Ingezonden Stukken. ONZE EILANDEN TAN WOENSDAG 15 FEBRUARI 1928 ONZE Struik: Juist dat is het hem waarom men dien toestand zoo zou willen houden. Koote zeide dat men destijds een aan vraag voor dien grond heeft afgewezen om dat men daar een minderwaardig huis wilde neerzetten. Dat paste daar by de omgeving niet aan. Thans nu er een aanpassend huis wil bouwen, meende spreker dat daar geen bezwaar tegen kan zijn. Voorzitter zeide met Dr. Knöps te zullen spreken. Zaaijer zeide dat Zuster Verburg dien grond destijds in erfpacht heeft willen hebben en dat ook dat geweigerd is, omdat men een uitweg wilde open houden voor den daar achter gelegen grond. b. Van Blokland en Van Gent om een stukje grond achter hunne perceelen werd toegestaan. c. Van B. Vi3kil om een stukje grond groot 200 M2 gelegen aan den Langeweg. B. en W. zullen dit nader regelen. 4. Ruiling grond Pape. Voorzitter zeide dat men tot een oplossing is gekomen door ruiling van grond. B. en W. werden gemachtigd deze zaak af te doen. 5. Circulaire inzake imigratie naar Canada. Voorzitter zeide dat er in aansluiting op deze circulaire reeds aanvraag is, de imi- granten die met steun van gemeentewege gaan, hebben toegang tot Canada. Echter hebben B. en W. eerst nadere inlichtingen gevraagd bij den Minister, en dient dit te worden afgewacht. Koote vond dat het gevaarlijk is, op die circulaire in te gaan. 6. Vaststelling bijdrage aan de door pro vincie verbeterden weg naar de tramhaven. Voorzitter zeide dat geen verschil maakt, indien men het oude besluit handhaaft, of dat men dien weg onder de nieuwe voor waarden van de Provincie laat vallen. Ge zien nu alle wegen op de nieuwe voorwaar den zjjn overgegaan acht B. en W, het beter een lijn te houden. Besloten werd daarna niet de bijdrage van 1000, doch van ƒ600 per K M. te betalen. 7. Grondaankoop. Dit werd aangehouden om eerst in comité te behandelen. 8. Vernieuwing kaaimuur. Besloten werd dit werk aan te besteden. 9. Rondvraag. Koote vroeg waarom dat hij niets meer gehoord had van zijn verzoek om de haven te overbruggen op den hoek bij Goudswaart. Voorzitter zeide dat eerst de polder de palen moet opruimen en dat een begrooting daarvoor gemaakt zal w.orden. Vogelaar vroeg hoe het stond met de schoolgeldregeling. Voorzitter zeide dat het hier laag is, aan schoolgeld komt 1200,- binnen en het onderwijs kost 4000, Ef-n ontwerp zal worden gemaakt. Vroegindewei vroeg zuivering van de Btee- nen van het raadhuis. Voorzitter zeide onderzoek toe, dit af doende te reinigen. Van der Meide vroeg waarom op 18 Jan. de straatverlichting by'na geheel uit was. Is het onregelmatigheid aan de fabriek of ligt de oorzaak in de slechte kolen, zooals men zegt. Struik zeide dat de oorzaak aan de kolen lag, en dat dat partytje thans verbruikt is. Van der Meide vroeg of het niet nood zakelijk was, dat er aan de jongensschool een tijdelijke leerkracht wordt benoemd. Voorzitter zeide, dat men tegenwoordig gebonden is aan de keuze uit wachtgelders en die doen het niet. Wy hebben er verschei dene aangeschreven, doch zonder resultaat. Thans hebben wij ontheffing van die verplich ting gevraagd. Koe8e stelde voor, gezien Verbiest en mej. Joppe al dien tijd hun beste krachten hebben gegeven als volontair, deze een gratificatie te geven daar het toch wel wat onredelijk is, de eene onderwijzer vol salaris te geven en de ander die tijdelijk hetzelfde werk doet met dezelfde bevoegdheid, geen salaris te geven. Voorzitter zeide dit te zullen overwegen. Van der Meide vroeg nog naar de verbou wing van de school. Voorzitter zeide dat daarvoor tydig maat regelen getroffen zullen worden. Daarna ging de vergadering in geheime zitting over. Na heropening der vergadering werd be sloten tot aankoop van 8483 M2. grond van J. Boeter en 2909 M2 grond van den Heer Doornbos voor reap, f 1,53 en f 1,60 per M2. Daarna werd de vergadering gesloten. INGEZONDEN MEDEDEELING. Schrijnende Handen na de wasch verzacht en geneest men spoedig met PUROL» (Buiten verantwoordelijkheid dèr Redactie.) STELLENDAM, 14 Febr. 192S. Mijnheer de Redacteur 1 Beleefd verzoek ik U plaats voor het on derstaande; bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van de pogingen om tot oprichting te komen van een coöperatieve Beurtvaartdienst alhier; wou- ik de volgende vragen eens stellen aan de eventueele op richters: le. Wie heeft het initiatief tot deze ver gadering genomen? Of wordt er weer, zooals gewoonlijk hier achter de schermen gewerkt? 