VSTZEOELREEP de^fUipsCf )JyU/nAoJixl£s TWEEDE BLAD overwerkte zenuwen iat Naar de Oude Binnenweg 87 Verkoopingen. TIEN PAARDEN BOUWLAND ONZE EILANDEN No. 35 3 MAART 1928 Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. n Gemengd Nieuws. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 3 MAART 192 8. 5 G. 1928 D-EHEEREN-BAAI DE fijne Pijptabak^ 2S-5Qcl.perons ook in ponden.YjpondenenVionsefi Voor verzamelaars 4 om te watertanden ino T urkenhaver-reep melk Postzegelreep Inootmelk Postzegelreep enchocoladereep m\ postzegel reep een mooie vreemde meeste landen der wereld. nt :K lags Uw t de ïrk 'igt? m (gebouw de Manege) Laat U niet misleiden door groote reclames van z.g. Verkoop!ng of wegens vertrek enz. Wij zijn nog goedkooper als daar Overtuig U in onze 9 Etalages N. V. Het Meubelhuis Modern Buffet11 45,— 2 Fauteuils en 4 stoelen met leer28, 2 Fauteuils en 4 stoelen met moquette 45,— Eiken Linnenkast43,— Eiken Tafel11,— 2 Crapauds en 4 stoelen met leer53, 2 Crapauds en 4 stoelen met moquette 75, Eikenslaapkamer compl. 158, Q. A. Buffet 72, Schuiftafel14,— Divan14, Eiken Boekenkast29,— Am. Cylinderbureau met Schuifblad85,— Bureau Mlnistre 58, Theetafels8,50 O. Holl. Boekenkast65, Echt leeren Clubfauteuil 58, Eiken verstelb. ligfauieuil11,50 enz. Ameublementen in alle stijlen voorradig Oroote keuze RIETMEUBELEN. ftanbevelent!, ft. UI. KOBESSEN. Oude Binnenweg87, Rotterdam. Telef.580 Op vertoon van deze advertentie Franco levering. Op Woensdag 7 Maart 1928, 's voormiddags 10 uur te DIRKSLAND aan den Westdijk op de Hof stede en ten verzoeke van den Heer G. L. WARNAER Jzn. van (waarvan 9 stamboekpaarden), 3 VARKENS, LANDBOUW. GEREEDSCHAPPEN ENZ. Op Donderdagen S en 15 Maart 1928, 's avonds 7 uur te DEN BOMMEL, in Café VAN DER PLAAT, van 0.98.30 H A. (2 Gem. 42 R.V.M) in den Polder De Tille. Dadelijk te aanvaarden, ten verzoeke van den heer J. MINKENBERG. Notaris VAN DER SLUYS. MIDDELHARNIS. Het zoontje van dhr. Hartsema had Donderdag het ongeluk een top van zijn vinger af te klemmen. Werkloozen-statistiek. Gedurende de week van 20/25 Febr. heeft zich by den Correspondent der Arbeidsbemiddeling geen enkele werkelooze aangemeld. Gevonden voorwerpen j een huissleutel waaraan een beenen plaatje is bevestigd, door dhr. M. Korteweg, Secr. Nijghstraateen kip, door dhr. Dame, Wilhelminastraat. Bij het lossen van vee Dinsdagavond van de Middelharnissche boot kreeg het zoontje van M. v. Assen een duw van een rund, 7.00dat hij in de haven terecht kwam. De dekknecht M. Goumare wist hem echter spoedig op den wal te brengen. Woensdagavond zal de Gymnastiek vereniging een uitvoering geven in de zaal van Hötel Meijer. Daar „Sparta-Hygiëa" ons dikwyls op aardige avonden heeft vergast, vertrouwen wij dat zy ook ditmaal weer een behoorlyk bezette zaal mag trekken. Voor byzonder- heden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Eierenveiling van Donderdag 1 Maart 1928. werden in de laatste dagen konynen ge stolen. Men zy dus op zLjn hoede en sluite de langooren achter slot en grendel. - Tegen C. v. W. is proces-verbaal op gemaakt wegens het rijden met een fiets over het trottoir. GOEDËREEDE. A.s. Zondag zal er be diening van den H. Doop plaats hebben in de Ned. Herv. Kerk. Doopvaders knnnen zich daarvoor a.s. Zaterdagavond aanmelden aan de pastorie. De afgeloopen maand zijn hier inge komen, geen. Vertrokken naar 's-Gravenhage Joh.Hak- kenbrak; naar den Bommel H. v. Asperen. OUDDORP. Jan Grinwis heeft zijn woon huis staande aan de Dorpsweg onderhands verkocht aan Maarten Verduin. 