Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. ADVERTENTIEN BURGERS E.N.R. RIJWIELEN VOOR ALLES, DII RIJWIEL f 67.50 H.J.CAMPFENS Bekendmaking. I.63.30 H.A. Bouwland 6 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 24 MAART 1928. ONZE v. P. Laban; A. Dijkers 73 j., Wedn. van H. M. E. v. Trierum. SOMMELSDIJK. Overleden» Bart Westdyk, 55 jaar, echt genoot van Gysje Verkerke. OUDE TONGE. Geboren: PieternelJa, d. v. PietervanEck en Maria van den Berg; Henricus Francis Maria, d. v. Gerardus Adrianus Meeuwis en Potronella Johanna Adriana SurtelJan Eliza, z. v. Jacobus de Boed en Hendrika Berkhof; Egidius Gerardus, z. v. Adrianus Legierse en Catharina Antbonia van Otzel; Dingeman, z. v. Hendrikus Hartog en Neeltje van Eek. Gehuwd: Jacobus Smeets, oud27j.jm.en Adriana de Boet, oud 30 j. jd.Willem Ver- weij, oud 25 j. jm. en Neeltje Oudzegel, oud 19 j. jd. Overleden: Jacob Weeda, oud76j.,Wedn. van Jacoba van Zanten; Roelof Troost, oud 40 j., echtgen. van Adriana Carolina Wee- nink. DEN BOMMEL. Geboren: Cornelis, z. v. J. Kievit en A. Bakelaar. Gemengd Nieuws. AUELIJK FALSARIS ONTMASKERD. PARIJS, 18 Maart. De arrestatie van den Normandischen edelman, burggraaf Gosson van Varenne, baron de Barling, heeft geleid tot de ontdekking van een bloeienden handel in vervalschte pauselijke verklaringen in zake nietigheid van een huwelijk, vervalschte pauselijke adelbrieven en certificaten voor Fransche en buitenlandsche ordeteekenen. De arrestatie van Gosson had plaats op zijn villa in Aix (Provence) ingevolge inlich tingen aan de politie verstrekt door mgr. Sabatier, den vicaris-generaal van den aarts bisschop van Parijs. Mgr. Sabatier had op gemerkt, dat het aantal nietigheids verklarin gen van huwelijken veel grooter was, dan het aantal waarvan hij officieel kennis droeg. Een onderzoek bracht .aan het licht, dat nauwkeurig vervalschte nietigheids verklarin gen door bemiddeling.van Gosson werden verstrekt. Bij zyn arrestatie verklaarde hij, dat hij zijn cliënten van te voren ervan in kennis had gesteld, dat de documenten niet echt waren. De edelman verklaarde zich bereid eiken ge wen "oh ten titel of orde te verschaffen. Schriftelijk wees Gosson, wiens adelbrieven echt zijn, op de voordeelen, die hij kon ver schaffen door zijn betrekkingen met het pauselijke hof. De te betalen prijzen varieerden tusschen de 15.000 en 60.000 francs Een nietigheids verklaring kostte 25 000 francs. EEN ROMAN OP STRAAT. Miss America en de limonade venter. Een allerdwaast geval is voor de politie te Cairo gebracht. Zaterdag zag men opeens een goedgekleed en blijkbaar geestelijk vol komen gezond Amerikaansch meisje het politiebureau binnentreden aan den arm van een typiscben sjofelen Egyptischen limonade- venter die in zijn eigen taal heftig prote steerde dat hjj niets met haar liefdesbetui gingen te maken wilde hebben. Want die had z(j hem inderdaad opge drongen. Een dier schamel-gekleede en wel licht niet geheel van onrein vrije wezens, die met groote kruiken vol limonade en met koperen bakjes voor den detailverkoop ervan door Cairo's straten slenteren, was opeens staande gehouden en vastgepakt door het knappe en welgestelde Yankee-deerntje, dat zijn Oostersche onverschilligheid overweldig de door de armen om hem heen te slaan en te weigeren hem los te laten. Door het taalver schil begreep de Egyptenaar aanvankelijk niet waar zij heen wilde. Een geheelen lan gen namiddag had het rare tweetal op zijn gebrekkige wijze gediscussieerd; tenslotte was het den jongen man echter gaan ver velen en toen sleurde hij zijn aanbidster eenvoudig mee naar het bureau, waar hij in "huilend