Handwondjes PUROL ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 22 FEBRUARI 192 8. een vaat wljkgebouw hier noodzakelijk. De leden J. Mierop, Koppenaal, G. Tanis Gz., Pik en A. Padmos, namen o a. deel aan deze bespreking. Zij zien geen van allen de noodzakelijkheid in voor een vast gebouw voor de wijkzuster. De heer Koppenaal vreest zelfs uit het verslag van den penningmeester te moeten afleiden, nu er nog geen rond boek jaar verstreken is met de uitgaven voor de verpleegster, dat de kosten er niet uitkomen. Kommer Tanis meent voor een wijkzuster dat het toch nooit zulk een groot huis moet zijn. Ze zt)n nu wel met hun beiden, maar de normale gang van zaken is toch zoo, dat wij toch maar met eene zuster rekening moeten houden. Hij kan dan zich niet voor stellen wat de redenen zijn om nog naar grooter woning om te zien. Ook de heer Pik meent nogmaals te moe ten vragen aan het Bestuur, wat zou u wel denken te willen besommen Men moet toch rekeniDg houden, dat voor ambtenaren of wie dan ook een hooge woninghuur zeer zwaar drukt. De heer A. Padmos meent het bezwaar, door het bestuur, alsof de wijkzuster onver wachts dakloos zou zitten, dit te kunnen ondervangen door het tegenwoordig betrok ken hui3 een jaar vast te doen huren. Daar de vergadering zeer kalm deze zaken besprak, en het Bestuur wel gevoelde dat haar voorstel zoude vallen, werd deze aan gelegenheid in stemming gebracht en ver worpen met 147 stemmen tegen. Voor het bestuursvoorstel waren er 34, terwijl nog B personen zich van stemming onthielden. De voorzitter deelde nu mede, dat de taak van het Bestuur was, om mededeeling te doen, dat het plan voor oprichting voor een afdeeling ziekenhuisverpleging in voorberei ding is, en dat dan binnen enkele dagen daarvoor eene vergadering zal belegd worden. De heer C. Kaptein doet daaromtrent nog eenige vragen hoe het bestuur zich voorstelt met regeling van klassen. De secretaris meent thans deze zaak nog niet rijp genoeg ter bespreking, omdat hij ook nog een en ander moet onderzoeken en de noodige gegevens hem thans nog ont breken. De heer de Vries maakt van de gelegenheid „rondvraag" gebruik, om het Bestuur het plan aan de hand te doen om op verschil lende plaatsen buiten het dorp verbands- kistjes te deponeeren. De goede bedoeling van die opmerking vergat het Bestuur wel niet uit het oog, doch meende toch wel, dat ieder verzekerings- plichtig bedrijf een verbandkist als eisch werd voorgeschreven. Hierna sluiting. Voor huis en hof. Aspidistra, Cyclamen en eenige wenken voor palmen* Aspidistra. Deze kamerplant is uitstekend bestand tegen alle nadeelen van kamer cultuur, zooals de vaak slordige en onge regelde verzorging. Onder de meest ongun stige omstandigheden bljjft ze in leven en ontwikkelt nog mooie, nieuwe bladeren. Deze bladeren vormen het eenige sieraad van de plant, want de kleine bloemen die ze voortbrengt, hoe interessant deze ook zijn, zullen niemand er toe bewegen deze planten te houden. De sierlijk gebogen bla deren zijn glanzig groen. Er komen evenwel ook witbont gestreepte exemplaren voor en het eigenaardige van deze witbontgestreepten is, dat ze by een te goede verzorging weer in hun groene kleur overgaan. Hoewel deze bonten veel zwakker zijn dan de groenen, worden ze algemeen boven de laatsten ge prefereerd, wat tot gevolg heeft, dat de prtjs der bonten aanmerkelijk duurder is dan de groenen. Men heeft naar allerlei middeltjes gezocht, om bonte aspidistras te verkrijgen uit groenen en hoewel dit wel eenig succes heeft gehad, heeft dit toch niet tot een vol ledig succes geleid. Het toeval speelt hier by nog steeds een groote rol. Om goed ontwikkelde planten te krijgen, dient men te zorgen voor een goede ver lichting, doch felle zonneschijn dient te worden vermeden. Eens per dag geven men wat water, tenminste indien de drainage goed is en een of tweemaal per week worden de bladeren met een natte lauwe spons goed schoongemaakt. Als bemesting is wat slappe koemest aan te bevelen. Wordt de plant te groot dan kunnen ze zeer gemakkelijk in tweeën worden gesplitst. Bonte exemplaren moeten heel weinig bemesting hebben, daar ze anders weer groen worden. Ook veel licht