BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten 2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 28 MAART 1928. ONZE E] en een weinig opgehoopt en de plant staat, Het planten van waterplanten is veel een voudiger dan het planten van landplanten daar ae wortels van waterplanten meer die nen als hecht- dan als voedingsworteltjes. Al deze werkzaamheden kunnen we met onze handen doen en het gewurm met planten- knypers en dergelijke maakt het noodeloos moeilyk en omslachting. De grootste moei lijkheid by het beplanten van een aquarium is een juiste rangschikking, opdat een smaak vol geheel wordt verkregen. Een dergelyke indeeling is in het algemeen wel aan te geven, doch by het toepassen, moet ieder geval op zich zelf worden beoordeeld. Het is eenvoudig een kwestie van smaak en de een verkrijgt met zeer eenvoudige middelen veel meer dan een ander, die er zelfs veel geld aan uitgeeft. Aan de voorzijde en in het midden wordt een tamelijke ruimte opengelaten, welke tevens dienst doet als voederplaats. Al die prutsdingen en drijvende zwaantjes zijn hier uit den booze, daar ze hierin niet passen Onze planten en dieren vormen de meest schitterende stoffage, terwijl in een middel matig of grooter aquarium een rotspartij een uitstekend effect kan geven. Met een paar keien laat zich een aardig hol opstellen, waarin verschillende onzer waterbewoners een geliefkoosde schuilplaats vinden. Groote rotspartyen kunnen worden beplant, waar voor zich vooral het parelend vedel-kruid zich uitstekend leent. Waterplanten, welke gedeel telik boven het waterspiegel groeien, zijn in het algemeen ongeschikt voor aquarium- planten. Het aquarium moet een zoodanige plaats in de kamer hebben, dat de planten wel vol doende licht hebben, doch zonlicht moet zooveel mogelijk worden vermeden. De zonne stralen zouden ons de algen op den hais halen en dan is het met de verder groei onzer planten gedaan en is tevens alle dooezichtig- heid van het aquarium verloren. In een kweekaquarium is de groene alg uitstekend op zijn plaats, daar dit voor de jonge pas geboren vischjes van veel belang. Deze vinden hierin alles wat ze noodig hebben. Te eeniger tijd zullen we hierop wel eens terugkomen KOEIENDIËF3TAL OPGEHELDERD. De dader te Best (N.-Br) aangehouden. EINDHOVEN, 24 Maart. In de maand October van het vorige jaar werden op bru tale wijze vier koeien ontvreemd, die in een weide liepen van den landbouwer Scheepers te Soeterbeek onder deze gemeente. Onmiddellyk stelde de gemeentepolitie een uitgebreid onderzoek in tot zelfs buiten de grenzen des lands. Nergens heeft men eenig spoor van diefstal kunnen ontdekken. In- tusschen is .de recherche in deze zaak steeds werkzaam gebleven. Zoo kwam haar ter oore. dat op de nederzetting „De Ploeg" te Best, nabij deze gemeente, waar men aanvankeiyk slechts één koe bezat, plotseling verschillen de koeien ronddoolden. Niemand wist waar deze beesten vandaan gekomen waren. Dit was de aanleiding, dat de Justitie heden middag een inval deed op de terreinen van „De Ploeg", welke inval geschiedde door den officier van Justitie te's-Hertogenbosch met den rechter-commissaris en den griffiier, den commissaris van politie te Eindhoven en den districtscommandant der Koninkiyke Marechaussee. Een groot aantal politieagenten was aan wezig om het terrein af te zetten. In een schuur, staande achter op het terrein werden inderdaad drie koeien aangetroffen, die door den eigenaar direct als de zyne herkend werden. Zy waren geschoren geweest, doch door den eigenaar toch nog gemakkelyk te herkennen. Buiten liep nog een paard, dat ongeveer 2\ jaar geleden, te Nuenen ont vreemd bleek te zyn. De koeien, zoowel als het paard, zyn in beslag genomen. Als verdacht van deze diefstallen is aan gehouden zekere A. M., verblyf houdend op „De Ploeg". Meisje op 't geldkantoor beroofd. Op het geldkantoor verscheen een meisje voor een zaak te Amsterdam om aan de loketten van den ryks-Girodienst geld te innen. Zij kreeg een bedrag van ongeveer 50 en ging hiermede