BINNENLAND verstopping ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 22 FEBRUARI 1928. )e zaak ineens leaal geregeld kar wie zorgt persoonlijke. q ziekenauto- moreel. Ieder, snellingenwa- nehooriyk kan chikt, om met !s de Minerva Ie verschillen. Jam} pontons akkelijk. Men rend gebruik ls de met de Isgevoel noo- den eisch te voor een ge lde heer J. C. pjid gevonden gide oefening, ^leval van ont- fauffeur dezen belangelooze ten zeerste [er voorloopig 't toelaat, zal 3 oogen gezien den duur geen mands opoffe- kan. i „S. B.Z." ver- raagd, of hun arief vervoerd ie op boven- t, voorloopig n te brengen, ïceerd en laag ekeningdaar- tarieven ver subsidies van J lenigingen zal I gaarne doen, dienstjaar, e heeft enkele t opgeleverd, 'en op de kost ot een gering de rekening aanwijzen, leeft zich uit iraties noodig .lichtingen, die volkomen vol te ziekenauto at een patient lichaam zoo'n n doen zonder n veroorzaakt n hier en daar. lfs in de beste mder, de mees- e hulp noodig ng, darmdoor- ar ook zenuw- sht en kraam inrichting ver- itegevallen be hing. Beter is ouderwetsche enaming laten sndicitis of ont- ;e wel 't kleine rm. 't Publiek itis, bronchitis, dicitis. dat 't begin als de ziekte daarvoor noo- is. Gelukkig ind ook op Flak- der doktoren mor in een zie- laar nog altyd ang. Meer dan of 4en dag de bazen, dat thans nog zoolang daarmee ge wacht wordt door verschillende zieken, na wat daarover nu al geschreven is in den loop der laatste jaren. De zieken kunnen zelf natuurlijk niet weten, dat ze deze ziekte hebben, (hoewel 't nog al eens voorkomt, dat ze reeds bij zich zelf deze waarschij niy kheidsdiagnose gemaakt hebben), maar bij de gedachte aan de mogelijkheid zouden ze al den dokter moeten raadplegen. Gaandeweg komt toch ook hierin de zoo noodige verbetering tot stand. Naar verhou ding de meeste der patiënten uit N.-Tonge. Hier heeft men 't meeste gegeven voor de ziekenauto en hier profiteert men er ook het meest van. De moeilijkheden van 't zieken transport zyn voor mij er zoo goed als met ëén slag door opgeheven. Het verschil by vroeger is als dat van dag en nacht, 't Getob en gesjouw met de patiënten, zooals dit vroeger gebeurde bp vervoer met tram en raderbrancard is allen natuurlijk bekend. Hoe men op S. B.Z. oprichtingsvergaderingen dit nog wil aanraden, daarover moet men zich toch wel verbazen, vooral nadat men zelf vroeger ook reeds zfin alkeer over dit vervoer heeft kenbaar gemaakt. Maar nu het heden. De laatste weken hebben wy hier veel gevallen van appen dicitis (blindedarmontsteking) gehad en daar- by heeft de ziekenauto niet genoeg te waar- deeren diensten bewezen voor de patiënten en voor my zelf. Enkele voorbeelden: patiente 's nachts hevige py*n in den buik en braken, 's Mor gens nog niet zeker, of appendicitis aan wezig; 't leek een eenigszins vreemd geval en ook wat op niersteenkoliek, 's Middags 2 uur duideiyker verschynselen van appen dicitis. Lid van de S. B. Z. 1 uur later alles geregeld per Groene Kruis-telephoondienst in Rotterdam; auto voor de deur; enkele oogenblikken daarna op reis naar Rotter dam. Vervoer uitstekend. Eigen avond ge opereerd. Na 10 dagen genezen thuis. 2e patient, 's Middags 2 uur pas erbij gehaald, hoewel hp reeds den vorigen dag pijn in 't lijf gekregen en gebraakt had. Dus ook al te laat gewaarschuwd. Duideiyk appendici tis. Lid S. B. Z. Een uur later alles in orde en per auto weg om 3 uur. 's Avonds ge opereerd. Na 10 dagen hersteld terug. 3e patient. Alweer een dag te laat hulp inge roepen. Zondagnacht al pfin in 't lijf ge-; kregen en gebraakt. My niet geraadpleegd. Den ganachen Maandag met hevige pijn nog de wasch gedaan, 's Avonds 11 uur weer hevige pynaanval en nu naar den dokter gestuurd om „wat voor de kramp", 'k Ver trouw de zaak niet en ga eens kyken. En, jawel weer appendicitis. Lid van de „S, B. Z."