R.Li ïiïiiffiUI KODAK 1 1 VERSLAGEN kiespijn- J|\\^ BEZOE R.I.A.TENTO NAAIMACHi J. L. VAN BEZOEKT 4% onze stand op de SCHUURMAN'S PLÜIMVEEAR1 Christiaan de Vrieslaan - MIDDï D. BLOKLAND, MIDDEL! Bezoek onzen stand op LENTETIJD CAMERA'S H Zie onze stand op de R. JAC. ROTSMA - MIDDELH/ BEZOEKT onzen stand op de R.L A. T entoonsteïl Klokken - Horloges - Bi - Glaswerk van „Leerdat E. Hartogs MIDDELHAI ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 2 MEI 1928. doos zet wanneer de kuikens uitgekomen zyn. Dit is in Amerika gewoonte en deze opgave is wel van belang. Zyn dus de kui kens by aankomst ongeveer twee dagen pud dan kan men ze wat te drinken geven, doch noodig is dit absoluut niet. Veel beter is rust, warmte en duisternis. De dooier die zooals ik beschreven heb in de buik holte ligt, bestaat voor een groot percentage uit water, dus vocht hebben de kuikens even goed als voedsel by zich. Daar in het be schreven geval de kuiken uit een district komen waar dit jaar nog al pullorum voor komt en verspreid wordt moet de betrokken briefschrijver met de kuikens wel voorzich tig zijn. Wat de tweede vraag betreft, ik ben bezig de voedingsleer in verschillende artikelen te beschrijven. Bepaalde recepten te geven ligt echter niet op mijn weg, daar die veelal afhangen van allerlei plaatselijke omstandig heden en ik al meerdere malen gemerkt heb, dat recepten vaak tot ongewenschte reclame doeleinden gebruikt worden. Verder is het berekenen van een recept nog weer geheel iets anders dan het gebrui ken van een recept in de practijk. Daarvoor zijn langdurige proeven (kostbare) noodig. Ik heb dergelijke proeven in verband met de nieuwe vitamineleer genomen voor de che mische fabriek Noord-Holland te Beverwijk en op grond daarvan een vitaminerijke grond stof samengesteld, genaamd sapiol, dat be stemd is gemengd te worden in kuiken en kippenvoer. Dit recept is natuurlijk eigen dom van de fabriek, dat ook na jarenlange proeven pas samengesteld is en nog voort durend onder mijn controle staat. Dergelijke proeven worden bijna door alle flinke voeder fabrikanten genomen, ieder werkt met zijn eigen grondstoffen in bepaalde verhouding en ik beschouw dergelijke gegevens als fa brieksgeheimen, waar de fabrieken rechtop hebben, dank zij hun onkosten besteed aan de proeven. Het zelf mengen van meelvoeder is vaak geen voordeel, daar men de grond stoffen in het klein koopend vaak te duur betaalt, terwijl aan den anderen kant de grondstoffen vaak niet voldoende gemengd worden, zoodat het resultaat onbevredi gend is. En nu de tweede vraag uit Bodegraven. Deze brengt ons ineens te midden van de dagelij ksche bezwaren en-*de moderne voe dingsleer en dergelijke bezwaren behoeven voortaan niet meer voor te komen. „Ik heb 350 kipkuikens, Rhode Island en Barnevelder, ze zijn 8 weken oud, zijn best gegroeid en hebben steeds opfokvoer gehad, met den laatsten tijd gebroken graan. Nu, zijn ze enkele dagen geleden begonnen, zich zelf en elkander te pikken en deveerenuit te plukken, zoodat er bij zijn die bijna kaal zijn. Dan hebben we kuikens die ook hard groeien, vier weken oud, maar zwak in de pooten worden en zoo maar neer zakken en haast niet kunnen loopen. Kan U mij be richten wat daar de oorzaak van is en wat daartegen te doen?" Daar het hier een spoedeischend geval betrof heb ik per omgaande aangeraden het meelvoer te vermengen met 20 sapiol totdat de bezwaren over waren en daarna de kuikens 10 sapiol te geven in het meel- vet net zoolang tot ze buiten konden loopen en overvloedig jong groenvoer kunnen krijgen Wat is nu dereden van dit advies? Schijn baar hebben we hier te doen met twee ver schillende dingen, nl. het eerste (elkaar pik ken) een onaangename