j het Irjas het ONZE EILANDEN YAN WOENSDAG 16 MEI 1 928. 3 i Rijswijk, IEUR". |enz. maakte in In ballon- ll-gegast" □geluk in blitie een I eenzaam Inctie zou INGEZONDEN MEDEDEELING. Overspjnnen, ,,s 3 het een figuur op sheugen Eitieman laangifte J is ge norreld, kt, is er H een oog ^an den figuur, leg boer jrvoor is |n supe- uur dat i wordt Ir niets pn ver met Ir X. |nd oor heeft ginds hooi- oog ■ren puister plaats een leluid, for be- aan bnde... .n den chter londe ar de Ileenl legd? Jas in Ie de faam elke X, Ijzen eden ]voor |ren- Izel- «erp- ;erd Tder- reo) Postelein 17,80 tot 23,— per 100 k.g. Kaas (komijne) 0,20 tot 0,32 per pond, ;20 plus) 0,35 tot 0,36 per pond. Kaas (volvet) 0,55 tot per pond. Boter 0,66 tot 0,90 per pond. Veiling van Maandag 14 Mei 1928. Bloemkool (les.)31,— p.lOOst. (2e s.) 24,40 p. 100 st. (3e s.) 14, - tot 19,90 p. 100 st. uitschot 10,— p. 100 st. Sla le soort 8,60 tot 9,70 per 100 krop. Sla 2e soort 8,70 tot f 7,80 per 100 krop. Slavellen 1,80 per 100 krop. Rabarber 3,40 tot 3,60 per 100 bos. Radijs 2,50 tot 3,40 per 100 bos. Spinazie 14,— tot 24,50 per 100 k.g. Postelein 28,10 per 100 k.g. Snijsla 4,50 per 100 k.g. Asperges 0,51 per bos. Kaas (komijne) 0,26 tot 0,30 per pond. Kaas (20 plus) ƒ0,35 per pond. Boter ƒ0,70 tot ƒ1,— per pond. SOMMELSDIJK. Op de alhier gehouden veiling van huizen, in eigendom toebehoo- rende aan de erven L. Wessels is ingezet: Een woon- en winkelhuis met koek- en banketbakkerij voorzien van groote heete- luchtoven door A. C. van Driel alhier, op 3800, Een huis met pakhuis, tuin, erf en grond door Joh. van Beek alhier, op ƒ3000,-. DIRKSLAND. Vermeldde we de vorige week een berichtje uit Herkingen dat aldaar als groote zeldzaamheid een tulp met twee bloemen op één steDgel te zien was, thans kunnen we meedeelen dat in de tuin van den sigarenhandelaar J. Poortvliet alhier een zwarte tulp staat waaraan zich aan één stengel drie prachtige tulpen beviuden. Gaar ne is de eigenaar bereidt belangstellende deze natuurspeling te laten zien. De schippersknecht A. K. van Oude- Tonge leende op 6 April j.l. een fiets van mej. den H. alhier maar vergat niet alleen de fiets terug te brengen maar verkocht deze zelfs. Daar dit volgens de strafwet een straf baar feit is, werd genoemde K.j.l.Zaterdag te Wemeldingen gearresteerd en op trans port gesteld naar hier. Na confrontatie met de bestolene werd hy naar Rotterdam ver voerd en in verzekerde bewaring gesteld. De fiets is te Sommelsdijk in beslag genomen. Tot de Openbare School en de Bijzon dere School zijn een geiyk getal leerlingen toegelaten nl. 27. De nieuwe cursus.is be gonnen met op de Openb. School 205 en op de Byz. School met 197 leerlingen. Van Donderdag- op Vrydagnacht heeft iemand de zonderlinge liefhebbery gehad den gevel van de slagerij van den heer Kaslander zeer te beschadigen door deze met carboleum te begieten. Daar het tuimelraam openstond is ook van binnen door het sme rige goedje schade aangericht. Hoewel er geen aanwijzingen waren is het de politie toch gelukt den dader, een jong-; mensch van 19 jaar, op te sporen, wien be nevens het betalen der schade, nog wel een andere straf zal toegedacht worden. Door het bestuur van Het „Groene Kruis" alhier is tot wykverpleegster be-! noemd Mej. M. Bos te Dordrecht. Door stemgerechtigde ingelanden is in de plaats van den Heer D.Kardux, die geen herbenoeming meer aanvaardde, met groote meerderheid gekozen Notaris van derSluys alhier. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente DIRKSLAND, op Vrijdag 11 Mei j.l. v.m. 9$ uur. Aanwezig alle leden. De Voorz. opent de vergadering met voor lezing van het Gebedsformulier, waarna de Secr. de notulen der vorige vergadering voor leest, welke ongewijzigd worden goedgekeurd. Van de ingekomen stukken vermelden wfl j Een bericht van Ged. St. van goedkeuring van het raadsbesluit, waarin bet vermenig- vuldigingscijfer der Ryksink. bel. wordt vast gesteld op één. Van den Min. van Handel en Nijverheid een bericht dat de bijdrage in de kosten van materiaal voor de woningbouw vereen, wordt verleend. Idem dat weer eenzelfde steun voor woningbouw wordt verleend met dien ver stande dat het minimum van 2400,— wordt geschrapt. Van den heer L. de Boer bericht dat hij het lidmaatschap van de woningbouwvereen. aanneemt. Idem van Mej. Huis waart dat zy bedankt voor de haar toegekende salarisverhooging. In de kas van den Vleeschkeuringsdienst was een som van ƒ938,12 aanwezig. Van J. G. Knöps een verzoek om een boom voor den ingang van zijn woning te ver wijderen. (Is inmiddels geschied). Het verslag van de Vereen, voor Verbete ring van Volkshuisvesting. ("Wordt op ver zoek ter inzage gelegd.) De Voorz. deelt mede dat by verwy dering van de leien der torenspits, gebleken was, dat het houtwerk in vervallen staat ver keerde en daarom last is gegeven tot ver nieuwing. Aan den Heer van Gangelen, directeur der Gasfabriek, wordt vergunning gegeven om zyn ambtswoning te verlaten en in de Gemeente Dirksland te gaan wonen. 4. Het saldo van het vleeschkeuringsbe- dry'f k 739,03 zal, in verhouding van het betaalde keurloon, onder de by' dezen dienst aangesloten gemeenten verdeeld worden. De Bonte meende dat het saldo in 't ver volg beter kon dienen tot verlaging der keurloonen. B. en W. zullen overwegen. 5. Aan den Heer van Dalen, adviseur by de regeling van de overname van de Gasfa briek door de Gemeente, wordt een belooning van 100,— toegekend. 6. Het aantal helpsters in de bewaarschool en nuttige handwerken wordt voor ieder bepaald op twee. Deze zullen niet jonger mogen zy n dan 15 jaar en de belooning resp. 100— 200 en 80—120 per jaar zijn. 7. Mej. H. M. Overbeeke wordt metalge- meene stemmen benoemd tot bibliothecaresse van de gemeentebibliotheek in de plaats van wyien den Heer P. J. Overbeeke. 8. Aan den Heer C. de Graaf, Dierenarts, wordt eervol ontslag verleend als keurings veearts, waarby de voorz. woorden van dank bracht aan den vertrek ken den veearts voor zijn uitstekende diensten aan den keurings dienst bewezen. B. en W. stellen voor dat ontslag te ver- leenen tegen 15 Juni of zooveel eerder. 9. B. en W. hebben als opvolger van den keuringsveearts een voordracht opgemaakt bestaande uit de Heeren W. H. van Nieuwen- huizen en A. van Ginkel. De Bonte vraagt of de instructie van den nieuwen functionaris dezelfde is en hoe deze voordracht is tot stand gekomen. De Yoorz. antwoordt dat de instructie dezelfde is en dat de voordracht is opge maakt in overleg met den wensch der boeren. Soeteman zegt dat dit niet juist is en geeft een uiteenzetting van de feiten waar van het resultaat was dat de heer v. Nieu- wenhuizen de meest gewenschte candidaat was m6t een 6-jarige practyk. Ook de heer v. Ginkel acht men een bekwaam dierenarts maar de lange practyk spreekt ook een woordje mee. (Van de verdere uitvoerige discussie zullen we niets vermelden, daar dingen werden gezegd die voor enkele personen minder aan genaam zouden zijn en, daar het hier parti culiere belangen gelden, niet tot de taak van den verslaggever behoort) (Verslaggever) Nadat de voorz. verzocht had de discussie's te sluiten vraagt de Bonte of de taak voor één persoon niet te zwaar was en wyst op den heer de Graaf die in zyn nieuwe stand plaats geen practyk mag uitoefenen, behou dens bij kleine dieren. Hij heeft geen bezwaar de bestaande instructie te handhaven maar by klachten moet dadelyk ingegrepen wor den. Na stemming bleek dat de heer W. H. van Nieuwenhuijzen, met algemeens stem men was benoemd tot keuringsveearts met ingang van 15 Juni of eerder. 