2e. Zijn de oprichters van meening, dat het zakenleven alhier zoo bloeit, dat er een tweede dienst noodzakelijk is? Of heeft de tegenwoordige beurtschip per Waling het zoo bont gemaakt, dat hij er zoo noodig moet worden uitgewerkt? 4e. Is de commissie het niet eens met het spreekwoord: „Leven en laten Leven"? 5e. Vindt de comm. niet, dat er vrucht baarder werk gedaan kan worden, in ver band met de groote armoede onder de vis- schersbevolking Wanneer ontvangen we nu eens getypte circulaires, waarin we opge roepen worden, niet om een beurtschipper te dupeeren, maar om de Stellendamsche visscher uit de put te helpen? 6e Was Waling niet altijd bereid om zie ken te vervoeren? Herinneren de Stelled- dammers zich niet de prettige schoolreisjes van hun kinderen met de motor? 7e. Is de comm. niet van meening, dat er op Stellendam zoo zoetjes aan schuld ge noeg begint te komen? 8e. Denken de heeren oprichters soms, dat velen trouwe en eerlijke bediening niet weten te waardeeren? Zouden deze men- schen Waling in den steek laten? 9e. Lijkt het de comm. niet riskant deze nieuwe dienst te openen, bedenkende dat in de bloeiende landbouw-gemeente Ouddorp deze dienst moest worden opgeheven? Hopende dat deze vragen door belang hebbenden ernstig overwogen zullen worden, zeg ik U nogmaals dank. EEN STELLENDAMMER. Gaarne een plaatsjé in uw veel gelezen blad bij voorbaat dank. Als lid van het Groene Kruis te Ouddorp ik heden een oproepingskaart voor de vergadering. Ik zag dat punt 7 van die agenda luidde als volgt: Bepreking voorstel tot machtiging v. h. Bestuur tot eventueele aankoop voor woning der wijkverpleegster. Het is een zeer mooi voorstel van het bestuur om een woning aan te koopen voor de wijkverpleegster want dat mensch kan toch ook niet blijven tobben zonder woning, zij moet een woning hebben al kost het 6000 of 7000 gulden en dan behoeft ze niet veel te verwonen want wat er te kort komt zullen de leden van het Groene kruis wel betalen, want het meerendeel van die leden zyn arbeiders die tegenwoordig 1 gulden zegge één gulden per dag verdienen en als er g€ werk is nu dan mogen ze bij hun vrouw blijven. Het is dan ook te begrijpen dat velen van de leden voor dit voorstel zullen stemmen hoewel het best anders kon zijn. Wanneer wij, arbeiders, aan alles zouden moeten betalen wat de groote heeren vooral de twee aftredende van het bestuur Groene Kruis oprukkelen dan kunnen we onze keel wel toeknoopen. Voor de plaatsruimte danken wij U. Verschillende leden van het Groene Kruis te Ouddorp. Marktberichten. Vee en Paarden. ROTTERDAM, 13 Februari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 532 vette runderen, 211 vette kalveren, 390 schapen of lammeren, 1144 varkens. Prijzen per k g. Koeien 27 k 32 c.; 40 k 42J c 47 k 49 c. Oasen 37 c.; 39 c. k 41 c., 46" a 48 c. Kalveren 69 k 65 c.; 72j a 77J c.; 85 k 90 c. Schapen 28 a 34 c. Lammeren 20 - 34 per stukvarkens 30J k BIJ k 3B c. De aanvoer van koeien en ossen was ge woon, met tamelijken handel en goed prijs houdend. Een enkele beste koe werd nog tot 2 cent boven noteering verkocht. Stieren waren weinig ter markt en weinig handel derhalve geen noteering. Vette kalveren met matigen aanvoer. De handel was eveneens matig en ongeveer de pry'zen van de vorige week Dinsdag. Een enkel prima best kalf ging nog tot 5 cent boven noteering. Schapen en lammeren met kleinen aanvoer, tamelijk vluggen handel, zoodat de oude prij zen dan ook gemakkelijk bedongen werden. De aanvoer van varkens was ongeveer als vorige week. Hier was knappe handel, vooral zware varkens konden gemakkelijk geplaatst worden, welke dan ook goed prijshoudend werden verhandeld. Zouters gingen tot 28 cent. AMSTERDAM, 13 Febr. 475 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 1ste kwal. fl f 1,087 dito 2de kwal. 84 ct., k f 1,3e kwal. 62 k 84 ct. perk g.slachtgewicht; 125 melk en kalfkoeien f800-f425 per stuk; 83 vette kalveren 1ste kwal. f 1 f 1,10, 2de kwal. 90 ct. k i 1, 3de kwal. 70-90 ct. per kg. levend gewicht. 