gewoonte zooals de menschen denken en het tweede een schijn baar onschuldige ziekte, die echter binnen kort tot den ondergang zal voeren van den heelen koppel, als er niet direct maatregelen genomen worden. Beiden berusten n.l. op een gebrek in de voeding en wel een gebrek aan minerale zouten en aan bepaalde absoluut noodige stoffen, die men echter niet scheikundig aan kan toonen, n.l. de zoogenaamde vitaminen. De onschuldigste is het elkaar pikken, de ergste het zwak worden in de beenen. Het elkaar pikken behoort tot de groep „kanni balisme" en kan er op uitloopen dat de kui kens hun teenen of lichaam zoo gaan pikken dat er bloed uitkomt. Nog erger wordt het als ze aan de buik gaan pikken, soms komt een stuk van den endeldarm naar buiten en dan is het arme dier absoluut verloren als men niet vlug te hulp snelt. Onmiddellijk stuiven andere kuikens er op af, ze gaan aan het eindje darm plukken en tenslotte sterft het slachtoffer nadat soms meer dan de helft van zi,jn daam uit het lichaam is gerukt en opgegeten door zijn collega's. Zoo heb ik meermalen half leeg gegeten kippen en kui kens ter onderzoek gekregen en als de dieren eenmaal zoover zyn dat ze de smaak van bloed en darmen te pakken hebben dan zijn ze voor elkaar veel gevaarlijker dan een troep tijgers in een kooi. Tijgers vreten ten minste elkaar niet op, maar kippen en kui kens eten gewoonweg als echte kannibalen elkaar op, net als ratten en muizen dat doen. De oorzaak is meestal in het voer te zoeken. De ziekte komt veel voor in den winter bij de z g. piepkuikens die voor de slacht gefokt worden en wordt dan toegeschreven aan gebrek aan ventilatie enz. doch dit zjjn allen by-oorzaken, die alleen last veroorzaken. Het voer bevat onvoldoende aan bepaalde vita minen en mineralen. Is echter de ziekte uit gebroken en hebben de kuikens den smaak te pakken, dan is zij haast niet meer te bestrijden en kan men beter de ergste pikten en pikkers opruimen of apart zetten in een donker hokje en ze alleen tijdens het voeren licht geven. Dat deze ziekte het meest 's winters voor komt, zal ik ook uitleggen, en dat zjj in dit voorjaar, waar we langen tijd ongekend slecht guur weer hadden, veel voor kwam ligt aan dezelfde oorzaak als die, waardoor er thans ook zooveel koppels aan beenzwakte te gronde gaan. Beenzwakte bij kuikens is n.l. niets anders dan z.g. Engelsche ziekte, een stofwisselings ziekte waarbij de normale verbeening van het geraamte gestoord wordt en die haar oorzaakte vindt in gebrek aan bepaalde mine ralen en vitaminen. Hierover dus een vol keer. Dr, te Hennepe. TERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente Sommelsdljk op Try dag 27 April des n.m. 2.15 uur. Voorzitter Burgemeester den Hollander. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste twee vergaderingen werden voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Blok merkte nog op dat de notulen een zelfde lezing geven als de Maas en Schelde- bode, betreffende een kwestie in zyn geheel, ïk gaf een antwoord op een bewering van den heer Slis en niet van den heer Mijs, zoo als de notulen aangeven. Mijs zeide dat dit zeer juist was en verzocht bij de notuleering hiermede rekening te houden. Ingekomen stukken. De goedkeuring over de gemeenterekening over 1925. Een schreven van Ged. Staten over de kwesties betreffende de gasfabriek. Ged. Staten konden zich vereenigen met de wijzi ging van art. 19, waarbij de mogelijkheid bestaat een deel van de winst aan de ge meente uit te keeren. Zij adviseeren der halve ook de winst uit te keeren over de jaren '26 en '27. Voorzitter zeide dat zulks niet in de bedoeling lag van de beide ge meenteraden. Middelharnis wenschte alleen uitkeering over het