IIP VOLGENS UWSTE METHODE 'EN BURG TWEEDE BLAD aEEOBNtë )EL HU1SKES APON ONZE EILANDEN No. 56 19 MEI 1928 Geeft U op als Abonné. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 19 MEI 1928, 5 •n voor te-en <e Jf 9 bij het Viaduct - Tel. 9238 - ROTTERDAM grm&kersfournituren Manchester leer Billart- en Bestuurstaiellaken Gevestigd 1882 Uitslag v&ti het te Goedereede op 17 Mei 192S geSiouden 2e Bondsconcours. Tierde afdeeling Gemengde Koren. Apollo, Nieuwe Tonge, 276 p. 2e prijs. Berde afdeeling Dameskoren. Caecilia, Nieuwe Tonge, 271 p. 2e prijs. Derde afdeeling Gemengde Koren. Concordia, Stad aan 't Haringvliet, 255 p. 3e prijs; Exselsior, Stellendam, 244 p. 3e prijs. Ouddorp's Gem. Koor, Ouddorp, 291 p. 2e prijs. Halleluja, Ouddorp, 274 p. 2e prijs. Derde afdeeling Fanfare. Appollo, Nieuwe Tonge, 302 p. Ie prijs. Vooruit,. Oude Tonge, 257 p. 3e prijs. Appollo, Goedereede, 317 p. Ie prijs. Tweede afdeeling Mannenkoren. Zanglust, Middelharnis, 290 p. 2e prijs. Tweede afdeeling Gemengde Koren. Excelsior, Oude Tonge, 313 p. Ie prijs. Tweede afdeeling Fanfare. Uitspanning door Inspanning, Qoltgens- plaat, 277 p. 2e prijs. De Hoop, Stellendam, 282 p. 2e pry's. Eerste afdeeling Gemengde Koren. Excelsior, Dirksland, 305 p. Ie prijs. Van Ongenoegen Vrij, Ooltgensplaat, 263 p. 2e prijs. Eerste afdeeling Fanfare. Sempre Cresendo, Middelharnis, 328 p. Ie prijs, met onderscheiding voor muzikale kennis. Tot Nut en Genoegen, Melissant, 292 p. 2e prijs. Afd. Uitmuntendheid Gemengde Koren. G.G.K., Goedereede, 315 p. Ie prijs. Volkszang, Middelharnis, 326 p. Ie prijs, met onderscheiding voor muzikale kennis, Afd. Uitmuntendheid Fanfare. Amicitia, Dirksland, 814 p. Ie prijs. De Minister van Financiën maakt in de Staatscourant bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens ach terstallige belasting en gewetensgeld bij den Ontvanger der directe belastingen te Mid delharnis 1569.18; 856.22; 4000.- en 600.— bij dien te Oude Tong© ƒ1500.— te Heenvliet 500.— en ƒ800.jteBrielle 250.-. 'Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. Door de politie is Woensdagavond een rondreizend koopman in het arrestantenlokaal in verzekerde be waring gesteld, die zich op de openbare straat in staat van dronkenschap bevond. Gevonden voorwerpen: een rijwielbe- lastingplaatje gedeponeerd by de gem. politie Dirkx; een auto-nummerplaat H 12005 bij G. v. d. Waal, Eendrachtstraat. Woensdagavond werd het huis van J. Verbage in de Nieuwstraat afgemijnd door dhr. L. Buurveld op 570; het huis van de erven wed. M. Born op de Voorstraat door Joh. Dambruin te S'dyk op 1440. Postduiven-sport. Zondag 6 Mei werd door de P. V. „De Seinpost" een wedvlucht gehouden vanuit Vilvoorde (België) afstand 94.740 K.M. De prijzen werden behaald door: le prijs A. Schuurman; 2e prijs J. Jordaan; 3e en 7e prijs J. J.Nipius; 4e prijs J.Jonge- jan5e prijs D. Kardux6e prijs F. Radauer aankomst eerste duif 9.43; laatste duif 9 58. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Woensdag 16 Mei 1928. Bloemkool (le s.) 36,— p. 100 st. (2e s.) 27,— tot 31,— p. lOOst. (3e s.) 17,40 tot 21,— p. lOOst. uitschot ƒ9,70tot/12,70p lOOst. Sla le soort 8,80 per 100 krop. Sla 2e soort 5,70 per 100 krop. Slavellen ƒ1, per 100 krop. Radijs 2,20 tot 2,70 per 100 bos. Tulpen 7,80 per 100 bos. Asperges 51,— per 100 bos. Spinazie 9,60 tot 19,per 100 k.g. Postelein 20,80 tot 26,— per 100 k.g. Honing 0,70 per pot. Eieren, Kaas en Boter. Kippeneieren 50—52 kg. 4,55 tot 4,60 id. 55 kg. 5,10 id. 60-62 kg. 5,30 tot 5,50 id. bruin 60-61 5,55 tot 6,— Eendeneieren 70 4,90 Ganseiereu 10,— Aanvoer 25000 stuks. Kaas (20 plus) 0,30 tot 0,32 per pond. Kaas (volvet) 0,55 tot per pond. Boter 0,86 tot 1,02 per pond. SOMMBLSDIJK. Sport. Na een Zondag rusten kan Flakkee I weer aantreden. Als tegenstander fungeert weer een Rotterdam- sche ploeg; een toer-elftal van Excelsior. Aldus, een niet te versmaden tegenstander op het geel-blauwe terrein. HERKINGEN. De kiezerslijst voor het jaar 1928/1929 ligt thans voor een ieder op de gemeente-secretarie ter inzage. Aan den Heer E. van Zielst alhier is een vergoeding toegekend voor het houden en bedienen der gemeente-telefoon. GOEDEREEDE. De rekening 1927 en be grooting 1928 van de Drie Polders en Grooten Zuiderpolder liggen gedurende 14 dagen ter inzage bij den Secretaris. De collecte gehouden in deze gemeente voor het Tehuis voor Zeelieden van de ver- eeniging Zeemansbond heeft 26,50 opge bracht. OUDDORP. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk alhier Ds. Heijer van Vlaardingen. Alhier wordt veel gebruik gemaakt voor den landbouw van een sproeimachine, die op den akker een breedte van 4.40 M. bestrijkt, ter verdelging van Parljsch groen. De collecte hier langs de huizen ge houden ten bate van het Tehuis voor Zee lieden van de vereeniging Zeemansbond heeft 67,— opgebracht. OOLTGENSPLAAT. De postduivenver- eeniging „De Reisduif" zal Zaterdag a.s. deelnemen aan de wedvlucht van Lier (afstand 63 K.M. Tot dijkgraaf van den polder „Den Grootenblok" is gekozen de heerD.Mijs Jz., tot heemraden de heeren A. J. JaGobs en J. M. van Dis. Tot heemraad van „Den Weipolder" is gekozen de heer G. H. L. de Bruin. Tot heemraden van den polder „De Gala thee" zijn gekozen de heeren H. J. van Nieuwenhuizen en Jac. van Oorschot. Bij de publieke inschrijving voor het bouwen van een huis voor den heer G. My's te Oude Tonge was laagste inschrijver de heer L. Dorsman, Molendijk, alhier met 4453,—. De heer L. Hobbel heeft zijn tuinen aan den Dorpsweg en aan den Langeweg aan de koopers gegund. DEN BOMMEL. De Emmabloemcollecte heeft in deze gemeente 27,40 opgebracht, We voegen hier gaarne een woord van dank toe aan de jongedames, die hare medewer king hebben verleend. Met de voorbereidende werkzaamheden voor den bouw eener watermachine is Maan dag j.l. een begin gemaakt. Reeds is een gedeelte van de kreek afgedamd, en is men bezig met den bouw der loodsen op het terrein. Donderdagmorgen half 7 (n.t.) vertrok van hier de motorschuit „Wilhelmina" van schipper Van Gent, om met leerlingen der H. B.S. te Middelharnis te varen naar Oud- Beierland. Onze H. B. S.ers zullen daar deel nemen aan de openluchtspelen der H.B. S. in laatstgenoemde gemeente. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De ver koop van het Emmabloempje heeft in deze gemeente opgebracht de som van 23,65, Tot bode van de vereeniging „Steun bij Ziekenhuisverpleging"alhier is aangesteld P. Braber Mz. HELLEVOETSLUIS. Bij Kon. besluit is de adjunct-commies bij de Rijkswerven W, Hoogvliet, geplaatst bij de Rijkswerf te Hei- levoetsluis, te rekenen met ingang van 1 Januari 1928, bevorderd tot commies. VEILINGSBEBICHT van Woensdag 16 Mei 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Veilings vereeniging „Oost voorns". Kropsla 2,80 tot 5, per 100 krop. Radijs 1,60 per 100 bos. Postelein 0,12 tot 0,17 per k.g. Spinazie 12,— tot 15,40 per 100 k.g. Poters 6, - per 100 k.g. Aardbeien 0,62 tot 1,58 per k.g. Blauwe Druiven 2,96 per k.g. Stoksnijboonen 110,per 100 k.g. Tomaten 0,90 per kg. Peen 11,— tot 31,— per 100 bos. Bloemkool (1ste s.) ƒ22 tot ƒ51 p. 100 stuks. (2e s.) 12 tot ƒ36 per lOOstuks. Sjalotten 2,50 per 100 bos. Rabarber 3,10 tot 5,60 per 100 bos. Witte Asperges 0,35 tot 0,55 per bos. Blauwe Asperges 0,20 tot 0,43 per bos. kan een sterke afkosling tengevolge van luchtstroomingen oorzaak zijn van vorst en dus schadelijk wezen voor het jonge gewas. Deze ongunstige omstandigheden zijn bfcjna altijd aanwezig, daar door onbekende oor zaken, in Mei veelal barometische maxima en minima ontstaan, die door hun ligging oorzaak zijn van afkoelende winden. Vooral de dagen van 11, 12 en 13 Mei, waarop de z.g. „strenge heeren" of „IJsheiligen" regee- ren (Mamertus, Pancratius en Servatius), zijn by den landman zeer gevreesd. Feitelijk zijn de genoemde heiligen der halve volmaakt onschuldig aan het koude- geval, maar omdat het verschijnsel zich juist op hun feestdagen voordoet, zyn hun namen er mee vereenigd geworden. De metereologische wetenschap spreekt meer prozaïsch van Mei-vorst. Ze stelt de koude-periode op 10 20 Mei, soms op 10 15 Mei. Boeren hebben het ook wel over baagdoornkoude", omdat de temperatuurs- daling ongeveer geiyk valt met den bloei der haaghoorns. Haat alleen was de dryfveer van het han- was in de sociteit; Willem moest den gast delen van het kleine vogeltje, want het vleesch van den gedooden vijand laat het onaangeroerd. Burgerlijke Stand. (Adv. MENGELWERK. DE IJSHEIL1GEN. Een officieel weerbericht verontrustte ons dezer dagen met de mededeeling, dat er kouder weer op komst was, waarbij her innerd werd aan de heerschappij der z IJsheiligen'tls te hopen, dat ze dit jaar eens incognito zullen reizen en ons van hun bezoek niets laten merken, maar gewooDiyk is het „mis" tydens hun verbiyf op dit ondermaansche. Misschien interesseert het onzen lezers te weten, wat die IJsheiligen eigeniyk te be- teekenen hebben. Het is een feit, dat de maand Mei als regel een periode van kou kent. Daar in deze maand de temperatuur der lucht in midden VIJANDEN VAN DE TELEGRAAF. Het is bekend, hoe in de natuur dikwerf schynbaar uiterst kleine oorzaken groote en geweldige gevolgen kunnen hebben. Maar toch zou niemand er ooit aan gedacht heb ben, dat zeer kleine spinnen in staat waren den electrischen stroom in zijn voortgang te stuiten en daardoor den armen telegra fisten onaangenaamheden te bereiden. En toch heeft dit merkwaardig feit meermalen plaats gehad. In China en Japan waar de spinnen tot een landsplaag kunnen worden, bleek het van tijd tot tijd niet mogelijk de electrische draden tot het overbrengen van berichten te gebruiken, zoodra een aantal spinnen ze bezigden tot grondslag voor haar spinnerijen. Deze yverige dieren gebruikten