T J. BED - Kipstraat BINNENLAND Een zeldzaam zaken-jubilé. SiBaPÜÜ! LOGEEREN „Hotel-Restaurant SIMONS" PIET SIMONS zorgt voor U ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 11 FEBRUARI 1928. heeft gezien met welk jammeriyk resultaat. De wetenschap komt thans echter opnieuw bevestigen de aloude waarheid, dat een zoo groot mogelijke economische vrijheid, een zoo ruim mogelijk toegepast vrij handelsbe ginsel, den besten grondslag vormen voor de materieele. welvaart van de gansche wereld! EEN ZONDERLING TARIEF. Onder dit opschrift schrijft de Tijd: Een onzer lezers heeft Zaterdag te Am sterdam een brief gepost bestemd voor de hoofdstad, derhalve in lokaal verkeer, dus met een postzegel van 5 cent. Hij kreeg het stuk terug, omdat het onvoldoende gefran keerd was. Bij nader onderzoek bleek deze opmerking juist: dè brief woog iets meer dan 20 gram. Onze lezer was echter zoo naief te gelooven dat hij kon volstaan met er 2£ cent by te plakken. Immers het zou logisch zijn, wan neer voor een gewicht boven de 20 gram, doch minder dan 40 of 50 gram, de helft werd geëischt van hetgeen voor de eerste 20 gram wordt gevorderd. Het gaat toch om één te verzenden en te bezorgen stuk, dat alleen iets zwaarder weegt. Een particu lier bedrijf zou deze omstandigheid zeker rekening houden. Niet aldus onze post. Zij vraagt voor een brief in locaal verkeer van iets meer dan 20 gram niet 1\ cent, ook niet 10 cent, doch... 15 cent. Onze abonné heeft den brief teruggenomen en er twee van gemaakt, elk met een post zegel van vijf cent. Het kost hem twee enveloppen, de moeite om twee adressen te schrijven, doch hij is goedkooper uit. De post krijgt nu voor 10 cent twee stuk ken te behandelen. Het is wel een heel zonderling tarief! VROUW VERBRAND. De 85-jarige weduwe W. te Neerbeek-Beek was Zondag onder de hoogmis alleen thuis. Waarschijnlijk is zij, aldus de Limb. Koer., te dicht by het vuur gekomen, waardoor haar kleeren vlam hebben gevat. De buren hebben de vrouw levend verbrand gevonden. SCHULDIG AAN MOORD OP EEN LANDLOOPER? HEERLEN, 5 Febr. In oorlogstijd ver toefde in Limburg zekere Jansen, een oude zwerver, die met bedelen en landlooperij zijn. kost ophaalde en vooral veel in de omgeving van Echt vertoefde. In den volksmond droeg hij .dep naam van „de Kromme". Öp zekeren dag was J. verdwenen.Niémand hoorde .meer iets van hem, tot voor enkele dagen den gemeente-veldwachters van Echt ter oore kwam dat een tweetal perspnen, die destijds veël gesmokkeld zouden hebben, zich in dronkenschap zouden hebben uitge laten, dat „de Kromme" in het Echter-bosch begraven was en dat thans wel niets meer van tien zou kunnen verraden. In, verband hiermede hebben.de beide veld wachters zich. in den afgeloopen nacht naar Waubach bij Heerlen begeven en den aldaar wonenden. H. van zijn bed gelicht en gear resteerd. Hy is naar Echt overgebracht. Na verhoord te zijn is hij ter beschikking van den officier van Justitie te Roermond gesteld. Naar een tweeden persoon, zekéren I., even eens in Waubach woonachtig, wordt nog ge zocht. Beiden worden verdacht de.hand in de ver dwijning van J. te hebben gehad. INBRAAK IN HET KASTEEL HOOGE VUURSCHE. De vermoedelijke daders reeds gearresteerd. BAARN, 8 Pebr. Gistermiddag tusschen twaalf en drie uur is ingebroken in het kasteel Hooge Yuürsche alhier. Het is de politie gelukt nog heden de vermoedelijke daders aan te houden. Het bleken twee Amsterdammers te zijn. Een van hen had pas een veroordeeling en gevangenisstraf wegens inbraak achter den rug. Zy zijn het kasteel binnengekomen door het intrappen van een spiegelruit aan de achterzijde van het