FOTOGRAFIE S. Hl DEK PLMT Paardensportvereeniging „Jiiianl „Hotel-Restaurant SIMONS" A&rP 'SAMANDEL TJES- iOGEEREN PIET SIMONS zorgt voorü! BINNENLAND Oproeping* aam de Leden I ALGEMEEME VERGADERIfJ Groe>i £<o>Éi<e©Mrs HippiqJ Be Rotterdamsche Veiling Rot ter daiil TE KOOP GEVRAAGD: PWij' betalen de 'hOOQS'lYpnj*icJ HOBBEMASTRAAT MIDDELBARNIS Ons werk is onze reclame 2 ONZE EILANDEN YAN ZATERDAG 19 MEI 1928 wee der wereld hiervan zal afhangen. De namen der uitblinkers zullen straks beter bekend zijn dan die van de grootste geleer den of staatslieden. We zullen er mee worden doorgezaagd tot het oneindige en menige fanatiekèling zal heimelijk een zware zucht onderdrukken, indien zijn favoriten het on derspit delven. Wij erkennen gaarne het groote nut van de sport doch meenen dat er tegenwoordig wel een weinig eenzijdig wordt overdreven. De uitslag der kracht metingen moetvan ondergeschikt belangzijn. Hoofdzaak in deze moet zijn een sportief gevochten strijd, een goede organisatie, ge paard aan een waardige en gulle gastvrij heid. Laat ieder buitenlander straks na afloop naar zijn land terugkeeren meedragende een aangename herinnering aan ons land. Dat zal de schoonste overwinning zijn, welke wij uit dezen strijd kunnen wegdragen en dan zal in de toekomst blijken van hoeveel nut deze Olympiade voor ons land is geweest, Buitenland. Midden in de groote verkiezingsstrijd is minister Streseman ernstig ongesteld worden en moet hij voorloopig volstrekte rust houden. Voor zijn party is dit een ern stige handicap, hoewel er niet de minste vrees bestaat over de afloop der verkiezingen bij zijn volgelingen. Het zijn vooral de Duitsch-Nationalen, welke alles behalve rust zijn wat deze uitslag zal brengen. De mislukte actie van von Keudell tegen de strijdorganisaties heeft hun ook al geen goed gedaan en hun staat van dienst is al bij zonder mager. Hun propagandisten staan voor een zeer zware taak. De communisten weren zich geducht en beoefenen bovendien hier en daar de sport van het verstoren van redevoeringen van tegenstanders en het ver wekken van heibel. Het gevolg hiervan zijn dan steeds weer kloppartijtjes, waarbij wat blauwe oogen en dergelijke kenteekenen het resultaat zijn. Het heeft geen zin voorspel? lingen in dezen te doen, in welke richting de verkiezing zal uitvallen. Over eenige dagen zal de uitslag reeds bekend zijn en zal worden beslist of de tot heden door Streseman gevolgde politiek zal worden voortgezet. Deze politiek welke kort is samen te vatten in vertrouwen, vrede onvolledige vrijheid van ieder volk is zoowel voor Duitschland als vanuit een internationaal oogpunt van verstrekkende beteekenis. Kroonprins Carol van Roemenië, welke in verband met zijn politieke actie vanuit Engeland tegen het huidige kabinet Bratianu dringend is verzocht Engeland te verlaten, heeft zonder resultaat nog wanhopige pogingen aangewend, om zijn uitwijzing her zien te krijgen. Om tijd te winnen, werd hj zoogenaamd ziek, hetgeen hem evenwel niet heeft mogen baten. Terwijl wij dit overzicht schrijven vertoeft hij nog in Engeland, doch waarschijnlijk zal hij reeds naar België zijn uitgeweken, indien dit blad onder de lezers is. De actie der boeren is doodgeloopen tegen de maatregelen van de Roemeensche regee ring en de leiding is voor geweldadige actie teruggedeinst. Met door de regeering ter beschikking gestelde treinen, zijn de boeren naar hun hoeven teruggekeerd en de toestand is weer rustig. De regeering zal evenwel terdege rekening moeten houden met de oppositie, welke over een