kszjuk NIGRQIDS PUROL ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD ILGENS METHODE ZOON - MIDDELHARNIS Veiling Rotterdam. U vakkundige bediening re a re ONZE EILANDEN TAN ZATERDAG 31 MAART 1928. 5 lvoorden typeeren te/ijke smaak uan tekende f-Pudding ellenlange uerha- ffiSsStv V deze heerlijke j nimmer geproefd, jZhuen uuin keHer pakje, en ook Ziu> zijn: Po ma- Pudding ikt als room! Opgericht 1768 BEZORGEN: 3 ZIEKTEVERZEKERING, Wet- d en alle andere verzekeringen. Prima Maatschappijen [VERZENDERS! als regel steeds te weinig voor Uw wordt geen rekening gehouden met de at zij, die mooi goed leveren sterk maken dan U nu voor Uw eieren krijgt jngen bij: irmoezlerstraat O 37—39. die voor H.H. Zenders. leveren U zonder veer 3.25 ompleeta 1.40 lende soorten vana! 2. bal in het midden) vanaf 1.75 ygiënisch en Ziekenverplegings gebied. Prijscourant met belangrijke "den (10 ets. postz. insluiten). M. HUFKENS, ON SAN1TAS.) e 7, nabij Witte Huis, Rotterdam elijk de vinding van Dr. Weidner te leeren nen. Wij zenden u dit boekje van 36 pagina's zeer interessanlen inhoud, in voor den leek taanbare taal, en een flink monster voor veel- j gebruik. Het verplicht u tot niets. Gebruik 'rvoor dezen bon. aboralorium Silvikrin, Schiekade 104, R'dam. Als lezer van onze EILANDEN verzoek Ik om toezending van het boek over den haargroei en een groot monster van Silvikrin. Ik sluit 30 cents in postzegels bij ter vergoeding van porto en kosten. 53 aam: raat: aats: - s brief met 7i/a cents frankeeren. No. 43 31 MAART 1928 De Minister van Financiën maakt in de Staatscourant bekend, dat ten behoeve van 's Rijks Schatskist is ontvangen wegens achterstallige belasting en gewetensgeld bij den Inspecteur der directe-belastingen, enz. te Hellevoetsluis ƒ3500.— by den Ontvan ger der directe-belastingen te Brielle ƒ300, te Heenvliet 1000. ƒ450. en ƒ1000. Met ingang van 10 April a.s. zullen de telegraaf- en telefoonstations te Battenoord, Dirkslandschesas, Middelharnis-haven en Middelharnis-tramstation voor den telefoon dienst worden opengesteld van 8 uur tot 21 uur. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHAUNIS. BU Burg. en Weth. ia verzoek ingekomen van P. H. Boekhoven om vergunning tot het plaatsen van een benzinemotor van 3 P.K. tot het in bewe ging brengen van een drukpers in het per ceel kad. sectie B 3508; idem van 1.0. Zaaijer tot het plaatsen van een benzinemotor van 3 P.K. en een heeteluchtoven in het perceel kad. sectie B 2009. Op de Veemarkt te Rotterdam werd deze week de jaarlyksche Paarschtentoon- stelling gehouden van de afdeeling Rotter dam, Schiedam en omstreken van de Holl. Mij van Landbouw. In de afd. Paarden (geb. in 1927) behaalde de heer J. Koert J.Lz. alhier den eersten prijs. In de afd. Merriepaarden en ruinpaarden (geb. in 1922) behaalde de heer J. Koert J.Lz. den tweeden prijs. Dinsdagmiddag werd in de Nieuwstraat door een auto een handkar aangereden, waar door de kar tegen de winkelruit vanBuur- veld terecht kwam en de ruit geheel werd verbrijzeld. Deze week zijn van den arbeider A. Vroegindewey Cz. een partijtje aardappelen gestolen, welke aan een put lagen in de z.g. Goudsbloem. Mej. Chr. van Meer, telefoniste alhier, is op haar verzoek voor den tijd van ljaar op nonactiviteit gesteld; tot leerling-telefo niste is alhier aangesteld