kasteel. Daar de eigenaar, de heer Van den Bosch, momenteel in Ame rika vertoeft,1 kon nog niet worden vastge steld, wat vermist wordt. De commissaris van politie, de heer Van den Burgt, verzoekt allen, die hedenmiddag den straatweg langs het kasteel zijn gepas seerd, zich tot het geven van inlichtingen bij hem te vèrvoegen. Kinder-doodslag. Dinsdag is te 's-Gravenhage aangehouden dé 34-jarige ongehuwde werkvrouw L., die bekend heeft zich op 11 Januari j.l. te hebben schuldig gemaakt aan het plegen van dood slag op haar pasgeboren kind. De vrouw zegt te hebben gëhandeld uit wanhoop, omdat zij verlaten was door den man, met wien z0 leefde. Brandstichting Naar aanleiding van een onderzoek naar de oorzaak van den'brand in een schoenwinkel aan de Groen van Pfinstererkade te Maassluis op Zaterdag j.l. is de bewoner op last van den commissaris van politie gearresteerd en ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Rotterdam. JUWELIERS WINKEL GEPLUNDERD. Inbrekers betrapt te Den Haag. Is de politie een bende op het spoor? 's-GRAVENHAGE, 8 Febr. - In den afgeloopen nacht om halfvyf bemerkte een politieagent, dat in de Badhuisstraat, hoek Heemraadstraat in den juweliers winkel van den heer Van W. was ingebroken. De agent slaagde er in in de omgeving van den winkel een pprsoon, den 24 jarigen B., aan te houden, die in het bezit werd gevonden van een bedrag aan geld en een zeer groote party gouden sieraden, ter waarde van ruim 10.000. Een ander persoon, die by B. was, ontkwam met een groot gedeelte van den buit, nadat de agent hem eenige schoten uit zijn revolver had nagezonden. De Haagsche politie heeft zich in verbinding gesteld met de politie te Rotterdam, waar eenigen tijd geleden ook een juwelierswinkel aan den Binnenweg is leeggeplunderd. Nagegi wordt, of dezelfde bende aan beide inbraken schuldig is. Uit Den Haag meldt men nader: De arrestatie van den 24-jarigen H. J. B. is geschied door den agent Voorbach van het bureau v. d. Duinstraat, die hedennacht om streeks halfvyf in de Badhuisstraat surveil leerde. By het hek van het postkantoor in deze straat hoorde de agent het rinkelen van zilvergeld. Onmiddellijk kwam hij naderby en by het licht van zijn zaklantaarn zag hy in een verscholen hoekje twee mannen staan, die schijnbaar stonden af te rekenen, doch in werkeiykheid bezig waren, den buit te verdeelen. De agent sommeerde beiden nader bij te komen, aan welk bevel een der mannen dadelijk gehoor gaf, de ander echter koos het hazenpad. Enkele schoten, welke de agi hem nog nazond, hebben waarschijnlijk geen doel getroffen. Het dreigement was ook niet in staat den man te doen terugkeeren. Den anderen dader wist de agent met zyn revol ver in bedwang te houden en zonder moeite naar het bureau v. d. Duinstraat over te brengen. Hier bleek weldra, dat men te doen had met den 24-jarigen beruchten inbreker H. J. B., die reeds eenige vonnissen achter den rug heeft. Vermoedelijk een-goede vangst ONZE Zeer vermoedeiyk betreft het hier een der daders van de talryke inbraken, welke den laatsten tyd zoowel in de Residentie als in Rotterdam zijn gepleegd. Bij fouilleering wer den op hem aangetroffen twee geladen revol vers, een masker, een dievenlantaarn, twee ljzerboren, een paar handschoenen en 94 aan zilvergeld. Verder puilden zijn zakken uit van den grooten voorraad gouden en zilveren voor werpen, n.l. 188 gouden ringen, 4 gouden horloges, 22 armbandhorloges, meerendeels van goud, 8 stel gouden oorijzers, zooals de Scheveningsche vrouwen deze dragen, 20 gouden en zilveren broches, 18 oorbellen, 35 gouden sierspelden en eenige waardevolle halskettingen. Onmiddellijk