Purol bij Ruwe en Schrale Huid. Doos 30 ct. Ingezonden Stukken. VERSLAGEN Plaatselijk Nieuws. 2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 29 FEBRUARI 1928. ONZE INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Middelharnis, 27 Febr. 1928. Geachte Redactie I Gaarne zag ik onderstaand schrijven op genomen in uw veelgelezen blad. De nacht van Zaterdag op Zondag was een zeer onrustige nacht voor Middelharnis en Sommelsdijk. In een hotel te Sommelsdyk was een ge zellige avond georganiseerd, die evenwel verloopen is in een drinkgelag. Dit is op zichzelf niets bijzonders, maar meer ver wondering wekt het, dat zonder vergunning „doorgefeest" werd tot half twaalf. Toen vond de politie het toch te bar en ontruimde de zaal. De gevolgen waren zeer bijzonder 1 Een groote troep toog naar een sociëteit te Middelharnis en trok daar binnen. Uit den aard van de zaak hebben alleen leden van de vereeniging daar toegang. Wanneer de politie evenwel een onderzoek ingesteld had, zouden de resultaten verras send geweest zijnl Wordt het nu niet hoog tijd, dat de over heid eens ingrijpt? Er zijn my reeds meer dere feiten bekend, waaruit blijkt, dat de drankwet hier afschuweiyk overtreden wordt. Myn bedoeling met dit ingezonden stuk is dan ook alleen een beroep te doen op B. en W., den gemeenteraad en niet 't minst op de politie om te zorgen, dat de drankwet zoo streng mogelijk wordt nageleefd. Dit is van groot belang voor de rust in de beide gemeenten, maar bovenal voor het welzyn van de rijpere jeugd, dat door den alcohol ten zeerste bedreigd wordt. Met dank voor de plaatsing. P. DE VRIES. DERTIG - ZESENTWINTIG. Onder de bezuinigingsmaatregelen die het Voorbereidend Hooger en Middelbaar Onder- wys getroffen hebbèn, is m.i. de meest funeste» de verhooging van het maximum aantal leerlingen per klas van 24 tot 80 in de lagere, en van 20 tot 26 in de hoogere klassen. Vooral bij de draconische wyze waarop ze veelal wordt toegepast, kan deze maatregel leiden en heeft ze geleid tot onge- wenschte samenvoeging van klasse afdeelin- gen en tot vorming van te groote klassen. Afgezien van den omvang der uit samen voeging ontstane klassen, kan vereeniging van a^deelingen wisseling van leeraren mee- brengèn. Voor vakken als wiskunde en talen ia.dit vooral na het eerste, en ook nog wel na het tweede leerjaar, byna zonder uitzon dering nadeelig. Och ja, er kan natuurJjjk naar gestreefd worden dat in de parallel- afdeelingen dezelfde leerstof behandeld wordt, maar voor kinderen van pas 12 k 13 jaar (en dat zyn ze op Gymnasium of H.B.S., al waren ze op de L. S. al 12 k 13 jaar) is gewend zyn aan een leeraar van haast nog meer belang voor hun verder meekunnen, dan de hoeveelheid opgedane kennis. Vooral, nu deze leerlingen na de daling van de toe- latingseischen zoo veel langer ty'd noodig hebben om zich aan te passen. Naast dit byzonder nadeel 30/26 doen zich de volgende algemeene mee gevoelen. Doordat de leeraar zyn aandacht over een zoo groot aantal leerlingen verdeelen moet, krygen tot afdwaling geneigde leerlingen meer gelegenheid om hun gedachten den vrijen loop te laten, waardoor het gegeven onderwijs voor hen te loor gaat, terwyi ze bovendien de aandacht van anderen kunnen afleiden. De werkingssfeer van onwillige leerlingen wordt vergroot. Door een en ander vermeerderen de kansen op verstoring van den rustigen gang van het onderwijs, wat dan weer aanleiding geeft tot strakker hand haven van orde en tucht. En dit heeft het nadeel dat een strak gehouden orde de zoo gewenschte toenadering tusschen leerling en leeraar belemmert. Het is niet mogelijk, vooral niet by vak ken met weinig uren, aan ieder der leer lingen, qualitatief en quantitatief, een vol doende aantal beurten te geven. De leerlin gen krygen daardoor te weinig gele genhqjd om in de klas, mondeling of op het bord, van hun kennis en inzicht te doen biyken, waardoor bovendien de leeraar minder goed op de hoogte van hun vorderingen is en minder gelegenheid krygt om tydig in te grypen. Verder is het niet doeniyk voldoende controle op het leeren van lessen te