5,40 5,55 5,60 5,70 Kippeneieren 50 52 kg. 4,70. id. 54-56 „5.-. id. 58-60 5,35 tot id! 60-62 3,45 tot id. bruin 60 63 5,55 tot Eendeneieren 66—72 5,60 tot Ganseieren 11, Alles per 100 stuks. Boter 0,95 tot 1,07 per pond. Aanvoer eieren 23.000 stuks. Wedstrijd Schaakclub „Ons Genoegen" 1928 te Middelharnis. .5 2 L. Bund. F. W. Nanning J. Ph. Hoek J. L. Vink Ant. Visser A. Verbrugge Groep II J. Parée L. Vink C. Ie Comte D. F. Jacob! G. Bergman G. v. Gelder. A. Kerkhof J. Boomsma M. Boomsma W. A. Nieuwland G. A. v. d. Wende J. P. Tieleman aim/d 11111111111111111»J üTTMÜIoioiilil'/sl i |i 11| u 1 0 1011 1MB 0 ,11 1 m |3* 0. 0101 010 111018BI0I 0| II 1 01011/2101 1 |i| ;HH'/sli|3 cz 0101010IV2I 1 1 IVal 0 Bil 1 u 0 2 E "3 D u S 0 S, m S /-"-N ai 11 111 111 111 1 1 i' C 01 'HBO |l|i|i|0|l|l| 5 "c 01 |1| HIHU 1110111 |4 0. 0| 1010)01 lllll 0111 0111 9 •3 01 101 1 0 1 |1|0JH»|0| |2 I 1 0 1 0 I 0 I I 1 I 0 111 Wil 2 ■IH 1 |l|'/ï|l|l|l| 1 1116ft 1 IBIS! 01 01 11 1 1 1 1 1 S •p 0 '/al 11 IfliBMIO 0| 11 1|4* 0. 010111 1011IBII 0 I 1 1 5 •3 01 101 111 1110 ■iBimi 4 0|0|0|0|0|0|0|0 010IBIBI 0 SOMMELSDIJK. In deze gemeente be steedt men voor 1 H.L. uien ƒ6,— voor 1 H.L. paardepeen 3,50. Van hier werden vorige week 441743 K G. aardappelen, uien en paardepeen verscheept. Voetbal. Volgens programma R.V.B spelen Zondag as.; Flakkee 1 D. G. V. aan den Langeweg. Flakkee 2 Feijenoord 10 aan den Lan geweg. BIRKSLAND. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de Rijksontvanger voortaan zijn zitdagen alhier zal houden ten huize van D. Vijfhuizen, Voorstraat A 20. Door het Gemeentebestuur zijn de volgende vergunningen tot het oprichten of vernieuwen van gebouwen afgegeven aan G. van der Kroon, tot het bouwen van een woonhuis; idem aan L. Koole; aan T. C. Oorbeek voor 2 woningen; aan J. Wal raven tot het bouwen van een pakhuis; aan J. Roodzant K.Pz. tot het bouwen van een serre. Door de Gemeente-politie is tegen een viertal chauffeurs proces-verbaal opgemaakt wegens het niet in orde zijn van de remmen der auto, benevens tegen 2 personen die geen licht op hun rijwiel hadden een half uur na zonsondergang. De vorige week bedroeg de uitvoer uit de haven 2158 H.L. aardappels, 2000 balen ajuin en 1900 balen koepeen. STELLENDAM. Wij brengen in herinne ring, dat de rentekaarten van de arbeiders, die in Stellendam wonenen werken, moeten worden ingeleverd vöör of op 2 Maart a s. By de Geref. gemeente alhier is be roepen de heer J. Koolstra, candidaat te Amsterdam. Onder de leerlingen der lagere school komt in vrij hevige mate de z.g. bof voor. Ongeveer 1/3 der leerlingen verzuimen de school. Bjj verschillende ingezetenen alhier voor rookers 30 ets. per doosje (Adv.) Door onbekende oorzaak is van de Wed. T. Tanis een uienren afgebrand. Onze dorpsgenoot P. v. Splunder is van tijdelijk Commies 2e klasse aangesteld als Commies 2e klas. Op Woensdag 7 Maart n.m. 3 uur zal ten huize van den Geneesheer kostelooze inenting plaats hebben. NIEUWE TONGE. In de plaats van de heeren C. v. G. en G. H. V., van wie geen kinderen de lagere school meer bezoeken, zyn tot lid der oudercommissie benoemd de heeren A. v. A. Hz. en en C. P., die hun benoeming aannamen. Tegen M. A. te Sommelsdijk werd al hier proces-verbaal opgemaakt wegens rijden zonder licht. De drie woningen van K. M. H. alhier, aan den Duivenwaardschen Dijk zijn door P. K. resp. ingezet voor 300, 300, en 500,- F. S onderwijzer aan de O. L. school alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Rotterdam. Over de vorige maand werden ten hulp post-, telegraaf- en telefoonkantoor alhier behandeld! 