152 nuchtere kalveren f 9 -f 16, 41 schapen f 30-f 40 per stuk; 700 varkens. Overz. en Geldersche 1ste kwal. 72-73 ct., Prima varkens f 0,74, 2e kwal 71-72 ct, vette varkens 70-72ct.perk.g. slachtgewicht77 paarden f 100—f 225 per stuk. Boter, Kaas en Eieren. APELDOORN, 13 Febr. Eieren. Aanvoer 85,000 stuks. Prijzen van f6,75-8, middel- markt f 7,50 per 100 stuks. Handel gewoon. OUDEWATER, 13 Febr. Kaas. Aanvoer 6 partijen, tezamen 270 stuks, wegende 1350 kg., Eerste soort Gouda met rljksmerk niet genot., idem mindere qual. f 50 53; zonder rljksmerk f 50. Handel matig. TIEL, 13 Febr. Aanvoer van boter: 48kg. Prijs f 2,30-f 2,40 per k.g. Voorts 100,000 eieren, prijs voor particulieren f 6 7f ct., per stuk, groothandel f7 7,60 de 100 stuks. Granen enz., meel en oliën. ROTTERDAM, 13 Februari. Fijne zaden (Boerennoteering); Karwijzaad f 34 36.60; maanzaad f 32—34; koolzaad f22-24; geel mosterdzaad f 22-23; zaailijnzaad f 24— 25; voerlijnzaad f 18 20, alles per 100 k.g. ROTTERDAM, 13 Februari. Buitenlandsche Granen. (Bericht van de Makelaars Hagen- beek en van der Schalk) Stemming vast. Rogge Western no. 2 disp. f 12.80, Western Golf disp. 18, Canada Western disp. f 13, Pacific disp. f 18.10. Gerst Amerik. no. 2 disp. f 245, dito aan gek. f 241, Canada no. 3 disp. f 253, 68 kg. Donau disp. f255,62/63 kg. Donau disp f244. Haver. 55/56 kg. Pommersche disp. f 12.20, 50/51 kg. dito st. f 11.30, 55 kg. Noord- Russische disp. f 11.90, 51/52 kg. dito f 11,55, 46/47 La Plata stoomend f 11.20. Mais per 2000 kg. Amerik. Mixed, aangek, f 226, stoom, naar aankomst f 225—222, Febr./aflading f 221, La Plata disp. f 226, dito aangekomen f 22-228, dito stoomend naar aankomst f 223 225, witte platte Zuid- Afrik. no. 2 aangek, f 223, gels ronde no. 6 aangek. 228, Donau/Galfox spoedig gewacht f 225. Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 13 Februari. Heden waren de prijzen der Aardappelen als volgt: Briel- sche eigenheimers f 6 f 6.75, Zeeuwsche Blauwe f 5-f 6, dito eigenheimers f5.75 f 6, dito Bonte f 4.50— f5.75, Belgische f3.25 f 3,75, eigenheimers drielingen f 4 50— f 4.75, drielingen bonte f2.75 - 3.40, drielingen blauwe f 2,75—f 3,40, bravo's f 6—f 6,60. Red Star f 4,75—f 5,25. Met redelijken aan voer redely ke vraag. Huiden, Leer, Wol, Diversen. ROTTERDAM, 13 Febr. Vlas (Opgaaf van de marktmeesters). Aanvoer 16,459 k.g.blauw schoon f 1,30—f 1,90, 800 k.g. wit Zeeuwsch f 1,25 f 1,40, 12,000 k.g. Groningsch f 1,50 -f 1,85, 14,900 k.g. Holl.geelf 1,50-f 1,90, 1850 k.g. dauwroot f 1,10—f 1,40 per k.g. BIMNEMLAND Noodweer bovea Zuid-Limburg. Vrijdagavond is deregen, die boven Heerlen en omgeving viel, tegen half 10 plotseling overgegaan in een ware sneeuwstorm, die vergezeld ging van een hevig onweer. De storm heeft in de Wilhelminastraat te Hoensbroek het dak van de woning, bewoond door de familie Bols, weggerukt; te Schie- versheide, gemeente Heerlen, is hetzelfde gebeurd met het café Neuenhaus. Persoonlijke ongelukken hebben hierbij niet plaats gehad. Op verschillende plaatsen in beide gemeenten werden dakpannen af gerukt en werd debovengrondscheelectrische leiding vernield. Te Rimburg, gem. Ubach, is de bliksem geslagen in de kapitale boerderij van het gemeenteraadslid Kallen. De Heerlen- sche brandweer is ter assistentie derwaarts vertrokken. Ovcrstrooïsing op Ameland. Vrijdagnacht is door den hoogen vloed weer een groot gedeelte van het eiland Ameland ondergeloopen. Met groote moeite werden de nog los loopende schapen gered. Verscheidene echter worden nog vermist. Op de steenen geloopen. Bij het