Burgerlijke Stand. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Doos "tegen Verstopping ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 28 MAAKT 192É Elburg voor het laatst voor deze gemeente >ptrad, werd door diakeu v. d. Broek toe gesproken, op wiens verzoek de gemeente ïem Psalm 121 vers 4 toezong. OUDE TONGE. Mej. J. Brands had het tngeluk haar voet zoodanig met kokend water te verbranden, dat zy eenige dagen jeen werk zal kunnen verrichten. Alhier is met de lading van een schip itroo voor het eerst gebruik gemaakt van >en machinale stroopers. Daar dit nog een lieuwtje is trok het veel bekyks. Aan Mej. Wed. D. van Nieuwenhuijzen is vergunning verleend tot het plaatsen van een nieuw winkelraam in het perceel Kerk ing 38 en aan J. Les tot het bouwen van een schuurtje achter zijn woning B 56. OOLTGENSPLAAT. De zoon van den heer L. Dorsman Jzn., had het ongeluk op de 'timmerwerkplaats van zijn broer met een beitel een stuk van zijn linker wijsvinger af te steken. Dr. Kramer heeft hem medische hulp verleend. B. en W. hebben het vervoeren van 155 M3 zand, van de mestkaai naar den te dempen kerkgracht, gegund aan den laagsten inschry ver B. van Veen voor 54.95. - Door den ryks ambtenaar H. Kruik en den gemeenteveldwachter L. Jordaan is tegeD een groot aantal personen proces-verbaal opgemaakt, wegens het niet in bezit zijn van een rijwielbelastingmerk. Ook tegen eenigen die met een kosteloos uitgereikt merk van een ander reden. - Biykens Staatsblad no. 45 is het Fort Prins Frederik alhier als vestingwerk opge heven. De beperkende bepalingen der Krin- genwet zullen voortaan, daardoor, geen be letsel voor den woningbouw meer kunnen zyn. - De rekening en verantwoording der Ned. Herv. Kerk over 1927 ligt voor een ieder ter inzage in de consistorie tot 2 April a.s. DEN BOMMEL. De vorige week werden van hier vervoerd 400 H L. aardappelen, 250 H L. peen en 200 H.L. uien. VEILINGSBERICHT van Vr\jdag 23 Maart 1928 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Kropsla 2,60 tot 8,30 per 100 krop. Radijs 4,30 tot 9,10 per 100 bos. Prei 7,20 tot 8,80 per 100 bos. Spinazie 0,03 tot 0,28 per k.g. Aardappelen 7,30 tot 9,80 per 100 k.g. Witlof 0,20 tot 0,25 per k.g. Tafelappelen 0,11 tot 0,29 per k.g. Rhabarber ƒ6,— per 100 bos. Kipeieren netto 5,10 tot 6,40 per 100 st. Eendeieren 4,90 per 100 stuks. Aanvoer 35127 stuks. OOSTVOORNE. Het vermenigvuldigings- cijfer voor de gemeenteiyke inkomstenbe lasting, belastingjaar 1928/1929 is vastgesteld op 1,35 (vorig jaar 1,65). SOMMELSDIJK. Geboren» Herardus, Simon, z. v. Arie Droo- ger en Cornelia Hendrika van der Heijden. Overleden: Francina van der Mast, 77 j., echtgenoote van Adrianus van Vliet; Levie Hoogstraal, 39 j. wonende te Amsterdam, z. v. Frederik Hoogstraal en Engelina Wolf. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd! Teunis Cornelis Bydevaate, j.m. 22 j. en Aagje Feisbourg, j.d. 21 j. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Franciscus, z. v. Johannis van de Klundert en Maria Wagemans; Arentje, d. v. Leendert Andries van Dam en Cornelia Huyer; Adrianus Petrus, z. v. Cornelis Adrianus Braber en Cornelia van Dravik. BRIELLE, van 16—22 Maart. Geboren: Geerard Thiodiscus, z. v. H. P. Schaap en C. J. A. Keiler. Overleden: Johan Bos, 89 j. echtgen. van L. de Goede. Faillissementen, (Opgegeven door Van der Graaf Co., afd. handelsinformatiön) Uitgesproken Rotterdam, 23 Maart. A. L. Hobbel, win kelier te Middelharnis. Cur.: mr. H. M. A. C. Feykes te Sommelsdijk. Kechter-comm.: mr. D. M. Paré. ONMENSCHELIJK LEEDVERMAAK. 