weg, toen plotseling een man haar aanviel, haar een duw gaf en haar het taschje, waarin het geld was, uit de handen rukte. Het meisje riep om hulp, doch de dader was reeds het gebouw uitge sneld en spoedig in de menigte verdwenen. De politie tracht den booswicht op te sporen. SLACHTOFFERS VAN 'N OPLICHTER. Bedrogen zandschippers. Een paar zandschippers te Amsterdam zijn het slachtoffer geworden van een oplichter. Zij kregen bezoek van een jongen man, die zeide, dat hy vertegenwoordiger was van een ballastmaatschappy, die gebruik maakte van particuliere zandschepen om daarmede haar ballast te vervoeren. Namens die maatschap pij bood hy hun een loon van ƒ80 per week aan. De schippers vonden dit erg aanlokkeiyk en hadden er ooren naar. Hierop verklaarde de man, dat er dan een contract geteekend moest worden en dat 25 vooruit gestort moest worden. Dit deden de zandschippers, die daarna niets meer van den man hoorden. Zij hebben aangifte gedaan aan het bureau Overtoom. MEISJE DOOR DE TRAM AANGEREDEN. Ongeval met doodelyken afloop te Den Haag. 's-GRAVENHAGE, 24 Maart. - Heden avond heeft op het Bezuidenhout, naby Overbosch, een ernstig ongeval met doode- lyken afloop plaats gehad. Omstreeks kwart voor acht fietste daar de 18-jarige dienst bode M., wonende aan den Zuidoostbuiten singel, en in betrekking by een familie op het Bezuidenhout, die van haar dienst kwam Zij wilde uitwyken voor de tramdaar deze echter op een ander spoor reed dan zij dacht, kwam zij op de verkeerde rails terecht, met het gevolg, dat zij werd aangereden. De aanrijding was van zeer ernstigen aard, en het slachtoffer is vermoedelijk vrijwel onmiddellyk ten gevolge daarvan overleden. Een dokter van den geneeskundigen dienst moest den dood constateeren. Het stoffeiyk overschot is door den G. G. D. naar hot ge meentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd. ALLES WAS IN SCÈNE GEZET. Bekentenis van den kantoorbediende. ROTTERDAM, 24 Maart. In verband met de berooving van den kantoorbediende De J. van een bedrag van f 25.000 is thans nog aangehouden de 29?jarige los-werkman Arie Keen broer van den reeds in zaak aangehouden Janus K. De kantoor bediende beeft thans een volledige bekentenis afgelegd en verklaard, dat de geheele beroo ving in scène was gezet. Reeds op de Groote Markt had hij zijn tasch aan Janus K. afgegeven. VOOR DREIGEMENTEN BEZWEKEN. ROTTERDAM, 24 Maart. De mysterieuze berooving van den kantoorbediende H.A. de Jong, welke de vorige week in de Schrfln- werkerssteeg gepleegd is, is thans zooals wij reeds meldden volkomen opgehelderd. De kantoorbediende heeft een volledige bekentenis afgelegd. De geheele berooving is gefingeerd en was te voren in scène gezet. Reeds maandenlang had de tweede ver dachte in deze zaak, Janus K., die, zoo men weet, in zijn woning aan de Weste Wagen straat was gearresteerd, getracht, den kan toorbediende over te halen. Deze durfde aanvankelijk niet, waarop K. hem ging dreigen. Zoo dreigde hij den jongen er mede, om diens patroon over zyn gedrag te zullen waarschuwen. Toen de kantoor bediende de vorige week Zaterdagochtend met zijn 25.000 uit het bankgebouw aan den Coolsingel kwam en toen Janus K. weer ontmoette, begon deze opnieuw met zijn bedreigingen, en ten slotte stemde de jongen er in toe, de berooving te fingeeren. Nadat zij samen in het postkantoor waren geweest, ontmoette men in de St. Laurens- straat een broer van Janus K., Arie genaamd. Met zyn drieën begaven zy zich vervolgens naar de Groote Markt, en in een urinoir gaf de jongen zijn tasch van bruin imitatie kroko- dillenleder, waarin zich de ƒ25 000 bevonden, aan Janus over. In ruil daarvoor kreeg hij een leege zwarte tasch. Janus maakte zich met het geld snel uit de voeten en te zamen met Arie begaf de jongen zich naar de Scbryn- werkerssteeg, waar in de gang van pand No. 19 de comedie van de berooving verder werd gespeeld. De politie van het bureau Paauwensteeg, die het onderzoek in deze zaak voortreffeiyk beeft geleid, wist, zoo men weet, al spoedig Janus