begaf men zich hierna naar de plaats der arrestatie. Daar vlak naast het postkantoor op den hoek van de Heemraadstraat en Badhuisstraat een juwelierswinkel gevestigd is, vermoedde men wel dat de heeren daar hun slag hadden geslagen, en inderdaad was dit ook het geval. De geheele winkel was omver gehaald, laden, vitrines en kasten waren alle in de grootste haast doorzocht en de meer waardevolle voorwerpen er uit gehaald. Naast het huis werd o.a. nog een geforceerde en geledigde yzeren geldkist gevonden. Naar verluidt zou het bedrag aan geld, dat zich hierin bevond, niet belangrijk zijn. Waar- schynlijk zyn de 94, op B. bevonden, hieruit afkomstig. De winkelier, de heer A. van W., beweerde dat ér meer wordt vermist dan hetgeen in B.'s zakken is gevonden, zoodat het geen twyfel ïydt, of de handlanger heeft ook het zijne van den buit gehad. By het onderzoek is gebleken, dat de inbrekers aan den ach terkant het huis, door het indrukken van een ruit en forceeren van een Ijzeren spant, zyn binnengedrongen. Een politiehond heeft den geheelen weg over muren en schuttin gen en door tuinen aangegeven. Daar de slaapvertrekken van de familie Van W. zich in een uitbouw van het huis bevinden, hebben zy van het gerinkel van glas niets gehoord. Allen hebben rustig door zouden hem daar beschonken gemaakt en bewogen hebben tot afgifte van 185 zakken appelen, ter waarde van ƒ345. Gistermorgen zouden de kooplieden betalen, doch toen dit niet geschiedde, deed de landbouwer aan gifte by de politie. Deze is er inmidddls in geslaagd de appelen weer op te sporen. Zy waren opgeslagen in een pakhuis in de Fabriekstraat. Voor het pakhuis is thans een politiepost geplaatst, om te voorkomen dat de appelen weer worden weggehaald. „Van onze Adverteerders". De bekende reclame voor D.E. Heeren baai, in humoristische schetsen van Ton van Ta3t, wordt met een nieuwe serie voortgezet, die zeker weer aller aandacht en belangstelling zal trekken. Een paar speciaal zakelijke komen in die rij ter af wisseling. De eene geeft een overzicht van de fabriekscomplexen, terwyl de andere de waarde van de „fijnsnede" boven de „krul- snede" betoogt. Verder merken we op, hoe in doze serie- naar voren komt, dat de N.V. Douwe Egberts dit jaar haar 175-jarig jubileum zal vieren. We kunnen ons voorstellen, dat de be heerders met eenigen rechtmatigen trots alle annonces laten prijken met: 1753-(175)-1928. De Douwe Egberts-onderneming is zeker een der oudste tabak-koffie-thee-firma's van ons land, terwijl nakomelingen in rechte lijn van den oprichter, al die jaren de leiding en het beheer hadden en de aanvankeiyk zeer bescheiden zaak hebben weten op te voeren tot een der grootste in ons land. De politie heeft een vermoeden, dat bij deze inbraak, behalve de gevluchte hand langer van B., naar wien yverig gezocht wordt, ook nog een derde betrokken is. Ook naar hem wordt gespeurd. INGEZONDEN MEDEDEELING Speciaal HOEDEN en PETTEN VOOQ DCK »'|N KDU8> Let op deze lichtreclame ROTTERDAM - - hoek Pannekoekstraat. Sport- en Reispetten vanaf f 0,75 Lakenpetten, kleurhoudend vanaf f 2,50 Gleufhoeden, nieuwste kleuren v.af f 2,75 Stijve Hoeden vanaf I 2,95 Hooge Hoeden vanaf I 7,90 OM 185 ZAKKEN APPELEN. Twee groentekooplieden aangehouden. ROTTERDAM, 8 Febr. De politie van het bureau Oppert heeft aangehouden en in bewaring gesteld de groentekooplieden P. P. Hw en J. W. B., verdacht van oplichting van den landbouwer J. v. W., uit Kwadendag. Maandagavond hadden zy den landbouwer in een café in do binnenstad ontmoet; zy Hoe het gekomen is? Zij Had lichtblond haar en zachte blauwe oogen; zij was negentien jaar