binnenkomen van de Tramhaven te Hellevoetsluis is Vrijdagochtend de tram boot Minister Ph. W. van der Sley'den, va rende van Hellevoetsluis op Middelharnis vice versa ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting op de steenen geloópen. De passagiers konden gemakkelyk aan wal komen, zoodat de tram door het ongeval wei nig vertraging had. De Min. van der Sieyden is later door de Hellegat in de tramhaven gesleept, terwijl de Hellegat nu den dienst tusschen Hellevoetsluis en Middelharnis voor de Van der Sieyden doet. Noodlanding. Vrydagmiddag tegen half 4 kwam het postvliegtuig Parijs—Amsterdam boven de gemeente Kruisland bij Steenbergen, waar het, na eenige malen te hebben rondgetoerd' een geschikte landingsplaats zocht, daar de vlucht naar Parijs niet kon worden voort gezet ten gevolge van den mist. Vrijdagmiddag om 2 35 is het Farman- vliegtuig van de vlieglijn Parijs—Amsterdam van het vliegkamp Everlee te BrusBel ver trokken. Toen het Roosendaal was gepasseerd, kreeg de piloot, George Clëne uit Parijs, veel last van den zwaren mist, zoodat hij na 10 minuten vliegens zyn tocht moest staken en uit moest gaan zien naar een geschikt landingsterrein. Toen hy boven het dorpje Kruisland was gekomen, koos hij, na eenige malen boven genoemd dorp te hebben rond gecirkeld, als landingsterrein uit een klaver- land van den landbouwer de Nijs. De nood landing liep aanvankelijk zeer goed van stapel. Toen het vliegtuig was uitgerold bleef het echter plotseling in het zand steken en kwam de neus van het vliegtuig in bet zand terecht, zonder dat het evenwel beschadigd werd. De inzittenden, de vlieger Cléne met als con ducteur van de brievenmail de heer Huysman uit Brussel, kwamen met den schrik vrij. De post, die in het vliegtuig aanwezig was, een totaal gewicht van 200 K.G. werd van het vliegtuig overgeladen in een auto en door den heer Huysman naar Roosendaal overgebracht, vanwaar deze per eerste ge legenheid met de post naar Amsterdam is vertrokken. De piloot was zeer tevreden over do nood landing. Onmiddellijk heeft hij telegrafisch om een mecanicien gevraagd, die morgen uit Amsterdam zal komen. Het terrein waar óp de noodlanding is geschied, is zeer geschikt óm wederom te kunnen starten, zoodat ver moedelijk het vliegtuig, wanneer het door den mecanicien in orde wordt bevonden, zijn weg naar Amsterdam kan vervolgen. HOE HET GESTORMD HEEFT. De windsnelheid tot 26 a 28 meter per seconde opgeloopen. De filiaal-inrichting van het Kon. Meteoro logisch Instituut deelt ons over den storm het volgende mede: Het gebied van lagen druk dat ons gister avond onweersachtige verschijnselen, onweer en windstooten bracht en sinds 3 uur 11 Fe bruari storm uit het Zuidwesten, kwam uit het Noordwesten tot ons. Gistermorgen kwam reeds onweer voor boven Ierland, gisteravond 8 uur passeerde de onweersbui te zien in een onweersneus in het baro- gram Amsterdam, zonder als onweer tot uiting te komen, voor zoover ons bekend is. Er kwam toen ook een windstoot voor van 58 K.G. per M2. met ruimenden wind tot Westnoordwest, welke richting weer spoedig tot Zuidwest kromp. De wind bleef daarna krachtig tot stormachtig tot 3 uur van 11 Februari, waarna de wind met kracht van storm tot zwaren storm uit Zuidwest tot Westzuidwest bleef doorstaan. Ten 5 u. 20 m. kwam een stoot voor van 82 K.G, per Ma. en herhaaldeiyk kwam de druk boven de 70 K.G.- De snelheid over 5 minuten ge middeld liep soms op tot 19 M. per sec. of kracht 9 van de Beaufort-schaalin die 5 minuten is dus zeker de windsnelheid ge durende korte oogenblikken opgeloopen tot 26 k 28 M. p. s. ZWAAR WEER BOVEN DREK TE. Bliksem op vele plaatsen ingeslagen. ASSEN, 11 Febr. Hedennacht woedde boven een deel dor provincie Drente en boven Assen een buitengewoon zwaar onweer, ge volgd door een hevige storm. Op verschillende plaatsen werd een groot aantal boomen ont worteld, terwijl de bliksem op vele punten insloeg zonder echter ongelukken van ern- stigen aard te veroorzaken. Te Wildervank sloeg de bliksem