is voor dezen niet bevorderlijk aan het kleur houden. Cyclamen. Dit zeer geliefkoosd knolgewas is verwant aan de bekende Primula. De naar beneden omgeslagen bloemkroonbladen geven aan de bloemen hun zeer eigenaardigen vorm. Het zelf kweeken van Cyclamen gaat zeer moeilijk en is daarom niet aan te raden. In de meeste gevallen loopt dit op een teleur stelling uit. Hiervoor is ervaring vereischt en als het de eerste keeren grondig is mislukt, ontbreekt doorgaans de lust het nog eens te probeeren. Wie het hoofdzakelijk om een bloeiende plant, te doen is, doet verstandig een potje by den bloemist te koopen. Het kweeken van deZe plant uit zaad, of het opnieuw tot bloei brengen van de knol, vereischt een warme bak. Men kan hiervoor een platte kist nemen en hierin een laag paardemest aanbrengen. Hierover legt men een laag van aarde en dorre bladeren en nadat men de potten met blad- aarde en zand heeft gevuld en hierin de bollen heeft geplaatst, zet men deze na een dag of vier in de kist. De kist dient met een ruit te worden afgedekt en af en toe te worden gelucht. Daar de bollen vergiftig zjjn, is de noodige voorzichtigheid aan te bevelen. De cyclamen hebben veel vocht noodig en kunnen geen droge lucht verdragen. Stof is by zonder schadelyk voor een goede ont wikkeling, evenals tocht en sterke tempe ratuursverschillen. Het bespuiten met een esfraichisseur bewyst hier uitstekende dien sten en by een goede verzorging brengt de plant zelfs rype vruchten voort. Een eigen aardig verschijnsel by deze plant is, dat de jonge vruchten door de sterk gekromde vruchtstelen naar de aarde worden toe gebogen. Een wanhopigehuisvrouw klaagde ons deze week haar nood, dat ze haar palm niet n goede conditie kon houden. Bij de ver zorging van palmen moet hoofdzakelyk op het volgende worden geletZorg dat de plant volop licht heeft, behoed ze voor stof en droge lucht en draag zorg voor een uit stekende drainage, opdat het water snel kan afvloeien en laat dit afgevloeide water in geen geval in het schoteltje staan. Houdt de potten goed schoon en maak desgeiyks de bladeren met een lauwe spons aan de onder- en bovenkant goed schoon. Hierdoor wordt tevens het optreden van schildluizen aan de onderkant der bladeren voorkomen. Bruin geworden bladtoppen worden voor zichtig afgeknipt en de onderste afstervende bladeren worden zoodanig afgesneden, dat een gedeelte der bladsteel en bladscheede aan de plant biyft zitten. FEBRUARI IN DEN TUIN. Wy staan gelukkig weer aan den voor avond van de komende lente en hiermede is tevens de tyd weer aangebroken, dat we onze aandacht gaan wyden aan den tuin. De steeds in kracht toenemende zonnestralen hebben den tuin uit zijn winterslaap ge wekt en de eerste lenteboden, de sneeuw klokjes, staan reeds te bloeien. Degenen, welke in gebreke biyven hun tuin te verzorgen, zullen straks in den zomer tot de ontdekking komen, dat ze het geheele jaar ten achterbiyven. Het snoeien van de vruchtboomen moet nu worden gestaakt. Worden we niet gehinderd door vriezend weer, dan kan althans als de grond niet te vochtig is, worden voortgegaan met het planten van jonge boomen. Yan de frambozen worden de scheuten van het vorige jaar tot op eenige centimeters boven den grond afgesneden. In den groente tuin kunnen verschillende zaden in den bak worden uitgezaaid, om verzekerd te zjjn, van een vroegen oogst. Als zoodanig komen in aanmerking: radys, peen, raapstelen,salade, erwten, tuinboonen, komkommers en me loenen. Denk er steeds om, zoodanige afstanden bij het zaaien te nemen, dat ze later ge makkelijk zyn te wieden. Vergeet bovendien vooral niet, dat het er niet om te doen is, om veel planten te hebben, doch dat wy planten krijgen, welke zich behooriyk heb ben kunnen ontwikkelen en die hierdoor in staat zijn, een goeden oogstte geven.Indien de planten te dicht op elkaar staan, dan vormt het dichte bladerdak een ernstige be lemmering voor de zonnestralen, tot groote schade voor de planten. Hiertegen wordt nog steeds zwaar gezondigd, wat vooral by stamboonen jaariyks is waar te nemen. De afstanden zyn in den regel te klein en tot overmaat van ramp, worden er door velen maar eventjes 5 h 6 boontjes in