Pluimveeteelt. LOGEEREN „Hotel-Restaurant SIMONS" PIET SIMONS zorgt voor U Ingezonden Stukken. 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 10 MAART 1928 ONZE EI1 en waarmede terdege rekening moet wor den gehouden. De langzame afwikkeling van het rijks bureau, dat liquidatie-schadevergoedingen behandelt, is aanleiding geworden, dat een vertwijfeld Duitscher hierop een aanslag heeft trachten te plegen. Verschillende Duit- schers hebben belangrijke bedragen van dit bureau te vorderen, doch als een gevolg van de trage afwikkeling verkeeren enkelen in bittere armoede. Het gevolg van deze mis lukte aanslag is, dat genoemden bureau nu onder sterke politiebescherming staat, om verdere aanslagen te verijdelen. De afwikkeling van het noodprogramma in Duitschland dreigt eenige stagnatie te ondervinden, omdat de voormalige regee- ringspartyen het niet eens kunnen worden over de verdeeling van eenige hooge bestuur- functie. Het Gentrum en de Duitscb-Nationa- len hadden den buit. onderling verdeeld, zon der de Duiische volksparty hierin te kennen. Deze laatsten dreigen nu roet in het eten te goomii. Er zal voor het Centrum en de Duitscb Nationalen wel niets'auders opzitten, als een deel dezer functies door de Duitsche volkspartij te doen bezetten, of een deel dezer functies te doen opötffen. "Vragen, deze rubriek betreffendekunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. B. J. C te Hennepe, Diergaarde singel 96c BotterdamPostzegel van 71 cent voor antwoord insluiten. BROEDEN ONDER DE HEN. II. Wij hebben in het nummer van 22 Fe> bruari uiteengezet, welke eieren als broed- eieren niet in aanmerking komen, daar hun afwijkingen iedere gegronde verwachting omtrent kuikens uitsluiten. Waar ook onze keuze van de broedster is bepaald, hebben wij dus een geschikt plaatsje voor onze broederei uit te zoeken. Dit schijnt voor heel wat kippenhouders nog steeds een duister probleem te zyn. Wy treffen op schier elke ongeschikte plaats soms broedende kippen aan. Het heeft er veel van, of alle hoeken en gaten geschikt zijn als broedplaats, het geen evenwel volstrekt niet het geval is. Om te beginnen zijn alle plaatsen bovenden grond verkeerd. Dus geen broedplaatsen op zolder, stroohopen en meer van dergelijke gelegenheden. Een broednest behoort op den grond. Een hoek van een schuurtje, dat zoo noodigkan worden afgeschut, of een plat kistje kan heel geschikt zijn. Een eerste eisch is wel, dat de kip rustig haar eerste moederplichten Iwn.u-wUoh,®)}, .dAxrtKHcUjWiajrrUi"JljiQT- gedeeltelyk gevuld met vochtige aarde en weP zoodanig, dat in het midden een nest holte ontstaat Een in het midden uitgeholde graszode is ook zeer goed te gebruiken. Die vochtige aarde of zode dient voor het ver- eischte vocht, daar een kip geen zweetklieren tot zijn beschikking heeft. In de natuur zal een kip in de meeste gevallen steeds een eenigzins vochtige plaats uitzoeken om te broeden. Door bekleeding van hooi, wordt het broednest verder vol tooid Hfèrin strooien we flink wat tabaks- zand als voorbehoedmiddel tegen ongedierte. Het zetten der k'p geschied uitsluitend bij donker en hierbij wordt alles vermeden, wat het dier kan doen schrikken. Is dit zetten afgeloopen, dan hebben wij alleen maar meer te zorgen voor de voeding van de broedster en voor goed drinkwater. Gedurende het ge heel broedproces voeren wij uitsluitend graan, vooral veel mais. Blijft de broedster de eer ste dagen voortdurend op de eieren zitten en vertoont ze ook de derde dag geen nei ging het nest te verlaten, dan wordt ze voor zichtig van de eieren opgelicht en bij het voeder