FRISO-BMI VERSLAGEN Ruwe huid BINNENLAND Gemengd Nieuws. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 14 MAART 1928. 3 INGEZONDEN MEDEDEELING. P-^pond" MV.DOUWE EeBERTS •TABAKS- FABR1E KEM Taakt en gedeeltelik gezonken. Maandag- htend is de porapboot Johanna langszij het schip gebracht. Een duiker heeft n kabel onder het achterschip doorge- acht, waarna een drijvende bok het schip eft gelicht. Dit werk lokte langs den kant el kijkers. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vrijdag Maart j.l. had de wed. van Nierop alhier t ongeluk bij het uit bed stappen opeen "el, welke uitgleed, te vallen en een pols breken, de vrouw is 85 jaar; en Don- rdagmorgen j.l. had de wed. Knoop het geluk van een stoel te vallen, en haar te breken. De vorige week werd in het Gymna- eklokaal der openbare school een ouder- *nd gehouden. De opkomst was zoo groot, het zeer ruime lokaal stampvol was. heer Polée opende met een woord Yan Ikom aan de aanwezigen de vergadering; notulen der vorige vergadering werden ezen en goedgekeurd, waarna de agenda rd behandeld. Eerst zang door de leerlin- der hoogst© klassen. Vervolgens gaf P, Oosthoek een verhandeling over oolbygiëne met lichtbeelden. Op duidelijke begrijpbare wijze kweet spr. zich van taak, waarvoor hij met hartelijk applaus ond werd. De Oudercommissie in zy'n eel werd bij acclimatie herkozen. In de ze werd gelegenheid gegeven hetschrif- k werk te bezichtigen. Aan alleaanwe- n werd thee aangeboden, de dames kregen bij bonbons, de heeren sigaren, lsnu werd door den heer "W. Braber gedragen; Een FJakkeesche buiten vaar- en door den heer Polée, Bootsman Arie ide flets. Beide heeren werden luid toe- icht. Het was reeds zeer laat, toen de Polée de vergadering sloot. ELLEVOETSLUIS. Zondag j.l, maakte evoetsluis II een vergeefsche reis naar erdam, daar zoowel Neptunus, als de 'dsrechter niet aanwezig waren. De Bedrijfstentoonstelling te Nieuw- oet behoort tot het verleden en is een t succes geweest. Iedere standhouder eer van zijn werk gehad. Het was een tig geheel. Zaterdag liep het aantal kers over de 1300. Moge deze eerste er geslaagde tentoonstelling een grond- zjjn voor een vaste jaarltjksche ten- telling. Den heer M. A. Duister hof zal per ibajak, dat 16 Mei a.s. van Rotterdam :kt, -zijn bestemming naar Oost-Indië n. Het Mannenkoor „Wilhelmina" zal 2e terdag deelnemen aan een concours te dam. VEILINGSBKBICHT van Vrijdag 9 Maart 1928 öp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". 5,80 tot 10,60 per 100 bos. 3,80 tot 11,80 per 100 bos. ie 0,15 tot 0,31 per k g. 5,60 tot 7,20 per 100 k.g. 0,18 tot 0,24 per k.g. 18,70 per 100 k.g. en 0,11 per k g. pelen 0,14 tot 0,22 per k,g. n 0 21 tot 0.50 per kg. ƒ2,— tot 5,10 per 1< 0 bos. en netto 4,90 tot 5.10 per lOOst. eren 4 80 per 100 stuks. "oer 36233 stuks. rt verslag van de vergadering van en raad der GomeenteSTfcLLKN J»AM p Uonderdug 8 Maart 1928. itter Burgemeester Charbon, tegen- alle leden. itter opende de vergadering met ng van het gebedsformulier waarna :len der vorige vergadering werden zen en onveranderd goedgekeurd, omen stukken. edkeuring van Ged. Staten over de g der politieverordening, de vast- van de opcenten op depersoneele de wijziging der gemeente be- de overdracht der wegen aan de en de gemeente begrooting dienst erzoek van Mej, A. de Koe om eer vol ontslag als onderwijzeres aan de O. L. School tegen 1 Mei a.s. B. en W. stellen voor dit verzoek op eervol le