mej. K. Waling uit Nieuwe Tonge. Centrale Veiling te Middelharnis. Veiling van Donderdag 29 Maart 1928. Kippeneieren 50—52 kg. 4,85 tot 4,90 id. 60-62 5,40 tot 5,65 id. bruin 60—62 5,65 Eendeneieren 66—70 4,90 tot 5,55 Ganseieren 12,80. Alles per 100 stuks. Aanvoer 30.000 eieren. Boter 0,97 tot ƒ1,- per pond. Wedstrijd Schaakclub „Ons Genoegen" 1928 te Middelharnis. Uitslag verloting: le prijs een paar schaatsen, G. Jordaan; 2e prijs een wekker, C. de Groot; 3e prijs een zilveren potlood, T. Hollaar en 4e prijs een nikkelen sigarenaansteker, C. Bresijn. Daarna sluiting. S0MMËLSDIJK. Het woonhuis van de Er ven Wed. J. L. Armstrong, staande aan de Voorstraat alhier, is ondershands verkocht aan den molenaar J. C. Meijer alhier. Vorige week werden uit deze gemeente vervoerd 96000 k.g. paardepeen. Voetbal. De Extra-ronden voor den R.V.B. vangen Zondag a.s. aan. Flakkee 1 ontvangt thuis S.S.S. van Klaaswaal. DIRRSLAND. Aan den heer P. C. van Eek alhier, is vergunning verleend tot ver bouw van het woonhuis, Achterdorp A134. Een openbare vergadering van den gemeen teraad is belegd, tegen Dinsdag 3 April a.s. v.m. 9| uur. Door de Directie der Gasfabriek was j.l. Woensdag een kookdemonstratie geor ganiseerd, die ten doel had de voordeelen van gas als warmtebron aan tetoonen. Wat wij zagen overtrof verre onze verwachting. Vleesch braden zonder vet en vischkooken in een papier zijn toch zeker geen dingen die men zonder belangstelling aanschouwt. Gelijktijdig met het vleesch en de visch, werden op een gasfornuis aardappels, groente, pruimen en soep gekookt, en dat alles voor de luttelen prijs van nog geen 12 cent. Bovendien èischen de gasfornuizen weinig onderhoud, zijn zeer duurzaam en ongevaar lijk. De heer, die op zeer onderhoudende en pittige wijze, de voordeelen van he£ gasver bruik verdedigde, heeft eer van zijn werk, want we gelooven niet dat er één toeschou wer was die niet overtuigd werd van de waarheid van diens bewering. Intusschen moge het voor de Dirkslanders in het algemeen een aansporing zijn om steeds meer gas te betrekken van hun eigen gasfabriek dat thans gemeentelijk eigendom is. Allen toch hebben belang by een voor- deelige exploitatie dier fabriek en dat kunt ge alleen bereiken door goede gasafnemers te worden. De directie is gaarne bereidt U de noodige inlichtingen te verstrekken indien ge meer licht of verwarmingsbronnen wilt aanbrengen. HERRINGEN. Het vermenigvuldigings- cljfer der Inkomstenbelasting, dieüst 1928/ 1929 is door den Raad vastgesteld op 15. MELISSANT. Ter gelegenheid van het 60-jarig huweiyk van het echtpaar C. Goede- gebuur en P. Koring bracht de muziekver- eeniging „Tot Nut en Genoegen" de krasse oudjes een serenade. Het woonhuis met schuur toebehooren- de aan W. v. d. Bosch is Woensdag geveild en heeft opgebracht 3300. GOEDEREEDE. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk doopsbediening plaats hebben. Doopvaders kunnen zich a.s. Zaterdagavond aanmelden aan de pastorie om 7 uur. OUDDORP. De Rijksontvanger maakt be kend dat de Rijksinkomstenbelasting in de maand April geheel moet voldaan zijn. Benoemd tot torenwachter op de kust lichttoren aan het Westhoofd alhier, de heer J. Kikkert. L. Bund. F. W. Nannlng J. Ph. Hoek J. L. Vink Ant. Visser A. Verbrugge Oroep II BlBI'/a|0| 1 11111 1 11111 11 1185 o '/jl 1 0|0|111 '/al 1 11 1» |7 ■p o |0| 111HHI o11 Val IVsl 0|4 i. 0 0 1 0 10 11 o HHI o I 111113 0|0|i/2]0 >/al UI Ml'/sU |3s 0|0|0|0|i/sl 1 |O|O|i/s|0lM|2 J. Parée. L. Vink C. le Comte D. F. Jacobï O. Bergman O. v. Gelder. Oroep III A. Kerkhof J. Boomsma M. Boomsma W. A. Nieuwland G. A. v. d. Wende J. P. TIeleman ■HUI li UUIU IO| |5 0| UHIO 0| 1 I 110| 11115 oi mm BI 111 1111 1 l.'l 017 0 10 101 010 0|HHI0|I|0|1|2 "3 01 |0|1|0|0|1|OHUIO|0|2 u 10(0(0(111 (0|1[1|HH15 BHUUUPJaUUIUO Ml 86 010 IBIfll 0 |>/al 01 1 111 1 in bJ 0|'/8UI»/jlHHU|0|0|»/a 111 s° 0 0|1|0|0|1 BIBIOUUI 11 0 1 |0 |0 11 |'/a llOIBIfli 1|1|6- 0 0 1 0 1 0 1 0 I 0 0|0|0|0|BIB|0 Knip dezen bon direct uit. Uitstel Is altijd afstel. IJSCLUB MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK. Woensdag hield de ysclub haar 45ste jaar vergadering in de concertzaal van Hotel Meyer. Aanwezig 49 leden. Na opening der vergadering door voorzitter Joppe, werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen en goedgekeurd. Daarna werden de aftredende bestuursleden Van der Meer en Timmers herkozen. Tot bestuursleden werden nog gekozen de heeren C. Bresün en L. Bund, wegens het bedanken van de heeren Van der Meide en Van Schelven. De rekening werd goedgekeurd met een ontvang van 745,38 en uitgaaf van ƒ520,81, alzoo met een batig saldo van f 224,57. Besloten werd de contributie evenals vorig jaar, vast te stellen als volgt: Heer 1,— Dame 0,50Gezinskaart van 2 5 personen ƒ2,— van 2 8 personen ƒ2,50; en van meer dan 8 personen ƒ3,— dagkaarten op 0,25. Benoemd een commissie van onderzoek voor de eerstvolgende rekening. Door den secretaris werd het jaarverslag voorgelezen en goedgekeurd. voor de keel 30 ets. per doosje (Adv.) NIEUWE TONGE. C. van Alphen alhier, is geplaatst by de Politietroepen te Nieuwe- sluis. H. van Balen had het ongeluk een vracht kalk op den arm te krygen, zoodat genees kundige hulp noodzakelijk was. - a.s. Dinsdag 3 April 1928, des avonds 7 uur zal in de O. L. school alhier, vergadering worden gehouden van de afdeeling Nieuwe Tonge en omstreken van de Z. H. vereeniging „Het Groene Kruis." Algeineene vergadering van de Coöpera tieve Boerenleenbank alhier, op Woens dag 28 Maart 1928, nam. 6$ uur in Hotel „D'Oran j eboom". Voorzitter dhr. D. Breesnee. Aanwezig 25 leden. Nadat de Voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wjjze heeft geopend, worden de notulen der vorige vorgadering gelezen, on veranderd goedgekeurd en geteekend. Komt aan de orde de Rekening en Balans over 1927, waaruit het volgende biykt: Balans. Vorderingen. Inhoud der kas op 31 Dec. 1927 Uitstaande voorschotten Van de leden Van de Centrale Bank Waarde-papieren Aandeelen Centrale Bank Meubilair i Totaal -Schulden. Aan spaarbankinleggers 388875,42 Aan leden in loopende rekening 38056,39 Reservefonds. 11708,10 Winst1694,09 Totaal 435834,- i Met algemeene stemmen wordt de reke- 26088,85 168115,50 26500,- 181886,15 32677,50 50>- 15,- 435334, - ning en balans aldus vastgesteld. Bij monde van dhr. Holleman brengt de Raad van Toezicht het volgende verslag uit: De Raad van Toezicht vergaderde over 1927 vier keer en vond Bestuur en Kassier paraat. Op S Maart 1928 controleurde hij rekening en balans over 1927 en bevond deze in orde. Het was den R. v. T. aangenaam daarby te constateeren, dat de geldelijke