Landbouw en Veeteelt. VERSLAGEN LOGEEREN BQERENVISCHIRARKT12, bij de Groote Kerk PIET SIMONS zorgt voor U Openb. Vrijw. Verkooping nieuw Timmerhout en Sloophout, VERHURING. Het GRASGEWAS langs de wegen en het GRASGEWAS der Spnikade. het WEILANI RADIO. Laadinrichting voor alle accu's. Vraagt prijs voer abonnemen MOSSELMAN VIS ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 25 FEBRUARI 192É béweren, dat de_ politieke kater hieraan niet geheel vreemd is. Wft gelooven evenwel, dat de Duitscd-Nationalen straks na de verkie zingen meer behoefte-, aan zure haring zullen hebben, als het Centrum, dat over een uit stekend en beginselvast kiezè'rscorps kan be schikken. De heden plaats gehad hebbende verkiezingen te Hamburg voorspellen voor de Duitsch-Nationalen weinig goeds. - - Wöldemaras, welke niet zonder ongerust heid de bijeenkomst van den Volkenbond op ëvMaart ziet naderen, doet wanhopige pogin- gen, zijn houding inzake het Poolsch-Litau- ensch conflict te rechtvaardigen. In een inter view te Kowno draait hij, uitgaande van de oude .militaire stelling, „de beste verdediging ligt in den aanval", de zaak eenvoudig om en beschuldigt er de Polen van, dat deze de s.chuLd. dragen van uitblijven van onderhan delingen. yyoldemalras schijnt er nu plotseling op gesteld te'zyn, dat deze onderhandelingen, .zullen worden-bftgewoöndj door een vertegen- ..woordiger- van den -Volkenbond. -Of deze dan later de-fuüctie van wry fpaal jpoöt vervullen, indien deze onderhandelingen minder gunstig mochten verloopen is wijse lijk niet" besproken. Hy verklaarde in dit interview; dat' de a.s. vergadering van den ^-Volkenbond vóór Litauen, van zoo weinig beteekenis was, dat zijn tegenwoordigheid niet >*verd vereischt. in de politiek wordt liegen als een noodzakelijk kwaad beschouwd, waarvan een gepast gebruik mag worden gemaakt-. Wöldemaras neemt de grenzen hiervan nogal erg ruim op. Zonder ingrijpen r van "demVolkenbond zal er vaü een oplossing dezer dringende kwestie weinig terecht ko men "eti- Wöldemaras zal duchtig aan het verstand moeten- worden gebracht, dat afge legde beloften later niet op allerlei manieren - kunnen worden verdraaid en gesaboteerd. Minister Hymans heeft bij de behandeling der ;begrooting van buitenlandsche zakeneen verklaring afgelegd over den huidigen toe- stand, in de Belgisch Nederlandsche ver: houdingen. In de woorden van den minister ligt,.eenig -ongeduld;te beluisteren, omdat er tot heden nog geen. nieuwe voorstellen van -Ne.derlandsche zijde, zijn gedaan, alhoewel meerder malen toezeggingen in deze richting - door. Den Haag zftn -gedaan-. Hierin ligt dus voor Jhr. Beelaerts van Blokland een stil verwijt, over zijn weinige voortvarendheid in-deze kwestie; Ook de RijnlandontrUiming word- door minister Hymans aangeroerd, doch nieuwe gezichtspunten werden "hierby niet naar voren" gebracht. Dit vraagstuk moet door alle geallieerden worden opgelost en hierbij is de invloed van België uiterst miniem. II. _i' j De steeds weer opduikende berichten over werkeloosheid in de Vereenigde Staten, werden immer hardnekkig tegengesproken. Amerika baadde zich steeds"in groote wél- vaart en deze toestand zou volgens de heer- schende meening een permanent karakter dragem De jongste berichten werpen hierop wel een ander licht eh demonstreeren, dat de binneulandsche markt in de Vereenigde Staten niet meer in staat is de geweldig uitbreidende industrie van voldoende orders te voorzien- Reeds eerder is op dit gevaar gewezen, doch deze voorspellingen werdeD gevolgd .met de bekende beweging van deD wijsvinger haar hét vóorhoofd.' Langzamer hand begint het echter duidelijk te worden, dat alleen. d_e export in staat zal zyn, hierin te voorzieh. Dé Amerikaansche industrie staat hier -evenwel onbeschermd en zal tegen de wereldconcurrentie, speciaal de Engelsche, moeten optornen. Het heeft ook zjjn goede zQde, dat "de Amerikanen eens geducht aan den lijve ondervinden, welke nadeeleir er kleven aan de hooge tariefmuren, waarvan ze tot heden zoo'n dankbaar gebruik hebben gemaakt. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Spmtol. Bij alle Drogisten. - (Adv:) NEDERL. TREKPAARDENSTAHBÖEK. Algemeen© vergadering van de afdeeling Zuid-Holland. Onder voorzitterschap van den heerA.A. Mijs uit Sommelsdijk heeft te Rotterdam de algemeene vergadering_plaats g-ehad van de afdeeling Zuid-Holland van het Nederl.Trek paardenstamboek. !- De voorzitter- teekende in zijn"openings woord protest aan tégen het optreden van den secretaris van de .provinciale regelings commissie ia Zeeland, Welk optreden groote schade zou hebben kunnen toebrengen aan de paardenfokkerij. Itf het algemeen zien de provinciale regelingscommissies wel in, dat zft, de organen, aan- wie het beheer is toe vertrouwd, van-de gelden door de overheid van staat en provincie ter bevordering van 'de paardenfokkerij beschikbaar gesteld,zoo veel mogelijk naar nauwer samenwerking -moeten streven met dat stamboek en bevor deren een gecentraliseerd stamboekwezen. Te meer is het te. betreuren, dat de secre taris van de Zeeuwsche regelingscommissie fzich heeft-gelqend tot een intrigue, dieniet landers dan tot nadeel zou kunnen leiden van de fokkerij.Spreker hoopte, dat het I ergste imdi.t-.gesoiHl voorbij is en het niet tot scheuring van èénigë beteekenis zal leideh. De heer Mijs bracht voorts dank aan den afgetreden secretaris, den heer M. P. Hage, en heette in het bijzonder welkom het lid van het hoofdbestuur, den heer Jas, tevens de nieuwe voorzitter van de provinciale rege lingscommissie. In dit verband huldigde de voorzitter ook den afgetreden voorzitter dier commissie, den heer J. H. v. d. Torren, uit Gouda, voor alles, wat hij in het belang van de paardenfokkerij had gedaan. Het jaarverslag van den waarnemenden secretaris, den heer L. Slis uit OudeTonge zegt oa., dat van een bepaalde opleving van de paardenfokkerij, speciaal de stamboek fokkerij no§> Biet kan worden gesproken, ook al is er eenige opleving in den handel. De stamboekkeuringen in de afdeelingen loopen sterk uiteen, die van Dordrecht en Mid del harnis maakten een bevredigend figuur, Het aantal leden bleef vrijwel constant. Krachtens besluit van de algemeene ver gadering van 1927 werd bij de premiekeu ringen ingevoegd een nummer: merries met afstammelingen. Er werden doer de jury 6 merries voorgedragen voor bekroning, aan wie premies en medailles werden toegekend. Reisgeld werd uitgeloofd ter aanmoediging van de inzendingen op de tentoonstelling te Breda. Van de 6 ingezonden merries kregen er 8 een premie. Op de tentoonstelling te Ridderkerk wer den 8 paarden bekroond uit de fondsen door de afdeeling beschikbaar gesteld. De- rekening en verantwoording van den waarnemenden penningmeester, den heer L. Slis, wyst uit, dat er een nadeelig saldo was van f 54,78 op een ontvangst van f801,35. De balans wyst een totaal bezit aan van f 4359,02. Aan de orde was daarna de agenda voor de algemeene vergadering, op 23 Februari in den Haag te houden. De vergadering ging mee met het voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging van arti kel 33, waardoor de latere inschrijving van veulens, waarvan die inschrijving binnen den vastgestelden termijn is verzuimd, eenigs- zins vergemakkelijkt wordt. Mits controle nog mogelqk is, wil het hoofdbestuur tegen een bedrag van f 15 het bedrag bij nor male inschrijving is f2,50 de inschrijving op langeren termijn toelaten. Met het denkbeeld van het hoofdbestuur om een gezamenlijke