„Hotel-Restaurant SIMONS" Pluimveeteelt. LOGEEREN PIET SIMONS zorgt voor U! Landbouw en Veeteelt. BINNENLAND Gemengd Nieuws. 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 17 MAART 1928. die producten te zijn, waüt ondanks de ver zending van een dergelijken rommel, bleven de prijzen stabiel of liepen soms nog naar boven. Zie je wel, werd er gezegd, 't komt er niet zoo nauw met die aflevering. Als ze je pro duct noodig hebben betalen ze wel. Ik ben echter te dien opzichte een andere meening toegedaan. Onze landbouwers ko men, dank zij de schaarste, dit jaar in relatie met afnemers, die ze voorheen niet kenden, m. a. w. het zjjn klanten, die voor 't eerst moesten worden bediend. Iedere leverancier, van welk product of fabricaat ook, zal prijs stellen op nieuwe klanten en zal dientenge volge zorgen voor een prompte bediening. Met de levering van de landbouwproducten deelt men evenwel dit standpunt niet en bedient men zijn nieuwe clièntele met pro ducten, zooals hierboven omschreven. Of deze klanten in tijden van normale productie weer terug zullen komen, betwijfel ik ten sterkste. Voor een groot gedeelte treft de handel voor het exporteeren van een dergelijk pro duct de schuld, doch ook de landbouwers hebben toe te zien, zooals men dit doet in tuinbouwkringen, hoe er met hun product wordt geleefd. Wanneer hun product in het Buitenland in discrediet raakt, dan zijn z toch de menschen die den zak ophouden. Wordt vervolgd. Vragendeze rubriek betreffendekunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. B. J. G. te Hennepe, Diergaarde singel 96c Botterdam. Postzegel van 7\ cent voor antwoord insluiten. DE VOEDING VAN PLUIMVEE. De Waardebepaling van de grondstoffen. In mijn vorig artikel is een storende fout geslopen. De zetter laat mü daar overal van awino-zuren spreken terwijl de naam is amino-zuren. Deze eiwitbouwsteenen kunnen wel „eiwitsparende" werking hebben, doch het zijn geen volwaardige eiwitten. Twee groote vragen doen zich nu voor in het pluimveevoeder n.l.: Wat is de wer kelijke waarde van het voer en ten tweede: Hoe kunnen we beschermd worden tegen knoeierij? Wij moeten verschil maken tus- schen grondstoffen die tot veel eierleggen aanleiding geven en tusschen den prijs der grondstoffen in verhouding tot het voer of de gezondheidstoestand der kippen. Zoo vroeg een lezer mij hoe het zou komen dat zijn kippen heel best gelegd hadden, doch nu windeieren legden en zwak in do pooten waren en zelfs als ze een ei moesten leggen, niet konden staan. Hoogstwaarschijnlijk is hier te veel eiwit gevoerd en te weinig gelet op minerale zouten en vitaminen (daar kom ik nog op terug). De kippen zijn door den feilen leg verzwakt en nu gaf dus het voer eerst wel veel eieren, doch thans worden de kippen ziek en zien we, dat het voer geen voordeelen geleverd heeft. Tusschen „voer dat veel eieren geeft" en „goed voer" is dus groot verschil en ook nog weer groot verschil tusschen „voer dat veel eieren geeft" en voer dat veel voordeel geeft. Als een kip met duur voer b{fv. 200 eieren legt, doch op een boerderij losloopend met een beetji bijvoer maar 120, wal is dan voordeeliger? Uit deze vraag ziet men wel, dat men voor de beantwoording voor alles noodig heeft, „boekhouding." Slechts als de boekhouding in orde is, kan men met succes pluimvee houden. Alle resultaten met het een of ander beste voer verkregen zeggen mij niets, als ik niet weet, wat het verschil tusschen op brengst en inkoop van het voer en den ge zondheidstoestand