houden, met als onvermydeiyk gevolg: verslapping van den yver der leerlingen, vooral by hen die toch al geneigd zyn het wel te gelooven. Schrifteiyke lesbeurten kunnen hier wel eenigermate een correctief op vormen, maar zij missen het nuttig effect dat mondelinge beurten als herhaling, dikwyis ook als aan vulling en verduideiyking van de vorige les hebben. Vermeerdering van het aantal beur ten door deze te verkorten heeft het nadeel dat de korte beurt als controlemiddel het licht aanleiding geeft tot onbiliyke en on juiste beoordeeling. Verder geven korte beur ten te weinig gelegenheid de leerlingen te oefenen in een behoorlijke formuleering van hun antwoorden. En de meesten hebben het o! zoo noodig, niet alleen voor de talen (al is daar de behoefte noodzaak), maar voor alle vakken, dat zy leeren „eens door te pra ten" Vermeerdering van het aantal qualita tief voldoende beurten per les is uitgesloten;. de ty'd die per lesuur besteed moet worden aan de behandeling der per cursus te ver werken leerstof kan niet dan tot schade van die behandeling ingekrompen worden. Daardoor is het ook niet mogelijk te vol doen aan de zich al dan niet in vragen uiten de, maar steeds bestaande behoefte aan ver- duideiy king of herhaling van het behandelde, een behoefte die in groote klassen meer dan relatief groot is door de boven aangeroerde diffusie van de aandacht. Een oppervlakkige controle van de netheid, en eenigermate ook wel van de zorg waar mee schrifteiyk huiswerk gemaakt wordt, is in groote klassen nog wel mogelyk, maar het nuttig effect, ook der zorgvuldigste cor rectie van een groot aantal 8chrifteiyke huis werken gaat in zulke klassen voor een goed deel te loor. Immers, een vruchtdragende bespreking van de gemaakte fouten en die juist geeft in dezen waarde aan het werk van leeraar en leerling beiden is by een groot aantal leerlingen in den daarvoor be schikbaren tyd, niet mogelijk. Eenigermate kan aan dit bezwaar tegemoet worden ge komen, indien de leeraar (en ook wel de leer ling) gelegenheid heeft voor een bespreking buiten de lesuren, maar practisch biykt dit veelal niet te gaan. Bij vakken waarin het onderwy seen expe rimenteel karekter draagt, vormt een groot aantal leerlingen een beletsel om voldoende leiding bij het zelf practisch werken te kry gen. Maar het grootste nadeel van groote klas sen is wel dat het zoo gewenschte contact tusschen leeraar en leerling zoo moeilyk ontstaat, om niet te zeggen vry wel uitblijft. Werkt dit ongunstig ook op de vorderingen der leerlingen, inzonderheid op die der zwak ke en middelmatige, doordat de leeraar te weinig gelegenheid heeft zich met henper- sooniyk te bemoeien, vooral het opvoedend element in het onderwijs wordt er door ge schaad. In te groote klassen ontwaakt en ontwikkelt zich het intuitieve gevoel van den leeraar voor karaktereigenschappen van den leerling niet dan schaars en moeilyk. Daardoor biyft tusschen de volle menschen onder de leeraren en hun leerlingen dat per soonlijk contact achterwege, waaruit die in werking op de ontwikkeling van verstand en gemoed bij den jongen-mensch-in-groei ontstaat, welke allen die haar in hun H.B.S.- of Gymnasiumjaren hebben (ondergaan, in hun later leven dankbaar erkennen, als mede het beste van wat de school hun meegaf. Een spoedige terugkeer tot de oude nor men van 24/20 met vrijheid om in byzondere gevallen daar zelfs nog beneden te gaan, mag dan ook noodzakeiyk geacht worden. Zou het niet op den weg liggen van ouders die kinderen op openbare of byzondere in richtingen van V.H. en M.O. hebben, of ze er eerlang zullen hebben, een actie te beg ginnen om daartoe te geraken? Hoe kan dat gebeuren? Een m.i. gelukkig antwoord vond ik op dezelfde vraag in een artikel in Gezin en School*) van den heer H. Holthuis, die te velde trekt tegen 30 (leerlingen per klas) 30 (lesuren als weektaak, wat voor my niet zóó funest is). Ik veroorloof my dit antwoord hier te laten volgen, met eenige variaties van practischen aard. Ieder van ons die den stryd mee wil voeren, stelle zich in verbinding met den Directeur (Rector) der sGhool