EIND BAL-DANSCLUB EENIGE GIERVATEN, KI U1 ADVERTENTIËN Jan Cornelis Vermeer NEELTJE VOORDIJK TE KOOP: Tandarts BUIJS (gimborits JlfANOL C. DE MOOIJ, Ouddorp RADIO. ST J KOOPT L bij die firma's die in dit blad adverteeren Kiev Ges ONZE EILANDEN YAN ZATERDAG 7 APRIL 1928. leeftijd. Spreker drukte er zin spijt over uit, dat de heer De Ruiter een zeer verdienstelijk lid is geweest en altoos zijn taak zeer ambitieus heeft vervult. Spreker dankte deu heer De Ruiter voor het vele voor de bank verricht. Tot lid van het bestuur werd met groote meerderheid van stemmen gekozen de heer L. A. Hobbel en als lid van den raad van toezicht de heer P. van Rossum. Tot leden van de financieels commissie werden benoemd de heeren Jan van Nieuwaal en Gerard van Nimwegen. Besloten werd een boete van f 1,— te heffen van degenen die de spaarboekjes na rentebeschrijving niet op den door het be stuur te stellen tijdstip hebben afgehaald Het bedrag zal by verzuim van de boekjes worden afgeschreven. In de rondvraag werd door den heer Joh. van Nieuwenhuyzen een en ander over het reglement gezegd. Hij meende dat de Sta tuten noodzakelijk zullen moeten worden herzien. De leden dienen allen eenzelfde re glement te bezitten. Thans is dit niet het geval. Spreker had zelf een exemplaar dat verouderd bleek. De voorzitter betreurde het, dat er over de statuten zulk een misverstand heerscht. Spreker wil al de oude exemplaren vernie tigen. Het bestuur zal zijn aandacht daaraan schenken. De heer J. L. de Vos wenschte dat een vyftal namen bij eventueele vacatures door het bestuur zullen worden genoemd. De voorzitter zeide overweging toe. Besloten werd dat het bestuur bij vacatu res namen zal noemen met 78 stemmen voor en 58 tegen. De burgemeester wenschte de bank namens de burgerij geluk met haar 25-jarig bestaan, welke instelliDg spreker schetste als een voorziening in een groote behoefte voor de landbouwende bevolking. De bank bestaat nog vele jaren. Het bestuur worde niet in verkeerde richting geleid, doch in goede banen, die een verderen bloei voor de bank mag beteekenen. De voorzitter dankte den burgemeester en hoopte dat deze een verderen groote bloei nog lang zal mogen blijven. Verder dankt spreker voor de opkomst en degenen die zich gedurende de vergadering met het ver richten van verschillende werkzaamheden hebben willen belasten. Daarna sluiting. VERSLAG der Openbare Raadsvergade ring te Dirksland op Dinsdag 3 April 's morgens half tien uur. Na opening door het lezen van het Gebeds formulier werden de Notulen der vorige Verg. gelezen en onveranderd goedgekeurd. Onder de Ingekomen Stukken was een schrijven van den Heer Joh. Roodzant, dat hij wegens ziekte de vergadering niet kon bij wonen. Verschillende goedkeuringen van Ged. Sta ten van Raadsbesluiten, waaronder de goed keuring van het verhuren van bouwland, van de wijziging der Brand- en Politieverordening, van de verlenging van belwoning van de afge keurde woningen en de begrooting voor 1928. De Jaarverslagen van Groene Kruis, van de „grond aan landarbeiders en van de woning bouwvereniging werden goedgekeurd. De Heer Kooman, die bedankt heeft als lid der woningbouwvereniging werd met algemeene stemmen vervangen door den heer L. de Boer. 3. Het bedrag der kosten per leerling van de openbare school werd vastgesteld op 14,52 per kind. Vorig jaar was dat bedrag 9,08. De stijging vindt zijn oorzaak in het verven der school en verdere verbeteringen. 4. De Hondenbelasting werd vastgesteld op 296,50. 5. In de plaats van wijlen de Wed. C. Lugtenburg werd als schoonhoudster der Openb. bewaarschool benoemd, mej. P. Lug tenburg, op een salaris van 100,per jaar plus 10,voor de groote schoonmaak en 10,voor schoonmaakmateriaal. 6. B. en W. stellen voor de torenspits met nieuwe leien te bedekken, daar, deze door de slechte bedekking, op verschillende plaatsen inwatert. De kosten worden geraamd op 450,Het voorstel wor'dt met algem stemmen aangenomen. 