als aanhechtingspunten van hunne weefsels niet alleen de stammen van boomen en struiken, maar bezigden ook de telegraaf palen en -draden, de isoleerknopjes en deD grond als steunpunten, zoodat het netwerk, wanneer het door den dauw bevochtigd werd, een voortreffeiijken leider vormde, daar de verschillende strengen de electriciteit naar den afgrond afvoerden. Wel is waar, heeft men na deze ontdekking maatregelen ge nomen om de achtbeenige lastposten te ver wij deren, maar de plotselinge storingen bleken toch nimmer geheel te vermijden. Met bamboezen stokken voorziene arbeiders heeft men uitgezonden om de telegraafpalen van de hinderlyke netten te bevry den, maar de kleine arbeiders toonden zich niet uit het veld geslagen en werkten des te harder, naarmate de beambten te drukker het ver nielingswerk verrichtten. Bij den strijd der Japanners in China hadden ze soms meer moeite met de spinnen, dan met de Chi- sche soldaten. De uitvinding der „draadlooze" heeft de bestaande moeilijkheden eindeiyk doen overwinnen, maar welke bezwaren zal de natuur misschien opnieuw aan de voort- schrijdende techniek opwerpen? EEN KLEINE SLANGENDOODSTER. In de grasvlakten van N. en Z.-Amerika komen verschillende soorten van ratelslangen voor, wier beet zoo gevaarlijk is, dat zy na zeer korten tijd den dood tengevolge heeft. Ze zyn 1 a 2 M. lang, en in verhouding van haar lengte vrij dik. Hoewel het lichaam met schoone, ruitvormige teekeningen be dekt is, is haar voorkomen toch zoo leelyk en terugstootend, dat niet alleen menschen, maar tal van grootere en kleinere dieren, zoowel viervoeters als vogels, een geweldigen afkeer voor haar aan den dag leggen. Ze dragen den naam ratelslangen, naar het geluid, dat ze maken met den ratel, een hoornachtig staartaanhangsel, dat uit 15 tot 18 ringen bestaat. Voornamelijk schijnen de ratelslangen te ratelen een geluid, dat aan het snorren van sommige soorten sprink hanen doet denken wanneer zy in een toestand van opgewondenheid verkeeren. Vele Indianenstammen leggen zich er op toe, zooveel mogelijk van deze gevaarlijke dieren te dooden. Enkele N. Amerikaansche stam men echter, zooals de Sioux, vereeren ze en zullen er nooit een dooden. Sommige groote roofvogels'vallen de ratelslangen aan, wan neer deze wakker zyn, doch moeten hun aanvallen dan vaak met den dood bekoopen. Kleinere vogels, den ratelslangen niet min der vyandig gezind, wagen zich niet aan zoo'n openlijken aanval, doch trachten ze te dooden, als ze slapen, wat ze meestal mid den op den dag doen. De ratelslangen leggen zich daartoe op de meest zonnige plekken en slapen dan weldra zóó vast, dat ze de nadering van haar vy'anden niet merken, voor het meestal te laat is. Van dezen vasten slaap maken sommige kleine, doch dappere vogelsoorten gebruik, om hunnen gevaarlij ken vijand te overvallen en te dooden. Eén dezer kleinere vogels, een kievitsoort, om ringt den gehaten slaper met een groote menigte cactusstengels (ook wel cactusknol len genoemd), welke bezet zyn met tal van houtachtige, scherpe stekels. Heeft het dap pere vogeltje zijn vyand zoo geheel met „naaldballen" omringd, dan werpt het er een met kracht op den kop van het monster, dat hierdoor ontwaakt en weldra zijn be lager bemerkt, die op eerbiedigen