Omwende Goederen Stoomwasscherij RECHTZAKEN. LOGEEREN „Hotel-Restaurant SIMONS" PIET SIMONS zorgt voor U BINNENLAND Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Tandarts BUIJS „VOORNE& PUTTEN" Nieuw-Helvoet. Franco verzending door geheel Flakkee. M. SPOON Az. Openbare Vrijwil!. Mooping Het Huis met Erf en Koetshuis Gemengd Nieuws. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG- 28 APRIL 1928. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. >E INBRAAK TE NIEUW-HELVOET. De derde verdachte. [De rechtbank heeft gisteren behandeld de ik van B. L. V-, 28 jaar, gedetineerd, irling marconist alhier, welke zaak ter legenheid van de behandeling van de in- vak in den winkel van den goudsmid F. G. [eman te Nieuw Helvoet was uitgesteld igens ziekte van den verdediger, be zaken tegen de andere twee verdachten bben inmiddels voortgang gehad. P.W.J. veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf en L. Y. tot 1 jaar gevangenisstraf, voor eerste heeft de rechtbank diefstal met ,ak aangenomen, voor nummer twee mede- shtigheid, bestaande in het verstrekken inlichtingen omtrent de gelegenheid tot jfstal in bedoelden winkel. 3. L. V. werd ten laste gelegd diefstal te nen en in vereeniging met braak in den ikel van Tieman, gepleegd in den nacht 2 op 8 December 1927. lubsidiair werd het uitlokken van den !ïstal of de medeplichtigheid daarvan ten herdachte ontkende alle schuld, evenzeer den diefstal als aan het verstrekken van chtingen. )e leeraar aan de radioschool, waarvan Idachte en zijn vriend V. leerling waren 'veest, H. B. v. Asperen, verklaarde, dat dachte zich eens tegen hem uitgelaten ft over zijn kennissen in de misdadigers- eld. Die mededeeling had den heer Van jeren zoo verbaasd, dat hij andere leer- en voor den omgang met verdachte had aarschuwd. president tot verdachte, als hij ont- t, dat het gesprek in zijn werk is gegaan, 3,1s getuige van Asperen het vertelt: l\r het zou toch zoo'n wonder niet zijn, jebt J. toch ook ontmoet. Herdachte i Daar kon ik in dat gesprek Logeiyk op gedoeld hebben. Het gesprek |ft in Mei of Juni plaats gehad, en J. heb In November voor het eerst in het café 1 Platje gezien. [iet O M., waargenomen door mr, J. G. pteyn: En u hebt ontkend dat u J. kende. nu geeft u toch toe hem wel gekend lebben! een vraag van den verdediger, mr.P. jlubert v. Beusekom, zeide getuige Van [eren nog, dat verdachte bij zijn arresta- pen kalmen indruk maakte. commissaris van politie N. Cornelisse [:laarde, dat verdachte bij het verhoor bend had J. te kennen. goudsmid F. G. Tieman verklaarde naals dat er 230 aan geld en voor een Jrde van 10,000 aan gouden en zilve- fvoorwerpen was ontvreemd. I jtuige W. L. V. (gedetineerd) had dezen lachte B. L. V. in het voorjaar 1927 op ladioschool leeren kennen. Verdachte had Eft op zijn bekendheid met de misdadi- ïvereld en gevraagd, toen hij hoorde dat lit Hellevoetsluis kwam, of daar niet [te doen was voor zijn vrienden. Getuige V. had daarop gesproken over het [stingkantoor en den winkel van Tieman. lachte zou dan wel eens zien of hij er [ind voor kon vinden. Eenige dagen later Idie iemand gevonden en moest getuige L|| het café van Platje gaan, waar de in- pr J. zich al bevond. Verdachte was ook, J. en verdachte noemden elkaar [jen Bas. Aan getuige en verdachte was ben door J., die de inbraak alleen zou hppen, een derde van den buit beloofd. getuige in het café kwam, bleek J. heel op de hoogte te zijn gebracht, [rdachte, nogmaals voorgeroepen, zegt getuige dit heele verhaal uit