zeer sterke aan hang beschikt, vooral indien de arbeiders zich bij de boeren aansluiten. Een star vast houden aan de tot heden gevolgde politiek beteebent een bestendiging van de huidige onrust, hetgeen niet in het belang is van Groot-Roemenië. Voor alles heeft Roemenië behoefte aan buitenlandsch kapitaal. Prins Carol zal nu wel begrepen hebben, dat zijn kansen voorloopig al zeer miniem zijn en dat zijn succes by het schoone geslacht veel grooter is dan op politiek terrein. Of dit evenwel een voordeel is, mag zeer sterk worden betwijfeld. Het conflict tusschen Japan en China, naar aanleiding van de plunderingen Tsinanfoe zal verder langs diplomatieken weg worden geregeld. De Zuideljke troepen hebben Tsinanfoe ontruimd, zoodat er hier geen verdere botsingen te vreezen zijn. Japan heeft nadrukkelijk verklaard, dat de bezet ting zal worden opgeheven, zoodra er geen gevaar meer voor eigen onderdanen en be zittingen te vreezen zijn. Waarschijnlijk zal de Amerikaansphe consul verder bemidde lend optreden tusschen de Japanners Chineezen. De ,door de Chineezen tegen Japan gerichte boycot van goederen heëft tot heden nog maar zeer weinig uitwerking gehad. Deze geheele kwestie wordt momenteel op den achtergrond geschoven door de her nieuwde gevechten tusschen de Zuidelijke en Noordelijke troepen, waarbij de laatsten steeds meer terugwijken en het gevechts- veld zich snel in de richting van Tientsin heeft verplaatst. In deze stad hebben de buitenlanders groote consessies en hier zijn een kleine 10.000 troepen bestaande uit Franschen, Engelschen, Amerikanen en Ja panners, welke de buitenlanders zullen be schermen. Japansche troepen zijn bovendien van Tsinanfoe naar Tientsin vertrokken, teneinde de Japansche troepen in laatstge noemde stad nog te vessterken. Tsjiang Tso-Lin, de machtige heerschar der Noordelijke troepen, zal zich waarschijn lijk naar Mantsjoerije terugtrekken, teneinde een beslissende nederlaag tegen de Zuide lijken te ontgaan. Waarschijnlijk zal hij Peking verlaten, hetgeen de positie der buitenlanders aldaar niet aangenamer zal maken. De Zuidelijken hebben reeds meer dere malen laten zien, hoe ze oogluikend het plunderen en moorden tegen de bezit tende klassen hebben toegelaten. De invloed der communisten is maar zeer gering meer en de leiders hebben begrepen, dat al dat geplunder hun eigen positie ver zwakte. Dit is de oorzaak, waarom de actie van Moskou hier totaal is mislukt. De onderhandelingen tusschen Polen en Litauen zijn practisch op niets uitgeloopen, hetgeen overigens al zeer weinig verwon dering behoeft te wekken, gezien de weinig toeschietelijke houding van Woldemarasen zijn wanhopig terugkrabbelen op zyn gege ven beloften te Genève. Een op den top ge dreven natiolisme in Litauen doet spoken zien by daglicht en is oorzaak geworden, dat de voorstellen der Polen door Litauen zyn verworpen. Dit resultaat was voor enkele heethoofden blijkbaar nog niet voldoende. Toen de Poolsche delegatie naar Warschau zou vertrekken, hebben zich bjj het station pijnlijke incidenten voorgedaan. Ben troep rumoerige studenten deed de Polen uitge leide met hoongeroep en het werpen met bedorven eieren. Blijkbaar was de aanwezige politie niet sterk genoeg om hiertegen af doende maatregelen te nemen. Wel werden eenige dezer onbeschofte belhamels gearre steerd, doch de salonwagen welke ter be schikking der Polen was gesteld, was geheel door bedorven eieren bevuild. Het opkomend intellect gaf hier al een heel droevig voor beeld, dat allerminst geschikt is het weder zijds