaris der Koningin in deze provincie een bezoek brengen aan onze gemeente. Voor de ingezetenen zal ge legenheid gegeven worden Zijne Excellentie te spreken. Jaarvergadering Steenkolenbond „Algemeen Belang". Donderdagavond hield de Steenkolenbond „Algemeen Belang" haar 12e jaarvergadering in hotel Moelker. De voorzitter de heer C.M, Breur heette de aanwezigen harteiyk welkom en drukte zyn spyt uit over de slechte op komst. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. De rekening over het afgeloopen boekjaar sloot in ontvangsten en uitgaven met 17671,98. De vereeniging heeft een winst gemaakt van 591,40 Het kapitaal der vereeniging bedraagt 2395,29 By monde van den heer Van Ravensteijn deelde financieele commissie mede, dat de rekening van den penningmeester met de daarbij beboorende bescheiden in de beste orde be vonden waven. Spreker bracht hulde aan den boekhouder voor diens nauwkeurig en correct beheer. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de vereeniging 399 leden telt. De brandstoffen konden goedkooper gekocht worden dan verleden jaar. Werden vorig jaar 536595 KG. brandstoffen verbruikt, dit jaar .weid het cyfer 563102 bereikt,, dus 26607 'K.G. brandstoffen meer. In den loop van het jaar traden 9 nieuwe leden toe, terwijl 6 leden door den dood zyn ontvallen en 6 vertrokken naar elders. In de vacature ontstaan wegens het over lijden van den heer S. de Ruiter, werd tot commissaris gekozen de heer C. D. Birkhoff, die deze benoeming aannam. In de rondvraag werd de kwestie van een eigen bergplaats weder besproken. De voor zitter deelde meda, dat het bestuur steeds een open oog voor deze aangelegenheid heeft, doch dat de oplossing zeer moeiiyk is. De bode deed klachten hooren over het niet tydig betalen. Hij moet soms wel 6 maal om betaling terugkomen. De voorzitter dankte voor de opkomsten voor de prettige wijze waarop men de agenda punten heeft helpen afwerkendaarna sloot hij de vergadering. De postduiven vereeniging „De Reisduif" heeft Zaterdag deelgenomen aan den wed vlucht van Noyon (Frankryk). Afstand 253.41 K.M. De pryzen werden behaald als volgt; le Jan van Nim wegen; 2e G. van Nimwegen en Zoon; 3e L. van Kempen Dzn.; 4e H. Noordyk; le overduif en 3e G. van Nim- wegen en Zn.; 2e S. Kamp. De duiven werden losgelaten met N.W. wind te 10 uur. Aankomst eerste prijswin nende duif 3 uur, 47 seconden; laatste prys- winnende duif 3.32.35 uur. VEILINGSBEBICHT van Vrijdag 1 Juni 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Kropsla 1,10 tot 2,40 per 100 krop. Radijs 2,10 per 100 bos. Postelein 0,11 tot 0,15 per k.g. Spinazie 0,04 tot 0,12 per k.g. Aardappelen 9,90 tot 13,50 per 100 k.g. Aardbeien 0,55 tot 1,20 per k.g. Blauwe Druiven 2,04 tot 2,46 per k.g. Boonen dubb. stam 130,— tot ƒ145,— per 100 k.g. Stamsnljboonen 80,— tot ƒ93,— p. 100 k.g. Tomaten A 0,54 tot 0,60 per k.g. AA 0,52 tot 0,55 per k.g. B 0,49 tot 0,52 per k.g. C 0,49 tot 0,56 per k.g. CC 0,38 tot 0,39 per k.g. bonken j 0,30 tot 0,37 per k.g. Komkommers (w.) 16,— per 100 k.g. Peen ƒ7,— tot 31,— per 100 bos. Bloemkool (1ste s.) 10tot ƒ22p.lOOstuks. (2e s.) 4 tot 12 per 100 stuks. Sjalotten 2,90 tot 6,10 per 100 bos. Rhabarber 3,70 tot f 5,10 per 100 bos* Witte Asperges 0,43 tot 0,60 per bos. Blauwe Asperges 0,26 tot 0,42 per bos. Kipeieren 4,80 tot 5,10 per 100 stuks. Eendeieren 4,50 per 100 stuks. Aanvoer 33541 stuks. Marktberichten. Vee en Paarden, ROTTERDAM, 4 Juni. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 476 vette runderen, 381 vette kalveren, 189 schapen of lammeren, 1108 varkens. Pryzen per k g. koeien 35 k 39 ct., 47 k 50 ct., 53 57 ct ossen 43 et., 46 k 49 ct., 51 k 53 ct.; stieren 38 ct., 43 ct., 47 k 48 ct kalveren 40 a 45 ct., 55 a 59 ct., 67£ k 72£ ct.; schapen 28 ct. h 34 ct. Lammeren 22 24 per stuk; varkens 82£ ct. k 334 ct. 34£ ct. De aanvoer van koeien en ossen was ruim. De handel was gewoon en de prijzen waren iets stijver. Een enkele puik beste koe ging nog tot 8 cents boven noteering. Stieren mettamelijken aanvoer, redeiyken handel en ongeveer dezelfde prijzen. Vette kalveren met overvoerden markt. De handel was zeer slecht met terugloopende prijzen. Een enkel puik best kalf ging nog van 24 tot 5 cent boven noteering. Schaper en lammeren met weinig aan voer, slechten handel en lage prijzen. Varkens waren ruim aangevoerd. Voor zware varkens achteruitgaande handel met terugloopende pryzen. De handel in zouters was zeer vlug en deze gingen tot 35 cents. AMSTERDAM, 4 Juni. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 535 vette koeien, waar van de prijzen waren; le kwal. 104 112, 2e srt. 90-104, 3e srt. 80-90, mindere soor ten 64—80 ct. per kg. slachtgewicht100 melk- en kalfkoeien f 300-400 per stuk; 129 vette kalveren le srt. 80 90, 2e srt, 70—80, Be srt. 64—70 ct. per kg. levend gewicht; 80 nuchtere kalveren f 9-17, 70 schapen f 33 40; 150 lammeren f 16 24, 83 paarden f 100 - 240 alles per stuk Holl. varkens le kwal. 79-80, 2e kwal. 78—79, vette varkens 77—79 ct. per slachtgewicht. UTRECHT, 4 Juni. Aan de paardenmarkt alhier waren heden aangevoerd 850 paarden en veulens. De pryzen waren als volgt; weeldepaarden van f 450550; werkpaarden van f 350 - 540oude paarden van f 100 200; eenjarige veulens van f 150 200; tweejarige veulens van'f 250-375 en hitten van f 100-225. Boter, Raas en Eieren, APELDOORN, 4 Juni Eieren. Aanvoer 120,000 stuks Pryzen f 5 6, middelmarkt f 5 76. Handel traag. OUDEWATER, 4 Juni. Kaas. Aanvoer 161 partijen, tezamen 7245 stuks, wegende 36.225 K.G Eerste soort Gouda met ryksmerk 49 54, idem mindere ƒ45 -58; zonder rijksmerk 42—46. Handel matig. Granen, enz. Meel en Oliën. ROTTERDAM, 4 Juni, Fijne zaden.(Boeren- noteering)Karwyzaad ƒ32- 35, blauw maan zaad 32-34, geel mosterdzaad 25—27. Voeriynzaad 16 18 alles per 100 kg. ROTTERDAM, 4 Juni. Buitenlandsche gra nen. (Bericht van de Makelaars Hagenbeek en Van der Schalk). Stemming'vast. Rogge. Western No. 2 disp. 14.83, Western Golf 15.65, st. 15,45, Canada Western spoe dig gewacht ƒ14,65, Western no. 2 st. ƒ14 55, i 75 kg. La Plata st. 14.85. Gerst. Amerik no. 2 disp. 259, a 255, spoedig gewacht 253 254, Canada no. 2 disp. 268, Canada no. 3, 3 aangeko men 257, 62-63 kg. Danou idem 253, La Plata naar kwal. disp. 257 263. Haver. Canada no. 3stoomend ƒ14 50,47/8 kh. La Plata aangekomen 13,50. Pommer- sche naar kwal. disp. 14 75-15.25. Mais per 2000 kilos. Amerik Mixed disp. 237, La Plata oude oogst disp. 231, nieuwe oogst 234, aangekomen ƒ231 ƒ232, stoo- mend naar aankomst 231 232, Doeau Bess. disp. 236, Witte platte Z.-Afrik. no. 2 disp. 240, stoomend 229, witte Egyp- tischen disp. 237, stoom, 231. Huiden, Wol enz. ROTTERDAM, 4 Juni. Vlas In het land is de vraag de vorige week bijna tot stilstand gekomen en(er werd zeer weinig verkocht. Het aanbod is daartegenover ook zeer onbe duidend, en het seizoen kan als afgeloopen worden beschouwd. De nieuwe oogst, waar voor de bebouwde oppervlakte ongeveer 20 pCt. hooger geschat wordt dan verleden jaar staat zeer gunstig. Enkele stukken beginnen reeds te bloeien. Behoudens ingrijpende tegenslagen kan op een goed gewas worden gerekend. Groenten, Eruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 4 Juni. Zeeuwsche blauwe 10—10.50, dito bonte 10.50, Belgische 6 6.50, Industrie 8, Bravo's 12— 12,50, Red Star 11-11.50 per H.L.; Malta's Springs f 0.20- 0.24 per k.g. Met geringen aanvoer, veel vraag. Huiden, Wol, enz. ROTTERDAM, 4 Juni. Vlas. (Opgaaf van den marktmeester). 4050 k.g. blauw schoon 1 1.55, 1000 k.g. wit Zeeuwsch 1.15 1.55,3000 k.g. Groningsch ƒ1.15 ƒ1.40, 9200 k.g. Holl. geel 1.15-1.55,500 k.g. dauwroot 1—1.10 per k.g. DE OPSPORING VAN DE ITALIA. Een bericht van Nobile? Noodseinen van Frans Jozefsland. De centrale commissie voor de opsporing van Nobile en de Italia te Oslo heeft gisteren bekend gemaakt, dat zy een draadlooze mede- deeling heeft ontvangen, die misschien van Nobile zelf afkomstig is, en waarin gevraagd wordt om hulp te zenden naar Frans Jozef- land, waar de Italia zou geland zijn. Er zal zoo spoedig mogelijk een hulpexpeditie uit gezonden worden, die zich langs de Noord kunst van Nova Zembla naar Frans Jozef- land zal begeven. Uit Berlyn komt een meedeeling die het bovenstaande bericht schijnt te bevestigen. Een officieel draadloos bericht uit Moskou, dat aldaar is opgevangen, bevat een mede- deeling van Oensjlicht, den voorzitter van de Russische vereeniging van vrienden van de luchtscheepvaart, dat een Russisch draad loos amateurs-station te Wosnessenitsj aan het Onegameer noodseinen van de Italia heeft ontvangen. De seinen waren af fcotastig van Frans Jozefsland, maar de plek waar het luchtschip zich be vod d, moest niet te verstaan zyn geweest; andere radio-amateurs moeten deze seinen eveneens hebben ont vangen. De golflengte was 33 a 35 M. wat, volgens Wolff met die van de Italia overeen kan komen. Het Moskousche comité tot hulp van de expeditie houdt de berichten voor echt en gelooft, dat Nobile ergeüs op Frans Jozefsland terecht moet zfln gekomen. De Braganza is gisterochtend het eiland Amsterdam gepasseerd en heeft koers in oostelijke richting genomen, alhoewei het ijs steeds dichter wordt kan het schip nog zon der moeite vooruit komen. Kapitein Sora heeft de alpenjagers, die zich aan boord van de Braganza bevonden, aan land gezet. De Hobby is gisterochtend zes uur te Koningsbaai aangekomen en is terstond be gonnen met het aan wal brengen van het vliegtuig van Luetzow Holm, die van plan was onmiddellijk, gezien het goede weder, een tocht van een paar uur te ondernemen. De organisatie van de Italiaansche expe ditie wordt met kracht voortgezet. Het vlieg tuig zou vanavond gereed zijn. Het zalo.a. 35 parachutes voor menschen en goederen meenemen, Maddalena zou vanmiddag te Milaan aankomen Een tweede vlieger zou vandaag nog aangewezen worden. De burge meester van Milaan heeft 100.000 lire ter beschikking van de commissie gesteld. Binnen enkele dagen zouden drie Russische flsbrekers met vliegtuigen aan boord naar Nova Zembla en de Oostkust van Spitsber gen vertrekken. Deze zullen nu wel naar Frans Jozefsland gedirigeerd worden. DE VLIEGTOCHT OVER DEN STILLEN OCEAAN. 2/3 van den afstand HonoloeloeSuva afgelegd. Het laatste bericht, gisteravond 10 uur van Kingsford Smith in zijn Southern Cross ontvangen, is dat de vlieger zoo juist de Phoenix-eilanden gepasseerd warpn op weg naar Suva, waarmee zfl ongeveer 2/3 van den afstand Honoloeloe-Suva afgelegd had den. Alles was wel aan boord, behalve het nog nu en dan onregelmatig aanslaan van één der motoren. Daarom. Predikant: Ik heb" gisteren je vader en moeder niet in de kerk gezien Thomas. Thomas: Neen, dominee. Moeder heeft het spit in de rug gekregen toen zy vader van de trappen wierp, en vader heeft daarby een been gebroken.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3