wijze te verleenen. Voorzitter meende wel namens den geheelen raad te spreken in dien hij verklaarde dat de raad haar met leedwezen zag heen gaan. 80 volle jaren heeft zij haar beste krachten aan ons onder wijs gegeven, haar werken was steeds boven alle lof verheven. Een woord van dank van deze plaats uitgesproken mag daarom niet ontbreken. De Raad in zijn geheel verklaarde in te stemmen met de woorden van den voorzitter en daarna werd besloten tot het geven van het gevraagde ontslag. Voorzitter deelde daarop mede dat door de bezuiniging nu geen oproep mag geschieden vooreen nieuwe onderwijzeres. B. en W. zjjn echter van oordeel dat voor 188 leerlingen geen leerkracht kan worden ge mist om het onderwijs op peil te houden en stellen derhalve voor nu een kweekeling met acte te benoemen en de handwerk- cursus voor rekening der gemeente te nemen. Geen der leden maakte hier tegen bezwaar en machtigden B. en W. voor de uitvoering van dit besluit zorg te dragen. Mej. K. van Eesteren vroeg ontslag als helpsters bij het hanöwerkonderwys. Dit verzoek werd ingewilligd. B. en W. stelden voor nu de tijdelijke helpster mej. J. Roon te benoemen, hetwelk daarna geschiedde. Ingekomen was de rekening van deByz bewaarschool ter verkrijging van subsidie. Jansen meende dat de ingediende rekening geen verlies- en winstrekening mag genoemd worden. Voorzitter gaf daarin de heer Jansen wel gelijk, doch gezien er toch uit blijkt dat de subsidie steunende op het besluit gegeven kan worden, wordt alzoo besloten. Het reglement van het Armbestuur werd overeenkomstig den wensch van Ged. ge wijzigd. De verordening op de heffing van keurloon werd gewijzigd. Voortaan zal het keurloon van afgekeurde dieren worden gerestueerd. Bij verordening werd besloten alleen vent vergunningen af te geven tegen betaling van 25 cent per dag of f 1,per jaar. Het kohier van hondenbelasting werd coniform het voorstel vastgesteld. De Gemeente-begrooting werd met enkele af en overschrijvingen gewijzigd. Besloten werd de gelegenheid open te stellen tot het invoeren van een 7e leerjaar. Verplichtend is dit niet, doch de kinderen die per 1 Mei a.s. nog een jaar school wen- schen te gaan hebben thans de gelegenheid. Rondvraag. Hoek vroeg of het land, dat ingevolge de Landarbeiderswet is verstrekt, bij overlijden overgaat aan de kinderen. Voorzitter meende dat dit niet het geval is, wel aan de weduwe. Holleman vroeg of de gemeente nu, ter wijl er aan de wegen door de provincie nog niets wordt gedaan, toch die verhoogde sub sidie moet betalen. Voorzitter antwoorde bevestigend Holleman stelde voor de bijdrage niet te betalen voor dat aan de werkelijke verbe tering is begonnen. Voorzitter zeide dat thans nog geen nieuwe Hoofdingeneur is benoemd en stelde voor met een dergelijke dwangmaatregel nog even te wachten. Jansen vroeg of het onderhoud der straten nog berust bij den straatmaker, omdat deze erg ongelijk zijn. Voorzitter zeide dat dit per 1 Dec.1. is afgeloopen en toen de straat in goeden toestand is opgeleverd. Jan van Dam vroeg of de straat door de gemeente gemaakt moet worden als deze verzakt is door het opgraven van de elec- trischen kabel. Holleman zeide dat indien de gemeente opzichter de toestand heeft aanvaard deze dan voor rekening der gemeente moet wor den verbeterd. Van Dam zag gaarne dat, wanneer de koeien weer op het gors loopen, deze daar ook ter plaatse worden gemolken, ter voor? koming van verontreiniging der