7. Het verinenigvuldigcijfer voor de plaat selijke inkomstenbelasting over het jaar 1928/29 werd vastgesteld op 1. 8.' Ter vervanging van 72 oude school banken in de Bijz. school stellen B. en W. voor, hiervoor nieuwe aan te schaffen plus een paar nieuwe landkaarten. De kosten 1450,voor de banken en 50,voor de landkaarten. Een geldleening a 1500,af te lossen in 15 jaar zal geplaatst moeten worden. Met algemeene stemmen aangenomen. 9. B. en W. stellen voor een geldleening aan te gaan a 2400,ten behoeve van ver betering van het huis, bewoond door het Hoofd der Openbare School. Op de begrooting was daarvoor 2400,uitgetrokken, doch door eenige wijzigingen zal dat verhoogd moeten worden tot 2600,De meerdere ƒ200,zal uit eigen middelen betaald worden. De aflossing zal geschieden in den tijd yan 12 jaar. GESTEL zou gaarne een verandering in het dak der koekoeken gebracht zien. DE VOORZITTER zal deze aangelegen heid met de Gemeentearchitect bespreken. JHet voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 10. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen om de Winferstraat vanaf de winkel van Knops tot aan de Stati onsweg met nieuwe keien te bestraten, waarvan de kosten zullen bedragen 4500,Op de begrooting was daarvoor 3000,uitgetrok ken. Een geldleening zal hiervoor worden aangegaan tot een som van 3000,— terwijl de rest a 1500,uit de kasmiddelen betaald zullen worden. De aflossing der leening schiedt in 10 jaar. GESTEL vreesde, dat de bedoelde keien, die voor die vernieuwing gebruikt zullen wor den niet deugen, daar zij gauw breken. SOETEMAN achtte deze steenen goed, daar er toch geen zware vrachten meer overkomen en de kleur ook weer anders zou zijn als het reeds vernieuwde stuk. Daar Gestel er geen voorstel van maakte werd dat van B. en W, met algemeene stemmen aangenomen. 11. Van Ged. Staten was een schrijven ontvangen, dat de in de vorige vergadering aangenomen schoolgeldregeling wettelijk on toelaatbaar was. De regeling werd daarom in dien zin gewijzigd, hoewel er practisch weinig verandering in aangebracht wordt. 12. De winst en verliesrekening en Balans der Gemeente gasfabriek werd goedgekeurd met een brutowinst van 7703,De netto winst bedraagt 4430,Het verschil dezer sommen is gebruikt voor afschrijving op Gebouwen en Materiaal om zoodoende een financieel krachtiger bedrijf te krijgen. 13. Het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een nieuw gastarief werd met algemeene stemmen aangenomen en als onderstaand vastgesteld. Deze herziening heft veel onbillijkheden, die in het thans geldend tarief voorkomen, op. Uniforme prijs 0,14. Verbruik. Vastrecht tarief. 1— 30M3. 30— 60 60—100 100—150 150—200 boven 200 1- 1,50 2,— 2,50 3 4,— Gasprijs. 0,11. 0,10i. 0,10." 0,09-1-. 0,09." 0,08. De indeeling in een der Klassen geschiedt door het gasbedrijf in verband met het ge middelde maandelijksche gasverbruik in 1927 Indien over het voorafgaande jaar geen ge gevens of voldoende gegevens omtrent het gasverbruik bekend zijn, wordt de Klasse voor ieder geval afzonderlijk vastgesteld. Het staat den verbruiker vrij om een hoogere Klasse te kiezen, dan waarin hij door het gasbedrijf is ingedeeld. Muntgas. Verbruik van 130 M3. gasprijs 141 c. Verbruik boven 30 M3. 11£ c. 14. B. en W. stellen voor om aan den Heer C. J. Dorsman te Middelharnïs, ont-1 heffing te verleenen van Art. 2 der verordening omtrent gebouwen, voor het stichten van 3 woningen aan Onderlangs, n.l. om op het terrein, dat vrijkomt na afbraak van het blok van 8 huizen, welke op tweena onbewoonbaar zijn verklaard, anders dan aan een bestaande straat te mogen bouwen. De Voorzitter meent dit voorstel te moeten aanvaarden daar de bouw van die woningen toch zeker een groote verbetering zal zijn. DE BONTE vraagt of het niet mogelijk is daar een straat aan te leggen voor mogelijke moeilijkheden van later tijd. DE VOORZITTER legde daarop de platte grond van dat gedeelte van Dirksland ter tafel. Na bezichtiging bleek echter, dat een straat in die richting niet mogelijk was en werd het voorstel met algemeene stemmen aange nomen. 