't Was oorlog. Als een keverzwerm Streek 't zegepralend heer Op 't weerloos dorpje neer. Wat roof baar was, werd weggehaald, De boer met stok en zweep betaald, En om de pret compleet te maken Stak men den brand in alle daken. Waarheen? Waarheen? Naar 't open veld, Aan kou en hitte blootgesteld, Geen brood, geen toevlucht, geen erbarmeD, Och, armen! Een vogel zag 't aak'lig schouwspel aan, Maar was volstrekt niet aangedaan. „Dat is nu, zooals 't behoort", Klonk ruw en bits zijn schamper woord. „Zóó hebben ze ook mijn nest verstrooid, „Myn mooie eitjes stuk gegooid, „Alleen maar uit baldadigheid. „Moog 't al den lummels zoo vergaan, „Die daaraan hebben meegedaan 1" Eetbare vogelnestjes. Op Java's rotsachtige Zuidkust, vooral in de residentiën Bengalen en Djokjakarta, worden de talrijke holen en grotten bewoond door de merkwaardige klipzwaluwen of salan- ganen, welker eetbare nestjes met levens gevaar worden verzameld en verhandeld naar China. De nestjes worden gemaakt uit een gelei-achtige zelfstandigheid, in den krop der vogels afgescheiden, en ze zyn doorschynend. Alleen de Chineezen koopen en eten de vogelnestjes; zy betalen ze met 50 cent a een gulden per stuk. De vogelnestklippen zyn het eigendom van den staat en de jaar- lLjksche verpachting er van, brengt een aar dige som in de gouvernementskas. Het toezicht over alle klippen berust by een opziener, die door een inlandsch ambte naar wordt terzijde gestaan en die voor den pluk of de inzameling verantwoordelijk is. Zyn de rotanladders tot het afklimmen naar de grot ge spannen, dan moet de opziener biyven tot de laatste man weer boven is, waarna de ladders onmiddeliyk worden pp- gehaald. De toekangs of plukkers moeten zooveel mogelijk naakt naar de grot afklim men. Zijn de ladders opgehaald, dan moet de deur van den pagger (haaf), waarmee de plaats van afklimming omheind is, gesloten en verzegeld worden. Drie maal per jaar ziet men hier de Javanen langs de rotanladders van honderden voeten lengte naar beneden klauteren, voorzien van een zak en van een speer met weerhaak. Zestig a zeventig meter daalt de Javaan en als hij tot de plaats, waar de grotten liggen, is afgedaald, laat hy de rotan, waaraan hij zich vastklemt, hevige slingeringen maken, zóó, dat hij tot den ingang van de grot ge raakt, waarin hy dan met een fikschen sprong verdwijnt. Duizenden gevaren omringen hem, maar de Ratoe Loro Kidoel, de godin van Java's Zuidkust, beschermt hem, zoo ge looft hy vast. Als hy eerst aan deze ge heeft, durft hij alles. Hy steekt met zyn speer de pas voltooide nestjes van de wanden en bergt ze in zyn zak. Heeft hy de nestjes, die in zijn bereik zijn, geplukt, dan tracht by zijn rotanladder weer te bereiken, maar velen komen nooit weer boven; de branding der golven smoort hun noodkreten. Alleen Ratoe Loro Kidoel weet, hoe zij omkwamen; zy zal voor hun toekomstig geluk zorg dragen Deze Ratoe Loro Kidoel is een door de Javanen zeer geëerde, maar gevreesde geest. Wanneer de plukker op de klippen van Rong- kop en Karang Bolong zich gereed maakt voor het halsbrekende werk van het plukken der eetbare nestjes, dan worden de plechtig heden voor de maagdelijke vorstin van den Indischen Oceaan nooit verzuimd. Vóór het nestjespakhuis staat een pronkbed, en iederen Donderdag worden ^er lampen ontstoken, wierook gebrand en spijzen geofferd. Op de klippen staat een woning voor de zeekoningin, waarin zich een bed, fraai huisraad en kleeren bevinden. Alleen een priester of een hoofd mag de woning betreden; de eerste zorgt, dat alles rein is en klaar staat om de vorstin, als het haar somtyds behagen mocht