straten. Roon meende dat dit niet zal gaan, daar de beesten ook naar huis moeten komen om te drinken, aangezien het polderwater te zout is. Voorzitter meende dat men hiermede beter kan wachten tot de kade is gelegd om het gors, waarschijnlijk zal dan het binnenwater wel beter zijD. Van Dam vroeg of het gemeeutewerk voor dit jaar is aanbesteed en of de voorzitter denkt dat De Later goedkooper zal werken dan Van Es Over deze kwestie is nog heel wat ge sproken. Door Van Dam en Jansen werd nog ge- discusseerd over de havenverordening en de toepassing en naleving daarvan. Daarna werd de vergadering gesloten. Verslag van de vergadering van den Raad d*r Gemeente Go^dereede op Vrijdag 9 Maart, des namiddags 3 uur. Voorzitter Burgemeester Charbon. Afwezig met kennisgeving de heer Heerschap. De voorzitter opende de vergadering, waar na de notulen der laatste vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd, na een opmerking van den heer C. J. Lodder. Ingekomen stukken: Proces-verbaal van de kas-opname by den Gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat op riRWtebruari in kas was een leening van miste, 3^914 overeenkomstig boeken en beschei- 3eW.- Een mededeeling van den Commissaris der Koningin dezer Provincie, dat de heer constateeren. R. was gehuwd en ruim zestig J. A. Charbon was herbenoemd tot Burge- jaar oud. meester dezer gemeente, Van Gedeputeerde Staten een mededeeling dat de behandeling der Gemeente-begrooting was verdaagd. De goedkeuring van Ged. Staten over de wijziging van het Reglement van het Bur gerlijk Armbestuur. Idem over het besluit tot overdracht van wegen aan het Prov. Bestuur. Idem over het verhuren van een stukje grond aan de Bat. Import Cornp. tot het plaatsen vau een benzinetank met aftap inrichting. Idem over de wijziging der te heffen op centen op de Personeele Belasting. Idem over de wijziging der Gemeente- begrooting. Het verslag over 1927 van de commissie tot wering van schoolverzuim, hetwelk door den Voorzitter werd voorgelezen, waarin geen aanleiding tot besprekingen werd ge vonden. Al deze stukken werden voor ken» nisgeving aangenomen. Nog was van Mej. H. Lokker te Stellendam een verzoek ingekomen om in aanmerking te komen voor de levering van schoolbehoeften. B. en W. waren van meening op dit ver zoek afwgzend te moeten beschikken, omdat de tegenwoordige leverancier tot volle te vredenheid leverde. Alzoo werd besloten. Van het Bestuur der Bijz. School was een verzoek ingekomen om de resteerende 20 over 1927 van de vergoeding ingevolge art. 101 der L.O. wet te mogen ontvangen. De Voorzitter zeide dat de rekening nog niet was opgemaakt en derhalve aan dit verzoek niet kan worden voldaan. Van hetzelfde Bestuur een verzoek om uitkeering van het voorschot ad 80 van de vergoeding over 1928, Hiertoe werd besloten. Het bedrag werd vastgesteld op 424,16. Vaststelling Rekening van het Algemeen Armbestuur over 1927. De voorzitter stelde deze in handen van de heeren Troost en Lokker ter onderzoek. Bij monde van den heer Troost adviseerde de commissie deze goed te keuren, hetwelk met algemeene stemmen geschiedde. Daarna werd het Kohier Hondenbelasting vastgesteld met 50 honden le klas en één 2e klas, resp opbrengende ƒ153,— en ƒ1,50. Wijziging verordening heffing keurloopen. De voorzitter deelde mede, dat in de prak tijk de keurloonen van de eventueel afge keurde dieren werden terugbetaald, terwyi de verordening zulks niet toeliet. B. en W. stelden