1178 gesprekken; 55 telegrammen en 8 telefoonoproepberiehten. In totaal 1241 handelingen. Ter navolgingDezer dagen nam een postduif van Gebrs. K. alhier, de gelegenheid waar om door de openstaande voordeur bij M. K. in de gang te vluchten, waar zij ang stig en afgemat tevens verkoos te blijven, ondanks de haar aangeboden vrijheid. Zon der twijfel was het dier door een roofvogel vervolgd. Nu echter bleek het in zeer goede haven geland te zijn. Haar gastvrouw was zelfs door geld niet te bewegen het dier af te geven aan een niet rechthebbende, doch gaf onverwijld kennis aan een lid der Ge vleugelde Bode, alhier, waardoor het dier nog denzelfden dag aan den eigenaar kon worden terugbezorgd. Zoo behoort het! OUDE TONGE. .Aan Gebr. Hendrikus en Petrus de Laat is vergunning verleend tot plaatsing van een 15 P.K. benzinemotor tot het dry ven van een maalstoel in het perceel Zuiddijk 49. De heer D. de Vos geraakte met zijn rijwiel in een volle sloot. Hij kwam er met den schrik en een nat pak af. Aan den heer G. Slis is vergunning verleend tot het bouwen van eenlandbouw- schuur by zijn woning Julianastraat 32. De uitslag der inschrijving naar de be neficie der bouwhoeve „Dabbe" met bybe- hoorende landerijen is als volgt: B. Arendsman, Stad a. 't Haringvl. 12075, M. J. Bevelander, Oud-Vosmeer 12000,— J.E.Swagenmaker, St. Maart.dijk 11400, Joh. Schepers, Stampersgat. 11000,— P. v. Markensteijn Pz. Oude Tonge 8425,— L. Stolk, Dirksland8000,— N.M L. v,Nieuwenhuijzen, S'dijk 6300,— J. A. D. Sneep, Heiningen 5000,— J. van Hassent, Ooltgensplaat 1000,— Een en ander is gegund aan den hoogsten inschrijver, B. Arendsman te Stad aan 't Haringvliet voor 12075, B. en W. hebben by inschry'ving aan besteed de navolgende gemeentewerken: A. Een dak op het weeshuis van hout, B. Een dak aan de Oostzyde van: a bergplaats voor de lykkoets, b. bergplaats voor de brandspuit, c. overige bergplaatsen. C. Een brugdek van eikenhout op weeg brug no. 2. D. De leverantie van schoollessenaars. Gegund aan: Perceel A, P. Snijder Cz. ƒ403,20; Perceel C, A. Ph. L. v. d.Berghe 149,95; Perceel D, P. Snyder Cz. ƒ21,84 per stuk, OUDERAVOND, gecombineerd met „Volksonderwijs"op Woensdag j.l. in de Vergaderzaal der oude O.L School. Te ruim 7 uur opende dhr. W. Los, voor zitter der oudercommissie, dezen avond. Hij heette de aanwezigen harteiyk welkom en dankte hen voor hun trouwe opkomst, waar na hy het woord gaf aan dhr. Welleman. De Ed. Achtb. Heer J. Welleman, Burge meester van Krabbendyke, trad op met het onderwerp „Het zevende leerjaar". Spreker is voor Oude Tonge geen onbekende. Hij heeft reeds voorheen een spreekbeurt vervuld voor Volksonderwys en omdat de avond ook toen zoo prachtig slaagde, waren de verwachtin- heel hoog. Dhr. Welleman heeft deze niet beschaamd, integendeel, overtroffen. Zelf van jongsaf plattelander, weet hij welke stof hij kan aanbieden in plattelands ge