afstand den uitslag van zijn vestingbouw gadeslaat. De ratelslang, die den vogel wil aanvallen, kronkelt zijn lichaam om zich voort te be wegen, doch komt aan alle kanten in on zachte aanraking met de scherpe stekels der opgehoopte cactusstengels. Woedend van pijn beweegt de ratelslang haar lichaam steeds vlugger in allerlei kronkelingen, doch bezeert en kwetst zich hoe langer hoe meer, tot het dier na lang ïyden aan haar tallooze MIDDELHARNIS. Geboren: Janna, d. v. P. Verburg en C. Schol; Hermanna, d. v. G. Bergman en A. C. Rolandus; Gerrifc, z. v. P. v. d. Valk en H. Kardux. Ondertrouwd: B. Dubbeld, 28 j. en L. v. d. Made, 25 j. Getrouwd: J. Groenendyk, 24 j. (Sommels- dyk) en K. Jordaan, 23 j. Overleden; Een levenloos kind van K. Kruik en M. B. Noordijk. SOMMELSDIJK. Ondertrouwd; Laurens Groenendijk 23 j. en Maria Vroegindeweij 19 j., beiden alhier; Cornelia Groen 25 j., te Middelharnis en Arendje van de Polder 25 j., alhier. Gehuwd: Jan van den Nieuwendijk 26 j., te Middelharnis en Lena Troost 28 j,, alhier. Overleden te RotterdamJohannes Abresch 13 d., zoon van Marinus Abresch en Maria de Korte. HERKINGEN. Geboren: Hendrik, z. v. Arie Noordijk en Pietertje Kareis. Ondertrouwd: Korstiaan Witvliet j,m. 26 j. en Leentje de Geus jd. 19 jaar. Overleden: Leendert Admiraal 59 jaar. MELISSANT. Geboren: Pieter, z. v. G. Bechtum en J. Wielhouwer; Aren, z. v. J. Lugtenburg en P. van der Groef. Ondertrouwd: M. van der Spaan en A. van Oudenaren. Getrouwd: J. Stolk 25 j. en G. van Oos- tenbrugge 25 j. Europa in de buurt van het nulpunt ligt, l wondjes en wonden sterft. Hoe meester Jansen aan den huissleutel kwam. (Uit bet Engelsch.) De hoofdonderwijzer in het stadje X, Willem Jansen, was een bevreesd school monarch, op wiens rond, waardig gelaat zich zelden een lachje vertoonde als hij zich in de klas of op het schoolplein vertoonde. Zoo dra hij echter de deur zijner naast de school gelegen woning achter zich gesloten had, had er een merkwaardige verandering met hem plaats. Dan was de gevreesde alleen- heerscher een bescheiden, haast deemoedig man geworden, die zich zeiven als een ge heel ondergeschikt, byna in den weg staand individu voorkwam. En dat was hy ook, tot weer de schoolbel ging en hem vooreeüige uren recht van bestaan gaf. In de schoo.l- meesterswoning heerschte nameiy'k sedert een paar jaren mevrouw Jansen als onbe perkt gebiedster. Hij had de oude vrijster op een vacautiereisje leeren kennen en haar, in een malle sentimenteele bui, ergens op een belvedère, hart en hand geboden, die zij dadelijk had geaccepteerd. Het scheen echter, dat zy al de teleurstellingen, welke het sterke geslacht haar in den loop der jaren had be reid, wilde verhalen op dit ééne exemplaar. Dat de huissleutel voor hem tot de denk beeldige grootheden behoorde, spreekt van zelf. Natuurlijk was dientengevolge het ge bruik van zijn avonden behoorlijk by de wet geregeld, en alleen in bijzondere ge vallen werd Willem voor een paar uur in vrijheid gesteld, bij voorbeeld eens in de week van acht tot tien voor het bezoek aan de sociteit, nadat eerst nog zyn portemonnaie grondig was geinspecteerd. Voor alle zeker heid gaf mevrouw Jansen hem een klein voorproefje van het sermoen dat hij zou krijgen, indien hij het