in den top van den 45 Meter hoogen toren der Ge reformeerde kerk. Benige meters van de spits brandden af en het ronde bovenstuk stortte met een geweld door het kerkdak. Thans, nu het licht geworden is, blykt de groote kracht, die de storm van Vrijdagavond gehad heeft. In verschillende gemeenten zijn tal van boomen en telefoonpalen opgewaaid. Van vele huizen zyn de daken ernstig be schadigd en zijn vensters en luiken afge waaid; schuren en stallen hebben het moe ten ontgelden. Het telefoonverkeer met Schaesberg, Rimburg, Nieuwenhagen en Eygelshoven is geheel gestoord, terwijl-op de andere lijnen de storing reeds i3 opge heven. Van 'de boerderij van den heer Kallen te Rimburg. die zooals gemeld door den bliksem is getroffen en in brand geraakte, is de stal geheel verbrand. Een tiental koeien is in de vlammen omgekomen. Het woon huis kon grootendeels behouden blijven. De Duitsche D.-trein, welke om 9.12 te Amsterdam moet arriveeren, is Vry'dagavond 40 minuten te laat aangekomen. Ten gevolge van den storm waren eenige telegraafpalen tusschen Amersfoort en Baarn omgewaaid. De trein was in de over de spoorbaan lig gende draden verward geraakt, waardoor het oponthoud ontstond. Ook een latere trein kwam hierdoor te laat. In de AmsterdamseUe haven. Ondanks den zwaren storm is in de haven niet veel gebeurd. Alleen zyn van een schuit, geladen met balen cacao, liggende in de IJ-haven by de Javakade, eenige balen over boord geslagen, zoodat de cacao in het water dreef. ENKHUIZEN, 11 Febr. - Alhier maakt men zich ernstig ongerust over de motorboot „Zeester" van de Zuiderzeewerken. Het vaar tuig is gisteravond uit de Oranjesluizen ver trokken met bestemming Enkhuizen, doch is hier nog niet aangekomen. Na gedane telegrafische informatie in de verschillende Zuiderzeehavens bleek ook daar niets omtrent het vaartuig bekend te zijn. Alhier werden binnengebracht de „Verwis seling" geladen met vlas op weg van Leeu warden naar Amsterdam, welk vaartuig van de ankers was geslagen en de „Carolina", een klipperschip, met steenkolen geladen, op weg van Amsterdam naar Wieringen, hetwelk ook van zijn ankers geslagen was. Ook het motorschip „Vitesse", geladen met rijst, op weg van Amsterdam naar Groningen, is bier binnengebracht wegens het zware stormweer. Men maakte zich ongerust over het vis- schersvaartuig BU. 175, dat gisteren met een lading haring naar Bunschoten was ver trokken. Da BU. 175 is thans de haven van Bunschoten binnengeloopen. ENKHUIZEN, 11 Febr. De bemanning van de heden binnengeloopen veerboot meld de, dat zij hedenmiddag te ongeveer drie uur by zwaar stormweer tusschen het Vrouwen zand en de Ruggen een groot vaartuig van de Zuiderzeewerken heeft zien dry'ven. Waar schijnlijk is het de M.U.Z. 172. Men 'kon niet waarnemen of zich personen aan boord bevonden. BOERENHOFSTEDE INGESTORT. Gevolg van den krachtsgen Z. W. storm. 's-HERTOGENBOSOH, 11 Febr. - Te Ros malen is gisteravond te ongeveer negen uur, toen de familie zich te bed wilde begeven, de boerenwoning annex hofstede en stalling van den heer Ch. R. van Pinxteren, gelegen aan den Maleskamp, ten gevolge van den storm ingestort. De afmetingen van het huis waren 14 meter lang, 7 meter breed ep 4J meter diep. Alleen de voormuren zijn overeind blyven staan. De schade aan den inboedel, waarvan niets gered kon worden, wordt geschat op ruim 1200. De man had niets verzekerd. CROYDON—WAALHAVEN IN 88 MINUTEN. Record voor verkeersvliegtuigen. ROTTERDAM, 11 Febr. Hedenmorgen is het verkeersvliegtuig H. N. A. D. O van de K. L. M., bestuurd door den piloot J. Duimelaar, van Croydon naar Waalhaven gevlogen in den tijd van 88 minuten. De normale vliegtyd is 2J uur. Duimelaar, die handig gebruik heeft ge maakt van den sterken wind, heeft een gemiddelde uursnelheid van 240 K M. ge vlogen, hetgeen zonder twijfel als een record voor verkeersvliegtuigen kan worden aan gemerkt. DOOR EEN MITRAILLEURKOGEL GETROFFEN. Doodelyk ongeval te Rude). BUDEL, 11 Febr. Hedenmiddag om streeks halfvijf heeft een zeer ernstig