J ONZE EILANDEN YAN ZATERDAG 7 APRIL 1928. Het leven in de cultures is niet erg aan genaam. In den regel zyn er slechts een tiental Europeanen tusschen de honderden koelies op een cultuuronderneming. Deze Europeanen hebben hoegenaamd geen ver binding met bewoonde oorden en het wordt van meerdere kanten beweerd, dat er op deze ondernemingen een ruim gebruik wordt gemaakt van de „vierkante" (jenever). Een prikkelbare stemming is dan soms oorzaak, dat een assistent zich niet voldoende weet te beheerschen en zijn handen niet thuis weet. te houden. Niets is in staat meer kwaad bloed onder de inlanders te zetten, dan dit. Hierdoor wordt de haat aangekweekt en handige agitators weten dit uit te buiten. De cultuurmaatschappyen zullen zoowel hun eigen belang, als een Nederlandsch belang dienen, door alles te doen, om dergelijke practljken te voorkomen. Onze handelwijze moet zoonanig zijn, dat ze geen overheer- scher in ons zien, doch dat wij als blanke broeder ons best doen, Indië op een hooger peil te brengen van ontwikkeling. Buitenland. De groote gebeurtenis dezer week is de conferentie geweest te Koningsbergen, waar Litauen Polen hebben getracht de Poolsch- Litausche kwestie tot een oplossing te bren gen. Er bestond voor deze conferentie een zeer groote belangstelling en talryke buiten- landsche journalisten waren te Koningsber gen aangekomen om van hieruitjhun bladen te kunnen inlichten. Woldemaras trad als leider der Litausche delegatie op, terwijl Zaleski de Poolsche minister van buitenlandsche zaken aan het hoofd stond der Poolsche delegatie.-De Polen hebben reeds vroeger hun ernstigen wil be toond, om met Litauen tot overeenstemming te komen en hun geheele houding gedurende deze conferentie heeft dit opnieuw bewezen. Voor Woldemaras was de situatie geheel anders. Deze was gedwongen naar Konings bergen gegaan, in verband met zyn te Geneve afgelegde beloften, welke hy later op allerlei slinksche wijze trachtte te verdraaien. Hij zat tusschen twee vuren en was merkbaar met zyn halfslachtige houding verlegen. Aan den eenen kant is hy gebonden aan zijn af gelegde beloften te Geneve en aan den an deren kant staan zijn politieke geestverwan ten in Litauen, welke argwanend tosky ken, dat hij toch vooral niet het minste toegeeft aan de Polen. Heel zijn houding werd hier door bepaald en hij was buitengewoon op zijn hoede en scheen ieder woord op een goudschaaltje te hebben gewogen. De eerste berichten over deze conferentie waren dan ook zeer pessimistisch. Op voorstel der Polen zijn er drie com- missie's ingesteld, welke zullen bestudeeren, hoe de economische betrekkingen tusschen deze twee staten, welke in dit opzicht soluut op elkaar zyn aangewezen, zijn te normaliseeren. Het eenige direct tastbare resultaat der conferentie is, dat het grens verkeer voorloopig zal worden hervat. De oplossing der verdere vraagstukken is dus opgehangen aan de commissiorale kapstok en het zal nog geruimentyd duren, alvorens ze hiervan worden afgehaald. De conferentie is daarop uiteen gegaan en Woldemaras heeft zich nadien over de conferentie gunstig uit gelaten, in verband met de tegemoet komende houding der Polen. De slimmert is er na tuurlijk over in zyn nopjes, dat de zaak weer op de lange baan is geschoven, zonder dat zijn positie is verzwakt. Het antwoord van de Egyptische regeering op de Engelsche nota van 7 Maart, heeft opnieuw een ernstig conflict doen ontstaan. Dit antwoord komt opnieuw met voor Enge land onvervulbare wenschen betreffende een volledige onafhankelijkheid. Verder verlangt de Egyptische regeering het recht, het Suez- kanaal met Egyptische troepen en zonder ondersteuning van het Britsche leger en vloot te verdedigen, tenzij deze steun door Egypte zelf wordt