jaar '25. Besloten werd ter kennis te brengen van Ged. Staten. Over de kwestie van de wisselplaats was door den Hoofd-ingeneur der Prow. Water staat een rapport ingezonden, waaruit bleek dat genoemd ambtenaar betwijfelde of de beschoeiing wel stevig genoeg zou zijn als men aldaar de wisselplaats maakte. Verder adviseerde hij een wisselplaats te maken eventueel alleen aan de Noordzijde der haven ter lengte van 150 M. De kosten worden ge raamd op 15000, Voorzitter en de Wethouders meenden dat de kosten voor een wisselplaats te hoog waren, tegenover het gemak. Wanneer we zien dat met medewerking van den gasdirec- teur het laatste jaar alleen kleine kolen schepen zyn gearriveerd en ook geen stagnatie is voorgekomen, stellen B. en W. voor dit punt aan te houden en eerst eens af te zien of er nog wel klachten komen. Mochten er wel klachten komen over stagnatie, veroor zaakt door de kolenschepen voor de gasfa briek, dan kunnen we onmiddellijk ingrijpen en op maatregelen aandringen. Wei meent de Hoofdingenieur dat die wisselplaats dooi de gasfabriek moet worden aangebracht. Te dien opzichte hebben we dus wel eenig houvast. Le Comte meent dat het bezwaar wel ter ige nog gevoeld wordt, redenen waarom deze raad dan ook de begrooting niet goed keurde. Het deed hem genoegen dat het advies van den Hoofdingenieur aan de zijde van dezen raad was. Spreker was er echter tegen eerst nog af te wachten, vreezende dat er dan weer niets van komen zal, als de gascommissie, B. en W. of de Raad van Middelharnis hierover moeten besluiten. Voorzitter meende dat men veilig het verloop van de tegenwoordige regeling eerst eens kan afwachten. Komt er stagnatie, dan kunnen we onmiddellijk bij Ged. aandrin gen op afdoening en voorziening. Dijkers was er ook tegen dit op de lange baan te schuiven. Het geldt hier een levens kwestie voor Sommelsdijk. Blok meende dat or een klachtenboek bij de gasfabriek ligt voor de schippers die hin dernis in de haven hebben. Spreker meende echter dat het daar niet de plaats was, de schippers zullen daar hun klachten niet te boek stellen, redenen waarom er officieel geen klachten zijn. Spreker meende dat de raad beter kon opschieten om een vrije vaart te krijgen. Van Zetten merkte op dat het rapport spreekt over een ernstige verzanding van de haven, in verband met een gewijzigde polderuitloozing, maar waar zullen we dan in de toekomst blijven, als dat zoo doorgaat. Mijs zeide dat in het college van B. en W. ook gezien was, dat indien er stagnatie is, er voorziening getroffen dient te worden, echter is het wel wat overbodig dit nu reeds te doen, nu er de laatste maanden geen stagnatie is geweest. Laten we nu wachten tot er werkelijk klachten inkomen. Eischen stellen, voordat er officieel iets gebeurt, is wel onbillijk. Laten we trachten een post voor de wisselplaats op de begrooting te krijgen voor het jaar '29. Dan hebben we tenminste middelen, als er werkelijk onver hoeds tot het maken van een wisselplaats overgegaan moet worden, dan behoeven we weer niet te wachten tot Middelharnis be sloten, en Ged. goedgekeurd hebben. Ik geloof wel dat Middelharnis hiertoe zal medewerken en laten we nu niet te scherp zijn en de belangen gezamenlijk behartigen. Slis zeide, dat schipper Zoon enkele daj geleden nog hinder ondervonden heeft. Le Comte stelde voor die post op de be grooting te kragen en dezQ onmiddellijk te gaan verwerken als er stagnatie zich voor doet, dan schieten we tenminste iets op. Mijs meende, dat men eerst feiten moet vaststellen en eerst dan eischen gaan stel len. Het voorstel van B. en W. om nog wat af te wachten, werd daarna aangenomen. Van Ged. Staten was nog goedgekeurd terug ontvangen het bouwverbod. Een schrijven