een poot- kuiltje gelegd. Gelukkig komen ze niet alle maal op, doch het is heusch geen zeldzaam heid plukjes boonenstammetjes te zienbe staande uit vier vyf plantjes. Het gevolg hiervan is, dat geen der plantjes dan een behooriyke ontwikkelingsruimte tot zyn be schikking heeft en het geheel een hoopje stengels en bladeren wordt met eenige boo- nen. Twee a drie planten is ruim voldoende en geven zeker een derde meer als zoo'n opeengehoopte massa. Om vroege nieuwe aardappelen te hebben, leggen we nu de poters te spruiten. Als we de poters uit hun winteropslagplaats te voor schijn halen, dan komen wy tot de ontdek king, dat ze reeds min of meer zyn uitge- loopen. Zieke of beschadigde poters worden onherroepelijk terzyde gelegd en de overge blevenen worden zorgvuldig van de uitge- loopen kiemen ontdaan. Daarna leggen we ze in platte houten kistjes, waarvan de bodem uit latten bestaat. De kistjes kunnen zonder bezwaar op elkaar werden geplaatst, mits er voor gezorgd wordt, dat de lucht vry kan toetreden. Dit is zeer gemakkeiyk te be reiken, dof>r er latjes of klosjes tusschen te leggen. De kistjes worden in een verwarmde ruimte geplaatst en van het licht afgesloten, De temperatuur moet niet te hoog worden opgevoerd. Een donker plaatsje boven den koestal of boven het verwarmde woonver trek kan uitstekende diensten bewyzen. Hier biyven de poters bewaard, totdat we tot uitplanting overgaan. Indien we in den zomer de beste aard appelplanten merken door er een stokje by te plaatsen en hieruit de poters zoeken heb ben we ons door deze selectie het bezit van poters verzekerd, welke de verwachting wet tigen, dat ze het volgende jaar ook uitste kende, gezonde planten zullen geven, welke een maximum productie leveren. Dit is van het grootste gewicht en een dergeiybe selec tie is. ook toe te passen by de zaadwinning van de andere groenten. Het spreekt vanzelf, dat alleen van kerngezonde-planten, poters of zaad moet worden gewonnen. De resul- taten in den landbouw met selectie verkre gen, demonstreeren ten duideiykste, wat hiermede is te bereiken. Vruchtwisseling. Nu wy weer beginnen met uitzaaien, dienen we te overwegen waar we de verschillende zaden zullen zaaien. Het steeds jaar in jaar uit verbouwen van boonen en aardappelen op hetzelfde plaatsje in den tuin, is uit den booze. Hierin moeten wy trachten zooveel mogeiy k afwisseling te bren gen. Zooals de lezer nu wel weet, wordt de plant opgebouwd uit stikstof, phosphorzuur, kali en kalk. Iedere plant heeft deze mest stoffen noodig en indien een dezer mest stoffen voor een groot gedeelte ontbreekt, zal zich dit weerspiegelen in een kwijnende toestand van de plant. De opbrengst althans, zal beduidend onder het gemiddelde biyven. Het is dus niet de aard der meststoffen, die een vrucht wisse ling wenscheiyk maken. Deze wenscheiyk- heid spruit voort uit het feit, dat de ver schillende planten de verschillende meststof fen niet alle in dezelfde verhouding gebrui ken. De eene soort vraagt veel stikstof en een andere gebruikt veel kali. Door aan wending van kunstmest is dit te ondervan gen. Indien dit gepaard gaat met wissel bouw geschiedt dit op de meest economische en gewenschte wyze. Het voorkomt een zekere mooiheid van den grond, het verschijnsel, dat optreedt, als gedurende een te langen tijd, steeds dezelfde vrucht wordt geteeld, op dezelfde grond. Verschillende scüadeiyke dieren en bacteriën ontwikkelen zich het gemakkeiykst bij bepaalde plantensoorten. Door nu maar steeds deze plantensoorten onder hun bereik te brengen, werken we hun vermeerdering krachtig in de hand. Door verplaatsing van deze vrucht, ontnemen we aan de parasieten een groot deel van hun bestaansmogeiykheid en het meerendeel sterft, voordat ze in staat zyn, zich naar elders te verplaatsen In ons volgend artikel, zullen we verder tuin werkzaamheden en wenken bespreken INGEZONDEN MEDEDEELING. Bij Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten DE MELD1NSGDIENST VOOR ONZE ZIEKENAUTO EN NOG WAT. Hierover had ik sinds enkele weken een stuk voor de lokale bladen in de pendoor de winterdrukte echter telkens uitgesteld. De vraag van myn geachten ambtgenoot Dr. Polderman, heeft