en ging sinds een jaar uit. Zij schilderde een weinig en las boeken, welke haar moeder voor haar uitzocht; in gezelschap maakte zij wat de conversatie betreft, een droevig figuur, omdat ze pikant genoeg was. Flirten kon ze ook niet; dit kwam gedeelteiyk omdat zy altyd zoo goed gecharponereerd was, gedeelteiyk omdat ze niet om de heeren gaf en omdat geen enkel heer verliefd op haar was gewor den of voorgewend had dit te zyn. Het was nooit in haar opgekomen te flirten en zoo zy er lust toe bespeurd zou hebben, zou ze niet geweten hebben, hoe het te doen. Haar naam was Lolo. Niemand dacht dat zij een goed huweiyk zou doen, welke meaning door haar zelf niet in twijfel werd getrokken. Den eersten avond, dat zij op Montrosa logeerde, bracht zy door met te luisteren naar de verhalen van mevrouw Bako. Niet dat zy zich voor dierverhalen, schandalen van buiten, interesseerde, neen, maar de menschen waren altyd overtuigd, dat zij aandachtig luis terde, als men haar iets vertelde; buitendien had zy niets anders te doen. Van Antwerpen, de eenige jonge man onder de gasten, scheen gecharmeerd te zyn Beatrice, buiten haar het eenige jonge meisje. En deze twee waren gaan roeien. Aan tafel droeg zy een witte.japon, met blauw lint en at zonder te spreken; Van Antwerpen beschouwde haarstilzwygend en Beatrice nam geen notitie van haar. Na tafel nam zy een hoek en nam plaats aan het geopend venster. Buiten in den maneschyn zag zLj een paartje heen en weer wandelen Zy was niet afgunstig, daartoe was zy te bescheiden; zij was den vorigen winter te dikwijls een muurbloempje geweest, om een hooge dunk van zichzelf te hebben. Beatrice was allerbekoorlijkst, zelfzuchtig, mooi en coquet; zij was reeds een paar win ters uitgeweest en werd ieder jaar verleide lijker. In alle toiletgeheimen was ze uitge leerd. Van Antwerpen was volgens alle moeders en dochters een prachtige partijdit bespaart iedere verdere beschrijving. Hij was zooge naamd verliefd geweest op vele vrouwen, maar nooit ernstig genoeg, om met een ervan te gaan trouwen. Hij werd verliefd op Beatrice, omdat hij niets beters te doen had, maar de verliefdheid bij hem ging weer over, toen zij verliefd werd op hem. Het is in de moderne maatschappij een raar ding met de liefde; in vroeger eeuwen haatten en beminden de menschen elkaar tot hun dood; de beschaving verbiedt den haat, maar met dezen is de trouwe liefde verdwenen. En daar Lolo verder het eenige meisje was, dat zich in zyn buurt bevond, begon hy zijn opmerkzaamheid aan haar te schenken. Had hy haar in de stad ontmoet, te midden van andere jonge meisjes, dan zou hy baar onopgemerkt voorby gegaan zijn; nu was zij hem een welkome afleiding van Beatrice. Op zekeren avond inviteerde hij Lolo om mee te gaan rijden. Het was een warme avond, zy nam haar hoed af en legde die op haar schoot. Hij sprak over boeken en kwam tot de ontdekking, dat hun smaak daarin overeen kwam. Hij zeide, dat hy veel van poëzie hield en zij hield ook hiervan. Zij reden naar huis toen de zon reeds was onder gegaan en de hemel in het westen nog ge kleurd was. Het was een heeriyke avond en hij keek haar aan en reciteerde verzen over liefde en verlangen. Zij zag er lief uit en keek tot hem op zonder eenige coquetterie; dit trok hem aan. 