„Hotel-Restaurant SIMONS" Nutsspaarbank Middelharnis-Sommelsdijk LOGEEREN PIET SIMONS zorgt voor U H.H. VEEHOUDERS! Gebruikt voor de zeere spenen RECHTZAKEN. Geeft U op als Abonné. De Rotterdamsche Veiling Rotterdam. AAMBEIEN. Ji DE SALAMANDER A ONZE EILANDEN VAN «SATERDAG 26 MEI 1928. sche antwoord zoo lang uitbleef. Het was reeds lang bekend, dat dit antwoord steun zou geven aan het Amerikaansche voorstel, doch er werd verlangend uitgezien, welke houding Londen zou aannemen ten opzichte der Fransche bezwaren tegen het ontwikkel de plan van Kei log, om den oorlog als een instrument van nationale politiek buiten de wet te stellen. Dank zij het lange uitbleven der rapporten kon Londen rustig de kat uit den boom kijken en haar houding bepalen. Het antwoord der Engelsche regeering is er dan ook op gericht zoowel de Amerikanen tevreden te stellen en gelijktijdig de Fran- schen niet voor het hoofd te stooten en hierin is ze schitterend geslaagd. Of hier door het groote belang is gediend wordt door menigeen betwijfeld. Evenals Parijs verklaart ook Londen het Volkenbondsstatuut en de Locarnoverdragen tot basis van haar politiek, waaruit geheel logisch haar uitdrukkelijke verklaring volgt, dat zij geen verdrag zal kunnen onderschrijven, dat in strijd is met bovengenoemde. Daar ook het doel dezer verplichtingen het uitschakelen van den oorlog is, aanvaardt onder nadere voorbe houden de Engelsche regeering de Ameri kaansche voorstellen. Deze voorbehouden be staan uit het rekening houden met eenige der aangevoerde bezwaren en het recht van volle vrijheid van handelen in zekere ge bieden in de wereld (denk aan Egypte en China) welker welvaart en onschendbaarheid van bijzonder vitaal belang zijn. Daar Ame rika gelijksoortige verlangens heeft, zal dit geenerlei bezwaren ontmoeten van Ameri kaansche zijde. Het geheele antwoord is voorzichtig gesteld en opent den weg voor verdere besprekingen, waarbij deFranschen op kiesche wijze gelegenheid krijgen op een deel hunner bezwaren terug te komen. Hoe wel een deel der Amerikaanschepers teleur gesteld is door het Engelsche antwoord, aan gezien het te vaag is, toch kan niet worden ontkend dat het de kansen van welslagen heeft verhoogd. Het is hier een zeer ge vaarlijk terrein en de openbare meening zou een mislukking zeer ongunstig opnemen, waardoor het groote vredeswerk groot na deel zou worden berokkend. Naast Portugal is Griekenland berucht ge worden om zijn groot aantal regeerings- wisselingen, het maken van een kleine revo lutie, welke in den regel gelukkig geen bloederig verloop hebben. De eene crisusis nog maar amper opgelost, of de volgende staat reeds voor de deur. Geen volk ter wereld dat zoo intens meeleeft met het ge heele politieke leven dan de Grieken. Ner gens worden de dagbladen met meer ijver gelezen dan hier en de doorsnee Griek is op politiek gebied uitstekend georienteerd, hetgeen evenwel volstrekt niet wil zeggen, dat ze het met elkaar eens zijn. Bovendien wisselt de volksmassa hier nogal erg ge makkelijk en vlug van beginsel, hetgeen vooral duidelijk tot uiting komt bij de wis selende kansen van den grooten Griekscben leider der liberalen, Venizelos, welke in 1924 het bijltje er bij neerlegde en verklaarde zich niet meer in de politieke arena te zullen be geven. Getrouw aan de veranderlijkheid in een eenmaal gevestigde raeening, heeft ook Venizelos besloten weer in de politiek terug te keeren en heeft hy zich bereid verklaart de leiding der liberale partij te aanvaarden, nu het regeeringskarretje opnieuw dreigt vast te loopen. Allerlei geruchten over de plannen van Venizelos doen gretig opgeld en zoo wordt hem reeds in de schoenen ge schoven dat hij na gehouden