van den Keuringsdienst van waren te Dordrecht, waarin mededeeling geschiedt dat over '26 iets te veel was betaald. Procesverbaal van de kasopname bij den Gemeente-ontvanger. De goedkeuring op de verordening tot hef fing van de Personeele belasting. Het verslag van de schoolcommissie over 1927. Een schrijven van de gascommissie, waarin zij voorstelt geen subsidie meer te verleenen aan de vereeniging van gasdirecteuren. Het verslag en de rekening van de gezond heidscommissie. Een schrijven van de PI. schoolcommissie, waarin werd verzocht de verordening te wijzigen, opdat voortaan de aangifte van leerlingen voor de O. L. school kan geschie den bij het hoofd der school. Voorzitter stelde voor eerst te vragen aan die commissie, op welk motief dat verzoek steunt. Blok vond niet goed, dat er aan de aangifte van leerlingen zoo weinig publiciteit is ge geven. Waarom is het niet aangeplakt En ook in couranten heeft het niet gestaan. De publicatie van den omroeper is te weinig. Voorzitter zeide, dat het wel was aange plakt geweest. Dat een der couranten het bericht niet heeft opgenomen. My's vroeg, waarom er dan niet een adver tentie is geplaatst in de couranten. (Zeer juist gezien, de couranten zijn ook geen filan tropische instellingen). Blok vond het onbillijk dat bij deBljz. de aangifte wel bij het hoofd kan geschieden en bij de O. L. school niet. Dijkers zeide dat bij de Bijz. school de aangifte by het bestuur moet geschieden, waarvoor een aparte zitting plaats heeft. Blok: Maar 't hoofd neemt ze toch ook wat gaarne aan. Een schrijven van P. J. Palingdood was ingekomen, waarin hij mededeelde de bedon gen huur niet voor het postkantoor te kunnen geyen. Een verzoek van J. de Ryke om ontheffing van zijn aanslag in de hondenbelasting, werd verleend. Voorzitter zeide, dat hij een begrooting heeft laten maken voor verharding van de Molenlaan, met goudalite zou dit 4786,— en met een andere verharding zou dit 5074,— kosten. B. en W. meenden tegen deze uit voering bezwaar te moeten maken, eerstens omdat er nog geen voldoende verharding op dien weg is voor goudalite en tweedons dat dit een heel bedrag vordert, alhoewel B. en W. van meening zyn, dat die toestand verbete ring eischt. B. en W. stellen voor om eerst dien weg extra met basaltslag te verharden. Dy kers vroeg of het gaan zou den hal ven weg te verharden met goudalite, opdat toch een behoorlijk rijpad verkregen wordt naar de begraafplaats. Voorzitter zeide, dat dit den geheelen weg zou bederven en men dan toch nog het bezwaar van onvoldoende verharding over houdt. Le Comte meende, dat de Raad niet heeft voorzien, dat die weg zooveel gebruikt zou worden, dan hadden wy moeten aandringen op grooter bydrage van de polders, die er toch het meeste genot van hebben. Nu hebben wy een weg gemaakt en de polder versiyt hem 't meest. Blok meende dat er destijds al gesproken was over een drukken weg aldaar. Mijs is van oordeel dat er voorziening getroffen moet worden. Het plan vanleComte daarvoor is veel te zeggen. Dijkers: Kunnen we niet een aparten weg naaT de begraafplaats aanleggen achter de boompjes en die voor ander verkeer sluiten. Le Comte: Het zou toch wel treurig zijn, als we eerst een weg aanleggen, dat die nu door een ander wordt versleten en dan nu weer een anderen weg aan te leggen. Voorzitter zeide, dat dit ook wel bezwaar lijk zou gaan, daar die landery'en indien daar gebouwd|is, toch ook uitgang moeten hebben. Besloten werd te onderhandelen met de polderbesturen. De begrootingsdiensten '27, '28 werden met enkele af- en overschrijvingen gewijzigd. 4. De vergoeding voor de Byz. school over het jaar '26 werd vastgesteld op 2551, terwijl het voorschot voor '28 werd bepaald op 2042,80. 