Arabisch zijn klachte voordroeg. Het mysterie werd toen ten deele opgelost door dien bleek, dat het meisje in hem een vroe- geren geliefde meende te herkennen en geen ander doel had dan met hem te trouwen en hem mee naar Amerika te nemen. De Egyptenaar moet werkelijk sprekend gelijken op die vroegere „vlam", een Franschman. Ten slotte bood het meisje den limonademan 4000 dollar cash, als hij met haar trouwen wilde en onmiddellijk met haar scheep ging. Alvorens dit kon geschieden, belde de com missaris echter het Amerikaansche consu laat op. Dit deelde mede, dat de beminnelijke jonge dame behoort tot een achtbare en zeer gegoede familie, dat zij in het beste hotel der stad woonde en alleszins in staat was, voor een haar na aan het hart liggende aan gelegenheid 4000 dollar uit te loven. De con sul heeft evenwel geweigerd, haar nu al te trouwen, en seinde naar papa te Chicago om instructies, in afwachting waarvan hij op het onstuimige schepseltje een vaderlijk oog houdt. ALS WIJLEN CASANOVA. De correspondent, van de „Chicago Tri- brune" te Brussel heeft met den lichtzinnigen prinsesse-gemaal Alexander Zoebkof een onderhoud gehad, waarin dejeugdigeRusde meeste omtrent hem circuleerende geruchten tegensprak. Vooreerst ontkende hij, te willen scheiden. „Ik ontvang iederen dag brieven van de prin ses en ikzelf schrijf en telefoneer haar voort durend. Ik heb haar geheel mijn verleden verteld en spreek haar ook over al wat ik zoo iederen dag doe. Zij is niet jaloersch, zij begrijpt, dat ik wel eens op een jongere vrouw verliefd kan worden en neemt mij dat niet kwalijk. Zij is voor mij een uitste kende gezellin, haar ziel is zoo jong als die van een meisje van 18 jaar. En dan: zij is zoo ongelukkig geweest met haar eersten man, prins von Scbaumburg-Lippe, dien ze op bevel van Bismarck moest trouwen! De prinses was niet mee naar Brussel gegaan. Hij is in Brussel gearriveerd in ge zelschap van de vrouw van een ouden vriend, welke dame men blijkbaar voor zijn vrouw heeft gehouden. Ik wil nu spoedig naar den Congo gaan: vervolgde Zoebkof, en mijn vrouw zal me zeker goede reis kotnen wenschen. Zij kan mij met het oog op baar gezondheidstoestand niet vergezellen, maar zoodra ik bekomen ben van al het tumult dat men omtrent ons heeft gemaakt hoogstens over drie maanden kom ik weer naar Europa en dan gaan we samen wonen in Amerika. Daar hoop ik mijn brood te verdienen. Er ia mij al gevraagd voor de film op te treden en bovendien kan ik balalaika spelen en Russische liederen zingen. In de Y. S. kunnen wij kalm en gelukkig leven. Want Zoebkof haat Duitschland, het repu- blikeinsche Duitschland, dat zijn huwelijk heeft misbruikt om de keizerlijke familie te kunnen aanvallen, en ook het nationalistische Duitschland, dat alles deed om hem te laten uitwijzen. Hij is den omgang met de hoog- geplaatsten moede. Als mijn vrouw komt te sterven, riep hij ten slotte uit, trouw ik nooit weer met een prinses. Ik heb genoeg van al die publici teit, die het leven vergaltl Oceaanvluchtplannen. Naar wij dezer dagen hebben meegedeeld is kapitein Koehl weldra voornemens opnieuw een poging te wagen om den Oceaan van Oost naar West per vliegtuig over te steken. 