der dieren. Voer mag dus op papier nog zoo best zyn, ik geef er niets voor zoolang ik niet weet, of ik er winst mee kan maken. Laat mfl U eens een interresante proef vertellen, die ik dezen winter te Volendam nam. Ik maak er mfln lezers op attent, dat ik te Volendam een proeffokstation heb, waar ik verschillende eenden-rassen en voe dermethode bestudeer op een 400-tal eenden en kippen en te Rotterdam een proefstation heb, waar ik ongeveer 700 dieren heb. Mjjn studeer-systeem is al gedurende jaren zooveel mogeiyk alles bestudeeren, wat de wereld literatuur oplevert, doch daarnaast alles in de practyk probeeren. Zoo kwam ik voor mijzelf tot de conclusie, dat by mij de Khaki Cambell eenden en de Reebonte loopeenden de beste waren en kan ik deze dieren zonder zwemwater 'en zonder groenvoer onder toe passing van de nieuwere voedingsleer, die ik hier bezig ben te bespreken al zoover krijgen, dat ik verscheidene jaren eenden heb, die tot 1 Maart al van 100 130 eieren gelegd hadden en een eend zelfs 164 eieren. Verder heb ik te Rotterdam en te Volendam dieren gefokt, zoowel eenden als kippen, die in één jaar meer dan 300 eieren legden en toch flink sterk en gezond zijn. Dat wil te Volendam wat zeggen, waar de omstandig heden over het algemeen treurig zfln. Verder heb ik nu al eenige jaren allerlei merken broedmachines geprobeerd om er achter te komen, wat de beste zyn en zal ik binnen kort daarover ook mfln ervaringen eens geven. Over het algemeen staat men verbaast over de groote hoeveelheid prullen, waar mede de menschen bedrogen worden. Thans echter over een der proeven die ik nam in verband met de waarde van bloedmeel tegenover diermeel (Amerikaansch diermeel afkomstig van gezonde slachtdieren, dus geen kadavermeel). Bloedmeel bevat op papier een hoog eiwit percentage (176 waarvan de verteerbaar heid op papier zeer hoog is. Diermeel bevat veel minder eiwit, dus ook veel minder ver teerbaar eiwit (55 Ik nam 2 hokken, ieder van 40 kippen. In beide zette ik 20 Wit Leghorns (dus 2 maal 20 is 40 afkomstig van één foktoom) plus 20 Mechelsche Koekoeken (ook weer alle 40 van één foktoom) van een der beste fokkers van Mechelen. In elk hok dus 20 legkippen en 20 vleeschkippen. Het eene hok kreeg in het meel voer bloed meel, het andere diermeel en wel in zoo'n percentage, dat eiwit en minerale zouten gelijk waren. (Op papier natuuriyk.)fWelnu het diermeel hok legde tot 1 Jan. 670 eieren en het bloedmeel hok slechts 358 eieren, dus 312 eieren minder. Dat wil dus zeggen, dat ik in het eene hok ongeveer 40,— minder opbrengst had dan in het andere en dat deze proef weer eens voor de zooveelste maal bewijst, dat eiwit op papier geen waar debepaling is, doch alleen in het kippenhok. Bloedmeel mag zijn wat het wil, maar als kippenvoer haalt het niet by diermeel of vischmeel. Bloedmeel is zelfs nog minder waard dan gewoon graan. Vandaar dat ik er in woord en schrift ten bate der pluimvee- houdery in Nederland zoo op aandring, dat er zoo gauw mogeiyk betrouwbare proeven op kippen genomen moeten worden, om ons de waarde van voeder te leeren. By wyze van vergelijking zeg ik wel eens, dat ik liever de wysheid heb van 10 kippen dan van 100 knappe scheikundigen. Walvischmeel met een hoog eiwitgehalte op papier biykt ook al weinig waarde te hebben voor onze kippen. Zoo heeft men zich de vraag gesteld wat kadavermeel eigenlijk waard is in vergely- king met meel van gezonde dieren en vleesch- meel, doch by kippen is dit nog niet uitge