my nu doen besluiten, thans den tyd er maar voor te nemen. Ter zake dan. I. De Groene Kruis meldings-telephoon- dienst ook te gebruiken voor onze zieken auto. Reeds meer dan eens is de ziekenauto ontboden b.v. van uit Den Bommel of Goeree, om maar iets te noemen, 's middags na 2 uur of 's avonds na 6 uur, na opening der plaatseiyke kantoren, terwijl tramboot reeds te 4 uur of 8 uur naar over gaat. Gevolg: Chauffeur haast je, rep je naar de patient; om de boot nog te kunnen halen. Soms 't vervoer tot volgenden dienst uitgesteld hierdoor. „Hoe hierin verbetering" me afge vraagd. Door toestand zooals in I aange geven. Hiervoor eind verleden jaar naar Directeur Postkantoor Middelharnis. Aan stonds door dezen zeer welwillende mede werking toegezegd, waarvoor ook hier nog onzen dank. ResultaatDirecteur zou gaarne de berichten of aanvragen naar my door geven, die uit de verschillende gemeenten kwamen in sluitingstyd daar en ook b.v. 's Zondags als hy thuis was. Stelde verder voor, dat ik deze zaak ook met al de plaat- seiyke kantoorhoofden zou gaan bespreken. Hiervoor geen tyd gehad. Bij nader inzien ook onnoodig. Plaatselijke geneesheer in zulke noodgevallen 'tbest zelf 't verzoek overbrengen aan plaatselijken kantoorhouder, die zonder twyfel zyn geneesheer bn de(n) betrokken zieke dezen dienst zal bewijzen, zoo gewenscht tegen extra-vergoeding. Dus aanvraag der ziekenauto zoo vroeg mogeiyk melden en liefst 3 uur vóór 't vertrek der boot, als 'teen zieke in 'tuiterste Westen of Oosten van ons eiland betreft. Dat was dan de regeling overdag. „Maar, hoe nu, als men de ziekenauto 's nachts wil ontbieden?" Ja, dat ging niet zoo gemakke iyk. De lynen waren dan in beslag genomen door 2 kooplieden hier op 't eiland en die moesten hun toestemming geven, als 't Groene Kruis er ook in wilde komen. Gaven zy die en daar viel met 't oog op 't publieke belang wel niet aan te twyfelen, dan zou't wel gaan zij 't langs een omweg soms, om mij telephouisch bereikbaar te stellen. Toch is deze zaak nog niet geregeld. Ongelukkig is de heer Augusteyn, 1.1. van Plakkee vertrokken en nog geen opvolger benoemd, zoodat we hiermee nog wat geduld zul len moeten hebben. Begin Maart is er vergadering van 't Hoofdbestuur der Z. Holl. Vereeniging. Is er dan op Flakkee nog geen oplossing gevonden, dan zal ik deze aange legenheid in die vergadering ter tafel bren gen. Voorloopig kan men trachten op de een of andere manier mij bericht te zenden b.v. iemand per motorfiets of auto. In geval van nood is daar overal wel iemand voor te vinden. II. De kwestie van een reserve chaffeur voor de ziekenauto. Deze is de laatste ver gadering der ziekenautocommissie eind Octo ber onder de oogen gezien. Moeiiykhedeni le de geldelyke. De kosten nog niet zoo ge ring; de reserve chaffeur moet zich altyd gereed houden, al behoeft hy wellicht nooit of een enkele maal per jaar slechts dienst te doen. De exploitatie rekening laat voor loopig zoo iets niet toe. Bezoldiging gewo nen chauffeur vroeger reeds een struikelblok voor eigen ziekenautoplan, Toen heb ik zelf maar een chaffeur genomen. De zaak ineens en uit financieel oogpunt ideaal geregeld voor ziekenautocommissie. Maar wie zorgt voor reserve-chaffeur 2e de persooniyke. Hooge eischen te stellen aan ziekenauto chauffeur. Zoowel technisch als moreel. Ieder, die een Amerikaansche 3-versnellingenwa- gen op den gewonen weg, behooriyk kan sturen, nog zoo maar niet geschikt, om met zoo'n Europeesche Volbloed als de Minerva goed te ryden. Karakteristieke verschillen. Verder is de reis van Rotterdam! pontons en veeren op en af niet gemakkelijk. Men moet hiermee door voortdurend gebruik evengoed vertrouwd raken als de met de lange, zware auto. Verder verantwoordeiykheidsgevoel noo dig, om ernstige zieken naar den eisch te vervoeren. Na ryp beraad hiervoor een ge schikte oplossing gevonden: de heer J. C. Nieuwenhuyzen alhier is bereid gevonden zich na voldoende voorafgaande oefening, beschikbaar te stellen om in geval van ont stentenis van den gewonen chauffeur dezen te vervangen. We zyn voor zyn belangelooze hulpvaardigheid hem natuuriyk ten zeerste dankbaar en zyn hiermee weer voorloopig