begrijpen te bevorderen. De onderhan delingen zullen 25 Juni te Kowno worden hervat, doch het is twijfelachtig of partijen zonder inmenging van derden het eens zul len worden. Het Italiaansche luchtschip „Italia" onder commando van generaal Nobile, dat reeds eenige dagen te Kingsbay op gunstiger weer wachtte om opnieuw te starten is opnieuw van Kingsbay vertrokken teneinde vast te stellen of er eenig land bestaat ten Noorden van het Nicolaas II-land. Met deze vlucht worden uitsluitend wetenschappelijke onder zoekingen verricht. De grootste vijand van het luchtschip zijn de sneeuwstormen en de koude. Er zijn uitgebreide maatregelen ge nomen om het welslagen van deze vlucht te verzekeren. Een tweetal Italiaansche journalisten maken de vlucht mee en de Italiaansche pers mag geen andere berichten over dezen tocht opnemen, dan alleen van deze journalisten. Mussolini schijnt bepaald bang te zijn, dat de buitenlandsche berich ten niet hoogdravend genoeg zijn. Hij kan toch kwalijk van ons verwachten dat wy er nog een lofzang op het facisme bij doen. Nadat Mussolini de katholieke padvinders- organisaties in Italië heeft ontbonden, het geen in het Vaticaan een zeer pijnlijke indruk heeft gemaakt, zijn nu ook alle Duitsche jeugdorganisaties in Zuid-Tirol ontbonden, Het doel van deze maatregel zal zijn, de weg vrij maken voor het facisme, door middel van eigen jeugdorganisaties, doch tot heden heeft de jeugd van Zuid-Tirol hiervoor al zeer weinig belangstelling voor getoond. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. BOERENVISMARKT 12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. (A dv) De moord te Maartensdijk. De justitie meent, dat een jongeman, wo nende in de nabijheid van de verbrande boerderij, als de vermoedelijke dader moet worden beschouwd. Na het misdrijf is hij niet thuis geweest; men heeft reden te ver moeden, dat hij zich in de omgeving schuil houdt. De politie van Maartensdijk heeft, versterkt met die van elders, in de omgeving een onderzoekingstocht gedaan, doch zonder het gewenschte resultaat. Een onverbeterlijke. Zaterdag merkte een kantoorbediende, dat zijn fiets, welke hij enkele oogenblikken on beheerd had laten staan in de Calandstraat te Rotterdam, gestolen was. Hij kreeg een fiets van een collega te leen, om daarmee naar het politiebureau in de Witte de With- straat te gaan, en aangifte van den diefstal te doen. In die straat ontmoette hij even wel een man, die op de gestolen fiets reed. Hij sprak den man aan, die dadelijk bekende, de fiets gestolen te hebben en die terstond bereid bleek, het gestolene terug te geven. De kantoorbediende vroeg den man, die een flink postuur had, waarom hij niet liever ging werken, dan uitstelen te gaan. De man zeide, graag te willen werken, maar nergens werk te kunnen vinden. De kantoorbediende nam den man toen mee naar het kantoor aan de Calandstraat. Daar bleek men twen- wel geen werk voor den man te hebben. Men verklaarde zich evenwel bereid, moeite te doen bjj de scheepvaartvereeniging Zuid, om den man aan werk te helpen. Men zou het kantoor van de scheepvaartvereeniging op* bellen en de man zou in dien tusschentijd naar dat kantoor gaan. Toen hy evenwel twee huizen verder was, zag hij een andere onbeheerde fiets staan, waarmee hy ervan door ging. Deze gestolen fiets heeft hij des nachts maar ergens neergezet, waarna hij zich bij de politie heeft gemeld. Hij is op gesloten. EEN ERNSTIG MISDRIJF? Een vrouw te water geworpen. Twee brandwachts. hebben aan den Omval te Amsterdam Vrijdagavond een vrouw