tentoonstelling te orga- niseeren in samenwerking met de andere stamboeken (runderen, schapen enz.) van 24 tot 26 Juli 1928 in Den Haag, verklaarde de afdeeling accoord te gaan. Het voorstel-Zeeland om op bedoelde ten toonstelling de buitenlandsche paarden uit te sluiten, geamendeerd door het hoofdbestuur, dat uitzondering wil maken voor de paarden vóór 15 Februari 1928 in het stamboek inge schreven en in het bona fide bezit van leden dit ter voorkoming van oncreuse concur rentie werd eveneens aangenomen. Aan de afgevaardigden ter algemeene ver gadering werd vrij mandaat gegeven ten op zichte van het uitbrengen van hun stem bij de benoemingen. In behandeling kwam daarna de agenda, voor de buitengewone algemeene vergade ring, onmiddellijk "volgende op de algemeene vergadering. Deze agenda vermeldt het hoofd- bestuursvoorstel om het royement toe te passen op alle leden, van een in Nederland naast het bestaande opgerichte of nog op te richten trekpaarden stamboek. Dit naar aan leiding van de kwestie waarop de voorzitter in zijn openingswoord had gedoeld, de op richting van een nieuw Zeeuwsch Vlaamsch stamboek. Het bestuur tot oprichting van dit stam boek had de afdeelingen Noordbrabant en Gelderland aanleiding gegeven tot scherpe moties tegen dit pogen. Het Hoofdbestuur vraagt tegelijkertijd machtiging om het royement van daarvoor in aanmerking komenden op te heffen. Bij acclamatie werden de hoofdbestuurs voorstellen voor deze buitengewone alge meene vergadering aangenomen. De heer Staring bracht verslag uit van de vorige algemeene vergadering. Tot afgevaardigden naar de vergadering van 23 Februari werden geközeh de heeren Staring en van Strien; de aftredende be stuursleden AA. Mijs en J. v. Strien werden herbenoemd; tot bestuurslid in de vacature M. P. Hage werd gekozen de heer L. Bos- schieter te Zuidland; tot jurylid en plaats vervangend jurylid voor de stamboekkeuring voor merriën werden benoemd de heeren W. de Bruin te 's Gravendeel en W. Dam te Strijen. Het bestuursvoorstel om f 350 uit te trek ken voor vergoeding op de reiskosten der inzendingen naar de tentoonstelling te 's Gra- venhage en f 300 voor aanvulling der be dragen voor de premiekeuring werd aange nomen. Aan het bestuur werd machtiging verleend om als het dit wenschelijk oordeelt, gelden beschikbaar te stellen voor.de keuring van ingevoerde merries. De heer Jas vroeg nadere omschrij ving van de richting, waarin de voorsteller van dit denkbeeld zióh de uitvoering ervan dacht. Spreker zag een risico in den invoer van jongere dieren: De voorzitter wees er op, dat de resultaten met in dezen genomen proeven weinig be moedigend zyn geweest. Bij de rondvraag beval de heer van Es een denkbeeld-Limburg aan dat in verband-met den minder gunstigen toestand" van den handel de inschrijfgelden wil halveeren. De voorzitter gelooft, dat in het hoofd bestuur het idee zeker zal worden overwogen. Beknopt Verslag van de Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad van DIBKSLANl), op Dinsdag 21 Febr. 's voormiddags balf tien uur. De Voorz. opent de vergadering met het gebedsformulier en spreekt voorts in zijn nieuwjaarswensch de hoop uit, dat het de gezinnen der raadsleden in het jaar 1928 wel moge gaan en dat de geheele gemeente in toenemende mate moge bloeien. De notulen gaven geen reden tot op of aanmerkingen en werden alzoo vastgesteld. Verschillende raadsbesluiten o.a. overname door de Prov. van den Grintweg, voorschot woningbouw en verhuring van een stuk grond aan Arie Struik, werden door Ged. Staten goedgekeurd. De kas van den Gemeenteontv. a 5225,53 was accoord bevonden, evenzoo de kas van het Algem. Armbestuur a 1563,92 en van het vleeschkeuringsbedrjjf a 335,47. Uit het verslag van de