uit den boezem der zee op te stijgen of haar rots- holen te verlaten, te ontvangen. Onder het inzamelen der nestjes biedt men ryke offermalen aan op een mat; zy neemt daarvan de fijne, onstoffelijke kracht en de rest wordt door haar vereerders onder de toonen van den gamelang als feestmaal gebruikt. Nijlpaard- en Krokodillen- wachter. Meerdere Afrika-reizigers hebben reeds over dezen kleinen vogel (den Krokodillen- wachter) geschreven, het kleine wezentje, dat door een vriendschapsband met den machtigen kbning der Nijl is verbonden. De vogel behoedt het Nijlpaard voor de Egypti sche ratten, reinigt hem den reusachtigen muil en nooit vergrijpt het Nijlpaart zich aan zijn kleinen weldoener. De bedoelde vogel (Pluvianes Aegypticus) is, gerekend van den snavel tot het einde van zyn staart, 30 c.M., heeft een korte gestalte, een middel matig grooten kop en een snavel, die langer is dan de lengte van zfin kop.Zyn gevederte heeft een zandkleurige onderzyde en een zwarten bovenkant. Vleugels en staart zyn grfis met een zwarte en witte teekening. Hy is een voornaam bewoner van den Nyi- oever en de zandbanken van den heiligen stroom. Hy munt uit door een snelle vlucht en door een groote vaardigheid in het loopen en jagen. Zy'n hoofdvoeding bestaat uit kersen, spinnen, wormen en kleine visschen. En hier zyn we genaderd tot het geheim zijner vriendschap met het Nijlpaard, den machtigen dikhuid van den breeden Nljl- stroom. Deze verhouding heeft dezelfde waarde als de vriendschap tusschen spreeuw en schaap: namelyk wederkeerig nut. De kleine vogel ontdoet het lichaam van al het ongedierte, als bloedzuigers, wormen, die voor de groote rivierbewoners een erge plaag zyn, doch door de krokodillen wachters als een hoogst welkom hapje naar binnen ge werkt worden. Dat het zeer behendige dier zich daarby ook in den gevaarlijken muil waagt en tusschen de geweldige kakebeenen en de aan het tandvleesch hangende bloed zuigers wegpikt, stemt het monster ver moedelijk heel dankbaar, maar aan den anderen kant is het dier ook zeer moeiiyk in staat om den vogel te pakken, die bij al zijn moedigheid toch steeds op zyn hoede is en zeer juist inziet, boe weinig hy op zfin machtigen begunstiger kan vertrouwen. De buitengewone sluwheid van den vogel kan reeds daaruit biyken, dat het bfinaon- mogeiyk is zyn eieren of de sporen daarvan, te vinden; de listige vogel bedekt die, by ongewenschte benadering, kunstig met zand. VERKOOPINGEN. Op nader te bepalen datums verkooping van a. Huizen, Tuinland, benevens 9.73.80 H.A. Bouwland, in den polder Kraaijestein te Sommelsdy'k; b. twee/derde gedeelte in diverse perceelen Hofland te Sommelsdy k in de z g, Oudestee en Stoofhoek, ten verzoeke van de erven van Mejuffrouw L. M. de Graaff e a. Notarissen P. A. van Buuren te Middel harnis en A. B. Dam te Rotterdam. Op DONDERDAG 19 APRIL 1928 des mor gens 10 uur ten veizoeke van den heer J. den Boer, aldaar. Verkooping Paarden, Hoornvee en Landbouwgereedschappen te Oude Tonge (Dabbe). Notaris VAN BUUREN. Vee en Paarden. ROTTERDAM, 26 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 509 vette runderen, 240 vette kalveren, 314 schapen of lamme ren, 14004 varkens. Prijzen per J kg.Koeien - 34, 42J—45,49-51 ct., ossen 39,41 -44, 48 - 51 ct., stieren 36,40,43—45 ct., kalveren 60 - 65, 75 - 80,87 J -97% ct.schapen 28 - 34 varkens 30—31J ct., lammeren 20—35 per stuk. De aanvoer en handel van koeien en ossen was gewoon. De prijzen bleven vry wel geiyk aan die der vorige week Maandag. Een enkel prima koe ging tot IJ cent boven noteering. Stieren met weinig aanvoer