maakt. Toch moet men ook hier voorzichtig zijn, want alleen al op papier zijn de ver schillen zeer groot. Zoo heb ik hier twee analyses naast elkaar van kadavermeel en vleeschmeel beide van [3 Jan. '28 van het Rijkslandbouwproefstation te Wageningen. Deze luiden als volgt: Vleeschmeel. Kadavermeel. eiwitachtige stoffen 86.7 55.5 verteerbaar eiwitachtige stoffen79.3 48 8 werkeiyk eiwit 85.5 42.1 verteerbaar werkeiyk eiwit 78.1 36 4 Berekent men nu wat 10 zuiver ver teerbaar eiwit in vleeschmeel van 36,— per 100 K.G. kost tegenover kadavermeel van f 23,— per 100 K.G. (dus schynbaar veel goedkooper) dan komt men tot het verbazingwekkende feit, dat 1 eiwit in het dure vleeschmeel slechts 41 cent kost en in het veel goedkoopere kadavermeel 65 cent. Een enorm verschil dus. Een interesante proef is ook de volgende. Ik nam deze te Rotterdam met 100 kuikens van Melchelsche koekoeken om eens te zien wat beter is. Kuikens opfokken met droog meel en niets dan karnemelk laten drinken of met droog meel waarin de karnemelk als drooge poeder gemengd is en water laten drinken. Deze proef is zeer belangryk, want voor my be staat er maar een practisch kuiken-opfok- methode en wel, met droog meel en water of karnemelk. Ik zal deze proef de volgende keer nader beschryven. Zy kwam er op neer dat van de kuikens (28 Nov. geboren) en gewogen op 22 Febr. (toen ze rijp waren om gemest te worden als Brusselsche poulardes) de melkpoederkuikens iets lichter waren dan de karnemelkkuikens, doch ook minderde- kost hadden. De karnemelkkuikens wogen 66.5K.G. en hadden aan meel en melk 21.65 gekost, de poederkuikens wogen 62 K.G. en hadden 17,10 gekost. Waren de poederkuikens dus voordeeliger? Zij kosten J 4,50 minder aan voer, doch brachten 4.5 K.G. a f2,— per K.G. of ƒ9,— minder op. De poedermethode is echter veel en veel gemakkeiyker, zoodat we over de eindconclusie nog eens nader praten moeten. Dr. B. J. C. te Hennepe. en bet gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. BOERENVISCHMARKT12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. (Adv. Algemeene actie tegen mond- en klauwzeer. AMSTERDAM, 14 Maart. Naar aanleiding van de van alle streken van ons land vooral van de veemarkten komende berichten over mond- en klauwzeer, merkt het officieel orgaan van de F. N. Z. op, dat dit inderdaad reden tot ongerustheid geeft, daar de meest gevaariyke tyd van het jaar voor het ver spreiden van de ziekte straks aanbreekt. In het voorjaar komt veel vee op de markten en het vee gaat van den stal naar de weide, zoodat alle mogelyke kans op besmetting bestaat. Iedereen, die met het veehoqdersbedryfte maken heeft, heeft daarom tot plicht er zoo veel mogeiyk toe mede te werken, dat be smetting wordt voorkomen. In geval van het voorkomen der ziekte moeten onmiddeiyk de autoriteiten hiervan in kennis worden gesteld en alles moet worden gedaan om uitbreiding der ziekte te voorkomen. Wy kunnen er op rekenen, dat de overheid iD deze zeer actief zal zyn en wij hebben tot plicht haar daarby zooveel mogelijk te steunen. By de bestrijding van het mond- en klauw zeer staan inderdaad zeer groote belangen voor de boeren, maar ook voor het geheele Nederlandsche volk, op het spel. Den boeren kost een mond- en klauwzeer-epizoötie, zoo als wy die voor enkele jaren hebben gekend, miljoenen guldens; de maatregelen echter, die ods eventueel van buitenlandscbe zijde te wachten zouden staan, zouden echter van nog veel ingrijpender aard kunnen zijn.' Vooral ook de coöperatieve