meenten en ook ditmaal wist hij allen op meesterlijke wijze te boeien. Spreker begou zijn redo met besprekingen over landbouw- verloven. Voorheen werd per zomer 6 weken landbouwverlof verstrekt welke op onge regelde tijden door de leerlingen werden ge noten. Dit was zeer remmend voor het onder wijs. Gelukkig is hierin verandering geko men. By plaatselijke verordeningen wordt thans den tijd dezer verloven bepaald. Voorts schetste spreker het onderwys in vroegere dagen. Kinderen van 9 a 10 jaar moesten toen al in het onderhoud van het gezin mede helpen voorzien en trokken als koewachter te velde. Als dan in de winter maanden voor deze jeugdige krachten geen werk te vinden was, ja, dan mochten ze schoolgaan en werden ingedeeld in klassen van 60 h 70 en soms nog meer leerlingen. Voor deze „bende" werd één of hoogstens twee onderwijzers geplaatst en deze waren zeer dankbaar als ze de orde een weinigje konden handhaven. Begrijpelijkerwijs stond het onderwijs op zeer lagen peil. Ook hierin is gelukkig een zegenryke verandering in getreden. Nu denken velen dat het 7e leer jaar een snufje van den laatsten tijd is. Dit is echter geenszins het geval. Reeds in 1857 werd geconstateerd dat de te verwerken leerstof den kinderen niet in 6 jaar tijds kon worden aangebracht en werd gevraagd naar een 7e leerjaar. Hierna besprak spreker de financieele gelijkstelling voor bijzondere scholen, krachtens de L. O, wet 1920. Toen na den oorlog de schuldenlast zwaar drukte op ons landje en onze Minister van Financien, zijn „technische herziening" in-en doorvoer de leed hieronder ook het onderwys. De klasjes van 33 werden gereformeerd in klas sen van 48, waardoor de peilschaal van het onderwijs daalde en geraakte onderwijzers en onderwyzeressen zonder betrekking, Toen de motie Zuring tot invoering van het 7e leerjaar wel werd aangenomen doch niet uitgevoerd en door de wet Albardae.d. op de bres werd gesprongen, zocht en vond de regeering een middenweg, met het gevolg, dat het 7e leerjaar thans verplichtend is gesteld en op 1 Juli a.s. in werking zal treden. Het onderwijs, dat zoo mooi en goed had kunnen zijn, wordt echter verbrokkeld door bijz. scholen, welke als paddenstoelen uit den grond verrijzen door nijd, haat of machtsverheffing. Het maatschappelijk leven eischt zooveel, dat een 7e leerjaar beslist noodzakelijk is. Spreker beschouwde het 7e leerjaar als het fundament voor verdere uitbreiding van maatschappelijke ontwikkeling en drukte de aanwezigen op het hart, zich niet eens, doch wel tienmaal te bezinnen, alvorens zich hier tegen te verzetten. Ook herhalingsonderwy's is van zeer groot nut. Dit onderwijs toch is a h. w. een brug tusschen school en maat schappij. Nadat spreker op duidelijke wijze had aangetoond dat de welvaart afhankelijk is van de arbeidersklasse, sloot hij zijn rede Een luid applaus bewees aller instemming Dhr. Beijer declameerde eenige gedichten, t.w. Slagveld, Meer en Sterren van Adama van Scheltema en Varkensvangst van Jan Courage. Ook deze stukjes vielen zeer in den smaak. In de pauze, die hierop volgde, werd een collecte gehouden, welke 15,45 op bracht. Na de pauze hield dhr. Welleman een reis vertelling over Italië. Hij verduidelijkte het gesprokene met lichtbeelden en gaf een uitvoerige beschouwing over de levenswijze van het Italiaansche volk en zijn indrukken omtrent de