14 Aug. van verleden jaar was hjj in gezel schap van den vlieger Lohse aan boord van het vliegtuig Bremen uit Dessau vertrokken, maar verder dan Ierland had het vliegtuig het niet gebracht, hier werd het verrast door zwaar onweder dat noodzaakte naar Dessau terug te keeren. Koehl en Lohse zouden nu van plan zijn reeds zeer' spoedig opnieuw te vertrekken en ditmaal baron von Hühne- feld van de Nord Deutsche Lloyd als passa gier aan boord nemen. Ondanks alle waar schuwingen van bevoegde zy den en ondanks alle rampen die sinds de eerste poging heb ben plaats gehad willen ze de kans wagen en nog wel met een metalen eendekker, ge bouwd voor landvluchten. De motor zal dit maal echter waarschijnlijk wat sterker zijn dan die welke verleden jaar in de Bremen werd ingebouwd. Sinds een tiental dagen doet Koehl reeds proefvluchten op het vlieg veld Berlijn Tempelhof en het moet in de bedoeling van de luchtschippers liggen eerst te vliegen naar de westkust van Ierland en daar te landen op het vliegveld van Baldon- nel. Vervolgens zullen ze pogen New Found- land te bereiken, om tenslotte hun tocht naar Noord Amerika voort te zetten. Koehl heeft enkele weken geleden een bezoek aan het vliegveld van Baldonnel gebracht, De expeditie zal een zuiver particuliere onderneming zijn. Het vliegtuig zal door baron von Huhnnefeld met de hulp van enkele geldschieters van de Junkerswerke worden overgenomen. Het oordeel der Lufthansa. Het bericht dat de vlieger van de Lufthansa KÖbl een transatlantischen tocht met een Junker-landvliegtuig met één motor voor bereidt, heeft de Lufthansa bewogen tot een scherpe kritiek. Zij zegt daarin dat het ge beurde met Hinchcliffe weer heeft bewezen hoe roekeloos en onverantwoordelijk derge lijke ondernemingen zijn, waaraan zij zeker niet zal meewerken. Slechts zeevliegtuigen met meer dan een motor beiden een goede kans van slagen en de Lufthansa zal niet achterblijven om zoodra zij zulke betrouw bare toestellen bezit, het initiatief voor transoceaan te nemen. De Germania merkt hierbij op dat voor de Lufthansa in de Rohrbachrfabriek een water- vliegtuig^met meer dan een motor in aan bouw is en zijn voltooiing tegemoet gaat. In dit toestel dat „Romar" is gedoopt zal zij weldra een vliegtuig hebben dat technisch goed is uitgerust voor het beoogde doel. Of Köhl nu ondanks deze veroordeeling door de maatschappij bij wie hij werkt de poging zal doen, dient afgewacht. JOSEPHINE O'DARE'8 DRIE BENDEN. Het is niet zoo eenvoudig meer, misda diger te zijn, en het zou niet moeten ver wonderen, wanneer dit gilde langzamerhand den smaak in zijn bedrijf kwijtraakte. En toch De handigste en geraffineerdste verval- schersbende, die sinds lang heeft bestaan, is thans ontdekt en naar veilige oorden over gebracht. De agenten van Scotland Yard hebben eindelijk Josephine O'Dare gesnapt, een kleine, knappe avonturierster, aanvoer ster van een wijdvertakte, zeer voornaam en buitengewoon zeker werkende falsarissen- onderneming. Josephine was het hoofd van drie benden, die zich op verschillend gebied der vervalschingswetenschap hadden gespe cialiseerd. Men sohat, dat de sommen, die door hun handen gegaan zijn, zeker een half millioen pond, zes millioen gulden, bedragen. Elke afdeeling had een apart hoofdkwar tier dat in de beste wijken van Londen lag. De leden der benden waren steeds uiterst modern gekleed; speciaal de kleeren der dames hadden de afgunst van menige diva kunnen opwekken. Josephine zelf, die vfoeger in een spinnerij in Lancashire werkte, hield een soort hofhouding, waarbij zij haast da gelijks in haar schitterend huis in Mayfair, kabinetsleden, bekende generaals en admi raals, diplomaten en hooggeplaatste buiten landers ontving. De kosten voor deze luxueuze huishouding waren buitengewoon hoog. Geld moest er gevonden worden. Men vervalschte dus eenvoudigweg chèques voor telkens hoo- gere sommen. Ten slotte kreeg een bank n. a. v. een chèque tot een duizelingwekkend bedrag toch argwaan. De kiant op wiens naam zij luidde was wel is waar heel rijk, maar gold als uitermate precies en „op