BINNENLAND 2 ONZE EILANDEN YAN WOENSDAG 7 MAART 1928 ONZE E voer als men het samen met andere stoffen geeft. Het eiwit van de mais dat genoemd wordt bezit echter twee awino-zuren niet, die echter zeer noodig zijn voor de kip. In mais ontbreken n.l. tryptophaan en lysine, Voert men nu alleen kuikens met mais dan groeien ze niet, voert men er nu ander graan bp die de gewenschte stoffen wel bevat, dan groeien ze wel. By de spijsverteering worden de eiwitten ontleed in awino-zuren Deze komen in het bloed en worden op de plaatsen waar het noodig is weer samengevoegd -tot nieuwe eiwitten. Voert men te veel eiwitten dan worden de awino-zuren in de lever ontdaan van hun stikstof en ontstaan er koolhydraten en vet ten. De stikstof wordt omgezet.in urinezuur en verdwijnt door denieren uit het lichaam. Dit is zeer belangrijk want urinezuur is een zwaar vergif en als het bloed er te veel van bevat zet het zich af in den vorm van witte kristallen en heeft men de gevreesde jicht. By menschen zetten deze kristallen zich meestal af in de gewrichten, die hevig op zwellen en pijniyk zijn. Bij kippen zetten ze zich af op de lever en het hart en als men zoo'n aan jicht gestorven kip open maakt, staat men verbaasd de lever en het hart als het ware met meel bestoven te zien. Eiwit is dus absoluut noodig, doch te veel eiwit is schadeiyk en bovendien... zeer duur. Ik ontvang jaarlijks zeer veel kippen die aan jicht gestorven zyn, wat zeer te be treuren is. Tevens blijkt uit het besprokene dat uit te veel aan eiwit in het lichaam wel koolhydraten en vetten gevormd kunnen worden onder afzetting van stikstof, doch omgekeerd kan het lichaam geen eiwitten opbouwen uit koolhydraten en vetten. We kunnen dus met de laatste stoffen kippen wel vetmesten, maar niet aan het leggen krijgen of houden. Ik heb al gezegd dat eiwit 16 stikstof bevat. Dit is zeer belangryk want in het laboratorium kan men geen eiwit bepalen, doch verbrandt de te onderzoeken stof en bepaald de stikstof. Als men het gevonden bedrag aan stikstof dan met 6 en een vierde vermenigvuldigt (6/4 maal 16 is 100), zegt men dat het gevonden getal het eiwit aan geeft Buitenlandsche fabrieken geven vaak alleen stikstof op en zegt men bp v. vleesch- meel bevat 12 stikstof. De kooper rekent dan. dat dit overeenkomt met 6/4 maal 12 is 75 eiwit. Deze berekening is echter weer, zooals zooveel in de kippenwetenschap totaal fout. Men heeft later n.l. gevonden, dat er veel stoffen stikstof bevatten, doch geen echte eiwitten. Zoo bevatten haren, hoeven, hoorns wel veel stikstof, maar geen echt eiwit. Zou men dus op de gevonden stikstof afgaan, dan zou men denken dat hoevenmeel veel eiwit bevat en een best voer is voor kippen. In de practyk blijkt het echter niets waard te zijn en werd het hoorn en hoevenmeel dan ook gebruikt als kunst mest in de wijngaarden totdat... sommige slimme knoeiers het gingen vermengen met diermeel van slechte kwaliteit. Stuurt men nu zoo'n monster ter onder zoek op dan vindt de scheikundige veel stikstof, berekent dus veel eiwit en de koo per denkt wonderbest voer te hebben, dat in werkelijkheid niets waard is. Als men dit dus eenmaal goed begrepen heeft weet men, dat men voortaan erg voorzichtig moet zyn met opgaven over eiwit. Vandaar dat dan ook het Rijkslandbouwproefstation niet spreekt van eiwit, doch van eiwitacftfïpe stoffen en in het midden laat wat dit is. Wil men veilig zijn dan moet door een veel ingewikkelder onderzoek het zuiver eiwit bepaald worden. Van hoeveel belang dit is, kan men zien uit het volgende geval. Een handelaar biedt op 21 Nov. 1927aan: diermeel van de volgende samenstelling: circa 55 eiwit 85 verteerbaar eiwit Verder nog opgaven over vet, vocht enz. die er niet toe doen. Welnu dit meel liet ik officieel in Wage- ningen onderzoeken en wat bleek daar? Gehalte aan eiwitochtige stoffen 55.5 Verteerbare muitachtige stoffen 48 8 Werkeiyk eiwit42.4 Verteerbaar werkelijk eiwit 35.4 Ziedaar dus een voorbeeld hoe de handelaar den kooper absoluut bedroog. En dit ge schiedde willens en wetens, want de hande laar is my bekend en weet heel goed, dat zyn opgave van ca. 85 verteerbaar