geplaatst... In geen geval plaatsen we dus het voer vlak onder het bereik der kip, zoodat deze zich zittend op de eieren zou kunnen voeden. Dit zou geheel verkeerd zijn. Een hoeveelheid droog zand in de na bijheid is een uitstekende gelegenheid tot het nemen van een zandbad. Wij mengen door dit zand wat tabaksstof. De kip kan in het begin gerust een kwar tier van de eieren afgaan, welk kwartier later tot een uur kan worden opgevoerd. Het nest wordt gedurende de afwezigheid even gecontroleerd. Bevuilde eieren worden in warm water (temperatuur 87 a 88 graden Celcius) heel voorzichtig gereinigd en be vuild hooi of stroo. wordt door versch en schoon vervangen. Wij dienen er zorgvuldig voor te waken, dat het broednest geen kweek plaats wordt voor ongedierte. Na verloop van een dag of zes worden de eieren opnieuw geschouwd, waarbij de on bevruchte eieren, of die waarvan de kiem is afgestooven, worden verwijderd. Is het gedurende de broedperiode zeer droog, dan is het raadzaam, ze eenige dagen voor het uitkomen te besprenkelen met lauw water. Als alles normaal verloopt, dan komen op. het einde der 20e dag reeds de eer3te kui kens en is op den 21e reeds het geheele proces afgeloopen. In deze periode hoede men zich voor een ongewenschte nieuws gierigheid- Een goede broedster verlaat in deze critieke tijd niet haar nest en voorde goede gang van zaken, is een volstrekte rust non-lig Heeft, men een erg makke kip en beschikt men n er eenige ervaring, dan kan dnnr voorzichtig ondersteken der band, de ledige dopn"n worden verwliderd Dit moet echter zoodanig sreschieden dat de kip niet. van de eieren wordt opgelicht. Onze tueuwsgierigheid hebben we nog een dag te bedwingen. Als dan kunnen we de niet uitgekomen eieren in warm water leggen (temperatuur onge veer 40 graden Celsius.) Indien er dan nog leven in zit, maken ze een schommelende beweging en worden ze opnieuw onder de kloek gelegd. De diertjes helpen door ze uit te pellen is geheel overbodig. Heel vaak loopen ze hierbij verwondingen op en slecht ontwikkelde kui kens, welke op deze wijze voor een vroeg tijdige dood worden behoed, groeien later iD het gunstigste geval op tot ziekelijke, on productieve hennen, welke door haar zwakke gestel erg vatbaar z(jn voor allerlei ziekten en dus een gevaar zyn voor de andere kippen. Het is daarom heelemaal niet als een wreed heid aan te merken, als men dergelyke stumpers haar natuurlijke dood laatsterven. of desnoods verhaast. Hun verder leven is toch maar een kwelling en daarom ia het eerder als een weldaad te beschouwen. Hier mede hebben we de voornaamste punteD behandeld, welke by het natuurlijk broeden van belang zijn. Vragen Een der abonné's stelt een vraag over een aan hem aanbevolen krachtvoer, dat volgens een bijgaande circulaire uitste kend geschikt is, om de groei van de kuikens en kippen te bevorderen en tevens snot eD diphtherie geneest. Toediening van eenige lepels per 25 kippen zou reeds na 8 dagen een volkomen genezing brengen. Een busje van 45 theelepels van dit goed kost 1,- en weegt 100 gram. Een Kilo kost dus ƒ10, Het middel is gewoon boerenbedrog. Diphtherie is in geen geval te genezen met dergelijke stoffen en by het gebruik van deze middelen wordt het inenten door den dierarts nagelaten. Andere abonné's zullen waarschijnlijk ook een dergelijke cir culaire hebben ontvangen, doctuzullen ver standig doen, er niets van te betrekken. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. BOERENVISMARKT 12. bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. (Adv.) De afzet van laqdbouworoducten. Iedere week houdt een my onbekende schry'ver een praatje over de pluimveeteelt, dit tot leering van onze pluimveehouders, waarom zal ik dan ook niet eens een praatje houden over den afzet van onze landbouw producten, Voorop stel ik, dat mijn stem klinkt als die eens roepende in de woestijn, doch dit kan me niet weerhouden, om van tijd tot tijd eens iets van me te laten hooren. Iedere landbouwer zal direct met mij moe ten instemmen, dat de handel in landbouw producten nog verre van up to date is. Ieder een is er van overtuigd, dat de fouten legio zijn en toch blijft men, de traditie getrouw, voortwandelen op grootvaders weg. Iedere campagne valt weer hetzelfde waar te nemen. Neemt men eens een kykje op de verschillende ladingsplaatsen, dan ziet men overal een rij met aardappelen-, uieD of koepeen geladen wagens, waarby de voer man geduldig en opgewekt zijn pypje staat te rooken of zyn pruimpje staat te kauwen, wachtende, tot hy aan de beurt van lossing Treft hy het dan, dat het product be hoorlijk is klaargemaakt, dan geschiedt de lossing nog al tamelijk vlug, doch is dit niet het geval, dan krijgt hy by de eerste zak, die op de hor wordt gestort, de bood schap, dat het product beter moet worden klaargemaakt. De commissionnair wenscht ze zoo niet te ontvangen, dus kat ze een voudig. Voor den patroon is dit katten echter niet zoo eenvoudig. De voerman, die misschien ai een. h twee uren heeft gewacht, wat in drukken tijd niet tot de zeldzaamheden be hoort, rijdt dan met zyn vrachtje terug, om het weer aan de zorgen van de arbeiders toe te vertrouwen Rijdt zijn patroon dan met twee of drie span, dan zyn in den regel de andere ook al onderweg met hetzelfde product, die dan op de kaai eenzelfde lot ondergaan als hun voorganger. Dit katten beteekent dus voor zijn patroon allereerst veel tljdsverlies en ten tweede extra arbeidsloon, wat zeer nadeelig is voor zyn portemonnai. Een ding helpt echter; hij heeft het aan niemand te wijten dan aan zichzelf, als er tenminste geen andere fac toren voor het katten meespreken. Zooals algemeen bekend is wordt er bij dalende prijzen gemakkelijker gekat, dan by stijgende. Nu komt patroon no 2 aan de beurt, die het er een beetje beter afbrengt dan zyn voorganger. Hij baalt, het er door, dat hij niet gekat wordt, doch zijn producten zijn zoodanig klaar gemaakt, dat. het. lossen min stens 2'"» of 30 minuten vordert Hierop moet de goed afleverende patroon no 3 geduldig wachten. Hy moppert wel iedere keer, maar daar blijft het hy Een volgende keer wacht hy weer even geduldig, want hy kan niet om in 't vervolg ook maar wat minder aan zyn product te doen, want hy krijgt voor zyn goed klaargemaakt product geen cent meer. Hy weet wel, dat met een slecht ge sorteerd product alles wordt bedorven, doch wat zal hij daar als enkeling aan doen. Hij gaat in vredes naam maar met de groote stroom mee. Nu heb ik eens een klein rekensommetje gemaakt, wat dat wachten op de ladings plaatsen voor ons eiland kost. Ik hoop, dat ik niet overdrijf, want dan zou ik het be oogde doel niet bereiken. Ik ga uit van het standpunt, dat een span paarden met knecht 12,- per dag of 1,50 per uur kost en dat gemiddeld per dag op iedere gemeente gezamenlyk 10 uren wordt gewacht. Dan beteekent dit voor iedere gemeente per dag ƒ15,— of voor 13 gemeenten 13 maal ƒ15, is 195,-. Stel de campagne op 20 weken of 120 werkdagen, dit is m i. niet overdre ven, dan kost iedere campagne aan wacht geld voor onze landbouwers 120 maal ƒ195,— is ƒ23.400,-. Ik hoor al roepen, dat kost veelmeer. Je bent nog maar op de helft Goed, laat ik aannemen, dat het