's Avonds had Beatrice met zorg toilet gemaakt, maar Van Antwerpen had er geen oog voor. Later, toen allen op hun kamers waren, ging Beatrice nog naar Lolo's kamer en wist het in het gesprek te pas te brengen, dat Van Antwerpen een gevaarlijk iemand was, Zoo verliepen er een paar weken. Beatrice was wanhopend; Van Antwerpen verrukt, dat hij geen spoor van coquetterie by Lolo kon ontdekken. Lolo maakte dikwyis schetsen naar de natuur en Van Antwerpen was haar trouwe begeleider, hoewel hy vroeger nooit eenige belangstelling in schilderen getoond had, Zy bewonderde het landschap, hij bewonderde haar natuurlijkheid. Dit is de eenvoudige geschiedenis, hoe Van Antwerpen verliefd werd op Lolo. Beatrice houdt tot heden vol, dat Lolo een.intrigante is; maar een jaloersche vrouw is niet te vertrouwen. Arme Beatrice! Op zekeren avond hield zy van Antwerpen op de trap staande. Hij was verlegen en vreesde verwyten te zullen hooren. Zy keek tot hem op; haar wangen gloeiden onder haar smachtende oogen. „Van," zeide zij, hem by den naam noe mende, dien zij hem vroeger altyd gaf, „je hebt haar lief!" Hy gaf geen antwoord; hij scheen haar over het hoofd te zien en er kwam een glimlach op zijn lippen, die zyn gelaat zeer aantrekkelijk maakte. Toen keerde zy zich om en ging heen, het huis uit. De zon ging onder; haar zon werd overschaduwd door een ster; haar wenschen en verlangens werden door de wormen op gegeten in den knop, eer de tijd tot bloeien daar was. Dat was alles. Toen van Antwerpen Lolo vertelde, dat hjj haar lief had, deed hij dit zeer onhandig, die zich zoo menigmaal daarin geoefend had. Maar hij had vroeger wel lief gehad, doch nooit lust bespeurd om te trouwen en van daar nu zyn verlegenheid. Zy was verschrikt en eveneens verlegen. Toch begrepen zij elkaar eindelijk. „Het leven is een liefiyk sprookje," zegt Andersen. Ja, een sprookje, maar alleen voor den prins en Asschepoester, niet voor de lee- lijke zusters. Ik heb medeiyden met de leelijke zusters. In dit geval was er maar een en zij was mooier dan Asschepoester en haar voet was kleiner. Maar de geschiedenis blijft er de zelfde om. Na een poosje ging Beatrice haar weegs en Van Antwerpen volgde die van Lolo. Beatrice dacht niet vriendelijk over Lolo; Lolo en Van Antwerpen dachten wel goed over elkaar, dóch over Beatrice dachten geen van beiden iets. ooraeW^ES^ermd tegen vervalschmg j Apoth.ën Drogisten. Prijs 75,40 en25ct. (Adv.) Vele jaren geleden heeft Coulombe, toen nog in politiedienst, een ernstige hoofd wonde bekomen by het opvangen van een hollend paard. Het is niet onmogeiyk, dat dit getuige teekenen van verstandver bijstering die men wel eens by hem waar nam zyn geesteiyke vermogens voorgoed heeft geschokt. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. BOERENVISCHMARKT12. bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. (Adv.) Gemengd Nieuws. COULOMBE, DE „SLAGER VAN MONTREAL. Canadeesche Landru. Beheerscher van wilde honden. De politie te Montreal speurt een geval na, dat aan Jack The Ripper en Landru her innert. Het individu, dat zij onder verdenking van moord arresteerde, Jules Coulombe, is zelf een oud-politieman, die echter in de stad en omgeviDg den by'naam van den „slager" heeft gekregen. Een ouden bedelaar en een jong meisje, Bessie Dalay, moet hy op vreese- lijke wyze om het leven hebben gebracht. Het lyk van den bedelaar werd in stukken gesneden en bevroren gevonden in de sneeuw op Coulombe's huis. De geliefde van den „slager", Blanche Larendeau, heeft voor den rechter van instruc tie een eigenaardig relaas gedaan. Zij is een meisje van het land en pas twee maanden geleden naar Montreal gekomen. Toen zij eens op weg naar het station het juiste pad bijster was, kwam Coulombe haar te hulp. Onderweg passeerden zij zyn huis en hy bood haar een verversching aan. Zoodra zy was binnengegaan sloot hy de deur en bond haar. Twee maanden lang hield hij haar, zonder kleeren, gevangen, terwyl hy haar met den dood bedreigde als