den penning". De onderteekening evenwel was volmaakt in orde. Desondanks werd onder zoek ingesteld en zoo kwamen de detecti ves in Josephine O'Dare's huis in Mayfair. Zij bekende niets, maar men bewees haar dat zij hoofd der bende was, en zy werd gearresteerd. Ook de rest der bende heeft men sinds dien geleidelijk achter slot en grendel ge borgen. Daaronder was met name een man, die bekend stond als „drievingerige Jack", die de knapste felsaris sinds tientallen jaren moet geweest zyn. Volgens de detectives zjjn z'n vervalschingen zóó geniaal, dat zjj iederen bankkassier moeten misleiden. Bij zijn arrestatie had Jack nog twee chèques, elk van 500 pond, bij zich, welke zoo vol maakt nagebootste handteekeDingen droegen, dat zelfs de rechtmatige bezitter van dien naam ze niet had kunnen herkennen. Jack werkte buitengemeen vernuftig. Hij copiëerde handteekeningen van gestolen brie ven, stelde zich precies op de hoogte van de flnancieele omstandigheden van zijn slachtoffer en verschafte zich met behulp van goede copiën de benoodigde cbèque- boeken. Den naam „drievingerige Jack"kreeg hy, omdat hij eens by een inbraak tusschen de klemmen van een veiligheidsinrichting twee vingers liet zitten. Hy vertoonde zich op straat meestal in gezelschap van een op vallend mooi meisje, dat zyn bestaan deelde, en het gelukte hem langen tyd, alle ver denkingen van zich af te wentelen. Als vol leerd falsaris bezat hy voor elk nieuw kar weitje een andere pen en specialeninkt.In zyn woning vond men meer dan honderd penhouders en ongeveer evenveel flesschen met verschillende soorten inkt. Ernstig ongeluk in de bergen. PLOTZBURG, 21 Maart. Een gezelschap van zeventien vrienden der natuur uit Weenen, dat vandaag voorby ZitteJbaus Oostwaarts over de Hohe Riffel trok, wilde by een z.g. nieuwen aanleg van een ouden goudmy'n over een sneeuwjuk trekken, dat brak en met hen in de diepte stortte. Vier personen werden gered, dertien worden ver mist. Een luitenant der gendarmerie is er terstond met een aantal recruten op uit ge trokken, maar er waait een buitengewoon sterke storm. Reddingskolonnes uitGastein en Salzburg zyn eveneens in beweging gezet. GESTRAND OP DE ROTSEN fiER ORKNEYS. Hoe de helft der bemanning om het leven kwam. Dramatische byzonderheden omtrent de ramp met hejt Engelsche visschersvaartuig „Lord Devonport", worden thans door de „Daily Chronicle" gepubliceerd. De treiler was met een goede vangst op de thuisreis van IJsland naar Huil. Zaterdagavond om 11 uur voer het schip tydens een storm op de Hoy Head, een uitspringende rotspunt van het eiland Hoy der Orkney-groep. Het was een duistere nacht; de regen viel in stroomen neer. Al spoedig merkte de beman ning, dat het schip vol water liep. De lichten doofden uit en de zware zeeën, die over het vaartuig sloegen, maakten het onmogelyk, materiaal voor fakkels by een te kry gen. Van de veertien opvarenden zochten negen een toevlucht in hetstuurhuisje; de drie overigen o.w. de kapitein, trachtten een schuilplaats te vinden in het achterschip. Twee van deze drie laatsten sloegen echter al spoedig over boord en kwamen om het leven. De negen man in het stuurhuisje werden daaruit verjaagd door een zware stortzee, die het huisje verpletterde, waarna zij een ondei komen zochten onder de commando brug. Zoo brachten zij een nacht van ver schrikking door, gedurende welken vyf hun ner het leven lieten. Een zesde werd krank zinnig en moest door zijn kameraden worden vastgebonden. Het bericht van de ramp werd in het havenstadje Stromness bekend, doordat Zon dagmorgen een stoomboot die het wrak had gezien, de haven binnenliep, terwyi zy haar