AbonneGrt U op Onze Eilanden. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. ONZE EILANDEN YAN WOENSDAG 22 FEBRUARI 1 928. 3 sie ter benoeming voor, welke z. h.s. wer den benoemd. In deze commissie hebben zitting: Dr. H. W. Parrêe, Mevr. de Vin- Okkerse, D. Verwey, H. J. Meijer, C. Nysse, P. van Loon, E. C. van Rljssel, Joh. van den Tol, H. N. Everaars, M. Faas, C. Gebraad Pz., C. L. de Wit, Job Prince, A. v. Noord Wz. en A. C. Pollemans. Allen nemen hun benoeming aan. Door eenige heeren werd met een lyst rondgegaan om zij die lid wenschten te wor den te noteeren. Het resultaat hiervan was schitterend en boven ieders verwachting. Staande de vergadering werden niet minder dan ruim 850 leden opgegeven. Dhr. Van Loo feliciteerde de vergadering met een zoo prachtige oprichting en sprak den wensch uit dat zy, die dezen avond niet ter vergadering konden aanwezig zyn, door dit voorbeeld zouden worden aangemoedigd zich eveneens als lid op te geven. De Ed. Achtb. Heer Burgemeester P.van Schouwen sloot dezen avond. Het was hem een genoegen deze vergadering te hebben bijgewoond. Hij dankte allen die hadden meegewerkt aan het mooie en grootsche doel en hoopte dat het ledental steeds groor ter zal worden. In een gemeente als deze, ruim 3000 zielen, is een ledental van 2000 mogelijk en waarschijnlijk. Hij spoorde allen aan om vrienden en bekenden te bewegen zich als lid op te geven. Spr. eindigt met den wensch, dat de afd. van het „Groene kruis" welke indertijd is opgericht, maar nooit iets heeft gepresteerd, door de oprich ting dezer vereeniging nieuw leven zal wor den ingeblazen, opdat zy hand aan hand mag samenwerken met deze vereeniging tot heil van de Oude Tongsche burgerij. Tot slot roepen we'de Oude Tongenaars die nog geen lid zijn, zich zoo spoedig mo- n-en gelijk als zoodanig op te geven bij één der )ffers commissieleden. m is Het doel is zeer mooi en grootsch. Draagt van elkanders lasten. Dus nogmaals „Vereenigt den U en wordt lid". Verslag van de algemeone vergadering van de Coöp. Boerenleenbank Stad aan 't Haringvliet, op Donderdag 23 Februari 1928 des nam. halfzeven uur, in de zaal van J. A. Peekstok. Tegenwoordig 91 leden. De Voorzitter O. Arensman opent de ver gadering en zegt: Het zij mij vergund by de opening een terugblik te mogen werpen op het afgesloten boekjaar, dat voor onze vereeniging niet ongunstig kan genoemd worden, daar het ledental zich nog gestadig uitbreidt en wij op ruim 150 leden maar één lid door den dood verloren zyn, wat zeker tot dankbaarheid stemt. Daar het lid van den Raad van Toezicht, de Heer Koppenaal, nog altijd ziek is, spreken wy met dezen den wensch uit, dat hjj spoedig moge herstellen, opdat hy met zyn mede leden zijn werk weer zal kunnen doen Wat de financiën betreft, mogen wy wel zeggen, dat 1927 tot de gunstigste jaren behoort. Ook was de taak van het Bestuur gemak- keiyker dan dit voorgaande jaren wel het geval was, daar de leden, op een enkele uitzondering na, allen op tyd aan hun ver plichting konden voldoen. Met den wensch, dat het Bestuur, Raad van Toezicht en leden moge gegeven worden ook in 1928 in het belang der bank te mogen samenwerken, open ik deze vergadering. De Secretaris J. van den Boogert wordt verzocht de notulen der vorige vergadering hulp te lezen, welke na voorlezing onveranderd de worden goedgekeurd, aties Rekening en balans 1927. oatig De Commissie, belast met bet onderzoek egen <jer rekening en balans, heeft schrifteiyk zeer meegedeeld dat alles in orde is bevonden en :ofyt wordt na voorlezing van deze rekening en e©n balans besloten deze onveranderd vast te veek. stellen. ijaar Verslag