nog meer kost, maar ik vind een wachtgeld van ƒ23.400, - genoeg, om daar even by stil tt staan. Me dunkt, het loont best de moeite, als er een oplos sing kan worden gevonden, dat dit kapitaal tje in de zakken van de landbouwers terecht komt. Nu gaat het er alleen om: waar schuilt de fout en hoe kunnen wij het vraagstuk oplossen, doch hierover een volgende keer verder. Worde vervolgd (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Met verschillende gevoelens niet in woor den uit te "drukken, verzoek ik beleefd een plaatsje in uw blad. Het betreft de verkeersmiddelen op uw schoon en vruchtbaar eiland. En ik hef daarby myn beide handen omhoog tot burgemeesters van Plakkee en roep hun toe: Och! help toch! uw eigen bevolking en vrienden daarbuiten om een vaste verbinding te krygen met het vaste land van N. Brabant, Men voelt de groote noodzakelykheid daar zoo van, als men telkens gebruik moet maken van de tegenwoordige verbinding. Hoe ongelukkig die is, wil ik U met een illustratie duidelijk trachten te maken en hoop dat dit ook een stootje zal geven tot verbetering. De treurige toestand en tevens schadêlijke manier dreven me tot dit besluit. Op 29 Febr. 1.1. begaf ik my vanuit Zeeland naar Flakkee^en vioeg 12 uur aan den veer- half zes terug te varen. Een meisje van 13—14 jaar vertegenwoordigde de familie v. Nimwegen en kreeg ten antwoordt Me z'én der voe zurgen, meneer! 's Avonds half zes precies op tyd op den styger gekomen was juist den veerman weg. Evenwel geen noodl Er was nog ruim een half uur in reserve om den trein te halen, dus geduldig wachten 1 Kwartier na Kwar tier verstreek echter, doch geen veerman Eindeiyk om half zeven doemde uit de duisternis een zwarte stip op, wat de veer man bleek te zyn. Het was reeds over tyd en de koude daarbij gerekend, het was om te rillen van blijdschap. De berekening van vlug in- en uitstappen bleek ook al teleur te stellen want een drietal zware motor fietsen moesten worden uitgeladen en wat bleek ook, dat niet kon worden doordat een schip in den weg lag. Doch na veel geroep En wat exerceeren, Kwam de kleine motorsloep. Aan den steiger manoevreeren. Op de vraag wat haast te maken omdat de trein gehaald moest worden werd er niet te vriendelijk geantwoord. De zware motors moesten uit d8 diepte worden opgehaald en toog men aan den arbeid. Een viertal groote mannen en twee jongens moesten aan den motor trekkeu, een touw bevestigd en daar ging het „hfisa hop!" Hadden we in de harten der jongens kunnen zien dan had daar wel de melodie geklonken van: „Trek maar aan het touwtje en de wieg zal gaan!" Eindelyk was men gereed, doch een nieuwe tijding kwam n.l.: „We moeten eerst naar de tramboot en als er dan geen volk is kun nen we U overzetten." Zie M. de Redacteur toen kwamen er harde woorden en natuurlijk van beide zijden. De een wilde naar over en de andere niet. De woorden liepen zelfs zoo hoog, dat er werd "J „Als je niet zwygt wordt je in de rivier geworpen." O, ellendig veerüi Ge begrypfc, koude, bang in het water geworpen te worpen of met een eind touw op je lichaam te krygen enz. dat maakt dat een mensch verlangt naar een nieuwe regeling op zulk een veerdienst. Een en ander zal bevestigd kunnen worden door de heeren J. L. Warnaer, Melissant en N. van Nieuwenhuize, Dirksland, beiden motorrijders. Eindelijk kwam evenwel de tijd dat de beurt kwam aan de wachtende en na een twintig minuten varons stapte men om 11 voor acht uren op de fiets te Dintelsas. Zie mijne lezers, kunt ge begrijpen dat er alzoo verlangt wordt naar een nieuwe veer dienst. In Zeeland geniet men daar