onge val plaats gehad in de gymnastiekzaal van de byzondere school te Budel, waar aan een aantal jongelui, welke worden opgeleid voor de vooroefeningen onder leiding van een sergeant-majoor en een sergeant, een mitrail leur gedemonstreerd werd. Bij de proefneming met deze mitrailleur, die naar men meende met losse patronen was geladen, ging een scherpe patroon af en trof den jongeman, die voor den mitrail leur stond. De kogel ging door zijn linkerarm. Achter hem stond de 19-jarige jongeman W. Rooy- akkers, die den kogel in de borst kreeg. De ongelukkige overleed kort daarop De andere jongeman werd naar het Liefdehuis ver voerd en kon, na verbonden te zijn, huis waarts keeren. De marechaussee heeft het lyk in beslag genomen. De sergeant-majoor en de sergeant zijn in arrest gesteld. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. Woensdag a.s. van 2 tot 7 uur zal in het lokaal van den Kolenbond de stemming plaats hebben voor een com missaris bij het Onderling Begrafenisfonds. Onze dorpsgenoot de heer S. de Koning is aangesteld by de politie te 's-Gravenhage met ingang van 15 dezer. De opperman H. Verolme kreeg tydens zijn werkzaamheden kalk in het oog, waar door hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen. —In het Zondagsschoolgebouw „Rehoboth" zal Vry'dagavond 7 uur ds. Schaafsma, Geref. pred. te Den Bommel, een rede houden ter bevordering der Uitwendige ZendiDg. Door een stortzee over boord geslagen. Het noodweer heeft vele schepen op de Noordzee in het ongereede gebracht, waarbij vooral treilers het zwaar te verantwoorden hadden. De stoomtreiler „Bergen" (IJm. 16) kwam Zondag de haven van IJmuiden binnen en rapporteerde, dat Donderdag de matroos Joh. Langbroek door een stortzee overboord was geslagen. Het visschen was dien dag door den storm onmogelijk. Men had de netten reeds ingenomen, zoodat onmiddeliyk pogingen konden worden ondernomen om den ongelukkige in veiligheid te brengen. Niets baatte echter. Voor de oogen der be manning, onder wie zich ook zyn zoon be vond, verdronk Joh. Langbroek. Hy laat een vrouw en twaalf kinderen achter. - SEMPRE CRESCENDO. Dö uitvoering van fanfarekorps belooft druk bezocht te worden. Het programma is dan ook uitgebreid en geeft „elk wat wils". O.m. komt onder de muzieknummers voor een quartet voor piston, bugel, alt en baryton. Ook het tooneelstuk zal wel inslaan by de aanwezigen. We vestigen nog Uw aandacht op een in dit blad voorkomende advertentie. Centrale Veiling te Middelharnis Veiling van Vrijdag 10 Februari 1928. Kipeieren 60 k g6,80 per 100 stuks. Eendeieren 6,80 per 100 stuks. Roode kool ƒ8,— tot ƒ10,— per 100 st. Sinaasappelen 1,81 tot 1,95 per ICO st. Spruiten 14,— tot 23,80 per 100 K.G. Schorseneeren 9, tot 9,4-0 per 100 K.G. Kroten 6,60 per 100 K.G. Stekuien 4,50 tot 4,70 per 100 kg. Poters 2,— per 100 kg. Campagners 11,60 tot 12,60 p. ICO k.g. Arm gaard 18,— per 100 kg. Grauwzoete Renetten j 11,50 per 100 k.g. Bellefleurs 9,40 tot 10,40 per 100 k.g. Calvijnappelen ƒ13,— per 100 kg. Goudreinetten 18,— per 100 k.g Grauwzure reinetten 8,70 per 100 kg. Morteunen 11,80 per 100 k.g Kleiperen 11,— tot 15,80 per 100 k.g. Ponsperen 12,— per 100 k g. Kaas (komijne) 0,80 tot 0,86 per pond. Kaas 20 plus 0,34 tot 0,36 per pond. Kaas (volvet) 0,52 tot 0,54 per pond. Boter 0,95 tot 1,02 per pond. Honing 0,70 per pot. Veiling van Maandag 13 Februari 1928, Roode kool 12,— per 100 stuks. Spruitkool 19,60 tot 27,— p. 100 k.g. Stekuien ƒ4,— per 100 k.g. Zure appelen 11,70 per 100 k.g. Poters 4. per 100 k g. Peen J 3,30 per ICO k.g. Honing 0.67 per pot. Kaas 0,25 tot 0,87 per pond. Volksonderwijs. Vrijdag hield de Afd. Middelharnis—S'dijk van de vereeniging „Volksonderwijs" een- propaganda-avond in de zaal van den heer Verhey aan den Langeweg te Sommelsdyk. De opkomst was heel goed. Op het programma stond optreden van den heer KI. de Vries met het onderwerp: Het onderwijs aan de rijpere jeugd. Tot leedwezen van het bestuur kon de heer de Vries wegens ongesteldheid niet op