sirene in Morse de woorden „Schip gestrand" liet loeien. Onmiddeliyk werd een redding boot uitgezet en deze begaf zich met de stoom boot naar de plaats des onheils. Toen de reddingboot het wrak naderde, schoot zy een vuurpyi af, die den treiler echter miste. De reddingboot slaagde er evenwel in, het schip zoo dicht te naderen, dat er een lyn aan boord kon worden geworpen. De zes over levenden werden toen door de branding in veiligheid gebracht. De krankzinnige was echter overleden, een uur voordat de redding kwam opdagen. Onwettige handel In revolvers. Men meldt uit Londen: De Evening Standaard komt hedenavond met het sensationeele bericht, dat een hon derdtal Iersehe desperado's (gunnen) in Lon den zijn en dat deze mannen betrokken zyn by een wijd vertakten on wettigen handel in revolvers, die op verschillende plaatsen in Londen depots heeft. De politie is deze zaak door een toeval op het spoor gekomen. Een werkman zag een pak uit een kleinen vracht auto vallen. Hy riep den chauffeur aan, en wilde hem het pak, dat was opengegaan, overhandigen. Daarbij zag hy, dat het geheel met automatische revolvers gevuld was. Zyn verwondering bleek zoo duideiyk, dat de chauffeur een van de revolvers opnam en hem die dreigend onder den neus hield, met de opmerking dat hy verstandig zou doen, zich zoo spoedig mogeiyk weg te pakken. Hy sprak met een Iersch accent. De politie trachtte den auto op te sporen, maar de nummerplaat was verwisseld. De bedoeling schynt te wezen ontevreden jonge Ieren te bewapenen. Er moet sinds den oorlog een belangryke onwettige handel in wapenen zyn gedreven. De revolvers werden van het vasteland bin nengesmokkeld, hetgeen werd vergemakke- lykt doordat er tegenwoordig weinig kust wachten zyn. TRANSATLANTISCH VERKEER. WASHINGTON, 21 Maart. Een groep Amerikaansche industrieelen heeft het plan opgevat tot het vormen yan een concern voor trans-oceanisch verkeer met luchtschepen. Aan het hoofd dezer groep staat Alex Dow, president van de Edison Compagny te Detroit. Onderhandelingen werden reeds gevoerd met Britsche belanghebbenden, o.a. met een En gelsche verzekering-maatschappy voor lucht schepen. In Engeland is men zooals bekend reeds aan den bouw van nieuwe luchtschepen begonnen, doch in verband met. de Ameri kaansche plannen ligt het thans in de bedoe ling het aantal in Engeland te bouwen lucht schepen tot 100 op te voeren. Hiervan zouden de eerste vier, met een inhoud van vyf mil lioen kubieken voet en elk ingericht voor 100 passagiers, tegen^Juli a.s. gereed kunnen zyn, waarna er spoedig nog zes zouden volgen van 9 millioen kubieken voet inhoud, elk geschikt voor het vervoer van 140 passagiers, plus éen bemanning van 60 personen en 20 ton goede ren. Een reis New York Londen zou 48 uur duren en Londen—New York viadeAzoren 60 uur. Het nieuwe AmerikaatfSJche syndicaat wil trachten Burney's rechten te verwerven en ook in Amerika bestuurbare luchtschepen te con- strueeren voor commercieele doeleinden, met inbegrip van het vervoer van passagiers en mail. Hiermede zou in September een aan vang worden gemaakt. De opzet is van dien aard, dat by volvoering der plannen het luchtschipverkeer over den Oceaan ongeveer de helft van het gewone scheepsvaart ver keer zal overnemen. Ook William Mayar, chef-ingenieur by de Ford-Compagny, heeft over deze aangelegenheid geconfereerd met het nieuwe syndicaat. VLIEGENDE KIKVORSCHEN. De ontdekker van den vliegenden kik- vorsch welk een zonderling dier! de verdiensteiyke ontdekkingsreiziger en natuur- vorscher Alfr. Russell Wallace, verhaalt in zyn boeiend werk: „Maley Archipelago"het volgende: „Een der zeldzaamste