eiwit den kooper in den waan brengt, dat hy' met 85 verteerbaar eiwit te maken beeft, ter- wyi er had moeten staan in den brief van 2i Nov. 55 eiwitachtige stoffen waarvan 85 verteerbaar dus slechts 85 maal 55 is 47 verteerbare eiwitachtige stoffen, zooals ook Wageningen aangaf Bovendien was hiervan nog maar 35.4 verteerbaar werkelijk eiwit. Men lette dus voortaan op, dat eiwitachtige stoffen nog lang niet alle verteerbaar zyn en nog lang geen eiwit zijn. Volgende keer zal ik laten zien hoe men tot de waardebepaling konit op grond van scheikundig onderzoek, terwfil ik dan tevens zal laten zien, dat alle getheoretiseer op papier en in het laboratorium nog lang niet in de praktyk in het kippenhok uitkomt. Wel een bewijs hoe vreeselijk moeiiyk het voeder probleem van heden is. Dr. B. J. C. te Hennepe. Faillissementen, (Opgegeven door Van der Graaf Co., afd. handelsinformatiën). Uitgesproken Rotterdam, 29 Februari. C. C. Bruggeraan, broodbakker te Middelbarnis. Cur.mr. H. M. A. C. FeykeB te Sommelsdyk. Plaatselijk Nieuws. MIDÜELHARNIS. Onze vroegere dorps genoot. de heer Fr. Deijs, oud-leerling der ambachtsschool alhier, is met ingaDg van 5 Maart j.l aangesteld alsLeeraar bankwerker aan de Nyverheidsschool te Rotterdam. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer L. van Groningen, thans hoofd der O. L. S. No. 1 te Zwammerdam, is dezer dagen be noemd tot onderwijzer aan de school voor g.l.o. no. 90 te Rotterdam. Mej. C. v. d. Meide heeft haar woning in de Gleijn Cornelissestraat onderhands ver kocht aan den heer Jan Wynhoff. Woensdagavond 6.30 uur zal ds. A. M. den Oudsten in de Ned. Herv. kerk Biduur voor het gewas houden en Donderdagavond 6.30 uur ds. G. van Velzen in de Geref kerk. Zondag is het dochtertje van den bouw knecht M. Klink onder deze gemeente naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd, ten einde een operatie te ondergaan. Centrale Veiling te Middolharnis Veiling van Vrjjdag 2 Maart 1928. Witte kool ƒ7,— per 100 stuks. Roode kool ƒ13,— per 100 stuks. Boerenkool 1,80 tot 2,80 per 100 stuks. Sinaasappelen 2,25 tot 4,10 per 100 stuks. Spruiten 33,70 per 100 k.g. Spinazie 33,— per 100 k.g. Stekuien 0,70 tot 2,70 per 100 k.g. Peen 3,80 tot 4, per 100 k.g. Grauwzoete reinetten 13,60 per 100 k g. Armgaard 11,60 tot 19,50 per 100 k.g. Campagners 13,40 per 100 k.g. Zoqte appelen 10,— tot 10,60 per 100 k.g. Goudreinetten 14,60 tot 27,— per 100 k.g. Kleiperen 14,70 per 100 k.g. Fopperperen 18,— per 100 k.g. Kaas (komyne) 0,31 tot 0,35 per pond. Kaas (20 plus) 0,35 tot 0,40 per pond. Kaas (volvet) f 0,50 per pond. Boter 1,06 tot 1,09 per pond. Ganseieren 0,10 per stuk. Veiling van Maandag 5 Maart 1928. Witte kool ƒ7,— per 100 stuks. Sinaasappelen ƒ2,50 tot ƒ4,—per lOOstuks. Spruiten 12,10 tot 32,— per 100 K.G. Witlof 10,— per 100 kg. Spinazie 37,— per 100 k.g, Kaas (volvet) 0,50 per pond. Boter 1,20 per pond. Honing 0,67 per pot. SOMMELSDIJK. Een dochter van den landbouwer S. v. N. had het ongeluk van den zolder te vallen en zich zoodanig te bezeeren, dat zij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Voetbal. D.C.V. van Krimpen aan den IJsel liet Zondag op zich wachten, waardoor Flakkee 1 een papieren overwinning ber baalde met 5-0. Flakkee 2 speelde tegen Feyenoord 10 en won met 6-0. Zondag 11 Maart, 's avonds 7 uur hoopt Ds. F. van den Kieboom te Bergen, voor de Vryzing-Hervormden op te treden in de zaal van dhr. Verheij aan den Lange weg alhier. HERKINGEN. A.s. Donderdag, des voorm. 9£ uur en 's nam. 6 uur zal er in de Herv. Kerk alhier bidstond voor het gewas worden gehouden, onder leiding van den Heer van Yperen. In de kerk der Geref. gemeente zal a.s. Donderdag, den geheelen dag bidstond voor het gewas worden gehouden. Alsdan zal des morgens en des middags optreden Ds. Kok en 's avonds zal er leesdienst zijn. Redo uitgesproken aan 't graf van zu9ter Mulder-VForell, door Dr. C. van Gelder op 2 Maart j.l. Bloedverwanten en Vrienden van de Over ledene Zoo hebben we dan Zr. Mulder naar haar laatste rustplaats gebracht, om straks haar stoffelijk overschot toe te vertrouwen aan den schoot der aarde, en is de rust