verkiezingen zal 'streven naar het presidentschap. Voor alles heeft Griekenland een straffe hand noodig, welke de teugels goed aanhaalt en een einde maakt aan al het binnenlandsch gekrakeel, waarmede de politieke kemp haantjes zich bemoeien en weike rusteloos voort modderen en alles doen, behalve dat gene wat noodig en gewénscht is. Voor Griekenland kan de terugkeer van Venizelos groote gevolgen hebben, zoowel watdebin- nenlandsche als wat de buitenlandsche poli tiek betreft. In hoeverre dit ook tot uit drukking zal komen in de Balkanpolitiek zal de toekomst ons moeten ontsluieren. In Rusland is het groote proces begonnen tegen de technici, welke worden beschuldigd van sabotage in het Donetsbekken. Er be staat voor dit proces zeer groote belang stelling en de Sovjet-autoriteiten hebben uit gebreide maatregelen getroffen, om zooveel mogelijk verspreiding te geven aan het ver loop dezer processen. Naast een groot aantal journalisten zal bovendien het heele proces worden verfilmd, zoodat de bioscoopbezoe kers op het witte doek de geheele behande ling kunnen volgen. Het is duidelijk, dat de Sovjet hieruit veel propaganda hoopt te trekken en tevens hiermede een afschrik wekkend voorbeeld wil stellen. De Sovjets beweren, dat dergelijke sabotage ook in andere fabrieken voorkomt en de tegen woordige beklaagden genieten het twijfel achtige voorrecht van tot voorbeeld te wor den gesteld. Barbertje zal moeten hangen, hetgeen ook wel blijkt uit de weigering der rechtbank om tolken ter beschikking der Duitsche beklaagden te stellen, aangezien deze de Russische taal niet voldoende mach tig zijn. Oe afzet van Landbouwproducten en het Uitvoer Contióle Bureau (U.C.B.) VIII. Allereerst vangen wü dit artikel aan met een besluit van het Engelsche Lagerhuis, voorkomende in het Ochtendblad van de N.R.Ot. van Vrijdag 20 April, dat woordelijk luidt als volgt j „Het Engelsche Lagerhuis heeft giste ren de Wet inzake de sorteering en „het merken van de inheemsche land bouwproducten aangenomen. De Mi nister van Landbouw verklaarde, dat „de wet zich niet bemoeide met het „merken van Buitenlandsche eieren of „andere buitenlandsche producten. Z|j „zal den Engelschen producent instaat „stellen, zijn sorteering en z|jn verpak king te verbeteren en onder betere „voorwaarden het hoofd te bieden aan „den invoer van uitheemsche producten, „die meer en meer tot de Engelsche „markten doordringen. „Op een vraag van een der leden ant woordde de Minister, dat hij geen aan leiding vond het bestaande invoerver bod op versch vleescb, dat bijna uit fluitend tot kalfsvleesch en varkens- „vleesch beperkt is, te wijzigen." Aan dergelijke besluiten valt toch niet meer te twijfelen. Bijna alle landen stellen krachtige pogingen in het werk, om de uit heemsche producten zooveel mogelijk te weren. Duitschland heeft naast de hooge invoer rechten weer 9 millioen Rijkssubsidie toege kend aan den Tuinbouw, dit alles ter be scherming van eigen bodem voortbrengselen. Het U. C. B. heeft te dien opzichte een vooruitzienden blik gehad. Reeds vier jaar doet het U.C.B. krachtige pogingen om tegen dergeljjke maatregelen stelling te nemen, omdat zij voelen, omdat zij begrypen, dat ons landje, wat grootendeels op uitvoer is aangewezen, per saldo het kind van de rekening zal worden. En toch, ondanks de door het Buitenland genomen en nog te nemen maatregelen en de vele waarschu wingen in diverse landbouwvakbladen, blij ven nog velen, zoowel landbouwers als han delaren van verre staan. Ook op ons eiland blijft men een wachtende houding aannemen, totdat't misschien te laat zal zijn. Herhaaldelijk zijn en worden er pogingen gedaan, om onze uien, koepeen en aard appelen onder de vlag van het U. C. B. te exporteeren, doch steeds door gebrek aan medewerking van onze landbouwers en lij delijk verzet van het gros der handelaren, oleef het resultaat gering. En waarom verleent nu niet iedereen zijn medewerking? Is het misschien, omdat we' met onzen tegenwoordigen handel zulke aan gename ervaringen opdoen? Is het misschien, omdat door invoering van het U. C. B.