omzet met plm. 1 Ton is gestegen te meer, waar deze stijging in hoofdzaak is ontstaan door het binnenkomen van spaargelden tot een bedrag van plm. 88500,— meer dan over 1926. Voor onregelmatigheden bleef de Bank gespaard. Een nauwere samenwerking tus- schen Bestuur en R. v. T. ontstond in 1927, zoodat er allerzijds reden is tot tevredenheid en op deze wijze de Bank in bloei zal toe nemen, wanneer byzondere omstandigheden zulks niet beletten. Spr. beveelt de Bank in aller vertrouwen aan. Dezelfde brengt namens de Commissie on verwachts kasopname rapport uit en deelt mede, dat zij 2 maal onverwachts den kassier hebben gecontroleerd en steeds bleek alles in orde te zyn. De Commissie, die de Rekening en Balans heeft nagezien, heeft medegedeeld, alles in orde te hebben bevonden. Uit het verslag van den toestand der Bank blykt, dat 56 nieuwe spaarbankboekjes zijn uitgegeven en 17 ingetrokken, zoodat er thans in totaal 345 in omloop zijn. 13 voor schotten werden verleend, 9 afgelost, ter- wyl 3 hypotheken werden verstrekt. In totaal zijn er thans 75 voorschotten verleend;het hoogste is groot 11000,— en het kleinste 75,—. In totaal werden er 1194 posten behandeld. Met bijna algemeene stemmen werd tot bestuurslid herkozen dhr. D. Breesnee, die onder dankzegging zijne herbenoeming aan neemt. Tot lid van den Raad van Toezicht werd herkozen dhr. M. Vreeswijk, welke met zy ne benoeming in kennis zal worden gesteld. Eenige leden, die naar elders zyn ver trokken, worden van de ledenlijst afgevoerd. Tot leden van de Commissie voor het na zien der Rekening over 1928 werden be noemd de heereni Joh. Verwey' en P. van Alphen Jzn., welke beiden hun benoeming aanvaarden, Tot leden van de Commissie onverwachts kasopname werden herbenoemd de heeren T. Holleman en C. Pape. De Voorzitter deelt nog mede, dat het Bestuur besloten heeft het salaris van den Kassier te verhoogen met ƒ50,per jaar. De renten werden bepaald op dezelfde percenten als in 1927. Daarna sluiting. OUDE TONGE. Ingaande 10 April a s. wordt het publiek telegraaf- en telefoon station te Achthuizen opengesteld voorden telefoondienst: 8 12£, 14-16 en 17|-20. Vergadering der Vereen. S. B. Z op Dinsdag 27 Maart j 1. des nam. 6.30 uur in de Vergaderzaal. Dr. H. W. Parreé heette allen hartelijk welkom. Het was hem een genoegen te mogen constateeren dat de zaal zoo goed gevuld was, wat wel een bewys is dat er veel animo bestaat voor S. B.Z, Hy bracht dank aan de commissieleden voor hun actieve medewerking. Momenteel telt de vereeniging 2100 leden en dit aantal kan nog grooter worden. We hebben thans een schip, aldus spreker, en nu moet de bemanning er nog op, dan eerst kan het zee kiezen. Het Bestuur moet hedenavond worden gekozen. Ieder lid mag 3 candidaten hier voor aanwyzen, en uit de 18 candidaten die de meeste stemmen op zich hebben ver- eenigd worden 9 bestuursleden gekozen. Na eenige toelichtingen werd tot candidaatstel- ling overgegaan. By opening der briefjes bleek dat de volgende personen de meeste stemmen op zich hadden vereenigd: 1. H. Beijer, 2. J. v. d. Berg, 3. K. J. de Bruin, 4. H. N. Everaers, 5. M. Faas, 6. C. Gebraad, 7. P. van Loon, 8. H. J. Meijer, 9. A. van Noord, 10. C. Nysse, 11. H. W. Parree, 12. A. C. Pollemans, 13. Job Prince, 14. E. C. van Rijssel, 15. 