van 't graf gekomen over dit rustelooze leven. Wat een lange reeks van jaren, 38 jaren lang, heeft zy zich gegeven, gewyd, opgeofferd kan men wel zeggen, aan den dienst van zieken en lijdenden. Als ik hieraan denk, komt me voor den geest 't leven van een zeer bekenden Amsterdamschen geneesheer n.l. Dr. Nicolaas Tulp, tijdgenoot van onzen beroemdsten schilder Rembrandt en door dezen vereeuwigd op de bekende schilderij j het "anatomische leven. Op deze schilderij komt hy als hoofdpersoon voor, bezig om enkele ambtsbroeders praktisch onderwijs te geven in de ontleedkunde van het men- scheiyk lichaam. Het leven van dezen dokter Tulp was door zijn dageiyksche zorgen voor de zieken en zyn onderwys zóó voortdurend in beslag genomen, dat er voor hem zelf nagenoeg geen tyd meer over bleef. Hij had dan ook als zinnebeeld van zijn leven ge nomen een brandende kaars met 't volgende onderschrift (naar de gewoonte van de ge leerde wereld in dien tyd in't Latijn): Allüs inserviendo consumor d.w.z anderen dienen de word ik zelf verteerd. Immers evenals de kaars verteert by 't verlichten, zoo teerde zyn leven op in den dienst der lijdende menschheid. Welnu, dit zinnebeeld zou ook passen voor het leven van Zr. Mulder. Ook zy heeft rusteloos de zieken geholpen, waar en wanneer zy maar hulp noodig hadden: in Amsterdam, in Hoorn, in Zwolle, in Deventer en tenslotte 25 jaren lang hier in Herkingen, bij dag en nacht, zonder zich zelf daarbij in 't minste te ontzien. 't Is niet te zeggen, wat al zieken en hulpbehoevenden door haar al die jaren in deze gemeente met raad en daad geholpen z\)n. Aan de groeve der vertering, die ons pre dikt van de nietigheid en 't voorbygaande van al 't aardsche, willen wij niet trachten haar als mensch te verheeriyken, gedachtig aan de woorden van den beroemden Fran- schen kanselredenaar Massillon, die hy tegen over den4 machtigen en ydelen koning Lo- dewijk XIV, omgeven door zijn schitteren de hem vleiende en-ver heer ly kende hofhou ding aan 't begin van zijn preek sprak: Dien seul est grand: God alleen is groot. Wy weten, dat van menschelyke zwakheden en gebreken, die immers ons alle zoo rykelyk aankleven, ook zy niet vrij was. Maar nie mand onzer zal kunnen ontkennen, dat zy al haar krachten, ja haar leven gegeven heeft, om haar zieke medemenschen naar vermo gen te helpen. Zelfs bij haar laatste ziek bed, dat haar doodsbed zou worden liet zij nog patiënten bij zich komen, om hun den een of anderen dienst te bewijzen, totdat haar de krachten ontzonken; een inzinking van krachten, die tenslotte kalm en rustig in haar doodslaap overging. Haar rusteloos leven overziende zouden wy allicht geneigd zyn, 't jammer te vinden, dat zy de laatste jaren van haar leven niet in rust en ledigheid heeft mogen doorbren gen. Maar werken en dienen was nu een maal de behoefte haars harten, haar lust en haar leven. Had ze dit niet kunnen doen, het leven zou weinig waarde voor haar gehad hebben. En is zoo'n welbesteed leven vol inneriyke bevrediging Diet verre te verkiezen boven een leven doorgebracht in ledigheid en 't zoeken van verstrooiing? Zr. Mulder heeft het zelf zoo gewenscht. Daarom willen wij hierover ons niet bedroeven, maar wel over haar verlies, dat voor Herkingen onher stelbaar schijnt. Wy willen er echter dank baar voor zijn, dat wij haar zoo laDgentyd hier hebben mogen hebben als wykverpleeg- ster en 't is ook voor mij een plicht en behoefte, om aan haar graf haar nog te danken voor al de diensten aan de zieken te Herkingen en daardoor ook aan mij be wezen. Wij zullen haar en haar werk in dankbare gedachtenis houden en moge zy na haar welbesteed leven de rust hebben, die zij tydens haar leven niet gekend heeft. Zy ruste in vrede. Dat zy zoo. MELISSANT. Maandag j 1. is er bij den Burgemeester dezer gemeente bericht binnen gekomen dat de 18-jarigen Johannis Siesse (varensgezel) is verdronken. A.s. Zondag 11 Maart n.m. 2 u. hoopt Ds. Baarslag afscheid te nemen van deze gemeente om 18 Maart te Lage Zwaluwe zijn intrede te doen alwaar hy door Ds. Polhuy's van Stad aan 't Haringvliet be vestigd zal worden. Tegen Woensdag 7 Maart n.m. 2 uur is door