meei van, de Prov. booten varen daar met verlies doch tot heil van de bewooers en daarom Ingezonden Mededeeling. toe: „Wend U tot de autoriteiten om niet langer zulk een toestand te bestendigen. Vraagt de Commissaris der Koningin dat een nieuwe regeling wordt verlangt. Ik einjlig met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, JOH. RUISSEN. Wemeldinge. WERSLAUfcN anders. Wel komt by hem de neiging op'roep ik de burgers van Flakkee nogmaals Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente Melissant op Woensdag 7 Maart des nam. 2 uur. Voorzitter Burgemeester de Visscher. Alle leden tegenwoordig. De voorzitter opende de vergadering met voorlezing van het gebedsformulier, daarna werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd en geteekend. Ingekomen stukken: De goedkeuring van Ged. Staten overge nomen raadsbesluiten. Idem over de gewyzigde brandweerver ordening. Idem over de wijziging in de heffing van opcenten op de personeele belasting. Idem over de overgave der wegen aan de Provincie. Idem over de rekening der gemeente dienstjaar 1926. Procesverbaal van kasopname by den Ge meenteontvanger, waaruit bleek dat een be drag in kas was van ƒ2303,15 overeenkomstig boeken en bescheiden. Het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over het jaar 1927. Hieruit bleek dat 12 vergaderingen waren gehouden, dat 36 schoolverzuimen waren gerapporteerd, waarvan 4 van O.L. school en 22 van de Byz. school, de andere tien waren gevallen van schoolgaande kinderen, uit deze ger meente, in Dirksland. Het verslag van B. en W. over de Volks huisvesting. Een schrijven van B. en W. der gemeente Herkingen, waarbij zij zich vereenigen, wat betreft de overeenkomst voor het assisteeren in geval van brand, met de motorspuit. Van den Flakkeeschen bouwmaterialen- handel C. Esselink een schryven over de kwestie van blijkbaar niet deugdeiyke pan nen. Genoemde firma beweert daarin wel terdege le soort pannen geleverd te hebben en verzoekt den raad, den voorzitter de ge sproken woorden in de vorige vergadering terug te willen nemen, daar deze onjuist zyn en hem schade aan zyn zaak zullen berokkenen. Voorzitter zeide dat de gemeente-opzichter de pannen onder le soort rangschikte, echter een anderen vakman meende weer dat het 2e soort was. Gezien ik met de deskundigen hier geen overeenstemming heb kunnen ver krijgen teneinde dit geschil op telossen heb k een monster van die pannen opgestuurd naar het proefstation voor bouwmaterialen Van dit proefstation kreeg ik na eDkele dagen een sebrijven waarin de gezonden nannen werden gekwalificeerd dat zij aan gangbare eischeD voldoen, de kwaliteit wel goed was, doch onder een 2e kwaliteit ge plaatst moesten worden. Met dit geheel zelfstandig rapport, uitge bracht door bevoegden, die niet wisten wat de reden van onderzoek, noch den fabrikant, noch den grossier wisten heb ik me tot Esselink gewend en deze was het niet met deze kwalificeering eens. Het beeft bij den voorzitter den indruk gewekt dat Esselink zich niet zal laten overtuigen en stelde namens B. en W. voor, voortaan bij het gunnen van werk voor de gemeente te bepalen dat Ar. rnot van T7.