verlangd. Nummer drie van hun verlanglijstje vraagt hen te beschouwen als een geallieerde staat, met dezelfde rechten als Groot-Britannië. Het is niet bepaald wei nig, wat maar eventjes wordt verlangd. De Engelschen hebben reeds meerdere malen ten duidelijkste te verstaan gegeven, dat ze nimmer deze eischen zullen inwilligen. Het Suez-kanaal vormt',een zeer belangrijken ver bindingsschakel voor de Engelschen en onder geen voorwaarde zullen de Britten er in wil len berusten, dat deze schakel ter verdedi ging aan anderen zal worden toevertrouwd. Met groote spanning wordt het Engelsche antwoord op deze Egyptische nota tegemoet gezien. Verschillende Engelsche bladen heb ben het Egyptische antwoord een uitdaging aan Engeland genoemd en dringen aan op een zeer beslist antwoord, dat de Egypte- naren aan het verstand moet brengen, dat er van een vervulling hunner verlangens geen sprake kan zijn. Tactisch is het antwoord der Egyptische regeering een groote blunder, welke hun verder van hun wenschen afbrengt dan ooit. Het Engelsche kabinet zal trachten het zoo lang mogeiyk langs vredelievenden weg te vreden te houden en het zal van de houding der Egyptische regeering afhangen, of de Britten voor de tweede maal tot een volledige .militaire bezetting zullen overgaan. Te Gibraltar is de geruchtmakende zaak over het niet uitvaren der Royal Oak be handeld voor ingestelde commissie, bestaande uit hooggeplaatste Engelsche zee-officieren. Allerlei geruchten over deze zaak zijn over de geheele wereld verspreid. Van een mug werd een olifant gemaakt, want by de be handeling dezer zaak is gebleken, dat het INGEZONDEN MEDEDEELING. Een eer voor de moeder is het, als haar jongens er netjes uitzien. Een mooie stof alleen is daar toe niet genoeg. Moeder verlangt terecht een goed model in het pak. Met dat verlangen van moeder houdt Kreymborg rekening. Sn elk Kreymborg-jongenspak zit de „coupe" van Kreymborg's beste coupeurs. Dat kost niets meer. Ziet u maar eens onderstaande prijzen: Jongenspakjes 3 jaar 2." 4.5» 6." 9." tot 15.- 7 jaar 4.75 6." 8.90 10." tot 22." Matrozenpakjes 3 jaar 2." 3.75 5.25 7 7S tot 18.- 7 jaar 4.29 6." 8 759." tot 25.- M »oVt in ai. fjjlli.Cluil» t .1* uil Irniiil iiV.Trjvvii i n l<lliir.iVu i BINNENWEG - ZWARTJANSSTRAAT - ROTTERDAM een gevolg is geweest van een minder goede verstandhouding tusschen schout-by-nacht Collard en kapsDowar en Daniel. De schout bij-nacht schijnt niet al te best gehumeurd te zyn geweest en heeft enkele onbeduidende op- en aanmerkingen gemaakt, wat een per soonlijk conflict heeft veroorzaakt, met het bekende gevolg. Het feit, dat op een gehou den bal aan boord van de Royal Oak, de officieren enkele hen onbekende dames te veel als muurbloempje hebben laten zitten (het zullen waarschijnlijk wel geen erge knappe dames zijn geweest) heeft in deze geschiedenis ook een rol gespeeld. Dat de invloed der vrouw zeer groot kan zijn, is schrijver dezer rubriek uit zijn huwelijks- practijk meer als bekend, doch dat de invloed van het zwakkegeslacht zelfs zoo groot kon zyn, dat de Engelsche vloot eenige dagen later uitstoomde, was me werkelijk onbekend. Poincaré heeft te Carcasonne een groote rede gehouden en hierin een overzicht ge geven, van de onder zy*n leiding bereikte resultaten. In deze rede liet Poincaré ten duideiykste uitkomen, dat er voorloopig van een wettelijke stabilisatie der Fransche frank nog geen sprake zal zyn. Zijn redevoering eindigde met een verklaring, dat Frankryk, onder voorbehoud van veiligheid en het recht op schadeloosstelling, gaarne zoodra het uur daarvoor gekomen is eèn regeling zal aan vaarden, die het den voormaligen geallieer den, en Duitschland en Frankrijk mogelijk zal maken spoediger hun schulden te ver effenen. Heel de