treden en was de heer Heering van Langerak opgekomen om hetzelfde onderwerp als wat de heer de Vries had gekozen, te bespreken. De heer Van Loo opende den avond en gaf het woord aan den heer Heering. Deze hield in een warme rede een heftig pleidooi voor de invoering van het 7e leerjaar en het vervolgonderwys. Vragen werden den heer Heerling niet gesteld. Na de rede kreeg Mej. Truus Hooyer het woord om haar repertoir af te werken. Met enkele aardige schetsjes en gedichten wist zy de aanwezigen te boeien. De wy'ze waarop werd gedeclameerd was heet goed, doch de stof voor declamatie had wel van wat steviger allooi kunnen zyn. Niettegen staande dat was het voor de vereeniging Volksonderwijs een succesvollen avond. Bram Flora en Kees Klaare niet, doch Markus. Zooals per advertentie in ons vorig num mer was aangekondigd, zou het ons bekende duo Bram Flora en Kees Klaare Maandag bij Verhey optreden. Helaas, de laatste was gedwongen zich te laten vervangen. We had den ons verlustigd op den vroolijken snoet van den kleinen Kees Klaare, doch de wer- kelyk kleine heer Markus kwam hem assistee- ren. Wyl het eerst een kleine teleurstelling was, troostten we ons toch nog dat de heer Flora was verschenen. De heeren hebben weer werkelijk hun best gedaan. Flora was weer even goed als de vorige keer, als bewijs diene, dat telkens weer de liedjes werden gevraagd door de aanwezigen, welke door hem den vorigen keer werden gezongen. In den heer Markus misten we de volie heldere stem van den heer Kees Klaare. Niettegenstaande het een samengesteld duo was, met een vervanger, was het toch een aangenamen avond. De zaal deed ook zoo prettig aan. De stoelen stonden ditmaal eens niet zoo stijf rfl aan rij, doch in groepjes rond de tafels die met tulpen waren versierd. Het was een aangenamen avond. Ook het bal was zeer geanimeerd. We hopen, dat de heer Verhey met ditzelfde duo een volgend seizoen nog eens een avond zal organiseeren. SOMMELSDIJK. Gedurende de maand Januari 1.1. werden 3 personen geboren, 5 ingezetenen stierven, 5 personen vestigden zich alhier en 23 personen vertrokken, ter- wyi é£n huweiyk werd voltrokken. Een zoontje van den winkelier P. K. alhier had het ongeluk zoodanig te' vallen, dat hy z'n arm brak. Sport. Flakkee 2 won 1.1. Zondag met 1—0 van Neptunus 8 van Rotterdam. DIRKSLAND. A.s. Woensdag 15 Febr. en Vrijdag 17 Febr. geeft de Gemengde Zang ver. „Excelsior" een uitvoering in het gym nastieklokaal der Openb. School. Het kinder koor, als onderafd, van „Excelsior" verleend haar medewerking. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is door de politie alhier een 72-jarig persoon verbaliseerd wegens openbare dronkenschap. HERRINGEN. Tot diaken bij de Geref. Gemeente zijn herbenoemd de heeren J. W. van Houdt en P. van der Veer. Door de kerkeraad der Geref. Gem. is be sloten tot verbouw of indien mogelijk tot nieuwbouw van een kerkgebouw. A.s. Donderdagavond 7 uur zal er in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk verkiezing van een kerkmeester en notabel plaats hebben. GOEDEREEDE. Op Woensdag 15 Februari des v.m. 11.30 uur zal in de Bewaarschool en daarna in de Byz. school aan het Haven hoofd kostelooze inenting plaats hebben. Woensdag en Vrijdag a.s. hoopt de Muziekvereeniging „Apoilo" een uitvoering te geven in de Bewaarschool. a.s. Donderdagavond hoopt in de Ned. Herv. kerk voor te gaan de heer W. Bouman van Stellendam. OUDDORP. Vrijdag a.s. 17 Febr. 