den duim Wel is juist, dat verdachte en getuige 1 te zamen op stap waren geweest, ge- 1 toen dronken was geworden en in zijn genschap verklapt had dat er een in- beraamd was in het postkantoor te [voetsluis. Verdachte had dit den vol- ,g den getuige onder den neus ge len en die had hem toen bezworen er [I te zwijgen, dan zou verdachte ook een [van den buit krijgen. Verdachte had gezwegen. I president: Liegen heeft altijd iets be- lijks en verrassends. deze opmerking van den president verdachte den reeds veroordeelden jje W. L. V. nog een fantast. Dat blijkt [5eruit, dat getuige in een zaak te Dord- aanhangig tegen verdachte wegens Eed ook een valsche verklaring moet :n afgelegd. Immers ondanks die zeer lirende getuigenis had de rechtbank [verdachte vrijgesproken. |rts werd gehoord de vader van getuige V., die met den inbreker J. in de Iflhad gezeten. De postambtenaar M.D. ee verklaarde, dat getuige V. hem had |)ken over een beraamde inbraak in het fmtoor te Hellevoetsluis. De agent van A. A. Fölting had de deuren van den li van Tieman 's morgens vroeg op [amber open gevonden. De verklaring i buffetjuffrouw M. Kiddle werd even- dé behandeling op 3 April van de I tegen P W. J. en W. L. V. voorge- De caféhouder Platje, de werkster de de Haan, de bezoeker M. Smit ver- Hen dat verdachte en de al veroordeelde icaal met elkaar omgingen, jige H. Th Slingerland legde een ver- 'g af omtrent een zaklantaarn, die in rinkel van Tieman door de inbrekers [chtergelaten. Juffrouw G. Klitsie had in December om gang met verdachte. Deze had haar een ring beloofd, als hij centen had. Integendeel echter had getuige hem verdachte een ring gegeven om die te beleenen. Het beleenbriefje had verdachte haar Zaterdagmorgen 3 December teruggebracht en daarbij gezegd: Er moest eens iets gebeuren, dan heb je tenminste je ring terug. Verder bad verdachte zich uit gelaten Als Wimpie (dit was getuige V.) me maar niet verloent, anders zie je me voor- loopig niet terug, Wimpie kan zijn mond niet houden. Dat verdachte tot getuige er over gesproken had, dat er binnenkort een „stootje" zou plaats hebben, zooals het O.M. aan getuige vroeg, herinnert getuige zich niet meer. Getuige Touw had in den nacht van 2 op 8 December J. in Nieuw-Helvoet in de buurt van den winkel van Tieman gezien, staande by zijn fiets. J. is hem even later per fiets gepasseerd. Er werden 8 getuigen h décharge gehoord. De vader van verdachte verklaarde, dat zijn zoon in den nacht van 2 op 3 December is thuis geweest. Het O. M.: De eerste ten lastelegging, dat kan ik u nu wel zeggen, laat ik vallen. Een broer van verdachte verklaarde des morgens vroeg zijn broer te hebben gewekt om een motor na te zien, een tweede broer ver klaarde ongeveer desgelijks. Het O. M. begon zijn requisitoir met toe te geven, dat er geen enkel bewijs voor is, dat verdachte aan den diefstal metterdaad heeft deelgenomen. Trouwens ook de over tuiging heeft het O. M. dat. V. niet met J. in Nieuw-Helvoet is geweest. Anders staat het met de tweede ten laste legging. Daarvoor zal allereerst noodig zyn te bewijzen, dat de diefstal door J. heeft plaats gehad. Het O. M. verwijst daarvoor naar het vonnis van de rechtbank van 17 April en ten overvloede naar de getuigenverkla ringen. Naar de meening van het O. M. heeft verdachte zich schuldig gemaakt aan het uitlokken van den diefstal. Verdachte is be gonnen met te zeggen J. niet te kennen. Daarop is hij later eenigszins teruggekomen, maar dat was niet eens noodig, immers op deze zitting is