ge red, die in het water lag. Zij vertelde, er door een man te zyn ingegooid. De politie werd van dit voorval in kennis gesteld, die de geredde vrouw een verhoor afnam; daar uit bleek, dat men hier vermoedelijk met een ernstig misdrijf te doen heeft. De ongeveer 50-jarige vrouw had reeds eenigen tijd kennis aan een eveneens 50- jarigen man. Bij dezen omgang waren ook de financiën van de vrouw ter sprake ge komen. Hij zou voor haar goed rentegevende papieren koopen. Zij had daarvoor Vrijdag avond, toen zij samen een wandeling maak ten, een bankbiljet van 1000 meegebracht. Toen zij hem dit biljet had overhandigd, heeft hij haar in het water geworpen. Door een toeval is zij nog door de twee brand wachts gered. De man is door de politie opgespoord en gearresteerd. Hij ontkent alles. De politie heeft intusschen haar onderzoek voortgezet. Het is haar gebleken, dat de man gehuwd is en dat hij in den laatsten tijd fioancieele moeily kheden had. Bij een huiszoeking is een bedrag van 500 gevonden. De commissaris van politie van het bureau Linnaeusstraat zoekt nu naar dengene, die het bankbiljet van 1000 gewisseld had. Ontsnapt. Een in de strafgevangenis te Arnhem ge detineerde Duitscher, die aldaar een jaar ge vangenisstraf onderging, werd den laatsten tijd wegens een ernstige ziekte verpleegd in het gemeentelijk ziekenhuis. De man, die thans herstellende was, heeft kans gezien van de derde verdieping, waar hij verpleegd werd, langs het balkon te ontsnappen. Om zijn vlucht zoo lang mogelijk geheim te houden, had hij van het beddegoed een pop gemaakt en dezen onder de dekens gelegd om te doen gelooven dat hy sliep. Men is er nog niet in geslaagd den man op te sporen. Treurig ongeluk te Parys. Uit Parijs wordt gemeld: Een van de dames van de Rotterdamsche Christ. Oratorium-Vereeniging Excelsior, mejuffrouw V., is door een taxi overreden en zwaar gewond. In het ziekenhuis is zy aan de gevolgen overleden. Het spreekt vanzelf, dat de met zooveel moeite en opofferingen mogelijk gemaakte uitvoeringen van Excelsior moeten door gaan maar het gezelschap is door het treu rige ongeval diep geschokt. BRUTALE DIEFSTAL TE GROOTEGAST. GRONINGEN, 14 Mei. - Te Grootegast is een brutale diefstal gepleegd. Een melk rijder liet zijn melkwagen een oogenblik onbeheerd staan om naar een boerderij te gaan, die op eenigen afstand van den weg is gelegen. Hij keek toevallig om en zag een man bij zijn wagen staan. Daar hy ver moedde, dat deze het wel eens op het zich in de kar bevindend geldkistje kon gemunt hebben, ging de melkslijter terug. Zijn ver moeden bleek waarheid te bevatten. De dader was inmiddels echter op de fiets gestapt en verdwenen, en kon niet meer worden achter haald. De melkslijter waarschuwde de politie te Grootegast, die de achtervolging van den dief inzette en er inderdaad in slaagde dezen later te Twijfel op te sporen en te vatten. De man werd naar Groningen overgebracht, waar hy ter beschikking van de justitie is gesteld. Wij vernemen nog, dat zich een soortgelijk geval eenigen tijd geleden te Garmerwolde heeft afgespeeld. Daarbij heeft de dief echter getracht zijn slachtoffer be wusteloos te slaan. Onderzocht wordt of de thans aangehoudene ook daarvan de dader is. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE LEEUWARDEN. Kastelein en diens zoon zwaar verwond. LEEUWARDEN, 14 Mei. Te Leeuwar den heeft Zaterdagavond een ernstige vecht partij plaats gehad, in café Hutting. Twee der bezoekers, de 41-jarige A. D. en de 22-jarige E, S., fabriekarbeiders, wilden aan het verzoek van den kastelein, om heen te gaan, niet voldoen, wat een hevige woorden wisseling ten gevolge had. De beide bezoekers trokken hun messen en gingen hiermede den kastelein en diens zoon te Ujf. Ook de vrouw van den kastelein en een andere be zoeker, zekere B. C. mengden zich in het conflict. Den kastelein K. Hutting werden de linkerpols-slagader en de pees van den linkerduim doorgesneden, terwfil zijn zoon een diepe snede in de lendenen kreeg, be nevens wonden in den linkerschouder. Daarna trokken de bezoekers af en sloegen met de tuinbank 12 ruiten van het lokaal in. Zy zijn later gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. De beide zwaarge wonden werdén naar het ziekenhuis overge bracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Naar wij nader vernemen is hun toestand redelijk wel. DE NIEUWE VLIEGTOCHT VAN VAN LEAR BLACK. 14 Mei om 6 uur 19 is de vlucht van den heer Van Lear Black naar Kaapstad en Tokio en terug, begonnen. De H-NADP, het drie- INGEZONDEN MEDEDEELING. MET GRATIS GRENADtNESAUS EEN HEERLIJK NAGERECHT PU D Dl N GFAB RIEK GR ON INGE N mja. -i^.11 .Onwijm q.-. I I M ygja motorig Fokkervliegtuig van de Kon. Lucht- vaartmij, is vanmorgen van Croydon ver trokken. Er was groote belangstelling, en het toestel, dat zwaar geladen was met 5 man aan boord, onderdeelen, bagage en een groote hoeveelheid benzine, steeg na een korten aanloop zeer snel op. De heer Van Lear Black had Zondagavond in het hotel-restaurant op het vliegveld Croi- don aan vrienden en kennissen een afscheids maaltijd aangeboden. Vanmorgen waren, behalve deze personen, ook zeer veel ver tegenwoordigers van de internationale pers aanwezig. Het Nederlandsche Gezantschap in Londen was vertegenwoordigd door den kanselier, het Engelsche ministerie van lucht vaart door major Richards. De directeur der K.L.M., de heer A. Plesman, die gisteren met de DP naar Londen was gevlogen, deed den heer Van Lear Black uitgeleide. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den, zal het vliegtuig vandaag onderweg één keer benzine innemen, vermoedeiyk te Genève, en vandaag reeds zijn reis voort zetten tot Venetië, waar de heer Van Lear Black vanavond een dringend zakelijk onder houd heeft met een relatie uit Amerika. De heer Van Lear Black had in de laatste dagen van verscheidene vooraanstaande zakenlieden het verzoek ontvangen, tegen betaling van een aanzienlijk bedrag mee te mogen vliegen naar Kaapstad. Reuter seint nogj Het vertrek ging op gewone wijze in zijn werk. Van Lear Black had een blauw pak aan en droeg een grijzen hoed. Hij leek even onbekommerd alsof hy ging tuffen. Er waren ongeveer vijftig menschen aan wezig o a. majoor Richards, als vertegen woordiger van het luchtministerie, dr. J. B. Hubrecht, de eerste secretaris van het Neder landsche gezantschap, als vertegenwoordiger van de Nederlandsche regeering, die hem officieel goede reis wenschte. De vrouwen van de vliegers waren uit Nederland overgekomen om van hun man nen afscheid te nemen. Het vliegtuig gaat eerst naar Venetië, van daar naar Kaïro en dan over de Afrikaansche wildernis waarby het de route vau Van Ryn- veld in 1920 zal volgen, naar Kaapstad. Het vliegtuig zal later te Kaïro terugkeeren en zich over China naar Tokio begeven om vandaar naar Croydon terug te gaan. Het zal ongeveer twintig landen bezoeken. Het toestel steeg vlot op en verdween, na om het vliegveld heengevlogen te zijn, in den ochtendnevel. De weêrberichten van de kust waren niet gunstig. HEDEN NAAR CAIRO. Tan Lear Black te Athene. 