voor deze wyziging in de verorde ning aan te brengen, waartoe werd besloten. B. en W. vragen machtiging de Landerijen van het Algem. Armbestuur publiek te ver huren. Den Eerzamen stelde voor de inschry ving alleen open te stellen voor de gemeente naren. Voorzitter zeide dat de verhuring publiek moet geschieden en men het hoogste rende ment moet zien te krygen. De gevraagde machtiging werd verleend. Van de geldleening voor het Doktershuis werd No. 1 uitgeloot. By acclamatie werd de Commissie tot Wering van Schoolverzuim herbenoemd. De Gemeente Begrooting over 1927 werd op voorstel van B. en W. met enkele af- en overschryvingen gewflzigd Besloten werd, naar aanleiding van een ingekomen circulaire, de gelegenheid te scheppen het 7e leerjaar in te voeren. De ouders die dus met 1 Mei hun kinderen het- 7e leerjaar op school willen laten, hebben nude gelegenheid en genieten dat jaar een volledig leerstelsel. Rondvraag. C. J. Lodder meende dat het besluit, in zake de subsidieverleening aan het Groene Kruis voor een wykverpleegster, niet over eenstemde met den brief welke vanwege het Gemeentebestuur aan die vereeniging was gezonden. Voorzitter zeide die zaak alsnog nader te zullen in orde maken. Lokker vroeg doortrekking van een eindje weg aan het Havenhoofd. Voorzitter zeide onderzoek toe C. J. Lodder vroeg om tydig de boomen in de gemeente te snoeien. Voorzitter zeide dat de snoeier deze week zou komen. Daarna sluiting. van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL (Adv.) ONDER VALLEND ZAND BEDOLVEN. VEENENDAAL, 10 Maart Hedenmor gen is den daggelder D. Roelofsen uit Eder- veen een ernstig ongeval overkomen, Naby de boerderij van Langelaar aan den Munni- kenweg onder Renswoude was R. met een tweetal personen bezig zand en leem uit te graven. R. was op een diepte van eenige meters, toen plotseling door tot nog toe onbekende oorzaak een der kanten inviel R. die dit zag aankomen, trachtte nog te vluchten, maar het mocht niet meer baten. Hy werd onder de massa vallend zand be dolven. De in de nabyheid werkende per sonen schoten toe en probeerden R. uit te graven. Na langen tyd gelukte dit, doch de ontboden geneesheer kon slechts den dood WEL DEGELIJK FRAUDE TE SCHOONOORD. SLEEN, 10 Maart. Omtrent de fraude kwestie by de bijzondere school te Schoonoord vernemen wij het volgende: In de gehouden vergadering van den ge meenteraad dier gemeente hebben eenige leden vragen gesteld omtrent de fraude. De voorzitter, burgemeester mr. G, A. Bontekoe, antwoordde daarop, dat bij het door hem ingestelde onderzoek is gebleken, dat er wel degelijk fraude is gepleegd. Er zijn werkelyk foutieve opgaven gebruikt ter verkrijging van de gemeenteiyke en rijksvergoedingen ais be doeld resp. in de art. 101 en 97 der wet op het L- O. 1920. Op die lyst kwam een vry groot aantal kinderen voor, die de school niet meer bezochten en waarvan men wist, datzy niet meer op school zouden terugkeeren, met het doel om door die te hooge opgave een te hooge vergoeding te verkrijgen. Bovendien zou uit, die gegevens biyken, dat men recht had op uitbreiding der bestaande school met een vierde lokaal. Voorts heeft een aantal getuigen verklaard, dat van de zijde van het schoolbestuur of van enkele leden giften in natura zijn ge daan, mits de kinderen, die de openbare school bezochten, zouden overgaan naar de bijzondere school. De voorzitter, die het onderzoek met be hulp van twee ryksveldwachters deed, zeide