zuivelfabrieken kunnen door propaganda en bemiddelend op treden ter voorlichtingen ondersteuning der aangesloten veehouders krachtig ter voor- boming en bestryding van het mond- en klauwzeer medewerken. GASVEBSTIKKING. Maandag stelden buren vast, dat men het bejaarde echtpaar V., in de Tarwestraat te Rotterdam, sedert Zaterdag niet meer had gezien. Een schilder heeft toen een ruit aan de achterzyde van de woning uitgesneden en zoo een deur geopend, waarna men naar binnen kon gaan. Men rook een sterke gas- lucht. Op de eerste verdieping vond men den 72-jarigen V. en zjjn 70-jarigen vrouw dood op bed liggen. Beiden waren door ver stikking om het leven gekomen. Het echtpaar had zelf in de slaapkamer een gasleiding aangelegd, welke bestond uit een reeks aaneengekoppelde stukjes slang. Vermoedeiyk heeft Zaterdagavond by het naar bed gaan een van beiden tegen deze primitieve leiding gestooten, waardoor een lek is ontstaan en het gas kon ontsnappen. Ambtelyke nauwgezetheid. Als historisch wordt gemeld: Een rijksambtenaar werd van Rotterdam overgeplaatst naar Schiedam. Bij overplaat sing naar een andere gemeente worden de verhuizingskosten vergoed. De betrokken per soon echter, die nog by zijn ouders inwoonde, had niets anders dan twee koffers mee te nemen. Hiermee stapte hy te Rotterdam op tramiyn 8, welke hem voor 15 cent naar zyn nieuwe standplaats voerde. Eenigen tijd later bereikte hem van depar- tementswege het verzoek, zyn declaratie betreflende de verhuizingskosten in te dienen. Nauwgezet, als het een rijksambtenaar past, declareerde de jongeman het ryk de somma van 15 cent. Maar kort daarop ontving hy een stuk, waarin hem nadrukkeiyk werd medegedeeld, dat zijn declaratie bezyden de waarheid was, niet met de juiste berekening van de verhuiskosten overeenkwam, doch 50 percent te hoog genoteerd was. Immers het ryk vergoed geen kosten binnen de ge meente, en de betrokken ambtenaar had dus niet mogen declareeren een trambiljet van Rotterdam-stad naar Schiedam, dat 15 cent kost, doch slechts van Rotterdam-Hooge Boomen naar Schiedam, welke rit vooreen dubbeltje kan worden afgelegd. De ambtenaar werd alsnog in de gelegenheid gesteld, een gerectificeerde declaratie in te zenden. Ernstig auto-ongeluk by Leiden. Daar de deken van Delft, de heer B. Höp- pener en de kapelaans P. Th. van Diest en W. P. J. Janus een vergadering te Warmond wilden bijwonen, zijn zij Dinsdagmiddag met een auto, bestuurd door den heer Van Zon, uit Delft, vandaar vertrokken. Te Leiden zyn zy echter de juiste richting kwijt geraakt toen zy zich bevonden, te on geveer half vyf, op den weg naar Leiderdorp. Op dezen weg, die langs den Ouden Rijn loopt, was de heer G. Groenendijk uit Leider dorp bezig een paal van de NA.W.B. te plaatsen, toen de auto uit Delft daar aan kwam; de inzittenden vroegen den weg naar Warmond. De heer G. beduidde den bestuur der, dat hy daarvoor moest omkeeren. Ter linkerzyde van den weg bevindt zich de villa van den heer P. Boot Sr., wiens woning met een brug met den weg verbonden is. De auto reed deze brug op en wilde daar van richting veranderen, dit geschiedde echter op dusdanige wyze, dat de wagen eenige keeren heen en weer reed en toen van den tamely k hoogen weg in het water terecht kwam, waarbij de auto op z(j kwam te liggen. Zoowel genoemde Groenendyk als de heer J. Duyvetter uit Leiden, die ter plaatse aan wezig waren, schoten onmiddellijk te hulp. Met een bootje trachtten zy den auto te berei ken en met medewerking van