waar de kinderen de les sen volgen of eerlang zullen volgen. Aan vele scholen zullen er allicht meerdere zyn die dat doen. Ze stellen een adres op, bieden dit alles betrokken ouders ter onderteekening aan, en zenden het aan de betrokken auto riteit, ook, voorzoover hun kinderen geen Rijksschool bezoeken, in afschrift aan den Minister van Onderwijs. Laat het zoo adres sen en afschriften regenen. Ouders, getroost U nu eens eenige moeite. Ge bewyst er het V.H. en M.O. een groote dienst mee. Ge helpt het beter, dan met voort durend klagen over de slechte resultaten van dat Onderwys. Dr. A. VAN DE WATER. Directeur G.H.B.S. 5, Utrecht. Op dit „Maandblad voor Leeraren en Ouders" (Administratie Vondellaan 32, Aer- denhout) vestig ik gaarne de aandacht van hen die in het vraagstuk School en Gezin belang stellen. Overgenomen uit het Weekbl. voor Gymn. en Middelb. Onderwys. Alg. Vergadering van de vereeni ging „Het Groene Kruis" te DIRKSLAND op Woensdagavond 7 uur in het Koor der Ned. Herv. Kerk* De voorz. Notaris van der Sluy's, opent de vergadering en zegt dat de vereeniging zich nog steeds in aller belangstelling verheugt. Deze avond is een feestvergadering, want toen spreker vandaag de Notulen van de oprichtingsverg. nalas, bleek hem dat het j.l. 30 Jan. 25 jaar geleden was dat het „Groene Kruis" werd opgericht, op|initiatief van den helaas jong gestorven vroegere Burgemeester Mr. 0. Zaayer en Dr. J. Rinkel. De vereeniging werd opgericht met 128 leden en telt thans 728 leden. Jammer dat we niet eerder van ons jubileum wisten want anders was zeker het koor te klein gebleken voor de bezoekers Spreker hoopt dat de leden trouw aan de vereen, zullen biy ven waardoor nog meer j ubileums gevierd kunnen worden. Rooij zegt dat alleen de Voorz. de eenige overgebleven oprichter van het „Groene Kruis" is en wenscht dezen en de vergadering daarmee geluk. De yver waarmee de Voorz. de belangen van de vereen, behartigt is zeker den dank van de leden waard. De Voorz. dankt den heer Rooij voor zyn woorden en om nu toch nog iets feestelijks aan de verg. te geven stelt de Voorz. voor enkele kistjes sigaren te laten aanvoeren teneinde deze door de leden tot rook te doen vervliegen. Hierna worden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Het verslag van den Secretaris maakte melding van de oprichting, als onderafdee- ling van het Groene Kruis, van de zieken- huisverpleging welke reeds 1776 leden telt. Met leedwezen moet gememoreerd wor den het feit dat zuster van Heyzelendoorn gedurende 5| maand door ziekte verhinderd was haar arbeid te verrichten op de kalme en nauwgezette wyze zooals zy haar taak opvat. In haar plaats was zuster De Boer, welke hier reeds eerder tijdelijk was, werk zaam. De verplegingsartikelen werden 250 maal gebruikt. Afgelegd werden 2149 bezoeken, waarvan 1306 door zuster van Heyzelendoorn en 784 door zuster De Boer. Voor Groene kruisleden werden afgelegd 2128, voor de Algem. Armen 18 en voor de diakonie der Ned. Herv. kerk 3 bezoeken. Medici werden 26 maal geassisteerd. Twee transporten werden begeleid. Bij particulier ren werd niet verpleegd. Achtmaal werd de laatste lijkdienst bewezen. Het Groene Kruisjaar begon met 652 leden, afgevoerd werden door vertrek, sterfgeval of royement 9 leden, 85 nieuwe leden traden toe zoodat het ledental op 31 Dec. 1927 728 bedroeg. Aangeschaft werden de volgende verple gingsartikelen» 3 ligtenten,Hospitaallinnenj 6 glyaerinespuiten, 1 pefcroleumtromznel, 2 hielkussens en 2 luchtkussens. Voor een bedrag van 15,15 werd aan versterkende middelen besteed. Van de tuber- culosebestryding kan worden medegedeeld: zes patiënten waren in verpleging. De patiën te, welke verpleegd werd in „Oranje Nas- sauoord" is 15 Oct. als hersteld ontslagen. Eén gezin staat onder toezicht. Met dank baarheid kan vermeld worden dat van de Paardenmarktloterij-commissie een gift is ontvangen van 741,55, waardoor tot aan schaffing van twee ligtenten kon worden overgegaan. In totaal zyn er nu vyf ligtenten. Zes ïyders hebben gebruik gemaakt van deze tenten en wel gedurende 460 verpleeg- dagen. Voor