reptielen is de vlie gende kikvorsch, die ik eens op Borneo ont moette. Het was een groote boomkikvorsch, die my door een Cliineesch werkman werd gebracht, die me verzekerde het dier uit een hoogen boom te hebben zien nederdalen, alsof het vloog. By nader onderzoek bevond ik, dat de teenen van het dier zeer lang en tot aan de uiteinden door vliezen verbonden waren, welke uitgestrekt een grootere op- pervlakte bezaten dan het lichaam zelf. Dit laatste kon bovendien aanmerkeiyk opge blazen worden. Rug en pooten waren van een glanzend donkergroene kleur, het onderiyf en de benedenzyde der teenen geel. Daar de uiteinden der laatsten van rekbare zuignap- jes voorzien zyn een bewys, dat we met een werkeiyken boomkikker te doen hebben, is moeilyk aan te, nemen, dat de groote vliezen tusschen de teenen uitsluitend tot zwemmen zouden dienen, zoodat de bewering van den Chinees, dat het dier naar beneden vloog, zeer aannemeiyk is". Latere onderzoekingen hebben het bestaan van vliegende kikvorschen trouwens beves tigd. In tegenstelling met andere kikvor schen, die alleen van klimorganen voorzien zyn, is de vliegende kikvorsch, door de groote vliezen als door een valscherm gedragen, in staat vry groote afstanden vliegend af te leggen, steeds moet hy echter zyn reis van een hooger gelègen punt aanvangen, wyi hy zich niet rechtstreeks van den grond kan opheffen. Uit deze ontwikkeling ziet men, hoe ook een vooruitstrevende kikvorsch het langzamerhand tot iets hoogers kan brengen. BRAND TE MUSSELKANAAL. MUSSELKANAAL, 22 Maart. Door on bekende oorzaak brandde de woning van den heer V., waarin een winkel was gevestigd, tot den grond toe af. De bewoners wisten zich ternauwernood te redden, de inboedel ging verloren. DE NENYTO. De eerste rozen geplant. Woensdagmiddag heeft de heer Hanegraaff de voorzitter van het dageiyksche bestuur van de Nenyto de eerste rozen geplant op het terrein ter weerszyden van de hoofd- allee op de tentoonstelling, welk terrein naar men hoopt en verwacht, dezen zomer aan de expositie kleur en fleur zal byzetten. Het bestuur van de afdeeling Rotterdam van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappy van tuinbouw en plantkunde was daarby verte genwoordigd door den voorzitter, die de plechtigheid zelf verrichtte, door de heeren F. Kuyper, Hartlieb, Veendorp, J. Th. de Monchy, H. Blok en J. F. Wilke. Ook de tuinbouwcommissie, bestaande uit de heeren van Brummelen, v. d. Valk, de heer Hartlieb heeft ook daarin zitting was naar Biydorp gekomen. Voorts waren er voor Nos jungunt rosae de secretaris-pen ningmeester E. J. Ludding en als plaats vervanger van den onder-voorzitter, diens zoon, de heer C. M. F. van Rossem. Alvorens hy de rozen plantte heeft de heer Hanegraaff den wensch uitgesproken dat de rozententoonstelling een groote attractie zal biyken en een beeld zal zijn van den bloei van de onderneming. De rozen er zijn zeer belangryke col lecties toegezegd worden uitgepJant in tien vakken van 40 h 45 M. Die vakken zijn weer verdeeld in stroken van 7 tot 17 Meter, waarvan er in het geheel 92 zullen te zien zyn. Er worden uitgeplant 10,880 struik rozen en 340 stamrozen. Later komen daar nog klimrozen by. Men hoopt dat in de eerste helft van Juni reeds de vakken zich in al hun kleurenweelde zullen toonen. De eerste roos, Woensdagmiddag geplant, is de miss C. J. van Rossem. Voor het gereedmaken van het terrein heeft het Verkoopbureau voor turfstiooisel 150 balen strooisel gratis afgestaan. In een byeenkomst in de directiekamer der tentoonstelling heeft de heer Ludding daarna namens Nos jungunt rosae het ten- toonstellingsbestuur dank