Duitsche pers heeft op deze rede direct gereageerd. De links georienteerde bladen zien hierin de aankondiging van een internationale conferentie ter liquidatie van het reperatieprobleem in verband met de kwestie der intergealieerde schulden. Niets zou de Duitschers meer welkom zyn en het baart dus heelemaal geen verwonderiög, dat de linbsche pers zeer royaal is in zyn uit bundige lof over deze rede van Poincaré. De rechtsche pers ziet in deze redevoering een truc van Poincaré en hecht aan de hierin aangekondigde beloften al heel weinig waar de. Ook hier wordt de mildere toon van Poincaré gaarne erkend, doch ze zien er niets anders in als een verkiezingszet van Poincaré in verband met de a s. verkiezingen. De toe komst zal moeten bewyzen, of dit enkel een verkiezingsgefluit van Poincaré is geweest, om de radicaal-socialisten voor zyn politiek van nationale eenheid te winnen. He Over het algemeen genieten de Russen in het buitenland slechts zeer weinig vertrou wen. Ook in eigen land, schijnt het vertou wen in de Sovjet niet bijster groot te zijn, Dit blijkt over de binnenkomende berichten over het mislukken van de binnenlandsche gedwongen landbouwleening. Deze leening was groot 100 millioen roebel en de sovjet autoriteiten ontvingen ieder een vastgesteld aantal obligaties, om deze onder de boeren te plaatsen. De lust om deze obligaties te nemen, was uiterst miniem en daarom werd er op Russische manier de noodige drang op de slachtoffers uitgeoefend. Wat dit zeg gen wil is ons nu wel bekend. Deze dwang maatregelen hebben tot gevolg gehad, dat een deel der leening is geplaatst, doch tevens, dat het verzet der boeren steeds ernstiger vormen aanneemt. Ook een poging om deze obligaties onder de soldaten te plaatsen is volkomen mislukt. Rykof heeft nu laten weten, dat er verder geen dwangmethoden mogen worden toegepast bij het plaatsen van deze leening, doch dat enkel door overredings kracht het beoogde doel mag worden bereikt Waar zelfs de ergste dwangmaatregelen heb ben gefaald, moet deze overredingkracht al bijzonder groot zijn, wil er van een verdere plaatsing sprake zijn. De knoet zal hier en daar nog wel voor den dag worden gehaald. Doch op zulke kleinigheden mag hier niet worden gelet. Vergadering van de Afdeeling „Nieuwe-Tonge en Omstreken" van de Zuid-Hollandsclie Voreenlging „Het Groene Kruis", op Dinsdag 3 April 1928, 's avonds 7 uur in de Openbare Lagere School. Aanwezig met het Bestuur, waarvan de heer R. Sterk afwezig, 34 leden. Voorzitter: Dr. C. van Gelder. De Voorzitter opent de vergadering en heet de aanwezigen hartelyk welkom. Spreker zegt, dat de vergadering dit jaar eenige ver traging heeft ondervonden door wijziging van het vereenigingsjaar en door allerlei drukke werkzaamheden. Hy verzoekt nu den Secretaris de notulen der vorige algemeene vergadering te willen lezen, die na lezing onveranderd worden goedgekeurd en vastr Naar aanleiding der notulen worden eenige bemerkingen gemaakt betreffende het uit- leenen der verplegingsartikelen en in het byzonder over de ligtenten. De Voorzitter geeft over een en ander nadere inlichtingen en belooft deze aangelegenheid in een be stuursvergadering nader te zullen onderzoe ken en bespreken. Spreker verzoekt thans den Secretaris het jaarverslag over het afgeloopen vereenigings jaar te willen uitbrengen, waarop deze het volgende verslag ter kennis van de verga dering brengt: Jaarverslag van den Seeretaris. Het afgeloopen vereeningsjaar heeft zich gekenmerkt door gestadigen groei en uit breiding van het Groene-Kruis-werk. De Wijkverpleging kwam tot breedere ontplooi ing, omdat ze meer en meer een onmisbare schakel werd bij de behandeling en verple ging der zieken en de zorg voor het behoud der gezondheid by