zou wagen te laat terug te komen. Onder déze omstandigheden viel er niet op te rekenen, dat men Jansen zou zien aan het jaarlijksch diner, dat de heeren leden van de sociteit plachten te geven en dat was bepaald op het einde der maand. Toen de ondervoorzitter, zijn veeljarige vriend, de redacteur van het plaatselijk blad, hem tot deelneming inviteerde, moest hy zuchtend bedanken. De redacteur, een jonggezel met grijze haren, kreeg medeiyden met den ouden vriend en verzon een krijgslist, waarin Jan sen na lang aarzelen toestemde. Den volgenden dag verscheen in het plaat selijk blad de volgende mededeeling: „Naar wij vernemen, zal de nieuwbenoem de heer schoolopziener in dit district op den eersten der komende maand de lagere school inspecteeren en daarvoor reeds daags te voren hier aankomen. Dit bericht bracht een zenuwachtige on rust teweeg onder het geheele schoolperso- neel; ook Jansen deelde daarin, al was het om andere redenen. Alleen zij n vrouw beheerschte den toestand zy nam alle toebereidselen om den grooten meneer, dien haar man natuurlijk op het middagmaal moest noodigen, waardig te ontvangen. Zij spoorde zelfs in eigen persoon naar de provinciale hoofdstad, om zich te voorzien van eenige benoodigheden voor huishouding en toilet. Jansen trachtte tevergeefs, haar van dit alles terug te houden; hij had al vernomen, dat de schoolopziener op zyn dienstreizen nooit een uitnoodiging zijner ondergeschikten aannam. Doch dit prikkelde slechts de eerzucht van mevrouw Jansen, die het voornemen te kennen gaf, zelf de uitnoodiging te doen, de schoolopziener kon toch een dame niet weigeren. Ze vond, dat het goed trof» dat er juist den avond souper introduceeren voor dit souper. Zoo kreeg hij zelfs gedwongen permissie voor dien avond; maar hy was volstrekt niet op zijn gemak en vreesde voor den goeden afloop. In zyn angst liep hy naar zyn vriend den redacteur en smeekte hem het bericht weer tegen te spreken. „Kom, kom, gekheid," troostte deze; „in het ergste geval laten wij den schoolopziener een dringend telegram krijgen om nog den zelfden avond verder te reizen." Dit idee stelde meester Jansen een weinig gerust. De avondsneltrein, welke het stadje X passeerde, stopte aan het station der provin ciale hoofdstad, en een dame, beladen met groote en kleine pakjes, stapte in een coupé 2e klasse, waar reeds een oude heer had plaats genomen, 't Bleek een spraakzaam man; hij informeerde, waarheen zijnreisge- noote ging, en toen hij hoorde, dat zij te X woonde, deed hij belangstellende vragen naar het stadje, o.a. ook betreffende de school van meneer Jansen. De dame had niets dan lof voor die in richting en vertelde, dat er juist morgen inspectie zou plaats hebben. De school opziener zou nu wel reeds bij de heeren in de sociëteit zijn, waar „de burgemeester en alle groote lui" kwamen. „Die heeren school- doen anders ook niet veel voor hun kostelyk tractement," voegde zy' er critisch bij. De heer deed net of hij dit niet verstond en zei: „Ik heb van Jansen ook niets dan lof gehoord. Alleen moet hy vóór een paar jaar de domheid hebben begaan, te trouwen met een oude vryster, die hem het leven tot een hel maakt." Och op die praatjes let ik niet" zei de dame en zweeg verder. v Te X. scheiden zij met