Commissie voor Schoolverzuim vermelden we, dat de Comm. 39 gevallen van verzuim heeft behandeld, 20 óp de Bijzondere en 19 op de Openb. School. Het verslag van de plaatselijke commissie van schooltoezicht, behelsde den wensch, dat 80 schoolbanken in de Bijz. school nood zakelijk vervangen moeten worden door meer royale. Beide scholen hebben 6 leerkrachten en op 1 Dec. 1927 was het leerlingenaantal op de Openb. school 204, waarvan 87 les namen "in nuttige handwerken en op de Bijz. school 198 leerlingen, waarvan 75 les namen in nuttige handwerken. De commissie was zeer tevreden over de goede orde en de resultaten van het onderwijs. Ingekomen een circulaire van den Min. van Binnenl. zaken, waarin wordt meegedeeld, dat de regeering wederom een bedrag van 12 millioen gulden beschikbaar stelt voor woningbouw, zulks om opruiming van krot woningen mogelijk te maken. De Voorz. leest een circulaire voor over het verleenen van geldelijken steun voor hen, die naar Canada willen emigreeren. De Bonte zegt, dat deze circulaire over bodig is, daar de Canadeesche regeering geen personen toelaat, die van Rijkswege steuD worden verleend. Een verzoek van A. W. Knöps om een overrit te maken van af zyn pakhuis over de gedempte Gooy wordt met algemeene stemmen ingewilligd, echter met nader om-; schreven bepalingen omtrent de wederop* zegging enz. 3. Het reglement van het Algemeen Arm bestuur wordt op verzoek van den minister gewijzigd in dien zin, dat de armlastigen en hun gezin ook geestelijk gezond moeten blijken, wil van opname in het gesticht sprake zyn. 4. De aftredende leden van de Com. tot wering van Schoolverzuim, de heeren C. v. d. Poel, Mr. A. Zaaijer en J. Rooft worden met algemeene stemmen herbenoemd. 5. Het aftredende lid van de Com. voor Plaatselyk Schooltoezicht de heer W. Ha- gens wordt met algem. stemmen herkozen. No. 2 der aanbeveling was de heer Adr. Knöps J.Gz. 6. Aan Mej. Backer, onderwijzeres alhier, wordt vergunning verleend dit jaar buiten de Gemeente te mogen wonen. 7. Aan Mej. S. Kastelein wordt op haar verzoek een verhooging van salaris als helpster in de Bewaarschool en nuttige handwerken tot resp. 45,— en 90,— 8. De heffingsverordening op het keur? loon van het vleeschkeuringsbedrijf wordt gewijzigd, waardoor in de toekomst de keu ringsgelden van afgekeurd vee worden terug betaald. 9. Aan Ged. Staten zal verzocht worden gunstig te adviseeren op het voorstel om het land van het Algemeen Armbestuur weer voor den tijd van 7 jaar te verhuren aan de h.h. J. G. van Dalen voor 70, Corn, van DftkJz. voor ƒ70,— en aan M. v. d. Wekke voor 80,— per Voornsch gemet. 10. Door den mr. smid A. Nieuwland en door verschillende landbouwers, die bij ge noemde smid hun reparaties laten verrichten, was aan den Raad een verzoek gericht om het veibod van het berijden meteenrfttuig van de Straat dijk, vanaf de Gelderschen dyk op te heffen. De smid motiveert zyn verzoek op vermeende schade en de landbouwers op het vele tijdverlies door den grooten omweg, dien zij moeten maken om bij hun smid te komen. B. en W. adviseerden afwftzend op de verzoeken te beschikken, maar de meerder heid van den Raad besliste anders na een zeer uitvoerige discussie, waarby haast ieder raads lid zyn verkeerskunde ten toon spreidde. Helaas kleefde aan iedere oplossing een fout, zoodat op voorstel van de Bonte werd beslo ten, de zaak nog eens van alle kanten te bezien, waarbij dan de volgende vergadering B. en W. met een voorstel kunnen komen. Alzoo besloten. 11. Het voorstel van B. én W. om den ter* mftn voor bewoning van de onbewoonbaar verklaarde woningen te verlengen, voor zoo ver dat noodig is, werd aangenomen. 