B. en W. een Openbare vergadering belegd. GOEDEREEDE. De zeevisscher T. Grinwis had het ongeluk op de visscherij een groot gedeelte van zijn vischnetten te verliezen, alzoo een schade van ruim 100,—. De garnalen visschers hebben de afgeloopen week van 150225 k.g. per week en schuit gevangen. OUDDORP. De jongeheer A. J. Hoek uit den Oostdijk, behaalde dezer dagen met zeer uitslag het diploma in wettenkennis. De afgeloopen week werden door de garnalenvisschers van 200—250 k.g. garnalen per week en schuit gevangen. In ieder der 3 weervisscherijen werd een zalm gevangen. Door D. de JoDg werd een postduif gevangen, aan de linkerpoot gemerkt Surp| K 157. NIEUWE TONGE. Door toedoen van eenige opgeschoten jongens geraakte de wagen van J. 0. H., met daarop geplaatst olievat, in de sloot aan den Noordeiyken Achterweg. J.l. week in deze gemeente verladen: 2000 balen uien en 2000 balen peen. Bij gelegenheid van het 25-jarig echt- vereenigingsfeest bij H. L. alhier, bracht de muziekvereeniging Apollo" aan het geluk- echtpaar een serenade. Het jubileerende echtpaar gaf van zijn dank bljjk, door de bewoners van het Oudeliedenhuis op eenige versnaperingen te onthalen. OUDE TONGE. Een zoontje van dhr. Joh. Jonker kreeg een ijzeren rooster op zyn voet, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een dochter van B. van Vugt is naar het St. Franciscusgasthuis te Rotterdam vervoerd tot het ondergaan van een operatie aan den blindendarm. Dhr. D. Mooyaart heeft onderhands eenige perceelen bouwland verhuurd aan E. de Been en P. Lutjendijk. Rectificatie. In ons nummer van Zater dag 3 Maart j.l. stond in den uitslag aanbe steding der gemeente niet vermeldt dat per ceel B. gegund was aan T. Osseweijer voor 424,-. OOLTGENSPLAAT. Bevolking Uit deze gemeente zijn vertrokken: Joh. B Beyer, naar Sliedrecht, Admiraal de Ruiterstraat 56: Maria Pieternella Lokers, naar Den Haag, Naarderstxaat 183; Willem Donkersloot, naar Rotterdam, Gouvernestraat 4a; Leendert Osseweijer en gezin, naar Sommelsdyk; J. L. A. Stal en gezin, naar Amsterdam, Sloterweg 10; Hendrik de Vos, naar Eind hoven, Berkenstraat 15; Magchiel Jarssen, naar Rotterdam, Reederystraat 9; Aait van Biert en gezin, naar Stad aan 't Haringvliet. Ingekomen zijn: Petrus J. Wagemans, van Den Bommel; Johannis A. Knuit en gezin, van Steenbergen en Pieterneila A. "Winkels, van Den Bommel. Dinsdagavond 6 uur zal in de Ned. Herv. Kerk optreden Ds Bieshaar van 's-Gravenhage tot het houden van een bid stond voor het gewas. Het woonhuis van den heer J. A. van Nieuwenhuyzen, het huidige hulppost- en telegraafkantoor, staande aan den Steiger- dyk, is onderhands verkocht aan den heer K. van Ree Jzn. De oudercommissie der Openbare School heeft voor de ouders van de kinderen der Openbare School en de leden van de afdee- ling Volksonderwijs een geslaagde by een komst gehouden in de Openbare School. Aanwezig was een zeer talrijk publiek De avond werd gepresideerd door den heer Joh. Bol. De heer Willem Wittekoek Dzn., be haalde het diploma voor het met zeer goeden uitslag volgen van den cursus D (Wetten kennis) van het Eerste Nederlandsche Platte landers Instituut te Nieuw-Helvoet. In de gehouden vergadering van lid maten der Ger. Kerk werd besloten een nieuw kerkgebouw te bouwen achter den tuin van de Ger. Pastorie. B. en W. hebben het maken van een nieuwe Fordautomobiel-Motorbrandspuit op gedragen aan de Firma Bikkers te Rotter dam. Genoemde firma heeft een soortgelijke spuit aan de gemeente in bruikleen afgestaan zoolang. Maandag werden onder groote be langstelling, van de zyde van het publiek, verschillende demonstraties gegeven. DEN BOMMEL. Donderdagavond ten half zeven zal Ds. van der Zee in de Ned. Herv. Kerk een bidstond houden voor 't gewas. De regenmeter gaf over de maand Februari j.l. een hoeveelheid regen aan van 36.1 m.M. tegen 56.4 m M. over dezelfde maand van het vorige jaar. De vorige week werden van hier ver voerd 1275 H.L. aardappelen en 768 H.L. uien. V EILINGS BERICHT van Vrydag 2 Maart 1928 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Radys 4,60 tot 6,80 per 100 bos. Prei 3,70 tot 10,80 per 100 bos. Spinazie 