en weinig handel en geen verandering in de prijzen. Vette kalveren met tamelyk grooten aan voer sleependen handel en prijshoudend. Een enkel puik best kalf ging nog tot 7J cent boven noteering. De aanvoer van schapen en lammeren was matig en geen verandering in de pryzen. Varkens wederom met tamelijk ruimen aanvoer, eenigszins tragen handel en dalende prijzen. Vermoedeiyk slechte afloop. Zouters werden van 28 tot 29 ct. per J k.g, verkocht. AMSTERDAM, 26 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 450 vette koeien, waarvan de pryzen waren: le kwal. 1 1.10, 2e kwaliteit 0 80—1. 3e kwal. ƒ0.64 0.80 per k.g. slachtgewicht137 melk- en kalfkoeien 300—420 per stuk, 95 vette kal veren le kwal. 1 1.10, 2e kwal. 0.90— 1. 3e kwal. 0.70—0.90 per kg. levend gewicht; 366 nuchtere kalveren ƒ6 10, 54 schapen 34—42 per stuk; 600 varkens, Overz. en Geldersche le kwal. 71—72 ct., 2e kwal. 7071 ct., vette varkens 68-70 ct. per k.g. slachtgewicht; 128 paarden ƒ100— 225 per stuk. Boter, Kaas en Eieren. APELDOORN, 26 Maart. Eieren. Aanvoer 150,000 stuks. Pry zen van f 5-6, middel- markt f 5,75 de 100 stuks. Handel gewoon. OUDEWATER, 26 Maart. Kaas. Aanvoer 30 partyen, tezamen 1350 stuks, wegende *6750 kg. Eerste soort Goudsche met ryfes- merk f 51 53, idem mindere qual. f48 -50. Handel traag. TIEL, 26 Maart. Aangevoerd 68 kg. boter, prys f 2,20-3,30 per kg. voorts 290,000 eieren, 5 6 ct. per stuk. Granen enz., Meel en Oliën. ROTTERDAM, 26 Maart. Fyne zaden (Boerennoteering) Karwyzaad f 35-37, blauw maanzaad f 33—35, geel mosterdzaad f 21 23, kanariezaad f 12—13, koolzaad f 22-23, voeriynzaad f 16—17, zaaiiynzaad f 22—24, alles per 100 kilo. ROTTERDAM, 26 Maart. Binnenl. Granen en peulvruchten. Tarwe ruimer aangeboden, in alle soorten lager verkocht. Goede en puike f 12.50 14 40, blanke gezonde schottarwe f 12 12%, voer f 1150—11.75. Gerst Chevalier flauwer getemd, f13.25 13.75. Haver. Onveranderd f 12 50-18 50. Erwten kleine groene prfishoudend f 19 28, schokkers hooger betaald, alles per 100 k. ROTTERDAM, 26 Maart. Buitenlandsche Granen. (Bericht van de Makelaars Hagen beek en Van der Schalk). Stemming flauw. Rogge Western No. 2 disp. f 14.30, Western Golf disp. f 14.50. Canada Western disp. f 14,40, Pacific disp. f 14 60, La Plata disp. f 14 20. Gerst Amerik. No. 2 disp. f 259, dito dage- ïyks gewacht f 255/254. Canada No. 3 disp. f 270, dito No. 3 stmd f 265, 60/1 Dounau disp. f 258, 65/6 Donau disp. f 265. Haver. 53 k.g. Pommerscbe disp. f 14, 50/1 Pommersche disp. f 13.70. La Plata disp. f 12 85, 51/2 te Noord-Russ. disp. f 1375. Mais per 2000 kilo's. Amerik. Mixed disp. f 236, aangek, f 233- 232, stoomend f 234, La Plata disp. f249, aangek, f246, stoomend f 248-247. Witte platte Z. Afrik. no. 2 aangekomen f 228, gele ronde no. 6 disp. f 248, dito aangekomen f 244, witte Egyp tische aangekomen aangek, f 228. AMSTERDAM, 26 Maart. Binnenlandsche granen. Roode tarwe f 11-12, nieuwe tarwe f n%14, rogge, chevalier gerst, paarde- boonen en haver f 12-13, duiveboonen f 14 16, alles per 100 kg., karwijzaadf 19-19J, blauw maanzaad f 17J—18J per 50 k.g. ROTTERDAM, 26 Maart. Vlas. Op het land was de vorige week de vraag tot bestaande prijzen levendig en er werden verscheidene partijen verkocht. Heden aan de markt bedroeg de aanvoer: 400 K.G. half geschoond, 11860 K G. schoon blauw, 3500 K.G. Groningsch, 3000 K.G. geel, 4200 K.G. dauwroot. De vraag was voldoende om het aangebodene tot vorige weekpryzen vlug te doen ruimen. Enkele partyen dauw- root welke aangeboden werden konden slechts 1 tot 1.10 opbrengen. Zaailijnzaad. Aanvoer on beduidend, seizoen kan als afgeloopen beschouwd worden. AMSTERDAM, 26 Maart. Buitenlandsche granen v. a. g conditiën. Mais. Java vele stmd 232, Java Mixed 'stmd per Cassel en per „Karimoen" ƒ228, Java witte stmd ƒ220 (alles gestort) Amerik. Mixed loco 238. La Plata loco 245, Aprillevering J 243. Lynkoeken Noord Amerik. 