geholpen. Zoodra de exploitatie 't toelaat, zal deze kwestie opnieuw onder de oogen gezien moeten worden, daar men op den duur geen beroep kan biyven doen op iemands opoffe ringsgezindheid, als dit anders kan. III. Tarieven. Verscheidene „S. B. Z." ver- eenigingen hebben reeds gevraagd, of hun leden niet tegen verminderd tarief vervoerd konden worden. De commissie op boven genoemde vergadering besloot, voorloopig geen wyziging in de tarieven te brengen, die trouwens reeds zóó gereduceerd en laag zyn, dat behoorlijke exploitatierekening daar- by onmogeiyk is. Zoodra de tarieven ver laagd kunnen worden, hetzy subsidies van b.v. gemeenten of S. B. Z. vereenigingen zal de commissie dat natuuriyk gaarne doen. IV. Resultaten in 't eerste dienstjaar. le. Finantieele. De exploitatie heeft enkele honderden guldens batig slot opgeleverd, maar daarby is niets afgeschreven op de kost- oare auto. Werd dit gedaan tot een gering percentage b.v. 10 dan zou de rekening al een tekort van plm. ƒ1000,— aanwyzen. 2e. Technische. De auto heeft zich uit stekend gehouden. Geen reparaties noodig geweest. Heeft aan de verwachtingen, die men er van mocht koesteren, volkomen vol daan. Men kan ook aan de beste ziekenauto onredelyke eischen stellen b.v. dat een patient met een pyniyk en ontstoken lichaam zoo'n reis naar Rotterdam zou kunnen doen zonder hinder te hebben van de schokken veroorzaakt door slechten toestand der wegen hier en daar. Dat is natuuriy k onmogelijk, zelfs in de beste ziekenauto's, die er bestaan. Maar te denken, dat dit ligt aan onze ziekenauto als zoodanig, die door alle des- kun digen van geneeskundige dienstenGroene- en Roode Kruis autoriteiten en door ai de geneeskundigen van ons eiland gezien en geroemd is, als buitengewoon go2d ingericht, is toch wel een beetje onnoozel. Nu heeft men het in Den Bommel nog al eens slecht getroffen, dat de ziekenauto wegens een te kleine reserve-veerboot niet over Rozenburg kon en over Spykenisse moest. Eén keer heb ik van te voren dit laten berichten, men moest dan zelf maar weten wat men wilde doen. Maar als men dien weg daar gebruikt, dan is het toch wel wat onbiliy k, om 't groote bezwaar aan vervoer van pyniyke zieken daarby verbonden, aan de ziekenauto te ver- wy ten. 'k Ben daarom besloten, vervoer langs dien weg te weigeren of althans sterk af te radeD, als die reserveboot toevallig weer in dienst gesteld is. Wil men het toch, dan moet men dit op eigen risico doen. De auto's hebben de laatste jaren een graad van vol komenheid bereikt, althans by de dure mer ken, dat verbetering daarvan voorloopig niet te voorzien is. De klacht moet echter over gebracht worden aan de H.H. van den wegen bouw en het onderhoud. Aan hen-thanshet woord of liever de daad. Gelukkig is ook op dit gebied groote verbetering aanstaande. 3e. Geneeskundige. In 't eerste dienstjaar zyn reeds 39 zieken van Plakkee met de auto vervoerd. Een aanzieniyk aantal dus. Dus meer dan in de 10 of zelfs 25 jaren daaraan voorafgaand. Allerlei zieken waren daaronder, de mees ten met ziekte, die operatieve hulp noodig hadden 1 „blindedarmontsteking, darmdoor- braak, beklemde breuk, maar ook zenuw patiënten, die naar een gesticht en kraam vrouwen, die naar een kraaminrichting ver voerd werden. De meeste ziektegevallen be troffen z.g. blindedarmontsteking.'Beter is echter dat de menschen deze ouderwetsche en eigenlijk ook onjuiste benaming laten varen voor de juiste n.l. appendicitis of ont steking van de appendix of te wel 't kleine aanhangsel van den blindedarm, 't Publiek spreekt immers ook van pleuritis, bronchitis, dus dan ook maar van appendicitis. Ze begrypen dan ook beter, dat 't begin er van ook maar klein is en als de ziekte nog daarby beperkt biyft, de daarvoor noo dige operatie eveneens klein is. Gelukkig verschijnsel, dat langzamerhand ook op Flak kee de menschen den raad der doktoren gaan opvolgen om zich daarvoor in een zie kenhuis te doen opnemen. Maar nog altyd wachten velen daarmee té lang. Meer dan eens bleek, dat op den 3en of 4en dag de dokter eerst geraadpleegd was. Dat dan vaak de ziekte reeds een zeer gevaarlijk karakter gekregen had en 't ver voer dan ook niet zonder