de overtuiging gekregen te hebben, dat er gefraudeerd werd, en dat het tot een ver volging moest komen. Thans is de zaak in de handen van Justitie. WAAR LEEFT MEN OP DEN GROOTSTEN VOET! In .het Noorden 1 HEERLEN, 10 Maart. Welke Nederlan ders leven op den grootsten voet?.... zoo werd gevraagd dezer dagen een schoenfabri kant, die door jarenlange ervaring op de hoogte kon zijn. In het Noorden, was het antwoord, daar worden de hoogste nummers gevraagd en de kleine blijven steeds over voor de restan tenopruiming. Opmerkelijk is het, zeide hy, dat terwyi in de IZuideiyke provinciën, in Brabant en Limburg by voorbeeld, by heerenschoenen de nummers 40 tot 42 bet meest gangbaar zijn en zelfs in heerenmaten nr. 39 nog gevraagd wordt; in de andere provinciën de nummers 43 tot 45 als middelmaat het meeste voor komen. Ook 46 en 47 komen in het Noorden van ons land nog betrekkelijk vaak voor en zelfs doch dat zyn uitzonderingen moet maat 48 soms nog voor heeren geleverd worden, wat op een.-voetlengte van niet minder dan 32 cM. neerkomt. By de dames doet zich hetzelfde verschijn sel voor: 34 em35 in Limburg en Brabant. 38 tot 40 in de andere provinciën. De inwoners van de steden hebben over het algemeen kleinere voeten dan die van het land. Hoe kleiner voet hoe minder siytage. De dames siyten het meeste en by hen is de schoen eerder uit het model dan by de heeren, ook als de kwaliteit dezelfde is. Dat 'ia heel eigenaardig omdat toch de man over het algemeen meer loopt dan de vrouw. Zyn gang schynt echter regelmatiger te zyn. HET PHILHARMONI8CH ORKEST OPGELICHT? Een dirigent, die een concert kwam leiden, maar liet orkest niet betaalde. Een schade post van f 1000,— Benige weken geleden heeft een Belgische dirigent onderhandelingen aangeknoopt met het bestuur van het Philbarmonisch orkest te Rotterdam, met dp bedoeling, daar een concert te komen leiden. Als prys werd som van 1000 bedongen, en men kwam overeen, dat hij dit bedrag voorloopig als cautie op een bank zou storten. Kort daarna kwam de dirigent hier evenwel op terug, zeggende, dat een bedrag van 1000, omgezet in Belgische francs, zulk een kapitaal ver tegenwoordigde, dat hij het verlies aan rente gedurende den tyd, dat het bedrag gedepo neerd zou zy'n, niet kon missen. Er werd toen een nieuwe overeenkomst gesloten, waarbij men afsprak, dat de dirigent de ƒ1000 zou meebrengen op den dag van de generale repetitie. Deze dag kwam, de dirigent kwam, maar het geld was er niet. De dirigent ver telde zoo juist uit Parys te zijn gekomen en geen gelegenheid te hebben gehad, in Antwerpen het geld op te halen. De leden van het Philbarmonisch orkest hebben toen een algemeene vergadering gehouden, waarin, na uitvoerige discussies, is besloten, genoegen te nemen met het nadere voorstel van den dirigent, die de toezegging had gedaan, het geld mee te zullen brengen op den dag van bet concert. Toen het concert zou beginnen, kwam de dirigent, naar by zei, weer uit Parijs en ook nu had hij geen gelegenheid gehad, het geld op te halen. Hij zou het evenwel binnen drie dagen zeker sturen. Het concert was aangekondigd, er waren al vele plaatsen verkocht, de reclamebiljetten en de programma's waren gedrukt en de zaal was gehuurd. Er zat dus niet veel anders op dan het concert maar te laten doorgaan. Na drie dagen kwam er inderdaad een brief van den dirigent, maar de 1000 zaten er niet in. Hy schreef, dat hy nog steeds geen gelegenheid had kunnen vinden, het