K. en diens zuster Marie te arresteeren. Arie K. bleek echter onvindbaar. Men ver moedde, dat de man zich in andere kleeren had gestoken en Vrydag deed men een inval in zijn woning aan de Jufferstraat, en daar trof men de kleeren, die hy tydens de be rooving had gedragen. Arie werd dienzelfden dag gearresteerd en naar het bureau Paauwensteeg overgebracht, waar men hem de gevonden kleeren aantrok. Een viertal getuigen hebben in hem den man herkend, die de berooving in de Schrijn wer kerssteeg pleegde. By zyn verhoor fantaseerde hy een soort alibi, doch bij onderzoek is dit niet steekhoudend gebleken. De verdachte Janus K. blrjft nog steeds alle schuld ontkennen en hy tracht zelfs die schuld op anderen af te wentelen. Men vermoedt dat hy het geld op een veilige plaats heeft ge borgen, terwyl hy ook de bruine actentasch waarschynlijk heeft verstopt. De politie van het bureau Paauwensteeg verzoekt hen, die inlichtingen betreffende deze tasch kunnen geven, zich te melden aan het bureau. Heden morgen is Janus K. naar het huis van Be- wariDg overgebracht. Zyn broeder zal hem daarheen Maandag volgen. De zuster, Marie K., is op vrfle voeten gesteld. Droevig ongeluk op de Weteringschans. Zondagavond om halfacht is op de Wete ringschans een ernstig ongeluk gebeurd. Een tienjarig meisje is spelenderwijs onder een motorwagen van lijn 6 gekomen. Het kind was onmiddellyk dood. Den bestuurder treft geen schuld. Nader vernemen wij, dat het slachtoffer, Rika Gebhart, wonende in de Vechtstraat, in gezelschap van twee vriendinnetjes was. Het meisje wilde de straat oversteken en struikelde op de rails, juist op het oogenblik, dat de motorwagen in snelle vaart naderde. Het kind werd erg verminkt van onder de tram gehaald. Deze moest worden opgevyzeld. Naar wy vernemen is op verzoek van de Vereeniging „Goedereede en Overflakkee's Belang" door de Rotterdamsche Tramweg- Maatschappy besloten ook dit jaar een vroeg dienst te laten loopen vanaf Ouddorp, ge durende de maanden Juni t/m September. Wanneer de vereischte vergunning door h.h. Ged. Staten van Z.-H. zal worden ver leend, zal gedurende genoemd tydvak op den dienst van 7 uur 's morgens een autobusdienet worden ingelegd Ooltgensplaat—Middelhar- nis-haven. MIDDELHARNIS. De inwy'ding van het nieuwe kerkgebouw der Geref. Gemeente aan de Cbristiaan de Vrieslaan zal plaats hebben op Dinsdag 8 April door ds. Kersten uit Rotterdam. Zondag 25 Maart nam ds. A. M. den Oudsten afscheid van deNed.Herv. gemeente, na alhier 4 jaren te hebben vertoefd. Zyn eerw. had tot tekst gekozen 2 Cor. 18 13. Aan het eind van zijn rede werd hij toe gesproken namens den kerkeraad door den consulent ds. Van Ameide uit Sommelsdyk en daarna door ds. Bax uit Oude Ton ge. Ten slotte werd den scheidenden leeraar toegezongen Psalm 1214. Het gebouw was stampvol. By Burg. en Weth. is verzoek inge komen van mej. F. F. Roodenburg uit Som melsdyk om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein in de bovenver dieping van het perceel pi. gem. O 9. Onze vroegere dorpsgenoote Mej. O. Hansen, is benoemd tot onderwyzeres by het M.U.L.Ó. in Ned. Oost Indië. Wij geven onze lezers hierby een over zicht van een 33-tal predikanten die de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis vanaf het jaar 1575 gediend hebben. 1575—1582, Aico of Aiax Westerwolt. 1585—1587, Fransiscus Borluyt. 1587 1592, Arnoldus Arnoldi Hovens. 1593 1599, Balthasar van Doorn. 1601 1603, Gersonius Panelius. 1604—1606, Johannes van Heukelen. 1606—1608, Pieter Zeegers. 1609-1611, Fabius van Gelink of Collink [Huisen. 1612 1619, Jacobus Carpentarius. 1619—1620, Cornelus Haimannus. 1620—1663, Jacobus Ridderus. 1663—1718, Nicolaas Magerus. 1719 1720, Kasparus Fhilippus Duyts. 1721 1727, Henricus Gerardus Probsting. 1728 1738, Martinus Akkersdijk. 1738—1741, Wilhelmus van IJssum. 1742—1743, Wynandus van Winterswyk. 1744—1748, Johannes van den Bosch. 1749 1757, Joannes Siyp. 1757 1792, Michaël Verwal Hannot. 1792—1821, Lucas Slotemaker. 1821 1829, Hermanus JohannesSchippers. 