volksbesturing door de Fascis ten onder Mussolini, wat zeer leerrijk was. Dhr. Beijer las eenige brieven voor waar om hartelijk werd gelachen. Dhr. Welleman las nog eenige komische vertellingen voor in de rasechte moedertaal der Zuid-Bevelanders. Aan het lachen scheen geen eind te komen. Ook droeg bij nog voor een fragment uit Multatuli's Vorstenschool. Een luid applaus was zijn deel. Nadat dhr. Los zijn dank had betuigd aan Burgemeester Welleman voor zijn volle mede werking en hem geen vaarwel doch een een hartelijk tot weerziens had toegeroepen sloot hy dezen avond, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. Het is een avond geweest zooals we er nog geen hebben meegemaakt. Ernst en scherts varieerden prachtig. De opkomst was zeer groot. Kortom het was een avond, die schitterend is geslaagd en we hopen er meerdere als deze mee te maken. OOLTGENSPLAAT. Uitslag van de Don derdagmorgen in hotel Hobbel gehouden verhuring van 14 perceelen weiland voor den tijd van één jaar, om te beweiden of te hooien, voor den heer C. Goekoop te Gronin gen: Perc. 1, C. Lokers, 30,—perc. 2, Jb. Hotting, 55,— perc. 3, Corn. Korteweg 65, perc. 4, P. Hoogmoed ƒ75,— perc. 5 Jac. Korteweg Jzn. 75,- perc. 6, D. Kor teweg 70, perceel 7, Corat. Korteweg 75,— perc. 8, P. de Vos Joh.zn. 80, perc. 9, W. Ras Dzn. 80, perc. 10, L. Ras 75,— perc. 11, L. Mooijaart ƒ85,— perc. 12 L. Ras 80,— perc. 13. Joh.Neels 60, perc. 14, Joh. J. Jacobs 60,— alles per H.A. -De zoogenaamde Schenkelkade werd verhuurd in massa voor 170.—. De keuring van de zich in deze gemeen te bevindende trekhonden zal plaats hebben op Woensdag 7 Maart a.s., des voormiddags 10 uur, op de speelplaats der Openbare School no. 1. Te Achthuizen des namiddags 3 uur vóór het café Koenraadts. Tengevolge van gerezen meeningsver- schil hebben als bestuurslid van de vereeni- ging tot Instandhouding van de Christelijke school bedankt de heeren W. J. Donker sloot Lzn.. A. van den Tol, S. de Ruiter, H. C. de Ruiter, P. van den Heuvel, H. van Rossum, Corst. Korteweg en J. W. van der Linde. Onder leiding van de dames J. A. van Deelen en A. F. Royen- en den heer C. M. Breur is opgericht de Tooneelvereeniging De Jonge Spelers, met aanvankelijk 16leden. DEN BOMMEL. Door het voorloopig Comité voor „Steun bij Ziekenhuisverpleging" zal volgende week een vergadering worden uit geschreven, bij welke gelegenheid een defini tief bestuur zal worden gekozen. De collecte bij gelegenheid van het optreden van Ds. Bieshaar van 's-Gravenhage, ten behoeve van den zendingsbond, heeft ruim honderd gulden opgebracht. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Woens dag j.l. werd het huis van mej. J. Donk, dat bij de veiling door C Koppenaal alhier was ingezet op 2210,- afgeslagen; het werd niet afgemijnd. Het huis in de Voorstraat alhier, g& merkt B 93 van A. J. Braber e.a. is onder hands verkocht aan P. Snyder. Op het telefoonkantoor alhier zyn de vorige maand behandeld 14 telegrammen, 895 gesprekken en 3 oproepberichten. HELLEVOETSLUIS. De Muziekvereni ging „Sempre Crescendo" geeft met mede werking van de tooneelver. „K.E.S.N.A.' in het laatst van deze maand een uitvoering in Tivoli. Hellevoetsluis II speelt Zondag 4 Maart een bondswedstrijd thuis tegen Feijenoord. Helvoet's Gemengd Koor „V.I.O.L.A." en de Gemengde zangvereniging „O. N. A.' zullen met