15. SK loco 15.45. Inlandsche voorslag 14.75. Groenten, Fruit en Aardappelen. AMSTERDAM, 26 Maart. Aardappelen- markt. Pryzen onveranderd. Aanvoer 3 la dingen of 2630 H.L. ROTTERDAM, 26 Maart. Heden waren de pryzen der Aardappelen als volgt :Brielsche Eigenheimers 7 7.50, zeeuwsche blauwe 6—6.75, eigenheimers ƒ6.50—7, bonte 6 7, bravo's ƒ7 7.75, Red star ƒ5.75 6.50, Industrie klei ƒ4.60 4.80, Belgische 3 25 4, drielingen bonte bl. ƒ3.25—3.50, idem eigenheimers 6-625. Centrale Veiling te Middelharnis. Veiling van Maandag 26 Maart 1928. Spinazie 26,80 tot 28,90 per 100 k.g, Spruiten J 20,60 tot 21,60 per 100 k g. Knollen 3,70 per 100 k.g. as (20 plus) 0,35 tot 0,36 per pond, Kaas (volvet) 0,54 tot 0,55 per pond. Boter 1,— tot 1,03 per pond. GROOTE ONRUST TE PAARL. Kafferonlusten dreigen. Het voorval in het Kaapsche stadje Paarl, waarbij, zooals wy meldden, twee zwarten door een agent, schynbaar zonder reden, waren doodgeschoten, heeft tot gevolg ge had, dat deze plaats nu het middelpunt is geworden van Kafferonlusten, die een zeer ernstigen vorm dreigen aan te nemen. In allerijl is de politie versterkt. Dag en nacht trekken patrouilles door de straten. Ver schillende blanken zijn door zwarten aan gevallen en mishandeld, terwyi op verschei dene plaatsen groote protestvergaderingen worden gehouden, waar zwarte en blanke bolsjewistische leiders een uiterst opruiende taal spreken. Onder de blanke bevolking heerscht begry'peiykerwijze groote onrust. TIEN RAFFERVROUWEN EN EEN KIND VERDRONKEN. Bij Douglas aan de Vaal in Zuid-Afrika heeft een verschrikkelij k ongeluk plaats gehad. Tien jonge Kaffervrouwen, waarvan één een kindje op den rug had, wilden de Vaalrivier over steken. Daar de stroom nogal sterk was, gre pen zij elkander by de hand. Het ongeluk wilde, dat zij in een draaikolk terechtkwa men, die allen meesleurde. De tien vrouwen het kindje zijn jammerlijk verdronken en de meeste lyken zyn nog niét gevonden. Een brandende wagon die een dorp in brand zette. Bij het dorp Straelen is waarschijniyk door vonken uit een locomotief, een met stroo geladen goederenwagen in brand gevlogen. De brandende wagen werd afgekoppeld en reed toen alleen op een lyn tusschen de hui zen. Door het brandende stroo raakten nu 3 huizen en een school in brand. De school en één der huizen werden volledig een ruïne, 's Nachts is door wegwaaiende vonken boven dien nog een herberg in brand geraakt en oen prooi der vlammen geworden. AARDBEVING IN MEXICO. Paniek in de Mexicaansche hoofdstad. MEXICO-CITY, 22 Maart. - Gisteravond om 10.20 is in verschillende deelen van Mexico een hevige aardbeving waargenomen, die in de hoofdstad drie minuten aanhield. De voorstad Colonia werd gedurende vyf minuten geheel in het duister gezetde huizen bewogen heen en weer, zoodat duizenden in nachtgewaad de straat oprenden. Door de in storting van een klein huis werden zes per sonen gewond. De aarbeving was sterker dan sedert jaren het geval is geweest. In Vera Cruz duurde de aardbeving ander halve minuut en ontstond groote opwinding. Er werd echter geen schade aangericht. In de staten Tabasco, Guerrero en Pueblack werd de aardbeving slechts licht waargeno men, terwy 1 in Oaxaca twintig personen min of meer ernstig werden gewond. SNEEUWVAL IN