12. De brandweerverordening wordt zoo danig gewijzigd, dat het mogelijk is den bur gerplicht tot hulp bij brand af te koopen tegen een som van plm. 10 van het in komen. Ook kan een plaatsvervanger, mits onder goedkeuring van B. en W. gesteld worden. 13. B. en W. stellen voor de hefflngschaal voor. het bepalen van het schoolgeld, zoodanig te wijzigen, dat deze meer in overeenstem ming komt met het inkomen. Dit voorstel is een'gevolg van het voorstel der begroo- tingscommissie om den post schoolgeld met f 500,te verminderen. Door De Bonte was een andere schaal in gediend, waardoor de arbeiders en midden standers minder zouden betalen dan volgens de schaal van B. en W. Na verdediging door De Bonte van zijn voorstel het antwoord hierop van den Voor- zitter en den Weth. Warnaer, werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 6 tegen 1 stem (De B.) 14. B. en W. stellen voor aan de regeering te berichten, dat zij geen herclassificatie in gevolge de Wet op de personeele belasting wenschen. De Voorz. zegt, dat bij plaatsing in de 7de klasse een vermindering van het gemeente inkomen zal beteekenen en daar dit toch reeds door vermindering der opcenten op de vermogensbel. is gedaald zijn B. en W. van oordeel het verzoek der regeering niet in te willigen. De Bonte heeft de cijfers ingezien en het gevolg van plaatsing in de 7de klasse zou zijn, dat de personeele belasting, die vooral drukt op arbeiders en middenstanders, zou stftgen. Hierna wordt het voorstel zonder verdere discussie aangenomen. 15. Van het bestuur der Bijzondere School was een verzoek ingekomen om 80 school banken te vervangen door meer doelmatige plus een nieuwe landkaart van Europa en Zuid-Holland. De Voorz. zegt, dat de banken noodig ver nieuwd moeten worden en andere banken tegen lagen prijs te krijgen zijn van scholen die worden opgeheven. Soeteman zou zich kunnen vereenigen met het koopen van gebruikte banken, als deze aan alle eischen voldoen. Hij vreest echter, dat dit niet zoo zal zijn en wil liever maar nieuwe koopen. Bovendien zou het interieur der school ook niet mooier worden, als er geen eendere banken stonden. De Voorz. gelooft, dat de gebruikte ban ken even goed zyn en het prijsverschil is ook groot. Nieuwe banken kosten 18,— k 20, en hij had een aanbod van gebruikte van ƒ6,— tot 10,- per stuk. De Bonte merkt op, dat tegenwoordig door de Bijzondere Scholen, veel dergelftke aanvragen worden gedaan. Hij vindt dat echter goed, want de school verdient in alle opzichten goed te zijn. Soeteman schynt dat ook te willen en spreker zal hem daarby steunen. De banken zijn werkelftk niets waard en hij vindt het ook beter nieuwe te koopen, want met het aanbod van de oude banken moet men voorzichtig zftn.Alsmen wil verbeteren, doe het dan goed, want het eindresultaat moet bevredigend zyn. Die aan geboden banken zullen niet veel soeps zyn en hoewel spreker geen voorstander is van By'zonder onderwijs wil hft gaarne meewer ken ook die school zoo goed en degelijk mogelijk in te richten. De Voorz. antwoordt, dat de gebruikte banken in redelijken toestand zijn. Bovendien moet het Hoofd der School toch eerst de ban ken goed vinden. Soeteman is blij, dat De Bonte in denzelf den geest als hij zelf heeft gesproken en B. en W. zullen daar zeker rekening mee houden. Roodzant is wel voor goedkoop, maar schaart zich in dit geval aan de zijde van De Bonte en Soeteman. Het voorstel wordt alsnu met Algem. st. aangenomen. 