15. Aangenomen werd het voorstel om voortaan het handwerkonderwijs op de ge wone schooluren in de Openbare School te doen geven inplaats van tot heden op de Bewaarschool. 16. In verband daarmee werd aan Mej. Huiswaard eervol ontslag verleend als Hoofd van het handwerkonderwijs. 17. Het salaris van Mej. Huiswaard als Hoofd der Bewaarschool werd met 400, verhoogd. Op een vraag van den heer BUTH of de kosten van dat onderwijs niet hooger werden, antwoordde de VOORZITTER ontkennend, omdat het handwerk onderwijs op de Openb School gratis gegeven moet worden. 18. Met algemeene stemmen werd Mej. A. Vis benoemd tot helpster bij het hand werkonderwijs op een salaris dat nader door B. en W. zal worden vastgesteld. WARNAER vraagt machtiging om nu ook aan de Bijz. bewaarschool eenzelfde verhoo ging van salaris toe te kennen. DE BONTE zegt: hoewel voorstander te zijn van de meest mogelijke gelijkstelling hij eerst wel eens de rekening van de Bijz. Be waarschool wil zien. 19. De wijziging Gemeente Begrooting 1927/28 werd goedgekeurd. DE VOORZITTER zegt aan de Agenda te willen toevoegen een verzoek van den heer H. M. Roodzand om de rooilijn aan Paulina van Weellaan te willen vaststellen op 6 Meter uit den weg. De Heer Kooman heeft op be paalde voorwaarden, schriftelijke verklaard daarmee accoord te kunnen gaan en ook de andere bezitters van grond hebben geen bezwaar. DE BONTE zal wel niet tegen stemmen, maar hij constateert voor de tweede maal, dat hiermee de Raad de bevoegdheid van de rooilijn ligt in de handen van particulieren. Dit is een gevolg van de in de vorige vergadering gemaakte principeele fout en dit zijn nu de naween. BUTH en SOETEMAN zullen ook voor stemmen maar zijn het met de motieven van de Bonte eens. Aangenomen met algemeene stemmen. Bij de rondvraag vraagt DE BONTE betere verzorging van de nieuwe straten en wegen en met de voorgenomen proeven om de kanten der grintwegen van onkruid zuiver te houden, een aanvang te maken. Met het oog op de te bestrijden werkeloosheid zou men alle nieuwe wegen eens flink moeten opknappenl GESTEL meent, dat langs de wegen wel eens een proef genomen kon worden met het bestraten. De oude keien zouden daarvoor zeer goed gebruikt kunnen worden. DE VOORZITTER zegt deze aangelegen heid met den opzichter te zullen bespreken en rekening zal houden met de gedane opmer kingen. Hierna sluiting. DKN BOMMEL. VERSLAG Raadsvergadering op Dinsdag 3 April des namiddags ten 2i uur. Tegenwoordig alle leden. Nadat de Voorzitter der Vergadering op de gebruikelijke wijze heeft geopend worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. ingekomen stukken: 1. Procesverbaal var kasopname bij den gemeenteontvanger In kas werd bevonden 2771,72, wat met de des betreffende bescheiden overeen kwam. 2. Een schrijven van H. H. Ged. Staten, bevattende de goedkeuring een wijziging m de begrooting 1927, benevens goedkeuring der begrooting 1928, en goedkeuring van de schenking van grond van heer J. P. Mast 3 Mededeeling dat in het reglement van het burgerlijk armbestuur en kleine verande- ring moet worden aangebracht, zooals dat door H. H. Ged. Staten is voorgeschreven 4 De subiside voor de bijzondere school is vastgesteld op 15,94 per leerling, zijnde de kosten per leerling bij het openbaar onderwijs. Het verschuldigde bedrag voor de bijz. school bedraagt alzoo 1.594, 5 Een schrijven van de Gemeentelijke arbeidsbeurs te Rotterdam waarin wordt aan gedrongen op het benoemen van een corres pondent, hier ter plaatse. Sedert eemgen tijd is hier geen correspondent der arbeidsbemid deling en de beurs te Rotterdam vraagt ten