NOORD-ITALIË. ROME, 21 Maart. In geheel Italië is het weer op een voor dezen tijd van het jaar ongewone wyze omgeslagen. TeTuryn bedraagt de temperatuur 2° C. Het ge bergte in de omgeving ligt geheel onder de sneeuw. Te Padua bracht een storm uit het Noorden eerst regen en daarna sneeuwval, die den geheelen dag aanhield. Ook te Milaan viel sneeuw, evenals te Piacenca en in de bergen van Florence. Verder naar het Zuiden heeft het overal sterk geregend. TWAALF SLACHTOFFERS GEVONDEN. Heldhaftig reddingswerk op den Sonnblick. WEENEN, 22 Maart. Volgens heden morgen ontvangen berichten uit Salzburg heeft de lawine in het Sonnblik-gebied, waar- by dertien personen om het leven zyn gekomen, gistermorgen tegen elf uurplaats gehad. De zeventien toeristen konden ten gevolge van den fönstorm, waardoor de sneeuw op gejaagd werd, den afgrond, waarin zy gestort zyn, niet zien. Toen zy nabij den afgrond waren, hebben zy een bespreking gehouden en zyn biyven staan. Hierdoor is zeer waar- schyniy k de lawine losgekomen, die over een breedte van ongeveer twintig meter dertien van de zeven toeristen mee in de diepte sleurde. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp begaf zich een aantal berggidsen uit Kolm-Sauburn op onderzoek uit. Ondanks den fön- en sneeuwstorm, werkten zij zich vfifhonderd meter naar beneden. Zij vonden evenwel niets anders dan stukken gebroken ski's en uitrustingstukken. Van de veronge lukten zelf was echter geen spoor te ontdek ken. Urenlang zochten de gidsen met levens gevaar in de sneeuw, doch tot den avond bleef hun onderzoek zonder resultaat. Alle reddings-expedities, die uitgezonden werden, zijn laat in den nacht totaal uitgeput en zonder eenig resultaat teruggekeerd. Het reddingswerk is heden voortgezet, doch er bestaat weinig hoop, dat de verongelukten levend zullen worden gevonden. Bij het voortgezette onderzoek naar de slachtoffers van de lawine-ramp is het heden morgen 11 uur gelukt vyf slachtoffers uit de sneeuw te graven en naar Kolm Saidburn over te brenben. Successievelqk werden nog zeven ïyken geborgen, doch één persoon wordt nog vermist. De slachtoffers werden gevonden doordat een hand van een van hen boven de sneeuw uitstak. Op deze plaats begonnen de expedi ties hedenmorgen te graven en na twee uur waren de twaalf slachtoffers gevonden. Zij lagen achter elkaar. De meeste slachtoffers schenen gestikt te zyn. Op den Sonnblick heerscht heden bij een koude van 11 graden een Westzuidwestelijke storm. TWEE MOEDERS VOOR ÉÉN KIND. Opofferende tiisschenkomst van een wettige vrouw. Te Coulonges-sur-1' Autize in het Fransche dep. Deux-Sèvres, heeft zich een kwestie voor gedaan, die van de rechtbank te Niort weldra een Salomo's oordeel zal vergen. Wellicht zal zulk een vonnis, naar men hoopt, de gestreng heid der wet temperen. In genoemd dorp had een gehuwd landbou wer een geliefde. Toen hun relaties gevolgen zouden hebben, wendden beiden zich tot de wettige vrouw en legden haar de zaak voor. Deze vrouw verklaarde edelmoedig, het kind van schande te zullen redden en het als haar eigen kind te zullen doen doorgaan. Zij simu leerde toen z wangerschap, begaf zich met haar rivale naar Niort, leende haar heur trouwring en papieren, en toen de jonge vrouw er be vallen was, kon de man zonder moeite het kind als wettig laten inschryven. i Het gebeurde vormt een zeer ernstig ver grijp: verduistering van staat na geveinsde zwangerschap, en nog verergerd door het on derhouden van een andere vrouw in de echte- woning. De Fransche bladen dringen echter op een milde rechtspraak tegenover de twee moeders