gezegd voor zyn gastvryheid jegens de rozen kweekers. INGEZONDEN MEDEDEELING. (Adv.) ZWARE FABRIEKSBRAND TE TILBURG. TILBURG, 22 Maart. In den afgeloopen nacht heeft brand gewoed in de kunstwol- fabriek en het magazyn van wollen garens van de N.V. Kuhn en Adler's Textiel- en Handelmaatschappy aan de Hoogste Dwars straat alhier. Het vuur verbreidde zich zóó snel, dat van blusschen geen sprake kon zyn, niettegenstaande de brand weer groote massa's water op de vlammen wierp. Zy slaagde er ten slotte in, den brand te localiseeren, doch kon niet verhoeden, dat de geheele fabriek uitbrandde. Er gingen voor eenige honderdduizenden guldens aan garen en wol verloren. De schade wordt ten deele door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand schynt.broeiing te zyn. Het bedryf zal eenigen tjjd stagnatie ondervinden. DE HANSWORST. „Welnu, ja, heeren rechters, ik beken het, ik heb gestolen," zeide de vrouw snikkende, „maar geloof me, het is myn schuld niet. Ik kon niet anders handelen. De kleine huilde zoo; zelfs 's nachts droomde hy er van en hy kon niet meer eten of drinken. Ik heb vroeger nooit geluk gekend. Myn man werd op zekeren dag dood thuis gebracht, by was van een stelliDg gevallen. Ik bleef alleen achter met myn armen kleinen Piet, die toen ongeveer drie jaar was. Het beetje meubelen, wat ik bezat heb ik moeten ver- koopen, om de kosten der begrafenis te be talen en myn zwarte japon. Ik heb getracht werk te vinden, doch hier in heb ik niet kunnen slagen. Armoede boe zemt geen vertrouwen in en toch moesten wy te eten hebben. Voor my hinderde het niet, als ik in vier en twintig uur niets te eten kreeg, doch myn kleine jongen zou het besterven. Het denkbeeld, dat hij my om brood zou vragen, terwijl ik het hem niet zou kunnen geven, maakte my krankzinnig. Toen, opdat het myn kind aan niets zou ontbreken, hield ik myn hand op. Ik kon niet anders handelen, omdat niemand my iets liet verdienen. Het viel my buitengewoon zwaar en ik wachtte tot het donker was, opdat de voorbygangers niet zouden zien, hoe ik van schaamte bloosde. Ik kon enkel myn hand uitsteken en was niet bij machte een verzoek te stamelen, daar myn keel als dicht geschroefd was. Drie menschen gingen -mg voorby, zonder zelfs naar my om te zien. Toen mompelde de kleine Piet, wiens hand ik vasthield: „Moeder ik heb honger". Dat gaf my moed. Een dame stak de straat over. Ik liep op haar toe en stak myn hand uit, Zy begreep my en gat my een kwartje. Ik had haar wel willen omhelzen. Dien avond ging Piet vrooiyk naar zyn bedje. Doch den volgenden dag kwelden my opnieuw dezelfde zorgen. Ik ging iederen avond bedelen op een hoek van de straat tegenover een groote bazaar. Hier werd allerlei mooi speelgoed verkocht en het zien van al die kindertjes, welke hier met hun moeders lachende en springende uitkwamen, maakte Piet ook begeerig. Hy wilde ook zoo graag evenals die andere kinde ren wat hebben en stond met verrukte oogjes te turen naar Hansworsten, welke in de eta lage waren uitgestald. Hy sprak nergens anderB meer over en kon niet meer eten en slapen. Wat het ook kosten moest, ik wilde zoo'n hansworst voor hem koopen. Ze hingen geprysd voor 70 centen en door zelf honger te ïyden, kreeg ik deze 70 centen by elkaar. Ik bëg^ my naar den winkel, aan myn hand de kleine Piet, welke vrooiyk naast my huppelde en die maar nergens anders over kon praten, als over zyn hansworst. Ik trad den winkel binnen en verzocht den be diende eenigszlns bedeesd my zoo'n hans worst te geven. Hy keek mij verbaasd aan en scheen het maar half te vertrouwen, doch toen hy het geld in myn hand zag glinsteren, haalde hy