wel duidelijk komen vast te staan, dat verdachte en J als vrienden om gingen. In dit verband is ook de verklaring van getuige van Asperen nog van belang. Dit moge nu iets bijkomstigs zijn, maar het heeft toch beteekenis gezien 'smans hou ding, Neemt de rechtbank de verklaring van getuige W. L. V. aan, dan is het bewijs absoluut geleverd. Dan zou B. L. V. de tusschenpersoon zijn tusschen den inbreker en den man, die inlichtingen kan geven. W. L. V. heeft op de vragen van dezen ver dachte zich gemakkelijk laten bewegen die gewenscbte inlichtingen te verschaffen. Ver dachte zou dan wel iemand zoeken. Eerst was gedacht aan Jaap Bol, maar die zat toevallig achter de tralies. Met bekwamen spoed heeft verdachte toen een ander ge zocht. In tegenwoordigheid van W. L. V. is alles in elkaar gezet. Het verhaal van W. L. V. is naar pleiters meening nauwkeurig en juist en zoo, dat er in geen enkel opzicht iets op is af te dingen. Bevestiging van die verklaring is te vinden in de verklaring van getuige Klitsie. Hieruit is reeds het wettige bewijs te construeeren. De uitdrukking: Als Wimpie me maar niet verloent en de andere uitlatingen wijzen er op, in welken angst verdachte op dien morgen verkeerde, ook te worden gearresteerd. Uit V.'s verklaring is te concludeeren, dat op verdachte's instigatie de zaak is in elkaar gezet. We hebben hier met een zuiver geval van uitlokking te doenuitlokken is een zeer ernstig misdrijf. Het O. M. is van meening, dat W. L V. door dezen verdachte, tot zijn daad is gekomen. Deze verdachte is hoogst gevaarlijk door het verleiden van onervaren menschen tot misdaad. Op de plaats van zijn inwoning staat hij ook ongunstig bekend. Eisch 4 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. P. A. Hubert van Beuse kom, ving aan met er op te wijzen, dat in een naar aanleiding van de reeds genoemde Dordtsche rechtzaak, waarin verdachte was vervolgd wegens meineed in een alimentatie actie, ook getuige W. L. V. was gehoord. In die zaak is diens betrouwbaarheid niet boven alle verdenking verheven gebleven. Heeft in deze zaak die W. L. V. niet de mooie rol willen spelen, en zijn eigen last verlichten ten nadeele van dezen verdachte? Heeft hij zich niet zoo ingeleefd in wat hij zegt, dat hy alles nu zelf voor waar verslijt? Hier staan toch B. L. V. en W. L. V. tegen over elkaar. Moet de eerste in geenen deele geloofd worden en van den verdachte alles? Vast staat, dat verdachte veel minder in het café van Platje kwam dan W. L.V. Bewijst het zooveel, dat men van Piet en Bas sprak onder elkaar? Gebeurt zoo iets in zoo'n kroegje niet gemakkelijk? Het komt mr. Subert van Beusekom voor, dat het plan voor de inbraak niet is uitge gaan van B. L. V., dezen verdachte, maar getuige W. L. V. Er moet een scherp onder scheid gemaakt worden tusschen het plan voor de inbraak in het postkantoor en het plan voor den diefstal bij Tieman, kan ver dachte niet alleen van het eerste plan ge weten hebben? Daar is de verklariDg van juffrouw Klitsie niet mee in strijd. Pleiter meent, dat W. L. V. een dubbele rol heeft gespeeld: als de zaak goed afloopt, steek ik mijn deel van den buit alleen in den zak, loopt ze mis, dan schuif ik de schuld op dezen verdachte. Resumeerende zegt pleiter te concludeeren tot vrijspraak, omdat verdachte van het plan tot de inbraak bi) Tieman niet geweten heeft. Subsidair vraagt hij een clemente straf, gezien verdachte's blanco strafregister en het feit, dat hij al 5 maanden in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 8 Mei. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. BOERENVISCHMARKT12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. (Adv) JONGEMAN VERMIST. Sinds Zondag 15 dezer wordt te Strijp by Eindhoven vermist de 21-jarige ongehuwde A. v. d. Mierden. Hij was dien dag met den gehuwden fabrieksarbeider J, deD. per fiets naar Arendonk (België) gereden om daar, zooals zij dat meer deden, sigaretten te koopen. De D. keerde terug, doch van v. d. M. heeft men sindsdien niets meer gehoord. Meegedeeld wordt, dat beiden in Arens- donk verschillende cafe's hebben bezocht en in dronken toestand verkeerden. Volgens verklariDg van d. D. is deze zijn kameraad kwijt geraakt. Hoe dat mogelijk was kan hij niet verklaren, omdat hij dronken was. Bei den hadden hun fiets aan de grens gedepo neerd en waren van daar per voet naar Arens- donk gegaan. Het rijwiel van den verdwenene staat op het oogenblik nog aan de grens. Grenskommiezen beweren angstkreten te hebben gehoord, in het middernachtelijk uur, even voordat d. D. aan de grens aankwam om zijn fiets te halen. d. D. verklaart, dat hij deze kreten heeit geslaakt, aangezien bij eenigen tyd als verdwaald in de bosschen heeft rondgedoold. In verband met een en ander werd d. D. gearresteerd, doch hij is thans wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten gesteld. De Belgische politie is van het verdwijnen van van der M. in kennis gesteld en heeft aan de grens een onderzoek ingesteld, tot nu toe zonder resultaat. ONGELUK BIJ HET ZEILEN. Een jongen verdronken. Woensdagmiddag is op de Eem te Baarn een ernstig ongeluk gebeurd. Drie leerlingen van het lyceum hadden een zeilbootje ge huurd om op de rivier te zeilen. Ter hoogte van de uitspanning van Kuyer sloeg, ver moedelijk door een rukwind, het bootje om. Twee der knapen wisten zich zwemmende te redden, doch de derde, de ongeveer 15- jarige zoon van jhr. de Beaufort uit Amers foort, zonk in de diepte. Spoedig werd hjj door een visscher uit Bunschoten uit het water opgehaald, doch de pogingen van de politie om hem met zuurstofapparaten en toepassing van de kunstmatige ademhaling bij te brengen mochten niet meer baten. Dr. Doyer, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. Het lijk van den jongen is naar het zieken huis te Baarn vervoerd. PAARD OP HOL. Veel consternatie. De zaak in lederwaren van de firma Bon nier, gevestigd in de Haarlemmerstraat te Amsterdam, heeft Woensdagmiddag een zeer onwelkom bezoek gehad. Omstreeks vijf uur, sloeg op de Heeren- markt het paard van een sleeperswagen der Handelsvennootschap Van Vliet -Ditmeyer Co. op hol en het dier liep in groote vaart dwars door de etalageruit van genoemde zaak en kwam geheel in den winkel terecht. Koffers, tasschen en lederwaren werden door het paard, dat uit verschillende won den, vooral aan den kop, hevig bloedde, vernield. Het winkelpersoneel was nauwelijks van den schrik bekomen, toen het dier zich in de etalage omdraaide en met een sprong de straat weer opholde, nu in de richting van de Heerengracht. Wonder boven wonder zijn er in de op dit uur zeer drukke Haarlem merstraat geen persoonlijke ongelukken ge beurd. Op de Heerengracht rende het dier tegen een auto aan. Door den schok maakte het paard een zysprong en toen stortte het dier in den kelder van perceel Heerengracht 24. Daar bleef het paard met gebroken pooten liggen. De reddingswagen van de brandweer werd te hulp geroepen om het beest weer op den beganen grond te hijschen, maar terwijl de brandwachts met de voorbereidingen