's avonds 6.30 in de Oude School afd. Groene Kruis de Agenda bevat. le Opening; 2e Vaststelling Notulen; 3e Jaarverslag; 4e Rekeningen Verantwoording over 1927; 5e Begrooting 1928; 6e Verkiezing van 2 Bestuursleden wegens periodieke aftreding van de H.H. Jac. Breen Pz. en C. Breen Pz.; 7e Bespreking voorstel tot machtiging v.h. Bestuur tot eventueele aankoop van een woning voor de Wijkverpleegster; 8e Mededeelingen 9e Rondvraag; 10e Sluiting. Voor de nieuwe Motorbrandspuit zijn onderstaande personen aangesteld: Als Brandmeester Jb. Mierop, Onderbrand meester, Kommer Tanis Gz.; Machinist, M. van Damme; Reserve KI. Akershoek Cz.; Pypleiders, C. J. Tanis, A. Pijl, F. Kastelein en J. Komtebedde; Slangenleiders, C. A. Kaptyn, L. van Koppen Jbz.,C. van Koppen Az. en A. H. Boelaars Pz.; Herstellers, J. de Bakker en P. v. d. Nieuwen' dragers, Job GrinwisLz. en K De afgeloopen week w! Garnalenvisschers 20-40 K.G dag en door Kuil visschers vai| Schubben gevangen. Kommer van Splunder hel een stukje bouwgrond aangfl Lokker. NIEUWE TONGE. A.s. wj zal het Dameskoor „Caecilifl uitvoering geven. Aan J. Holleman, schil door B. en W. vergunning vel bouwen van een woning ach(| van D. v. Driel, Zuiddijk alhfi J.l. week werden vervoe uien en 2500 balen peen. Opder het vee van J. v. zich verschijnselen van mond voor. OUDE TONGE. Tragisch. 5 is vrij plotseling alhier overled' R, Troost, karnbaas aan de mei Naar men verneemt is hij Za I eerst ongesteld geworden en re; dag overleden. Troost laat ees zes nog jeugdige kinderen ach Dhr. G. Mys beeft zijn wooi aan de Voorstraat alhier ond I kocht aan dhr. B. van Vugt. Rijkstelefoondienst kantooi Aanvullingen en wijzigingen p foonstation Achthuizen. Nieuw Telefoonnummer 10, C. Smeet^B Aannemer; Telefoonnummer ljH vrachtrijder Langstraat. Jaarvergadering der zieken „Door Eendracht Sterk"^B 13 Febr. j.l. in café J. Aanwezig 49 leden. De voorzitter dhr. Joh. Los he; I hartelyk welkom en opent op g wyze de vergadering. Worden door den secretaris, I Loon de notulen der vorige voorgelezen en ongewijzigd g Leest de secretaris het jaarverslaB uit blykt dat de vereeniging op H 144 leden telde. In het afgeloope I men de volgende veranderingen 1 lid overleden, 1 invalide, 2 I en 10 nieuwe leden ingeschreve vermeerdering van 6 leden. Of telde de vereeniging 150 leden. Doet de penningmeester dhr verantwoording van zijn beheer. 1 sten bedroegen 1070,87; dej'H 1020,65; alzoo een batig saldo gr. De boeken met daar by behooren den zijn gecontroleerd door dhr. teman en P. Luljendijk welke a hebben bevonden. Is aan de orde verkiezing dri<H leden; aftredend dhr. 0. Nijsse, A. 0. Pollemans. Met overgrootjM heid worden de aftredenden herko; onder dank voor het in hen ge, trouwen zich deze herbenoeming gevallen. Worden tot commissie totnaziM ken enz. van den penniogmeest^B a,s. jaar benoemd dhr. Th. Stoop^B leman. Ook dezen nemen hun benojj- Voorts wordt besproken het nut I ting eener vereeniging voor steun huisverpleging. De secretaris leest hiertoe voor ment der vereeniging voor steun bij ziekenhuisverpleging van Mie Sommelsdyk. Ds heer Beyer geeft hieromtrent toelichting, waarin hy een derg eeniging als broodnoodig voor een neente als deze, schetst. VolgeJH hebben eenige vooraanstaande not|p| volle medewerking reeds toegel gevoelen der vergadering is dan IB spoedige oprichting moet worden o\-. Dhr. Beijer zegt voorts, dat nog een gecombineerde vergadering z| gehouden door de besturen van eeniging en begrafenisfonds „On waar nadere besprekingen zulle: gevoerd betreffende deze aangeleg de noodige stappen hiertoe zulleB genomen. Van de rondvraag wordt geenB J gemaakt. TLjdens de vergadering wt, 7 nieuwe leden opgegeven. Nadat de voorzitter de aanwezij heeft gebracht voor hun trouwe op den secretaris en penningmeester heeft betoond voor hun administrB financleele werkzaamheden, sluit f vergadering. D. DEN BOMMEL. Vanuit deze t zijn vorige week vervoerd 200 H! 150 H,L. aardappelen en 730 H.L. Vrijdag j.l. is de bliksem ird 1 den heer P. Jacobs Pzn. Geluk! niet veel schade' aangericht. Ookj geen personen getroffen. VERSLAG van de uitvoering mengde Zangvereniging dia" te Stad aan 't Haringvl de heer P. Vis), op Do 9 Febr. j.l., in het Gymnastil der Openbare School. Als om kwart na zeven de Voorz heer P. J. Kreeft, de vergadering de zaal tamelijk goed bezet. Spr. be? het publiek te verzoeken, hun verv* omtrent zang en tooneel niet te stellen. Hij hoopt echter, dat de he< en Sterk, die het muzikale gedeeï hun rekening nemeD, daarin tegemoi

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 4