toestand Bank. mee- De Voorzitter brengt verslag uit van den ren- toestand der Bank als volgt: Het afgeloopen de jaar geeft ons reden tot tevredenheid, geiyk toe- dit U uit de overgelegde rekening en balans irden gebleken is, daar dit het hoogste winstcijfer •echt is dat door onze Bank gemaakt is. van "Wat het ledental betreft, zij meegedeeld, 1 tofc dat er 7 nieuwe leden zyn bygekomen, één ken- lid is overleden en één lid uitgetreden. Er hy zyn io spaarders afgegaan en 44 nieuwe •atie. spaarders bygekomen. Wat de geldmiddelen ische betreft, hebben wij het geheele jaar een flink Hier tegoed gehad by de Centrale Bank, zoodat eete de Bank altyd met eigen geld heeft kunnen :ters- werken. Igens Verkiezing Bestuurslid, ken- Nu volgt de verkiezing van een Beatuurs- de lid, wegens periodiek aftreden van den Heer jchte C. Arensman A.Pzn., die met 77 van de 88 per geldige stemmen wordt herkozen. De andere ferbe- stemmen waren over 7 personen verdeeld. Ivoor- Verkiezing lid Raad van Toezicht. nog Tot lid van den Raad van Toezicht wordt rigen met 66 van de uitgebrachte stemmen her- verk kozen de Heer A. Koppenaal. De andere be- stemmen waren over 14 personen verdeeld. Qder- De beide herkozenen hebben hun benoe- legen ming aangenomen. met Commissie nazien rekening 1928. b,dat Op de vraag van den Voorzitter of de iging Heeren J. A. Peekstok, J. C. ElvéenC. van litiek Biert Imzn., bereid zijn de rekening 1928 stem na te zien wordt bevestigend geantwoord, a be- Benoeming afgevaardigde Centrale. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver- Loo gadering van de Centrale te Utrecht wordt wer- benoemd de kassier J. van den Boogert. Aangezien bij de gebruikeiyke rondvraag teerd niemand iets te vragen of te zeggen heeft Ding- in het belang der B»nk, sluit de Voorzitter ïdyk de vergadering, onder dank aan de leden ïmls- voor de goede opkomst en de gehouden orde. GOEDEREEDE. Kort verslag van de Alg. I^eden-verg. van de afdeeling van de Gr. Kruis-ver. van het Z.-H. Groene Kruis. Aanwezig 33 leden. Na opening door den voorz. werden de Notulen der vorige Alg. Verg. voorgelezen, goedgekeurd en geteekend, waarna een uit voerige bespreking volgde over het vervoer van patiënten per as of per vaartuig. De voorkeur werd gegeven per vaartuig. Dan werden de not. der Alg. Verg. gelezen van 26 Nov. j.l., welke uitsluitend was ge houden tot het aanstellen van een wijkver pleegster. Ook deze werden goedgekeurd en geteekend. Punt I. Het jaarverslag door den voor zitter, dat nog al critisch was in den be ginne maar aan het einde werd opgelucht omdat er in voorkwam een gift van ƒ225,— van een onbekende. Applaus. PuntII. Rekeningen verantwoording door den penningmeester. Daaruit bleek een ont vangst van 2170,35, uitgaaf 1122,86|, goed slot 1047,481- De rekening en bescheiden werden nage zien door de heeren H. Lodder en H. Dubbeld, die adviseerden tot goedkeuring, zoo ook de vergadering. Punt III. Begrooting 1928, wordt voorge dragen opj'n ontvang en uitgaaf van ƒ1367,39 met een post van onvoorziene van 535,79, wordt vastgesteld. Punt IV. Verkiezing bestuurslid. De aftre dende, de heer D. Lodder, wordt met eene verpletterende meerderheid herkozen. Neemt zyne herbenoeming aan. Punt V. Herziening Statuten en Huishou- deiyk Reglement. Beide worden artikels- gewyze behandeld naar een voorbeeld van Ouddorp. Alles wordt overeenkomstig het voorbeeld aangenomen, behalve een kleine wyziging in art. 2 van het H. Regl., wat eenigszins gewijzigd wordt. Het voorgestelde luidt zoo ongeveer, dat een lid der vereen, behalve de jaarlijksche contributie een bydrage is verplicht voor de