spoedigste in deze vacature te voorzien. Punt 1 tot 4 worden voor kennisgeving aan genomen en punt 5 komt nader ter sprake. In verband met het vertrek van den 2en ambtenaar ter Secretarie, den heer Ras, naar Rotterdam hebben heeren B. en W. besloten geen tweede ambtenaar meer aan te stellen en stellen den raad voor het vrijkomende salaris 5 450,— te voegen bij het salaris van den ambtenaar den heer Goumare wiens bezoldiging dan zou worden vastgesteld op f 1300,Nadat de heer Jongeling hierop heeft te kennen gegeven, dat hij met dit voorstel zijn instemming betuigt, wordt het voorstel B. en w. ongewijzigd en zonder hoofdelijke stemming aangenomen! In verband hiermee komt nu de benoeming van een correspondent der arbeidsbemiddeling ter sprake, en stellen B. en W voor, het salaris hiervoor te bepalen op 1200 (Hiervan betaalt het rijk 40 /0). Ook dit voorstel wordt aangenomen en zal ter goedkeuring worden aangeboden aan de ar beidsbeurs te Rotterdam. In verband met bovenstaand besluit wordt de heer L. Goumare benoemd tot correspondent. De heer Hokke vraagt of het bedrag van z 200,— met te hoog genomen is. De Voorzitter wijst er op, dat in verband met het vele werk dat er aan is, en met de kans, dat een lager bezoldiging met zou worden goedgekeurd, het wenschelijk is over dat bezwaar heen te stappen en het bedrag op f 200te houden. Ook de heer Mast is het met den Voorzitter eens. Het besluit van B. en W wordt dus gehandhaafd. Aan de orde komt vaststelling van het schoolgeld. Op voorstel van B. en W. worden geen wijzigingen in de bestaande verordening fangebracht, en zal deze in den bestaanden vorm zter goedkeuring worden aangeboden.' Het kohier der hondenbelasting wordt vast- 8eSThansOPkomt3ilan0de orde het bepalen van het heffingspercentage voor de belasting. Was dit ten vorigen jare bepaald op 4, thans kan dit in verband met de buitengewone bedragen die' ingekomen zijn en mogelijk nog zullen inkomen gevoegelijk worden bepaald op 3. De heer Jongeling wil gaarne nog meer ver lagen Maar de voorzitter waarschuwt voor overijlde stappen in die richting, vooral ook, omdat nog niet alle gegevens vaststaan Er koint wel veel gewetensgeld in, maar men kan 't volgende jaar zien, of dan verlaging mogelijk is. Het voorstel van B. en W. om het PO™"" tage te bepalen op 3 wordt daarna met alge nieene stemmen aangenomen. Nog wordt een kleine wijziging in de be grooting 1928 en 1927 goedgekeurd Thans komt aan de orde het puntAanschaf fing van een brandspuit. Nadat de voorzitter eenige mededeelingen heeft gedaan omtrent "gewonnen inlichtingen en de zaak van ver schillende kanten is bekeken, stellen B. en W. voor de firma Bickekers te Rotterdam uit te noodigen, hier te komen demonstreeren Het voorstel van den heer Mast, om geen lucht banden maar massieve cushionbanden te nemen, wordt aangenomen. Bij de rondvraag merkt de heer Jongeling in verband met den aankoop van een brand spuit op, dat de brandhaken met in het be staande spuithuisje kunnen worden opge borgen. De heer Mast is van oordeel, dat hierin wel voorzien kan worden. De heer Mast klaagt over-den toestand van het Spui en vraagt onderzoek, waartoe wordt De heer Jongeling maakt aanmerking op het feit dat grond is neergelegd op de kaai. De voorzitter antwoordt hierop, dat door hem verlof is verleend aan den heer Smits om die aarde daar tijdelijk te mogen neerleggen, om dat ze spoedig zal moeten worden gebruikt. Nog vraagt de heer Jongeling of het niet verkieselijk zou zijn, schippers en boeren te verplichten, het vuil, dat deze op de kaai brengen, zelf te doen opruimen. De voorzitter is van oordeel dat dit het werk is van den gemeentewerkman, vooreerst omdat er octrooi betaald wordt, en ten andere omdat het niet altijd is uit te maken, van wien het afkomstig Is. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. DE LANDBOUWHUISHOUDCURSUS. Bij uitnoodiging werden wij Dinsdagmiddag verzocht tegenwoordig te zijn bij de opening van den landbouwhuishoudcursus te Sommels- dijk in hotel Tabbers aldaar. De zaal was bij overgroote meerderheid be zet door de dames. De Voorzitter der Holl. Mij. van Landbouw afd. Middelharnis-Sommelsdijk, de heer Mijs, sprak als volgt: Dames en Heeren, Namens de Afd. der Holl. Mij. van Land bouw heet ik U allen hartelijk welkom, in het bijzonder aan de Dames, vormende de com missie van Toezicht op den te openen cursus, Mej. Bakker de leerares, de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Sommelsdijk, de Burgemeester dezer gemeente, de vertegen woordigers van het Hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw, de regenten van het Burgerlijk Weeshuis, het bestuur der Lagere Landbouwschool en het Hoofd van die school, die op zich heeft kunnen nemen, met toe stemming van den Minister, de theoretische lessen te geven aan dezen te openen cursus, de Directeur der Gasfabriek, die bereidwillig is geweest alle steun te verleenen bij de in richting van den gasaanleg in de Deensche keuken. Ook de ouders der leerlingen en het doet me genoegen hier te mogen constateeren dat voor het landbouwhuishoudonderwijs blijken van belangstelling worden gegeven. Genoegen doet het ons, Flakkeesche land bouwers, dat wij wat betreft den landbouw zelve aan de spits staan. Jammer is het echter dat wij, wat betreft het landbouwonderwijs jarenlang ten achter zijn gebleven bij andere streken in ons land. Voordat de Lagere land bouwschool hier gesticht is, hadden wij geen ander landbouwonderwijs dan decursus, welken de heer Pen jaarlijks met groote moeite heeft in stand gehouden. In het begin van den cursus, was de animo nog al aardig, doch de meeste cursussen eindigden met een tien twaalftal leerlingen, wat voor deze streek zeer bes- schamend is. Gelukkig heerscht de laatste jaren een andere geest in de harten van onze landbou wers. Na het optreden van Dr. Huisman, secretaris van het Hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw alhier is er een strooming gekomen om tot beter landbouwonderwijs te geraken en op initiatief van genoemden heer heeft men inderdaad de lagere land bouwschool hier gekregen. Met groote blijd schap erkennen we dat die school schoone be loften in zich sluit en veel zal bijdragen voor de toekomst van Flakkee. Nu staan we voor de opening van den Landbouwhuishoudcursus, die eveneens weer op initiatief van Dr. Huys- man is gekomen tot op dit moment. Nadat hij hier enkele malen ons eiland bezocht had en tegenwoordig was geweest op de vergadering van de drie afdeelingen, heeft hij getracht die afdeelingen bijeen te krijgen, teneinde te trach ten te komen tot het instellen van de huis- houdcursussen. Dit heeft tot gevolg gehad dat er thans reeds twee cursussen zijn geopend en wij thans voor de opening staan. Stonden eerst de afdeelingen een weinig sceptisch tegenover de plannen van den Heer Huysman, thans is gebleken, dat zij daarin hebben mis gekeken. Te Ouddorp en Oude Tonge bestaan reeds thans goed bezette cursussen en hier hebben we zelfs maatregelen moeten nemen tot het instellen van een gesplitsten of dubbelen cursus. Wellicht hebben velen zich afgevraagd waarom wij aan de opening van dezen cursus zoo'n officieel karakter geven, dit beoogt eigenlijk niets, dan belangstelling te wekken voor het groote nuttige werk van deze cur sussen, teneinde in de toekomst te kunnen geraken een vaste eigen school daarvoor te stichten. Gezien wij thans nog over geen ge schikte lokaliteit hebben te beschikken, heb ben wij het Bestuur van de Lagere landbouw school bereid gevonden een lokaal voor dezen cursus af testaan en het Gemeentebestuur heeft de hand geboden om de zaal van het Wees huis te mogen gebruiken. In die zaal is thans de Deensche keuken ingericht, daar zal het practische werk verricht worden, terwijl in het andere lokaal de theorie zal worden verwerkt.