omwonenden werd de kap van den auto (het portier was niet open te krygeD) stuk gehakt. Het ge lukte door de opening kapelaan Janus en den heer Van Zon naar buiten te krijgen. Zy waren niet ernstig door de glasscherven ge wond en zijn naar het Sint Elisabeth gesticht te Leiden gebracht. Minder resultaat bereikte men met den deken Höppener en met kapelaan Van Diest. De eerste stak zijn zwaar gewonde hand naar buiten, maar het gelukte niet, hem tydig uit zyn benarden toestand te verlossen. Toen men hem en kapelaan Van Diest bevrijd had, bleken zij reeds overleden te zijn. Zij werden in de woning van den heer Boot binnen gedrageD, waar men meer dan een uur kunstmatige ademhaling heeft toegepast, echter zonder succes. Eenige leden van de Leidsche reddingsbrigade, waaronder dr. Ver schoor van den Eersten hulpdienst verleenden daarby hulp, De lyken zyn, in overleg met het parket uit Den Haag, dat was overgekomen, naar het St. Elisabethgesticht overgebracht. De heer Höppener bereikte den leeftyd van 54 jaar. Hy was eerst gedurende 2 maanden in Delft, na vele jaren docent te zyn ge weest aan de Bisschoppeiyke kweekschool te Beverwyk. Tevoren was hy o.a. pastoor te Dordrecht. Kapelaan Van Diest was 39 jaar. By de hulpverleening werd de heer Duy- vetter vrij ernstig door de glasscherven van den auto aan de linkerhand gewond. Nader meldt men ons, dat de toestand van den kapelaan Janus rëdeiyk wel is. Hem zyn de laatste sacramenten der stervenden toe gediend. GASVERSTIKKING IN EEN CAFÉ Man dood in zyn kamer gevonden. Dinsdagmorgen om zeven uur is er op schudding geweest in de Egelantiersdwaï! straat te Amsterdam. De vrouw van den caféhouder De Haan, die het eerst was op gestaan hoorde op de bovenverdieping plot seling haar man roepen. Met een buurman is zy, daar zy een gaslucht waarnam, naar boven gegaan, zy trof haar echtgenoot in de slaapkamer in. bewusteloozen toestand aan. De Geneeskundige Dienst werd gewaar schuwd en verscheen spoedig mefc een auto brancard. De dokter, die ook gekomen was, constateerde den dood. Het ïyk van den ongelukkige, die 44 jaar oud is werd naar een der gasthuizen ver voerd. De politie heeft hier op 'tstoffeiyk overschot beslag laten leggen. Geconstateerd werd, dat een gaskraan het slaapkamertje open stond Op welke wijze dat gebeurd kan zijn, is nog niet geheel duideiyk, vandaar dat uit een oogpunt van voorzichtigheid beslag gelegd werd. De man en de vrouw sliepen afzonderiyb, en gebruik was, dat degeen, die het café des nachts sloot, des morgens later opstond. Dat de man langer te bed bleef, kon dus aan- vankely k bij de vrouw geen argwaan wekken. HIJ HAD BR NIET VEEL PLEIZIER VAN. Met f 1700 van zyn vader er van door. BUSSUM, 14 Maart. Een vijftienjarige jongen heeft gisteren van zijn ouders een bedrag van f 1700 gestolen. Dadelyk na de ontdekking, spoedig na den diefstal, ging de vader, die blijkbaar den avontuurlijken geest van zyn veelbelovenden zoon kende, naar het station om te informeeren of de knaap de contróle reeds was gepasseerd. Dit was niet het geval, doch eenige oogen- blikken later kwam zoonlief, vergezeld van een vriend naar het station gewandeld. De politie werd gewaarschuwd en het tweetal werd toen naar het bureau gebracht. Onder weg vertelde hy den agent, niet meer dan ƒ3,— by zich te hebben. Bij fouilleering in het bureau kwamen echter de 1700,— te voorschyn. VOETBALWEDSTRIJD TE ANTWERPEN OP 1 APRIL. Openstelling der Douane-kantoren. Wy lezen in „De Kampioen", het Orgaan