1825 1828, Christiaan Gerrit Montyn. 1829- 1870, Isaac Hooykaas. 1830—1871, Benjamin Boers. 1872—1875, Paulus Romein. 1876 1878, Jan Hendrik Antink. 1879—1884, Willem van Dam. 1884-1899, K. G. F. W. Ham. 1900—1915, Johannes Gerardus Bruining, 1916-1918, A. F. P. Pop. 1919-1921, G. Alers. 1924-1928, A. M. den Oudsten. Naar wy vernemen kan geen beroep meer worden uitgebracht, aleer men voldaan heeft aan de opdracht van de Raad van Beheer. Centrale Veiling te Middelharnis Veiling van Vrijdag 23 Maart 1928. Spruiten 22,50 per 100 k.g. SpiDazie 25,- tot 26,80 per 100 k.g. Poters 3,40 tot 4,40 per 100 k.g. Stekuien 3,10 tot 3,50 per 100 k.g. Kleiperen 25,— tot 25,80 per 100 k.g. Sinaasappelen ƒ2,81 tot 4,57 per 100 stuks. Roode kool ƒ16,- tot ƒ20,- per 100 st. Kaas 0,35 tot 0,55 per pond. Boter 0,90 tot 1,08 per pond. SOMMELSDIJK. Onze vroegere dorpsge noot M. Peekstok Mz. slaagde te Naaldwyk aan de Rykstuinbouw-winterschool voor het diploma, met zeer veel lof. Vergunning is verleend aan de heeren G. P. Mast, A. de Keyzer en D. v. d. Bij tot het bouwen van twee woningen aan de Tuin straat. Aan Adr. Troost is verlof verleend tot den verkoop van alcoholhoudende dranken, andere dan sterken drank. Sport. Flakkee 2 speelde Zondag j.l. te Rotterdam tegen Siod 4 en won met 8—1. Flakkee 2 maakt praGhtig kans op kampioen- schap. DIRKSLAND. De Wflkzuster Mej. van Hyzelendoorn heeft per 1 Mei ontslag aan gevraagd. De zoon van den landbouwer H. A. wilde eenige kinderen, die op een z.gn. wielslee meereden, daarvan verwijderen en liet daardoor de teugel van het paard los. Natuuriyk ging dat aan den haal en rende in een woeste vaart door het dorp zonder eenig onheil aan te richten. Paard en wagen kwamen behouden op de werf der boerde- ry aan. Verslag Algemeene vergadering van de Coöp. Boerenleenbank „Dirksland" gevestigd te Dirksland op 24 Maart j.l. De Coöp. Boerenleenbank „Dirksland"ge vestigd te Dirksland hield j.l. Zaterdag in Hotel Van den Doel hare jaarlyksche alge meene vergadering. Na opening door den Voorzitter bleek dat 85 leden tegenwoordig waren. Uit de rekening over 1927 bleek, dat aan spaargelden werd ontvangen 315226,50 en terugbetaald 205313,72. Aan voorschotten werd uitgegeven ƒ24100 en terugbetaald 23777,05. In loopende reke ning werd totaal van de leden ontvangen 189183,40 en uitgegeven 224533,40. De rekening sloot in ontvang en uitgaaf met ƒ667539,09. De winst bedroeg J 1654,46. BALANS. Actief of Vorderingen. Inhoud kas 31 December 1927 Uitstaande voorschotten Te goed in loopende rekening Van de leden Van de Centrale Bank Vast deposito Centrale Bank Aandeelen Centrale Bank Nog te vorderen rente Totaal 16380,20 117796,r 92740, 324561,1 20000,- 60,- 736,10 571274,90 523998,73 32000, 13621,71 1654,46 571274,90 of Schulden: De saldo's der Spaargelden Aan de Leden in Loopende Rekening Reservefonds. Winst 1927 Totaal De rente bleef ongewyzigd. Het aftredend bestuurslid J. van Kempen en het aftredend lid van den Raad van Toe zicht Jac. Bosschieter werden beiden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Als plaatsvervangende bestuurleden wer den herkozen Adr. v. d. Sluys en C. Kardux. Het ledental steeg van 285 tot 315. Aan het slot hield de voorzitter, de heer Jb. Buth, een causerie over de toestand der landbouw in Noord-Amerika gesteund op eigen waarneming. Hy prees den Holland- schen boer gelukkig dat deze door allerlei organisatie's in staat wordt gesteld zyn be drijf goed te beheeren en vooral de waar borg heeft dat het gekochte, noodig voor 'tbedryf, in alle opzichten aan de eischen voldoet. In Amerika is dat anders want door geen enkele organisatie wordt daar de Boer gesteund. Zoo is o.a. het kunstmest twee en een half maal zoo duur als in Hol land zonder dan nog de waarborg te hebben dat hy krijgt wat hy gekocht heeft. HERKINGEN. De rekeniüg over 1927 en begrooting over 1928 der polder St. Elisabeth ligt voor een ieder by den secretaris ter inzage. De catechisaties in de Herv. kerk zijn deze week voor dit seizoen geëindigd. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 4 dagen geviscbt en gemiddeld per dag en per vaartuig 60 k.g. by de pelleryen aangebracht. De vorige week werden van hier ver scheept, 150 H.L. aardappelen. Donderdag 22 Maart, werd in de openb. school ouderavond gehouden. Ondanks de vele ziekte gevallen, was het schoollokaal vrij goed bezet. Na opening door den Voorzitter, kreeg de heer Touw het woord, die een zangles aan de hoogste klas zou geven. Na het zingen van het Oude Wilhelmus, werd voor ieder der leerlingen een regel noten op het bord geschreven, die de aan- geweze op zicht had te zingen. Deze les viel zeer in den smaak en het moet gezegd wor den, dat de jongens en meisjes zich uitste ken van deze taak kweten. Daarna werden nog een paar liederen gezongen, waarmee dit nummer afgehandeld was. Nu kwam de verkiezing van 2 bestuurs leden. Met groote meerderheid van stemmen werden gekozen de Heeren J. A. Charbon en Z. v. d. Velde, die hun benoeming aan namen. In de pauze werden de handwerken bezichtigd, wat natuuriyk voor de vrouwen een groote aantrekkelijkheid was. Na de pauze kregen we een praatje over opvoeding door den heer Touw. Met veel aandacht werd deze voordracht gevolgd en een dankbaar applaus bewees, dat men het gebodene op prijs stelde. Vervolgens werden door de heeren Im merzeel en Giljamse enkele voordrachten voorgedragen, die zeer in den smaak vielen Door Voorzitter en den heer Touw werd daarna toegesproken mej. de Koe, onder wyzeres aan de school, die tegen 1 Mei a s. ontslag heeft gevraagd en zich metterwoon in Haarlem zal vestigen. Beiden stelden in 't licht wat mej. de Koe gedurende de 30 jaren, dat ze aan de school is verbonden ge weest, voor de leerlingen heeft gedaan en is geweest. Daarna wordt deze gezellige avond ge sloten. GOEDEREEDE. De afgeloopen week heb ben de garnalenvisschers van 50—60 k.g. garnalen per week en per schuit gevangen. Bij A. Lokker ontstond een begin van schoorsteenbrand welke spoedig door behulp van buren werd gebluscht. OUDDORP. Burgemeester en Wethouders maken bekend aan ouders of verzorgers die hun kinderen met 1 Mei a.s. op de Openbare School weuschen te doen, zich hiervoor tus schen 2 en 5 April by het Hoofd der School den heer C. Tiggelman kunnen aanmelden. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week van 80 200 K.G. garnalen per week en per schuit gevangen. In de weer- visscherflen werden 6 zalmen gevangen. Mej. v. d. Voorde, onderwijzeres aan de Bijz. School alhier, is in geiyke betrekking benoemd te Bolnes. Voor de op te richten vereeniging Steun by Ziekenhuisverpleging hebben ruim 1300 leden ziGh opgegeven. NIEUWE TONGE. Mej. K. E Waling, al hier, is aangesteld tot leerling-telefoniste op het Telefoonkantoor te Middelharnis. J.l. Zondag aan nagiften in de Ned. Herv. Kerk voor den bidstond voor het ge was nog ontvangen 95,—. J.l. week in deze gemeente vervoerd: 2600 balen peen. De uienvoorraad is uit geput. Ds. Den Oudsten, welke j.l. Zondag morgen wegens zyn aanstaand vertrek naar Elburg voor het laatst voor deze gemeente optrad, werd door diaken v. d. Broek toe gesproken, op wiens verzoek de gemeente hem Psalm 121 vers 4 toezong. OUDE TONGE. Mej. J. Brands had het ongeluk haar voet zoodanig met kokend water te verbranden, dat zy eenige dagen geen werk zal kunnen verrichten. Alhier is met de lading van een schip stroo voor het eerst gebruik gemaakt van een machinale stroopers. Daar dit nog een nieuwtje is trok het veel bekyks. Aan Mej. Wed. D. van Nieuwenhuyzen is vergunning verleend tot het plaatsen van een nieuw winkelraam in het perceel Kerk- ring 38 en aan J. Les tot het bouwen van een schuurtje achter zyn woning B 56. OOLTGENSPLAAT. De zoon van den heer L. Dorsman Jzn., had het ongeluk op de timmerwerkplaats van zijn broer met een beitel een stuk van zijn linker wijsvinger af te steken. Dr. Kramer heeft hem medische hulp verleend. B. en W. hebben het vervoeren van 155 M3 zand, van de mestkaai naar den te dempen kerkgracht, gegund aan den laagsten