0,31 tot 0,45 per k.g. Aardappelen ƒ7,— per 100 kg. Poters 4,10 tot 7,20 per 100 k.g. Kroten 7,90 tot 12,70 per 100 k.g. Witlof 0,20 tot 0,24 per k.g. Boerenkool 0,60 tot 0,88 per krat. Keukenperen 0,09 tot 0,18 per k.g. Sjalotten 0,13 per k.g. Spruiten 0,16 tot 0,53 per k.g. Seldery 5,80 per 100 bos. Kipeieren netto 5,30 tot 5,50 per 100 st. Eendeieren 5,40 per 100 stuks. Aanvoer 80706 stuks. VERDUISTERING BIJ DE INCASSOBANK. De directeur, de procuratiehouder en een bediende van het bykantoor Goud- sche Singel gearresteerd. Een bedrag van f 150,000 verspeculeerd. In den nacht van Vrfidag op Zaterdag zijn ten huize van den directeur van de Incasso- bank hier ter stede, jhr. de Beaufort aan de Prinses Julianalaan 45 alhier, op aangifte van de directie van de bank, gearresteerd de directeur van het by kantoor Goudsche Singel, zekere A., de eerste bankbeambte M. en de procuratiehouder B., verdacht van fraude. Een bedrag, dat waarschijnlijk de 150,000 te boven gaat, moet met deze fraude gemoeid zyn. Sedert een jaar of zeven speculeerde A., die de voornaamste rol in deze verduistering beeft gespeeld, in marken en francs, blijk baar zeer ongelukkig. De verliezen werden naskeerd door valsche boekingen, gefin geerde rekeningen e.d. B. heeft door het leenen van zy'n hand- teekening getoond van de oneerly ke handelin gen te hebben afgeweten. M schynt minder schuldig en meegesleept te zijn in het geval en is althans hy moet gefortuneerd zy'n een gedeelte van zyn vermogen by de fraude ingeschoten. Door een toevallige omstandigheid is Vrij dag door een accountant van de bank de knoeierij ontdekt. Deze stiet bij het nazien der boeken op een kleinigheid en A. daarop opmerkzaam gemaakt viel plotseling door de mand en deelde de heele fraude mee. Waarschynlijk had de man al ger ui men tijd het gevoel gehad op een vulkaan te wonen en angst gehad voor ontdekkiDg. Onmiddellijk is door den accountant het geval aan de Rotterdamsche directie gerap porteerd, die zich weer met de hoofddirectie in verbinding stelde, welk lichaam last gaf de justitie met de verduistering in kennis te stellen. De drie betrokkenen zijn vrijwillig naar het huis van den directeur gekomen om zich te laten aanhouden door de politie. A, heeft beweerd, dat hij zijn tekorten zoo lang heeft kunnen verbergen, omdat de accountants, met de contröle belast, wel de boeken en alles wat op papier stond nagingen, maar zyn kas niet controleerden. De directie meent echter dat deze bewering uit den duim is gezogen en A. door allerlei listige hande lingen zyn controleurs zoo lang om den tuin heeft kunnen leiden. Het onderzoek van de politie is nog in vollen gang, er is huiszoeking verricht bij A.f die te Scheveningen woont, evenals by de medeplichtingen. A. en B. zyn gehuwd, alleen M. is vrygezel en woont hier ter stede op kamers. De schade wordt door verzekering gedekt VIERHONDERD INWONERS ZOEK. Zyn de registers in de war? ROERMOND, 3 Maart. In Vlodrop was den laatsten tyd de zoete rust wedergekeerd, na den oorlog, toen het by de smokkelaars een goeden naam had en na den inflatietijd toen het by de valutareizigers, vanwege de strenge douaneconti óle in kwaden reuk stond. Maar voor eenigen tyd is een der raadsleden deze rust wreedelijk komen verstoren met een opzienbarende mededeeling, die thans de gemoederen bezig houdt. Hij onthulde n.l. dat het zielenaantal der gemeente, dat de laatste jaren officieel steeds om en naby de 2100 bedroeg in werkeiykheid veel en veel lager zou zijn. De raad stak de koppen bij elkaar en be noemde een commissie. Deze hield een nieuwe telling en... kwam tot de conclusie, dat er in de gemeente ruim 400 inwoners minder zijn dan het officieele cijfer aanwijst. Thans is de vraag: zijn hier de registers van den burgelijken stand hopeloos in de war, want opzet lijkt ons uitgesloten, of is de tweede telling onjuist? Voor het antwoord hierop zal het verdere onderzoek, dat ongetwijfeld zal plaats heb ben, moeten worden afgewacht. VEEDRIJVER GEDOOD TE ROTTERDAM. Zyn slachtoffer nooit tevoren gezien. ROTTERDAM, 4 Maart. In den afge loopen nacht om kwart voor een heeft op den hoek van de