10. Door de vereeniging van Nederl. ge meenten was aan den Raad een Ontwerp verordening, tot het tegengaan van corrup tie van gemeenteambtenaren ingezonden, met verzoek die verordening in te voeren. Na voorlezing van het ontwerp, waaruit bleek dat door genoemde-ambtenaren geen steekpenningen of provisie, in welken vorm ook mochten worden aangenomen op straffe van onmiddellijk ontslag, zal deze verorde ning worden vastgesteld en een instructie aan de ambtenaren ter onderteekening wor den aangeboden. 11. Door De Bonte was aan B. en W. een schriftelijke vraag gericht betreffende een verlof- en vacantieregeling voor de Gemeente ambtenaren. Door de Voorz: werdt op deze vraag ge antwoord dat zoo'n regeling bestond en bij informatie by de naburige gemeente bleek dat ook daar geen regeling bestaat. Tot heden geschiedde het verleenen van vacantie altijd by onderling overleg en dat heeft nog nooit aanleiding gegeven tot moeilijkheden. B. en W. vinden een regeling niet noodza kelijk en stellen voor om de toestand te laten zooals zy is. De Bonte zegt dat dat volgens B. en W. wel in orde zal zyn, maar waarom zyn dan voor den veearts en den gasdirecteur de vacantietyden wel geregeld? Waarom dan voor de lagere ambtenaren niet? Het gaat over den rechtsgrond en al geeft dat onder ling overleg nu geen moeielykheden dan is het toch vreemd dat de gemeentewerklieden nooit om verlof hebben gevraagd. Zy moeten recht hebben op een bepaalden tijd. Nu is het slechts een gunst en daarom is hy tegen het voorstel van B. en W. Warnaer (Weth.) zegt dat de Bonte met dit voorstel niet ver genoeg gaat en had verwacht dat deze wel vroeger met dit voorstel had gekomen en daarbij ook den achturendag enz. had gevraagd. Spreker heeft zelf meegewerkt om voor het provin ciaal personeel een dergeiyke regeling te maken, maar daarin zyn ook verschillende strafbepalingen opgenomen. Hy geeft in overweging niet in te gaan op het voorstel van de Bonte, want nu gaat het bij onderling overleg heel goed. Laat de Bonte alleen biyven staan met zyn verzoek. De Bonte meent dat deze zaak zonder uit voerige bespreking had kunnen afloopen maar Warnaer sleept er de Politiek weer by. Warnaer roept dat dit niet waar is waarop de Bonte opmerkt dat Warnaer druipt van Politiek maar dat hy hem geheel doorziet en zich door Warnaer niet verder zal laten brengen dan hy zelf wil. Ieder stapje dat Spreker vooruit gaat in de goede richting daarvan heeft hy de overtuiging dat daarop niet teruggekeerd behoeft te worden. War naer kan zich zelf een Politieke slimmeling vinden, maar hy heeft minstens zelf ook zoo'n fijne neus als Warnaer denkt te hebben. Soeteman is blij dat B. en W. afwijzend adviseeren en hoopt dat aan de gemeente reinigers geen verlof als recht zal gegeven worden. Het afwy'zend voorstel van B. en W. wordt daarna met 6 tegen I stem (de Bonte) aan genomen. 