tuberculosebestrijding werden afge legd 112 bezoeken. De ontvangst en de uit gaven bedroegen voor dit onderdeel 2706,89. Hierna brengt de penningm., de Heer Touw, zyn financieel verslag uit, waaruit blijkt dat het batig saldo de som van 1585,11 bedraagt. De Controlecommissie, by monde van den Heer D. Poortvliet, brengt haar verslag uit en brengt daarby hulde aan den Penning meester voor zijn correct geldelijk beheer en de wyze waarop hy de belangen van het „Groene Kruis" behartigt. Na enkele kleine opmerkingen wordt geadviseerd de rekening goed te keuren. De begrooting voor 1928 wordt met alge meene stemmen vastgesteld tot een bedrag van 4610,50 in ontvang en uitgaaf, nadat door den Heer v. Driel een goedkoopere en betere ligtent werd aanbevolen, welke tent te Bellingwoude wordt vervaardigd en slechts 220,—, terwijl een tent van het Centraal Bureau 420,— kost. Het bestuur stelt alsnog voor 20 aandee- len op het huis der Zuster uit te loten en 200,— aan hypotheek af te lossen. Een der leden stelt voor slechts 10 aandeelen uit te loten en 300,- af te lossen van de hypotheek. Dit voorstel werd door het be stuur overgenomen en aangenomen met 68 tegen 43 stemmen. Uitgeloot werden de aandeelen 174,40,64, 147, 166, 126, 37, 5, 129 en 186. Na uitvoerige discussie werd het bestuurs voorstel „aansluiting bij de Provinciale Ver eeniging" aangenomen. De voordeelen der aansluitiDg werden door den Penningmeester en Secretaris uitvoerig toegelicht, waarvan zeker genoemd moeten worden de nachteiyke telefoonverbinding met Rotterdam, het hou den van verschillende cursussen en het be schikbaar hebben van verplegingsartikelen, die een afdeeling van het Groene Kruis moei lyk kan aanschaffen wegens de riskante be waring. Tot leden der Controleeomm. werden be noemd de heeren J. Holleman, Jb. Buth, Ph. v. d. Wekke en A. C. v. Nieuwenhuizen. De Voorz. brengt hierna hulde aan die leden, welke op zoo goede wyze de leden winning voor de ziekenhuisverpl. hebben bevorderd en aan de comm. der Paarden markt voor het aanzieniyke bedrag dat door dezen aan de vereeniging is afgedragen. Met dank aan allen die deze vergadering hebben bezocht en de wjjze waarop de de batten zyn gevoerd, sluit de Voorzitter de vergadering. OUDE TONGE, Oprichting Vereeniging „Steunverleening by Ziekenhuisverpleging". Maandagavond j.l. is er een vergadering gehouden in de vergaderzaal aan de School straat alhier, met het doel een vereeniging op te richten tot steunverleeniDg by zieken huisverpleging. De opkomst was zeer groot, de aanwezigen werden geschat op ruim 800. Ook het Bestuur der vereeniging S. B. Z. te Middelbarnis-Sommelsdyk was aanwezig. De heer v.Es te Sommelsdyk was zoo welwil lend gevonden de heeren per auto gratis te vervoeren. Te 7 uur opende de heer H. Beyer de vergadering. Hij dankte de aanwezigen voor hun trouwe opkomst, dr. Parreê voor zyn betoonde medewerking, alsmede het bestuur van meergenoemde vereeniging S. B. Z. En inzonderheid dhr. Van Loo; die het doel en werking van zulk een vereeniging nader zou uiteen zetten. Na een warme aanbeveling om zich na de verdere besprekingen als lid op te geven gaf hy het woord aan dr. Parreê. Dr. Parreê betuigde zyn tevredenheid voor de groote opkomst. Dat deze groot zou zijn had hy wel verwacht, doch aan zoo'n groote opkomst had 'hy niet durven denken. In het kort schetste hij het verloop van een operatie van vóór 50 jaar. Destijds ging zooiets ge paard met groote kosten, moeite en tegen stand, veelal werd te laat besloten tot operatief iogrypen en ging van de honderd gevallen, negentig in vervullingi „operatie gelukt, patient overleden." Dit is momenteel gelukkig anders, doch heden ten dage kan op dat terrein nog veel verbeterd worden. Waar tegenwoordig vele operaties met een gunstigen uitslag worden bekroond zyn by velen de financieele moei- ïykheden nog groote struikelblokken. Od-en minvermogenden zyn niet in staat de offers te brengen die een operatie eischt. Dan is men aangewezen op de liefdadigheid van familie, vrienden of anderen, die in den uitersten nood het noodige willen lee- nen, en