BINNENLAND Ruwe fiuid DL leenirzicli probeetdda. •el be. n.VCDOUWE EG Wij garandeeren U vakkundige bedi en leveren U arth. e. m. s3ufkens, LAKENHANDEL HUISKES De Rotterdamsche Veiling Rotte 2e atelier vanaf het static alles wat op fotografisch ge! verlangd wordt. prima wo Amsterdam, Heerengracht ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 18 FEBRUARI 192 8. aantreffen. Wij kunnen echter kippen wel zoo voeren dat ze flink veel groote eieren leggen, die echter zeer weinig waarde heb- keu als versterkingsmiddel voor kinderen, zieken en verzwakte menschen. Vaudaar dan ook dat men bij vele groote sanatoria in Canada een eigen pluimveehouderij er op nahoudt, om te zorgen dat de kippen ook volwaardige eieren leggen voor de patiënten. Ik noem hier in het kort dus een zeer belangrijk punt in de samenstelling van het ei, waar met het oog op de volksgezondheid nog veel te weinig op gelet wordt. De melk vau koeien bevat na een lange stalperiode veel minder vitaminen, dan b.v. in de maand Mei als de koeien jong, versch gras volop eten, en met de kipeieren is het precies zoo gesteld. De voeding van de kip is van het grootste belang voor de gezondheidswaarde van het ei. We zullen dus eerst eens enkele punten van deze voeding bespreken. De productie van eieren en pluimvee- vleesch berust er op, dat men betrekkelijk goedkoope afvalproducten omzet in hoog waardige voedingsmiddelen voor den mensch en men doet dit door middel van het vogel lichaam (kip of eend). Het voedsel wordt door de dieren ver bruikt voor: a. Om het lichaam op te bouwen en sif tage aan te vullen. b. Om warmte en arbeid te produceeren. Dit voedsel dient dus alleen nog maar om het lichaam in stand te houden, van daar dat men spreekt van onderhoudsvoed- sel. Zelfs het lichaam in rust verricht nog inwendig zeer veel arbeid, als men denkt aan de enorme voortdurende spiersamen- trekkingen van het hart, de darmen en de ademhalingsorganen. Verder verricht het licbaam veel klierarbeid (afscheiding van maagsap, gal enz.) Als men dus een kip in rust niet voldoende onderhoudsvoer ver strekt sterft zij aan verhongering, nadat zij eerst een groot deel van haar eigen lichaam verteerd heeft. Een kip sterft meestal na on geveer 34 dagen aan verhongering; zij houdt het dus betrekkelijk lang uit. Zij verliest gedurende dien tijd ongeveer 20 tot 50 van haar lichaamsgewicht. Voert men daaren tegen meer voedsel dan verbruikt wordt, dan wordt het overtollige voer als vet afge zet en het lichaam tracht door extra in spanning het te veel uit te scheiden, wat b.v. bij te veel eiwittoevoer plaats vindt. Wil men van de kip eieren hebben dan eischt men dus naast de instandhouding van het lichaam ook nog productie. Vandaar dat men dan behalve het onderhoudsvoer ook nog productievoer moet verstrekken. Het productievoer hangt geheel af van de produc tie; b.v. bij een paard eischt men spierarbeid, die door verbranding van zetmeel geleverd wordt. Daarom geeft men het paard zetmeel lijk productievoer, doch bij de kip, die eieren legt eischt men eiwit, vet en kalkbestand- deelen, dus voert men ook deze bestanddeelen extra boven het onderhoudsvoer. Scheikundig kan men de benoodigde grond stoffen verdeelen in i eiwitten, koolhydraten, vetten, minerale bestanddeelen en water. Later zullen we zien dat allerbelangrijkste, geheel onmisbare stoffen, de vitaminen, niet scheikundig bepaald kunnen worden. Deze kan men alleen bestudeeren door proeven op levende dieren. Voert men een kip vischmeel of havermeel dan trekt zij uit beide stoffen eiwit en