12. Het voorstel tot wijziging der Ge- meentebegrooting 1927—'28 wordt goedge keurd. By de rondvraag vraagt Gestel of het niet mogelijk is de leegstaande woningen in de Kattewacbt af te breken en voor den tim merman Maasdam het pakhuis van Mooyaart als werkplaats te huren. De Voorz. zegt dat Schenk dat nooit zal toestaan, wat ook de meening is van het overgroote deel vanvden Raad. De Bonte vroeg hoe het staat met de Straatdijkkwestie. Hij heeft namelijk gehoord dat iemaud bedreigd is met een bekeuring die met een handwagen in de richting Zuid- Noord reed. B. en W. hebben nog geen oplossing ge vonden. De Bonte vraagt voorts of het niet mo gelijk is de gemeente in een lagere klasse dan zeven te plaatsen ten opzichte derper- soneele-belasting. De Voorzitter zegt dat onderwerp in B. en W. te zullen bespreken en dan de Gyfers hoopt te kunnen toonen die een eventueele terugplaatsing zouden te zien geven. Hierna sluiting der Openbare Vergadering. H ERKINGEN. Ter gemeente-secretarie zyn kosteloos formulieren verkrygbaar gesteld voor aanvrage eener groote of kleinere vischakte. Bij den secretaris van polder Oud Her kingen ligt gedurende 30 dagen de Keur van dien polder voor een ieder ter inzage. De Heer D. D. Kastelein is benoemd als bestuurslid van den Polder Oud-Herkingen. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb- ben de vorige week 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig 90 K.G. by 'de pellerijen aangebracht. In antwoord op het schrijven der pellers bazen alhier, inzake de prijzen der garnalen, heeft de visschersvereeniging aan de bazen doen weten, dat zij met de verlaging geen genoegen kunnen nemen. De bazen hebben daarop besloten, de tegenwoordige prijzen tot Juni te handhaven en daarna de verlaging te doen ingaan. De vorige week werden van hier ver zonden 50 H.L. aardappelen, die waren ver kocht tegen 6,50 de H.L. Tegen M. v. S. alhier, is proces-verbaal opgemaakt wegens het berijden van een motorrijwiel, zonder voorzien te zyn vaneen ry bewijs. De motorreddingsboot Koningin Wil- helmina, is vanmorgen naar Vlaardingen vertrokken, om aldaar op de werf grondig te worden nagezien en schoongemaakt. Ondanks het minder gunstige weer, werd Zaterdagavond in de muziektent alhier een uitvoering gegeven door de Zangvereen. Excelsior en de Muziekvereen. De Hoop, alhier en de Muziekvereen. Tot Nut en Ge noegen te Melissant. Er was veel publiek. GOEDEREEDE. A .s. Woensdagavond hoopt de muziek- en zangvereenigiug een concert op de Markt te geven. De garnalenvisschers hebben de afge- loopen week van 150—240 kilo garnalen per week en schuit gevangen. Het 5-jarig zoontje van K. Zoeteman had het ongeluk in een diepen moddersloot te geraken, doch werd gelukkig door W. Brugman gered. OUDDORP. Let op. Door de gemeente veldwachter is tegen een persoon proces verbaal opgemaakt wegens het ry'den met meer dan een persoon op een rijwiel binnen de kom der gemeente, daar dit bij de politie verordening verboden is. De garnalenvisschers hebben de afge- loopen week van 200—300 k.g. garnalen per week en schuit gevangen. Door het bedanken van den Heer G. Tanis KPz. is tot bestuurslid van deCoöp. Boerenleenbank gekozen C. Breen Pz. In de weervisscherij werden 16 zalmen gevangen. Prysuitdeeling van den laatst gehouden schietwedstrijd van de B. V.L. in de Openb. school op Zaterdag 12 Mei 's avonds 6 tot 7 uur. De pryswinnaars zijns J. O. Mierop werkkerklokje 48 punten E. Meijer koperen tabakspot 47 M. C. Akershoek steenen tabakspot 46 L. Meyer Jz. aschbak 45 L. Knape inkpot (nikkel) 44 P. Grin wis Pz. tekst 43 J. Boelaars sigarenbeker 42 J. Vlietland idem 42 J. Grin wis pypenrek 41 G. H. Tanis sigarenbeker 40 C. Bosland courantenhanger 39 Joh. v. 