16. Door B. en W. werd alsnu een ont werp uitbreidingsplan ter goedkeuring aan den Raad voorgelegd. In het uitbreidingsplan zijn betrokken de gronden liggende tusschen de Trambaan tot de Burg. C. Zaaijerlaan, welke grond toebehooit aan den heer J. Lodder te Goedereede en de gronden van den heer Mr. A. Zaaijer en de'Diakonie der Ned. Herv. Kerk liggende tusschen deBur- neester C. Zaafterlaan en den Philipshoof- jesweg. De daarin geprojecteerde straten loopen in het verlengde van de Oranjelaan tot aan Trambaan en evenzoo een daaraan even wijdig loopende weg, die in het midden ligt tusschen Oranjelaan en Emmalaan. Vanaf de Burgem. C. Zaaijerlaan, aan sluitende aan den Julianaweg loopt een straat tot aan den Philipshoofjeswegop welken weg rechthoekig naar het westen een rechte straat loopt naar de Boschjesdreef. Weer rechthoekig op deze laatste straatloopteen weg naar het zuiden tot aan den Philips- hoofjesweg. (Waarom de weg, die aan de Boschjesdreef eindigt, niet doorloopt tot aan het Tuindorp, is ons niet recht duidelijk en wij gelooven, dat hiermee het economisch gebruik van de beschikbaren bouwgrond niet tot zftn recht zal komen. Verslaggever.) Na ampele bespreking werd dit plan met algem stemmen goedgekeurd en zal aan Ged. St. ter goedkeuring worden opgezonden, nadat het plan eenigen tftd ter visie zal liggen op 't Gemeentehuis, waar bezwaren tegen het plan ingediend kunnen worden. Soeteman zegt, dat hij ook weer aanvraag gehad heeft voor bouwgrond liggende op den hoek van Staak- en Vroonweg. Hy wil dien grond geheel ter beschikking stellen voor villa- of landhuisbouw en hij heeft zelf een stratenplan op dien grond ontworpen. Hy wil deze straten ter groote van 2500 ML gratis overdragen aan de Gemeente, mits deze het onderhoud en de rioleering voor haar rekening neemt. De Voorz. zegt, dat Soeteman daq een gedetailleerd plan moet indienen, waarop de Raad al of niet zijn goedkeuring kan geven. 17. Het voorstel tot wijziging van Art. 37 en 39 der politieverordening, welk voorr stel in de vorige verg. werd aangehouden ON' om de juiste redaktie te vinden en waardoor strafbaar gesteld worden zy, die mest of ander vuil per wagen e. d. vervoeren en by verliezen van een gedeelte der lading dat niet dadelijk opruimen, werd aangenomen. 18. Ingekomen was een verzoek van den Heer H. M. Roodzand om wijziging der koop- acte van den grond aan de Paulina van Weellaan, zoodanig, de rooiftjn opbinplaats van 9 Meter uit de laan wordt bepaald. B. en W. stellen voor in dat verzoek toe te stemmen. De Bonte zegt de geschiedenis, die de aan leg van die laan achter zich heeft niet te zullen oprakelen. Hy wist toen al, dat 9 M. te veel was, dat dit is geschied als concessie aan een zeker persoon. Daardoor is die toe stand bedorven en nu wil men nog meer bederven. Er zouden rentenierswoningen komen, maar die mogeiykheid is zoo goed als uitgesloten. By inwilliging van het ver zoek zal die laan een leelljk aanzien krijgen. De Voorz. zegt, dat de menschen achter geen grond zullen hebben. Soeteman meent, dat al vindt de Raad het goed, het de vraag is, of de andere bezitters van den grond genoegen met dat besluit zul len nemen. De Voorz. stemt daarmee in. Soeteman vervolgt, dat men wel aan het veranderen zou kunnen blijven. Het geldt nu onzen Gemeente-architect, maar straks komen weer anderen. De Bonte vindt het een heel verkeerde methode, doordat nu de grondbezitters zelf de rooilijn bepalen. Men weet geen einde. Nadat zich ook de andere leden zich in de discussie hadden gemengd, maar geen nieuwe gezichtspunten openden, werd het voorstel van B. en W. aangenomen met de stemmen de Bonte, Soeteman en Roodzand en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. te ROTTERDAM. (Adv.) De Voorz. deelde by de rondvraag mede, dat van het Hoofd der Openb. school een verzoek was ingediend om de 180 lesuren, die hij geeft in de Fransche taal te bezoldigen met een gelijk bedrag als zyn collega aan de Byz. School heeft. Dit verzoek wordt met algemeene stemmen ingewilligd. De Bonte vroeg nog inlichtingen naar het snoeien der boomen aan de Burgem. C. Zaaijerlaan, welke z. i. verwaarloosd worden en ook om een boom te verplaatsen voor de woning van Joh. Knöps. B. en W. zegden onderzoek toe. Tenslotte deelt de Voorz. nog mee, dat de nieuwe schoolgeldregeling per 1 Mei 1928 in werking treedt. Vergadering van den gemeenteraad te OOLTGfeiNSPLAAT, op Woensdag 22 Februari 1928, des nam. 2.30 uur. Aanwezig' alle leden. Voorzitter de heer W. J. Donkersloot Lzn.