wijkverpleegster, waartegen door de vergade ring wordt tegengesputterd. De een zegt dat is onbillijk. De te komen zuster wordt be taald door het G. K. plus subsidie van de gemeente, dus door alle belastingbetalers, gelijke plichten, gelijke rechten. En zoo de een dit de ander dat. Ten slotte stelt de heer Timmer voor, dat alle leden onzer afdeeling gratis zullen geholpen worden door de aan te stellen wijkverpl. en alleen de niet leden 'aarvoor vergoeding hebben te betalen. Dit voorstel wordt aangenomen met de stemmen tegen van het Best. en één uit de vergadering. By de rondvraag bespreekt dhr. K. Tim mer nog eens de groote bezwaren, bij spoed- vervoer van een patient-per vaartuig van het Havenhoofd bij laag water. De voorz. belooft deze zaak te onderzoeken en met den heer opzichter van den Rykswaterstaat er over te spreken. Ten slotte dankt de voorz. de leden voor hunne opkomst en sluit deze nog al amusante vergadering. De Kilwaterleiding. In een dezer dagen gehouden voltallige vergadering van het bestuur der stichting Kilwaterleiding te 's-Gravendeel is met alge meene stemmen besloten: le. Ter kennis te brengen van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, dat onder meer lettende op ds ingezonden bouwreke- ning, geen vertrouwen meer kan worden gesteld in de adviezen en in de leiding van prof. Visser, met verzoek aan Gedeputeerde Staten, maatregelen te treffen, dat zoo spoe dig mogeiyk, doch gaarne vóór 1 Mei a s alles wat tot den bouw van de Kilwaterleiding behoort, zal zyn uitgevoerd; 2a. per deurwaardersexploit kennis te geven aan prof. Visser, dat van 1 dezer af geen salaris meer aan den hoofdopzichter door de Kilwaterleiding zal wórden betaald; 3e. van deze motie afschrift te zenden aan prof. Visser. MIDDELHARNIS. Naar men verneemt heeft de firma Bund-Zaaljer, haar woon- en winkelhuis aan den Westdyk ondershands verkocht aan dhr. M. de Jager. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk doopsbediening plaats hebben. Aangifte hier voor is bepaald op Vrydagavond 7 uur in de Kerkekamer. En Zondag 11 Maart zal de bevestiging plaats hebben van 14 nieuwe lidmaten. Centrale Veiling te MiddelharaisJ Veiling van Vrijdag 24 Februari 1928. Roode kool ƒ11,— per 100 stuks. Sinaasappelen J 2,13 tot ƒ3,— per lOOstuks Spruiten 24,60 tot 31,60 per 100 k.g. Stekuien 1,40 tot 3,80 per 100 k.g. Zure appelen 10,20 tot 10,80 per 100 k.g. Morteunen 10,60 per 100 k.g. Goudreinetten J 18,80 tot ƒ25,70 per 100 k g. Zoete appelen ƒ10,— tot 18,50 per 100 k.g. Boter 0,80 tot 0,97 per pond. Kaas (komyne) 0,23 tot 0,31 per pond. Kaas (20 plus) 0,34 tot 0,38 per pond. Kaas (volvet) f 0,50 tot 0,60 per pond. Veiling van Maandag 27 Februari 1928. Roode kool 15,— per 100 stuks. Sinaasappelen ƒ3,— tot ƒ3,02 per lOOstuks. Spruiten 16,80 tot 31,50 per 100 K.G. Stekuien ƒ1,- tot 2,50 per 100 kg. Kaas (komyne) 0,82 per pond. Kaas (20 plus) 0,36 tot 0,38 per pond. SOMMELSDIJK. In den nacht van Zaterdag op Zondag brak brand uit in de houtopslag plaats, tevens timmermanswinkel van S, Kastelein, staande in de St. Nicolaasdreef alhier. De voorraad hout was in een omme zien de prooi der vlammen en eer men vol doende uit den slaap was gewekt en op de plaats des onheils was gearriveerd, was geen redden meer mogeiyk. De party hout was nogal aanzieniyk; naar we vernemen be draagt de waarde van hout J 500, Twee fietsen verbrandden eveneens, alsmede veel timmermansgereedschap. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. De politie doet yverige nasporingen. Een gedeelte van het verbrande gebouw en inboedel was verzekerd. Zondagmorgen in de vroegte heeft de 52-jarige C. van L. zich van het leven beroofd, door zich in een welput in zijn woning te verdrinken. Even te voren was de ongelukkige nog bij den brand geweest. Zijn vrouw vond hem met het hoofd naar bëneden in den put. Voetbal. Flakkee 2 heeft het er Zondag te Rotterdam flink afgebracht en wist Sport- lust 2 aldaar, te kloppen met 4-1. Flakkee heeft wel het kampioenschap in 't hoofd. DIRKSLAND. Door de N. W. B., toeristen bond voor Nederland, zfin dezer dagen we derom een viertal wegwyzers geplaatst, n.l. één op de Kaai te Middelharnis, één op het Zandpad in dezelfde gemeente aan de grens van Sommelsdijk, één aan het eind van het Korteweegje te Dirksland en één tegenover het Gesticht te Achthuizen. HERRINGEN. Als kerkvoogd en notabel der Ned. Herv. kerk zyn resp. herkozen de heeren H. Dorst en M. Logmans en de rekening over 1927 der Diaconie der Ned. Herv. kerk, ligt gedurende acht dagen bij den boekhouder, de heer J. G. Noordy k, ter inzage. Ingevolge de L. O. wet bedraagt het voorschot over 1928 der ryksvergoeding 128,53. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig 55 K.G. by de pelleryen aangebracht. De vorige week werden van hier ver zonden 120 balen uien, 150 balen koepeen en 100 H L. aardappelen. Tegen, de rekening der Ned. Herv. Kerk alhier sluitend met een batig saldo van 12, zyn geen bezwaren ingebracht. GOEDEREEDE. De avondgodsdienstoefe ningen die hier Donderdags gehouden werden zijn weer geëindigd. De afgeloopen week werden hier 7 werk- loozen ingéschreven. OUDDORP. A.s. Woensdagavond zal door Ds. Diemer in de Ger. Kerk Bidstond voor gewas worden gehouden. Ds. J. Koolhaas heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier. De vorige week werden door de garna lenvisschers van 10 30 kilo garnalen per week en schuit gevangen. De Kuilvisscherij is weer geëindigd. A.s. Donderdagavond hoopt de zang- vereeniging Mannenkoor met medewerking van het Góereesch Mannenkoor een uitvoe ring te geven. NIEUWE TONGE. Vorige week werden in deze gemeente verzonden2000 balen uien en 4000 balen peen. De Coöperatieve broodbakkerij en ver- bruiksvereeniging „Voorwaarts" alhier, heeft in de jongste ledenvergadering tot afbraak der tegenwoordige en tot bouw van een nieuwe bakkery met woon- en winkelhuis besloten. OUDE TONGE. Door de h.h. M. Koert en A. Osseweyer zyn eenige gemeten bouwland jacht van het Algemeen Armbestuur te Middelharnis voor 110,— per gemet. Onze oudste inwoner dhr. Joh. de Koning vierde dezer dagen zyn 95en jaardag. K. is nog een krasse oude. Door de broodbakkers alhier is 16 dividend uitgekeerd. Ter gelegenheid van hun 25-jarige echt- vereeniging werd het echtpaar G. C. van Schouwen—De Haas van Dorsser door de Muziekvereeniging „Vooruit" een serenade gebracht. OOLTGENSPLAAT. Uitslag aanbesteding van de benoodigde buizen voor de rioleering van de te dempen Kerkgracht. Firma Le Comte te Sommelsdijk, franco op het werk ƒ2130,— Jan J. van Ree Kzn., alhier, 1799,-; C. Esselink te Middelharnis 1752,53; N.V. Oosthoek Zn. te Den Haag. franco vóór den wal, 1826,56; N.V. De Peel te Neerkant 1701,22; N. Dyk Jr. te Alphen a/J. Ryn 1678,27; Jan J. van Ree Kzn., alhier 1560,— en F. P. Bos Zn., te Alphen a/d. Ryn 1491,-. Gegund aan den laagsten insehry ver voor levering franco op het werk den heer C. Esselink te Middel harnis. B. en W. hebben de volgende bouw vergunningen verleend; aan Abr. Kasteleyn voor het bouwen van een woonhuis; aan Corn. IJpelaar voor het bouwen van een woning, beiden te Langstraataan M. J. G. J. Koenraadt voor het verbouwen van zijn café en woning te Achthuizen; aan J. E. Boets voor het verbouwen van zyn graanpakhuis te Achthuizen