geld vrij te maken, maar dat hy zou zorgen, dat het er over twee dagen was. Deze termjjn is sinds vele dagen verstreken, maar het geld ia er nog niet, en het bestuur van het Philharmonisch orkest heeft verder niets meer van den dirigent gehoord, zoodat het met vrij groote zekerheid aanneemt, voor 1000 te zyn opgelicht. Men zal nog een verder onderzoek instellen. BANKEN OPGELICHT. Met een vervalsekten credietbrief. Zaterdagavond kreeg de Haagsche politie een telegram van de politie te Utrecht, dat by een bankinstelling aldaar een als heer gekleed persoon, Duitsch sprekende en zich noemende C. L. Dupont de la Tour, zich had vervoegd met een credietbrief ten be drage van 50,000 dollar, afgegeven door de National City Bank of New-York. De Utrecht- sche bankinstelling had op dezen credietbrief uitbetaald 25,000 gulden, doch gebleken was daarna, dat de brief vervalscht was en oor- spronkeiyk ten bedrage van 5000 dollar was. De oplichter had daarvan op handige wyze 50,000 dollar gemaakt. By onderzoek bleek, dat ook te Amster dam en te 's-Gravenhage bankinstellingen het slachtoffer zijn geworden van genoemd heerschap. Te Amsterdam is 20,000, in Den Haag 30,000 uitbetaald, en het is niet onmogelyk, dat ook nog andere banken er in geloopen zijn. Het Hdbl. meldt omtrent deze oplichting; De Nationale Bankvereeniging te Utrecht ontdekte het bedrog het eerst, daar de em ployé, die het geld had uitbetaald, bemerkte, dat hy den be wusten cliënt 1000 te weinig had gegeven. Daar niemand wist, waar deze verbiyf hield, seinde men over de zaak naar Genua om naam en reisroute. Uit Genua kwam binnen twee dagen antwpord, waarnit tevens bleek, dat de credietbrief slechts 3000 dollar groot was en niet 50,000. Onmiddellyk werd Utrechtsche recherche gewaarschuwd, aan wie men het volgende signalement kon opgeveni Duitsch sprekend als heer gekleed persoon, naar schatting 35 jaar oud, lengte plm. 1.70 M., bleek gelaat met donkere uitdrukking, zonder baard of knevel, met goed verzorgde banden en lange nagels; aan een der handen eenige ringen, gekleed in donkere overjas met dito gleufhoed, sterk geparfumeerd. heeft zich te Utrecht o.a, Duitsch geld laten geven, zoodat verwacht wordt, dathy over onze Oosteiy'ke grenzen de wijk heeft genomen. Intusschen kwam al vast te staan, dat hy ook in het buitenland geopereerd heeft; eveneens moet hy bij .een Rotter- damsche bankinstelling zy'n slag hebben De heer Van den Brink, hoofdinspecteur van politie te Utrecht is vandaag voor verder onderzoek naar Amsterdam gegaan Aan het Utr. Dgbl. werd medegedeeld, dat de oplichter zijn werk handig verricht heeft. Hij toonde geen spoor van agitatie of opwinding, maakte zelfs bij de Utrecht sche bankinstellingen nog enkele aanmer kingen over het feit, dat men hem niet on middellijk aan de gevraagde muntspecie kon helpen, en hy liet per telefoon de banken waarschuwen, dat ze te zorgen hadden, haar geld gereed te hebben. Hy sprak Duitsch, Fransch en Italiaansch. Een vredesvoorstel, De post uit Denemarken heeft ons een wonderiyk stuk in huis gebracht. Erboven staat: „His Excellency Frits Holm, D. C.L. L. L. D., D. Litt. Royal Yacht Club, Copen hagen, Denmark has the honour of presen ting this manuscript, released for gratis publication upon receipt." Wie deze excel lentie is blijkt verder niet, toevallig komt ons ter oore, dat het een journalist moet wezen. Enfin dat doet er ook eigeniyk min der toe. Zijn „manuscript" is het