zy trachtte te ontvluchten. Den moord op Bessie Dalay heeft zij niet gezien; wel zag zij tot haar onuitsprekelyke ontzetting, hoe Coulombe een kinderlykje in stukken sneed en het in het vuur verbrandde. De rechter van instructie verklaarde dat men te doen heeft met een der gruwelijkste misdadigers, die de wereld ooit kende. Er worden nog twee meisjes vermist die Cou lombe's huis zyn binnengegaan en er nooit weer zyn uitgekomen. Coulombe is jaren lang de schrik zijner omgeving geweest door een bende wilde honden die hy erop nahield en met vier waarvan hy steeds uit wandelen ging. Hy had een ongelooflijken invloed op die dieren, die voor zyn stem ineenkrompen. Dit doet de politie vermoeden, dat Coulombe ook de dader is van den moord op een bank- looper en zyn vrouw, wier hond biykbaar door den moordenaar is geïntimideerd. Waar- scbyniyk is dit dier vroeger het eigendom geweest van Coulombe. SCHAKING ONDER BEDREIGING MET DE REVOLVER. Eens anders bruid 's nachts ontvoerd. Een avontuur, dat onze voorstelling eenige eeuwen terug verplaatst, heeft, bly kens een United Press-correspondent, de I8-jarige Dorotea Cabrera, een ryk erfdochtertje uit San Pablo uit de prov. Laguna op de Phi- lippynen beleefd. Zij was verloofd met Maximiano Concep- cion, een onderwyzer en leider van het bureau voor volksopvoeding uit Pasig. Na lange hofmakerij had hy haar jawoord en den zegen harer ouders gekregen, en het huwe lijk zou dezer dagen plaats vinden. Tusschen dat jawoord en het huweiyk echter lagen maanden, want trouwen is by de oude Phi- lippino-families een ingewikkelde aange legenheid. Over de toebereidselen tot den grooten dag, hoe interessant ook op de Philippijnen, kan hier gezwegen worden. Op 1 Februari was de „slotreceptie", hetevenment van het seizoen te San Pablo. Bezoekers kwamen en gingen, en onder hen was Domingo Casino, een vroegere „vlam" van Dorotea. Langen tijd had hij niets van zich doen hooren, maar thans deelde hy Dorotea mede, haar nog altyd diep en oprecht lief te hebben. Een spottend; „Je bent wel wat laat daar mee" was het eenig bescheid. Zwygend ging hij heen. De dag vóór de bruiloft kwam. Geheel de stad was in feeststemming. Maximiano was ingekwartierd in een huis tegenover dat van zyn bruid,- die zelf het gezelschap genoot van twee harer beste vriendinnen. Toen de klokken van San Pablo's kerken twee sloegen, werd Dorotea opeens dooreen harer vriendinnen gewaarschuwd: „Domingo is in huis". In het volgend oogenblik voelde zy een revolver tegen haar slaap, terwyl het bevel klonk: „Ga mee!" Als in trance volgde het meisje, in nachtgewaad, hem in een auto, die pas buiten de wallen van Manilla, voor een vreemd huis, dat later aan een vriend bleek toe te behooren, stilhield. Daar was een gezelschap jongemannen bij een, en eer Dorota er op verdacht was, was door een aanwezigen geesteiyke de huwe- lyksband tusschen haar en Domingo gelegd. Kort daarop kwamen degenen die haar zoch ten en brachten haar terug. Haar verbysterd brein begrijpt nog altyd maar half het gebeuren van dien nacht, en in het klooster te Manilla, waarheen zy om op haar verhaal te komen is overgebracht, stamelt zij nog altijd, de bruid van Maximiano te zyn. Maximiano wacht verslagen van smart in zijn huis te Pasig op diogen die. niet komen. En Dominge is onvindbaar. Diamant ingeslikt. Artin GregariaD, een 26-jarig Armenische heer, betrad den winkel van een juwelier te Cairo .en gaf den wensch te kenDen, een paar kostbare ringen en steenen te koopen. De juwelier zocht drie steenen en drie rin gen, elk ter waarde van eenige duizenden, uit en overhandigde ze den cliënt ter nadere