zuigelingen en door tuber culose bedreigde gezinnen en personen. De zuster kan haar werkzaamheden geregeld verrichten, welke alleen onderbroken werden door haar vacantie en het wekelijks bijwonen van den cursus voor a s. tuberculose-huis- bezoeksters te Rotterdam. In het midden van den zomer werd be gonnen met een nieuwen tak van dienst: het consultatiebureau voor zuigelingen. De belangstelling hiervoor van de zijde der moeders viel al dadelijk mee en het bezoek was vooral in de zomermaanden bevredigend. Tijdens de wintermaanden is dit belangryk minder geworden door het ongunstige weer, wat voor de zuigelingen het bezoek bezwaar lijker maakt, zooals licht te begrijpen valt. 'tls echter wel reeds gebleken, dat deze nieuwe dienst levensvatbaarheid heeft en het belang ervan door de moeders voldoende wordt ingezien, 'tls voor deze zaak echter ook een moeilijkheid om iemand te vinden, die naar hun andere kinderen kijkt, tydens hun bezoek aan het consultatiebureau. Aan de bestrijding der tuberculose werd in het afgeloopen jaar even eens meer aan dacht geschonken. Als de zuster den daar voor jingestelden cursus heeft doorloopen, zal dit werk echter eerst met volle kracht kunnen worden aangepakt. In verband met het vele nieuwe werk moesten de statuten der Afdeeling gewijzigd worden en daarna is hierop de koninklijke goedkeuring aangevraagd en verkregen. Het laat zich aanzien, dat ditbelangryke maatschappeiyk-geneeskundige werk in het nieuwe vereenigingsjaar reeds vruchten zal gaan afwerpen, daar by gesteund door aan- zieniyke subsidies van Ryk en Provincie. Met het oog op deze nieuwe werkzaamheden en de daarvoor vereischte rekeningen en verantwoordingen en begrootingen moet hot vereenigingsjaar voortaan samenvallen met het kalenderjaar. Er werden belangryke aankoopen gedaan van verplegiagsartikelen voor de gewone wykverpleging. Dit zal in het nieuwe jaar ook weer zoo moeten zyn, terwijl voor de tuberculose bestryding aanschaffing van ver- plegingsmateriaal speciaal voor deze patiën ten noodig zal zyn. Ter bestrijding van de belangrijke kosten van een en ander en van de subsidie aan onze Diaconie, heeft een lyst bij de leden gecirculeerd met bet doel verhooging van contributie te verkrijgen. By na allen hebben hieraan bereidwillig voldaan. Slechts enkelen gaven door hun weigering van de voorge slagen verhooging biyk, dat ze de velerlei voordeelen, die het lidmaatschap den leden verschaft, nog niet voldoende waardeeren en waard zijn. De verplegingsartikelen werden goed onder houden en tijdiger dan vroeger na het gebruik terugbezorgd, al of niet na aansporing daar toe door de zuster, in overleg met den Voor zitter. Aan de Zuster komt voor het onderhoud der artikelen een woord van dank toe, terwyi ook door haar velerlei overig werk met ijver en nauwgezetheid verricht wordt, zoodat Uw bestuur alle reden tot tevredenheid en dank baarheid heeft voor het door haar in de Wyk verpleging gedane werk. Behalve hulp aan den plaatselljken geneesheer legde zy 3656 bezoeken bij de patiënten af en begeleidde 10 keer een ziekentransport, 185 malen werd een verplegingsartikel aangevraagd. Verder kan nog vermeld worden, dat onze Voorzitter in de 1.1. Algemeene Vergadering der Zuid-Hollandsche Vereeniging „het Groe ne Kruis" tot lid van het Hoofdbestuur werd gekozen, nadat hij door verschillende afdee- lingen daarvoor candidaat gesteld was er gemeend had ditmaal in het belang van het Groene-Kruis-werk op Flakkee zich deze can- didatuur nu maar te moeten laten welge vallen. Tot grooten spyt van Uw bestuur heeft de magazynmeester, de heer T. Holleman, ont slag gevraagd als lid van ons bestuur. Hoewel wy hem dit niet kwaiyk kunnen nemen met het oog op zyn velerlei en drukke werkzaam heden, zoo