bezwaar ging, is begrypeiyk, maar dat had menscheiykerwys voorkomen kunnen worden, by 't inroepen van geneeskundige hulp den len of in ieder geval den 2en dag en daardoor mogeiyk tydig vervoer. Men moet er zich over ver bazen, dat thans nog zoolang daarmee ge wacht wordt door verschillende zieken, na wat daarover nu al geschreven is in den loop der laatste jaren. De zieken kunnen zelf natuuriyk niet weten, dat ze deze ziekte hebben, (hoewel 't nog al eens vborkomt, dat ze reeds bij zich zelf deze waarschyniykheidsdiagnose gemaakt hebben), maar by de gedachte aan de mogeiykheid zouden ze al den dokter moeten raadplegen. Gaandeweg komt toch ook hierin de zoo noodige verbetering tot stand. Naar verhou ding de meeste der patiënten uit N.r-Tonge. Hier heeft men 't meeste gegeven voor de ziekenauto en hier profiteert men er ook het meest van. De moeilykheden van 't zieken transport zyn voor mij er zoo goed als met één slag door opgeheven. Het verschil by vroeger is als dat van dag en nacht, 't Getob en gesjouw met de patiënten, zooals dit vroeger gebeurde by vervoer met tram en raderbrancard is allen natuuriyk bekend. Hoe men op S. B. Z. oprichtingsvergaderingen dit nog wil aanraden, daarover moet men zich toch wel verbazen, vooral nadat men zelf vroeger ook reéds zyn afkeer over dit vervoer heeft kenbaar gemaakt. Maar nu het heden. De laatste weken hebben w(j hier veel gevallen van appen dicitis (blindedarmontsteking) gehad en daar by heeft de ziekenauto niet genoeg te waar- deeren diensten bewezen voor de patiënten én voor mij zelf. Enkele voorbeelden: patiente 's nachts hevige pyn in den buik en braken, 's Mor gens nog niet zeker, of appendicitis aan wezig; 't leek een eenigszins vreemd geval en ook wat op niersteenkoliek, -s Middags 2 uur duideiyker verschynselen van appen dicitis. Lid van de S. B. Z. 1 uur later alles geregeld per Groene Kruis-telephoondienst in Rotterdam; auto voor de deur; enkele oogenblikken daarna op reis naar Rotter dam. Vervoer uitstekend. Eigen avond ge opereerd. Na 10 dagen genezen thuis. 2e patient, 's Middags 2 uur pas erby gehaald, hoewel hij reeds den vorigen dag pijn in 't lijf gekregen en gebraakt had. Dus ook al te laat gewaarschuwd. Duideiyk appendici tis. Lid S. B. Z. Een uur later alles in orde en per auto weg om 3 uur. 's Avonds ge opereerd. Na 10 dagen hersteld terug. 3e patient. Alweer een dag te laat hulp inge roepen. Zondagnacht al pyn in 't ïyf ge-r kregen en gebraakt. My niet geraadpleegd. Den ganschen Maandag met hevige pyn nog de wasch gedaan, 's Avonds 11 uur weer hevige pynaanval en nu naar den dokter gestuurd om „wat voor de kramp", 'k Ver trouw de zaak niet en ga eens kyken. En, jawel weer appendicitis. Lid van de „S. B. Z."? Ja. O, gelukkig, per eerste markttram- dienst met de ziekenauto vervoerd en in 't ziekenhuis al gauw geopereerd en tot heden alles naar wensch. Zoo zou ik nog meer ge vallen uit de laatste weken kunnen opnoe men, maar waartoe dit noodig. Maar 'k zou wiJLn vragen, waarom zou dit in de andere gemeenten ook zoo niet kunnen, als weldra die telefonische meldingsdienst in orde komt en er overal een S. B, Z. is opgericht. Dan zyn kosten van 't autovervoer gemakkelijk te dragen. Hier in Nieuwe ToDge kan dit met gemak. De aanschaffing en exploitatie der ziekenauto heeft al heel wat hoofdbrekens, tyd en g6ld gekost, maar het reusachtige gemak, dat ik er thans van heb in eigen praktyk is dat alles dubbel en dwars waard. Nu, 't is mijn doel niet, dit alles zelfzuchtig slechts in eigen gebruik te stellen. Alsook in andere gemeenten vele zieken er de groote voordeelen van trekken, zal ik ook dat myn grootste belooning achten. Wil men er echter om bestaande of denkbeeldige bezwaren daar niet hetzelfde gebruik van makën als hier, dan vind ik dat jammer voor de zieken, maar behoef me dat verder niet aan te trekken. Ook wegens de hier en daar minder slechte wegen behoeft men dat volstrekt niet te laten. Er zyn reeds drie patiënten met darm- doorbraak, dus in den gevaariyksten toestand dien men zich haast denken kan, meê ver voerd en met volkomen goed gevolg, b.v. een patient die overreden was en daarbij op twee plaatsen zelfs een gat in den dunnen darm gekregen had. Hy ging byna dood in de auto, zoodat men vreesde, dat hij onderweg zou sterven. En zie, juist onderweg werd hy zoo monter, dat men niet zou hebben kunnen gelooven, dat by in zoo'n gevaarlijken toe stand was, n.l. steeds toenemende buikvlies- ontsteking, tengevolge van diedarmverscheu- ringen. By aankomst geopereerd kwam hy gezond en wel na een paar weken terug. Laat men dus het bezwaar van die slechte wegen niet te zwaar opnemen. Dat valt heusch meê. Laat men het maar eens pro beeren, dan kan men 't zelf zien. Mogehy, die zich om niet steekhoudende redenen ge drongen gevoelt het vervoer met onze zieken auto tegen te werken wel bedenken, dat hy een der grootste verbeteringen ten opzichte van een tydig ziekenvervoer tegenhoudt en daardoor indirect ook mede de oorzaak er van is, dat vele patiënten niet tydig de ziekenhuis- en heelkundige behandeling krij gen, die zy zonder uitstel noodig hebben. Vooral op ons geïsoleerd eiland. Dokter Van Gelder. 1) Wel benoemd tegen 1 Maart. Plaatselijk Nieuws. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN. 28/1 1526 Middelharnis W. L. J. Heestermans, landbouwer. 28/1 13 Stellendam A. van Oostenbrugge, architect. 1/2 38 Ooltgensplaatf H, v. Nieuwenhuyzen, landbouwer. MIDDELHARNIS. Ten huize van dhr. G, had mej. J. Polak, wonende in de Eendracht- straafc, het ongeluk te vallen en haar pols en duim te breken. Maandagmorgen in de vroegte werd door een onbekende in de woning van G. van der Kooy in de Nieuwstraat twee ruiten stuk gereden en Maandagavond werd bij den koopman H. Prenkel op de Westdyk een groote winkelruit ingedrukt. De dochter van dhr. B. Polak kreeg een ketel kokend water over haar voet, waardoor ze ernstige brandwonden opliep. „Voor rekeninghouders by den post- chèque- en girodienst wordt de gelegenheid opengesteld, de bedragen der voor hen aan komende postwissels telegrafische en expresse postwissels uitgezonderd zonder dat deze stukken worden besteld, recht streeks op hunne postrekeriDg te doen stor ten. De daartoe strekkende verzoeken, welke een verklaring moeten inhouden, dat afstand wordt gedaan van het recht om de wegens deze postwissels plaats gehad hebbende stortingen te weigeren, behooren, met op- gaaf van het aantal postwissels, dat gemid deld per maand door de verzoekers wordt ont vangen, te worden gericht aan.de directeuren der betrokken postkantoren. Aan deze verzoeken zal in het algemeen slechts dan kunnen worden voldaan, als de belanghebbenden geregeld postwissels ont vangen en het aantal daarvan per maand niet blijft beneden een voor elke plaats vast te stellen gemiddelde. Nadere inlichtingen kunnen ten postkan tore worden verkregen." 'Centrale Veiling te Middelharnis Veiling van Vrijdag 17 Februari 1928. Spruiten 26,40 tot 32,40 per 100 K.G. Stekuien 3,50 tot 4,60 per 100 kg. Veldsla 11,70 per 100 k.g. Schorseneeren 0,50 tot ƒ8,50 per 100 k.g. Grauwzoete Renetten 13,40 per 100 k.g. Merteunen 7,60 per 100 k.g. Goudreinetten ƒ11,60 tot ƒ30,80 p 100 k.g. Kleiperen 11,60 tot 18,60 per 100 k.g. Kroten 6,60 per 100 K.G. Kaas 0,24 tot 0,65 per pond. Honing 0,67 tot 0,70 per pot. Boter 0,97 tot 1,05 per pond. Sinaasappelen 2,20 tot 3,01 per 100 st. SOMMELSDIJK. By het verrichten zijner werkzaamheden had de stoker K. R. in de gasfabriek het ongeluk zyn hand zoodanig te bezeeren, dat hij zich onder heelkundige behandeling moest stellen. De paardepeen worden alhier opgekocht voor ƒ3,— per HL. om in Maart a.s. te leveren. Voetbal. De wedstry d Plakkee 2 Sparta 9 ging Zondag wegens verleend uitstel aan laatstgenoemde club, niet door. Op Zondag 26 Februari, 's av. 7 uur, hoopt voor de Vrijz. Hervormden op te treden Ds. E. J. van der Brugh van Tiel, in de zaal van den heer Verhey aan den Langeweg alhier. DIRKSLAND. Het woonhuis aan de Voor straat, eigenaar de Heer v. d. Sloot te Rot terdam, is afgemijnd op 2460,- door den Heer D. Gestel Pz. alhier. De schuur achter deze woning is aangeloopen op 1080,— en toegewezen aan den Heer D. Mooijaart. De landbouwstelling van de Wed, J. Stolk aan den Julianaweg is afgemy nd op ƒ4510, door den Heer J. W. v. Putten. Van een wagen van den landbouwer R. v. P., volgeladen met ajuin, brak plotse ling één der achterwielen, waardoor de wagen omviel en terecht kwam tegen de woning van L. O. op den Molendijk, gelukkig juist naast de ramen. De inhoud der zakken rolde over de straat, zoodat er heel wat extra werk verricht moest worden. De 24-jarige gehuwde landbouwer, de Heer J. Wisse, die de vorige week naar Rotterdam is vervoerd, teneinde aldaar een blindedarm-operatie te ondergaan, is Vrijdag avond j.l. in het ziekenhuis „Eudokia" over leden. Voor rekening der vereeniging „Zieken huisverpleging" alhier, zLjn Maandag j.l. weer twee patiënten in een der ziekenhuizen te Rotterdam opgenomen en zal vermoedeiyk de derde patiënt nog deze week volgen. Alle drie wegens blindedarm-ontsteking. HERKINGEN. Tot bestuursleden der Byz. school alhier zyn herkozen de heeren J. Ka reis, A. Riedyk en M. de Geus. Wij brengen in herinnering, dat de rentekaarten van de arbeiders, die in Her- kingen wonen en werken, moeten worden ingeleverd vóór of op 27 Februari a.s. De Woensdagavond-godsdienstoefenin gen in de Ned. Herv. Kerk zyn voor dezen winter geëindigd. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 2 en 3 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig 30 K.G. by de pelleryen aangebracht. Van den landbouwer Jb. Troost Mz. alhier stierf Zaterdag een 2-jarige kalfvaars. Het dier is onder politie toezicht begraven. De vorige week werden van hier ver zonden 200 balen uien, 100 balen peen en 40 H.L. aardappelen. De machinist der reddingsboot alhier kreeg Maandag bij het aanzetten van een der motoren een hevigen slag tegen het on- deriyf, zoodat geneeskundige hulp noodig was. Na ten huize van Dr. Mulder te zyn verbonden, is hy per auto huiswaarts ver voerd. Vreesde men eerst, dat de getroffene naar Rotterdam zou moeten worden ver voerd, later bleek dat dit nog niet noodig was. Tengevolge der opgevangen seinen van het gestrande stoomschip „Fort de Troyon", ging Vrydagavond: weer de haven uil: halen. Toen de r| arriveerde, weiger het vaartuig te ver Wilhelmïna maai terugkeerde. Onge terug. Zaterdag zijd blazers uitgevarerl bij de berging van1 - Troyon". Daar mei kon uitrichten, kei terug. Zondag voe{ I zers uit, waarmee H wordt geborgen. GOEDEREEDE. hoopt in de Ned. de heer W. Bourn: De onderwijze I als no. 2 voor op de OUDDORP. A.s. I hoopt |voor de Ger l Ds. de Blois van 11 Zaterdag wer kocht een schuur van Job Bosland, a voor f 290. De afgeloopen visschers van 20—' en per schuit geval NIEUWE TONG week in deze geme^ peen en 3000 balei' Tegen M. K., opgemaakt wegens en rijwielwet. OUDE TONGE. slaagde dezer dage|| De 15-jarige dag plotseling wc der ziekenhuizen tflj dergaan van een darm. Alhier bested koepeen en 7,5C De 70-jarige pleging opgenomef gesticht te Utrecht De groote w! de Vos werd met gedrukt en vernie schade. Uitvoering en' staan Uemer sior op Dins Van Veen. De Voorz. dhr. aanwezigen hartell mede, dat deze av l| wijd aan de here bestaan. Voorts sc I der vereeniging ge^' bleek dat ze wel kend dan thans. Hi Voorz. de Ed. Ac P. van Schouwen bezoeken van conc heugde spreker zei I meer gaat gevoele waardoor deze ver» zal kunnen gerakl allen dezen avon< breDgen sloot hy J|, De Voorz. dankti zijn prachtige toes; Nadat de Direct* woord had gesprok sprekers zijn dank hadden gesproken, gezongen 1 Zangers Zee, De twee jagel hetgeen zeer in de het laatste numme werd ferm gelache Hierna kregen heeren Vis en Ste t.w. Rigoletto, G1 cav. Rusticana er gehoore gebracht, ook wel in. Een li Vervolgens werl in 1 bedrijf van ifl De Ploegbaas". In gevoerd. Het bark de wanhoop van de werd prachtig dooi Voor de pauze, door eenige dame tot dekking der k* we weer muziek welke speelden Rosmarin, la Cinq Was aan de 01 kwartierd" een mi: meester. Ook dit voerd. Uitbundig malle kwinkslage: zele Hannes, maai kordate optreden i mevrouw Beukem treffeiyk, doch ooi Jammer, dat he lyke wyze werd een weinig nevela;. Werden nog gez tjes: Recht door zl en Avond op het J wel, dat ook deze vielen. Vermeldingswaa 1 tjes is, de zuiver woorden. In zyn sluitings het publiek voor voor zijn muzikale club voor haar 01

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2