en haar gemeenschappely k kind aan, „zonder dat een precedent geschapen worde", doch uitsluitend met het oog op het feit, dat hier op edele wyze een geheel-ander strafbaar ingrijpen is voorkomen by de ge boorte van een kind een kind waarvan Frankrijk er zoovele noodig heeft. f MUNUAXe§F£ LANGS EEN OMWEG ER IN GELOOPEN. De valsche dollarbiljetten van den Turk. De Turksche bakker Ibrahim Moestafa Bey, die onlangs te Warschau arriveerde, wilde daar een bakkery openen. Hij ging op zoek naar een geschikt perceel en nam daarvoor een bemiddelaar in den arm, die hem voor 20 dollar zou helpen. De bemiddelaar nam het geld mee en liet niets meer van zich hooren. Maar dicht bij de Duitsche grens werden zyn dollarbiljetten als valsche her kend. De man werd gearresteerd, maar door dit gebeurde interesseerde de politie zich nu ook voor Ibrahim en zyn dollarbiljetten. Bij een huiszoeking vond men nog 1200 van zulke biljetten. Thans heeft men den Turk gearresteerd, ofschoon hij zich er op beroept, de biljetten aan de beurs te Boekarest te hebben gekocht. LINDBERGH DE „GROOTSTE MAN VAN DE WERELD". Mussolini op de tweede plaats. LONDEN, 26 Maart. De studenten van de Yale universiteit in de Yer. Staten, heb ben bij een stemming over de vraag, wien zij den grootsten man van de wereld ach ten, den eerepalm toegekend aan kolonel Lindbergh, den held van den vliegtocht New York—Parijs. De Amerikaan kreeg 113 stem men. Mussolini was een „gevaariy ke tweede" met 107 stemmen. DOODELIJK MOTORONGEVAL TE GELEEN. In volle vaart tegen een boom gereden SITTARD, 26 Maart. - De 24-jarige onge huwde heer Cremers van Sittard kwam gis termiddag ongeveer 12 uur van Maastricht. In Geleen-Krawinkel is hij met zyn motor in volle vaart by het uitwijken voor een auto bus tegen de boomen gereden. Hij werd zwaar gewond in een naburig huis binnengedragen, waar spoedig geneeskundige en geestelijke hulp aanwezig was. De dood trad kort daarna in. LIEBERMANN OOK IN DUITSCHLAND GEZOCHT. BERLIJN, 24 Maart. - Er wordt thans ook in Duitschland jacht gemaakt op den „bankier" Liebermann, die by het faillisse ment der Veendammer Hypotheekbank be trokken is. De hoofdcommissaris van politie te Beriyn publiceert een oproep, waarin wordt gezegd, dat Liebermann drie millioen gulden heeft verduisterd, om welke reden hy wordt gezocht. Hoewel hy te Riga verbiyf houdt, zou hy geregeld door Duitschland naar andere staten reizen. NIET GEWOND, MAAR DOOR DEN SCHRIK GESTORVEN. Aanryding te Heer Hugo waard. HOORN, 26 Maart. Heden is te Heer- Hugowaard zekere Verver, die tegen de voor schriften in, uit een stilstaande autobus door den achteruitgang stapte, aangereden door een passeerende bus uit Winkel. De man werd zelf niet overreden, alleen zijn klompen. Doch ver moedelijk is hij door den schrik achterover geslagen, en bewusteloos neergevallen. Spoe dig was hy overleden. V. was ongeveer vyftig jaar oud. EEN NIEUWE OCEAANVLUCHT. Wolff meldt uit Beriyn i De D. 1167, het vroegere vliegtuig Bremen, is gistermorgen van het vliegveld Tempelhof vertrokken. De inzittenden zijn Huehnefeld, Koehl en Spindler. Het plan is om naar Amerika te vliegen. Nader wordt gemeld: Het Duitsche Junkers-vliegtuig Bremen is gistermiddag op het Baldonel-vliegterrein by Dublin aangekomen. De bemanning bestaande uit bestuurder, mecanicien en één passagier, deelde mee, dat zy zoodra het weer gunstig is, den tocht naar Philadelphia zal beproeven. Een brutale inbraak in een bank te Berlijn. De daders ontkomen. Man meldt uit Beriyn: Een brutale inbraak, gevolgd door een spannende jacht op de dieven, is Zaterdag