6. Verzoek om verhooging van finan- tieelen steun voor de vreemde talencursus. Voorzitter deelde mede dat de leeraren een onbehoorlyke salarieering kregen en dat het toch gewenscht is dat die cursus blijft bestaan, redenen waarom B. en "W. voor stellen het lesgeld te verhoogen van ƒ1,— tot 1,50, althans 50 cent per lesuur meer te vergoeden, of een waarborg te geven dat de leeraar een minimum belooning bekomt van 1,50 per uur. Besloten werd 50 cent per maand per leer ling meer te vergoeden. 7. Verzoek van de'vereen, ter verkrijging van onroerend goed voor landarbeiders te Sommelsdyk, om het land aan den Molenweg, voorheen in pacht bij wijlen Joppe, beschik baar te stellen voor hare leden, dan wel voor tuingrond. B. en W. stelden voor dit land, op verzoek van wijlen Joppe, in handen te laten van den tegenwoordigen huurder. Blok verzocht uit piëteit dit aan te hou den, omdat het minder geschikt was voor een openbare behandeling, tot de vergadering in comité was overgegaan. Alzoo werd be- elotén. 8. Wijziging reglement Burgerlyk Arm bestuur. B. en W. stelden voor op verzoek van een der raadsleden dat de benoeming van regen ten zou geschieden uit een voordracht opge maakt door B. en W. onder voorwaarde dat de regenten een lyst van candidaten inleve ren by B. en W. Van der Veer meende dat er in dat regle ment wel meerdere aangelegenheden zijn die dringend wijzigingen behoeven. O.a. staat er in dat alleen mannelijke ingezetenen regent kunnen zyn. Spreker meende dat dit niet naar den geest des tijds was en stelde voor dit woord mannelijke te laten vervallen. Blok zeide er altijd iets tegen gehad te hebben op de wijze waarop de regenten werden benoemd. Het voorstel van B. en W, bevredigt me nog niet geheel om een geheel onafhankelijke voordracht ter tafel te krijgen. Ik stel voor de regenten alle bevoegdheid te ontnemen eenigen invloed uit te oefenen op het be- of herbenoemen van een regent. Zij helpen onder de huidige regeling steeds zichzelf weer in dat bestuur,g want wij weten evengoed, dat indien er een voordracht is, het meerendeel zich steeds aan de voor dracht houdt, waardoor ten eenen male zou uitgesloten zijn dat er eens andere personen in komen, indien de tegenwoordige heeren regenten dit niet verlangen, waardoor ook het bestuur te eenzijdig wordt. B. en W. dienen alleen een voordracht op te maken. De gelegenheid om invloed op zijn eigen benoeming uit te oefenen dient weggenomen te worden. Dijkers meende dat dit by de commissie het geval is. Blok zeide dat dit hem onbekend was. De huidige samenstelling van de regenten wet tigt m.i.z. wyziging, daar van een evenredige vertegenwoordiging absoluut niet,gesproken kan worden. Het voorstel Blok werd in stemming ge bracht en verworpen met 3 tegen 8 stem men. Voor stemden de heeren Van Zetten, Blok en Van der Veer. Het voorstel van Van der Veer om de gelegenheid te scheppen dat er ook vrouwe- ïy'ke regenten benoemd kunnen wordeD, werd eveneens verworpen met 3 tegen 8 stemmen. Voor stemden Mys, Blok en Van der Veer. Van der Veer verlangde ook nog wijziging over de gelegenheid laten van uitbesteding van weezen. Daarby kwamen nog zooveel dingen ter tafel dat de voorzitter besloot voor te stellen tot aanhouding van algeheele wijziging tot een volgende vergadering, waar toe werd besloten. L Indiensthouding Kweekeling met acte aan de O. L. School. Een schry ven was ingekomen van de PI. Schoolcommissie om de kweekeling met acte wederom voor een jaar aan te stellen. Voorzitter zeide dat volgens mededeeling van de schoolcommissie na 1 Mei de heer Thielman met een klas met 57 leerlingen zal komen te zitten als de kweekeling niet weer wordt herbenoemd. Gezien dit een onhoudbare