't Geloof, scheerapp, m. zeep 38 W. Hameeteman idem. 37 Joh. Breen Kz. tekst 36 J. Mastenbroek idem 85 K. de Vogel Jz. pypenrek 28 C. v. d. Wende vulpotlood 24 Het hoogst aantal te behalen punten was 50. NIEUWE TONGE. Zondagavond moest wegens hevigen aanval van appendicitis een zoontje van de wed. A. Knöps, alhier, per Ziekenauto naar Rotterdam vervoerd worden, tot het aangaan eener operatie. - Door de landarbeidersvereen, „Werk- manabelang", alhier, wordt getracht eenige perceelen grond, gelegen aan den Klinker- landsche Weg, in eigendom bij A. C.Breesnee, te onteigenen, teneinde aan de ingekomen aanvragen voor de verkrijging van een plaatsje te kunnen voldoen. De kiezerslyst, welke den 22sten Maart j.l. is vastgesteld, is van 15 dezer tot 15 Mei 1929 zooals deze thans luidt van krachten bevat: 1039 kiezers voor de Staten Generaal 1037 Provinciale Staten en 1015 den Gemeenteraad. OUDE TONGE. Dhr. D. Mys heeft by afslag eenige perceelen bouwland gemijnd van de erven Wed. C. Buscop voor 1090.— per gemet. De Chr. Jongelingsvereeniging van hier zal deelnemen aan den landdag op Hemel vaartsdag te Middelharnis. OOLTGENSPLAAT. Het 6-jarig dochtertje van den heer K. den Braber liep al spelende over een rioolput, het deksel kantelde en het meisje verdween in de diepe put. Ge lukkig werd dit opgemerkt door haar broertje, die zijn vader ging halen, waarna het kind nog bytyds kon worden gered. De 76-jarige Wed. L. v. N. had het ongeluk zoodanig te vallen, dat de genees heer moest worden ontboden. Deze consta teerde een gebroken sleutelbeen. De muziekvereeniging „Uitspanning door Inspanning" heeft Zaterdagavond voor een goed gevulde zaal, een welgeslaagde uitvoering gegeven in het café Koenraadt. De Ingelanden van de polders Het Oudeland, Weipolder en Alteklein, Galathee en Mariapolder en Het Rietveld zijn voor de jaarlijksche vergadering opgeroepen tegen Woensdag a.s., des n,m. 2 uur, ten gemeente huize, Na een elkaar gedurig plagen, is de 22-jarige J. v. D. by het wieden zoo boos geworden, dat hij met zijn schrepel den 17-jarigen Elias Huljer zoodanig op den arm sloeg, waardoor deze zeer ernstig werd ge wond, dat de dokter de wond moest dicht naaien. Men vreest dat een pees is doorge sneden. De politie heeft het stuk gereedschap in beslag genomen en van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Bij den correspondent der arbeidsbe middeling stonden deze week 30werklooze landarbeiders ingeschreven. By een tweetal landbouwers werden enkele zakken kunstmeststoffen ontvreemd. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. ROCK AN JE. Zaterdagmiddag 1 uur, onder bloemen bedolven, werd het stoffelyk over schot van den Heer L. Trouw, ter laatste rustplaats gevoerd, in leven lid van den gemeenteraad en daar vertegenwoordigende de Kies vereeniging Rockanjes Gemeente belang op de meest verdienstelijke wijze. Verder was de overledene de oprichter en de voorzitter van Rockanjes vereeniging tot bevordering van vreemdelingenbezoek; de voorzitter van Rockanjes Fanfare corps „Ons Genoegen"; de voorzitter van de afdeeling der Vrijz. Hervormden alhier; lid van de commissie van de Zondagsschool der Ned. Herv. Kerk; notabel enz. By de vervulling van al die functies betoonde de Heer Trouw zich als een ij verig oprecht verstandig wer ker en leider. Zeer waardeerende woorden ten gevolge van dat alles werden dan ook aan de groeve gesproken door Burgemeester Zeeman, door de heerenDs. Priester van Nieuw