van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland: Evenals verleden jaar heeft de A. N. W. B door bemiddeling van de Touring Club de Belgique, by de Belgische regeering stappen gedaan om, ter gelegenheid van den voetbal- wedstryd Holland—België, openstelling van de douane-kantoren te krygen. Het is ons aangenaam te kunnen mededeelen dat wy hierin geslaagd zijn. Wy ontvangen officiéél bericht, dat de kan toren te Wuestwezel en te Putte-Stabroeck op Zaterdag 31 Maart tot 21 uur en Zondag 1 April van 7 tot 21 uur, zonder tusschen- poozen (dus ook tusschen 12 en 14 uur) geopend zullen zyn voor het verkeer met automobielen en motorrywielen. Bovendien zullen de Internationale Rybewyzen niet geviseerd behoeven te worden. De automo bielen moeten voorzien zyn van een formulier in duplo, waarop alle gegevens van het Int. Rybewys vermeld zyn. Deze formulieren zijn zoowel] aan het Hoofdconsulaat als aan het Secretariaat verkrygbaar en moeten, nabe- hooriyk te zijn iDgevuld, aan het douane kantoor van binnenkomst in België worden afgegeven. Zij, die nog niet in het bezit zyn van een „carnet de séjour" en van plan zyn slechts van 31 Maart tot 1 April of van 1 April tot 3 April in België te blijven, zullen de verbiyfbelasting kunnen betalen zonder daarvoor een carnet te moeten koopen. Zoo als bekend bedraagt deze voor automobielen Frc. 10.— en voor motorrijwielen Frc. 4.— per dag. Door deze maatregelen zal het oponthoud aan de grens zeker aanzieniyk verminderen. Een ernstige dykbreuk in de Ver. Staten. Honderden dooden. LOS ANGELES, 13 Maart. Tengevolge van een aardbeving is de dijk van het reservoir van St. Francisquito Canyon, 64 K M. ten N. van Los Angeles, vannacht om één uur be zweken. Het water vloeide als een wilde stroom het dal in. Te Kemp, waar een troep arbeiders door den stroom verrast is, moeten 150 dooden "in. Volgens schatting zouden er in het u 300 500 menschen zijn omgekomen" Volgens berichten uit San Francisco vreest men, dat 76 menschen, die woonden op het terrein van een electriciteitsmy. vlak by den doorgebroken dyk omgekomen zyn. Te New Hall is een geheel gezin omge komen. Over 21 andere gezinnen verkeert men nog in ongerustheid. Het aantal dooden ten gevolge van de doorbraak van de stuw moet 400 bedragen. Een honderdtal lijken is al geborgen. DuizeDd man staatspolitie zorgen voor het handhaven van de orde, terwyi een duizendtal vrijwil ligers deelneemt aan het opruimingswerk. EEN ERNSTIGE DRAMA BIJ NANTES. Drie leden van een gezin door een inbreker ernstig verwond. In het dorp la Nouée, op 4 K.M. afstand van Nantes is naar l'Oeuvre meldt, een treurige misdaad gepleegd. Even buiten het dorp staat een huis, bewoond door de fami lie Pelletier, een gezin bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen. Dezer dagen is daar 's nachts een individu naar binnen geklom men door een raam aan de straat, dat half open stond. De man kwam in den salon terecht en doorzocht er alles. Toen hy niets van zyn gading vond, is hy naar boven ge gaan, waar hy de slaapkamer van de doch ter des huizes, een meisje van 20 jaar, bin nendrong. Het meisje werd wakker van het gerucht en stak licht aan. De man richtte een revolver op haar en zei te zullen schie ten, wanneer ze een kik gaf. Maar ze kon een kreet van schrik niet onderdrukken, waarop de bandiet schoot en haar verwondde. Door de revolverschoten gewekt, kwamen hierop de ouders aansnellen. De inbreker schoot hierop eerst den man neer met twee kogels in het hoofd, daarna de