kan dit in de eieren overbrengen. Toch merkt men in het ei niet wat de kip gehad heeft, (als men tenminste goed vischmeel gebruikt. Dit komt omdat in het lichaam van de kip het visch- of havereiwit ontleed wordt en weer opnieuw gevormd wordt tot kippen- eiwit. Al het voedsel dat wij voeren moet op een dergelijke manier ontleed worden, eer dat de kip er vleesch of eieren van kan vormen. Het voedsel moet zoogenaamd ver teerd worden, d.w.z. het moet ontleed worden en pas het verteerde voedsel wordt in den bloedstroom opgenomen. Vandaar dus de hoogst belangrijke gevolgtrekking, dat het by het voer niet gaat om wat men voert, doch om wat de kip ervan verteert. Hiermede kom ik op een zeer belangrijk punt, n.l. de verteerbaarheid van bet voedsel. Jammer genoeg is men op dat gebied van pluimvee pas in den laatsten tyd aan het studeeren gegaan, en heeft men zich tot voor korten tijd altijd beholpen met proeven op varkens of schapen. Hoe komt dat? Als men een dier voert, wordt het voedsel in maag en darm ontleed. Wat door den darm opgenomen wordt komt in de bloedstroom en wordt als het verbruikt is in het lichaam, in den vorm van urine weer afgescheiden. Het onverteerbare voedsel blijft in den darm en wordt als mest afgescheiden. Bij een varken is dus een verteerbaarheids- proef zeer eenvoudig. Men weegt precies wat het beest eet en weet daarna precies wat met urine en mest uitgescheiden wordt. By kippen gaat dat echter niet, daar de vogels de urine en de mest samen in de uitzetting van den endeldarm, die men cloaba noemt, gemengd worden en dus urine en mest tege lijk geloosd worden. Men kan dus niet de urine apart onderzoeken om te weten wat verteerd is. In den laatsten ty d heeft men echter kip pen geopereerd, waarbij men den endeldarm doorsnijdt en deze verbindt met een kunst matige opening in den buikwand. Bij zulke geopereerde kippen kan men dus urine en mest apart opvangen en bestudeeren. Laugzamerheid worden nu uit allerlei laba- ratoria verteerbaarheidscijfers van kippen bekend en zullen we daar ook later eenlge van beschrijven. Ook heeft men zich veel beholpen en behelpt men zich nog met scheikundig onderzoek in buisjes. Men werpt daarin het voor met maagsap enz. en laat dit op eikaar inwerken Het spreekt echter vanzelf dat een dergelijke scheikundige verteerbaarheidsbepaling, lang niet zooveel waard is als een verteerbaar heidsbepaling op het levende dier. Dr. B. J. C. te Hennepe. Brutale berooviug van een bauklooper. Een bedrag van f 15.000 ontvreemd. Een uiterst brutale berooving van een banklooper heeft Woensdagmorgen te 10 uur op den Singel bij de Treefsteeg te Amster dam plaats gehad. Daar liep op dat oógen- blik een 78-jarige banklooper van de firma J. A. Matthes Co., commissionnairs in effecten, gevestigd Singel 320. De man, die op niets bedacht was, koesterde dan ook geen argwaan tegen een jongen man, die in tegenovergestelde richting op hem toekwam. Plotseling rukte deze den looper een bruin lederen citybag uit de hand. De dader rende hiermede weg, sprong op een rijwiel en vóór iemand er erg in had, was hy verdwenen langs den Singel in de richting van de Gast- huismolensteeg. De tasch hield een bedrag in van 15.000 aan papiergeld, alsmede eenige effecten, welke op de bank zouden worden gedeponeerd. Een onderzoek werd oogenblikkelijk door de politie ingesteld, doch aan nadere gegevens ontbreekt het momen teel geheel. Nader vernemen wy, dat in de citybach zich bevonden tien bankbiljetten 1000, acht k f 300, acht k 200 en tien k f 100, nummers onbekend. Verder