Helvoet en door L. Goudswaard, waarna Ds. A. Trouw van Haarlem, namens de familie voor de eer aan de overledene bewezen. Rond het graf was een dichte belangstel lende menigte geschaard van familie, vrien- afgevaardigden van verschillende colle- waaronder ook Notaris L. P. van den Blink en Mr. L. Trouw van Brielle, De overledene bereikte den leeftijd van ruim 34 jaar. Zijn overlijden is alzoo een groot verlies voor Roekan je. In de laatste helft van Juli, op nader te bepalen dagen, zal Rockanjes afdeeling van het „Groene Kruis", een bazar houden ten bate van haar kas. Volgens de candidatenlijst van Rockanjes Gemeentebelang, is de heèr A. Visser thans de opvolger van wyien den heer L. Trouw in den Gemeenteraad. VEILINGSBKRICHT van Yrydag 11 Mei 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Kropsla 1,20 tot 4,80 per 100 krop. Radijs 1,20 tot 2,80 per 100 bos. Postelein 0,18 tot 0,23 per k.g. Spinazie 2,40 tot 8,20 per 100 k.g. Aardappelen 10,20 tot 11,80 per 100 k.g. Aardbeien 1,10 tot 1,90 per k.g. Blauwe Druiven 3,16 per k.g. Stoksnyboonen 80,— per 100 k.g. Tomaten 0,84 tot 1,10 per kg. Peen 14,— tot 39,— per 100 bos. Bloemkool (1ste s.) 26 tot 43 p. 100 stuks. (2e s.) ƒ14 tot ƒ25 per lOOstuks. Rabarber 1,20 tot 5,10 per 100 bos. Witte Asperges 0,56 tot 0,72 per bos. Blauwe Asperges 0,38 tot 0,53 per bos. DIRKSLAND. GeborenHendrik Willem, z. v. Dingeman N. den Braber en Alida Jannetje Hagens. Ondertrouwd: Klaas de Jong, jm. 26j.te Herkingen en Janna Hermina Meyer, jd. 22 j. Cornells Luchtenburg, jm. 24 j. te Nieuwe Tonge en Cornelia van den Ochtend, jd. 20 j. Getrouwd: Nicolaas Zoon, jm. 26 jaar te Melissant en Maria Geertruida Bestman jd. 23 j. Christiaan Wilkens, jm. 80 j. en Hen- driba Troost, jd. 22 j. te Sommelsdyk. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Jan Leendert, z. v. Jobannis Jan Wessels en Anna Volaart; Cornelia, d. v. Johannis van Kouteren en Jannetje Oorbeek. Ondertrouwd: Johannis Jacobus Radema ker, 38 j. en Sara Buth, 28 jaar. OverledenSimon de Ruiter, 77 jaar, wednr. van Arendje Donkersloot. BRIELLE, van 4-10 Mei. Geboren: Cornells Pieter, z. v. J. C.Bruin- sel en C. F. Stolk; Theodora Marianna Wil - helmina, d. v. J. Blondé en A. van Es; Theodoras Helenus Johannes, z.v.L, J.van Adrighem en J. Voskamp. Gehuwd: C. v. d. Berg en M. Boutkan. Overleden: Maria Adriana Knape, wed. van H. C. Sohl, oud 72 j. DE RING. Alles was vrywel geiyk als voor vyf- tien jaren. Weinig was er veranderd slechts hy was niet meer dezelfde. Zyn vroeger op geruimd glad geschoren gelaat droeg de dui delijke sporen van zorg en was omgeven met een zwaren baard. Ieder, die hem tegen komt, kent hy; maar niemand herkent hem, want het is nu vyftien jaar geleden, dat hy in volle zee verdronken is, zooals de oude bodln hem verteld heeft. Zou Dora hem nog kennen? Dat waren zyn gedachten, toen hij naar het oude huis ging, waar Dora's ouders vyftien jaar geleden woonden, toen het lot hem in den vreemde dreef en schipbreuk deed ïyden. De woorden der oude vrouw hadden een bange vrees in hem verwekt. Zou Dora soms met een ander getrouwd z|jn? Die gedachte deed hem het bloed in de aderen stollen. Het was avond geworden, daar stond het oude huis half verscholen achter de boomen. Hy trad voorzichtig nader. Twee men- schen waren in de kamer. Aan de tafel zat een man en met de armen fceeder om hem heengeslagen zag een jonge vrouw hem over den schouder. Toen zag hij ook een kind, dat vergeefsche pogingen deed om op vaders knie te klauteren. Hij had