inschryver B. van Veen voor 54.95. Door den ryks ambtenaar H. Kruik en den gemeenteveldwachter L. Jordaan is tegen een groot aantal personen proces-verbaal opgemaakt, wegens het niet in bezit zyn van een rywielbelastingmerk. Ook tegen eenigen die met een kosteloos uitgereikt merk van een ander reden. Blykens Staatsblad no. 45 is het Fort Prins Frederik alhier als vestingwerk opge heven. De beperkende bepalingen der Krin- genwet zullen voortaan, daardoor, geen be letsel voor den woningbouw meer kunnen zijn. De rekening en verantwoording der Ned. Herv. Kerk over 1927 ligt voor een ieder ter inzage in de consistorie tot 2 April a.s. DEN BOMMEL. De vorige week werden van hier vervoerd 400 H L. aardappelen, 250 H L. peen en 200 H.L. uien. VEILINGSBKRICHT van Vrydag 23 Maart 1928 der Coöp. Tuinbouw- en Veilings vereeniging „Oostvoorne". Kropsla 2,60 tot 8,30 per 100 krop. Radys 4,30 tot 9,10 per 100 bos. Prei 7,20 tot 8,80 per 100 bos. Spinazie 0,03 tot 0,28 per k.g. Aardappelen 7,30 tot 9,80 per 100 k.g. Witlof 0,20 tot 0,25 per k.g. Tafelappelen 0,11 tot 0,29 per k.g. Rhabarber ƒ6,- per 100 bos. Kipeieren netto 5,10 tot 5,40 per 100 st. Eendeieren 4,90 per 100 stuks. Aanvoer 35127 stuks. OOSTVOORNB. Het vermenigvuldigings- cijfer voor de gemeenteiyke inkomstenbe lasting, belastingjaar 1928/1929 is vastgesteld op 1,35 (vorig jaar 1,65). SOMMELSDIJK. Geboreni Herardus, Simon, z. v. Arie Droo- ger en Cornelia Hendrika van der Heyden, Overleden: Francina van der Mast, 77 j., echtgenoote van Adrianus van Vliet; Levie Hoogstraal, 39 j. wonende te Amsterdam, z, v. Frederik Hoogstraal en Engelina Wolf. NIEUWE TONGE. Ondertrouwdi Teunis Cornelis Bydevaate, j.m. 22 j. en Aagje Felsbourg, j.d. 21 j. -OOLTGENSPLAAT. GeborenFranciscus, z. v. Johannis van de Klundert en Maria Wagemans; Arentje, d. v. Leendert Andries van Dam en Cornelia Hufler; Adrianus Petrus, z. v. Cornelis Adrianus Braber en Cornelia van Dravik. BRIELLE, van 16—22 Maart. Geboren: Geerard Tbiodiscus, z. v. H. P, Schaap en C. J. A. Keiler. Overleden: Johan Bos, 89 j. echtgen. van L. de Goede. Faillissementen, (Opgegeven door Van der Graaf Co., afd. handelsinformatiën). Uitgesproken Rotterdam, 23 Maart. A. L. Hobbel, win kelier te Middelharnis. Cur.: mr. H. M. A. C. Feykes te Sommelsdijk. Rechter-comm.: mr. D. M. Paré. ONMENSCHELIJK LEEDVERMAAK. 'tWas oorlog. Als een keverzwerm Streek 't zegepralend heer Op 't weerloos dorpje neer. Wat roof baar was, werd weggehaald, De boer met stok en zweep betaald, En om de pret compleet te maken Stak men den brand in alle daken. Waarheen? Waarheen? Naar 'fc open veld, Aan kou en hitte blootgesteld, Geen brood, geen toevlucht, geen erbarmen, Och, armen! Een vogel zag 't aak'Iig schouwspel aan, Maar was volstrekt niet aangedaan. „Dat is nu, zooals 't behoort", Klonk ruw en bits zyn schamper woord. „Zóó hebben ze ook mijn nest verstrooid, „Myn mooie eitjes stuk gegooid, „Alleen maar uit baldadigheid. „Moog 't al den lummels zoo vergaan, „Die daaraan hebben meegedaan!" Eetbare vogelnestjes. Op Java's rotsachtige Zuidkust, vooral in de residentiën Bengalen en Djokjakarta, worden de talrijke holen en grotten bewoond door de merkwaardige klipzwaluwen of salan- ganen, welker eetbare nestjes met levens gevaar worden verzameld en verhandeld naar China. De nestjes worden gemaakt uit een gelei-achtige zelfstandigheid, in den krop der vogels afgescheiden, en ze zyn doorschynend. Alleen de Chineezen koopen en eten de vogelnestjes; zy betalen ze met 50 cent a een gulden per stuk. De vogelnestklippen zyn het eigendom van den staat en de jaar lyksche verpachting er van, brengt een aar dige som in de gouvernementskas. Het toezicht over alle klippen berust bij een opziener, die door een inlandsch ambte naar wordt terzyde gestaan en die voor den pluk of de inzameling verantwoordelijk is. Zyn de rotanladders tot het afklimmen naar de grot gespannen, dan moet de opziener blyven tot de laatste man weer boven is, waarna de ladders onmiddellyk worden op gehaald. De