ontwerp eener wet, „welker aanneming, afkondiging en toepassing onfeilbaar den oorlog tusschen naties zal voorkomen". Deze wetiseenzeer zonderling stuk, te lang om in haar geheel overgenomen te worden. Wy lichten er dus eenige passages uit, die den geest en de be doeling ervan duidelijk karakteriseeren. Als iedere rechtgeaarde wet begint de auti- oorlogswet van Zyne Excellentie Frits Holm met een considerans. Daarin heet het, dat de bestaande instellingen en middelen om den oorlog onmogelijk te maken, zooals arbi trage, verdragen van vriendschap en meest- begunstiging, pogingen tot beperking van bewapening, de volkenbond, vredes-propa- ganda en vredes-organisaties en het hazard spel van de diplomatie, omnium consensu ontoereikend zyn en men voélt, dat oorlogen nooit worden gemaakt door groote volks massa's, maar ontstaan door machtsmis bruik, verkeerd begrepen vaderlandsliefde of persoonlijke eerzucht van enkele leidende personen, i.e. de leden van de regeeringeD. Volgen dan de artikelen van de wet in Wer king te treden tien uur na het begin van de vyandeiykheden of de formeele oorlogs verklaring. Zij komen hierop neer: Als gewone soldaten of matrozen, zoDder eenigen rang, zullen in de gewapende macht (van bet land, dat deze wet aanneemt) wor den ingedeeld (en wél zoover de landmacht betreft by de stormtroepen der infanterie en voorzoover de zeemacht betreft by den effectieven onderzeedienst, resp. by den vlieg- dienst) om zoo spoedig mogelijk in de vuur linie te komen; het hoofd van den staat, koning of president, indien deze een man benevens al zyn mannelijke bloedver- hoofd zyn verbonden, de minister-president en de andere leden van de regeering met uitzondering van den staatssecretaris voor den Vrede (nader te noemen), alle leden van de volksvertegenwoordiging met uitzonde ring van hen, die openlflk tegen deelneming aan het gewapend conflict in kwestie hebben gestemd, alle bisschoppen en prelaten en met dezen gelijk te stellen geestelijken een en ander voor den geheelen duur van de vyandeiykheden, zonder rekening te houden met den leeftyd, noch met den gezondheids toestand van de betrokkeneD. Naar de laatst genoemde zal pas na de iDly ving een onder zoek worden ingesteld. Voorts zullen nog worden ingelyfd als verpleegsters of dienstboden by den medi- sehen dienst van het leger, uitsluitend voor frontdienst en zoo dicht mogelyk by dege- vechtslinie te plaatsen: het Hoofd van den Staat (ingeval dit een vrouw is), alle vrouweiyke bloed- en aan verwanten van het Hoofd van den Staat, die den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben, alle vrouwen aan de hofhouding van het Staats hoofd verbonden, alle echtgenooten, dochters en zusters van den minister-president en de andere ministers, mits deze vrouwen volgens de wet het kiesrecht hebben. Evenmin als voor de mannen geldt er ©enigerlei verontschuldiging uithoofde van leeftyd of gezondheid, hetzy dan in geval de bedoelde vrouwen een kind zoogen of om andere zeer dringende redenen zich niet naar het front kunnen begeven. Bevordering in rang, zelfs voor zeer uit nemende militaire of medische diensten is eens en voor-al uitgesloten, de bedoelde diensten kunnen met ridderorden beloond worden. Gedurende den tijd, dat het hoofd van den Staat onder de wapenen, resp. by den ge neeskundigen dienst te velde werkzaam is, wordt hij/zij vervangen door den eerder ge noemden Staatssecretaris voor den Vrede. De andere personen