0. van de Swaluw, 16. Joh. van den Tol, 17 D. Verwey, 18. Mevr. de Vin-Okkerse, 19. C. L. de Wit. Op een vraag van dr. Parree of allen bij eventueele benoeming zich deze benoeming zouden laten welgevallen, trokken de heeren Van den Berg, Van Noord, Van Rijssel en Van de Swaluw zich terug, zoodat nog 15 candidaten overbleven. Bij de bestuursverkiezing werd gelijk ge handeld als by de candidaatstelling. De 9 personen op wie de meeste stemmen zouden worden uitgebracht, zouden zitting hebben in het Bestuur. De uitslag dezer stemming is als" volgt Dr. H. W. Parree, 173; Joh. v.d.Tol, 141; Mi'Faas, 128; H. Beijer, 121; Mevr. de Vin- Okkerse, 118; C. Nysse, 111; H. J. Meyer, 111; H. N. Everaers, 102; C. Gebraad, 91; P. van Loon, 90; A. C. Pollemans, 78; D. Verwey, 75; C. L. de Wit, 57; J. Prince, 46 en K, J. de Bruin, 44 stemmen;zoodat het bestuur is samengesteld uit eerstgenoemde 9 personen. Aangezien het met die geheele stemmery middelerwijl ruim 10 uur was geworden werd besloten om vaststelling van reglement enz. enz. tot een nader te bepalen dag in de volgende week uit te stellen. OOLTGENSPLAAT. B. en W. hebben de volgende bouwvergunningen verleend: aan mej. C. S. Korte weg voor een woning aan den Langeweg; aan Joh. Kroon voor een woning te Langstraat; aan C. J. Ave voor het bouwen van een serre aan zyn woning in de Pieter Biggestraat; aan M. Bubbert voor het verbouwen van zyn woonhuis te Achthuizen en aan het bestuur van de Galathee-Mariapolder voor het bouwen van een bergplaats aan de Sluisschehaven. Bevolking. Uit deze gemeente zijn ver trokken» Pieter Dirk Knöps en gezin naar Oude Tonge; Martina Krouwer naar Monster; Adrianus Petrus Rommelse naar Monster; Johannis Stassen naar Delft; JohannisDon kersloot naar Maartensdijk (Utrecht). Ingekomen zyn: Franciscus Jansen en gezin van Den Bommel; Cornells Braber van Abbekerk; Johannis van de Klundert en gezin van Den BommelLeintje Noteboom van Nieuwe Tonge en Adrianus Jacobs van De gemeente-ontvanger, de heer S. de Ruiter, heeft wegens hoogen leeftijd en on gesteldheid, als zoodanig tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag aangevraagd. Dit jaar zal het 25 jaar geleden zijn dat de Coöperatieve Boerenleenbank alhier werd opgericht. DEN BOMMEL. Tot bode bij de vereeniging S. B. Z. alhier is benoemd A. de Jong Az. Een zoontje van R. v. Z. werd door de auto van den heer J. B. aangereden. Het ongeluk was aan eigen onvoorzichtigheid te wijten, zoodat den bestuurder geen schuld treft. 8TAD AAN 'T HARINGVLIET. Op den biddag voor het gewas werd in de Ned. Herv. kerk alhier gecollecteerd de som van 165, Deze week zag men in de kaai alhier een motor liggen, waarop eene door een motor gedreven hooipers in werking wasdaarnaast lag een groote motorschuit, waarop de gepers te pakken werden opgestapeld en daar naast nog één, dienende tot verblyf der werklieden. Een en ander trok veel bekykers. OOSTVOORNE. Mej. C. H. Soetermeer alhier slaagde deze week te Amsterdam voor examen apothekersassistent. Burgerlijke Stand. MIDDELHARNIS. Geboren: Jacob, z. v. K. de Ronde en J. Grinvis. Overleden: C. J. Smit, j.d. 61 j. SOMMELSDIJK. Geboren: Flippina, d. v. Jacobus Sluij en Jannetje Hendrika Kamerling. Overleden: Leendert Joppe, 64 j., wdnr. van Pietertje Saarloos. DIRKSLAND. Geboren: Willem, z. v. Jan Stolk en Jan? netje Hogchem. Ondertrouwd: Marinus Labeur en Mina Cornelia van Loo. Getrouwd: Sander van den Houten, j.m. 28 j. en Adriaantje van der Groef, j.d. 25j.; Aart Knöps, j.m. 30 j. en Leentje Bakker, j.d. 27 j. Overleden i Jannetje Alida Hofman, 80 j. echtgen. van Abram Dunweg. MELISSANT. Geborens Haartje, d. v. M. Nachtegaal èn J. Otte; Bastiaantje, d. v. C. Molenaar en P. Nagtegaal; Arentje, d. v. M. Oorbeek en S. Melissant; Cornelia, d. v. A. Non en R. de Vos. Overleden! Maartje Nachtegaal 6 dagen; P. C. Coenradie 54 j. echtgen. van C. Dale. OOLTGENSPLAAT. Geboren» MatthLjs Cornelia, z. v. JanHotr ting en Dana van Biert; Laurens, v.v. Cor nells Korteweg en Cornelia Elizabeth Elen- baas. Ondertrouwd: Franciscus van Hooff, 35 j. en Adriana Guddens, 33 j.; Petrus Cornelis de Boet, 26 j. en Johanna Moerenhout,34j LENTELEVEN. In het eerst der Lentedagen: Gaat de huisvrouw aan den slag, En zy keert het huis'lnet bezems En zy zeepsopt heel den dag Van den kelder tot den zolder. Alles krygt een goede beurt; Wat er oud blijkt en versleten, Wordt dan netjes opgefleurd. Vele mannen lamenteeren, Vinden het niet als manie, Maar ik voel voor dezen hartstocht Altijd warme sympathie. 't Leven wordt zoo licht eentonig, Zakt gemakk'iyk in een sleur En verliest dan zoo geleid'iyk Al zyn geur, kleur en fleur. Af en toe eens duchtig schudden Wat te lang heeft stil gestaan; Daarna zal het weer veel beter En veel gladder verder gaan. Ied're man doet zeer verstandig Zoo hij handelt als zijn vrouw En hij steke in de lente Frisch de armen uit de mouw. Zwaai den bezem in je zaken Dat doet heusch je zelf ook goed. Jaag het stof uit alle hoeken En begin met nieuwen moed. 'k Zie zoo dikwijls goede zaken Die zoo saai zyn en zoo suf, Alles maakt zoo echt den indruk Van versleten muf en duf. Jan Publiek houdt van het frissche Vrooiyk, glanzend, opgewekt En het is de gloed van 't nieuwe Dat de menschen altijd trekt. Heb je zorgen, biyft biymoedig, Toon het nimmer in 't publiek. Flinkheid imponeert de menschen, Hou je kwiek en energiek. Het geheim van alle zaken Mannen die er correct uitzien, scheren zich dagelijks. Men scheert zich pijnloos, vlug en schoon, zonder dat de huid stukgaat of na- schrijnt, als men voor het inzeepen de baardopper- vlakte inwrijft met 'n weinig l, tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Is een opgewekt humeur. 't Is de vijand van het trage En behoed je voor dien sleur, Als de lentezon gaat schijnen En de wereld weer herleeft. Wees ontvank'lijk voor de vreugde Die de lentetyd je geeft. de M. te O. Gemengd Nieuws. Auto-ongeluk. Bij Mannheim is een met 8 personen be zette auto over den kop geslagen, waardoor 1 persoon op slag werd gedood en 2 anderen met ernstige verwondingen naar het zieken huis vervoerd moesten worden. Britsch vliegtuig te midden eener menigte gedaald. LONDEN, 25 Maart. Een vliegtuig, dat door den eigenaar van een bioscoop te Stalys bridge gehuurd was om de film What Price Glory" zoo snel mogelyk over te brengen, moest heden een noodlanding maken te Dukinfield in het graafschap Chester. Het vliegtuig kwam temidden van het publiek terecht, waarby een jongen werd gedood en verscheidene personen gewond. DIAMOND JOE, DE MAN MET DE LANGSTE STRAFLIJST. Een gordel bezet met 6300 diamanten. „Diamond Joe" (diamanten-Joop), of eigen lijk