en aan Joh. van Putten Pzn voor het bouwen van een autogarage aan den beneden Molendyk. De zanguitvoering van de vereeniging „Sursum Corda" is wegens omstandigheden uitgesteld tot een nader vast te stellen datum. Ouderavond in de Openbare School. De tweede ouderavond in de Openbare School is uitstekdnd geslaagd. De heer P. J. van Ravesteyn, hoofd der school, opende de byeenkomst met alle aan wezigen een harteiyk welkom toe te roepen. Verder deelde hij mede, dat de voorzitter der oudercommissie door ziekte verhinderd was dezen avond te leiden. Hy hoopte dat de heer Breeman echter spoedig weer geheel hersteld mag zyn. In 't byzonder werd wel kom geheeten de heer L. A. Hobbel, die de commissie van toezicht op het L O. vertegen woordigde. Aan den beer Verkerk werd _edeeld, dat het door het hoofd der school zeer op prijs wordt gesteld, als hy op ouderavonden zyn medewerking wil ver- leenen. Bovendien hoopte spreker, dat de andere leden van het personeel het goede voorbeeld van den heer Verkerk zullen volgen. De heer Verkerk liet daarna de kinderen uit de tweede en derde klas de volgende liederen zingen; 1. Zeven uur; 2. Dikkieen het kuikentje; 3. Die kleine Janneman;4«Op Zaterdag; 5. Wat Jantje droomde; 6.Muizen- pret; 7. Droomventje; 8. Waschparty enten slótte 9. „Myn allerliefste plekje", een versje uit een oud leesboekje, getoonzet door den heer Joh. Bol. Deze versjes waren door do kinderen zelf ingestudeerd van notenschrift op het schoolbord. De versjes vielen zeer in den smaak. De heer Van Ravesteijn hield een open bare les met de kinderen uit de hoogste klas. Behandeld werd de hoofdgeschiedenis der eerste kruistochten, welke les met buiten gewone aandacht gevolgd werd. De heer Hobbel hierna het woord nemende, zeide, met de commissie van toezicht de verschillende scholen te hebben bezocht. De verkregen indrukken zijn in een rapport vermeld en aan den gemeenteraad aange boden. Daarin is echter nog laDg niet gezegd wat deze school doet. Het zou spreker te' ver voeren om bedoeld rapport tot in by- zonderbeden te behandelen, doch hij is van meening dat in deze gemeente de openbare school de beste onderwijsinrichting is. De voorzitter, het hoofd der school, dankte den heer Hobbel voor diens goede woorden. Bet had spreker goed gedaan, door een lid van de commissie van toezicht, en nog wel door een der beste ingezetenen dezer ge meente, met zooveel waardeering over het onderwijs der openbare school te hooren spreken. Na de pauze, waarin de aanwezigen werden getracteerd, werd een duetje gezongen door mevr. Vinke en mej. Van Nieuwaal, met pianobegeleiding van den heer Bol. Verder zong mevr. Vinke alleen nog: „Stiefmoeder's Wiegeliedje" en „Het Snoepwinkeltje". Een welverdiend applaus volgde. Mevr. Bol droeg op onberispeiyke wyze een tweetal schetsen voor: „De onderwyzer en zyn vrouw en de onderwijzer en zijn klas" en „Naatje en een schoolreis". Deze laatste schets was een zeer mooie bydrage. „Ook mej. Van Nieuwaal zong nog enkele liederen: „De Ooievaar", „Eenkruispunt"en „Het lied van den Smid". De voorzitter dankte de medewerkenden voor hunne belangryke bijdragen en hoopte de ouders op een volgenden ouderavond in den besten welstand terug te zien. Daarna sluiting. DEN BOMMEL. Aan de haven zijn ver voerd 600 H.L. peen en 750 H.L. aardappelen. Het aantal werkloozen bedraagt 15 ingeschreven. J. Boelhouwers was de laagste inschrij ver voor het verraden van grint en keislag voor de polders. - Loop der bevolking in de maand Febr. Ingekomen: J. Jongeling van Rotterdam; A. J. Eenink van den Haag. Vertrokken i A. de Jong naarLoosdrecht; Joh. Vervloet en gezin