voor zoover in open bare functies werkzaam, worden automatisch opgevolgd door personen, die daartoe by de algemeene verkiezingen zy'n aangewezen. Geen gewapend optreden zal toegelaten zyn dan na een beslissing met meer dan 2/3 van het gezamenlijk aantal stemmen in de volksvertegenwoordiging. Zy die tegen stemmen worden vrijgesteld van de boven bedoelde verplichtingen. De uitvoering van de wet wordt opgedragen aan een speciaal lichaam bestaande uit 5000 personen, allen onvervalschte voorstanders van den vrede. De Staatssecretaris voor den Vrede zal na den minister-president de voornaamste plaats in het kabinet innemen. Daarentegen wordt de minste plaats toegewezen aan den Staats? secretaris voor de Landsverdediging. De gewapende macht zal worden geliqui deerd, slechts een kleine kerntroep wordt in stand gehouden welke bestemd is deel uit te maken van een internationalen politie- troep. SJANGHAI'S „ZIENER" GESTORVEN. De man met den kristallen bol. De oude Li Tsang-foe, de „ziener van Sjanghai", is (naar United Press meedeelt) gestorven. Meer dan 20.000 vreemdelingen, wien hy de toekomst heeft voorspeld, en tallooze Chineezen, allen die hem gekend, bemind en vereerd hebben, beweenen hem. Hij overleed op hoogen leeftyd en laat bykans een millioen gulden na. Li, die het verleden, het heden en de toe? komst uit een kristallen bol en eenige won derlijke, gekleurde kettingen wist te duiden, was eigeniyk niet een profeet of wereldwijze, maar veeleer eenvoudig een waarzegger. Maar dan een op wien men bouwen kon. Twee dagen vóór den bloedigen opstand te Sjanghai kwam hij bij een der kopstukken van de internationale nederzetting en zeis „Heer, de kristallen bol is geheel rood ge worden. Onheil wacht de vreemde heeren op 25 Mei. Ik heb gezegd." Met statigen tred verliet Li het bureau. En inderdaad kwam het op 25 Mei 1925 tot de straatgevechten te Sjanghai, waarby het bloed van vele ongelukkige Chineezen over de straten vloeide. Op 26 Juni 1926 verscheen Li plotseling op het politiebureau van Louza en zei tot den dienstdoeuden inspecteur, dat hij zijn mannen wel mocht waarschuwen, vooreen langen Chinees, die een blauw wollen ge waad droeg en erg hinkte. De officier lachte en sloeg op de waarschuwing geen acht. Drie dagen daarna verscheen een lange Chinees, precies zooals Li had beschreven, te zamen met vijf andere personen en plun derde een magazijn in een der hoofdstraten. Op het tumult kwam de politie aansnellen, die de roovers omsingelde. Het vyftal ont kwam, de hinkende echter schoot drie agen ten dood, verwondde twee anderen en schoot ook nog op een passeerende vrouw. Ook hij vluchtte daarop en kon niet gevat worden. Drie uur voordat een troep soldaten van het noordelijk leger in Maart 1927 de barri cade der internationale nederzetting be stormde, zei Li tot een vreemden generaal, dat er onheil dreigde in de richting van den straatweg Daar Honan. Inderdaad vreesde men onrust en verdubbelde de wachtposten Aan Li's profetie was geloof gehecht. De overval door de soldaten vond plaats, en de wacht sloeg dien zonder moeite af CORRESPONDENTIE Door verschillende omstandigheden waren wy niet in de gelegenheid de uitvoering van wanten, die den leeftyd van 16 jaar hebben Sparta-Hygiëa by te wonen en kunnen wy bereikt, verder alle burgeriyke en militaire geen verslag geven tot onzen spyt. personen, die aan het huis van het staats-i Red-

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3