daartoe bezig waren, oordeelde de eigenaar van het paard het wenscheiyk, dat de viervoeter zou worden afgemaakt. Een agent van politie gaf het beest het genadeschot, waarna het cadaver naar het gemeentelijk slachthuis werd vervoerd. Relletje van Arabieren te Rotterdam. ROTTERDAM, 25 April. Gistermiddag is er bij het Engelsche consulaat aan den Eendrachtsweg, alhier, weer eens een relletje van Arabieren geweest. Een dertigtal hunner, dat in weerwil van het herhaald aandringen van het personeel weigerde het gebouw te verlaten, moest daaruit met geweld verwijderd worden. Toen zij op straat een dreigende houding aanna men, was de politie genoodzaakt van sabel en gummistok gebruik te maken. Een der Arabieren werd licht aan de linkerhand wond. Hy moest in het politiebureau Witte de Withstraat verbonden worden. Tusschen de lift bekneld en gedood. ENSCHEDE, 24 April. Gistermiddag raakt in de textielfabriek van Nico ter Kuile en Zn. aan de Lange Bothofstraat het 17- jarige meisje A. Spaay tusschen de lift be kneld, ten gevolge waarvan zij zwaar ge wond werd. In zorgvolle toestand werd zij naar het R.K. ziekenhuis overgebracht waar zy aan de bekomen verwondingen overle den is. WEGENS OVERTREDING VAN DE ZONDAGSWET Wat een ingezetene van Huizen overkwam, BUSSUM, 25 April. „Een ieder wordt geacht de wet te kennen", zoo dacht ook de brave diender in het rustige visschers- dorp Huizen gedurende zijn Zondagochtend- wandeling. Met argus-oogen speurde hij rond of iemand zondigde tegen één van de tien duizend wetten en verordeningen. En jawel, daar stond zoowaar iemand zijn tuintje voor zijn huis om te spitten. In strijd met art. 1 van de Zondagswet 1815, voor schrijvende, dat op Zondagen en op zoodanige godsdienstige feestdagen als door de kerk genootschappen van den christelijken gods dienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geen beroeps bezigheden mogen verricht worden welke den godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan in geval van noodzakelijkheid, als wanneer de plaatselijke overheid daartoe schriftelijk toestemming zal geven. Met dreigende stem vroeg de geuniformde naar het „schriftelijk bewijs van toestem ming" om op Zondag te mogen spitten. Dat natuurlijk niet aanwezig was. Een „opschrijfboekje" kwam voor den dag en moeizaam bewoog het potloodstompje over geduldig papier om de antecedenten van den zondaar schriftelijk en volgens voor schrift vast te leggen. De kantonrechter zal deze „zaak" verder behandelen. We leven in 1928. DE VLIEGTOCHT VAN WILKINS. De vliegtocht van Willkins en Eielson die in 21 uur tijds van Point Barrow naar de Westkust van Spitsbergen zijn gevlogen een afstand van 3100 K.M. is van weten schappelijk standpunt beschouwd niet zoo belangrijk, echter wèl, bezien van vliegtech nisch standpunt. Byrd, die in 1926 de eerste was die met een vliegtuig de Noordpool bereikte, heeft zich over het succes van Wilkins en Eielson zeer enthousiast en heel ridderlijk uitgelaten. Hij zeide dat de verrichting van die beide mannen heel wat meer te beteekenen heeft dan indertijd zijn (Byrd's) vliegtocht naar de Noordpool. De New-Yorksche bladen zyn opgetogen over den geslaagden vliegtocht Alaska- Spitsbergen. Zij schrijven er over als over het grootste feit uit de geheele geschiedenis van het vlieg wezen. De Amerikaansche secretaris van Staat Kellogg en de Amerikaansche ministers van oorlog, Davis, en marine, Wilbur, hebben Wilkins telegrafisch gecomplimenteerd met zijn prachtige prestatie. Ofschoon Wilkins nog