verliezen wij in hem een toegewy'd en bekwaam bestuurslid, die veel van zyn druk bezetten tyd heeft geofferd aan het Groene-Kruis-werk en wiens werkzaamheid als zoodanig door zijn mede-bestuursleden hoogeiyk gewaardeerd werd. Een woord van oprechten dank voor alles, wat hy voor onze afdeeling gedaan heeft, zij hem namens het bestuur en zeker ook namens de leden hier gebracht. Overigens kwam in het bestuur geen verandering. Tenslotte kunnen we omtrent de onder- afdeeling n,l. de vereeniging tot stöun by Ziekenhuisverpleging, niets dan goeds berich ten. Ze verkeert in nog steeds toenemenden groei en bloei en heeft reeds veel goeds tot stand gebracht in haar eerste levensjaar. Het feitr dat zy het zoo belangryke en vaak zoo moeiiyke eerste levensjaar zoo voor spoedig heeft doorgemaakt, doet het beste voor haar verdere ontwikkeling verwachten. Het yverige bestuur behartigt de zaken met groote nauwgezetheid en belangeloos heid en heeft het hun overgedragen werk met groot succes en tot aller tevredenheid tot stand gebracht, zoodat onze afdeeling met trots en voldoening op deze dochter-afdeeling kan zien. En hiermede zijn de voornaamste gebeur tenissen in het afgeloopen vereenigingsjaar vermeld. De Voorzitter vraagt of iemand nog iets te vragen of op te merken heeft omtrent het jaarverslag en zegt verder, als niemand der leden op- of aanmerkingen heeft, zoo zullen we dit onder dankbetuiging aan den Secretaris voor zyn correet overzicht goed keuren, hetgeen daarop met algemeene in stemming plaats vindt. U ziet dus, volgens spreker, dat onze Af deeling niet is achter gebleven in de merk waardige opleving van het Groene-Kruis- werk, die de laatste jaren op ons eiland, vooral in het "Westen, valt waar te nemen. De Wijkverpleging, het voornaamste bol werk van de Groene-Kruis-arbeid op het platteland, heeft belangrijke vooruitgang te zien gegeven, doordat ze het afgeloopen jaar zoowel in Ouddorp als in Goedereede is in gevoerd. Ten opzichte van Goeree vraag ik me af, aldus spreker, hoe is het mogelijk, dat zoo'n kleine gemeente van tusschen de dertien en veertienhonderd zielen, wykverpleging heeft kunnen invoeren. Men staat er ten eenemale paf van, maar ziet ook hier weer, wat met goeden wil te bereiken is. Ook een andere zeer belangrijke tak van dienst n.l. de tuberculosebestrijding is thans reeds door vier Afdeelingen op ons eiland ter hand genomen. Consultatiebureaux voor zuigelingen zullen hier en daar geleidelijk ook wel opgericht worden. In Ouddorp heeft men deze zaak reeds in voorbereiding. Verder kan als belangrijk en verheugend feit genoemd wórden, dat op het oogenblik by na alle Flakkeesche Afdeelingen zich heb ben aangesloten bij de Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis", wat voor hun verdere ontwikkeling en uitbreiding slechts bevorderlijk kan zy'n. Tenslotte kan gewezen worden op de snelle toename en den bloei van de Steun by Zie- kenliuisverpleging-vereenigingen, die thans welhaast in iedere gemeente van ons eiland zyn opgericht. Weliswaar wordt by de oprichting gewoon lijk alleen gesproken over den geldenlijken kant, maar het is buiten twyfel, dat een goede en tijdige ziektebehandeling er ten zeerste door bevorderd kan worden Daarom dan ook behooren deze vereenigingen thuis in de groote samenhangende groep: Groene- Kruis-werk, huiselijke ziekenverpleging, zie- kenvervoer, ziekenhuis-behandeling e.d. en kunnen ze het beste in één verband, het Groene-Kruis-verband, behartigd worden ten- zy bijzondere plaatselijke omstandigheden dit niet wenschelijk maken. Ten opzichte van deze vereenigingen be gint men meer en meer in te zien, dat deze geen verzekeringen zijn. Geen enkele Ver- zekeringsmaatscbappy zou een contract met zoo'n vereeniging willen