een koele knik en de schoolopziener spoedde zich naar het eenige goede hotel. Inde sociëteit ging het lustig toe en ook Jansen amuseerde zich uitstekend, toen een der bedienden by hem kwam en zei, dat er iemand was om hem te spreken. „Myn vrouw?" vroeg hy verbleekend. „Neen, een vreemde heer." „Hier brengen!" riepen de vrienden. En Jansen ging met verlicht gemoed en vol waardigheid naar beneden, waar een vreemde heer stond te wachten. „Neem me niet kwalyk meneer Jansen, dat ik u stoor; ik ben de nieuwe school opziener. In de krant las ik, dat ik hier inspectie zou houden en jegens de pers ben ik altijd beleefd; daarom ziet u mij hier." Jansen kreeg ongeveer een appelflauwte en haalde pas weer adem, toen de school opziener hem joviaal verzocht, hem by de andere heeren in de soos te introduceeren. Zijn verschijning wekte niet veel verbazing; het was immers in de krant aangekondigd alleen de redacteur schrikte even; doch hij herkende in den schoolgeneraal een ouden studiegenoot en ze waren spoedig in een druk gesprek gewikkeld. De journalist bracht zyn vriend op de hoogte van den toestand en kreeg van hem de belofte, dat hij den braven Jansen niet zou laten boeten voor deze grap. Jansen kon dien avond, toen hy in zeer opgewekte stemming thuis kwam, het dreigend onweer bezweren, door mee te deelen, dat de schoolopziener eeD aardige man was en de uitnoodiging voor het diner aannam. De schoolinspectie liep tot algemeene te vredenheid af en Jansen leidde den gast zijn woning en het salon binnen. Lieve Hemel! Wat was dat? De mooie welkomstgroet bleef haar in de keel steken en zij was een onmacht naby. Voor haar stond: de reisge noot van gisteren. Ook de schoolopziener raakte een oogen- blik in verlegenheid, maar als man van de wereld herstelde hij zich spoedig; hy deed of hij haar niet eerder gezien had. Het diner verliep geanimeerd, en zij vergaf den gast byna de „oude vrijster en de rest". Ze was ongerust,- of hij haar opmerking over den ambtsijver der schoolopzieners nog kwalyk nam. Zy zou spoedig zekerheid hebben. Jansen had namelijk, gedekt door de tegen woordigheid van den gast, zich verstout tot een zelfstandige daad en was op eigen houtje- naar den kelder gegaan, om een fijne flesch te halen. Toen hy de kamer uit was, zei de gast: „Mevrouw, wij hebben nog een kleine rekening te vereffenen. Dat ik omtrent u verkeerd was ingelicht, heeft my uw vrien delijke ontvangst bewezen en dat wjj school opzieners nogal ijver ontwikkelen, mag u blijken uit de bereidwilligheid, waarmee ik hierheen kwam". Hij legde nu uit hoe de vork in de steel zat, en kreeg de belofte, dat ze de redacteur eens flink de waarheid zou zeggen. En dat gebeurde ook, toen de vindingrijke journalist dien avond het gezelschap met zijn tegen woordigheid kwam vereeren. En toen ge beurde er iets ongehoords. Zy overhandigde haar Willem den huissleutel en verklaarde met een blik op den schoolopziener, dat haar man nu voldoende gelouterd was, om hem dat vertrouwen te schenken. Jansen had minstens een kwartier noodig voor hy wat kon uitbrengen. „Voor u", zei ze tot den redacteur, „is het dat ge trouwt. Ik heb nog een de volgende week hier komt hoog tijd, nicht, die logeeren."

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 5