waren daarin de volgende effecten: een aandeel a ƒ1000 Utrechtsche Asphalt My. no. 1393, een aan deel a 1000 Poerworedjo no. 1950, twee dividendbewijzen pref. Jurgens A no. 18B, aandeelnummers 25782 en 20886 en tien talons van aandeelen Kendang Lemboe nos. 1126, 1162, 1417, 1438, 1526, 2104, 2281, 2642, 2666 en 2951. De dader wordt beschreven als iemand met een schraal uiterlijk, lang ongeveer 1.75 M., gekleed in groen gabardine regen jas, zwarte bolhoed en bruine broek. Hy ontkwam, zooals gezegd, per rijwiel, dat hy aan het einde van de Treefsteeg op de Heerengracht had geplaatst, en reed daar mede weg in de richting der Hartenstraat. De commissaris van politie in de Xle sectie verzoekt een ieder, die getuige is geweest van deze berooving, of omtrent een en ander inlichtingen kan geven, zich ten spoedigste te willen vervoegen aan het naastby'zynde politiebureau. BOTTER GEZONKEN Van de opvarenden niets bekend. TERSCHELLING, 14 Febr. - Een hier binnenkomende Urker botter rapporteerde, dat in de Noordergronden, dwars van het wrak „West Aleta" een mast met een zeil boven het water uitstak. Onmiddellijk vertrok de reddingboot „Bran- daris" ter onderzoek. Op de aangegeven plaats gekomen was het reeds donker, doch men kon toch vaststellen, dat een mast van een daar gezonken botter boven het water uitkwam. Van de opvarenden is nog niets bekend. Drie opvarenden om het leven gekomen? Een V.D. bericht meldt nader: De redding boot de „Brandaris" is teruggekeerd. De kapitein rapporteerde, dat het gezonken vaar tuig, waarvan de mast boven het water uit stak, waarschy'niyk een Urker botter is. Van de bemanning is geen spoor meer te bekennen. Waarschijnlyk zyn drie personen om het leven gekomen. WANHOOPSDAAD VAN DE MOEDER. KERKERADE, 13 Febr. In den toestand der beide kinderen van den mynwerker F. uit Bleyerheide is thans eenige verbetering gekomen. Een der kleinen heeft verklaard, dat zyn moeder hem uit een flescbje iets te drinken heeft gegeven, dat zoet smaakte. Daarop is hy gaan slapen. Het fleschje is echter nog niet gevonden. De moeder zelf is nog steeds zoo ziek, dat men haar geen verhoor heeft kunnen afnemen. Toch hoopt men haar in het leven te behouden. Uit alles blykt, dat het hier een wanhoopsdaad van de vrouw betreft. In het huishouden heerschte groote armoede en de vrouw vreesde, nu haar man weer in het ziekenhuis was opge nomen, dat haar kinderen zouden verhon geren. Althans in dezen geest heeft zij zich tegenover een buurvrouw uitgelaten. PLEIZIERVLUCHTEN NAAR SCHIER- MONNIKOOG. Met vliegtuigen der K. L. M. 's-GRAVENHAGE, 15 Febr. Het zal, naar wij vernemen, voortaan mogelijk zyn plei- ziervluchten van Amsterdam uit naar Schier monnikoog te maken. De directie van de Koninkiyke Luchtvaartmaatschappij heeft, na de geslaagde landingen op het ingesloten Ameland, hier geen bezwaren tegen geopperd. Eenige bewoners van het eiland hebben wel aangedrongen op een vaste vliegtuigverbin ding, doch daar een dergeiyke dienst begry- peiykerwljze weinig lucratief zou zijn, kan daar geen sprake van zijn. Wanneer dus eenige personen per vliegtuig Schiermonnikoog wil len bezoeken, dan kan hun wensch, indi6n vooraf kenbaar gemaakt, door de K. L. M. ingewilligd worden. De Zomertijd. By Kon. besluit van 7 Februari is bepaald, dat in 1928 de vervroeging met één uur van den wetteiyken ty d, bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908, zal aanvangen den vyftienden Mei en zal eindigen den zevenden October. EEN ONEERLIJKE KELLNER. Op iieelerdaad betrapt. ROTTERDAM, 15 