naar Oude Tonge; P. A. Winkels naar OoltgensplaatC. Osse- weijer en A. Legierse naar Oude Tonge ;J.C Waare en gezin, B. Brys en gezin, Adr. van der Made; C. van der Maden en gezin allen naar RotterdamP. J. Wagemans naar Oolt gensplaat J. van Sintannaland en kind naar RotterdamC. P. Wagemans naar den Haag, HELLEVOETSLUIS. Voetbaluitslagen van Zondag 26 Februari 1928. Hellevoetsluis I H.O.V. I 4—3. Neptunus IX Hellevoetsluis II 1—3. Zaterdag 3 Maart a.s. geeft de Korfbal- vereeniging „Zwaluwen" een tooneelavond in de zaal van Mej. de Wed. de pyper,met bal na, onder leiding van den heer Rehorst. Het programma bestaat uit opvoering van „Mevrouw is op Reis", blijspel in twee be- dry ven door J. A. H. Abeleven, opvoering van „De Oom uit Amerika", biy'spel in één bedrijf door H. J. Paternotte en voorts eenige voordrachten en tableaux. A. v. d. L. is veroordeeld tot betaling van 5. boete of 3 dagen hechtenis wegens het op een kar zitten, waarvoor één hond was gespannen. De Heer A. Linthout te Nieuw Helvoet behaalde te R'dam hetradio monteur diploma, De Meisjesver. op Herv. grondslag „Ora et Labora" zal 6 Maart a.s. haar 15-jarig bestaan vieren in de voor Marine Cantine. Overleden te Delft; Pieter Noordyk, 84j., weduwnaar van Anna Schellevis. MELISSANT. Geboren: Cornelia Helena Maria, d. v. A. W. Mynders en A. C. Coolbergen. Overleden: Hendrika van Heukelen, oud 7 maanden. OUDE TONGE. GeborenAdrianus, z. v. Teunis van Noord en Bastiaantje de VosLeuntje, d. v. Johannis Cornelis van den Ouden en Mariechen Anna Johanna Mahler; Neeltje Leentje, d. v. Cor- 'is Kievit en Leentje Anna van Marken* steyn; Wilhelmus, z. v. Hendrik Stassen en Adriana Dingenouts; Adriaantje Jannetje, d. v. Izaak van der Vliet en Johanna Kievit; Maria Johanna, d. v. Adrianus Tuns en Dingena Maria van der Maden; Dingeman, z. v. Hendrik van Noord en Sophia van Loon. Overleden: Cornelia Duym,oud79 j.,wed. van Willem Slis; Hester van den Bosch, oud 76 j., echtgen. van LeendertSalie; Adri anus Fluit, oud 2 j., z. v. Leendert Fluit en Willemtje Leentje HartmanJacobus de Vos, oud 95 j., wed. van Geertje van den Nieuwen- dyk; Jan Pulleman, oud 73 j., echtgen. van Geertrui Elisabeth Hartveld. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Franciscus, z. v: Johannis de Waal en Cornelia Moerenhout; Cornelis, z. v. Leendert de Vos en Anna Elizabeth de Vos; Maria Johanna, d. v. Cornelis Hotting en Adriaantje Teuntje Leydens. Getrouwd: Pieter Leydens 26j. en Leyntje Notebóom 29 j. Overleden: Maria Suzanna Crezee 2 j. d. v. Johannis Crezee en Lena Hoogmoed. Vee en Paarden. ROTTERDAM, 27 Februari. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 598 vette runderen, 190 vette kalveren, 355 schapen of lammeren, 1383 varkens. Pryzen per i k.g. koeien 27^— 32£ ct., 40—44 ct., 48 50 ct.; ossen 38 ct., 40 - 42 ct., 46 49 ct.; stieren 36 ct.,40ct., 42-44 ct.; Kalveren 62£-67| ct., 77f-82J ct., 90 92ct schapen per J k.g. 28 34 ct. lammeren f20—f34 per stuk; varkens 31 ct., 32 ct., 33 ct. De aanvoer van koeien en ossen was ruim. De handel was gewoon en de pryzen bleven onveranderd. Een enkele puik beste koe ging nog tot 3 cent boven noteering. Stieren met weinig aanvoer en dezelfde pryzen van de vorige week. Vette kalveren waren iets minder aan gevoerd. De handel was redelyk en de pryzen voor alle soorten iets stijver. Een enkel puik best exemplaar ging nog tot 7| cent boven noteering. Schapen en lammeren met redeiyken aan voer, sleependen handel en gedrukte pryzen. Varkens waren ruim aangevoerd. De handel was traag en de pryzen waren gedrukt. Zware varkens nog wel gemakkeiyk te plaat- gedeeltelijk tot een verlaging van 5 k 10 gulden koopers vond. Lynzaad onveranderd kalm. Boter, Kaas en Eieren. ROERMOND, 27 Februari. Eiermyn. Aan voer 3.200.000 stuks. Kippeneieren f 6.60 a f 7.idem kleine f 4 80 k f 5 50; eenden eieren f 5.80 k f 6.50 de 100 stuks. SOMMELSDIJK. Geboren: Abram, z. v. Lieven Kattestaart en Geertruida Lodder. Overleden; Giesje Zaayer, 75 j., weduwe van Jacob Leonard Armstrong. Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 27 Februari. Heden waren de pryzen der aardappelen als volgtBriel- sche eigenheimers f 6 60 7, Zeeuwsche blau we f 4 75 6, dito eigenheimers f5.75—6.20, dito bonte f 5 6, bravo's f 6.20— 6.80, red star f 5 5.50, industrie klei f 4.40—4 60, Belgische f 3.25—4, drielingen bonte blauwe f 3 3.50 per kin; dito eigenheimers f4.50—5 per kin. Met flinken aanvoer, redeiyken vraag. AMSTERDAM, 27 Februari. Aardappel- markt. De pryzen waren heden onveranderd. Aanvoer 2 ladingen of 1780 H.L. Granen enz., Meel en Oliën. ROTTERDAM, 27 Februari. Binnenland- sche Granen en Peulvruchten. Tarwe ruim aangeboden prijshoudend verkoGht. Goede en van f 12.50 tot f 14.— verder van 10.75 tot f 1185. Gerst Chevalier iets vaster gestemd van f 13 tot f 13.50. Haver eveneens vaster gestemd f 11 tot 12.25. Erwten. Kleine groene bijzonder in de puike kwaliteit hooger betaald van f20 tot f29 50. Schokkers lager van f 20 tot f 32. AMSTERDAM, 27 Februari. Binnenland- sche granen. Roode tarwe f 11 12, nieuwe tarwe f 11 13, rogge fjlOjöO—11,50, cheva- liergerst f .12,50—13, haver f 11 12, duive- boonen f 1416, paardeboonen f 12-12,75, alles per 100 K.G., karwyzaad f 18,50 19, blauwmaanzaad f 17,50—18, beide per 50 Kg. ROTTERDAM, 27 Februari. Buitenlandsche granen. (Bericht van de Makelaars Hagen beek en van der Schalk). Stemming prijsh. Rogge: Western no. 2 disp. f 13.10, dito Golf 13 35, Canada Western f 13.35, La Plata naar kwal. f 13 05—13.30, Pacific 13 65, alles disp Gerst: Amerik. do. 2 disp. f 252, aangek, f 249, Canada no. 3 disp. 260,64/3 kg. Donau disp. f 262,61 kg. dito 260,62/63 kg. dito 253. Haver: Pommersche naar kwaliteit disp. f 12.10—12.50, La Plata disp. f 11.35, Donau disp. f 11.40, Noord-Russisch naar kwaliteit f 12-12.25. Mkis per 200 kg. Amer. Mixed dag. verw. f 230-229, st. 227-226, La Plata disp f236, aangek, f 232, stoomend f 232-234, Donau Galfox aangekomen f 231, Witte Plata Zuid- Afrika, disp. f 234, stoomend f 224, gele ronde Z.-Afrik. 234. Huiden, Leer, Wol, Diversen. ROTTERDAM. 27 Februari. Vlas. In het land was de vorige week weinig belangstel ling. De aanvoer heden aan de markt be* stond uit blauw (halfgeschoond) 600 k.g., blauw 16,870 k.g., Groningsch 6000. wit 1500, geel 7850, dauwroot 2480 k gwelke slechts EEN HACHELIJKE POSITIE. Een meesterlijke daling. Zaterdagochtend was de reserve le luite nant vlieger-instructeur W. van Gameren boven het terrein der militaire luchtvaart afdeeling te Soesterberg opgestegen met het. lestoestel S IV 125 voor het geven van plas tisch vliegonderricht aan den reserve 2e luis tenant leerling-vlieger Eekhout. Op een hoogte van 1400 meter, terwijl de leerling-vlieger het stuur in handen had, viel het dezen plotseling op, dat de stuurinrichting hokte. Hy waarschuwde den voor hem zit- tenden instructeur en deze bemerkte, om ziende, dat het horizontaal stabilisatievlak aan de voorzyde was gebroken en opgeklapt, waardoor de draden van het hoogteroer, die door dat vlak heengeleid zyn, tegeiyk na genoeg geblokkeerd warenZonder den leer ling van de breuk kennis te geven, nam de instructeur yiings het stuur over en begon met de daling. Het was echter niet, meer mogelijk om onder een