ontbreekt daartoe de-gelegenheid, dan is de laatste gang naar Algemeen- of Diaconie armbestuur, een gang die voor velen zoo bitter zwaar is. En om al die bezwaren en al die moeiiykheden uit den weg te ruimen is er één weg, of beter ge zegd een afdoend middelelkander de hand ge reikt en a.h.w. een groot huisgezin vormend, waarvan we allen kinderen wenschen te worden om zoodoende ook elkanders lasten te dragen. Dit is te bereiken door een ver eeniging op te richten zooals op haast alle plaatsen van ons eiland en zoovele plaatsen in ons vaderland, een vereeniging tot steun verleening by ziekenhuisverpleging. Spreker eindigde zyn rede met den wensch dat allen zouden medewerken om dat doel te bereiken. Hierna werd het woord gevoerd door dhr. J. C. van Loo, secretaris van S.B.Z. te Mid delharnis. Spreker memoreerde de pogingen die in den loop der tijden waren aangewend door verschillende vooraanstaande personen, cor poraties e.d. om op ons eiland een zieken huis te stichten. Deze pogingen zyn tot op heden niet geslaagd. By het voortdurend falen hiervan is door eenige personen te Middelharnis het initiatief genomen een ver eeniging tot S. B. Z. op te richten. Hoewel in den beginne op zware tegenkantingen werd gestuit is toch een vereeniging opge richt. Op 1 Jan. 1926 waren 2000 leden aldaar ingeschreven en thans telt ze ruim 3600 leden. De drang tot gemeenschappelijke hulp biykt hieruit ten zeerste, en hoewel in de twee jaren van haar bestaan 105 operaties hebben plaats gehad, mocht nog een batig saldo worden geboekt. Spreker was zeer tegen subsidies van armbesturen, omdat ook zeer goed gesitueerde leden hiervan mede profyt hebben. By een goed aantal leden en een contributie van 6 cent per lid en per week. boven de 15 jaar, 2 cent van 15 tot 10 jaar en 1 cent beneden 10 jaar zal naar zy'n mee ning een vereeniging hier ter plaatse ren dabel kunnen werken. Voorts besprak hy de wenschelijkheid dat allen als lid zouden toe treden, zoowel ryk als arm. Hiervan werden de rechten opgesomd. Ieder lid heeft recht op 6 weken verpleging, gratis vervoer van en naar het ziekenhuis, dokterskosten tot maximum van ƒ200.—en keuze van zieken huis. Ieder is vry naar welk ziekenhuis hij wil gaan tot het ondergaan eener operatie. Spreker pleitte sterk voor de Academische Ziekenhuizen te Utrecht en Leiden. Hier toch behoeft men geen onderkleêren mee te brengen, de kosten zyn zeer laag en dokters rekeningen komen niet voor. Vervolgens besprak spreker het vervoer naar de zieken huizen. De meest geriefeiyke wyze is de Middelharnissche boot. Tengevolge der slechte en hobbelige wegen is het vervoer per ziekenauto niet aan te bevelen. Spreker be treurde dit zeer, daar hij een groote voor stander der ziekenauto is. Hy gaf het nog te benoemen bestuur den raad een ij verigen bode aan te stellen, die administratief werk kan verrichten, doch deze ook goed te be zoldigen. Na eenige staaltjes uit eigen onder vinding, waarin hy waarschuwde tegen knoeieryen, besluit ook deze spreker met den wensch dat allen lid zullen worden, dat ook allen zullen medewerken de vereeniging vry te houden van alle mogeiyke politiek en by de a.s. bestuursverkiezing hun stem uit te brengen op die personen die een be stuursfunctie machtig zyn. Eenige aanwezigen stelden dhr. Van Loo vragen, welke tot ieders tevredenheid wer den beantwoord. Hierna werd de vergadering getracteerd op „cijfers" door dhr. A. van Heest, penning meester S. B. Z. Middelharnis-Sommelsdyk Dhr. Beyer droeg de voorloopige commis sie ter benoeming voor, welke z. h.s. wer den benoemd. In deze commissie hebben zitting; Dr. H. W. Parrêe, Mevr. de Vin- Okkerse, D. Verwey, H. J. Meyer, C. Nysse, P. van Loon, E. C. van Ryssel, Joh. van den Tol, H. N. Everaars, M. Faas, 0. Gebraad Pz., C. L. de Wit, Job Prince, A. v. Noord Wz. en A. C. Pollemans. Allen nemen hun benoeming aan. Door eenige heeren werd met een lyst rondgegaan om zij die lid wenschten te wor den te noteeren. Het resultaat hiervan was schitterend en boven ieders verwachting. Staande de vergadering werden niet minder dan ruim 850 