beschouwing. Intusschen kwam een andere klant biDnen, dien de juwelier te woord moest staan. Enkele minuten later gaf de Armenische heer de ringen en steenen terug en verklaarde, te zullen terugkomen. De juwelier constateerde nu, dat één der steenen en één der ringen, die hy had teruggekregen, niet de oorspronkelyke waren en verzocht den jongen man den echten steen terug te geven, alvorens de politie werd gewaar schuwd. De jongeman betwistte energiek, iets te hebben weggenomen dat hem niet toebehoorde, maar de juwelier sloot de deur en liet, terwyl buiten een menigte, belang stellenden zich begon te verdringen, een politie-agent roepen, die verscheen in gezel schap van een politie-officier. De jonge Armeniër werd gefoulleerd, maar men vond niets. Toen de politie-officier hem echter scherp ondervroeg, bekende de jonge man ten slotte, dat hy den steen had inge slikt. Thans bevindt hy zich in het ziekenhuis, waar men alle moeite doet, den steen uit n inneriyk naar buiten te krygen. Men vestigt veel hoop op ricinus-olie... Een ryke arme. In een huis in een van de armste wyken van Manchester is verstopt tusschen oude kranten een bedrag van 2500 pond sterling aan bankbiljetten en gouden en zilveren munten gevonden. In het huis woonde, in schijnbaar kommervolle omstandigheden, een 70-jarige vrouw, die, daar zy stervende was, naar het ziekenhuis werd vervoerd. Tevens bleek, dat zy op een bank nog dui zend pond sterling had staan. GROOTE BANDJIRS BIJ DJOKJA. Belangrijke waterwerken vernield. DJOKJAKARTA, 7 Febr. - Gisteravond heeft een zware regenval langs de hellingen van den Merapi bandjirs veroorzaakt. De hoofdweg van Djokjakarta naar Solo was over stroomd, de ringmuur van de suikerfabriek GondangWinangoen weggespoeld, belangryke waterwerken in Zuid-Klaten vernield. Rail- banen werden weggespoeld. De Zuidelyke hellingen van den steeds in vrij heftige werking verkeerenden vulkaan. Merapi (pl.m. 2900 M. hoog), waar de resi denties Soerakarta, Djokjakarta en Kedoe samenkomen, zijn zeer waterrijk en uiterst vruchtbaar. Het is inzonderheid de afdeeling Klaten, waar de vulkanische verweeringzich bij uitstek leent voor den teelt van tabak en suikerriet. Een twintigtal tabakslanden en een dozijn suikerondernemingen leveren tienduizenden bewoners dezer afdeeling werk. De waterafvoer heeft steeds een punt van aanhoudende zorg uitgemaakt in het Klaten- sche. De geweldige neerslag is oorzaak, dat het zand en de steenen, door den Merapi uitgeworpen» de. beddingen van een paar rivieren opvullen en steeds verhoogen. Men heeft de grootste moeite, deze „zandrivieren" voor den afvoer van het hemelwater ge schikt te houden. Eenige zeer uiteenloopen- de methoden tot het brengen van afdoende verbetering zijn aanbevolen, maar, zooals ook nu weer biykt, tot dusver tevergeefs. De geteisterde suikeronderneming Gondang Winangoen ligt aan den Grooten Weg van Solo naar Djokja, ongeveer 3 K.M. ten Westen van de plaats Klaten, dicht bij zoo'n zand- rivier. De schade, 'toegebracht aan waterwerken, die de bevloeiing regelen, en aan de rail- banen, die voor een groote suikeronder neming vaak vele tientallen kilometers lang zijn, zoo ook aan nog te velde staan den oogst, moet zeer aanzienlijk geacht worden. Wellicht zal deze overstrooming aanleiding zijn tot het nemen van afdoende maatregelen in zake den zand- en waterafvoer in deze streek. Katten jacht. Alles wat vacht is, heeft tegenwoordig waarde, want de pelteryny verheid is nu op zoo'n trap gekomen dat zij geite-, konijne en kattevellen in de huiden van de zeld.