niet eens thuis is, hebben de bladen nu al berichten over zijn toekomstplannen. Wilkins wil n 1. met den financieelen steun, dien hij thans kan ver wachten, een Zuid-Pool-expeditie onderno men. De bedoeling der expeditie zal dan zijn, na te gaan wat de invloed is van de toe standen in het Zuidpoolgebied op het klimaat van Australië. Het relaas van den tocht. De Times van Maandag geeft het volledige relaas van den tocht van Wilkins en Eielson. Er blijkt uit, dat de vliegers in Alaska veel deveine hadden met de metalen ski's onder het vliegtuig. Tenslotte moest zelfs een an dere startingsplaats worden gekozen op een meertje. Het vertrek geschiedde op 15 April, De eerste vijfhonderd mjjl was het helder, toen werd 100 mijl door den mist gevlogen, Een uur lang vloog Wilkins op 3000 vt. Hij kon het ijs niet zien en vloog af en toe boven de wolken. Hierop werd het weer helder. Het vliegtuig nam zijn weg over het gebied waar Peary, Stefansson en Mac- millan aanwijzingen hadden meenen te zien voor de aanwezigheid van land. Wilkins had daar goed zicht naar alle kanten. Er was geen spoor van eilanden te bekennen. Wel werden herhaaldelijk open kanalen in het jjs opgemerkt. Er waren geen yspersingen, en niet de minste aanwijzingen voor een on diepe zee werden ontwaard. Wilkins durfde niet te landen, uit vrees moeite te zullen hebben met opstijgen daarna. De vliegers bevonden zich thans benoorden Grantland. Door de wolken, die boven de hooge kust van dat land, tot noordelijk daarvan, werd het ijs onder de vliegers aan het zicht ont trokken. Een storm waar zij tegenin vlogen dwong hen Zuidelijker aan te houdenen door hooger te gaan kregen zij af en toe toppen van Grantland te zien. Dit diende meteen ter oriëntatie; de koers werd veranderd en er werd nu, sturende op zon en kompas recht op Spitsbergen aangestuurd. De wind was thans achter en door uit te wpen voor een storm boven Groenland hield men juist den harden wind in den rug. Ook van Groenland werd een hooge top gezien. Maar nu kwam het vliegtuig in voortdurende, dichte wolken banken. De toestand werd nu gevaarlijk. Nog benzine voor twee, drie uur, en geen zicht. Zy vlogen toen om aan het gevaar van tegen de rotsen van Spitsbergen te wor den verbrijzeld te ontsnappen lager. Het vliegtuig was thans zeer licht en werd door dwarrelwinden op en neer geslingerd. Plotseling weer een berg vlak voor. Het bleek spoedig een eiland te zjjn geweest. Benzine gebrek noodzaakte tot landing. Eielson voerde die prachtig uit, in dichten mist. Plotseling verrezen uit den mist voor hen twee hooge toppen terwijl er door den mist byna niets te zien was. Ze bleken te zijn op ijs dat aan land vastzat. Het vliegtuig was onbeschadigd. De vliegers waren 20 uur en 20 minuten in de lucht geweest. Den volgenden dag, nadat de vliegers eerst eens goed hadden gevlogen, bepaalden zij hun positie; en bleek het hun dat zij dicht by Green Harbour waren. De wind achter ge durende het laatste deel van den tocht had ten zeerste geholpen. Na een rust van vyf dagen werd de tocht voortgezet, By het vertrek viel Wilkins van de vliegtuig-ladder; Eielson, die dit eerst niet gemerkt had, keerde later terug en landde opnieuw om Wilkins te halen. Toen ging het naar Green Harbour. De rust van vjjf dagen bleek te zijn door gebracht op Doodemans-eiland. (Adv.) DE AARDBEVING IN BULGARIJE. Nog steeds zwakke schokken. Weer eenige huizen ingestort. De bevolking in de kampen door regen en koude geteisterd. In Pkilippopel z\jn 8000 huizen onbewoonbaar