-merk de knoeierijen niet meer zoo welig kunnen voorttieren? Wij weten'tniet. Wij schrijven het meer toe aan gebrek aan saamhoorig- neid. Maar mogen onze landbouwers dan lijde lijk bl|jven toezien, wanneer van alle zijden gevaren dreigen, die den export van onze producten kunnen belemmeren? Kunnen zij zich verantwoord gevoelen, wanneer het on verhoopt spaak mocht loopen met den afzet van hun producten? Dan zeggen wij neen. Wij moeten alles doen wat wij kunnen. Wanneer voor de a.s. campagne weer pogingen in het werk wor den gesteld, om onze producten onder het U.C.B.-merk te verpakken en te verzenden, dan mag geen landbouwer daaraan zijn mede werking onthouden. Iedereen moet naar zijn krachten het moeielijke werk van onze U.C.B. mensc.hen steunen. Alleen door middel van een goed gesorteerd en verpakt product en daarop de Vlag van het U.C.B., kunnen wij onze concurrenten bevechten. Ook in de afgifte van U.C.B.-kwaliteits verklaringen ligt voor onze landbouwers indirect een groote waarborg opgesloten. Dit zijn documenten, waarop door den Contro leur van het U.C.B. is vermeld, dat de waar zich op het oogenblik van verzending in goeden toestand bevond. Op een dergelijke kwaliteitsverklaring kun nen onze exporteurs aan hunne afnemers verkoopen. Thans gebeurt het herhaaldelijk, dat hun afnemers, btj eventueelen duurkoop, allerlei chicanes zoeken, om de party te weigeren, zooals wij dit hier ook wel aan treffen met het zoogenaamde katten. Dit weigeren beteekent voor den exporteur ver lies, dat niet uit de winstmarge kan worden bestreden en dus automatisch op den pro ducent wordt afgewend. Bij erkenning van het U.C.B.-certiflcaat door het Buitenland zal dit b|j eventueel geschil als bewijsstuk kunnen dienen. Bij verkoop onder U.C.B.-kwaliteitsver klaring dus worden de minder nette prak tijken, zoo niet geheel uitgeroeid, dan toch aanmerkelijk beperkt. Het voeren van het U.C B -merk brengt ons tot een gezonden, reëelen handel. MIJN HARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth en Drogisten (Adv.) Aan de Groene Kruis Ai- deelitigen op ons Eiland» In aansluiting op het reeds verder inge zonden stuk van den Voorzitter en den Secre taris der commissie voor den meldingsdienst. en het ziekentransport, der Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" heb ik de eer te berichten: le. Omtrent den tijd, waarop ik bericht moet hebben, om van uit de verschillende gemeenten ziekenvervoer des nachts (d.w.z. na den laatsten trambootdienst) te kunnen doen plaats hebben, dat deze behalve voor de 3 na te noemen gemeenten voor alle overigen gesteld kan worden als volgt. Voor de reis naar Rotterdam vóór 10.30; naar Schiedam vóór 11 uurnaar Vlaardingen vóór 12 uur; naar Hellevoetsluis vóór3uur;ter- wyl voor Goeree deze tijd op een uur eerder gesteld moet worden en voor Ouddorp en Ooltgensplaat 1 uur vroeger. 2e. Omtrent de globale kosten van dit vervoer 't volgendede ziekenauto moet eerst naar Middelharnis rijden om den kapitein op te roepen voor den nachtdienst (tenzij op andere manier in een gegeven geval hiervoor gezorgd wordt)daarna patient gaan ophalen en vervoeren naar 'tSas, dan terugkeeren naar de garage hier (hetzij onmiddelijk, hetzij na patiënt naar Rotterdam vervoerd te heb ben) en daarvoor voor de verschillende ge meenten (gerekend van uit de kom) ongeveer afleggenvoor Ouddorp 63, Goeree 54, Stel lendam 48, Melissant 36, Herkingen 40, Dirksland 30, Sommelsdijk 22, Middelharnis 20, Oude Tonge 40, Stad aan 't Haringvliet 81, Den Bommel 37, Ooltgenplaat 53 K.M. Daar de tarieven zijn ƒ0,60, ƒ0,50 en ƒ0,40 per K.M. voor resp. le, 2e en 3e klas, zoo zijn de kosten van dezo reizen gemakkelijk hieruit te berekenen. De kosten van de boot reis naar Rotterdam, Schiedam of Vlaardin gen zijn reeds eerder opgeven als resp. 125,-, 112,50 en 100,-. De patiënt moet van die aanlegplaats dan nog naar een ziekenhuis meestal in Rotterdam, ge bracht worden met een van daar ontboden ziekenauto, wat vermoedelijk 7,50 tot 20,— zal kosten. Kan de patiëntje) wegens den beschikbaren tijd niet meer naar een dier plaatsen vervoerd worden, maar wel naar Hellevoetsluis, dan is de beste oplos sing om de reis vandaar verder met onze ziekenauto te doen. De bootreis daarheen kost 75,—. De afstand van Hellevoetslvis naar Rotterdam langs den gewoonlijk ge kozen weg is 80 K.M., de kosten van deze reis zijn dus 41,—, ƒ40,— en 32,— al naar de klasse, waartoe de patiënt(e) ge rekend wordt. Hierbij komen echter nog 1 a 2 maal 10,— extra, die voor den nachtdienst over de Rozenburgsche veeren betaald moeten worden. Met dezen nieuwen dienst is dus de gelegenheid geschapen, om ook 's nachts geregeld ziekenvervoer te doen plaats hebben, waarnaar zoo vele jaren reeds is uitgezien, met de beste middelen te water en te land n.l. groote, gerieflijke en dan alleen voor de(n) zieke in gebruik gestelde booten en onze ziekenauto, en 't behoeft dus niet meer voor te komen, dat ernstige zieken, die zoo spoedig mogelijk naar een ziekenhuis vervoerd moeten worden als b.v. patiënten met beklemde en niet meer in te brengen breuken, of zware verwondingen, darmdoor- braak of eenigzins ernstige z g. blindedarm ontsteking of sommige gevaarlijke toestan den op verloskundig gebied enz. den nacht hier op 't eiland doelloos en achteruitgaande moeten doorworstelen, vóór ze voor de zoo dringend noodige specialistische hulp ver voerd kunnen worden. En ook over dag zou men voor ziekenautovervoer een extra dienst van de tramboot in sommige gevallen kunnen aanvragen, als we den gewonen veerdienst niet meer halen kan en liever op den vol gende niet wachten wil, wat dan 50,— zou kosten, misschien verminderd met de voerkosten voor de auto. Ook 's Zondags kan voortaan dezen nieu wen dienst gebruik gemaakt worden. Wil men dan van de ziekenauto gebruik maken, zoo moet men daarbij natuurlijk altijd denken aan den Zondagsdienst van de trambooten 't is misschien voor sommige gemeenten ook niet overbodig er aan te herinneren, dat de opgegeven tijden steeds den wettelijken tijd betreffen. Verder valt 'tmij bierbij op, dat bij deze opgave er blijkbaar geen rekening meê gehouden is, dat de Middelharnische beot 's Maandag en Dinsdagsmorgen veel vroeger vertrekt dan op de gewone dagen en dus Zondag- en Maandagnacht veel vroeger van 'tSas zou moeten vertrekken, om 's ochtends weer op tijd in Middelharnis terug te zijn. 'tls daarom ook in dit opzicht raad zaam, zoo vroeg mogelijk te besluiten tot ziekenvervoer en dan den kapitein te raad plegen, welke reis gemaakt moet worden, daarbij rekening houdende met den beschik baren tijd en de wenschen van de(n) zieke. Willen H.H. doktoren hier in sluitingstijd den plaatselijke kantoren naar Rotterdam telephoneeren met de ziekenhuizen of specia listen aldaar, zoo geschiedt dit voortaan zóó, dat ze rechtstreeks verbinding krijgen met 't Hoofdkantoor te R'dam en door bemidde ling daarvan verbonden worden met het ge- wenschte ziekenhuis, de doktoren of den geneeskundigen dienst; evenzoo bereikt mij de aanvrage om onze ziekenauto over Rot terdam, waarmee ik voortdurend verbonden ben. Tenslotte moge ik bij 't inwerking treden van dezen nieuwen ziekenvervoerdienst dank brengen aan twee personen op Flakkee, die hierin een belangrijken rol gespeeld hebben, n.l. le. den tegenwoordigen Directeur van 't telephoonkantoor van Middelharnis, die zich al spoedig na zijn infunctietreding al daar hiervoor aan 't werk gezet heeft en al gauw den nieuwen meldingsdienst in orde heeft gekregen, en 2e kapitein Van der Gevel, want hij is de man, die m|j op de moge lijkheid van dezen nachtelijken stoomboot- dieDst gewezen heeft en daardoor eigenlijk de zaak aan 't rollen gebracht heeft, en er verder ook groote belangstelling voor getoond heeft, wat ook in 't vervolg voor het goed en vlug werken van dezen dienst van groot voordeel zal zijn. Hiermee zullen de bezwa ren en gevaren van ons isolement in genees kundig opzicht dan weer aanmerkelijk ver minderd zijn. Moge deze dienst daar het im mers altijd direct levensgevaarlijke toestan den betreft, niet te dikwijls inwerking ge steld behoeven te worden, maar als do nood aan den man komt. Krachtdadig mee helpen het bedreigde menschenleven te redden. En zoo gaan we er dan nu mee in zee op hoop van zegen. Namens de Commissie voor de meldings dienst en het ziekentransport der Zuid-Hol landsche Vereeniging. „Het Groene Druis". Arts. C. VAN GELDER. Nieuwe Tonge, 23 Mei 1928. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. BOERENVISMARKT 12, bij de Me Kerk te ROTTERDAM. (Adv.) PINKSTERGEBRUIKEN. De beteekenis van Pinksteren. Alvorens een en ander te vertellen over Pinkstergebruiken, willen we de beteekenis van het Pinkster feest memoreeren. Pinksteren is afkomstig van het Grieksche woord pentekostos, dat de „vijftigste" beteekent. Het was oorspronke lijk een Israëlitisch feest, alzoo geheeten, omdat het 50 dagen na Paschen werd ge vierd. Om die reden wordt het in het Oude Testament aangeduid als het „feest der (zeven) weken". Men bracht dan de eerste gewassen ten offer, als dank voor den oogst. Later werd Pinksteren door de rabbi's ver heven tot een gedachtenisfeest der wetgeving op Sinaï. Christenen vieren op Pinksteren de her innering aan de uitstorting van den Heiligen Geest over de Apostelen, Jezus' discipelen, aan de stichting der eerste gemeente te Jerusalem. Die nederdaling van den Heiligen Geest had op het Joodsche Pinksterfeest plaats (Ende als die daghen van Pinxteren vervult waeren, so waeren sy (de Apostelen) al te saemen in die selve plaatse... Leuv. Bijbel van 1553). In de Christelijke Kerk gold Pinksteren oorspronkelijk het tijdvak van 50 dagen na Paschen (Quinquagesima). Op de kerkver gadering te Elvira in Spanje (305 n. Cbr.) werd de 50ste dag zelfs als de feestdag van Pinksteren vastgesteld. In 1094 werd Pink steren volgens een besluit van Paus Urbanus 11 tot een driedaagsch feest uitgebreid, doch in latere jaren weer in vele landen tot een tweedaagsche-, in sommige landen eendaag- sche viering teruggebracht, welke laatste herdenkingswijze eenige jaren geleden door den Paus voor heel de katholieke wereld werd voorgeschreven. In ons land echter zijn de katholieken, terwille der traditie ten onzent, den tweeden Pinksterdag vrijwillig als een Zondag blyven vieren, buiten eenig verplichtend kerkelijk verband om. Luilak. Als andere hooge kerkelijke feest dagen wordt ook Pinksteren met allerlei volksgebruiken gevierd. Vele daarvan datee ren al van eeuwen her, en als men meent, dat een of ander gebruik is uitgestorven, omdat men er ter plaatse, waar men woont, niets meer van bespeurt, dan ervaart men onverwacht, dat men elders nog aan oude traditie heeft vastgehouden, z|j het in ge- wijzigden vorm. De Pinkstergebruiken leggen op drie dagen beslag, wat natuurlijk stamt uit den tijd, dat Paus Urbanus de feestelyke viering op drie dagen bepaalde. Maar bovendien heeft men ook den dag voor Pinksteren met deze trits verbonden, en wel door de algemeen bekende „luilak"-viering. Die is tegenwoordig van vrij onschuldigen aard. Het zijn in hoofd zaak nog slechts jonge en schoolgaande kin deren, die het gebruik in eere houden; zij voorzien zich des Vrijdags van groene boom takken helaas niet altijd met overleg en onderscheid voor het doel gekozen en staan des Zaterdagsochtends een uurtje vroe ger dan gewoonlijk -op, om in een toepasse lijk lied de luilakken voor hun woningen te gaan bezingen, die zich nog niet bij de schare hebben gevoegd. De huisdeuren der langste slapers worden tenslotte met het jonge groen opgetuigd. Maar vroeger ging dat anders. De troepen dauwtrappers bestonden toen uit halfwassen en volwassen mannen, en z|j bonden geen groene takken aan de deuren, maar hingen er krengen op aan de kloppers, en andere afzichtelijkheden,, voor welker bijeenzameling een paar dagen te voren de vuilnisbakken werden afgezocht. De slachtoffers waren niet alleen degenen, die zich het laatst bij den optocht hadden gevoegd, maar een luilak was ook hij, die 't laatst op school kwam, of op 't werk, of 't laatst met zijn groenten- schuit op de markt aanlegde enz. enz. Zij allen moesten tracteeren, anders zagen ze zich op een pak ransel onthaald, of zagen ze hun schuit of kar geplunderd. De tractaties bestonden voor schooljongens uit gdrieduitskorstjes", voor de jongemannen uit borrels of pinten. Het waren dan ook de bollenbakkers en slokjestappers, die het beste af waren met dit aloude gebruik. De dienst meisjes, die het laatste haar vuilnisemmers aan de deur brachten, moesten bij de koffie vrouw tracteeren op lavas of anijs. In Amsterdam trokken in de 16e en 17e eeuw jonge mannen er op uit met „stocken en vendels" en ze leverden elkaar dan slag op bruggen en pleinen. Politieoneele ver boden uit dien tijd z|jn nog bewaard geble ven en vormen de duidelijkste documenten der oude volksgebruiken. Een algemeen gezongen luilakken-lied was het volgende: De luyelak, De groote slaapzak, Hij is opgestaan, Hij mag weer naar bed toe gaan! Aluin, aluin 1 een dief in je tuinl Alarm, alarm! je lief in je arm! Al schoon, al schoonde rooznboom Al hier, al hierl de eglantier! Een eenvoudiger lied, dat ook heden nog wel gehoord wordt, is: Luilak, OVERAL VERKRIJGBAAR Beddejak, Kermispop, Staat om negen uren op! Pinksterbloem-bruid-boog'kroon zijn allemaal woorden, die op met elkaar over eenkomende gebruiken betrekking hebben. Met Pinksterbloem bedoelen we dan niet in de eerste plaats het fraaie, algemeen be kende bloempje van de veldkers, dat omtrent Pinksteren bloeit en daaraan haar naam dankt, maar meer aan de kunstmatige bloem, door fijne meisjesvingeren samengesteld, die onder een versierden boog of in een dito kroon in optocht werd rondgedragen, waarbij door de jeugd gewoonlijk geld werd inge zameld. Die bogen, mèt bloemen, worden ook wel aan straathoeken of in boomen op gehangen, terwijl geld gevraagd wordt aan degenen, die er onder door loopen. In Hin- deloopen is het nog gebruikelijk, dat de jongelui onder den Pinksterboog allerlei dansen uitvoeren. Tegen de optochten met de Pinksterbogen, die vaak rumoerig verliepen en opdringerige bedelpartijtjes waren, werd dikwijls door de politie opgetreden. In Arnhem o.a. werden ze verboden „bij straffe van een Goudgulden voor yder kind, die den Ciertak gelyde". Arme lieden sturen nog wel een kind met een zakje omhangen, en met bloemen en linten opgeschikt, langs de deuren om giften in te zamelen. Als Pinksterbruid werd de mooiste jonge- dochter uit het dorp vaak in optocht, en mooi uitgedost, rondgevoerd. Zoo iets dus als het festijn, dat men tegenwoordig rond de morderne schoonheidskoninginnen orga niseert, De deelnemers omhingen zich daarbij met Pinksterkransen en -slingers. PinkstermdnEen Pinksterman hoorde tot een Veel onvriendelijker gebruik, dan het rondvoeren van de Pinksterbruid, Pinkster mannen immers waren stroopoppen, die dagen te voren gemaakt werden en des nachts vóór den feestdag op de daken wer den bevestigd van manzieke meisjes. O a. in Gelderland was dat gebruik zeer algemeen. Pinksterbier. We memoreerden met het bovenstaande slechts enkele van de waarljjk zeer vele en onderscheidene Pinkstergebrui ken. De vele samenstellingen trouwens van het woord „Pinksteren" wijzen al op die groote verscheidenheid. Hebt U b.v, al eens van Pinksterbier gehoord? Dat mocht vroe-. ger bij geen Pinkstergebruik ontbreken. Hoving geeft er een schetsje van in de Geld. Volksalmanak van 1844. „Op den 2den Pinksterdag is er voor de „Hengelosche landjeugd een sooit van feest, „hetwelk den naam Pinksterbier draagt;als „dan wordt er een mast opgericht en op den vogel, geschoten" Gerechtshof te 's Gravenhage. Arresten. Het hof heeft arrest gewezen in de vol gende zaken: A. G., landbouwer, K. P., arbeider en L. P., arbeider, allo drie te Rockanje, zijn door den politierechter te Rotterdam, wegens mishandeling, veroordeeld tot respect, 30 boete, subs. 15 dagen hechtenis, 1 maand en 1 maand gevangenisstraf. Het hof be vestigde het vonnis ten aanzien van den eersten verdachte en verzwaarde ten aan zien van de beide andere verdachten de op gelegde straf tot 6 weken. Kantoor: VOORSTRAAT 5, MIDDELHARNIS. DAGELIJKS van v.m. 9—12 uur; n.m. van 2—4 uur. Kantooruren s ZATERDAG van 91 uur. MAANDAG en DONDERDAG n.m. 6-7 uur. Rentevergoeding 3.6 Rentevergoeding met halve maanden. De Nutsspaarbank werkt uitsluitend in het belang der Spaarders en kan daar door de meest mogelijke zekerheid garandeeren. Strikte geheimhouding. Vlugge terugbetaling, ook van grootere bedragen. Dagelijksche inbreng en terug betaling. Betrouwbaar, veilig en solide. Aangesloten bi] bet Neder landsch Spaarbaoktrnreaa. V EIL1N GSBEBICHT van Woensdag 23 Mei 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Yeilingsvereeniging „Oosfcvoorne". Kropsla 1,60 tot 6,80 per 100 krop. Radijs 1,20 per 100 bos. Postelein 0,12 tot 0,16 per k.g. Spinazie 0,07 tot 0,12 per k.g. Aardappelen 12,50 per 100 k.g. Aardbeien 0,82 tot 1,18 per k.g. Tomaten 0,64 per kg. Peen ƒ8,- tot 40,- per 100 bos. Bloemkool (1ste s.) ƒ21 tot ƒ51 p. 100 stuks. (2e s) 12 tot ƒ36 per lOOstuks. Sjalotten 5,90 per 100 bos. Witte Asperges 0,54 tot 0,79 per bos. Blauwe Asperges 0,45 tot 0,59 per bos. H. H. LIER VERZENDERS! BW Wij weten, dat U als regel steeds te weinig voor Uw eieren uitbetaald krijgt. Er wordt geen rekening gehouden met de grootte der eieren, zoodat zij, die mooi goed leveren sterk benadeeld worden. Wilt U een beteren prijs maken dan U nu voor Uw eieren krijgt Vraagt dan onverwijld inlichtingen bij: Telef. 13649. Warmoezier straat O 37—39. Slecht van contróle voor H.H. Zenders. De Centrale Proeftuin voor Goeree en Overllakkee te Middelharnis (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel- ledden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewenscht geeft de tuinman alle Inlichtingen, die mochten worden ver langd. RADICALE GENEZING dehardnekkigste Aambeien kunt U genezen binnen enkele weken. Kipstraat 43, R'dam Niet coed, geld terug Laat recla, Wii Ove N. M- 2 Ameub Gr Oude Bi Op ve levering.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2