de schouders op en gaf my er een. Piet greep hem, sloot hem in zyn arm pjes en overlaadde hem met liefkoozingen. Ik was zoo gelukkig, dat de tranen my in de oogen kwamen. Heden overleed na een langdurig lijden tot onze diepe droefheid, onze geliefde Vader, Behuwd- en Groot vader, de Heer LEENDERT JOPPE Wedn. van PIETJE SAARLOOS, in den ouderdom van ruim 64 jaar. C. JOPPE. E. S. JOPPE—-Munters. Bandoeng (N.O.I.), E. JOPPE. M. JOPPE— de jonoe mulock houwer. Delft, E. C. VAN DR1EL-joppe. W. K. VAN DR1EL. Den Haag, J. JOPPE en Kleinkinderen. En onze vrienden, P. VAN DRIEL. M. VAN DRIEL—Born. SOMMELSDIJK, 22 Maart 1928. Heden overleed na een lang durig lijden, onze geliefde laatste Broeder, de heer LEENDERT JOPPE in den ouderdom van ruim 64 jaar. D. JOPPE. H. I. JOPPE—Saarloos. SOMMELSDIJK, 22 Maart 1928. De familie WORRELL betuigt haren hartelijken dank voor de tal rijke bewijzen van deelneming ont vangen tijdens de ziekte en het overlijden van haar zuster ALBERTINE, Wijkverpleegster te Herktngen. Herkingen, 24 Maart 1928. VERSCHAFFEN MAXIMUM FIETSGENOT DE UITSTEKENDE KWALITEIT HEEFT ONS DOEN BESLUITEN TE VOEREN LEVERBAAR REEDS VANAF AANBEVELEND, CHR. DE VRIESLAAN MIDDELHARNIS SSS TEL,. 6055= De DIACONIE der Ned. Herv. Gemeente DEN BOMMEL, zal trachten TE VERHUREN BIJ INSCHRIJVING naar de beneficie van gelegen in den polder den Oroo- tenbiok. Voorheen M. WAGEMANS. Voor den tijd van tien ach tereenvolgende jaren. Direct te aanvaarden. Voor een pacht van f60.— per gemet met eenige verplichte overname. Inschrijvingsbiljetten in te leve ren tot en met Donderdag 29 Maart a.s. Inlichtingen te bekomen bij den Boekhouder H. C. VAN ROSSUM. [ONZEJSILANDEr^j AMSTERDAM OEN HA Plotseling als in een droom, hoor ik den bediende my terugroepen en tot my zeggen „Gy vergist u, moedertje, de hansworsten kosten 80 en geen 70 cent, het is een ver gissing in de uitstalling." Ik was als verpletterd. Twee stuiver te kortl Waar zou ik die vandaan halen. De bediende gaf mij glimlachend het geld terug, en zich tot Piet wendende, zei hy„Kom jongen, geef my de pop, later kunt ge hem wel weer terug komen halen. Het kind uitte één enkelen kreet„Moeder I" Maar die verried al zyn smart, en sneed my door de ziel. Toen weet ik niet meer, wat er in my omging. Ik kon niet meer denken, en als een dwaas greep ik het kind en den hansworst in mijn armen, en liep er mee den winkel uit. Op het einde der straat werd ik gegrepen. Verder weet U wat er gebeurde en waarom ik hier voor U sta. Ik heb gestolenl Veroordeelt my tot alles wat ge wilt, maar laat myn kind zijn pop, die hem zooveel tranen gekost heeft, behou den, dat smeek ik op m'n knieën 1" En de rechters spraken de vrouw vry. BRIELLE. In de Woensdagmiddag gehou den raadsvergadering, waarin de beerM.C. Blind (Vryheidsb.) als lid geïnstalleerd was, als zoodanig den heer A. A, E. Veenenbos, die vertrokken is, vervange van Dyk, die gedurende e 40 jaren de gemeente ge onderwyzeres aan de O.L.S. onlangs gepensionneerd is, meester namens den raad kreeg een fraai geschenk waardeering voor haar wer LOF EN DAN Klinkt niet uit ieder vog Uit ieder bloempje rein Uit ieder veel beloovend 't Innigst danklied, God Fonkelt niet in ieder drol Van den frisachen morge Weerschyn van Gods vr Van het teederst hemelb Ruischt niet uit der golv 't Loflied naar den Hoog Daalt niet zoo van het si Jubel naar de aard' bene Waarom uit het menscht Klimt dan ook met lof e Ruischt in plaats van Ook geen dankb'ren jube Leer, o, menscb, o, leer I Heel, de scheppiiig trilt l Ban die onvree.uit uw t Onvree maakt uw leven R.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 6