toekangs of plukkers moeten zooveel mogelijk naakt naar de grot afklim men. Zyn de ladders opgehaald, dan moet de deur van den pagger (haaf), waarmee de plaats van afklimming omheind is, gesloten en verzegeld worden. Drie maal per jaar ziet men hier de Javanen langs de rotanladders van honderden voeten lengte naar beneden klauteren, voorzien van een zak en van een speer met weerhaak. Zestig k zeventig meter daalt de Javaan en als hij tot de plaats, waar de grotten liggen, is afgedaald, laat hy de rotan, waaraan hij zich vastklemt, hevige slingeringen maken, zóó, dat hij tot den ingang van de grot ge raakt, waarin hy dan met een fikschen sprong verdwynt. Duizenden gevaren omringen hem, maar de Ratoe Loro Kidoel, de godin van Java's Zuidkust, beschermt hem, zoo ge looft hy vast. Als hy eerst aan deze geofferd heeft, durft hy alles. Hij steekt met zijn speer de pas voltooide nestjes van de wanden en bergt ze in zijn zak. Heeft hy de nestjes, die in zijn bereik zijn, geplukt, dan tracht hy zyn rotanladder weer te bereiken, maar velen komen nooit weer bovende branding der golven smoort hun noodkreten. Alleen Ratoe Loro Kidoel weet, hoe zy omkwamen zy zal voor hun toekomstig geluk zorg dragen. Deze Ratoe Loro Kidoel is een door de Javanen zeer geëerde, maar gevreesde geest. Wanneer de plukker op de klippen van Rong- kop en Karang Bolong zich gereed maakt voor het halsbrekende werk van het plukken der eetbare nestjes, dan worden de plechtig heden voor de maagdelijke vorstin van den Indischen Oceaan nooit verzuimd. Vóór het nestjespakhuis staat een pronkbed, en iederen Donderdag worden er lampen ontstoken, wierook gebrand en spijzen geofferd. Op de klippen staat een woning voor dezeekoningin, waarin zich een bed, fraai huisraad en kleeren bevinden. Alleen een priester of een hoofd mag de woning betreden; de eerste zorgt, dat alles rein is en klaar staat om de vorstin, als het haar somtyds behagen mocht uit den boezem der zee op te stijgen of haar rots holen te verlaten, te ontvangen. Onder het inzamelen der nestjes biedt men ryke offermalen aan op een mat; zy neemt daarvan de fijne, onstoffeiyke kracht en de rest wordt door haar vereerders onder de toonen van den gamelang als feestmaal gebruikt. Nijlpaard- en Krokodillen- wachter. Meerdere Afrika-reizigers hebben reeds over dezen kleinen vogel (den Krokodillen- wachter) geschreven, het kleine wezentje, dat door een vriendschapsband met den machtigen koning der Nijl is verbonden. De vogel behoedt het Nijlpaard voor de Egypti sche ratten, reinigt hem den reusachtigen muil en nooit vergrypt het Nyipaart zich aan zijn kleinen weldoener. De bedoelde vogel (Pluvianes Aegypticus) is, gerekend van den snavel tot het einde van zyn staart, 30 c.M., heeft een korte gestalte, een middel matig grooten kop en een snavel, die langer is dan de lengte van zyn kop. Zijn gevederte heeft een zandkleurige onderzijde en een zwarten bovenkant. Vleugels en staart zijn grys met een zwarte en witte teekem'ng. Hy is een voornaam bewoner van den Nyi- oever en de zandbanken van den heiligen stroom. Hij munt uit door een snelle vlucht en door een groote vaardigheid in het loopen en jagen. Zijn hoofdvoeding bestaat uit kersen, spinnen, wormen en kleine visschen. En hier zyn we genaderd tot het geheim zijner vriendschap met het Nyipaard, den machtigen dikhuid van den breeden Nyi- stroom. Deze verhouding heeft dezelfde waarde als de vriendschap tusschen spreeuw en schaap: nameiyk wederkeerig nut. De kleine vogel ontdoet het lichaam van al het ongedierte, als bloedzuigers, wormeü, die voor de groote rivierbewoners een erge plaag zyn, doch door de krokodillenwachters als een hoogst welkom hapje naar binnen ge werkt worden. Dat het zeer behendige dier zich daarby ook in den gevaarlijken muil waagt en tusschen de geweldige kakebeenen en de aan het tandvleesch hangende bloed zuigers wegpikt, stemt het monster ver moedelijk heel dankbaar, maar aan den anderen kant is het dier ook zeer moeilyk in staat om den vogel te pakken, die