- Het Gemeentebestuur is zoo bereidwillig ge-! weest de kosten aan deze school verbonden, te! helpen dragen, ook de loterijcommissie heeft finantieel helpend de hand geboden en zoo is alles toch klaar gekomen. Voor die mede werking van deze plaats hartelijk dank. Haast had ik vergeten de leerlingen welkom te heeten, echter lest best; van jullie, leerlingen zal het nu afhangen wat je voor je verdere leven van deze cursussen kunt meenemen. Ik hoop dat jullie voor de school een levende reclame zult zijn, die steeds elk jaar een nieuw en steeds grootere stroom van leerlingen naar hier zullen voeren, en steeds een goede samen werking en vriendschap mag uitgaan van onzen cursus. Ook daarin ligt een groote factor voor de toekomst van Flakkee. Daarna werd door de leerlingen allen aan wezigen een kop thee gepresenteerd. De Burgemeester sprak daarna: Ik dank het bestuur der afdeeling van de ftI1 Mij. van Landbouw voor hetgeen zij 'tegen vervalsching BijApoth en Drogisten. Prijs 75, A-Oen'25ct. ter genoegen te hebben kunnen medewerken hier een cursus gevestigd te krijgen, ik hoop dan ook dat dit de eerste steenen zullen zijn om te geraken tot den bouw van een perma nenten cursus in een eigen gebouw, en dat de plannen door den voorzitter der afdeeling ge schetst verwezenlijkt mogen worden. De Heer Huisman dankte den voorzitter voor de woorden tot hem gesproken. Hij merkte daartegen echter op dat het zijn werk niet is geweest dat deze cursussen op dit eiland tot stand zijn gekomen, doch enkel door de Holl. Mij. van Landbouw, ik ben slechts uitvoerder. Het doet ons genoegen dat wij er in geslaagd zijn hier den cursus te stichten. Met moeite hebben we gedaan gekregen bij den Minister om nog een leerares aan te stellen, en thans is het aan U te zorgen dat de leerares die zich hier zal komen vestigen Uw leerares wordt. Tracht de school tot bloei te brengen en zoo mogelijk tot uitbreiding te komen, door ook lessen in de naaldvakken te geven, waarvoor weer een leerares noodig zal zijn. Tracht voetje voor voetje vooruit te komen. De inspectrice heeft mij verzocht hier mede te deelen dat zij verhinderd was mee hier aanwezig te zijn, zij hoopt echter t.z.t. toch nog eens met mij hier heen te komen. Mej. Bakker de leerares gaf nog een korte verklaring van het doel dezer cursussen. Het doel van deze cursussen is de meisjes de ken nis bij te brengen praktisch en ook economisch een goed maal te bereiden. Het deed haar ge noegen dat ook zooveel ouders hier aanwezig waren, wel een bewijs dat de belangstelling groot is. Zij verzocht ook de ouders eens op de practische lessen te komen, teneinde zichzelf van het nut te overtuigen en tot een intieme verstandhouding te komen. Daarna werden de glokaliteiten bezichtigd door alle aanwezigen. De inrichting van de Deensche keuken deed ons zeer practisch aan en gaf een beeld van wel doordachte inrichting; alles zag er keurig uit, hoewel met de ruimte zeer gewoekerd is moeten worden. Laten we echter hopen dat onze Flakkeesche moeders inzien het nut van een practische onderlegging van haar kinderen, voor zij zich begeven op de groote levenszee. Dan zal in die inrichting spoedig verandering moeten komen, omdat de beschikbare ruimte dan te klein zal blijken. Burgerlijke Stand. Holl. hebben gedaan om tot de stichting van den thans geopenden cursus te geraken. Om iets tot stand te brengen is veel goede samenwerking noodig, gelukkig hebben wij deze hier mogen smaken en ik twijfel er niet aan of deze cursus zal veel goeds afwerpen voor de streek. Dankbaar zijn wij voor hetgeen wij thans hebben, doch nog niet geheel voldaan, dat deze cursus kracht zal geven tot grooter bloei en stichting van een eigen school, tot welzijn van Flakkee. De Heer Leeuwenburg, vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur der Holl. Mij. van Land bouw: In