Hemelvaartsdag a.s. beiden deel nemen aan het Concours te Geervliet. D© loodsen H. D. de Vries en Snoeien- bosch worden met ingang van 1 April a.s, overgeplaatst van Hellevoetsluis naar Maas sluis. INGEZONDEN MEDEDEELING. kalmeeren en worden gesterkt cioor zmuAirfaiï&tbm Buisje 75ct Bij Apoth en Drogisten. MIDDELHARNIS. GeborenCarolina, Marianna, Kaatje, d. van M. S. Hartogs en E. Drielsma. Overleden; M.Krytenberg,67j echtgenoot van L. de Korte. SOMMELSDIJK. Geboren: Levenloos aangegeven kind van Thomas Boekhoven en Gerritje Boender. Overleden! Cornells van Lente, 52 jaar, echtgenoot van Pietertje Kransse. DIRKSLAND. Geboren: Adrianus, z. van LeendertKoole en Elizabeth van der Wekke; Hendrik Wil lem, z. van Marinus Brooshooft en Cornelia gens; Adriaantje, d. van Abraham Antho- nie van der Wekke en Neeltje Boogerman. OUDE TONGE. Geboren: Lena Johanna, d, van J. v.Balen en T. P. van Weenen; Krijntje Johanna, d. van J. van Nimwegen en M. Fluit ;Cornelis, z. van D. van Es en P. Holleman; Jan, z. van C. Hoogstraate en F. van Eck. Ondertrouwd: Frans Nieuwland, j.m.25j. (te Dirksland) en Jannetje Elisabeth Kievit, j d. 20 j. Overleden: Izaak van Zielst, 38 j.echtge noot van A. Kom; Jacomina van den Tol, 48 j. echtgenoote van G. v. d. Ouden. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren: Elizabeth, d. v. Wouter van Rossum en Leentje Hogerwerf. DE LANDBOUW-ONDERLINGE. De maandelyksche groei van do L.-O. en de T.-O. Op 1 Februari 1928 trad per Provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der L.-O. toe: Provincie. Aantal leden. Loon. Groningen 12 18.441. Friesland 13 6.498. Drenthe 22 12.087. Overijsel 3 1.576. Gelderland 15 12 641. Utrecht 7 8.881. Noord-Holland 16 12.028. Zuid-Holland 10 34.784. Zeeland 13 5.939. Noord-Brabant 3 2.322. Totaal 144 115 197. Per 1 Februari 1928 traden als lid der T.-O. toe 42 werkgevers, uitbetalende aan loon 65.936. Sedert 1 November 1927 vermeer derde het aantal leden by de: Landbouw Onderlinge met 435. Uitbetalende ƒ420.131 loon. Tuinbouw Onderlinge met 127. Uitbetalende 186.895 loon. De Secretaris van de P.0.0. Overflakkee, A. W. KEIJZER. Herkingen, 6 Februari 1928. DG INBREKER EN UET MEISJE. Van een zeker heel ongewoon inbrekers bezoek, dat in den nacht van Zondag op Maandag te New York plaats had, maakt de ..Daily Mail" melding. Twee inbrekers dron gen op een bovenverdieping binnen en trof fen er vier vrouwen aan. Eén dezer dames sliep door de nu volgende scène heen; een tweede maakte hun verwyten; een derde hield zich slapende, maar de vierde probeerde de beide mannen tot inkeer te brengen. Van het tweetal inbrekers was één beleefd en spraakzaamzijn kameraad bleef gemelijk en hield zijn mond. De heer-inbreker, een donkerharig jong man, praatte een wijle met moeder en doch ter, mrs. en miss Whipple, en legde haar in antwoord op miss Whipple's betoog dat hy zijn leven moest beteren zijn philosofie der misdaad uit. Heb je een moeder? vroeg de morali- seerende miss Whipple. Neen, zei de inbreker, ik ben een wees. Waarom breek je in armeluiswoningen in? Wij zyn allemaal arm hier, merkte het meisje op. De inbreker (wysgeerig): „Fouten maken we allemaal wel eens, maar 'k zou meenen, het g&it hier nog al." Miss Whipple: „Ik heb maar vijf dollar." De inbreker: „Lady, als dat zoo is, krijgt u ze van me terug." Ben jullie van een«bende? vroeg