toestand is, stelden B. en W. voor dit verzoek toe te staan. Dijkers zeide dat er thans 245 leerlingen zijn en dat 241 het minimum is voor zes onderwijzers, zoodat men de kans loopt dat straks ook nog een onderwyzer voor rekening der gemeente komt. Voorzitter zeide dat, indien het leerlingen aantal mindert, dan ook de kweekeling ont slagen kan worden. Dijkers zegt dat leerlingenaantal mindert vast, en met de klas van Thielman hebben wy niets te maken, alleen het totaalcijfer dient tot maatstaf genomen te worden. Voorzitter: Indien wij geen kweekeling geven zal het een ongezonde toestand worden, waardoor het onderwijs veel zal lijden. Vol gens de schoolcommissie is combinatie van de lagere klassen geheel onmogeiyk en de heer Tieleman 57 leerlingen in een lokaal les te laten geven is eveneens onmogelijk. Er rest ods dus ééne oplossing: het benoemen van de kweekeling voor den tijd van 1 jaar. Le Comte vond het unfair, slecht onderwijs voor de O. School te propageêren, zooals Dijkers doet. De Bijz. school werkt thans zelf ook met de behoefte aan een kweeke ling. Dijkers wil de Openbare School dupee ren. De BLjz. school kan zelf een kweekeling aanstellen, en daarvoor schokken de leden zelf en wij hebben te zorgen dat het Open baar onderwijs goed functioneert. Daarna werd besloten de kweekeling op nieuw te benoemen voor den tyd van 1 jaar. 10. Vaststelling belooning kweekeling. B. en W. stelden voor het salaris te hou den op ƒ600, Blok meende dat de raad geen misbruik mag maken van den noodtoestand by het onderwijs. Nu er arbeidskrachten te veel zijn, mag de gemeente daarvan niet profiteeren. Zy stelt, iemand aan die bevoegd is en recht heeft op een behoorlyke salarieering en heeft zich dienovereenkomstig zijn toekomend deel uit te betaleü. Spreker stelde voor 1000, het minimum aanvang salaris voor een onder wijzer. Dy kers: je kan wel ƒ1200 geven. "Wij moe ten vragen wat kunnen wij geven. Je moet hiermede geen propaganda maken, de Bijz. School komt ook om een kweekeling. Blok: De kweekeling heeft zyn studie volbracht, na vele offers daarvoor van zijn ouders gevraagd te hebben, en heeft daarna ook recht op normaal salaris. Het voorstel Blok werd verworpen met 9 tegen 2 stemmen, die van Blok zelve en van Van der Veer. 11. Besloten werd van het Ryk weer voor een tijdvak van 'drie jaren twee cellen te huren voor arrestantenlokaal. 12. Verhuring Huis aan de Voorstraat. B. en W. stellen voor dat huis te verhuren aan de vereeniging voor Landbouwonderwy's voor den tyd van drie jaren a 5,per Hiertoe werd besloten. 13. Verzoek van den vuilnisman om salaris- verhooging, in verband met den geringen opbrengst van de mest. B. en W. stelden voor, gezien het inge wonnen advies van den opzichter, een ver hooging van 100,—.Hiertoe werd besloten. 14. Verhooging zekerheidstelling Gemeen te-Ontvanger. B. en W. stelden voor dit te brengen op 12000. Hiertoe werd besloten. 15 en 16. Besloten werd tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomsten een deposito overeenkomst met de nationale Bankvereeniging te Middelharnis. 17. Vaststelling heffingspercentage der PI. Inkomstenbelasting. B. en W. stellen voor het heffingspercen tage vast te stellen op 2,7 vorig jaar 3 en de opcenten op de Ryksihkomstenbelasting niet te verhoogen. Dykers zeide dat dit wel een kleine ver laging was, maar gezien de verlaging van de Rijksinkomsten-belasting is die sprong niet te groot ineens. De kleine inkomens worden m.i.z. het meeste getroffen. Spreker voelde er meer voor het heffingspercentage te brengen op 2,5 en de opcenten te ver hoogen tot 125. Voorzitter zeide dat het bezwaarlyk gaat een volgend jaar weer te verhoogen en daarom hebben B. en W. den middenweg