geworden. De aardbevingen in Bulgarije houden nog steeds aan. Vrijdagnacht, Zaterdag, Zaterdag nacht, telkens werden nog zwakke schokken waargenomen in het geteisterde gebied, die van onderaardsch gerommel vergezeld wer den. Te Sofia voelde men slechts een lichten weerslag van de schokken. De heele bevol king uit de streek van Philippopel, Tsjirpan en Borissowgrad, die van de steden Tatar- Bazardsjik, Haskovo en Harmanli begrepen kampeert in de openlucht. Helaas valt er sinds twee dagen een hevige regen, terwijl de temperatuur aanzienlijk gedaald is. Dit belet echter niet, dat ook zy, wier huizen of stad zijn gespaard, zooals dat bijvoorbeeld met de bewoners van Sofia het geval is, er voor het meerendeel de voorkeur aangeven in tenten en andere kampementen in de open lucht te blijven overnachten. Te Golem Konare, ten Noorden van Phi lippopel, heeft een schok, die wat heviger aankwam een tiental huizen tot instorting gebracht en de kerk, de school en het agent schap van de landbouwbank beschadigd. Voor het eerst zyn ditmaal ook Panagiuriste (in de bergen tusschen Philippopel en Sofia), Ladjane en Kirdsjali door de aardbeving ge troffen, die zich dus ietwat in de richting van Sofia schijnt te verplaatsen, De bevolking ontvluchtte dadelijk de bebouwde kommen en zocht, ondanks den stroomenden regen het open veld op. Er schynt hier echter geen ernstige schade te zijn aangericht en van de bewoners werd niemand gedeerd. Volgens een voorloopige lyst van de ver woeste en onbewoonbaar geworden gebouwen te Philippopel, zijn dit er ongeveer 8000. Alle kerkelijke en wereldlLjke schoolgebou wen zijn ingestort en de scholen zullen waarschijnlijk voor maanden gesloten moeten worden. Koning Boris blijft zyn tochten door de verwoeste streek voortzetten. Zaterdagnacht heeft hij te Philippopel gelogeerd te midden der geteisterden. Het Bulgaarsche Roode Kruis heeft een nationale inschrijving ge opend en ook uit het buitenland komen al giften voor de rampspoedige bevolking. De Paus heeft mgr. Roncali een som van 100 000 lewa laten overhandigen, het Amerikaansche roode kruis zond 5000 dollar. Groote nood in Bulgarije. SOFIA, 24 April. In de afgeloopen 24 uur zyn te Philippopel en elders weer lichte aard schokken waargenomen. Heviger waren de schokken te Stara Zagora en vooral te Has kovo, waar eenige muren zijn gescheurd en ingestort. In het geheele geteisterde gebied stry'dt de bevolking wanhopig tegen de ge volgen van het verblijf bij slecht weer in de open lucht, daar de tenten en de barakken geen voldoende bescherming bieden. In ver band met den voortdurenden regen en de hevige koude, die de ellende der bevolking in deze dagen nog verergeren, vreest men zeer ernstig voor het uitbreken van een epidemie. De president van den ministerraad heeft verklaard, dat daar er gebrek aan linnen is, de autoriteiten al het mogeiyke doen om het optrekken van houten barakken te be spoedigen. Volgens een voorloopige statistiek bedraagt het-aantal verwoeste buizen te Philippopel meer dan 3000, terwyi er 6100 onbewoon baar zyn. Bovendien moeten meer dan 2500 gebou wen noodzakelijk onmiddeliyk worden ge repareerd, ten einde ze weer bruikbaar te maken. ONZE EILAN is Zaterdagmiddag 28 en Maandag 30 April den ge- heelen dag AFWEZIG NIEUW-HELVOET. van te Somtnelsdijk Op Donderdag 26 April 1928 bij inzet en op Donderdag 3 Mei 1928 bij afslag telkens des namiddags 2 uur in Hotel SPEE te SomfiMelsdS jlk. ai» ten verzoeke van den WelEdG. Heer J. J.SLIS te Middelhamis aardde Voorstraat te Sommels- dijk Sectie B no. 1241, groot 3 Aren 4 centiaren. Direct te aanvaarden. ho ten verzoeke van de Erven van Mej. M. L. DE GRAAFF te Som- melsdijk e.a. 1. het htais met taaiss esi bergplaats aan de Voor straat te Sommelsdijk Sectie B 1950 groot 1 Aie 78 centiaren. Direct te aanvaarden. 