genoeg gezien. Een onbepaald dwaas gevoel zich te wreken, maakte zich van hem meester. Hy bracht den nacht met rondslenteren door. Eens bleef hy by de beek staan, een sprong, en zyn leed was ten einde. Maar een wreede gedachte kreeg in hem de overhand. Hy wilde zich in den vy ver achter haar woning verdrinken. Dora zou ge wetenswroeging hebben en donkere dagen zouden de gelukkige harmonie der echt ge- nooten verstoren. Den volgenden dag, tegen zonsondergang zat hy aan den vyver, bezig een zwaren steen aan een touw te bevestigen dien hij zich om het lijf wilde binden. Hy had zijn papieren zorgvuldig bij zich gestoken en maatregelen getroffen om de menschen op de plek opmerkzaam te maken. Terwyi hy zoo in sombere gedachten ver diept was, viel zijn oog op iets aan den tegen- overge8telden kant der vyver. Het zonlicht viel op de takken en speelde op de blonde lokken van een kind. Het argeloos wicht kende het gevaar niet, waaraan het was blootgesteld, door het plukken van bloemen. Eenige seconden verliepen. Toen verloor het kind het evenwicht en viel in het water. Dat is Hennig's kind zeide een wreede stem in zyn binnenste, zal ik Hennig's kind redden, nu ik toch denzelfden weg wil opgaan Het kind kwam boven aan de oppervlakte. Hy streed een vreeseiyken stryd in zyn binnenste. Toen greep hij het kind en ijlde er mede naar het huis. Het kind was bewusteloos. Na eenigen tyd kwam Dora binnen en dankte hem zooals alleen een moeder dan ken kan. Wat kan ik voor u doen? zeide zy. Ik zou u graag mijn dankbaarheid toonen. Als u my iets geven wilt, geef my dan dien ring tot een gedachtenis, dien gij aan uw hand draagt. Dien met dien safler be doel ik. Neem dezen diamanten ring, zeide zy. Hy is wel driemaal zooveel waard. Neen, i& zou dien safler willen hebben, antwoordde hy beslist. Ik kan u dien ring niet geven, zeide zij met trillende lippen. Die hem mij gaf, is dood en hij was my dierbaarder dandan myn kind. Die dank is mij genoeg, riep hij uit. Het was maar een gril. Vaarwel! Na eenige maanden kwam zyn naam op de lyst van schipbreukelingen eener buiten- landsche reederij. Nu had hij werkelijk zyn graf in de wreede golven gevonden. XII. Lood, loodwit en loodmenie behooreu tot de gevaarlijkste vyanden van den arbei der. Ze zijn afdoende te bestry den, maar dit gelukt alleen by voortdurende zorg. Zinde lijkheid is daartoe het eerste vereischte. GEZONDHEIDSRAAD. XIII. Van kiespyn en kunsttanden. Wie dan alleen tandheelkundige hulp inr roept, als hij kiespyn krygt, loopt gevaar, zyn tanden vroegtydig te verliezen. Wie zyn tanden regelmatig laat onder zoeken en zoo noodig vullen, behoudt deze en blyft verschoond van kiespijn. De natuuriyke tanden zLj n voor het kauwen veel meer waard dan kunsttanden. GEZONDHEIDSRAAD. XIV. Wielryders en tramverkeer. By het rijden ten opzichte van trams zijn de volgende punten in acht te nemen: 1. Langs een stilstaande tram niet pas- seexen als er niet voldoende ruimte voor de in- en uitstappende passagiers overbiyft. 