<?spilink mogen wor den betrokken. Vogelaar vroeg hoe het monster v#n de pannen was genomen, en of Esselink daarby tegenwoordig was. Voorzitter zeide dat hy een paar wille keurige pannen van het dak heeft laten halen, deze door den secretaris zyn ingepakt en verzonden met een begeleidend schrijven, verzoekende om onderzoek. De heer Esselink was bij het nemen van het monster niet tegenwoordig. Vogelaar meende dat Esselink daarby had behooren te zyn. Spreker achtte het proef station ook niet geschikt voor het onder zoek van pannen. Verder meende hij dat de gemeente zich heeft te houden aan de mee ning van den gemeente opzichter, die is de deskundige van de gemeente. Voorzitter achtte zich voldoende gerech tigd, inclien hij onder 2 deskundigen geen overeenstemming kan verkrygen een derde onderzoek te laten doeD, door een geheel onafhankelijk bureau, dat daarvoor speciaal is. Spreker meende dat men een gemeente opzichter toch niet mag aanzien als een deskundige in hoogste instantie. Na het rapport dat van het proefstation is gekomen, is ook gebleken dat door den voorzitter in de vorige vergadering-geen on waarheden zijn gesproken en derhalve ook geen woorden behoeft in te trekken. Van Nieuwenhuize meende dat het vol doende in het oog liep dat die pannen niet van de beste kwaliteit waren. Kort meende dat het van Vogelaar beter geweest ware indien bij gezwegen had, na het rapport dat is ingekomen. Daarna werd het voorstel van B. en W. om het schrijven Van Esselink voor kennis geving aan te nemen, in stemming gebracht en aangenomen 6 tegen 1 stem, die van Vogelaar. Ingekomen was ter goedkeuring de Be grooting van den Keuringsdienst van Waren in het district Dordrecht. Daarop stond voor deze gemeente uitgetrokken als bijdrage 265,62. Deze begrooting werd alzoo goed gekeurd. Van Nieuwenhuyzen vroeg of onder dezen diëtist ook viel het keuren van Veevoeder. Blijkens ervaring in Brabant worden daar by de boeren van tijd tot tijd monsters ge nomen van het veevoeder en meende dat dit door denzelfden dienst geschiedde. Voorzitter zeide dat deze keuringsdienst uitsluitend is ingesteld voor menscheiyk gebruik en artikelen tot het vervaardigen daarvan. Op voorstel van Ged Staten werd de ver ordening of het reglemeut van het Burgerlyk Armbestuur gewijzigd, waarbij werd bepaald dat degene die zal worden uitbesteed, even als het gezin, waarin de uitbestede zal wor den opgenomen, geneeskundig onderzocht moet worden. Wijziging verordening heffing van keur- loonen. Voorzitter stelde voor deze verordening zoo te wyzigen dat zy aanpast aan de praktijk, n.l. dat het betaalde keurloon terug zal wor den betaald, indien het stuk vee is afgekeurd. Hiertoe werd besloten. Een verzoek van de Kon. Ned. Politie- hondenvereeniging om een subsidie, werd rtsaiB- 'u.i i Een verzoek van den Heer A.P. vanLoo, om gedurende 1928 in een andere gemeente woonachtig te mogen zyn, werd toegestaan. Vaststelling instructie Doodgraver. B. en W. stelden een nieuwe instructie voor. Vogelaar bracht daarbij ter sprake het schoonhouden der grafzerken door den dood graver. Voorzitter zeide dat in het college van B. en W. ook die kwestie ter sprake was geweest, doch de meerderheid meende dat dit overgelaten diende te worden aan de nabestaanden van de overlevenden, omdat dit niet op den weg der gemeente ligt. Ging de gemeente daartoe over, dan zou dit weer een aanzienlijk grootere uitgaaf vorderen Sieling meende dat er wel een mouw aan te passen zou zyn, dit door de gemeente te laten geschieden, indien de nabestaanden dit by de gemeente afkochten en dan voor de rente van het te betalen bedrag die steenen schoolgehouden konden worden. Struik stelde voor, zonder verdere ver plichting, door de gemeente te laten contro leeren, hoeveel kosten dit onderhoud per jaar met zich zou brengen. Van Beek was er wel voor de zerken van die overledenen schoon te houden, waar geen familie meer van is Vogelaar meende dat dit slecht uit te zoe ken zou zijn, daar er allicht nog familie is, als men ze maar wist te vindeu. Er kunnen altijd nog familieleden zyn, al is het in Amerika. Voorzitter stelde voor B. en W. te laten trachten hierin een oplossing te vinden. De geheele instructie werd daarom ook nog aangehouden tot een volgende vergadering. Van Nieuwenhuizen stelde voor een be graaf toestel te koopen. Besloten werd, al hoewel allen er voor waren, eerst prys te vragen. B. en W. zullen hierover in de eerstvol gende vergadering een voorstel doen. Een verzoek van de electriciteitscommissie om 15,— by te dragen in de kosten, ver bonden aan het vermenigvuldigen van de drie plannen, welke de leden intusschen wel ontvangen zullen hebben, werd daarna ter tafel gebracht. B. en W. stelden voor dit verzoek toe te staan. JCort meende tegen dit voorstel te moeten zyn. De landbouwvereeniging, die den eersten stoot heeft gegeven om tot electrificatie te komen heeft ook veel kosten gemaakt, en de commissie die de zaken heeft overgenomen komt nu het eerst met een verzoek om geldeiyken steun. Z.i.z. zou de landbouw vereeniging eerst aan de beurt zyn voor een subsidie. Voorzitter zeide dat er thans geen ver-' zoek van de landbouwvereeniging is, dus we thans allen te maken hebben met dit ver zoek. De electriciteitscommissie is bovendien ook geen vereeniging. Het is een commissie van voorlichtiDg, en om die voorlichting voor de H.H. raadsleden zoo gemakkelijk mogelijk te maken meende zy die plannen te moeten vermenigvuldigen, opdat elk raads lid die plannen ;kan bestudeeren. Aan een voorlichtingsdienst zyn kosten verbonden, die door de belanghebbenden, in deze ge meente moeten worden gedragen. Kort bleef by zijn standpunt, die electrici teitscommissie moet eerst maar eens licht geven, dan zullen we over de kosten wel eens praten. Struik meende dat er geen reden was dit verzoek niet toe te staan. Daarna werd, na nog veel over en weer gepraat, dat steeds weer op de meening van Kort neer kwam, en ten slotte werd het voorstel van de meer derheid van B. en W. in stemming gebracht en verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Van der Spaan, Van Beek en Struik. De vergoeding aan de bijzondere school werd vastgesteld op 11,74£ per leerling, of in totaal op 326,57. B. en W. stelden voor de huren der ge meentewoningen weer vast te stellen op 2,40 per week. Echter meenden B. en W. het raadzaam de huurders voor een vasten termyn, bij contract vast te leggen opdat zich geen gevallen herhalen zoo als dat het vorige jaar is gebeurd. De aftredende leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren Van der Wal, H. Rooy en A. Kryger werden weer herkozen. Tot lid van PI. Schoolcommissie werd herkozen den heer H. van Seters. Benoeming Gem.-Opzichter. B. en W. stelden voor den heer Roodzand weer voor een jaar te benoemen op een salaris van 175, Van Nieuwenhuljzen stelde er prys op dat voor deze betrekking eens sollicitanten wer den opgeroepen, opdat men meer keus zoude hebben. Spreker gaf de voorkeur voor deze betrekking aan een ingezetenen, die desnoods eiken dag de verschillende dingen in de gemeente kan aanschouwen 't. Loopt, aldus spreker niet over don persoon, doch wel over meer toezicht op alle gemet gelegenheden, zooals ook de wegen ec; Voorzitter wees daarby op de als men een ingezetene heeft als ge opzichter. Ook is geen persoon te vil alle capaciteiten in zich vereenigt na te gaan. De een is wel goed «j teekening te maken en te controleeil heeft dan weer geen verstand vanj beheer enz. Een ander zal wel vers wegen hebben, doch weer niet va vakken. Daarom meenden B. en W.-d< toestand te moeten handhaven. Het voorstel van B. en W. werd stemming gebracht en verworpen werd een stemming gehouden over roepen van sollicitanten. Hiertoe w 4 tegen 3 stemmen besloten. Tegen d Wethouders en Kort. Voorzitter merkte wel dat, indien een gemeente-opzichter benoemt,! het volle vertrouwen van B. en W deze ook niet de verantwoordelijkhl voor dragen zal. VogelaarJa maar dat gaat Dietj; Voorzitter: Nou en of, dat gaat], wij zullen het ook toepassen. De gemeente begrooting, dienst '2 werd met enkele af- en overschrijviij wijzigd.* Van bewoners van den Molendijk adres ingekomen om verbetering aan gen van den weg; daar die in deei kenden toestand verkeert. Voorzitter gaf toe dat de toesti verre van rooskleurig was. Een afdoi betering zou echter alleen te verkrl, indien men de zykanten met grin' slag ging verharden. Dit zal ruw gesi bedrag van 600 a 700 gulden kosteh Vogelaar meende dat de gemeenti gaat begrinten. Van Beek was van meening, datj de laatste drie jaar dat stuk weg 800,— meer heeft gekost en de werkelijkheid niet zoo slecht is, het sterk wordt overdreven. De weg is wel rig, doch dit veroorzaken in hoofd: bewoners zelf door alle modder van de en bieten daar maar neer te gooien iets op te ruimen. Wel zou het ia he eens goed zijn dien weg aan te krab paar keer. Kort stelde voor dat voortaan e week te doen in het najaar, dan zal stand wel wat verbeteren. Van der Spaan meende dat de mi king van de bewoners zelf al veel 1 dragen om tot een goeden begaanba te geraken. Sieling zeide dat de posterijen daar niet bestellen omdat volgens het oor< een controleur die weg niet begaanb by avond, dit is een schande en midden in de gemeente, ƒ400,— wei' ten gerieve van een paar boeren bu gemeente dat kan, doch de wege: gemeente in een behoorlijken staat 1 houden dat zou niet kunnen, d: schen daar betalen toch ook hun be Besloten werd die weg voorloo] week te reinigen. Daarna sluiting. Verslag van de Vergader het trachten van oprichting Vereeniging voor Ziekenverj te Ouddorp op 6 Maart 1928! Deze byeenkomst opgeroepen door eeniging het „Groene Kruis" albie geopend door diens Voorzitter den Breen, die de slechts weinige aanv een hartelijk welkom heette. Het doel dezer bijeenkomst werd: woorden geschetst, terwijl nog een van welkom werd gesproken tot de Van Loo, Vau Nes en Van Heest, Middelharnis als Bestuursleden van d eeniging Ziekenhuisverpleging" wan gekomen, om hier de helpende hand td tot oprichting van een dergelijke Vere< Al aanstonds werd door den Voorzi woord gegeven aan den heer Van I als Secretaris dier Vereeniging on kunnen voorlichten. In eenigzins sombere stemming (9 weinige animo, dat hem oogenscbynlij door de geringe opkomst, zötte hy op^ wijze uiteen het doel 6n streven „Ziekenhuisverplegings Vereeniging' De pogingen aangewend om alhie Eiland een eigen ziekenhuis op te zijn nimmer kunnen slagen. De groote daaraan verbonden zyn van dien at wy voorloopig nog zyn aangewezen terdam. Er is in de laatste 20 jaren al veelj I tot verbetering van verpleging en v mede in verband staat. Ervaringen uit eigen omgeving J deeld, diende om het publiek van C warm te maken voor het doel. Sprek feld er dan ook niet aan indien 'ie;: aanwezigen hier in zyn omgeving proj: maakt voor dat doel, dat dan binnen baren tyd alhier eene zustervereenig worden opgericht niet alleen, maar volle werking treden. Nu denkt de spreker de Ouddorpsi standen misschien wel anders in all in werkelijkheid zyn, maar toch rad aan de hand der gegevens, door hur vinding, dat hier te Ouddorp de con voor de leden wel iets hooger zullen zyn als by hun.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2