2. vijf baiizseaa met erf aan de Oostkrakeelstraat aldaar, Sectie B no. 1446 t/m 1450 samen groot 1 Are 24 centiaren. 3. bet perceel of boom» gaardlarad aldaar, Sectie B nummer 1451 groot 8 Aren 9 Cen tiaren (60 Roeden Sommelsdijk- sche maat). 4. de perceelen fooaiw~ land in den polder Kraaije- stein aldaar, Sectie D nummers 70 t/m 75 en 546 samen groot 9.73.80 H.A. (24 Gem. 11 R. Sommels- dijksche maat). 5. 2/3 gedeelte itt de per ceelen hofland aan den D.orpsweg aldaar, z.g. Oude Stee Sectie B 740 en 2072, samen groot 5.26.80 H.A. (13 Gem. 1 R. S. M.) 6. 2/3 gedeelte in de per ceelen hofland, aldaar in den z.g. Stoofhoek Sectie B num mer 622 groot 1.43.20 H.A. (3 Gem. 160 R. S.M.) Alles breeder omschreven bij noti- tiën, welke gratis verkrijgbaar zijn ten kantore van ondergeteekende Nota rissen. Notaris VAN BUUREN, te Middelhamis, en Notaris DAM, te Rotterdam. MOSKOü'S GENADELOOZE FISCUS. Vierhonderd kooplieden failliet gegaan. MOSKOU, 22 April. De „Izwestya" pu bliceert een mededeeling van de belasting autoriteiten, welke ongeveer 400 namen van kooplieden te Moskou bevat, die als gevolg van de hooge belastingen failliet zyn gegaan en op wier vermogen thans beslag is gelegd. STAD IN CHINA GEPLUNDERD. Vijfduizend inwoners vermoord. HANKAU, 25 April. Vluchtelingen dee- len ontzettende by zonderheden mede omtrent de plundering van de stad Kingmen aan de Han-rivier in de provincie Hoepeh gelegen. Van de 600.000 inwoners zyn er 5000 ver moord door bandietenbenden, gevormd door deserteurs en leden der boerenorgauisatie, welke bekend staat als het „genootschap van het heilige woord". WORDT CORINTHE WEER OPGEBOUWD? ATHENE, 24 April. Te Corinthe zyn heden opnieuw talryke doch gelukkig lichte aardschokken waargenomen. De directeur van het seismograflsch instituut te Athene verklaarde, dat de schokken zich waarschijn lijk nog geruimen tijd zullen herhalen. Sinds eergisteren stijgen ten Zuiden van de lagune van Missolonghi dampen troebel water op, waarschijnlijk doordien de grond onder de lagune aan het werken is Onder de bevol king vaD Missolonghi heerscht groote onge rustheid. In totaal zijn langs het kanaal van Corinthe omstreeks 10.000 huizen verwoest of althans ernstig beschadigd, terwijl 200.000 personen dakloos zijn geworden. De Amerikaansche archeologische school, die eerst onlangs is gebouwd, is onbewoonbaar geworden. Tal ryke huizen moesten omver worden gehaald, daar zy op instorten stonden. Het staat nog niet vast, of Corinthe weer zal worden opgebouwd. De bewoners der ge teisterde streek verlaten in massa's hun dor pen, ten einde zich te Athene .of elders te vestigen. In een der getroffen dorpen is de bodem over een- lengte van 300 meter ge scheurd en uit de scheur stroomen onaan genaam prikkelende dampen. In het antieke museum te Corinthe is o.a. het beroemde beeld van de kleine muze beschadigd, terwijl de kop van den Romein- schen soldaat op den grond viel en eveneens beschadigd werd. Voorts zyn acht antieke vazen van onschatbare waarde vernield. Daarentegen zyn de zuilen van den tempel van Apollo onbeschadigd gebleven. De A.me- De Baka door hebb^| plaat! reeds schei waar teiste is dc diluvi

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2