2. Een tram mag niet links worden in gehaald, als men daardoor op de linkerhelft van den weg kent. 3. Tusschen twee elkaar voorbijgaande trams doorglippen, is hoogst gevaarlyk. GEZONDHEIDSRAAD. XV. Ons dagelijksch brood. In het Broodbesluit is o.m. bepaald, dat de bereiding, verpakking, bewaring, behan deling en het vervoer van brood, uitsluitend mogen geschieden op zindelijke wijze, mogen niet plaats hebben door personen, die lijden aan zweren, etterende wonden of huidziekten aan het hoofd, aan de handen en of armen, zoor zoover deze personen met deeg of brood in aanraking komen. Bij vervoer van brood op den openbaren weg moet het brood op deugdelijke wijze beveiligd zyn tegen stof, vuil en insecten. GEZONDHEIDSRAAD. Burgerlijke Stand. SOMMELSDIJK. Ondertrouwd: Arend van Lente, 25 j. en Willemtje van Nimwegen, 24 j. beiden alhier. Kryn Witvliet, 2? jte Dirksland en Ger- ritje van der Gyzet 24 j, alhier. TROOSTVOL LICHT. Zyn blank blonde Engelen vergeten De hemelpoort achter zich te sluiten, En vloeit nu het blanke hemellicht Naar beneden in stroomen niet te stuiten? Blank licht, omlystend ied're donk're wolk Met een glinsterenden zilvered rand; Goud licht, al het sluimerende wekkend; Vloeiend langs heuv'len, bosschen en strand Vriend'lijk zonlicht aan 's hemels poort ont gleden; Milde stroom van Gods eeuwige liefde, Wegkussende wintersmart en dorheid, Troostvol by wat in 't leven diep ons griefde. R. Marie den Ouden. Nuttige Wenken. XI. Maak steeds ruim gebruik van de veu tilatiemiddelen. Onzuivere lucht is even schadeiyk als onzuiver eten en drinken. Zet in ieder geval in de schafttyden de ramen open. GEZONDHEIDSRAAD. Voorloopig uitgesteld. Maar waarom trouwt u niet mijnheer Hagenberg? De reis door het leven is toch met zyn tweeén aangenamer. Dat geloof ik wel, maar ik wil wachten tot op die reis retour biljetten worden ver kocht. Wat zei je nog meer? De dorpsveldwachter bracht geregeld een bezoek aan boer Meier en werd dan op eenige borrels onthaald. Als Meier hem evenwel uitnoodigde om een borrel mee te drinken, deed hij eerst echter altyd afwyzend en na een tweede of derde uitnoodiging zei hy dan: „Nou geef er dan maar eentje" (inwen dig reeds hopend op een tweede). Dit spel letje begon de vrouw van Meier te vervelen en daarom zei ze tegen haar 40%: „Als de veldwachter weer hier komt en na je uitnoodiging om een borrel te drinken weer tegenwerpingen maakt, mag je hem voor de tweede maal niet opnieuw een borrel offreeren. De veldwachter brengt weer zijn gewone bezoek en op een vraag van Meier, of hy trek heeft in een borreltje, houdt hij zich doof en geeft geen antwoord. Toen Meier/ niet meer voor de tweede maal offreerde en over iets anders begon te praten, vroeg de volgeling van den heiligen Hermandad: „Wat zei je zoo pas ook nog meer?" Nadien was de eerste vraag steeds voldoende. Een reclame-bureau stuurt aan een aantal bladen waarmede het in relatie staat: o.a. de Maas- en Scheldebode en de Onze Eilanden een doorslag van een briefje van den nar volgenden inhoud. Wy verzoeken U de plaatsing der advertentiën tydelijk te staken, daar de resul taten dezer campagne van dien aard zijn, dat niet alle orders kunnen worden uitge voerd. U gelieve cliché's en zetwerk te laten staan met het oog op een, naar wy hopen spoedige hervatting. Hoogachtend De „Maas" schy'nt een dergelijk briefje zoo mooi te vinden, hoewel zij alleen voor de administratie van belang is, dat zij het publi ceert en tevens laat voorkomen alsof de reclame-campagne door de desbetreffende firma, niet-alleen in de M.- en S.-bode, maar ook in de O. E. en misschien nog wel in een tiental andere bladen, alleen by haar be gonnen, succes heeft. Als voorbeeld dat reclame succes heeft, heeft het briefje voor elk blad waarde, maar laat men dan tenminste zoo eerlijk zyn er bij te melden dat het gevolg was van een ondernomen campagne. De Redactie wist heusch wel dat de M. en S. bode niet alleen debet was aan het succes, waarmee zy nu. pronkt.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3