constanten hoek te planeeren. Telkens dook de neus van het toestel voorover, totdat de snelheid zoo groot was geworden, dat de vlieger door tegeiyk vol „motor" te geven, dien weer kon oprich ten en min of meer in horizontale positie te komen, waarna het toestel dan opnieuw voorover dopk. Aldus behendig met motor vermogen en wat er nog aan bestuurbaarheid restte, van 1400 meter naar beneden manoeu- vreerende, gelukte het den instructeur ten slotte om het toestel uit de laatste druk- beweging juist boven den grond vrijwel hori zontaal te krygen, zoodat de landing merk waardigerwijs zonder ongeval tot stand kwam. EEN NIEUW SOORT VLIEGTUIG. Uit Namen wordt aan Le Peuple gemeld, dat een oud-leerling van de Belgische, mili taire vliegschool, de 23-jarige Ruttiens, een internationaal brevet heeft genomen voor een. vliegtuig van een geheel nieuw type, dat verticaal- van den grond kan opstygen en waarvan hij de uitvinder zou zyn. Het vliegtuig is een tweedekker met een vleugel breedte van slechts 2.60 meter en voorzien van een motor van tien PK. Het kan 600 kilometer afleggen zonder landing. Brutale treinoverval bjj Chicago. CHICAGO, .25 Febr. Zes bandieten heb ben in een voorstad van Chicago een trein opgehouden, zy vuurden meer dan vijftig schoten af, ten einde het personeel en de reizigers "schrik aan te jagen, maakten zich meester van ongeveer 300.000 dollar in con tanten, en vluchtten daarna in gereedstaande auto's. Ten gevolge Van dézen diefstal ijdt de Federale Reserve Bank te Chicago een verlies van 60.000 dollar. De winter voorbij. Thans is in gansch Zuid-Rusland dooiweer ingetreden behalve irr eenige districten ten Oosten van de Wolga. De sneeuw is zoover gesmolten, dat de wegen onbegaanbaar zijn geworden en de graaninlevering in die gebie den dus praktisch opgehouden heeft. Deze dooi is vroeg voor Rusland, men vreest ook voor een vroegen ijsgang der rivieren, waarna het water "zakt; dit is ongunstig voor den landbouw, daar de producten in het voorjaar het meeste water krygen van de smeltende sneeuw en door den vochtigen bodem. Een vroeg smelten van de sneeuw, terwijl het weer toch nog te koud blijft om tot zaaien over te gaan, brengt gevaar mee van droogte in de periode van het uitloopen der gewassen. DE RAZENDE LOCOMOTIEF. Machinist en stoker half krankzinnig. Naar de „Indépendance Beige" verneemt, was de ochtendtrein uit Givet, met bestem ming naar Schaarbeek-Brussel, die tusschen Givet en Namen in negen stations stopt, op het gewone uur, vertrokken. In plaats van te Hastière te stoppen vloog de trein in volle vaart door het station en ook in de vol gende stations gebeurde hetzelfde. Önmid- deliyk werden al de stations der lijn gewaar schuwd en overal de signalen gesloten, echter zonder resultaat. De trein holde al maar voort en arriveerde te Namen met een voorsprong van ruim 45 minuten op zyn gewonen tijd. Gelukkig verminderde hij daar zyn vaart en stopte hij ongeveer 50 meter buiten het sta tion, waar men vaststelde dat, zoowél de machinist als de stoker, door overspanning de krankzinnigheid naby waren. Zy werden dan ook onmiddeliyk vervangen en tijdeiyk van allen dienst ontslagen. MET TWEE BEREN AAN DEN HAAL! Te Limburg a. d. Lahn heeft de berenleider Georg Klöter, behoorend tot een rondreizën- den kermistroep, de vlucht genomen met. beren, een grooten bruinen en een kleinen zwartbruinen! De twee bruintjes, die natüurlyk ergens aan den man moeten worden gebracht, ver tegenwoordigen een waarde van 30C0 mark. Men heeft tot hun opsporing zoowaar een advertentie in de bladen dér streek geplaatst.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3