> burgemeester. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: a. Een verzoek van de zangvereeniging „Ons Genoegen" om vergunning voor het houden van repetities in de gemeentelyke bewaarschool. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen tegen betaling van ƒ10,— per jaar. Ook de muziekvereeniging „U. D. I." en de zangvereenihing „Advendo" zullen voortaan 10,— per jaar moeten betalen ter bestry- ding van de gaskosten. De heer Van Nieuwaal is van meening, dat, wanneer het verzoek wordt ingewilligd, ook de zangvereeniging „Oefening baart Kunst" met een gelijk verzoek zal komen, omdat deze aan de kerkeraad voor het gebruik maken van het Zondagsschoolgebouw thans 25,— moet betalen. De voorzitter meent dat de gemeente hier toe moet overgaan om aan iedere vereeniging dezelfde rechten te geven. De heer Van Nieuwaal wil deze vereeniging niet toelaten, omdat de leden zeer lastig zyn voor de omwonenden. De voorzitter heeft nog geen klachten ont vangen en kan dus nog niet tegen deze ver eeniging optreden. Andere vereenigingen zullen niet meer kunnen worden toegelaten, omdat alle avonden reeds bezet zijn. De heer Hobbel meent, dat niet iedere vereenigiDg een sleutel mag hebben, omdat men anders buiten de repititie ook toegang tot de school heeft, dat spreker zeer onge- wenscht voorkomt. De heer Van Nieuwaal sluit zich daarby aan. Hy stelt voor om het gevraagde lokaal te weigeren. De heer Brinkman ondersteunt dit voorstel. De voorzitter zegt voor alle vereenigingen het sluitingsuur op 10 uur te willen bepalen. Langer verblijf in de school zal door den bur gemeester moeten worden toegestaan. De heer Van Gurp vindt 9 uur tijd om te eindigen. Besloten wordt een lokaal van de Bewaar school af te staan aan de vereeniging „Ons Genoegen" met de stemmen van de heeren Van Nieuwaal, Vermaas, Brinkman en De Vos tegen. De vereenigingen, die gebruik maken van dit lokaal, zullen op hun repetitie avonden daarover de beschikking hebben van 6 tot 9.30 uur. De sleutelkwestie zal geregeld worden door den burgemeester. Op dezelfde voorwaarden wordt ingewilligd een verzoek van de gereconstrueerde zang vereeniging „Advendo", voor hetzelfde lokaal. Van het departement van Arbeid, Ny ver heid en Handel wordt medegedeeld, dat de uitkeeringen volgens het Werkloosheidsbe sluit 1927, voor deze gemeente ƒ110,— be draagt. De commissie tot wering van schoolver zuim deelt mede, dat zy tot haar voorzitter heeft gekozen de heer G. N. Breur en tot secretaris P. Verkerk. Ujt het tegelyk inge zonden verslag omtrent de verrichte werk zaamheden over het afgeloopen jaar blijkt, dat in de vacature wagens het overly den van den heer A. van Rossum werd benoemd de heer R. Breeman. Op 1 Januari j 1. werd de Openbare Lagere School No. 1 bezocht door 178 kinderen, de 2e O. L. School door de Byzondere School door 164 en de R.K. Parochiale School door 118 -kinderen. De reden van het betrekkeiyk schoolver zuim was weer, evenals vorig jaar, het uien- bollen snyden, hetgeen door kinderen ge schiedt, hetgeen de Inspecteur op het Lager Onderwys ongeoorloofd acht. Het aantal op- geroepenen wegens het ongeoorloofd thuis houden van schoolkinderen bedroeg 96, ver schenen waren 76, en in gebreke gebleven te verschijnen 23, waarvan 38 van de le O.L. School, 10 van de 2e O.L. School, 36 van de Bijz. en 12 van de