Febr. Gisteravond kwam de schipper van het kolenschip „Ier- sum", dat in de Voorhaven ligt, in een café op den Schiedamschedijk, waar hij den café houder zijn portefeuille, inhoudende 500 in bewaring gaf. Deze sloot de portefeuille in een kastje in de keuken achter het café. Het sleuteltje borg hy op. Toen de schipper later op den avond terugkwam, om zijn geld te halen, zag hij nog juist, dat een kellner iets uit het kastje nam, en dat de man zich ontdekt ziende iets in den vuilnisbak wierp. Het bleek, dat de kellner het sleuteltje had weten te bemachtigen en twee bankbiljetten van 25 uit de portefeuille had gestolen, die deze later had weggeworpen. De politie heeft den kellner in bewaring gesteld. INBREKERS GEARRESTEERD IN DEN HAAG. Een goede vangst. 's-GRAVENHAGE, 15 Febr. - De politie alhier heeft gisteren aangehouden den 27- jarigen J. H. van W., schoenmaker van be roep, wonende Hooikade en den 30-jarigen van B., die zich op verdachte wy'ze bij een woning aan het Kantaloupenburg ophielden. Op van W. werden verschillende inbrekers werktuigen gevonden. Ook had hy een gou den ketting in den zak. Op het politiebureau werden beiden heden herkend. De gouden ketting is afkomstig van een inbraak op 4 Februari gepleegd in een perceel aan de Laan van Meerdervoort. Van W. zeide, dat hy een deel van de aldaar gestolen voorwerpen ver kocht had. Beide personen zijn in verzekerde bewaring gesteld. VERWAARLOOSD JONGETJE. LANDSMEER, 15 Febr. - In dit dorp wonen eenige arme visschers, die vaak ter nauwernood in staat zy'n, hun gezin vol doende te voeden. Maar soms gaat het ge brek aan verzorging zoover, dat er moet worden ingegrepen. Dezer dagen werd een ernstig geval van verwaarloozing ontdekt. Een vijfjarig jongetje kreeg haast geen eten, zoodat het ventje erg mager werd. Ook op andere wyze werd het kind veronachtzaamd, terwijl het bovendien nog slaag kreeg. De gemeente-geneesheer en een pleegzuster heb ben het geval onderzocht en ook do burge meester heeft er zich mee bemoeid. Deze heeft den Voogdyraad van het geval in ken nis van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL (Adv.) Gemengd Nieuws. ERNSTIGE KAFFERONLUSTKN BIJ WEENEN. Een honderdjarige veete. By Weenen, wij bedoelen niet de wereld stad, doch een gehucht in Natal, zijn, zooals reeds in het kort werd gemeld, hoogst ern stige onlusten uitgebroken tusschen twee kafferstammen, n.l. tusschen de Mcunu's en de Mtembu's, waarbij reeds tal van zwarten het leven hebben gelaten. De onlusten wer den bekend, doordien een groot aantal kaffer vrouwen en kinderen het dorp binnen vluchtte. Toen een sterke politiemacht het terrein van den stryd bereikte, trokken de vechtende zwarten, die voorzien waren van egaaien en byien, de bosschen in. Men vreest, dat zy zich daar voor een groot ge vecht gereedmaken. De veete tusschen de twee stammen dateert reeds van honderd jaar terug, uit den tyd, toen de bloeddorstige Tsjaka, die in 1828 door zyn broer Dingaan werd vermoord, brandend, moordend en plunderend over de velden trok en zoowel onder blanken als zwarten bloedbaden aan richtte. De Mcunu's zyn n.l. afstammelingen van het „koninklijke" huis der Zoeloe's, waarvan hun voorvader Tsjaka zulk een waardig representant was. EEN DRIEJARIGE SCHIET EEN VIJF JARIGE DOOD. Kinderen hadden geladen revolver gevonden. In een fabrieksplaatsje vlak bij Augsburg heeft zich het wel unieke geval voorgedaan, dat een kind van 3£ jaar een 5 jarig speel genootje met een revolver heeft doodge schoten. Het vijfjarig boerenzoontje Roman Bobin- ger, en zijn