- zaamste exotische pelsdieren weet te her scheppen. Dies zyn de katten te Londen niet veilig meer. Bewoners van Hampstead hebben zich in den laatsten tijd beklaagd over de geheim zinnige verdwyning van een aantal hunner beminde katten. Daar er op het oogenblik op de bontmarkt groote vraag is naar katte- velletjes en de verdwenen dieren mooie vach ten hadden, zoekt men thans yverig naar een geniepigen vallenzetter. Geraffineerde oplichters. De politie te Hamburg heeft Maandag drie oplichters gearresteerd, die tot een bende van tenminste acht leden behoorden, welke in de laatste weken op geraffineerde wyze in eenige groote steden geld geklopt hadden uit de zakken van bookmakers. De mannen vingen met een drielampstoestel de Morse- teekens op die de uitslagen van de belang- rykste paardenrennen te Parijs, Newmarket en andere Engelsche banen vermeldden. De winnende paarden werden onmiddellyk aan een medeplichtige, die zich vlak by een book* makerskantoor bevond,-doorgebeld en deze plaatste dan nog zoogenaamde weddenschap pen op het laatste oogenblik. In Hamburg hebben ze op deze wyze in enkele dagen 60,000 en in Leipig ruim 10,000 mark buit gemaakt. Ook te Berlijn, Chemmitz en Dus seldorp zijn de heeren aan het werk geweest. Weer sneeuwstormen in Zuid-Rusland. MOSKOU, 5 Febr. Sneeuwstormen van een ook voor Rusland ongekende kracht heb ben in het Zuideiyk deel der Oekraine en ten Oosten van den Oeral tot Tasjkent ge woed. In verschillende streken is het tele grafisch en telefonisch verkeer verbroken. Op een aantal spoorwegtrajecten moest het verkeer worden gestaakt; op andere lijnen kregen de treinen vertragingen tot twintig uur toe. Een groot aantal kleine stations i het Noordelijk deel van den Kaukasus is geheel ingesneeuwd, terwijl de treinen slechts met de grootste moeite konden worden uit gegraven. Te Efpatoria stortten onder den druk der sneeuwmassa's de mastenrvan een radiostation in. ALLES IS VALSCH. PARIJS, 5 Febr. Leven we tegenwoor dig niet in de eeuw van alle vervalschingen en nabootsingen, in de eeuw waar alles schy'n is en niets meer wezen? Zelfs in de buurt van Opera en Rue de la Paix, vroeger beroemd om de echtheid van hun artikelen, begint het te wemelen van ersatz-dingetjes. Sommige winkels afficheeren voor eenheids- pryzen van vyftig tot honderd franco paar- len en briljanten colliers om van om te vallen, colliers, die, als ze echt waren, in de millioenen zouden kosten. Anderen veilen enorme turkooizen en robynen, ingezet in gouden halsplaten en armbanden, die eerder hals- of arm boeien lijken en op vijftig meter van een musichall-tooneel, ideaal verlicht, nog valsch zouden aandoen. Vroeger vertoonde de groote dame met discretie heur familie-juweelen, bang als een vulgaire negerin al haar schatten uit te stallen. Nu laat men z'n edelsteenen zoogenaamd op fle bank, maar behangt zich van onder tot boven met ersatz-pruilen, die byna van de historische halzen der Musée-Grèvin-helden gestolen ïyken. De midinettes volgen hei élégantes. Voor haar openeil schende Annamieten op het tersluiks hun valiesjes, vol' imitatiesteenen. "Want dit ii vinding van onzen tyd: de nabootsing. Kijk maar eens vol; „imitation de simili-cui: Wanneer krijgen we de i imitatie der imitatie: de ali spiegeling der waarheid? Wie vooral met de schyn-; hun maag zitten, dat zijn de en hotelratten. Ondanks hun' kennis, laten zij zich toch wj neus nemen. Laatst ontsnapte buit, achtervolgd door een rev1 den eigenaar. Door een toeva dans te ontsnappen. Wat mi neus hebben gekeken bij he' van zijn simili-halssnoer, dat pop waard was. Doch omgekeerd spreekt men de echte steenen wel eefl aanziet. Geen bezitster heeft j van haar echte tresoren. