L Tandarts J. S. BB IJS Dameskapper H. JU LUXE AUTO VERHUUR J. NUMAN RING - niDDELHARMS - TEL. 82 DRIEHONDERD RATTEN Spenen Adverteert in „Onze Eilanden" AAMBEIEN. DE SALAMANDER JL Vraagt ons Adrertentla-tarial Voorstraat 209 - Sommelsdijk 4" DAMES' +DE SALAMANDER.!. Kipstraat 43, Rotterdam l TE KOOP GEVRAAGD: WOENSDAG 6 JUNI 1928 Bij Mil DWAALLICHTEN. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 2 JUNI 1928. Bij de nu volgende verkiezing worden uit gebracht op de heeren A. J. G. van Rossum te Ooltgensplaat 24 stemmen, A. W. Keijzer te Herkingen 22 stemmen, G. v. d. Heide te Sommelsdijk 2 stemmen, J. A. van Nieuwen- buijzen te Ooltgensplaat 2 stemmen, J. Joppe te Stad aan 't Haringvliet 1 stem en 1 blanco. De heeren van Rossum en Keijzer nemen met dank aan de vergadering hunne be noeming als bestuursleden aan, nadat zij door den voorzitter zijn geluk gewenscht met dit blijk van vertrquwen. Dan wordt overgegaan tot overlegging der rekening over het dienstjaar 1927. De heeren D. Joppe Cz. te Sommelsdijk en C. Soeteman te Dirksland, die de rekening en de daarop betrekking hebbende bescheiden hadden na gezien brengen daarvan verslag uit en ver zoeken de rekeningen, van het Rijk en die van de vereeniging uit elkander te houden, waardoor beter overzicht kan worden ver kregen. Overigens werd deze goedgekeurd. De rekening luidt als volgt: Ontvangsten: Goed slot 1926 7,62!, 16 donateurs ƒ90,-, 195 leden ƒ249,50, schoolgeld ƒ280,-, geleend kapitaal 1000, rente van kas geld ƒ17,01. Totaal 1658,13J. Uitgaven: Onkosten vergaderingen 140,55, reis kosten 103,50, zegels en porto 29,23, advertentiën ƒ8, boeken en drukwerk ƒ117,45, huishuur ƒ40,10, verbouwing school enz. 1178,66, rente geleend kapitaal 16,67, saldo 18,97| Totaal 1653,13!. Kapitaal dienst 1927. Ontvangsten: Verlotingscommissie 1049,95, donaties 100,-, rente 16,67. Totaal ƒ1166,62. Uitgaven: Geleend 1000, saldo 166,62. Totaal 1166,62. De Voorzitter dankt de heeren voor het nazien der rekening en zegt, dat met hun verzoek rekening zal worden gehouden. De heer Born vraagt inlichtingen omtrent den kapitaaldienst. De heer van Paasschen over de wijze waarop de geldleening zal worden afgelost en de heer Timmers geeft in overweging de contributie voor het dienst jaar 1928 niet te verhoogen. De rekening wordt vervolgens bij acclama tie goedgekeurd. De contributie wordt overeenkomstig het voorstel van het bestuur vastgesteld op minstens een gulden. De heer van Paasschen vraagt of ouders van leerlingen verplicht zijn lid te worden van de vereeniging, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. De heer J. Buth te Dirksland zegt, dat er menschen zijn, die meenen, dat er geen geld voor het onderwijs noodig is, dat de Staat deze kosten geheel voorzin rekening neemt en acht eenige publiciteit van deze onjuiste stelling noodzakelijk. De Voorzitter zegt, dat getracht zal wor den deze onjuiste meening te weerspreken, terwijl het hoofd der school, de heer Smits, op vergaderingen en waar het te pas komt, zeker wel zal willen medewerken, dit te De heer van Paasschen acht het nood zakelijk aan buiten het eiland wonende grondeigenaren circulaires te zenden, waarin zal worden gewezen op het nut en de nood zakelijkheid van dit soort vakonderwijs en hun te verzoeken dit onderwijs finantieel te steunen. Daarna werd het volgende verslag over 1927 door den Secretaris gelezen M. H. Moest het eerste jaarverslag in mineur worden gesteld, het tweede stemt ons dankbaar, hoewel niet voldaan. Immers, hoewel het aantal donateurs vermeerderde met 15 en het aantal leden met 74, moeten wij tot onzen spijt vermelden, dat nog vier gemeenten en enkele polderbesturen hunne financieele medewerking tot dusverre niet verleenden. Ook zijn nog enkele landbouw- vereenigingen in gebreke gebleven onze ver eeniging te steunen. "Wy vertrouwen dat zij de dwaling huns wegs zullen inzien. Voorts trof ons een gevoelige slag door het overlijden van den heer G. Joppe Dz., welke als vertegenwoordiger van het gemeente bestuur van Sommelsdijk in ons bestuur zitting had. Zijn aangename omgangsvormen, alsmede zijn helder verstand, gaven hem een vooraanstaande plaats. Zijn nagedachtenis zal door ons in eere worden gehouden. De voorbereidende werkzaamheden, als mede de benoeming van een hoofd, gaven het bestuur veel zorg, zoodat behalve één algemeene, menige bestuursvergaderingen zijn gehouden geworden, behalve dan de openingsvergadering waarbij de heer in specteur van het landbouwonderwijs, alsmede ingenieur van Riel, rijkslandbouwconsulent, ingenieur Huisman, secr. van de H. M. v. L., de heer van der Koogh en J. Warnaer, oud-voorzitters van den Flakkeeschen Boeren bond, en tal van andere heeren tegenwoordig waren. Het benoemde hoofd, de heer C. Smits, geeft ons reden tot groote tevredenheid, zoowel wat betreft de wijze waarop hij de lessen geeft, alsmede zijn belangstelling voor den landbouw in het algemeen. Ook het aantal leerlingen overtrof onze verwachting, zoodat reeds dadelijk met twee klassen kon worden gewerkt; in den loop van den cursus werd zelfs nog een leerling toegelaten, waardoor het aantal steeg tot 32. "Wij vertrouwen, dat de belangstelling van ouders en voogden voor dit onderwijs niet zal verminderen. De financieele toestand is bevredigend, dank zij de milde gift van het verlotingsbestuur te Sommelsdijk, waarvoor wij dit op deze plaats hartelijk dank betuigen. Toch moet ons streven gericht blijven op vermeerderde in komsten, ten einde te komen tot een eigen school met woning voor het hoofd. De ge meente Sommelsdijk stelde leegstaande lo kalen in de openbare school te onzer be schikking voor het geven der lessen, alsmede voor redelijken prijs een perceel grond voor schooltuin, waarvoor wij hoogst erkentelijk zijn. Laatst niet het minst mogen wij op deze plaats melding maken van de medewerking der hoogere besturen, waardoor onze taak aanzienlek wordt verlicht en waarvoor wij zeer gevoelig en dankbaar zijn. Uit de voortdurende aanmelding van leden en donateurs, putten wij de overtuiging, dat het onderwijs op prijs wordt gesteld en steun verdient. Wij blijven vertrouwen, dat aile vooraanstaande en toonaangevende ingeze tenen en alle landbouwers de vereeniging zullen steunen, waardoor zij aan de gestelde verwachtingen zal kunnen voldoen en ten zegen zal zijn voor Flakkee en zijn bevolking. de nu volgende rondvraag brengt de heer D. Joppe dank aan het bestuur voor wat het voor deze onderwijsinrichting heeft gedaan en dankt speciaal den Secretaris voor diens activiteit en geeft in overweging aan deze betrekking een redelijk salaris te ver binden. Nadat nu niemand meer het woord ver langt verleent de Voorzitter het woord aan den heer C. Smits, hoofd der school, welke een korte rede houdt over het onderwerp: „De waarde van het onderwijs aan de lagere landbouwschool voor nu en later". Hij zeide ongeveer het volgende: Onder de inrichtingen, waaraan landbouw onderwijs gegeven wordt, is de lagere land bouwschool de jongste. In 1922 werd de eerste school geopend. Geleidelijk zijn meer dere scholen er by gekomen, zoodat eind 1926 een 15-tal scholen bestonden. De proef, want dat was het, viel in gunstigen zin uit, zoodat de regeering besloot jaarlijks een subsidie voor de opening van eeu 10-tal scho len beschikbaar te stellen. Onder het eerste tiental dat daarop werd opgericht, behoorde ook onze schooi Sommelsdijk is bij de ope ning van alle kanten geluk gewenscht hier mede en het was ook werkelijk een felicitatie waard, daar voor de 10 scholen 125 gegadig den waren. Ook dit jaar zullen een 10-tal scholen geopend worden, waarnaar, naar ik vernam, een ongeveer even groot aantal corporaties dingen. Dat er zoo groote belangstelling is voor dit soort scholen moet dan toch wel een oorzaak hebben. En die is er ook. Zooals u weet wordt het lager landbouwonderwijs nu gedurende een 30-tal jaren bijna uitsluitend aan landbouw-wintercursussen gegeven. Ook dit onderwijs is zeer in trek, als we weten, dat in 1927 in ons land 589 cursussen gegeven werden met gezamenlijk ongeveer 10.000 leerlingen. Toch geeft het onderwijs hieraan geen volledige voldoening. Men zou kunnen zeggendankbaar, maar niet voldaan. In de winteravonden worden hier de lessen gegeven aan jongens van 15 jaar en ouder, die gewoon lijk den heelen dag gewerkt hebben. Ze komen daardoor al niet erg frisch op deles,terwijl er een te groote gaping is tusschen den tijd, dat ze de 1. s. verlaten hebben en de cursus bomen bezoeken. Heel wat van de lagere schoolkennis is dan verdwenen en de onder wijzer moet maar zien, dat hij er wat van maakt. Dat de resultaten nog zoo zyn als ze zijn, moet dan ook voor een groot deel worden toegeschreven aan de liefde en ambitie, die de landbouw-onderwjjzers voor dit werk heb ben. Of is het voor hen ook geen opoffering om vaak avond aan avond des winters soms na een verren tocht gemaakt te hebben, aan de boerenjongens nog wat kennis van hun vak en liefde tot hun vak bij te brengen? Het huiselijk leven van hen lijdt er vaak zeer onder. Ik weet uit ervaring te spreken I En wanneer een cursus is afgeloopen, dan blijft er bij den onderwijzer toch ook steeds een zekere onvoldaanheid achter. De ge dachte vanhad ik meer tijd gehad en waren de jongens wat frissGher op de les gekomen, dan had ik ze meer kunnen geven, blijft altijd bestaan. Want ook voor hem is het les geven slechts bijwerk. Zijn hoofdwerk, 't voornaamste werk ligt voor hem in de lagere school en wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen, het onderwys aan den cursus lijdt daar nog wel eens onder. Daar is meer. Doordat het onderwijs aan de cursussen slechts bijwerk is, kan hij zijn vakliteratuur ook niet zoo bijhouden als hij wel wenschte. Het ontbreekt hem aan tijd, maar ook vaak aan de middelen zich de noodige tijdschriften en boeken aan te schaffen. Ik kleineer hiermede geenszins den landbouwonderwijzer, maar constateer een voudig de feiten. Ik zal voor niemand in waardeering voor 't werk van hem onder doen, integendeel! En nu komen daar de lagere landbouw scholen. Zij geven aansluiting op het gewone lagere onderwijs. "Voorkomen wordt dus, dat de lagere schoolkennis vervliegt. Juist de 2 eerste jaTen gaan voor een goed deel verder met de ontwikkeling hiervan, zy het dan in de speciale landbouwrichting. De leerlingen komen overdag, hebben dus nog geen dag taak verricht en de lesgever heeft ook geen achter den rug, maar kan zyn heele persoon aan dit onderwys geven. Öm zich voldoende op de hoogte te houden van wat er in de landbouwwereld gaande is, worden credieten voor vakliteratuur ver strekt en zoo kan het wel niet anders, of dit onderwijs, dat wel is waar niet heel veel uren meer gegeven wordt als aan de cur sussen, moet meer vrucht dragen. We moeten het dus beschouwen als ver beterd onderwijs aan de cursussen. Behalve deze scholen en cursussen bestaan ook de land- bouwwinterscholen. Ze zijn bestemd voor boe renzoons, die later een middelgroot bedrijf te beheeren krijgen. We zouden kunnen zeggen, dat daar het middelbaar landbouwonderwijs ge geven wordt. Men kan daar, omdat aan de toelating der leerlingen zware eischen gesteld worden, dieper nog dan op de lagere land bouwschool op de stof ingaan. Het bezwaar er tegen is, dat ze een vrij groot rayon bestrijken, en daardoor kan er eigenlijk alleen algemeen landbouwonderwijs gegeven worden. Wel is waar moet rekening gehouden worden met de streek vanwaar de leerlingen komen, maar we begrijpen, dat een school, die de heele provin cie Zeeland bestrijkt, of die het grootste deel van Zuid-Holland moet behandelen, zijn tijd zal moeten verdeelen tusschen akkerbouw en weidebouw, met de grootste verscheidenheid van bedrijfstypen, die in elk gevonden wordt. In de algemeene regelen voor de lagere land bouwscholen, staat, dat bij het onderwijs reke ning moet worden gehouden met den aard van het bedrijf in de omgeving. Hierdoor komen de lagere landbouwscholen in een begunstigde positie. De leerlingen be hoeven niet gedurende 2 heele winters van huis en kunnen in hun onmiddellijke omgeving de verschillende bedrijfstypen gadeslaan. Want het zal u allen toch zeker niet ontgaan zijn, dat we ook op Flakkee niet te maken hebben met één type van boerenbedrijf, maar met ver schillende typen. Het onderwijs wordt dus meer gespecialiseerd. Dat maakt het les geven niet gemakkelijker, maar meer vruchtdragend en interessanter voor de leerlingen. Zoo moet dan behalve het gewone algemeene onderwijs een ruime plaats worden vrijgemaakt voor dit gespecialiseerde onderwijs. De verschillende typen en omstandigheden, waaronder ze voor komen, kunnen dan tegenover elkaar worden uitgewogen en later is het voor de leerlingen mogelijk zelf een oordeel te vellen, welke onder de omstandigheden waaronder ze dan ver- keeren, het meest gewenschte type is. Het kan dan ook wel eens zijn, dat geheel van type moet worden veranderd. Naar het mij voorkomt zijn er op Flakkee inderdaad bedrijven, die mogelijk door het roer een flink stuk om te gooien een grootere bedrijfswinst zouden maken. Na een breedere en diepere studie hierover, waaraan ik bezig ben, zal ik waarschijnlijk op een andere plaats mijn ge dachten kunnen zeggen. De waarde van het onderwijs aan onze in richting is dus voor later niet gering. Ook de algemeene kennis wordt natuurlijk niet ver geten, kennis van den bodem, bemesting, vee voeding, veeteelt en plantenteelt, landbouw werktuigen en grondbewerking, enz., een goede kijk op het bedrijf in zijn geheel en ook op andere bedrijfstypen. Maar daarnaast vra gen we ook: wat hebben onze jongens op het oogenblik er aan en ook, wat hebben de ouders onzer jongens er op het oogenblik aan? En ook daarop kan een antwoord gegeven wor den. Na nieuwjaar reisde ik met een vooraan staand landbouwer uit Zeeland. We hadden het over de minder gunstige uitkomsten van het bedrijf. En toen zeide deze boer: „Wan neer we niet zooveel liefde voor ons vak voel den, zouden we er al lang het bijltje bij neer gegooid hebben." Die uitspraak frappeerde me. Gelukkig vinden we ze ook in Flakkee, die hem dat nazeggen. Liefde tot het vak. Dat is een voornaam ding. Want wat je graag doet, dat kost 'geen moeite. En nu is de waarde van ons onderwijs voor nu, dat we trachten de jongens die liefde te gaan laten koesteren. Onbekend maakt onbemind. Dat is ook hier het geval. Een mooie motor trekt aan, maar een mooi paard trekt meer aan, als we het mooie er maar in zien kunnen. De motor heeft zijn moois slechts aan een verfkwastje te dan ken. Een mooi paard is product van het leven. Dat is gegroeid en het is niet eenvoudig de goede kwaliteit er van op te sporen. De oogen daarvoor te openen, voor het goede en slechte, voor het schoone en minder schoone in de natuur, dat is de waarde van ons onderwijs nu, voor thans, omdat daardoor ook de liefde tot de natuur en daardoor ook voor het boeren bedrijf gewekt wordt. Maar er is meer. In de twee eerste leer jaren wordt naast de natuur-wetenschappelijke vakken, ook les gegeven in de algemeen-vor mende vakken. Taal, rekenen, aardrijkskunde, geschiedenis. Dat we daarbij zooveel mogelijk practisch zijn is niet moeilijk te begrijpen. Vooral dat werk, dat de jongens later te pas kan komen, moet worden behandeld. Daarom wordt bij het onderwijs in de Ned. taal niet vergeten, hoe requesten, verzoekschriften enz. moeten worden opgesteld, maar ook hoe een vakblad moet worden gelezen. Niet zoo lang geleden hoorde ik nog de verzuchting slaken: een sportblad en een blad met grappen, dat vindt aftrek, maar voor een boerenvakblad trekken de jongelui van thans de neus op. Dat is niets voor hen. Ik zou zeggen, dat ligt aan de jongens en aan hun ouders. Een zieke krijgt geen bruine boonen met spek, dat is wat zwaar op de maag. Maar die zelfs van de beginselen van de landbouwwetenschap niets weet valt ook de literatuur wat moeilijk verteerbaar. Daarom moeten de jongelui leeren een krant lezen. Wat men niet begrijpt slaat men ge makkelijk over. Het is dan ook noodig, dat het onbegrepene verklaard wordt. Is dat het geval, dan komt meteen ook wel een grijpen naar een vakblad. Daarin ligt dan ook een taak voor onze school. Veel tijd kunnen we er niet aan besteden. Dat is ook niet noodig. Overdaad schaadt ook hier. Elke week één artikeltje samen gelezen en besproken doet meer nut, dan de heele krant doorgelezen, on begrepen. De waarde van het onderwijs voor thans ligt dus ook daarin, dat de lust tot het lezen van vakboeken en kranten wordt aan gewakkerd. En dan buiten dit alles wordt de blik der jongens eens wat ruimer gemaakt. Er wonen ook nog menschen buiten Flakkee en van hen valt ook nog wel wat te leeren, al is het soms in het negatieve. Bij de opening van de school hield ik een speechje, dat door enkelen van de hoorders wel wat „mager" gevonden werd. Het is niet moeilijk met groote beloften te komen. Maar het versje zegt: veel beloven weinig geven, doet een zot in vreugde leven. Ik veronderstel de, dat er weinig zotten gevonden worden op Flakkee. Daarom beloofde ik weinig. Want dan moest ik het ook nakomen. En waar mijn werk mij geheel nieuw was en ik tastend nog een weg moest zoeken, zou het dwaas geweest zijn groote woorden te gebruiken. In wat ik nu gezegd heb, kan een programma van mijn werk gezien worden. Misschien ook hier en daar nog wat vaag, maar dan komt dat wel licht, omdat ook voor mij nog niet de volle zon is opgegaan. Hoe verder men in het werk komt, hoe duidelijker dan ook de taak wordt begrensd. Na deze leerrijke voordracht sluit de voor zitter met dank aan den heer Smits en de aan wezigen de vergadering. In plaats van kaarten. VERLOOFD: GRETHA ROOS EN HENRI HAAGENS. Meppel, j Woldstraat 10 I Juni 1928. Middelharnis, Getrouwd: Mr. N. J. POST EN ANNIE VAN DEN BERG, die, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dankzeggen voor de vriendelijke bewijzen van be langstelling, bij hun huwelijk on dervonden. Goedereede, 30 Mei 1928. Ex. Leeraar en Examinator der Rotter- damsche Barbiers- en Kappersschool heeft Maandag a.s. Zitdag bij den heer JACOBl Wesldijk, Lunsdiroora Kinderen beneden 14 jaar 50 c. Dames 75c, Nieuwe Chevrolet c ALLEEN DE~WAPENS GEKNIPT'Üir DE REEPETIKETTEN ZIJN GECbIG VOOR CADEAUX FABRIKANT in Bakkersartikelen, Beschuit- gelei, Wittebroodcrême, Amandelspijs enz. ZOEKT AGENT voor het Eiland GOEREE en OVERFLAKKEE. Alleen goed inge voerde agenten komen in aanmerking. BrievenLetter K., Reclame-Bureau GERZBE, Gottdscke- singel 168. Rotterdam. I vallen ten slachtoffer aan één doosje RODENT. Na aanwending van één doosje RODENT vond een land bouwer in het noorden van Schotland 300 doode ratten. De aantrekkingskracht van RODENT is onweerstaanbaar. Elk hapje beteekent een doode rat. Koop nog heden een doosje. Doosjes van 50 ct. en f'l Importeurs: Fa. B. MEINDERSMA. Deo Haag. Fabr. TH. HARLEY, Apoth.. Perth. bij melkvee, alsmede alle bij de veestapel voor komende huidschavingen en huidverwondingen ge neest men allerspoedigst met Purol. Doos 60 en 90 cent. Bij alle Drogisten. RADICALE GENEZING de hardnekkigste Aambeien kunt U genezen binnen enkele weken. Kipstraat 43» R'dam I Niet goed, geld terug. te SOMMELSDIJK Voor de op 1 September a.s. aan te vangen le klasse wor den thans leerlingen aange nomen, terwijl ook leerlingen tot de tweede en derde klasse kunnen worden toege laten, mits zij de bekwaamheid daartoe blijken te bezitten. Aanvragen worden ingewacht liefst vóór 30 Juni a.s. bij het Hoofd der School, den heer C. SMITS, welke ook desverlangd inlichtingen verstrekt evenals on- dergeteekende. De Secretaris, A. W. KEIJZER, De Centrale Proeltuln voor Goeree en Overllakkee te Middelharnis (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel- ledden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewenscht geeft de tuinman alle Inlichtingen, die mochten worden ver laagd. Spreekuren Dagelijks van 8'/s tot 10 uur voorm. en van 1 tot 27» n.m. en volgens afspraak. Teleloon No. 236. Vraagt onze pillen en druppels ter rege ling v. d. bloedsomloop, door H.H. Doc toren aanbevolen, beslist onschadelijk voor de gezondheid. Alleen bij ons Is succes verzekerd. Vraagt ons boekje met talrijke al- beeldingen met duidelijke en vol ledige inlichtingen in blanco ge sloten Couvert met 25 cents insluiten aan postzegels. Wacht U voor misleiding of teleurstelling. Koopt In zaken waar U zeker van kan zijn vakkundig en succesvol geholpen te worden, en niet door min der waardige namaak op de lange baan geschoven te worden. WIJ zijn vanouds bekend het soliedste adres. Let daar vooral op. Vraagt gratis Inlichtingen of prijscourant. HENDRIK WIJGERS, Gouvernestraat 38a - Tel. 31748 - ROTTERDAM Lompen» metalen» zolderoprnlmlngen. Wij betalen de HOOGSTE prijzen. Prijs per kwartaal f I,— Losse nummers 0,07s ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Wie gaat er mee? Wy zouden eens graag willen weten hoe' veel liefhebbers we hier hebben die er wat voor voelen om gezamenlijk op reis te gaan. "Wie van onze Flakkeesche menschen zouden er wat voor voelen om begin volgende maand een dag of zes naar België te gaan, eerst naar Antwerpen, dan naar Brussel, per auto car naar Namen, Maasvallei, Dinant, Han, bezoek aan de grotten, de|Ardennen door en weer terug naar Brussel en Antwerpen. Treinreis 2de klasse vanaf Roozendaal. Tot Roozendaal voor ieder's eigen rekening. Kosten vanaf Roozendaal per persoon, in dien we minstens 10 deelnemers of neem? sters krijgen f 75, Alles inbegrepen, logies in goede hotels, alle maaltijden auto tocht, fooien en belastingen. Uitgezonderd dranken. En we zouden verder graag opgaaf hebben wie graag zoo'n tocht later zouden willen maken, en dan wanneer, die om een of andere reden nu niet, maar later wel weer kunnen, misschien dat we hen tot eene groep kunnen vereenigen. Over het algemeen wordt er niet erg veel gereisd op ons eiland, een enkeling trekt wel eens over de grenzen van ons lieve landje, maar by een enkeling blijft het. En toch is het heusch niet zoo'n heksentoer om eens een flinken tocht te maken naar het buiten land. Daarom beginnen we met België, gaat dat en blykt er animo genoeg te zijn op ons eiland, dan gaan we verder, dan gaan we gezamenlijk naar Parijs, naar de Alpen, naar de Pyreneën. Flakkeesche menschen houden er niet van zich by anderen aan te sluiten. Zoover ken nen we wel den aard van den Flakkeeënaar. Daarom wordt deze tocht georganiseerd, liefst uitsluitend voor menschen van de eilanden van Goeree en Overflakkee en van Yoorne en Putten. Dan komen er clubjes menschen die elkander allang kennen, meest van ge zicht en van naam, dikwy ls al heel persoon lijk, omdat wel voornamelijk het landbou wers-element er den voorrang zal hebben. Zij, die hiervoor in aanmerking komen bedenken vooral bet groote voordeel, dat waar je in het Buitenland ook zit, dat je altijd je eigen kennissen om je heen hebt. Uit dien hoofde is gezelschap-reizen, zooals dit er een wordt, al prettig. Er gaat voor eiken tocht, die uitgeschreven wordt een gids mee, die in Roozendaal bij het gezelschap komt en in Roozendaal pas weer het gezelschap verlaat. Gij hoeft heusch niet te denken het is niets voor mij, ik ken geen Fransch, of mijn schoolfransch zal wel niet voldoende zijn, dat doet niets terzake, de gids helpt U wel op weg. De gids zorgt voor alles, zooals van te voren voor zooveel mogelijk gezorgd wordt dat onze reizigers geen beslommeringen hoeven te maken. Men gaat op reis om andere indrukken op te doen en te genieten van andere streken, om te zien de mooie Ardennen en het vroo- lijke leven in Brussel. Een week er tusschen uit, in Juli voordat de oogst gemaaid moet worden, wie gaat er mee? Wie geeft zich op voor a.s. Zondag definitief of anders toch in principe? En verder, wie voelt er wat voor om in Augustus naar de Alpen te gaan, naar Chamonix aan den voet van den Mont-Blanc, den hoogsten Alpenreus, (kosten ongeveer 200) of naar de Pyreneen, prijs eveneens INGEZ blijft men ZEN Buisje I Vragëni door o\ Br. B 7! cei Blad Voorfzett| FEUILLETON. E. WERNER VERTALING VAN HERMINA. {Geautoriseerde uiigave van D. BOLLE.) 69) De torenklok van Rodeck sloeg langzaam en dof tien. 't Was doodstil buiten in het bosch en even stil binnen in het huis, waar een doode lag. De slotbewaarder en de dienstboden hadden zich te rusten begeven, zoowel als mevrouw van Eschen- hagen. Ook bij haar eischte de uitgeputte natuur eindelijk haar recht; na den langen en vermoeien- den rit van Burgsdorf had ze dien dag héél wat beleefd! Alleen een paar vensters waren nog flauw verlicht; zij behoorden tot de kamers, die men voor mevrouw Walmoden en den overste van Falken- ried had ingericht en die slechts door een voor vertrek van elkaar gescheiden waren. Falkenried wilde de jonge vrouw den volgenden dag vergezellen, als zij naar de stad terugkeerde. Hij had haar en Regina nog gesproken en daarop geruimen tijd bij het lijk van den vriend zijner jeugd gestaan, die hem den vorigen dag nog zoo opgewekt „Tot weerziens!" had toegeroepen, en toen nog zoo vervuld was geweest met de plannen en voornemens voor zijne toekomst en nieuw ver worven bezittingen. Nu was 't daarmee voor goed n. Koud en roerloos lag hij daar, en koud en De lezer z. mtjn stelreg< ralenrijk vo® komen. Ze v heidsklep vaiCT men nuduizéj machinist ger doch leert de alle machine,; ook met de veel dan te v, hoeveel? wa; geven, doch i noodig is, om Gedroogde vooral sinds dekt heeft is bedraagt van men de z.g. g 20 kan mei uitgetrokken By de mees methode n.l. bestaat uit or 55 gram gra; graan zooals iti Verder bevat producten van! gries of grint maïs. Vandaar dat ook zonder gr< met 3 k 4 cereina, dat 4 ik reeds verm handel, die le die men direct Voor kuikens het Sapiol II ding der vital bevat dan Sapl wordt. Teneinde nof dat me vandaa even het volg< Uit het O os* een aantal doi nevelder k uibel somber stond Fall het venster. ZelfsJ bij machte, hem 2 verliezen, daar hijl als een ongeluk i\ moeilijk om te le Zwijgend staarc nacht, en ook hij f nige licht, dat del verren horizon flijl rooden gloed; de fl als met vurige vil door een purperer en nu vlogen er el steeds hooger tot dien vlammendenl sneeuwde aarde, I in al zijne pracht.! Falkenried wasl blik, zoodat hij nil voorvertrek geopcl opende zich nu dejS slechts op een kier! maakte zijne aanfl bleef onbeweeglijk ste stond nog altijja flikkerend licht va J den, was zijn aan] scherpe trekken ei van verdriet geriml haar. Hartmut schi had hij zich die Die man, nog in del er als een grijsaard gen ouderdom bezjj! Een paar minui

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 6