bij al zyn moedigheid toch steeds op zyn hoede is en zeer juist inziet, hoe weinig hij op zyn machtigen begunstiger kan vertrouwen. De buitengewone sluwheid van den vogel kan reeds daaruit biyken, dat het by na on- mogeiyk is zyn eieren of de sporen daarvan, te vinden; de listige vogel bedekt die, by ongewenschte benadering, kunstig met zand. VERKOOPINGEN Op nader te bepalen datums verkc|j a. Huizen, Tuinland, benevens 9. Bouwland, in den polder Kraa: Sommelsdijk; b. twee/derde gedeelte in diverse Hofland te Sommelsdyk in de z g| en Stoofboek, ten verzoeke van van Mejuffrouw L. M. de Graaf Notarissen P. A. van Buuren i harnis en A. B. Dam te Rotter' Op DONDERDAG 19 APRIL 192» gens 10 uur ten veizoeke van J. den Boer, aldaar. Verkoopin» Hoornvee en Landbouwgereedst Oude Tonge (Dabbe). Notaris VAN BI Vee en Paarden. ROTTERDAM, 26 Maart. Ter waren heden aangevoerd 509 vetté 240 vette kalveren, 314 schapen ren, 14004 varkens. Pry zen per k 30 34, 42$—45,49—51 ct., ossen f; 48-51 ct., stieren 36,40,43—45 ctfl 60-65, 75-80,87$-97$ct., schaf! varkens 30—31$ ct., lammeren per stuk. De aanvoer en handel van koeiel was gewoon. De pry zen bleven vr! aan die der vorige week Maandag.' prima koe ging tot 1$ cent boven! Stieren met weinig aanvoer handel en geen verandering in Vette kalveren met tamelijk gi voer sleependen bandel en pryshoi enkel puik best kalf ging nog t boven noteering. De aanvoer van schapen en lam matig en geen verandering in del Varkens wederom met tam el aanvoer, eenigszins tragen handel prijzen. Vermoedeiyk siechte aflo! Zouters werden van 28 tot 29 c verkocht. AMSTERDAM, 26 Maart. Tei waren heden aangevoerd 450 vefl waarvan de prijzen warenle kwafl 2e kwaliteit 0 80—1. 3e kw! 0.80 per k.g. slachtgewicht; 13 kalfkoeien 300—420 per stuk, 9' veren le kwal. 1 1.10, 2e kw 1.—3e kwal. 0.70—0.90 per gewicht; 366 nuchtere kalveren I schapen 34—42 per stuk; 6Cl Overz. en Geldersche le kwal. 2e kwal. 7071 ct., vette varkenH per k.g. slachtge wicht; 128 paar< 225 per stuk. Boter, Kaas en Eierer APELDOORN, 26 Maart. Eiere 150,000 stuks. Pry zen van f 5- markt f 5,75 de 100 stuks. Han<t* OUDEWATER, 26 Maart. Kaa .30 partijen, tezamen 1350 stuk 6750 kg. Eerste soort Goudschq' merk f 51 53, idem mindere quH Handel traag. TIEL, 26 Maart. Aangevoerd (jfl prys f 2,20—3,30 per kg. voo eieren, 5 6 ct. per stuk. Granen enz,, Meel en O! ROTTERDAM, 26 Maart. F (Boerennoteering) Karwyzaad blauw maanzaad f 33-35, geel i f 21 23, kanariezaad f 12—1 I f 22 23, voeriynzaad f 16—17, I f 22—24, alles per 100 kilo. ROTTERDAM, 26 Maart. Bin J en peulvruchten. Tarwe ruimer in alle soorten lager verkocht. Go f 12.50-14 40, blanke gezonde f 12-12$, voer f 1150—11.75. Gerst Chevalier flauwer geten 13.75. Haver. Onveranderd f 12 50-H Erwten kleine groene pryshoiB 28, schokkers hooger betaald, alle H ROTTERDAM, 26 Maart. Bui I Granen. (Bericht van de Makel** beek en Van der Schalk). Stem Rogge Western No. 2 disp. f14 Golf disp. f 14.50. Canada Western Pacific disp. f 14 60, La Plata c^l Gerst Amerik. No. 2 disp. f 251 ïyks gewacht f 255/254. Canada; f 270, dito No. 3 stmd f 265, 1 disp. f 258, 65/6 Donau disp. f Haver. 53 k.g. Pommersche 50/1 Pommersche disp. f 13.70. iH f 12 85, 51/2 te Noord-Russ. dis Mais per 2000 kilo's. Amerik f 236, aangek, f 233-232, stoc| fj La Plata disp. f 249, aangek. f2^| f 248-247. Witte platte Z. i I aangekomen f 228, gele rondt f 248, dito aangekomen f 244, I tische aangekomen aangek, f 2 AMSTERDAM, 26 Maart. Biifl granen. Roode tarwe f 11 12, r f 11$—14, rogge, chevalier gt boonen en haver f 12—13, dui^ I 16, alles per 100 kg.,karwijza blauw maanzaad f 17$ 18$ pe ROTTERDAM, 26 Maart. Vlas was de vorige week de vraag I prijzen levendig en er werden partyen verkocht. Heden aan de markt bedroef I 400 K.G. half geschoond, 11S6( blauw, 3500 K.G. Groningsch, 3C' 4200 K G. dauwroot. De vraag vi P om het aangebodene tot vorig* vlug te doen ruimen. Enkele p root welke aangeboden wei

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2