Heerenstraat en de Goudsche Singel een noodlottige vechtparty plaats gehad. Daar stond op dat oogenblik de 62- jarige veedrijver Izak Ardon uit den Hang met een paard en wagen, die toebehoorden aan G. B. uit Berkel. Van den Goudsche Singel kwam een troepje luidruchtige jonge lui, die bij het paard stil bleven staan en enkele onvriendeiyke opmerkingen over het magere beestje maakten. Ardon bemoeide zich er mede en zeide: „wat moeten jelui met dien knol?" De 22-jarige expeditieknecht G. S. maakte zich daarop zoo driftig, dat bij den ouden man zonder eenige aanleiding een stomp in het gelaat gaf, ten gevolge waarvan deze met het achterhoofd op de straat viel. In bewusteloozen toestand werd de ongelukkige naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd, waar men schedelbreuk constateerde. Vanmiddag is hy daar zonder by kennis te zijn gekomen aan de gevolgen overleden. De dader die onmiddellijk was aangehouden, heeft bekend den slag te hebben toegebracht. Hy had den veedry ver nog nooit tevoren gezien. EEN HONGAARSCH MEISJE VERMIST. Zy wilde in Holland blyven. Op Maandag 27 Februari is de laatste trein met Hongaarsche kinderen (ongeveer 2000) van Utrecht naar Boedapest teruggekeerd. Nu is by het comité Zaterdag j.l een brief ontvangen met verzoek om opheldering, waarom de 5-jarige Emma Noszal, uit Alag by Boedapest, niet was meegekomen. Dit meisje, dat sinds September 1925 bij pleegouders te Delft is geweest, was blijkens onmiddeliyk ingesteld onderzoek wel ver trokken en bad in het 13de rytuig van den trein plaats genomen. Men tast volkomen in het duister, waar het kind gebleven kan zyn. Een 17-jarig reisgenoote had zich met het by'zonder toezicht op het kind belast, doch deze is te Weenen uitgestapt. Men is te meer ongerust over het kind, omdat het niet naar huis wou en haar pleeg ouders heeft gezegd, in ieder geval weer naar Delft te zullen terugkomen. Ze zou iemand met een uniformpet wel aanspreken, en dan - was ze zeker, dat die er wel voor zou kunnen zorgen, dat ze weer te Delft kwam. Den-geheelen Zondag ia getracht, zoowel telefonisch, als telegrafisch inlichtingen te krygen, echter zonder eenig resultaat. Het meisje heeft blond haar en blauwe oogen en het heeft een terra-cotta gebreid jurkje aan. Vandaag zal de politie zich telegrafisch met Berlyn, Weenen en Boedapest in ver binding stellen. Burgerlijke Stand. OOLTGENSPLAAT. GeborenPieter, z. v. Jacob Fun en Lena Troost Overleden: Sijke Donkersloot, 63 j. echt- genoote van Abram Wagner. HET TESTAMENT. Eenzaam was hy verder door het leven igaan, zich weinig bekommerend om zyn familie en vrienden De onverbiddelijke dood had aan dit ernstige leven een einde gemaakt. Een goed man is er in hem ten grave ge daald. Men beweert, dat hij veel geleden heeft. Hoe komt men aan die bewering? Want hy zelf heeft er nooit of nimmer over geklaagd. En wanneer men er den ouden leeraar naar vraagt, die indertyd zijn studievriend was dan is 't eensklaps of diens gelaatstrekken als uit marmer gehouwen zijn, en staart hy den vrager met een nietszeggende schou derbeweging, vreemd en stilzwygend aan. Veertig achtereenvolgende jaren lang, heeft nu wijlen de baron het eenzame kasteel aan den voet van den berg bewoond. Men wist dat hij ryk was een der rfikste grond eigenaars uit den geheelen omtrek; en dat zijn milddadigheid onbegrensd was, weten al de behoeftigen, al de misdeelden door de aardsche fortuin. En zoo leefde hy stil en eenzaam, veertig jaren lang, op zyn kasteel voort. Van tyd tot tyd kreeg bij eens be zoek van den predikant; deze bleef dan een halven dag bij hem, maar wanneer hij dan weer naar zyn pastorie terugkeerde, zag hy er zoo bedroefd en neerslachtig uit, alsof hy van een sterfbed kwam. Dat heeft zoo veer tig jaar achtereen geduurd. Veel wist men van den baron te vertellen ook dat een maal zijn levenshulk, reeds in de haven der liefde gekomen, een vreeseiyke storm door staan had en vergaan was. Maar waartoe die eenzaamheid waarom als grijaard nog dien bitteren glimlach, dien somberen gloed in zijn oogen waarom heeft nooit één dergenen, die zijn naam droegen toe gang tot zijn kasteel kunnen krijgen waarom heeft hy hen allen met weldaden overladen... maar toch nooit dezynenwil len zien? Hy heeft zyn geheim mee in het graf genomeD, want de leeraar, die het wellicht kent, is zoo stom als de familiegroeve, waar in de zwygende lijder nu eindelyk de laatste, de eeuwige rust heeft gevonden. 'Het testament is geopend. En al zijn bloed en aanverwanten zyn komen op dagen. Allen zijn teleurgesteld. Hij heeft ze allen bedacht geen enkele heeft hij ver geten, en ondanks dit, zyn ze allen te leurgesteld. Een kostbaar aandenken heb ben ze allen van hem maar de millioenen, neen, die hebben ze niet gekregen. Louter teleurstelling, geen enkele vriendelijke ge dachte aan den afgestorvene, geen weemoe dige of dankbare herinnering.niets. Veeier toorn, haat, strijdzucht en wrok op weinige schreden afstand van het pas gesloten graf. Zelfs een aanwezig klein meisje is allerpijn- lijkst getroffen. Zij had met hart en ziel verlangd naar een groote pop, die zy dag aan dag voor het winkelraam in haar straat heeft zien staan. Maar - zij heeft geen ouders meer „en grootmoeder heeft gezegd dat het niet ging.En nu had zij er zoo stellig en zeker op gehoopt, dat haar rijke neef, dien zLj wel nimmer gezien had, maar van wien men haar gezegd heeft, dat hij zoo goedhartig was, misschien haar vurigen wensch naar de groote pop nog vóór zijn dood vervuld zou hebben. En inplaats daar van?" „Universeel erfgenaam is zy. Wat beteekent dat? - Het slot, het park, de landeryen alles behoort haar; maar zal zij nu ook de pop kiygen, die echte, heusche haren op het hoofd heeft en oogen, welke open en dicht kunnen gaan? Het kasteel is ledig de teleurgestelde erfgenamen hebben het verlaten. Lang zaam, alsof zij doodelijk getroffen is, sleept de grootmoeder der universeele erfgename zich voort naar het graf van den overleden baron, den laatsten afstameling van zijn ge slacht. Zij valt op haar knieen, zij bidt lang. Dan heft zy haar armen omhoog zij snikt Zy wringt de handen. -„.Vergeel mijJ" roep zij - „vergeef mij, o mijn eerste, mijn éénige liefde, wien ik het hart gebroken heb! Hebt gy mij dan waariijk vergeven my, die het zoo weinig verdiende?" De gryze prediker is haar onmerkbaar gevolgd. „Vergiffenis was zyn laatste gedachte 1" zegt hij, „vergiffenis zijn laatste daad. Met de naam van haar op de lippen, die by eens beminde, scheidde hy uit dit leven, gelukkig in het besef, dat hy het kind harer dochter gelukkig maken kon". Op Woensdag 14 Maart 1928 namié- te Stellendam, ter herberge va hoek: Verhuring van 54perceel I land in den Eendrachts- en onder Stellendam ten verzoeke v; D. Goekoop te Goedereede, Notaris VAN DER Op DONDERDAG 22 MAART 192§-j gens 10 uur te Oude Tonge, van Paarden, Hoornvee en 1 werktuigen op de bouwhoeve- zoeke van Mej. Wed. P. E. He-v aldaar. Notaris VAN 69 VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG 7 MAART 1928, 'a TOorm. 10 uur te Dirksland aan den Westdykop de Hofstede en ten verzoeke van den heer G. L. Warnaer Jzn.; Verkooping van tien paarden (waarvan 9 stamboekpaarden), 3 varkens, landbouwgereedschappen enz. Op DONDERDAGEN 8 en 15 MAART 1928 's avonds 7 uur'te Den Bommel in Café Van der Plaat; Verkooping van 0.98 30 H A (2 Gem 42 P. M Bouwland in den Pol der De Tille. Dadelyk te aanvaarden, ten verzoeke van den heer J. Minkenberg. Notaris VAN DER SLUYS. Op DONDERDAG 8 MAART 1928, des voorm. 10 uur, voor den heer G. My's te Oude Tonge Openb. Vrijw. Verkooping van: 3 Paardeü, 15 stuks Hoornvee, diverse machines, wagens, landbouwgereedschap pen, een partij klaver-, kant- en slaghooi enz. aan den Oost-Acbterweg te Oude Tonge, in- en nabij de schuur van den heer G. Mys. Notaris VAN ISPELEN. Op WOENSDAG 7 Maart 1928, bij Veiling in hótel Hobbel en Op Woensdag 14 Maart 1928, bij Afslag in hötel Moelker des morgens 11 uur. Openb. Vrijw. Verkooping van een hecht en weldoortimmert Woonhuis aan den Slik- dijk hoek Steigerdyk te Ooltgensplaat (voormalig postkantoor), ten verzoeke van den heer J. A. van Nieuwenhuizen te Ooltgensplaat. Notaris AKKERMAN. Op DONDERDAGEN 8 en 15 MAART 1928; des namiddags 3 uur in hotel Akkershoek van het stalen