het landbouwonderwijs is nog een groot- sche taak weggelegd, het doet ons bestuur ech- middelharnïs. Geboren: Elizabeth Johanna d. v. A. v.d. Sluis en N. M. Driesse. Overleden: M. Rokven 7 mnd.; N. Voor dijk 48 j. ec'ntgenoote van J. v. d. Sluijs; M. de Leeuw 70 j. echtgenoot van N. J. Koote; J. C. Vermeer, 77 j. echtgenoot van N. Zeedy'k. SOMMELSDIJK. Geboren: Cornelia Rozette d. v. Andries van der Meide en Johanna Cornelia van Mar- kenstein. DIRKSLAND. Geboren: Jacoba, d. v. Cornelis Jan Droger en Elizabeth Moerkerk. Ondertrouwd: Christiaan Wilkesj.m.29j. en Hendrika Troost j.d. 22 j. (Sommelsdyb). ouddorp. GeborenWillempje d. v. R Akershoek en K. Hoek; Aagje Neeltje d. v. K. Heerschap en J. M. Grinwis; Jan z. v. L. Mierop en A. Grinwis; Adriaantje d. v. J. Pikaart en N. TanisMarinus Pieter z. v. J. v d. Bok A. Vermaas"; Hendrik Jacob z. v. H. Okerse en N. de MoojjJaantje d. v H. Loerts en A. Onneweer; Willemyntje d. v. J. West- dyk en P. v. d. Wende; Daniël z. v. D. Mierop en A. van Splunder. Ondertrouwd: A. Westdyk -19 j. en A.de Jong 20 j. Getrouwd: A. Westdijk 19 j. en A. de Jong 20 j. Overleden: Klaartje Nui 81 j. d.v.C.Nui en G. Pijl; H. Komtebedde 59 j.echtgenoot van A. Klein. OUDE TONGE. Geboren: Kry'n z. v. Kijjn Saarloos en Margrieta Kamerling; Maria Johanna d. v. Reinier Krouwer en Maria Johanna Schwieb- be; Helena Cornelia d. v. Johannes Antho- nius Buys en Pieternella Maria Tuns. Gehuwd: Gerrit Johannes Buth j m. 22j. en Anna Geertrui van Es,j.d.27j.;Cornelis Vervloet j.m. 24 j. en Jannetje Mans j.d. 22 j. Overleden: Adrianus Guddens 85j.ecbtg. van Johanna Maria van BalenLena Wit- tekoek 88 j. wed. van Huibregt van Eek; Abraham Kamerling 78 j. wedn. van Geer- truy de Leeuw; Johanna Maria van Balen 84 j. wed. van Adrianus Guddens. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GeborenJan Cornelis z. v. A. Koppenaal en J. C. Smits; Willem z. v. J. Visser en A. J. Huizer. Ondertrouwd: E. van Willigen j.m. 32 j. en J. Saarloos j d. 27 j.; L. J. Melaard j.m. 29 j. en M. van Rossum j.d. 24 j.A. den Boer j.m. 82 j. en H. van der Mast j.d. 30 j. GetrouwdC. Jelier j.m. 27 j. en L. B. van der Welle j.d. 22 j.; J. C Sprong j.m, "1 j. en A. van Biert j d. 26 j. Overledenlevenloos geboren kind van ONZE EI het mannelijk geslacht van S. van der Valk en Joz. Wesdyk. NIEUWENHOORN. Geboren Emmetje Neeltje, d. v. S. Pothof en J. den BakkerMijndert z. v. J. van Marion en P. Lobs; Neeltje d. v. J.Bloken J. Snoek; Maria Mijna d. v. A. Stolk en! A. M. Schoon; Marinus Albertus z. v. B.C van Hoek en N. Luljendijk. Overleden: F. 'tMannetje48j.echtgenoot van I. W. van SolingeD; M. M. Stolk 4 d. d. v. A. Stolk en A. M. Schoon; Jacob Smit 72 j. wedn. van J. van Beek. PASCHEN. Paschen, het feest van de lente: de zege over de duisternis van den winter door het Licht, dat na lange afwezigheid weder is binnenge treden door de gouden deur van den hemel en de natuur tot nieuw leven heeft gewekt. Paschen, het feest van de Opstanding van Christus, die ons het licht der Wereld bracht. Wel dicht is de duisternis, die nog steeds zwaar en benauwend neerhangt over de menschheid. Overzien wij de werkelijkheid op geheel het levensgebied. Daar zijn in de eerste plaats nog steeds de ontzettende naweeën van den oorlog. Zeker de afgrijselijke honger, die rondwaarde in de onverwonnen landen, vooral de kinderen weg maaiend, behoort tot het verleden. Maar nog steeds heerscht daar de haat, gevolg van den geweldvrede, die allerwegen leidt tot ver scherpt militarisme, waaruit straks nieuwe oorlogen geboren dreigen te worden. En daar is een andere werkelijkheid: het gebrokeng neerliggen van handel en industrie de nog steeds te groote werkloosheid. Ook hier aan alle kanten de bange bestaansonzekerheid, vooral mede gevoed door de steeds zich op stapelende lasten. Een donkere, diepe levens nood, waaraan niet vreemd is een zucht