R.K. Parochiale School. De maatschappy Mabeg deelt mede, dat over de maanden September en October het verliessaldo is teruggeloopen van 2102,40^ tot 1849,07|. De voorzitter deelt mede, dat de oorzaak daarvan is meerder gasverbruik. Er werd 53000 M3 gas meer verbruikt dan vorigjaar. Uit het rapport van den Keuringdienst van Waren blijkt, dat in het 4e kwartaal van het afgeloopen jaar in deze gemeente inspectie werden gehouden 29, monsters melk genomen 16, monsters van andere waren 12, partyen afgekeurd 6 en waarschuwingen werden uitgereikt 5. De voorzitter deelt mede dat voor te weinig betaalde belasting is ingekomen 407,50 en 183,34. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Aan Mej. Kath. de Waal wordt geheele afschryving van hondenbelasting verleend, op haar verzoek wegens onvermogen. De voorzitter deelt mede, dat van de plaat- seiyke commissie van onderwys is ingekome: afgeloopen jaar en een haar verrichte werkzaa echter kan niet worde) er door sommige pe; indruk zou worden ve de leden ter inzage ge Uit het verslag blij! 4 maal heeft vergade zeer bijzondere vergat Burgemeester en Wett neel van de Openbare de heer Van Oosterom komen tot onderlinge de beide scholen en m ten tweede het overloop naar de andere, door treffende leerlingen in zy hooren, te bescho concurrentie en niet streng af te keuren aansporen om beleefde geval is; op de eene lof geven dan op de au van beide scholen ter blik de onderwysvergl inlichten van de hoofd omtrent de reden var loopen van leerlingen n De heer P. J. van Rav tot secretaris inplaats ven. Het bestuur bestal dyk, voorzitter; P. J. y taris en C. J. Vermaas» De voorzitter zegt voor de wyze waarop' hoogte heeft gehouden! stellen van zyn hand wordt wel eens onverdi hoopt, dat de waardeer zal biyven. Hierna komt aan de' en W. om dit coll er- motorbrandspuit aan t Bikkers te Rotterdam der Ploeg te Apeldoorn, men wordt hiertoe bes De voorzitter deelt gemeente-opzichter het ring eenigszins heeft worden de buizen van voldoende geacht. Geb|- op enkele plaatsen buis. De uitslag van de do! aanbesteding is als vo! alhier, 10 buizen van 34 van 50, 205 van 60 op het werk te lever 0. Es3elink te Middel gste inschryver vo leveren is de firma Bos 1491,10, dat evenw van te STELLENDAM aan het tramsta tion op Maandag 27 Februari 1928, des namiddags 2 uur; te MELISSANT aan het tramstation op Dinsdag 22 Februari 1928 des namiddags 2 uur. te DIRKSLAND aan het tramstation op Woensdag 29 Februari 1928 des namiddags 2 uur. te OUDE TONGE aan de kaai op Donderdag 1 Maart 1928, des namiddags 2 uur. te BATTENOORD aan de kaai op Vrijdag 2 Maart 1928 des voorm. 10 uur. te HERRINGEN aan de Kaai op Vrijdag 2 Maart 1928, des namid dags 2 uur. Deurwaarder GROENENDIJK. De BESTUREN van de polders Oudeland, Qalathee, Grooten- blok, Nieuwenblok, Krammer, Anna-Wllhelminapolder onder Ooltgensplaat en Den Bommel, zullen op Woensdag 29 Februari 1928 des namid dags 2.30 unr, in hotel Moel- ker, publiek verhuren: Inlichtingen le bevragen bij J. E. SMITS, Opzichter te Oolt gensplaat. De Secretaris, C. J. OOSTDIJK. De Centrale Proeflu voor Goeree en Overflakl te Mlddelharnis (Lange. is op eiken werkdag voor belan: ledden GRATIS TOEGANKEÏ Desgewenscht geeit de tuinman inlichtingen, die mochten worden tangd. Het GEMEENTEBESTUUR OOLTGENSPLAAT is voc mens op Woensdag 7 Maart des avonds zeven uur in f HOBBEL te Ooltgensplaat, drie jaren te verpachl in den Kleinen Adrlana Thei rapolder, den Marladijk e buitenkade met gorsje, alsr den Dorpsdijk. Gebruikt natte anode batterij inplaats van een drog Veel mooier geluldweergave en goedkooper in gebrul Anode en 4 volt Batterijen uit voorraaf SOMMELSDIJK - - TELEFOON 224

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2