Esposito, politicus, bootlegger en bendes leider, is te Chicago juist buiten zijn woning vermoord, en alle Italianen van de „West Side" der stad betreuren zijn dood. Esposito kwam den fatalen avond van een politieke meeting terug hy was candidaat voor 'n party die zich tegen „Big Bill" Thompson keert toen een prachtige auto vlak langs hem reed. In het volgend oogen- blik stortte hij ter aarde: 58 revolverkogels hadden hem doorboord. Met hem stierf wederom een van Chicago's schilderachtige schurken een gewelddadigen dood. Een man, die door captain Michael O'Grady, chef van den detectievendienst is aangeduid als „de kerel met het langste strafregister dat ik ooit gezien heb." En toch was deze Napolitaan by de armen van Chicago geliefd om zijn milddadigheid. Esposito kreeg den bijnaam „Diamond Joe" om zijn liefde voor ju weel en. Zijn gordel was getooid met 6300 diamantenHij werd van lieverlede zóó machtig, dat moorden, door hem gepleegd, op het laatst ongestraft bleven. In 1919 werd hij verdacht van den moord op James Guadagno, maar zijn paar fluister- woordjes in het oor van den hoofdgetuige k charge deden dezen zyn verklaring weer inslikken. Hij werd de groote figuur in de „Black Hand Society" en wist zich zoodanig tusschen deze chantage-organisatie en haar slachtoffers te dringen, dat hij de Society liet afschepen met de helft van het geëischte geld, de dupes dus van de helft hunner be talingen afhielp, en zich door beide partyen provisie liet toestoppen. Dit was een ongehoord lucratieve bezig heid. „Diamond Joe" verzamelde een ver mogen en leefde er goed van. Of zyn dood toe te schrijven is aan een bootleg-veete of aan politiek, is ongewis. Luttele uren na Esposito is ook de Italiaan- sche bendeleider Infontana doodgeschoten. Hij werd in zijn eigen woning met kogels doorzeefd, terwijl hij in gebed lag verzonken. De politie ziet in dezen moord, een eerste wraakneming in verband met den moord op „Diamond Joe". Over een tapyt van tienduizend rozen is de stoet, die „Diamond Joe" van Chicago, den neergeschoten bendeleider en politicus, ten grave geleidde, tusschen de kerk der H. Familie en het Mount Carmel-kerkhof heengeschreden. Twee vliegtuigen vol rozen hadden den weg, dien het triest geleide zou volgen, uit de lucht bloemrijk gemerkt. En in de straten, die men doortrok, stonden duizenden, vooral minbedeelden, die met gebed en geschrei hun weldoener want dat was Esposito ofte „Diamond Joe" een laatste hulde brachten. In de kerk, waar de ïykdienst was gehouden, had men nauweiyks de menschen kunnen bergen, die hun belangstelling wilden uiten. Het lyk lag in een zilveren kist, die 10.000 dollar had gekost, en was omgeven door een wade van prachtig satijn. Twee senatoren en vier rechters waren aanwezig, toen pater William Murphy de milddadigheid loofde van den gestorven Italiaanschen immigrant Zyn eenige zinspeling op den moord was, dat vier millioen menschen in Chicago getroffen en ontzet waren door de verschrikkeiyke wreed heid van deze laffe daad. Mevr. Esposito was met haar dochtertje aanwezig, haar zoontje lag thuis ziek. Om de ziekte van zijn bind had Esposito het ge waagd, ondanks waarschuwingen, zich op straat te begeven. De stoet bestond uit vijfen twintig auto's vol bloemen en een eindelooze

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 5