sluiten, waarin allen oud en jong, gezonden en zieken, tegen de zelfde contributie en zonder keuring worden opgenomen. De basis is dan ook allerminst dien van een verzekeringsmaatschappij, maar slechts van onderlinge hulp; een mooi menschlievend en echt Christeiyk beginsel dus en verder van zorgen voor dingen die te wachten zijn evenals dit het geval is met den aanleg vqn booge, sterke zeedijken tegen stormvloedenhet dekken der aardappelput ten reeds in den herfst tegen regen, tegen vorst in den winter, enz. enz. Het geheele leven bestaat voor een goed deel uit dergelijke zorgen en wat zou terecht komen van een huisgezin, een gemeente, een provincie, een land, waar zulke_ voorzorgen niet in acht werden genomen? Telkens on overzienbare moeilijkheden, die bij tydige voorziening voorkomen hadden kunnen wor den. Het is dan ook te verwachten en evenzoo te hopen, dat dit inzicht meer en meer baan zal breken en dat de bezwaren tegen het streven dezer vereenigingen geleidelijk zullen verstommen. Dit alles overziende kunnen we dus, vol gens spreker, een toenemenden groei en bloei van het Groene-Kruis-Werk op ons eiland vaststellen, waarvan goede vruchten ver wacht mogen worden voor den algemeenen gezondheidstoestand. Thans is aan de orde de rekening en ver antwoording van den Penningmeester. De Voorzitter verzoekt de heeren K. Prince en K. Breur de rekening met de daarbij be- hoorende bescheiden te willen nazien, waar toe beiden zich bereid verklaren. Terwyl deze commissie zich aan de haar opgedragen taak zet, wordt door den Penning meester de balaus over het afgeloopen jaar ge lezen, waaraan we de volgende gegevens ont- leenen: Ontvang 816,93}, Uitgaaf 714,66$, Batig saldo 102,27. Naar aanleiding van den post assurantie, vraagt de heer De Wilde of de verplegings artikelen alleen voor verbly f in de bergplaats dan wei tevens tydens het gebruik elders verzekerd zyn. De Voorzitter antwoordt hierop, dat het laatste het geval is. In verband met den post: opbrengst Emma bloem, zegt de Voorzitter, dat door aansluiting van onze afdeeling bij de Nederlandsche Cen trale Vereeniging ter bestrijding van tuber culose de opbrengst der Emma-bloem in den vervolge niet meer aan deze vereeniging be hoeft te worden afgedragen, maar in de af- deelingskas kan worden gestort. Spreker be veelt deze collecte daarom warm aan. Tevens staat hij uitvoerig stil bij het werk der tuberculose-bestryding en wyst hierbij op de afzonderlijke ligging der t.b.c.-patien- ten, op den steun, die verleend wordt ter verkrijging van betere huisvesting, op de voortdurende controle, waarmee patiënten en huigezinnen worden bygestaan, op de versterkende middelen, enz. enz. Vervolgens leest de Penningmeester de begrooting der Afdeeling voor het loopende jaar, welke is vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 552,27. Daarna leest hy de begrooting voor den afzonderlijken tak van de tuberculosebestry- ding van het loopende jaar, welke is vast gesteld in ontvang en uitgaaf op /1058, Naar aanleiding van laatstgenoemde be grooting vraagt de heer De Wilde of bet bedrag der Rykssubsidie verbandt houdt met dat der uitgaven, hetgeen de Voorzitter be vestigend beantwoord. Eerstgenoemde uit nu de wenschdlijkheid om de kosten van aan schaffing van nieuwe ligtenten ten laste van de tuberculose-bestrijding te brengen. De Voorzitter zegt, dat op de begrooting voor de t.b.c. bestryding voor dit jaar, welke zooeven is vastgesteld, voor de aanschaffing van een ligtent de som van j 350,— is uit getrokken. Deze tent zal slechts bij uiterste noodzaak en indien geen t.b.c. patiënten daarvoor in aanmerking komen, voor andere zieken worden disponibel gesteld. De Commissie, belast met het nazien der rekening en bescheiden, brengt vervolgens by monde van den heer Prince verslag uit en adviseert de vergadering tot vaststelling der rekening met in ontvang 816.93$ in uitgaaf 714,66$ Batig saldo 102,27 en tot decharge van den penningmeester. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. De Voorzitter brengt den Penningmeester namens de afdeeling hartelyk dank voor zyn accuraat fiuantieel beheer over het afgeloopen vereenigingsjaar en de commissie voor de werkzaamheden, die zij in het belang der afdeeling beeft willen verrichten. Thans is aan de orde de verkiezing van twee bestuursleden door het periodiek af treden van den penningmeester, dhr. Buiten huis, en door de ontslagname door den heer HollemaD. Na gehouden stemming blykt dhr. Buiten huis met 35 stemmen te zyn herkozen en de heer K. Prince met 28 stemmen te zyn Op de vraag van den Voorzitter verklaren deze heeren resp. hun herbenoeming en be noeming met dank aan de afdeeling voor - het in gestelde vertrouwen gaarne te zullen u- geleend was, zegt verdachte lie De Voorzitter zegt hierop, dat honderd convocaties zy'n uitgerei dat de bode verzuimt heeft het B mede in kennis te stellen, dat er weinig waren. Voortaan zal hieraan de volle worden geschonken. De heer de Wilde dankt den mede namens de andere bestuursl S.B.Z.-vereeniging voor de hart I waardeerende woorden in deze ver I door hem aan het streven der vei I gewijd. Daar er verder niets meer te be was en door geen der aanwezigen I woord werd verlangd, werd de ver door den Voorzitter, na de aanwez I hartelijken dank te hebben betuigc I aangename samenwerking gesloten I 1 RECHTZAKEN, RECHTBANK TE ROTTERD. Strafzitting. DE BRUTALE INBRAAK TE N HELVOET. Een 39-jarige leerling van conistenschool brengt de inbri het denkbeeld. De dagvaarding. Voor de rechtbank alhier heeft terecht gestaan de 36-jarige oppe, W. J., gedetineerd en recidivist, v laste wordt gelegd, dat hij te zame vereeniging met andere personen 1 nacht van 2 op 3 December 1927 i| meente Nieuw-Helvoet in het pam door F. G. Tieman een winkel van g( andere voorwerpen werd gehouden, pand verdachte, en die andere pers* toegang hadden verschaft door uil althans verbreking van een glasrui! nenklimming door de daardoor opening, met het oogmerk om wel telijke toeeigening heeft weggenomj en een aantal gouden en andere voo; als ringen, armbanden, broches, dasspelden, oorknopjes, manchetkn horloges, alles toebehoorende aan Het verhoor van verdachte, Verdachte gaf toe in den bepaaldi te Nieuw-Helvoet te zyn geweest, er met de laatste tram heen geg de bedoeling by Tieman in te brek W. C. V. (die hierna moest terech had hem er opmerkzaam op gemat by Tieman zoo gemakkelyk een goet was te slaan. Er was niemand in h en een inbreker behoefde maar ee open te schuiven. Een paar dagen ti' was verdachte ook al in Nieuw-Hel weest om de situatie op te nemen. December had hy een bruine tasch 1 waarin zich een zaklantaren bevom andere inbrekerswerktuigen. Van aanvaarden en spreken den wensch uit, dat zy in staat zullen zyn het niet te beschamen, De Voorzitter zegt vervolgens, dat de al gemeene vergadering van de Zuid-Holland sche Vereeniging weer achter den rug ligt, zoodat hiervoor op deze vergadering geene bespreking zijn te voeren. Spreker deelt mede, dat op deze vergade ring door Dr. A. van Voorthuizen een voor dracht is gehouden over het geneeskundig schooltoezicht en dat in verband hiermede door de Zuid-Hollandsche onderhandelingen worden gevoerd met de Provinciale Staten dezer provincie, teneinde den steun van de provincie te krijgen voor de kosten, verbon den aan het aanstellen van districts-school- artsen Het zou volgens spreker zeer gewenscht zyn, indien voor ons eiland een schoolarts werd aangesteld, opdat Flakkee's gezond