bewandeld. Dykers zeide dat deRijksinkomstenbelas- ting pas gaat aanslaan bij een inkomen van 1000 en de gemeente by 600 en dat dit nogal van invloed is voor de armere menschen als het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Blok voelde wel iets voor de meening van Dykers maar vond het dan beter den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud te ver hoogen tot 700 voor gehuwden. Het voor stel van B. en W. werd daarna in stemming gebracht en aangenomen. Aan de heeren M. Buurveld en S. van Nimwegen werd ontslag verleend als lid der Schattingscommissie. Benoemd werden tot leden der Schattings commissie de heeren H. van Lenten en T. van den Doel Jz. Het suppl. Hondenkohier voor '27 en het Kohier voor '28 van de hondenbelasting werd vastgesteld. Daarna ging de vergadering in geheime zitting over ter behandeling van punt 7. Na heropening stelde Blok voor, de pacht van dat land 1 Januari te laten eindigen, welk voorstel met 8 tegen 3 stemmen werd ver worpen. Voor stemden deh.h.Blok, Yan der Yeer en Hokke. B. en W. stelden voor de huur te laten doorloopen tot uiteriyk 1934. Dit voorstel werd aangenomen met 10 tegen 1 stem, die van Blok. In de rondvraag vroeg Van der Veer naar het verslag van den toestand der woningen in de gemeente. Voorzitter zeide dat B. en W. dit den gemeenteopzichter hadden opgedragen. Van der Veer meende dat door den Voor zitter medegedeeld was dat de gezondheids commissie dit onderzoek zou doen. Voorzitter betwistte dit, na naleziDg der notulen bleek Van der Veer ongelijk te heb ben. Besloten werd thans de Gezondheids commissie dit onderzoek alsnog te laten verrichten. Daarna werd te half zeven de vergadering gesloten. INGEZONDEN MEDEDEELING. Centrale Veiling voor Goeree Overflakbee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 27 April 1928. Sinaasappelen ƒ2,— per 100 stuks. Bloemkool (le s.) 30,— per 100 st. (2e s.) 21,— per 100 st. (3e s.) 15,— per 100 st. Rabarber 6,80 tot 7,60 per 100 bos. Radijs 2,— per 100 bos. Tulpen 28,— per 100 stuks. Narcissen ƒ10,— tot 12,— per 100 stuks. Sla le soort 7,20 tot 7,70 per 100 krop. Sla 2e soort 5,30 tot f 6,40 per 100 krop. Slavellen 1,30 tot 2,30 per 100 krop. Spinazie 12,60 tot 26,60 per 100 k.g. Kaas (komyne) 0,20 tot 0,23 per pond. Kaas (20 plus) 0,34 tot 0,35 per pond. Kaas (volvet) 0,54 tot 0,60 per pond. Boter 0,88 tot 1,07 per pond. Veiling van Maandag 30 April 1928. Bloemkool (le s.) ƒ31,— tot 34,— p. lOOst. (2e s.) ƒ18,-tot ƒ25,-p. lOOst. (3e s.) ƒ15,-tot ƒ17,-p. lOOst. Sla le soort 6,70 tot 5,80 per 100 krop. Sla 2e soort 3,60 tot 4,80 per 100 krop. Slavellen 1,10 tot 1,50. Rhabarber 5,90 tot 7,20 per 100 bos. Radijs 3,40 per 100 bos. Tulpen 31,— tot 36,— per 100 bos. Spinazie 10,70 tot 17,90 per 100 k.g. Drielingen (Bravo's) f 8,60 per 100 k.g. (Red Star) 5,70 per 100 k.g. Kaas (komijne) 0,20 tot 0,35 per pond. Kaas (20 plus) 0,35 per pond. Boter 0,95 tot 1,05 per pond. Ook al slachtoffer. Door die duelwoede komt toch veel ellende in de wereld! Ja vriend 1 Daar weet ik van mee te praten. De eerste man van myn vrouw is, helaasl ook al in oen twsegevecht gevallen,! TE M1DD1 VOORAL DE II Al TE ROTTERDAM Alléén Jonker Fransslraat 8? ALDAAR V DOOR DE ZANDP, MaSm ••^31 Aanbevelend, de N.S.F. heeft het vertrouwen VAN HET NEDERLANDSCHE PUBLIEK VERKREGEN DOOR HAAR ONVERMOEID STREVEN. APPARATEN TE LEVEREN. WELKE AAN DE HOOGSTE EISCHEN VOLDOEN OVERTUIGT U DOOR HET AANSCHAFFEN VAN EÉN HARER RADIO-ONTVANGTOESTELLEN de Nederlandsche Seintoestellen Fabriek hilversum zorgt dat gij tevreden zijt tot Bewaar Uwindrukker ZELFGEMAAKTE F Vraag alle inlichtingen. 1e Fotografisch atelier vanaf het

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2