driejarig vriendje Josef Schrott vonden bij het spelen een geladen revolver, die door den kleinen Schrott werd opgepakt met de woorden: „Zoo, en nu zal ik je eens doodschieten". Het schot knalde en de vyf- jarige Roman stortte zonder een geluid te geven ineen. De toegesnelde moeder van den ongelukkigen knaap vond den kleinen Schrott Daast zijn vriendje: de 3-jarige moordenaar toonde de verbysterde moeder, hoe hy te werk was gegaan. De kleine Bobinger was reddeloos verloren. Het schot was hem door de lever gegaan, en ondanks een onmiddeliyk operatief in- grypen stierf hy weldra. EEN NIEUWE DIAMANTSTAD VERREZEN. Na den jongsten, en naar alle waarschyn- ïykheid laatsten, stormloop op het diamant veld Grasfontein in Transvaal, is wederom in één' dag tyd een stad van 33.000 inwoners uit den grond verrezen. Drie duizend blanken en dertig duizend kaffers wemelen er door elkaar, begeerig de reeds duizenden jaren slapende diamanten uit hun slaap te wekken. Een verlaten vlakte ia plots herschapen in een woeligen byenkorf. Slagers, kruideniers, bazars en kroegen hebben er hun tenten Doch reeds nu blijkt de rykdom van den bodem zoo miniem te zyn, dat vele delvers al weer hun boeltje pakken en heentrekken Alweer hebben de vrijgezellen het gedaan. Een hoofdambtenaar der statistiek, werk zaam te Detroit, heeft statistisch geconsta teerd, dat vrygezellen veel slechtere men schen zyn dan gehuwde mannen. Van de 200.000 mannen, die in een tydsbestek van zeven jaar binnen het district van dezen heer gearresteerd werden, waren de meesten, naar hij beweert, vrijgezellen. Het aantal vrijgezellen, dat wegens land- loopery was aangehouden, was elfmaal zoo groot als dat der gehuwden die voor dezelfde overtreding werden gearresteerd. By de roo vers waren zesmaal zooveel vrijgezellen als getrouwden, by de dronkaards driemaal zoo veel, bij de hasardspelers eveneens driemaal zooveel, en by de burengeruchtenaars tweeën eenhalf maal zooveel. Deze cyfers zyn duideiyk. In onzen tyd zyn vry gezellen lastige elementen in den staat. Trouwen zullen ze. DE ZWAARSTE ROES TER WERELD* Dronkenschap wordt niet naar kilo's af gemeten. Toch hebben zes agenten in Hobo- ken zich ambteiyk met een roes moeten bezighouden, waarvan de zwaarte heel goed in ponden was weer te geven. Deze roespatiënt in droog-Amerika was Charles Koch. In een land als de V. S. is een toestand als de zijne natuurlijk dubbel aanstootgevend. Om de ergernis te doen ein digen werd dan ook de politie gealarmeerd. Deze kwam per patrouillewagen en vond Koch in luidruchtigen, doch diepen slaap op den drempel zyner woning. Zes man tracht ten den benevelden medeburger weg te transporteeren. Maar mr. Koch bood (passief) verzet. Hij bleef sluimeren. Het duurde heel lang eer men hem goed en wel in den auto had, en dat kan niet verwonderen, want mr. Koch weegt 225 kilo sehoon-aan-den- haak. Een koppigen walrus vervoeren was niet lastiger geweest. Op weg naar het bureau werd Koch door een arts onderzocht en deugdeiyk dronken bevondeD. „Laten uitslapen", was het com mando. Voor de deur van het bureau werd deze order door kapitein Sullivan overge geven. Uitvoering was moeieiyk. Koch was zóó omvangryk, dat met hem slechts twee man in den auto hadden kunnen meeryden, en deze twee was het ten eenenmale on mogelijk, den patiënt uit te laden. Men pro beerde het met behulp van een loopplank, maar deze brak. Toen hy op straat lag, bedacht men een nieuwe arbeidsverdeeling om hem binnen te krijgen. Onder aan de trap werd de be- schonkene in zittende houding gebracht, aan