naar genot, een drang naar gemakkelijk verworven materieel bezit, een vrees voor wat eenmaal de blijheid van den arbeid was. Zoo zien wij nog allerminst uit de ontwrich ting van het heden zich loswringen een betere samenleveing, waarin de zwaarden worden omgesmeed tot ploegscharen, waarin gerech tigheid en klassen-verdraagzaamheid hand i n hand gaan. Toch mogen wij, levende in de donkere harde werkelijkheid van nu, die op ons aandringt, die uit ons hart wil wegdringen alle warmte en licht en bemoediging, niet vertwijfelen. Want, daar is nog altijd die andere werkelijkheid de werkelijkheid, die in Christus is on over een duistere wereld. Al kunnen j Licht van den nieuwen tijd nog nie: nemen met de oogen, wij weten dat d heeft gebracht het eeuwige Licht, de| liefde."in Christus vindt de mensch d[ naar de bronnen van onuitputtelijke krl troost; den weg naar vrede en verbroei Hij klopt aan de deur van de harten, voor hem gesloten zijn, omdat zijn Lief nog niet is ontstoken. Maar wanneer hij li treedt, met zijn heil, zijn vreugde en zijrl dan heerscht daar ook zijn Licht, dal tot hooger en heiliger levensgeest ej smachten naar eeuwigen schat. En dl twijfelen wij niet meer, want zelfs als dl len al dichter worden, zelfs als de smart dieper wonden slaan, zullen wij daar nol als ziende hem, wien niemand ons kal rooven. Neen, wij willen ons den zegen van dat niet laten ontnemen door het duistere menschelijke zonde. Meer dan ooit hebli thans behoefte aan dat Licht; wij weta als het in ons binnendringt, in ons opsta geloof in het groote en heerlijke, in het en heilvolle, dat Christus aan de wereld s om steeds meer in de menschenharten cl dringen. En dan gaan wij ook verstaan, I overwinning van het Licht van Christus profetie, die in zich draagt de belofte b vervulling. Maar een belofte, die moet wj vervuld door ons, het levende geslacht vj dat geroepen is, dat Licht uit te drag dezer tijden en der harten duisternis. Mogen wij die roeping verstaanwant z;| dat geen Paschen. Het Licht schijne duisternis ook door ons! OP 'T PAASCHGETIJ. {Ballade). Wat knaagde aan zijn kracht, Verlammend zijn macht, Was 't smachten naar 't goddelijk blol Dat naast hem op 't mos, Zoo diep in haar bosch, Gul toestak hem 't snoeperig mondje, j| Als daar weer een uur Van kout en lectuur Zij mochten te zamen zoet smaken En 't dalende licht 't Hun oplei ten plicht Het samenzijn ijlings te staken; Dan kuste hij haar Op 't frisch lippenpaar Ten afscheid nog enkele malen, Met diepe droefheid geven wij U kennis dat hedenmiddag 2 uur na een kortstondig en smartelijk lijden is overleden onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en* Grootvader, de Heer in den ouderdom van ruim 77 jaar. Ons van Uwe deelneming over tuigd houdende, Wed. j. c. VERMEER-Zeedijk. Rotterdam Wed. P. C. SCHIPPERS Vermeer. Zetten, G. VERMEER. Medan (N. O. I.) J. C. VERMEER. R. VERMEER—Memminoer. Middelharnis, M. G. VEROLME—Vermeer. JB. VEROLME. Sommelsdijk, T. J. VAN DRIEL—Vermeer. A. C. VAN DRIEL en Kleinkinderen. MIDDELHARNIS, 3 April 1928. Dankbetuiging. Voor de zeer vele blijken van be langstelling ondervonden bij het over lijden van onze lieve dochter betuigen wij onzen hartelijken dank. L. F. VOORDIJK. C. VOORDIJKKorteweg Middelharnis, 6 April 1928, in HOTEL „MEIJER" op Dinsdag 10 April 's avonds 8 uur. Leiding: denheerVan der Zande Entree f 1,—. groot 800 Liter, ook zeergeschikt voor watertank enz., voor den prijs van 27,per stuk, bij J. HOLLEMAN, ZUIDZIJDE, DEN BOMMEL is vanaf Vri|dag 6 April tot en met Dinsdag 10 April AFWEZIG Blokken Briefpapier, Enveloppen, Schrijfboeken, Kaspapler enz. VoordeeHg adres: TE KOOP eenige nieuwe ARGUS" en PHILIPS RADIO-TOESTELLEN, zeer voordeelig en gratis geplaatst met 2 jaar garantie, bij J. HOLLEMAN, ZUIDZIJDE, DEN BOMMEL, MAA Kous Hand Direc jes - Wij

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 6