motorschip, genaamd „Onderneming II", groot 77560 ton, en drie Woonhuizen en een Pakhuis op erf- pachtsgrond aan de haven te Ouddorp be nevens het stalen motorschip, genaamd „Onderneming I" groot 1352®o ton. Notaris VAN DEN BERG. Op WOENSDAG 14 Maart 1928 des morgens 9.30 uur: Verkooping van 5 Werkpaarden, landbouwgereedschappen, hooi, stroo enz, te Sommelsdyk aan den Dorpsweg, ten verzoeke van Mevr de Wed. G. Joppe— Oprei te Sommelsdljk. Notaris VAN DER SLUYS. MENGELWERK. Volkshuizen van vroeger! Van de hand van den Amstei journalist en schrijver J. A. Tour we dezer dagen eenige artikelen logementen in Amsterdam, gesc 1888, dus nu 40 jaar geleden. Ze allerlei typische en lezenswaardige heden en ze verraden een voor on pelijk enthousiasme van den schifl de grootsche „kosthuizen der Ma voor den Werkenden Stand", de 1 genheden van de „Maatschappy vi koffiehuizen" en dergelijkeinstellir wat de berekende pryzen betref we ons de tevreden stemming van ver nog het beste plaatsen, want j vermeld, dat voor 22 cent een mi te krygen is, voor anderhalve g week „een goed nachtverblyf" en paar kwartjes méér had men z geriefely k kamertje, dat ze het gaar) te verblijf vormden voor „schee en scheepskapiteins, onderwijzers kanten, mannen en vrouwen, dl in hun logement den christely vernemen". Zelfs een hoogleeraa. zich, volgens den schrijver, in een di tjes, toen zy'n gezin voor eenigen tn was. Toch zou het rustige verbiyf, 40 jaar geleden verzekerd werd, nog maar weinig bekoren. Lees eens, wat ons omtrent de verlichti wordt. „Het gas, dat in de gangen, niet ira „deriyke kamertjes brandt, wordt „vervangen door een olielampje, „wie in het donker zyn kamertje „laten, of voor het geval van bran- „nuttig is." Onze vaders waren blijkbaar no tevreden enhadden trouwei behoeften. Van water schenen ze te moeten hebben. „Over de badkamers, die hier „zijn, is reeds met een enkel woo „ken. Zij worden zoo goed als niel „en vertegenwoordigen een verlorer Behalve watervrees, kenden dei dammers van 1888 ook huiver vj trouwde vrouwen. Ze werden wel ti in de volkslogementen, maar..... „Nog worde hier vermeld, dat al! „eerste verdieping, tegen betaling v „vrouwen worden toegelaten. E „booge som hoopt men in dit voo „en hunne vrouwen gebouwd loge „gehuwde juffrouwen te weren, voo „zoo licht dames, voor wie dit „opgericht is, zich kunnen aanmefl Er was voor vrouwen trouwens deriyke logeergelegenheid, een „r gesticht door de Vereeniging „Te ding van de Waarheid". Dienst andere „vrouwen uit den dienstbar die van „onbesproken zedelijk gedral konden er een onderkomen vinde schermd te zy'n tegen geldelijk L de verleiding tot onzedelijkheid. „Te 7 uur. staan allen op; te 8 „allen aan in de eetzaal, waar voJ „sonen plaats is, en krijgen een pa „thee, waarvan de eerste met suiker, „twee, indien men honger heeft „smeerde boterhammen. De dire' „met zijn vrouw aanzit, leest een „der Heilige Schrift voor en gee „Katholieke gasten een kerkelijk goi „den Katholieken by bel, waarin zi „lezen, zoolang zijn voorlezing di „wordt een psalm of gezang aangeh „hare godsdienstige gezindte wordtjJ „hier geweerd. Men vindt dan oo „kerkgenootschappen vertegenwoor „Roomsch Katholieke voor ruim e „deel van het geheele aantal gaste Wie nu in Amsterdam de mode derstehuizen ziet, nog geen 40 j het bovenstaande geschreven was, zal het met ons eens zijn, dat er veranderd is. Wel moeten de gaste betalen dan vroeger, maar de inko ook grooter en bovendien kunnen zelfs méér boterhammen eten,ook ze geen honger. In die moderne teh gerieflijke kamers met stroomend centraie verwarming, er zijn bibliol billardzalen, rook- en studiezalen, king heeft er zich georganiseerd i clubs van spel, vermaak en ontwin de grootste geleerden komen er hu sen geven. De arbeiders hebben ge! te baden, zoodat de badkamers ge« bodige ruimte" meer innemen:zeil zich in het nieuwe groote tehuis,*, a.s. op het Leidsche plein geopend v eigen.... zwembassin, waarin de van het tehuis in zomer en winte: de heeriykste en meest gezonde alh kunnen overgeven. Verouderde rochtsbeg In Engeland is nog in de vorige

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2