vrouw met vier kogels in de borst. Daarop nam hij de vlucht. Het zoontje van 12 jaar, dat in dezelfde kamer als zijn zuster sliep, werd niet ges wond, omdat by zich slapende had gehouden. De misdadiger heeft zich na zijn vreeselijke daad by de politie aangegeven. Hij was aan de linkerhand gewond. Hij Z8i, dat hy door ellende tot zyn daad gedwongen was. Hij was zonder werk en had totaal geen mid delen van bestaan meer. Toen de politie in het huis kwam, vond ze de drie gewonden in ernstigen toestand nog steeds in de kamer liggen. Vooral voor het leven van het meisje vreest men zeer. LANGS DE NIAGARABRUG GEKROPEN* Menschenlevens worden gewaagd, men- schenlevens gaan helaas te vaak teloor by de tallooze, tegenwoordig al vernuftiger pogingen om de Noord-~Amerikaansche Unie met haar strenge immigratie-limieten bin nen te komen. Maar zelden zal een poging met grooter levensgevaar verbonden zLjn geweest dan die, welke een 17-jarig Litausch meisje, een werkstertje uit Montreal in Canada, Ladinia Sikauskas heeft ondernomen met succes, dat ten slotte nog tot niets leidde. Een dezer dagen hielden de autoriteiten aan den Amerikaanschen oever der Niagaravallen de kleine Ladinia aan. Zy had geen papieren by zich. De officials waren onverbiddeliyk en sloten haar op. Toch had haar verhaal den vermetelste moeten doen verbleeben. Dol-verlangend, een beter betaalden werk kring by voorbeeld in de autofabrieken van Detroit te verkrygeD, was zy in jongens- kleeren op weg gegaan naar den Canadee- deeschen kant der Niagara. Even daarvoor ontmoette zy een betrouwbaar uitziend man, wien zij om hulp by haar waagstuk ver zocht. Hij verklaarde zich daartoe bereid, geheel belangeloos - geld bad zij bijna niet en op haar verzoek bond by een touw stevig vast om haar middel, en toen begon, in nachtelijk duister, het avontuur. De man liet haar van den oever neerzakken tot vlak boven de brullende wateren van den reus- achtigen val, daar waar het halfcirkelvorming netwerk van span- en steundraden begint, waarmee de pijlers der vermaarde internatio nale brug worden geschraagd. Daarop ving een vreeseiyke tocht aan De man volgde, want ook hy wilde Amerika hitmen. Ladinia kroop, zich krampachtig vasthoudend aan de ijzeren kabels, als een aap omhoog, langzaam, behoedzaam, haar route meeplooiend met de buiging der bruglljn. Op het vlakke midden van de boog moest zy zich, met uiterste in spanning, aan handen en voeten vasthouden. Daarop keerde zy zich voorzichtig om en begon de lange, lange daling naar bet laag- tepunt der brug aan de Amerikaansche zijde, Eindelyk was het schuimend water ODder haar verdwenen En haar laatste brachten dienden haar, om tegen den oever op te sluipen, in de vurige hoop, dat geen loerend ambtenarenoog haar zou zien. Op het hoog ste punt was zy 80 meter boven den val veest; de'geheele tocht in het pikdonker was uitgevoerd over een afstand van 185 meter, waarby de man en bet meisje de absolute zekerheid hadden, dat de geringste misgreep of aanval van vermoeidheid on herroepelijk een afschuweiyben dood ten gevolge moest hebben. Luttele minuten na de veilige „landing" voltrok zich het noodlot over haaiin de gedaante der immigratie-beambten. De man wist tydig in de duisternis te ontkomen. Byna op dezelfde plek werden vier meisjes gearresteerd, die volgens haar zeggen verder op met een boot de rivier waren overgesto ken. Men beraadslaagt thans over de terug zending van het arme kind

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2