nu miss Whipple. De inbreker (verachteiyk)i „U hebt veel te veel in de bioscoop gezeten!" Waarom zoek je geen fatsoenlijk baantje De inbreker (ernstig)„U kent de arbeids toestanden niet. Zij zyn vrééselijk." Kom, er zal nog wel een geschikt baantje voor je te vinden zijn! meende het meisje. De inbreker! „Mogelijk; maar je moet er altijd by wérken. Ik heb het land aan wer ken." Op dit moment keerde de zwijgende andere inbreker uit een zy vertrek terug, waar hy eenige juweelen had gevonden. De beleefde inbreker liet nu zyn beminneiykheid varen en zei, gereed reeds om door het raam te verdwijnen: „Ik heb het schappelijk ge maakt, dames, maar als een van u beiden in de nu volgende vijf minuten rumoer maakt, schieten we u allebei dood." De vrouwen hebben het relaas 's morgens aan een detective gedaan. Deze zei„New York is een groote stad. Waar elders zou zóó iets kunnen gebeuren? Intusschen zijn de beide inbrekers nog op vrije voeten. BRIKETTENFABRIEK IN BRUGGEN VERWOEST. KEULEN, 27 Febr. Zaterdag heeft in de fabriek van de „Hubertus Braunkohlen- Gesellschaft" te Brüggen een ontploffing plaats gevonden, juist toen men bezig was een brand te blusschen. Bij de ramp werden 32 arbeiders zwaar gewond. Een hunner over leed kort daarop, terwijl vijf anderen na hun overbrenging naar het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen bezweken. Verschei dene gewonden verkeeren nog in levensge vaar. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat aan de groote explosie een kleinere ontploffing in de cabines is voorafgegaan, vanwaar de bij de crompressie der briketten ontstane stoffen worden afgevoerd. Terwyl men nog met macht bezig was den brand te blusschen, vond plotseling een tweede hevige ontplof fing plaats, als gevolg waarvan het geheele gebouw in een minimum van tyd in lichte laaie stond. Het dak vloog in de lucht, de muren werden weggeslagen, hetgeen tot nood lottig gevolg had, dat het electrisch licht uitging. Dank zij de tegenwoordigheid van van een der arbeiders werd de ketel geopend; ware dit niet geschied, dan zou het onheil ongetwyfeld nog veel grooter zyn geweest. REEDS 35 DOODEN TE MORIAGO. De Bioscoop waseen houten graanschuur. Omtrent een bioscoopbrand te Moriago bij Treviso in Noord-Italië worden nog eenige by- zonderheden gemeld. Het „bioscoop-theater'' was ingericht op de eerste étage van een by na geheel van hout opgetrokken gebouw, een vroegere graanschuur, midden in het dorp. De vertooning werd door 300 personen bijge woond. Daar de eenige deur tot overmaat van ramp naar binnen openging, kon na den eersten stormloop der waanzinnig-angstige bezoekers deze deur reeds niet meer geopend worden, waardoor de menschen levend moes ten verbranden. Bij dezen uitgang zyn de meeste slachtoffers gevallen. De yzeren tralies voor de ramen hielden ook al stand tegen alle aanvallen der wanhopige bezoekers, totdat een te hulp gesnelde metse laar van buiten af twee tralies loswrikte en met een ladder 50 menschen redde. By het springen uit de ramen werden vele aan de vlammen ontkomen vrouweD en kinde ren gewond. Het laatste bericht zegt, dat 35 lyken geborgen en herkend zijn. Het is echter zeker, dat er nog meer dooden onder de puin- hoopen liggen. De brandweer kon het vuur niet meester worden; om 1 uur in den nacht

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 5