leden opgegeven. Dhr. Van Loo feliciteerde de vergadering met een zoo prachtige oprichting en sprak den wensch uit dat zy, die dezen avond niet ter vergadering konden aanwezig zyn, door dit voorbeeld zouden worden aangemoedigd zich eveneens als lid op te geven. De Ed. Achtb. Heer Burgemeester P. van Schouwen sloot dezen avond. Het was hem een genoegen deze- vergaderiDg te hebben bijgewoond. Hy dankte allen die hadden meegewerkt aan het mooie en grootsche doel en hoopte dat het ledental steeds groor ter zal worden. In een gemeente als deze, ruim 3000 zielen, is een ledental van 2000 mogelijk en waarschyniyk. Hy spoorde allen aan om vrienden en bekenden te bewegen zich als lid op te geven. Spr. eindigt met den wensch, dat de afd. van het „Groene kruis" welke indertyd is opgericht, maar nooit iets heeft gepresteerd, door de oprich ting dezer vereeniging nieuw leven zal wor den ingeblazen, opdat zy hand aan hand mag samenwerken met deze vereeniging tot heil van de Oude Tongsche burgery. Tot slot roepen we" de Oude Tongenaars die nog geen lid zijn, zich zoo spoedig mo- 'ijk als zoodanig op te geven bij één der commissieleden. Het doel is zeer mooi en grootsch. Draagt elkanders lasten. Dus nogmaals „Vereenigt U en wordt lid". Verslag van de algemeone vergadering van de Coöp. Boerenleenbank Slad aan 't Haringvliet, op Donderdag 23 Februari 1928 des nam. halfzeven uur, in de zaal van J. A. Peekstok. Tegenwoordig 91 leden. De Voorzitter O. Arensman opent de ver gadering en zegt: Het zy my vergund by de opening een terugblik te mogen werpen op het afgesloten boekjaar, dat voor onze vereeniging niet ongunstig kan genoemd worden, daar het ledental zich nog gestadig uitbreidt en wij op ruim 150 leden maar één lid door den dood verloren zyn, wat zeker tot dankbaarheid stemt. Daar het lid van den Raad van Toezicht, de Heer Koppenaal, nog altyd ziek is, spreken wy met dezen den wensch uit, dat hy spoedig moge herstellen, opdat hy met zyn mede leden zyn werk weer zal kunnen doen Wat de financiën betreft, mogen wij wel zeggen, dat 1927 tot de gunstigste jaren behoort. Ook was de taak van het Bestuur gemak- keiyker dan dit voorgaande jaren wel het geval was, daar de leden, op een enkele uitzondering na, allen op tyd aan hun ver plichting konden voldoen. Met den wensch, dat het Bestuur, Raad van Toezicht en leden moge gegeven worden ook in 1928 in het belang der bank te mogen samenwerken, open ik deze vergadering. De Secretaris J. van den Boogert wordt verzocht de notulen der vorige vergadering te lezen, welke na voorlezing onveranderd worden goedgekeurd. Rekening en balans 1927. De Commissie, belast met het onderzoek der rekening en balans, heeft schrifteiyk meegedeëld dat alles in orde is bevonden en wordt na voorlezing van deze rekening en balans besloten deze onveranderd vast te stellen. Verslag toestand Bank. De Voorzitter brengt verslag uit van den toestand der Bank als volgt: Hetafgeloopen jaar geeft ons reden tot tevredenheid, geiyk dit U uit de overgelegde rekeningen balans gebleken is, daar dit het hoogste winstcijfer is dat door onze Bank gemaakt is. Wat het ledental betreft, zij meegedeeld, dat er 7 nieuwe leden zijn bygekomen, één lid is overleden en één lid uitgetreden. Er zijn 10 spaarders afgegaan en 44 nieuwe spaarders bijgekomen. Wat de geldmiddelen betreft, hebben wij hetgeheele jaar een flink tegoed gehad by de Centrale Bank, zoodat de Bank altyd met eigen geld heeft kunnen werken. Verkiezing Bestuurslid. Nu volgt de verkiezing van een Bestuurs lid, wegens periodiek aftreden van den Heer C. Arensman A.Pzn., die met 77 van de 88 geldige stemmen wordt herkozen. De andere stemmen waren over 7 personen verdeeld. Verkiezing lid Raad van Toezicht. Tot lid van den Raad van Toezicht wordt met 66 van de uitgebrachte stemmen her kozen de Heer A. Koppenaal. De andere stemmen waren over 14 personen verdeeld. De beide herkozenen hebben hun benoe ming aangenomen. Commissie nazien rekening 1928. Op de vraag van den Voorzitter of de Heeren J. A. Peekstok, J. C. ElvéenC. van Biert lm zn., bereid zijn de rekening 1928 na te zien wordt bevestigend geantwoord. Benoeming afgevaardigde Centrale. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering van de Centrale te Utrecht wordt benoemd de kassier J. van den Boogert. Aangezien by de gebruikelyke rondvraag niemand iets te vragen of te zeggen heeft in het belang der B»nk, sluit de Voorzitter de vergadering, onder dank aan de leden voor de goede opkomst en de gehouden orde. GOEDEREEDE. Kort verslag van de Alg. I^eden-verg. van de afdeeling van de Gr. Kruis-ver. van het Z.-H. Groene Kruis. Aanwezig 33 leden. Na opening door den voorz. werden de Notulen der vorige Alg. Verg. voorgelezen, goedgekeurd en geteekend, waarna een uit voerige bespreking volgde over het vervoer van patiënten per as of per vaartuig. De voorkeur werd gegeven per vaartuig. Dan werden de not. der Alg. Verg. gelezen van 26 Nov. j.l., welke uitsluitend was ge houden tot het aanstellen van een wijkver- Ook deze werden goedgekeurd en Punt I. Het jaarverslag door den voor zitter, dat nog al critisch was in den be ginne maar aan het einde werd opgelucht omdat er in voorkwam een gift van ƒ225,— van een onbekende. Applaus. Punt II. Rekening en verantwoording door den penningmeester. Daaruit bleek een ont vangst van 2170,35, uitgaaf 1122,86|, goed slot 1047,48J. De rekening en bescheiden werden nage zien door de heeren H. Lodder en H. Dubbeld, die adviseerden tot goedkeuring, zoo ook de vergadering. Punt III. Begrooting 1928, wordt voorge dragen op/n ontvang en uitgaaf van ƒ1367,39 met een post van onvoorziene van ƒ535,79, wordt vastgesteld. Punt IV. Verkiezing bestuurslid. De aftre dende, de heer D. Lodder, wordt met eene verpletterende meerderheid herkozen. Neemt zyne herbenoeming aan. Punt V. Herziening Statuten en Huishou- delyk Reglement. Beide worden artikels- gewyze behandeld naar een voorbeeld van Ouddorp. Alles wordt overeenkomstig het voorbeeld aangenomen, behalve een kleine wyziging in art. 2 van het H. Regl., wat eenigszins gewyzigd wordt. Het voorgestelde luidt zoo ongeveer, dat een lid der vereen, behalve de jaarlijksche contributie een bydrage is verplicht voor de wijkverpleegster, waartegen door de vergade ring wordt tegengesputterd. De een zegt dat is onbiliyk. De te komen zuster wordt be taald door het G. K. plus subsidie van de gemeente, dus door alle belastingbetalers, gelijke plichten, gelijke rechten. En zoo de een dit de ander dat. Ten slotte stelt de heer Timmer voor, dat alle leden onzer afdeeling gratis zullen geholpen worden door de aan te stellen wijkverpl. en alleen de niet leden daarvoor vergoeding hebben te betalen. Dit voorstel wordt aangenomen met de stemmen tegen van het Best. en één uit de vergadering. By de rondvraag bespreekt dhr. K. Tim mer nog eens de groote bezwaren, bij spoed- vervoer van een patient- per vaartuig van het Havenhoofd by laag water. De voorz. belooft deze zaak te onderzoeken en met den heer opzichter van den Rykswaterstaat er over te spreken. Tén slotte dankt de voorz. de leden voor hunne opkomst en sluit deze nog al amusante vergadering. De Kilwaterleiding. In een dezer dagen gehouden voltallige vergadering van het bestuur der stichting Kil waterleiding te 's-Gravendeel is met alge meene stemmen besloten: le. Ter kennis te brengen van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, dat onder meer lettende op ds ingezonden bouwreke- ning, geen vertrouwen meer kan worden gesteld in de adviezen en in de leiding van prof. Visser, met verzoek aan Gedeputeerde Staten, maatregelen te treffen, dat zoo spoe dig mogelijk, doch gaarne vóór 1 Mei as, alles wat tot den bouw van de Kil waterleiding behoort, zal zyn uitgevoerd; 2e. per deur waardersexploit kennis te geven aan prof. Visser, dat van 1 dezer af geen salaris meer aan den hoofdopzichter door de Kil waterleiding zal wórden betaald; 3e. van deze motie afschrift te zen den aan prof. Visser. MIDDELHARNIS. Naar men verneemt heeft de firma Bund-Zaayer, haar woon- en winkelhuis aan den Westdy'k ondershands verkocht aan dhr. M. de Jager. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk doopsbediening plaats hebben. Aangifte hier voor is bepaald op Vrijdagavond 7 uur in de Kerkekamer. En Zondag 11 Maart zal de bevestiging plaats hebben van 14 nieuwe lidmaten. Centrale Veiling te MiddelharnisJ Veiling van Vrijdag 24 Februari 1928. Roode kool ƒ11,— per 100 stuks. Sinaasappelen 2,13 tot ƒ3,— per 100 stuks Spruiten 24,60 tot 31,60 per 100 k.g. Stekuien 1,40 tot 3,80 per 100 k.g. Zure appelen 10,20 tot 10,80 per 100 k.g. Morteunen 10,60 per 100 k.g. Goudreinetten 18,80 tot 25,70 per 100 k g. Zoete appelen 10,— tot 13,50 per 100 k.g. Boter 0,80 tot 0,97 per pond. Kaas (komyne) 0,23 tot 0,31 per pond. Kaas (20 plus) 0,34 tot 0,38 per pond. Kaas (volvet) f 0,50 tot 0,60 per pond. Veiling van Maandag 27 Februari 1928. Roode kool 15,— per 100 stuks. Sinaasappelen ƒ3,— tot 3,02 per 100 stuks. Spruiten 16,80 tot 31,50 per 100 K.G. Stekuien ƒ1,— tot 2,50 per 100 kg. Kaas (komfine) 0,82 per pond. Kaas (20 plus) 0,36 tot 0,88 per pond. SOMMELSDIJK. In den nacht van Zaterdag op Zondag brak brand uit in de houtopslag plaats, tevens timmermanswinkel van S. Kastelein, staande in de alhier. De voorraad hout w: zien de prooi der vlammen doende uit den slaap was plaats des onheils wasgean redden meer mogelyk. De nogal aanzieniyk; naar wj draagt de waarde van hol Twee fietsen verbrandden ev veel timmermansgereedscta' Omtrent de oorzaak tast duister. De politie doet ij ver}- Een gedeelte van het verbr inboedel was verzekerd. Zondagmorgen in de i 52-jarige C. van L. zich R beroofd, door zich in een woning te verdrinken. Eva de ongelukkige nog bij den li, Zijn vrouw vond hem met béneden in den put. Voetbal. Flakkee 2 heJ te Rotterdam flink afgebrac j lust 2 aldaar, te kloppen m heeft wel het kampioenschi DIRKSLAND. Door de N. fl bond voor Nederland, zyn c derom een viertal wegwyze'1 één op de Kaai te Middelhsl Zandpad in dezelfde gemeei van Sommelsdijk, één aan i Korteweegje te Dirksland e| het Gesticht te Achthuizen, HERRINGEN. Als kerkv der Ned. Herv. kerk zyn re heeren H. Dorst en M. rekening over 1927 der D Herv. kerk, ligt gedurende a boekhouder, de heer J. G. Noc Ingevolge de L. O. v voorschot over 1928 der 128,53. STELLENDAM. De garnal ben de vorige week 5 da gemiddeld per dag en per by de pellerijen aangebrach De vorige week werdi zonden 120 balen uien, 15* en 100 H L. aardappelen. Tegen de rekening der alhier sluitend met een 1 12, zijn geen bezwarer GOEDEREEDE. De avonl ningen die hier Donderdags g zijn weer geëindigd. De afgeloopen week wer loozen ingeschreven. OÜDDORP. A.s. Woensda Ds. Diemer in de Ger. Kerl gewas worden gehouden. Ds. J. Koolhaas heeft 1 beroep naar de Ned. Herv. De vorige week werde lenvisschers van 10 30 k week en schuit gevangen. I is weer geëindigd. A s. Donderdagavond vereeniging Mannenkoor m van het Goereesch Mannen, ring te geven. NIEUWE TONGE. Vorig: in deze gemeente verzonden en 4000 balen peen. De Coöperatieve brood bruiksvereeniging „Voorwaa in de jongste ledenvergadei der tegenwoordige en tot nieuwe bakkery met woon besloten. OUDE TONGE. Door de A. Osseweyer zyn eenige ge gepacht van het Algemeen Middelharnis voor 110,— Onze oudste inwoner dhj vierde dezer dagen zyn 96' nog een krasse oude. Door de broodbakkers dividend uitgekeerd. Ter gelegenheid van hi vereeniging werd het echl Schouwen De Haas van Muziekvereeniging „Vooruil gebracht. 00LTGEN8PLAAT. Uitsl van de benoodigde buizen van de te dempen Kerkgi Comte te Sommelsdyk, fra ƒ2130,— Jan J. van R 1799,— C. Esselink 1752,53; N.V. Oosthoek franco vóór den wal, ƒ18261 te Neerkant 1701,22; N. Ii a/J. Ryn 1678,27; Jan J alhier 1560,— en F. P. Alphen a/d. Rijn ƒ1491,— laagsten inschryver voor le het werk den heer C. Ess harnis. B. en W. hebben de vergunningen verleend; aar voor het bouwen van eer Com. IJpelaar voor het t woning, beiden te Langstra Koenraadt voor het verbou en woning te Achthuizen; voor het verbouwen van zl te Achthuizen en aan Joh. voor het bouwen van een den beneden Molendyk. De zanguitvoering vai „Sursum Corda" is wegens uitgesteld tot een nader datum.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2