nacht gepleegd in een filiaal van de Dresd- nerbank, gelegen vlak over de Kaiser Wife helm Gedachtniskirche op het drukste punt van het Berlijnsche Westen. De bende, die reeds sedert eenige nachten de voorbereidin gen had getroffen, was er in geslaagd door de kelders van het huis, waarin de bank gevestigd is, in de safe-inrichting door te dringen. Hier poogden zy de brandkasten open te breken met behulp van een mee gebracht zuurstofapparaat. Door een onhan dige beweging met het toestel geraakte ech ter een kist met chequeboekjesin brand. Op dit oogenblik kwam een in het gebouw wonend advocaat, een lid van den Pruisi- schen Landdag, thuis. Hy bemerkte, dat er iets niet in den haak was en waarschuwde den portier van db bank. De zoon van een in het huis wonend koopman had intusschen, vermoedend dat er brand in de kelders was uitgebroken, zich terstond naar beneden be geven. Tot zyn verbazing stond de toegangs deur tot de kelders open en door de deur zag hy de schaduw van mannen. De zoon haastte zich weder naar boven en waar schuwde de politie. Toen de agenten kwamen waren de inbrekers verdwenen en was de kelderdeur weer dicht. Wel konden de agen ten constateeren dat de dieven eerst met valsche sleutels waren binnengedrongen in een wijnkelder en daar een gat in den muur hadden gemaakt, waardoor zy zich toegang tot de bank hadden kunnen verschaffen. De inbrekers hadden enkele nachten het ge boorde gat weder op handige wijze gecamou fleerd. Ze hadden hun werktuigen klaarbiy- kelyk geleideiyk medegebracht en met de mogelijkheid van brand bij de behandeling van het zuurstofapparaat gerekend, want men vond ter plaatse een door de mannen mee gebracht minimax-bluschapparaat. Ze had den echter niet vermoed, dat de rook die door den brand van de chèqueboekjes was ont staan, ook in het huis doordrong. Na hun ontdekking gingen de inbrekers er snel van door, zonder een van de in de safe staande aan de bank toevertrouwde koffers met kost baarheden, mede te nemen. Daar ze het gebouw onmogelijk hadden kunnen verlaten, doorzocht de poiitie nu het heele huizenblok, dat bovendien omsingeld werd. Spoedig bemerkten de agenten, dat twee mannen van de zolders van het gebouw op het dak kwamen. Met de revolvers in de hand begonnen zij de vervolging, 't geen ondanks het nachtelijk uur in de levendige Tauentzienstrasse bemerkt werd, zoodat wel dra een groote menigte met spanning de jacht volgde. De agenten konden van hun revolvers geen gebruik maken, doordat de inbrekers zich achter schoorsteenen verbor gen hieldenzy besloten daarom te wachten tot het aanbreken van den dag voor zij tot den aanval overgingen, 's Ochtends warende inbrekers echter spoorloos verdwenen. Uit het onderzoek is nog gebleken dat de inbrekers zeer voorzichtig te werk zijn ge gaan. Nergens werden vingerafdrukken ge vonden over hun schoenen hadden ze dikke sokken aangetrokken, die in den kelder lagen. ERNSTIGE EXPLOSIE TE LEIDEN VOORKOMEN. LEIDEN, 26 Maart. Gistermiddag ont staken eenige knapen op een terrein aan den Morschsingel alhier, waar de Petroleum Com pany „Texaco" haar opslagplaats van benzine en petroleum heeft gevestigd, een stroovuur. De vlammen sloegen spoedig hoog op, en het brandend papier en [stroo werden door den wind naar de benzineopslagplaats gevoerd. De brandweer was spoedig op de plaats waar het gevaar dreigde, en hield de om geving langer dan een half uur onder wa ter, ten einde te verhinderen dat het vuur in aanraking zou komen met benzinedam pen. Dit mocht haar door harde inspanning gelukken.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3