's GRAVENHAGE, 17 Mei. - De piloot Geysendorffor heeft uit Athene aan de K.L.M. geseind, dat de H.-N.A.D.P., waarmede zooals men weet de heer Van Lear Black een wereld vlucht maakt, gisteren om 9 uur uit Brindisi vertrokken en om 14 14 uur te Athene aan gekomen is De vliegers hadden met sterken tegenwind te kampen. Zij zyn over verwoest Corinthe gevlogen. Heden wordt de reis voortgezet naar Cairo. VERDACHTE TE GRAVE GEARRESTEERD. De moord te Blauwkapel. UTRECHT, 16 Mei. Naar wij vernemen, heeft de politie hedenmiddag te Grave bij Den Bosch gearresteerd en naar Maartensdijk over gebracht den man, die verdacht wordt van den roofdmoord op den landbouwer Floor te Blauwkapel. Hedenmiddag en -avond werd hem door den burgemeester aldaar een ver hoor afgenomen. Verdachte was by zijn aanhouding geheel vermomd. VERDACHTE OP VRIJE VOETEN GESTELD. ROTTERDAM, 16 Mei. Naar wij verne men is mevr. W. B, L,, die zooals men weet de vorige week Woensdag in haar woning te Rijswijk werd gearresteerd in verband met de oplichting van j 12.500 ten nadeele van de Rotterdamsche Bank, hedenmiddag op vrije voeten gesteld. Nederlandsche gerst voor onze brouwerijen? UTRECHT, 16 Mei - In de Nederland sche brouwerijen wordt in tegenstelling met die in de ons omringende landen weinig iniandsche gerst gebruikt. De brouwerijen gebruiken vooral gerst uit Donaulanden en overzeesche gewesten. Op initiatief van den directeur van het Instituut voor Plantenveredeling te Wage- ningen, prof. ir. C. Broekema, heeft eene conferentie plaats gevonden tusschen het bestuur der Heinekens bierbrouwerijen en afgevaardigden van eenige landbouwmaat- schappyen ter bespreking van de mogelijk heid van een onderzoek naar de brouw- waarde van onze iniandsche gerst. Aan 10 25 landbouwers, die ieder ongeveer 2 H.A. zomergerst moeten verbouwen, zal gelegen heid gegeven worden aan het onderzoeken proefneming deel te nemen. Valt het onder zoek en de proefneming bevredigend uit en blijken de in 1928 geleverde partyen gerst voldoende geschikt te zyn voor de brouw e- HET VERBLINDINGSVRAAGSTUK. Bene belangrijke Nedorlandeche uitvinding. De heer O. F. Foelkel schrijft ons: Op 10 Mei 1.1. ontving ik eene uitnoodiging als expert een demonstratie met ansie-ver- blindend licht bij te willen wonen, welke op den weg Sonsbeek by Arnhem ten over staan van verschillende autoriteiten zou worden gehouden. Om der waarheid de eer te geven: toen ik dienzelfden avond samen met de heeren Van de Wall en Voswijk, inspecteurs van het verkeerswezen te Arnhem, en den tech- nischen verslaggever van de plaatselijke pers naar de afgesproken plek reed, waren mijne verwachtingen niet al te hoog gespannen. Annere experts die dit lezen, zullen mijn scepsis in dezen vermoedelijk wel begrijpen. Het probleem der anti-ver blindende verlich ting is zoo oud als de automobielsport zelf en ook onder leeken zoo bekend, dat het overbodig mag heéten er veel over te zeggen. Ieder automobilist kent dat gevoel van on zekerheid en nervositeit, dat ons bevangt, wanneer de schelle voorlampert van een aan snellende auto ons uit de diepe duisternis voor onzen wagen onheilspellend tegemoet- stralen. Juist op het moment, dat men zijn wagen extra vast in de hand moet hebben, beneemt het allesoverheerschende verblin dende licht uit de andere richting het duide lijke uitzicht op den weg. Tot overmaat van ramp moet men op dat precaire moment ook nog zijn eigen licht omschakelen De gevolgen zijn helaas maar al te bekend. De couranten zorgen er wel voor, dat we ze niet vergeten. Nog geen