weerszyden van hem posteerden zich twee sterke kerels, en nu werd de vierhonderd- vijftigponder tree voor tree opgeheschen. Het duurde niet minder dan twee uur, eer men hem boven had. Nu moest hy nog in een cel geschoven worden, en daar men hem niet wilde sleepen, zou men hem in een stoel zetten en aldus met vereende krachten voortdragen. De athleten der Hobokensche politie speelden het inderdaad klaar, hem in den stoel te planten, maar terwyl zij zich hierna een öogenblik het zweet van het voorhoofd wischten, bezweek de stoel onder zijn buitensporigen last, en daar lag mr Koch weer op den grond, overigens even gezond-doorslapend, alsof er niets gebeurd was. Sullivan gaf iedere poging nu op en men heeft ten slotte Koch ter plaatse waar hij was neergekomen, zyn roes lat§n uitslapen, GEVAARLIJK GEBRAAD. Het wordt tegenwoordig een sport, uit laboratoria dieren te stelen, die en dat is het bedenkeiyke met ziektekiemen zijn ingeënt, ten einde aldus wètenschappeiyke waarnemingen te doen. Onlangs werden kip pen uit een Parijsch wetenschappelijk insti tuut gekaapt, vorige week gebeurde hetzelfde te Londen; en Maandag heeft iemand weer te Parys op gelijke wijze zijn slag geslagen In het laboratorium van prof. Rochet, aan den boulevard Brune, worden vogels en kleine viervoeters zooals konynen e.d. gehouden, waarop men proeven neemt. Maandagochtend ontdekte een nachtwaker, dat twaalf konijnen en vyf ganzen waren ontvreemd. Het verlies bedraagt niet meer dan een waarde van 500 francs. Maar minstens twee der konijnen zyn met tuberculose-bacillen ingeënt, en in de andere dieren schuilen eveneens ziektekie men, die men nog niet afdoende heeft kun nen vaststellen. De politie heeft reeds maat regelen genomen en waarschuwt het publiek, voorzichtig te zijn met den aankoop van konijnen en gevogelte. LINDBERGH BLIJFT VLIEGEN. Al kost het hem het leven. ST. LOUIS, 15 Febr. Sprekende over het plan van den minister van Oorlóg, Davis, om hem er toe te brengen zyn leven niet meer in de lucht te wagen, zeide Lindbergh in het geheel niet voornemens te zyn de vluchten op te geven. Hy zeide er niet voor terug te deinzen, zyn leven tydens een vlucht te offeren indien dat noodig is. Er moeten nu eenmaal voor elke nieuwe methode van vervoer pioniers zyn, van wie eenigen als slachtoffer vallen. DRONKEN MACHINIST OP DE LOCOMOTIEF. Prettig reizen iu Rusland De Russische bladen melden uit Tomsk, dat op 11 Februari te Taiga, aan de Trans- Siberische spoorlijn, een proces is begonnen tegen een aantal spoorwegmannen, die van verschillende overtredingen der reglementen worden beschuldigd, waardoor ernstige schade op de lijn is aangericht. Zoo staat o m. oen machinist terecht, die van oordeel was, dat de hevige koude in Siberië hem veroorloofde naar de wodkaflesch te grypen, Als gevolg hiervan ontstond op de ry dende locomotief een hoogloopende twist met den stoker. Uit baloorigheid heeft do dronken machinist toen den stoom afgeslo ten, waarby hij verhinderde, dat een ander zijn plaats innam, zoodat de trein eenige uren onbeweeglyk op de vlakte bleef staan. Verder hebben zich eenige wisselwachters te verantwoorden, die het vertikten op het station den wisselsleutel te gaan halen, waar door rangeeren niet mogelijk was. Daarby is het voorgekomen, dat de wissels door het treinpersoneel dan maar zonder sleutel wer den verzet, door welke handelwyze ernstige beschadigingen ontstonden. Ook is herhaaldeiyk geconstateerd, dat de treinbestuurders zonder eenige scrupule door onveilige seinen reden. Een aantal