? Ja. O, gelukkig, per eerste markttram- dienst met de ziekenauto vervoerd en in 't ziekenhuis al gauw geopereerd en tot heden alles naar wensch. Zoo zou ik nog meer ge vallen uit de laatste weken kunnen opnoe men, maar waartoe dit noodig. Maar 'k zou wiJlfn vragen, waarom zou dit in de andere gemeenten ook zoo niet kunnen, als weldra die telefonische meldingsdienst in orde komt en er overal een S. B, Z. is opgericht. Dan zijn kosten van 't autovervoer gemakkelijk te dragen. Hier in Nieuwe ToDge kan dit met gemak. De aanschaffing en exploitatie der ziekenauto heeft al heel wat hoofdbrekens, tyd en g6ld gekost, maaT het reusachtige gemak, dat ik er thans van heb in eigen praktyk is dat alles dubbel en dwars waard. Nu, 't is mijn doel niet, dit alles zelfzuchtig slechts in eigen gebruik te stellen. Alsook in andere gemeenten vele zieken er de groote voordeelen van trekken, zal ikookdatmyn grootste belooning achten. Wil men er echter om bestaande of denkbeeldige bezwaren daar niet hetzelfde gebruik van maken als hier, dan vind ik dat jammer voor de zieken, maar behoef me dat verder niet aan te trekken. Ook wegens de hier en daar minder slechte wegen behoeft men dat volstrekt niet te laten. Er zyn reeds drie patiënten met darm- doorbraak, dus in den gevaariyksten toestand dien men zich haast denken kan, meê ver voerd en met volkomen goed gevolg, b.v. een patient die overreden was en daarbij op twee plaatsen zelfs een gat in den dunnen darm gekregen had. Hy ging byna dood in de auto, zoodat men vreesde, dat hij onderweg zou sterven. En zie, juist onderweg werd hy zoo monter, dat men niet zou hebben kunnen gelooven, dat bij in zoo'n gevaarlijken toe stand was, n.l. steeds toenemende buikvlies- ontsteking, tengevolge van die darmverscheu ringen. By aankomst geopereerd kwam hy gezond en wel na een paar weken terug. Laat men dus het bezwaar van die slechte wegen niet te zwaar opnemen. Dat valt heusch meê. Laat men het maar eens pro- beeren, dan kan men 't zelf zien. Mogehy, die zich om niet steekhoudende redenen ge drongen gevoelt het vervoer met onze zieken auto tegen te werken wel bedenken, dat hy een der grootste verbeteringen ten opzichte van een tydig ziekenvervoer tegenhoudt en daardoor indirect ook mede de oorzaak er van is, dat vele patiënten niet tijdig de ziekenhuis- en heelkundige behandeling krij gen, die zy zonder uitstel noodig hebben. Vooral op ons geïsoleerd eiland. Dokter Van Gelder. 1) Wel benoemd tegen 1 Maart. reeds een zeer had en 't ver zwaar ging, is nscheiykerwys by 't inroepen len of in ieder rdoor mogeiyk zich over ver- Plaatselijk Nieuws. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN. 28/1 1526 Middelharni8, W. L. J. Heestermans, landbouwer. 28/1 13 Stellendam A. van Oostenbrugge, architect. 1/2 38 Ooltgensplaat H, v. Nieuwenhuyzen, landbouwer. MIDDELHARNIS. Ten huize van dhr. G. had mej. J. Polak, wonende in de Eendracht- straat, het ongeluk te vallen èn haar pols en duim te breken. Maandagmorgen in de vroegte werd door een onbekende in de woning van G. van der Kooö' in de Nieuwstraat twee ruiten stuk gereden en Maandagavond werd bij den koopman H. Frenkel op de Westdyk een groote winkelruit ingedrukt. De dochter van dhr. B. Polak kreeg een ketel kokend water over haar voet, waardoor ze ernstige brandwonden opliep. „Voor rekeninghouders by den post- chèque- en girodienst wordt de gelegenheid opengesteld, de bedragen der voor hen aan komende postwissels telegrafische en expresse postwissels uitgezonderd zonder dat deze stukken worden besteld, recht streeks op hunne postrekering te doen stor ten. De daartoe strekkende verzoeken, welke een verklaring moeten inhouden, dat afstand wordt gedaan van het recht om de wegens deze postwissels plaats gehad hebbende stortingen te weigeren, behooren, met op gaaf van het aaotal postwissels, dat gemid deld per maand door de verzoekers wordt ont vangen, te worden gericht aan de directeuren der betrokken postkantoren. Aan deze verzoeken zal in het algemeen slechts dan kunnen worden voldaan, als de belanghebbenden geregeld postwissels ont vangen en het aantal daarvan per maand niet blijft beneden een voor elke plaats vast te stellen gemiddelde. Nadere inlichtingen kunnen ten postkan- tore worden verkregen." Centrale Veiling te Middelharnis Veiling van Vrijdag 17 Februari 1928. Spruiten 26,40 tot 32,40 per 100 K.G. Stekuien 3,50 tot 4,60 per 100 kg. Veldsla 11,70 per 100 k.g. Schorseneeren ƒ0,50 tot 8,50 per 100 k.g. Grauwzoete Renetten 13,40 per 100 k.g. Merteunen 7,60 per 100 k.g. Goudreinetten ƒ11,60 tot ƒ30,80 p 100 k.g. Kleiperen 11,60 tot 18,60 per 100 k.g. Kroten 6,60 per 100 K.G. Kaas 0,24 tot 0,65 per pond. Honing 0,67 tot 0,70 per pot. Boter 0,97 tot 1,05 per pond. Sinaasappelen 2,20 tot 3,01 per 100 st. SOMMELSD1JK. By het verrichten zijner werkzaamheden had de stoker K. R. in gasfabriek het ongeluk zijn hand zoodanig te bezeeren, dat hij zich onder heelkundige behandeling moest stellen, De paardepeen worden alhier opgekocht voor ƒ3,— per HL. om in Maart a.s. te leveren. Voetbal. De wedstryd Flakkee 2—Sparta 9 ging Zondag wegens verleend uitstel aan laatstgenoemde club, niet door. Op Zondag 26 Februari, 's av. 7 uur, hoopt voor de Vrijz. Hervormden op te treden Ds. E. J. van der Brugh van Tiel, in de zaal van den heer Verheij aan den Lange weg alhier. DIRKSLAND. Het woonhuis aan de Voor straat, eigenaar de Heer v. d. Sloot te Rot terdam, is afgemijnd op 2460,— door den Heer D. Gestel Pz. alhier. De schuur achter deze woning is aangeloopen op 1080,— en toegewezen aan den Heer D. Mooijaart. De landbouwstelling van de Wed. J. Stolk aan den Julianaweg is afgemijnd op 4510,— door den Heer J. W. v. Putten. Van eed wagen van den landbouwer R. v. P,, volgeladen met ajuin, brak plotse ling één der achterwielen, waardoor de wagen omviel en terecht kwam tegen de woning van L. O. op den Molendijk, gelukkig juist naast de ramen. De inhoud der zakken rolde over de straat, zoodat er heel wat extra werk verricht moest worden. De 24-jarige gehuwde landbouwer, Heer J. Wisse, die de vorige week naar Rotterdam is vervoerd, teneinde aldaar een blindedarm-operatie te ondergaan, is Vrijdag avond j.l. in het ziekenhuis „Eudokia" over leden. Voor rekening der vereeniging „Zieken- huisverpleging" alhier, zy'n Maandag j.l. weer twee patiënten in een der ziekenhuizen te Rotterdam opgenomen en zal vermoedeiyk de derde patiënt nog deze week volgen. Alle drie wegens blindedarm-ontsteking. HERRINGEN. Tot bestuursleden der Bijz. school alhier zijn herkozen de heerenJ. Ka reis, A. Riedyk en M. de Geus. Wy brengen in herinnering, dat de rentekaarten van de arbeiders, die in Eer- kingen wonen en werken, moeten worden ingeleverd vóór of op 27 Februari a.s. De Woensdagavond-godsdienstoefenin gen in de Ned. Herv. Kerk zy'n voor dezen winter geëindigd. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 2 en 3 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig 30 K.G. by de pelleryen aangebracht. Van den landbouwer Jb. Troost Mz. alhier stierf Zaterdag een 2-jarige kalfvaars. Het dier is onder politie toezicht begraven. De vorige week werden van hier ver zonden 200 balen uien, 100 balen peen en 40 H.L. aardappelen. De machinist der reddingsboot alhier kreeg Maandag bij het aanzetten van een der motoren een hevigen slag tegen het on- deriyf, zoodat geneeskundige hulp noodig was. Na ten huize van Dr. Mulder te zyn verbonden, is hy per auto huiswaarts ver voerd. Vreesde men eerst, dat de getroffene naar Rotterdam zou moeten worden ver voerd, later bleek dat dit nog niet noodig was. Tengevolge der opgevangen seinen van ging Vrydagavond half 11 de reddingsboot weer de haven uit om de bemanning af te halen. Toen de reddingsboot bij het schip arriveerde, weigerde de bemanning weder het vaartuig te verlaten, waarna de Koningin Wilhelmina maar weer naar Stellendam terugkeerde. Ongeveer 2 uur was men weer terug. Zaterdag zijn van hiér verschillende blazers uitgevaren om behulpzaam te zijn bij de berging van het stoomschip „Fort de Troyon". Daar men door de hooge zes niets kon uitrichten, keerde men weer naar^hier terug. Zondag voeren weer verscheidené'hla- zers uit, waarmee nu de lading uit het schip wordt geborgen. GOEDEREEDE. A. s. Donderdagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden de heer W. Bouman van Stellendam. De onderwijzer W. van der Wende komt als no. 2 voor op de voordracht te Rotterdam. OUDDORP. A.s. Donderdagavond 6,30 uur hoopt jvoor de Ger. Gemeente op te treden Ds. de Blois van Dirksland. Zaterdag werd bij opbod en afslag ver kocht een schuur voor afbraak, ten verzoeke van Job Bosland, afgemijnd door P. Bezuijen voor f 290. De afgeloopen week hebben de garnalen visschers van 20—60 kilo garnalen per dag en per schuit gevangen. NIEUWE TONGE. Over de afgeloopen week in deze gemeente vervoerd 12000 balen peen en 3000 balen uien. Tegen M. K., alhier, werd procesverbaal opgemaakt wegens overtreding der motor en rijwielwet. OUDE TONGE. Den heerH. Hartman Az. slaagde dezer dagen voor het examen arts. De 15-jarige P. de Weerd moest Maan dag plotseling worden vervoerd naar een der ziekenhuizen te Rotterdam, tot het on dergaan van een operatie aan den blinden darm. Alhier besteedt men 3, voor de koepeen en 7,50 voor de uien, per H.L. De 70-jarige Adr. Busoop is ter ver pleging opgenomen in een krankzinnigen gesticht te Utrecht. De groote winkelruit van den slager de Vos werd met een kar hout geheel in gedrukt en vernield. Verzekering dekt de schade. Uitvoering en herdenking 10-jarig be staan Gemengde Zangvereen. Excel sior op Dinsdag 14 Febr. j.l. in hotel Van Veen. De Voorz. dhr. Ar. Kanters heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Hy deelde mede, dat deze avond hoofdzakeiyk was ge wijd aan de herdenking van het 10-jarig bestaan. Voorts schetste hij het wel en wee der vereeniging gedurende die jaren. Hieruit, bleek dat ze wel slechter dagen heeft ge kend dan thans. Hierna memoreerde de Eere Voorz. de Ed. Achtb. Heer Burgemeester P. van Schouwen, o.a. de oprichting, het bezoeken van concoursen enz. enz. Het ver heugde spreker zeer dat de bevolking steeds meer gaat gevoelen voor de edele zangkunst, waardoor deze vereeniging tot grooter bloei zal kunnen geraken. Met den wensch dat allen dezen avond genoeglijk zouden door brengen sloot hy zijn rede.. De Voorz. dankte den Burgemeester voor zyn prachtige toespraak. Nadat de Directeur, dhr. Vis nog een kort woord had gesproken, waarin hij de vorige sprekers zyn dank betuigde voor hetgeen zij hadden gesproken, werden achtereenvolgens gezongen» Zangersmarsch, Ons lied van de Zee, De twee jagers en Toen wisten ze 't, hetgeen zeer in den smaak viel. Vooral om het laatste nummertje, een leuk vryersliedje, werd ferm gelachen. Hierna kregen we viool en piano van de heeren Vis en Sterk. Een 4-tal nummertjes t.w. Rigoletto, Gladiatorenmarsch, Intern cav. Rusticana en Liebeslied werden ten gehoore gebracht. Deze stukjes wilden er ook wel in. Een luid applaus was hun deel. Vervolgens werd opgevoerd, een drama in 1 be„dryf van Marcel Gerbidon, getiteld: „De Ploegbaas". Dit stukje werd goed op gevoerd. Het barbaarsch optreden en later de wanhoop van den mijningenieur Lacombe werd prachtig door een der spelers vertolkt. Voor de pauze, die hierop volgde werd door eenige dames een collecte gehouden tot dekking der kosten. Na de pauze kregen we weer muziek van dhr. Vis en Sterk, welke speelden: Panis Angelicus, Schön Rosmarin, la Cinquantaine en Serenata. Was aan de orde „Hannes wordt inge kwartierd" een militaire klucht door J. Rent meester. Ook dit stukje is prachtig opge voerd. Uitbundig werd er gelachen om de malle kwinkslagen van die lamme, onnoo- zele Hannes, maar ook niet minder om het kordate optreden van Geert, dienstbode van mevrouw Beukema. Beiden speelden voor treffelijk, doch ook de anderen speelden best. Jammer, dat het rookverbod opschrome- ïyke wyze werd overtreden, waardoor het een weinig nevelachtig in de zaal werd. Werden nog gezongen de laatste nummer tjes: Recht door zee, Trieneke, Morgenzang en Avond op het meer. Het applaus bewees wel, dat ook deze stukjes zeer in den smaak vielen. Vermeldingswaaïdig by alle zangnummer tjes is, de zuivere en korte uitspraak der woorden. In zyn sluitingsrede dankte de Voorzitter het publiek voor het applaus, dhr. Sterk voor zyn muzikale medewerking, de tooneel- meur, dhr. Van der Voorde, en voorts allenPrei 2,60 tot 12,90 per 100 bos. die hadden meegeholpen tot welslagen van dezèn avond. Als toegift werd nog opgevoerd een tableau, voorstellende „de godin der zang", welke reusachtig slaagde. Het applaus was over weldigend. Het officieel gedeelte was hiermede ge ëindigd, waarna werd overgegaan tot een geanimeerd bal. Excelsior heeft hiermee weer een prach tige uitvoering toegevoegd aan haar vorige. We hopen dat er nog meerdere zooals deze zullen volgen en we wenschen deze ver eeniging veel voorspoed in haar verder be staan. We kunnen ten volle instemmen met het beoogde doel en de mooie naam - „Excelsiorsteeds hooger". D. T. OOLTGENSPLAAT. De heer H. P. Beijer J Lzn. behaalde het diploma voor het met voldoenden uitslag volgen van den cursus D Kroten 13,— per Kg. Kool (roode) II,— tot 22,— per lOOstuk. Boerenkool 0,95 tot 1,04 per krat. Sjalotten 0,12 per Kg. Tafelappelen 0,08 tot 0,17 per k.g. Spruiten 0,19 tot 0,49 per k.g. Selderij 12,60 per 100 bos. Kipeieren netto 6,20 tot 6,50 per 100 st Aanvoer 24891 stuks. Wat te Schoonoord aan 't licht kwam. Omtrent de malversaties in Schoonoord kan nog het volgende medegedeeld worden: De bedoeling was, de byzondere school van drie lokalen uit te breiden tot een met vier lokalen- Om nu het geld te krijgen, zy'n op de kwartaal, staten, waarop het aantal leerlingen moet worden opgegeven, verschillende namen van fWettenk<miiïs_) van het Eerste Nederlandsche hst gestrande stoomschip Fort de Troyon", club voor haar opgevoerde stukjes, de grP Plattelanders Instituut te Nieuw-Helvoet. Donderdag 23 Februari a.s. 's avonds half zeven, zal voor de ouders van de kinderen der Openbare school en enkele genoodigden en ouderavond gehouden worden. 1 B. en W. hebben het vervoeren van 134 M3. zand, van de Kaai naar den Kerk- singel, gegund aan den laagsten inschry'ver G. Kamp voor 48,75. De gemeenteraad is voor een openbare vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag Februari a s., des namiddags half drie. Aan de orde komt o.m, de aankoop van een nieuwe motorbrandspuit. Uitvoering Muziekvereeniging „U.D.I." Vrydagavond heeft de muziekvereeniging „Uitspanning door Inspanning", in de zaal van den heer Vinke, een uitnemend geslaagde muziek- en tooneeluitvoering gegeven voor haar donateurs, onder leiding van den heer Joh. Bol. De zaal was tot de laatste plaats bezet. Na een kort openingswoord van den direc teur speelde de muziek achtereenvolgens: „De Rijn", marsch van J. R. v. d. Glas; „Une Soirêe k Trianon" fantasie van O. Coquelet; Le Progrès", ouverture van Jan van Tricht. Daarna volgde de opvoering van het tooneel- spel „De Zwerver", in 3,bedrij ven van Simon Augura. Tijdens de veranderingen van het tooneel zong mevr. Vinke-Hobbel: 1. Mare takken; 2. Holland's Zee; 3. De Voorspelling en 4. Kringloop. Na de pauze speelde de muziek: „En Excursion", pas redouble van D. D. Belle- flamme; „Au Golfe de Naples", coucertwals van E. Larue en „Avril en Fleur", fantasie van J. Egal. Mej. C. van Nieuwaal zong» 1. Kerstkindje; 2. Een klacht van een scheepsjongen; 3. Een huisje te huur en 4. De Ooievaar. Vervolgens werd opgevoerd hetblyspelin één bedrijf van J. H. de Vries, getiteld; „Een vreeselijke Dag". Dan speelde de muziek weer en wel de volgende nummers: „Gai Retour", pas re-1 doublé van G. Dikkers en „Lustige Pret makers", concertwals van L. Langlois. De commissarissen, de heeren G. N.Breur en L. A. Hobbel dankten voor hetgenotene en hoopten dat de muzikanten nog vaak zulk een avond zullen kunnen geven. De heer Bol dankte voor de goede orde en sprak den wensch uit, dat de aanwezigen ook heel kalm buiten de zaal zouden zijn. Na afloop bleven de aanwezigen nog lang gezellig by een. Geboren: Engel, z. v. Adrianus de Vos en Adriaantje Kromdy'k. Ondertrouwd: Jacob Johannis Crezee27j. en Janna van den Berg 20 jaar. Overleden: Cornelis Beyer 72 jaar, echtg. van Katharina Remis; Pieter, z. v. Cathari- nus van Gent en Cornelia Korteweg 7 w. DEN BOMMEL. Aan de haven werden vervoerd 879 H.L. uien, 300 H.L. peen en 300 H.L. aardappelen. In de Zuidzijde kregen Zondag twee jongens ruzie. De een gaf daarbij zijn tegen* stander een zoodanige messteek, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De heer J. P. Mast heeft aan de gemeente twee perceeltjes grond geschonken. By B. en W. is ingekomen een verzoek van het Waterschapbestuur om vergunning tot het plaatsen van een watermachine, tegen welk verzoek op 5 Maart 1928 bezwaren kunnen worden ingebracht, HELLE VOETSLUIS. Zondag speelde Hel- levoetsluisl een bondswedstrijd tegen Dele man I van Rotterdam en moest na een zeer goed gespeelden wedstryd met 6 4 het onderspit delven. Mej. G. C. Sollaart, onderwyzeres aan school B, staat op de lijst van benoembaren te Rotterdam. De heer D. van Os alhier is benoemd tot kapitein op de veerboot Willemstad— Numansdorp. Zaterdag j.l. is het stoomloodsvaartuig no. 9, na de noodige herstellingen op's Rijks werf te hebben ondergaan, naar Vlissingen teruggekeerd om den dienst van doodsboot no. 10 waar te nemen. De Mannenzangvereen. „Euterpe" Dir. de heer P. v. d. Doel te Rotterdam, zal Hemelvaartsdag a.s. deelnemen aan het Con cours te Hilligersberg en uitkomen in de afd. Uitmuntendheid. VEILINGSBERICHT van Try dag 17 Februari 1928 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingavexeeniging #Oostvoorne". laten hebben. In het geheel zijn negen ge: vallen bekend. In een geval had de leerling reeds lang de gemeente verlaten. Toch kwam hij op den staat voor. Proces-verbaal is nu opgemaakt tegen A. S. W., P. H. en H. de F, resp. hoofd der school, voorzitter en secretaris van de Schoolvereeniging. Verder wordt ons nog medegedeeld, dat in de plaats onrust is ontstaan, wyi bekend werd, dat er nog een onverkwikkelijk zaakje is. De geruchten doen n.l. de ronde, dat het school bestuur verschillende leerlingen zou hebben „gekocht", d.w.z. door middel van school- voeding en school kleeding zou getracht zyn leerlingen te winnen. Er zyn gezinnen, waar groote hoeveelheden kleeren zyn verstrekt, ten en de de ouders, die arm zy o, te bewegen hun kinderen naar de christeiyke school te zenden. Bovendien zou nog aan het licht gekomen zijn, dat het hoofd der chr. school achterlijke leerlingen, die op de openbare school niet meekonden, in zijn school in een hoogere klasse plaatste, ten einde daarvoor de reputatie te verwerven, dat het onderwijs op zijn school op beter peil stond. Binnenkort zal de zaak in Assen behandeld worden, HOE MEN BRIEFKAARTEN GOEDKOOP VERZENDT. Men kan momenteel er niets tegen doen. AMSTERDAM, 18 Febr. Gelijk- men weet, is op 1 dezer een tariefsverlaging bij de Posterijen ingevoerd, een verbetering, waarnaar men langen tijd had uitgekeken, doch een verbetering, welke thans aanleiding gaf tot vreemde dingen. Men heeft weer locaal tarief voor de brieven tot 20gram (5 cents). Zoo gauw men 21 gram verzendt, moet een zegel van 15 cent gebruikt worden. Een „slimmigheidje", om dus twee brieven in plaats van één te verzenden en menbe spaart zichzelf vijf cent. Dit is echter niet het eenige, waarop men van hoogerhand biykbaar niet verdacht was, Eris nl. nog wat andersmogeiyk gebleken: briefkaarten van 2en 4| cent, in plaats van 3 en 5 cent. Hoe? Dit bly kt uit het vol gende. Na de jongste tariefswijziging worden de 2-cents adres wijzigingsformulieren voor cent verkocht. Deze kaarten behielden het gedrukte zegel van 2 cent; zij werden niet voorzien van een opdruk „l| cent". Plakt men dus voor een briefkaart voor locaal ver keer 1 cent er bij, dan is de kaart voorzien van de vereischte waarde van drie cent;, doet men er 3 cent bij, dau heeft men de gewone briefkaart van 5 cent. Een door ons genomen proef met beide ,f ons het hierboven omschreven resultaat; strafport behoefde niet betaald te worden kon ook niet geheven worden, omdat de vereischte port betaald was... Wy vernemen intusschen, dat deze aan gelegenheid wel degelijk de aandacht van het Hoofdbestuur der P. en T. gehad heeft. Men heeft geen maatregelen genomen, omdat de kosten te hoog zouden worden, aangezien er slechts een kleine voorraad dezer adres- wijzigingsformulieren aanwezig was, en men van meeniug was, dat het publiek deze formulieren wel niet als „briefkaart" zou gebruiken. Binnen zeer korten tyd zullen nieuwe for mulieren, voorzien van 1£ cent, aan de kan toren verkrygbaar worden gesteld, Gemengd Nieuws. HAKDT'S -tabletten iegen Doos 60 et. Bij Apotfi.en Drogisten. (Adv.) Slachtoffer van den duikbootoorlog herkend, In Mei 1917 had een jongeman, Albert Bovet-Schumacher uit het kanton Neuchatel in Zwitserland, zijn familie van Engeland uit medegedeeld, dat hij naar Canada ging emigreeren. Sindsdien hoorde de familie niets meer van hem. Men nam aan, dat zijn schip in den grond was geboord en hij daarby was omgekomen. Kort vóór Kerstmis j.l. ontving een te Madretsch wonende zuster van den jongeling een telegrafische uitnoodiging, zich op een bepaald uur aan het station te Biel te. be vinden. Zy ging inderdaad en een Amerikaan begroette haar en deelde haar mede, dat haar broeder nog leefde. Zijn schip was dooreen Duitsche duikboot in den grond geboordde jongeman was gered, maar had zijn papieren en door den schrik ook zyn geheugen ver loren. Men had hem naar het ziekenhuis te Bordeaux gebracht en daar een tydje ver- Genève had. Zijn overige familieleden her innerde hij zich niet meer. Voor eenigen tijd vertoefde de Amerikaan te Chamonix,. ont dekte daar het adixs van de Geneefsche zuster vernam van haar de namen der overige familieleden en zorgde voor de ontmoeting te Biel. De jonge man leeft als filmoperateur in Egypte. „Zulke films draait af en toe het leven af," voegt het „Berl. T.", waaraan we dit verhaal ontleenen, eraan toe. DOOR BRUINVISSCHEN GERED. De correspondent te Miami (Florida) van de „New York Times" deelt mede, dat de plaatselyke immigratie-agenten kennis heb ben gekregen van bet geval van een Duit- schen verstekeling, die, toen hij te ver buiten de kust in zee was "gesprongen en dreigde te verdrinken, door bruinvisschen aan land zou zijn gebracht. De,, dieren zouden hem over een afstand van 3 mylen drijvende ge houden hebben en hem ten slotte aan den oever hebben geworpen nabij Dania. De visschers ter plaatse achten het ver haal volstrekt niet onaannemelijk, daar bruin visschen op dezelfde wijze wel lyken aan land brengen. DE BISAMRAT. Voorloopig nog geen gevaar van te duchten. Het plaatsvervangend hoofd van den plan- tenziektenkundigen dienst te Wageningen, de heer T. A. C. Schoevers, schrijft: Naar aanleiding van de alarmeerende be* richten over groote schade, die de bisamrat zou hebben aangericht in boomgaarden in de Rijnstreek, welk bericht tot gevolg heeft gehad, dat in eenige bladen in Nederland artikelen over het van de bisamrat voor ons land dreigende gevaar zyn verschenen, ls in Duitschland'geïnformeerd naar de juistheid van dat bericht en naar de verbreiding, die de bisamrat op dat oogenblik heeft. Prof. dr. E. Scbaffnit, directeur van het instituut voor plantenziekten aan de Land- bouwhoogeschool te Bonn, deelt ons mede, dat het bedoelde bericht volkomen onjuist is. De bedoelde schade werd niet veroorzaakt door de bisamrat, maar door de gewone woelrat (Arvicola amphibius) welk knaagdier ook bij ons meermalen boomwortelsafknaagt. Door prof. Schaffait's vriendelyke bemidde ling ontvingen wy' ook bericht van dezelfde strekking van de Biologische Reichsanstalt. Uit het daarbij gevoegde kaartje blfikt-, dat de het dichts by de Nederlandsche grens gelegen plaats, waar de bisamrat in Duitsch land tot nog toe waargenomen is, nog altijd ruim 250 K.M. van onze grens verwijderd ligt, n.l. naby Maagdenburg. Ook de Nederlandsche Rijkslandbouwcon- sulent te Beriyn ir. A.H. Joustra heeft zich met het doel, nadere gegevens te verkry'gen, met de Biologische Reichsanstalt in verbin ding gesteld; in overeenstemming met het bovenstaandedeelde men hem daar o.a. mede, dat de Westelijke grens Van het ver breidingsgebied van het dier ongeveer ge trokken kan worden van Stendal (ten N. van Maagdenburg) over-Erfurt naar Schweinfurrt (ten N. van Würzburg). Wij kunnen er dus wel gerust op zijn, dat vooreerst nog geen gevaar dreigt 'voor een invasie van de bisamrat van Duitsch land uit. In sommige bladen is ook een bericht ge publiceerd over ëen mogeiyker wijze reeds aanwezig zijn van de bisamrat in Nederland, en wel te Zeegse, Voor zoover dit thans is na te gaan, heeft men daar vermoedelijk met zeer'groote exemplaren van de gewone bruine rat (Mus decumanus) te doen gehad. Mede in verband met den grooten afstand, waarop het dier nog van Nederland verwijderd is, is het in de hoogste mate onwaarschijnlijk, dat het inderdaad reeds te Zeegse aanwezig zou zyn. Ter verdere- geruststelling zij hier nog medegedeeld, dat de Plantenziektenkundige Dienst ten volle doordrongen is van de ge varen, die het binnenkomen van de bisam rat in ons land tengevolge zou kunnen heb ben, zoodat de Dienst bij voortduring zijn volle aandacht op dit gevaar gevestigd houdt en niet zal nalaten, zoodra het noodig wordt, alle noodige maatregelen tot beperking van volledige inlichtingen omtrent dat ge vaar te nemen. By die gelegenheid had hij kennis gemaakt met een welgestelden Amerikaan, die zich voor het lot van den onbekende interesseerde en hem mee naar de Ver. Staten nam. Metter- tyd keerde zyn geheugen in zoover terug, dat by kon vertellen, dat hy een zuster te Toch nog winst. (Historisch). In een apotheek heeft een heer een-recept klaar laten maken en betaald met .0.60, bestaande uit een halven gulden en een dub beltje. Nadat de klant vertrokken is, komt de bediende tot de ontdekking, dat de halve gulden valsch is. Hy gaat dit zijn patroon mededeelen, welke hierop ten antwoord geeft; „Kijk eens of het dubbeltje echt is. Als'dit goed is, hebben we toch nog vyf centen verdiend." CORRESPONDENTIE. Het ingezonden stuk geteekend „Een Lid'' kunnen wy niet opnemen, mede omdat wij niet weten wie ons dit heeft toegestuurd. Reöi'

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3