veertien dagen geleden vond op den straatweg bij Muiden door verblindende verlichting binnen een week het derde ongeval plaats, waarbij een door den ander verblinde bestuurder een fietser aanreed en zwaar verwondde. Een dat niet op zich zelf staat. Aan de hand der statistieken blykt immers dat circa 80 pet. van alle auto-ongelukken, die jaar- lyks tallooze slachtoffers aaD dooden eu ver minkten opeischen, worden veroorzaakt door verblindende verlichting. Geen van alle be proefde oplossingen van dit urgente vraag stuk hebben tot nu toe tot een absoluut bevredigend resultaat geleid. De meeste uit gevonden systemen maken een kostbare en tijdroovende verandering in de lichtinstallatie noodig, zijn broos, vereischen een deskundige montage en heffen ondanks alles het ver blindingseuvel nog niet bevredigend op. Bovendien maken ze veelal het manupuleeren met twee lichtbronnen noodig en dwingen los te laten ten einde zijne aandacht op het onvermijdelijke omschakelen te bepalen Hoe moeilijk het probleem is, blijkt wel uit het feit, dat een der allergrootste Nederlandsche fabrieken, die op verlichtingsgebied een wereldnaam heeft hoog te houden, op dit terrein gedeeltelijk faalde. Des te meer zal het ieder, die het wel meent met de veiligheid onzer wegen, ver heugen, te vernemen, dat het probleem thans zijn oplossing nadert. Hetgeen wij op den bewusten avond te Arnhem hebben gezien, heeft ons meer bevredigd dan alles wat we op dit gebied in het buitenland, op de Leip- ziger Messe, op de tentoonstelling te Amster dam, bij demonstraties en in den handel hebben gezien te zamen. De politie?autori- teiten, die anders nogal gereserveerd plegen te zyn, waren eveneens vol lof over de uit vinding, die eene Hollandsche uitvinding en als zoodanig gepatenteerd is. De Luna- spiegellenzen, zooals de uitvinder P. A. Peters te Amsterdam, zfin patent heeft genoemd, beteekenen een complete omwenteling op verlichtingsgebied. Zij stralen een rustig diffuus licht uit, dat in alle opzichten vol doet aan de wettelijke voorschriften, wat doordringingsvermogen en intensiteit op 100 Meter afstand betreft en dat toch niet ver blindend werkt. De politieautoriteiten hiel den verscheidene personen te voet, op rijwiel, per auto aan en vroegen hen naar hunne ervaringen op het moment dat de uit het donker opdoemende auto hen naderde. Geen enkele had van het licht den minsten hin der ondervonden. Het merkwaardige van dit licht is, dat het zelfs veel minder verblindt dan de normale kleine dimlampen en toch een helderheid en spreiding heeft gelijk aan die der groote voorlantaarns, die dan ook niet worden gedoofd bij dit systeem. Hoe heeft de uitvinder nu dit resultaat bereikt? Enkel en uitsluitend door de aan wending van een byzondere soort lenzen, die dadelijk op iedere autolamp kunnen worden gemonteerd en deze dan in een Lunalamp veranderen. De lenzen zijn van boven gedeeltelyk afgedekt door een zilver- spiegel, die het licht terug werpt naar een projecteer en de lens. Het licht, dat voor zijn uittreding daardoor al is gebroken, wordt nog verder gediffundeerd door tallooze kleine kwartskristallen, die in de onderste helft der Lunalenzen zijn ingebrand, waardoor een diffuus licht uittreedt, dat by vermin rijen, dan zal nader overleg worden gepleegd over de voortzetting der proeven en een systeem worden ontworpen voor de beschik baarstelling van groote partijen Nederland sche gerst voor de brouwerijen. derde capaciteit toch geen directe stralen in bet oog werpt, zelfs dan niet, als dit in de loodlijn van de