botsingen was hiervan natuurlijk het gevolg. De totale schade, die door al deze over tredingen van de reglementen is veroorzaakt, wordt alleen reeds voor de lijn van Tomak op circa 350.000 roebel geschat. Verslag van de Vergadering van den Raad der Gemeente HELLEVOET- SLUIS op Vrydag 10 Februari 1828 'sav. 7,30 ten Raadhuize. Aanwezig zes raadsleden en vacature Duisterhof (S.D.A.P.), zoodat de vergadering dus voltallig was. De Burgemeester De Geus opende de vergadering en sprak, daar dit de eerste vergadering in 1928 was, zijn openingsrede als volgt uit: Mijne Heeren\ Waar gy heden voor het eerst in het nieuwbegonnen jaar als vertegenwoordigers onzer burgery te zamen komt, wensch ik, de goede gewoonte getrouw, U allen een gelukkig en gezegend jaar toe, óók in Uw gezin en betrekkingen. Wanneer wij terug zien op het jaar, dat achter ons ligt, dan mogen wy constateeren, dat de samenwer king bij de behandeling van allerlei onder werpen, in een geest van wederzij dsche waardeering tot uiting kwam, terwijl bij de onderwerpen van zuiver zakelijken aard, eensgezindheid en goede harmonie zoo onmisbaar voor vruchtbaar werk - by U aanwezig was. Resunleerende de meest belangrijke onder werpen gedurende het jaar 1927, door Uw College behandeld, moge ik o.a. het volgende in herinnering brengen: Op 1 Februari 1927, in de eerste verga dering in het jaar gehouden, werd door Uwe medewerking de noodige voorziening getrof fen in de behoefte aan handelonderwy'saan de school voor U.L.-onderwys, ontstaan door het vertrek van den onderwyzer, tevens plaatsvervangend Hoofd dier school, de heer Van Ravesteyn, door de daarvoor noodige gelden te voteer en. Op 18 Maart werd door U besloten tot algeheele vernieuwing van de hoofdbuis der waterleiding, gelegen in den Moriaanschenweg en Helvoetschen ach terweg tot den Westdyk. De kosten dezer vernieuwing konden ge heel bestreden worden uit het Reserve- en Vernieuwingsfonds, dat gedureDde de laatst- verloopen 6 jaren is gekweekt geworden. In de vergadering van 30 Mei hadden be- langryke besprekingen plaats omtrent de voorgenomen waterlevering aan de Gemeente Nieuwenhoorn, waaruit bleek, dat onze Ge meente niet die medewerking van Ged. Sta ten vooralsnog verkreeg, welke o.i. billijker wijs door ons verwacht was geworden. Het standpunt ten deze door Burgemeester en Wethouders ingenomen, werd destyds met 'gemeene instemming bekrachtigd. In de vergadering van 20 Juli d.a.v. wer den de geloofsbrieven van de Raadsleden, gekozen volgens de nieuwe formatie bij de stemming in Mei gehouden, onderzocht en tot toelating van alle benoemd verklaarden besloten. In dezelfde vergadering werd de Raad in kennis gesteld met het arrest vandenHoo* Raad, waarby de aanslag aan 'sRyks- werf en het Loodswezen opgelegd in de Zakelijke belasting op de bedrijven werd vernietigdwaardoor de reeds ontvangen be dragen over vorige jaren te zamen beloopen- de ruim 24.000, moesten worden ge restitueerd. Het behoeft geen betoog, dat deze uitspraak voor onze gemeente een groote tegenslag was, en alléén doordat de reeds ffnde bedragen voorzichtigheidshalve door ons gereserveerd waren, een financieele deblacle voorkomen is. Op den 6den September had de beëediging en installatie van den nieuwen Raad en ver volgens de keuze van de thans zitting heb bende Wethouders plaats. In deze vergade ring hadden eenige besprekingen plaats, inzake de gebleken fraude bij de N.V.Elec- triciteits-Maatscbappy „Voorne en Putten", waarvan onze gemeente aandeelhoudster is. Op den 27sten September worden bespre kingen gehouden over een nieuw contract met den heer I. YermaatteNieuw-Helvoet, voor het ophalen van asch en vuilnis. De Commissie van Beheer voor de Waterleiding werd in dezelfde vergadering opgeheven en eene wachtgeldregeling voor den Commissa ris van Politie vastgesteld, welke nadien Ctdflêê/i emt de 4exx£ij6eié! N.V.DOUWE EGBERTS I TABAKSFABRIEKEN OPG.1753 /Ot-fr JOU RE-UTRECHT Vperons AMSTERDAM-DEN HAAG V va BREUKBANDEN met en zonder veer IRRIGATOREN, geheel compleets I BALSPUITEN in verschillende soorten vanaf CLYCOIRSPUITEN (met bal in het midden) vanaf [I en verder alle artikelen op Hygiënisch en Ziekenverpleging! Vraagt onze gratis Prijscourant met belangrijke brochure voor gehuwden (10 ets. postz. insluiten). (&3A1SON SAN1TAS.) ALLEEN Gelderschekade 7, nabij Witte Huis, Rot HOOGSTRAAT 279, bij het Viaduct - Tel. 9238 - ROT Stoifen Kleermakersfaurnituren Mancl Gestreept Engelsch leer Billart- en Bestuursla. Gevestigd 1882 H. EL EIERVERZENBERS1 - Wij weten, dat U als regel steeds te weitiij eieren uitbetaald krijgt. Er wordt geen rekening gehouó grootte der eieren, zoodat zij, die mooi goed lever benadeeld worden. Wilt U een beteren prijs maken dan U nu voor Uw ei Vraagt dan onverwijld inlichtingen bij Telef. 13649. Warmoezierstraat O 37 Recht vati controle voor H.H. Zend Wie zijn leven verzekert en dan bij de ILeven Mij „Aurora", handelt verstandig en p I Omdat „Aurora" bekend is als te bej de soliede maatschappijen, wier reserve volgeJ methode, dus streng, wordt berekend. Gevesti Directeur J. G. nog met eene enkele bepaling is aangevuld Tevens werd besloten om, ingaande 1 Mei 1928 de onflerwy'zers, evenals voorheen het geval was, te verplichten om in onze gemeente te wonen, tenzij Burgemeester en Wethou ders op hun daartoe gedaan verzoek, daarvan tydeiyk ontheffing verleenen. In de vergadering van 19 October werd door U besloten om adhaesie te betuigen aan een voorstel, ingediend door een lid van de Provinciale Staten, om eene Provinciale regeling te treffen voor subsidies aan de kleinere niet draagkrachtige gemeenten, in zake de kosten van werkverschaffing en daarvoor een bedrag ad 200.000,— op de Provinciale begrooting te brengen. Op den 15den November werd eene nieuwe verordening door U bekrachtigd, regelende de heffing van opcenten op de Personeele belasting, welke noodig was geworden door de wijziging van de betreffende Rijkswet en werd tevens besloten tot heffing van 50 opcenten op den aanslag van de Vermogens belasting. Eene wijziging van de voorwaarden voor de levering van drinkwater werd door U vastgesteld, waardoor vanaf 1 Januari 1928 geene worm'Jbetaling van de abonnements gelden volgens tarief meer zal plaats hebben een maatregel die, naast een billijke behan deling van de aangeslotenen, eene groote ver eenvoudiging van de administratie zalmede brengen. In de vergadering van 13 December werd vervolgens na kennisname van deintus- schen door Ged. Staten vastgestelde voor waarden, aan c drinkwater aar verbonden d deze voorwaar gemotiveerd as In dezelfde ver krachtens het 1920, aan de I gesteld over Ten slotte wei een artikel, re voor den betrc ling voor den gevoegd, waarc van groote en 1 de gemeente, 'I En hiermede f naamste, door. behandelde zal en bleek uit i gemeente nog digheden blijftl Waar tot opï toogen, meded baar nóch bij Staten dezer I inzicht bestas toestand voori die toestand-dl kei ijk de dool gestelde ophef; j met algeheele wezen, betonn gevoerd, zal n gemeente een kracht eischen

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2