heidsbelangen steeds beter verzorgd zullen worden. Uit de met groote belangstelling aange hoorde rede bleek, dat de oorspronkelyke tegenstand tegen het geneeskundig school toezicht, dat aanvankeiyk vooral van de zyde der byzondere schoolbesturen bestond, ge leidelijk verminderd is na kennismaking met deze nieuwe instelling en dat thans in de steden algemeen door alle partijen het nood zakelijke en nuttige hiervan wordt ingezien. Op het platteland is dit toezicht niet zoo gemakkelijk in te stellen; het beste zou dit gaan als een groep van gemeenten zich ver- eenigde tot een district en gezamenlijk een districts-schoolarts aanstelden. Eveneens betoogt spreker de wenschelyk- heid van de stichting van een Ziekenhuis voor het eiland, dat, biykens de statistiek van het aantal naar elders tot het ondergaan eener operatie vervoerde inwoners, onge- twyfeld recht van bestaan zou hebben. De "Voorzitter zegt vervolgens, dat het hem gewenscht voorkomt, voortaan jaarlijks twee algemeene vergaderingen te houden. De eerste zou b.v. in October kunnen vallen, op welke vergadering besprekingen kunnen worden gevoerd voor de a.s. Algemeene Ver gadering van de Provinciale Vereeniging en waarin een lezing kon worden gehouden of een film o.a. de T.b.c.-film zou kunnen wor den vertoond. De tweede vergadering zou in een der eerste maanden van het volgend jaar ter bespreking van meer locale aangelegenheden en voor de vaststelling van de rekening en begrooting gehouden kunnen worden. Bij de rondvraag zegt dhr. van Paasschen, dat z.i. aan de vergaderingen te weinig rucht baarheid wordt gege gaderingbezoek zeker Hy had dien nacht de inbraak pleegd, omdat toen hij aankwam, de donker was. Er was met W. L. sprokeD, dat hy tot half twaalf zou wl het was vlak voor Sinterklaas en laat zou de etalage verlicht blyvec daarna het licht uit, dan mocht vei concludeeren, dat alles veilig was. was het licht al vroeger uit. Het getuigenverhoor. Getuige A. A. Fölting, gemeentevel ter te Nieuw-Helvoet, had 's morgen J1 gevonden, dat een ruit was uitgesne een garage, niet ingedrukt. In de was een lap stof en was een batt^ vonden. De commissaris van rykspolitie tej voetsluis N. Cornelisse had het oud geleid en ook dezen verdachte gehoorf-1 had eerst gezegd, dat hij niet in Helvoet was geweest. Verdachte beweerde, dat gedaan te 1 omdat by medeiyden had met de jo ja Op een vraag van den verdediger, Blom, zeide getuige te geloovon, d handige inbreker met goed gereedsc een half uur of drie kwartier deze ii wel heeft kunnen plegen. Eén van de d die geforceerd waren, was gesloten ir boom. Getuige wist te voren, dat er een itfl zou plaatsj hebben. Voor een dorpsza; er een aardige voorraad in den winkj De goudsmid F. G. Tieman was 2 Dei om half elf uit zijn winkel gegaan na; levoetsluis, waar hij woont. De winki aan den ryksstraatweg. Van de kassa was de la verbroken, was 230 weggenomen. Getuige was van te voren gewaarsc dat er zou worden ingebroken, hy politie gewaarschuwd, maar niet veel gehecht aan de bewering. Getuiges winkelvoorraad was voor verzekerd. Getuige W. L. V., gedetineerd, een tienjarige leerling van een school vooi I conisten, wonende te Nieuw-Helvoe hierna als verdachte moet terechtstas toe inlichtingen te hebben gegeven aa dachte J. over de mogelykheid van in! Zekere Vr. was op de gedachte gek> die zou er wel iemand voor opzoekt1 het café van Platje op den Goudschen R: had hij J. ontmoet. Visser had die ontme voorbereid. Verdachte J. ontkende dit laatste. G< V. was met J. in Hellevoetsluis gewei had hem daar rondgeleid endenwinke gegeven, hetgeen het ver- Tieman getoond. Deze had gezegd: E eker niet ten goede komt. maar een karweitje voor dén perseon

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2