projectiel ens is geplaatst. De uitvinding voldoet isr één woord uit stekend en is bovendien niet moeilijk aan te brengen. Een eigenaardige construe Ju van den convexen spiegel veroorzaakt zij - lingsche uitstraling zoodat op zy links cij rechts de wegrand, de trottoirband, waar schuwingsborden, bosschages, hoornen-, enz. voldoend© worden verlicht. Eén afzonderlijj; standlicht zal in de practyk niet meer noo dig blijken, daar na bevestiging van de Luna-lenzen met de groote voorlichten kan worden gereden. De bezitter van Luna-lenzen blijft dus iu de toekomst bewaard-voor een proces-verbaal, daar zijn licht in alle om standigheden aan de wettelijke voorschriften voldoet. De aanschaffingsprijs is matig, mon tagelijsten vervallen. Om al deze redenen voorspellen wij den Luna lenzen een goud.; toekomst en meenen wij de firma Koenigs Günther, met de door haar binnenkort in den handel te brengen uitvinding geluk te kunnen wenschen. Gemengd aieuws Geen Oceaan vlucht van Lilly Diüenz. Andere gegadigden voor de „Europa". BERLIJN, 15 Mei. Hedenmiddag liep de optie-termijn af die de Junkers-w.erke aan mevrouw Dillenz hebben gesteld voor den aankoop van de „Europa", een machine van hetzelfde type als de „Breinen", zonder dat mevrouw Dillenz de vereischte défhiitieVe ver klaring gaf. Dientengevolge zijn de verkoops- besprebingen als mislukt te beschouwen. Intusschen interesseeren andere kringen zich voor het vliegtuigen zijn pilootRisticz, zoodat misschien binnenkort toch nog een nieuw plan voor een Oceaauvlucht met de „Europa" bekend zal worden. Thea Rasche's vlucht spoedig verwacht. BERLIJN, 15 Mei. Uit New "York wordt gemeld, dat de Duitsche vliegster Thea Rasche dezer dagen haar vlucht van New York naar Berlijn zal ondernemen. GRIEKEN ALS S Wonderlijk vei verny leven, il ühammeda acsehi^B üirnitri Athanass^B bataljon mitraiid.i^B regiment, werd d*H Kouial-in Augustu^B Hij verklaart: - Ik maakte Christenfamilies. dH den zijn vermoord™ den ontvoerd; de™ kinderen stierven H levende mannen v/H daar naar Aleppo landbouwende dor™ van den akker weifl Athanassopoelos H ontvluchten en bere™ een Araenkaansch fl eus. Allen waren in Zij hebben den anl noemd van hun nofl keerende makkers. De kwestie zal in sprake worden gebi® ZIJ WILDE m MAN LAM Een detective M De politie van P:.B bij New York is efl gekomen, waarin efl naar schijnt te iieB 20 dollar haar vanl waarna den moordeB maal in uitzicht wel De vrouw, Iva. Aul aan een buurman I haar man door een 1 laten opruimen. De 1 tot Esst bijwonen vara de op Donderdag 24 Mei 1928 ten II1 /a are J in liet Nutsgebouw Oppert 81, Rotterdl Balans en Winst- en Verliesrekening liggen I dagen te voren op het kantoor der Fabriek ter inzl Namens het Bestuur, W. H. DE VOS, Voorzitter. P. SCHOUWENBURG, SecretaA met Springconcours, Rmgrijderij en Kermessed l op Dossderdag 14 a.s. te PoorttsgJ Sluiting ittsc&fijvijag 6 Jvmi bij dsn Secretaris! J. P. TIMMERS Jz. te POORTUGAAL. J Programma's worden na aanvraag gratis toegezonl E. EEESS VERZENDERS! Wij weten, dat U als regel steeds te weinig voor iH eieren uitbetaald krijgt. Er wordt geen rekening gehouden mei^B grootte der eieren, zoodat zij, die aiaooi goed leveren stesrB worden. Wilt U een beteren prijs maken dan U nu voor Uw eieren krijgH Vraagt dan onverwijld inlichtingen bij TeXeff. 13641-9. Warmoezlerstraat O 37—39. IReeSat vata controle voor H.H. Zeiaders. HENDRIK WIJGERS, GoMvernestraat 38a - TeJ. 3Ï74S - ROTTERBAJ 23 ATELIER VANAF HET STATION

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2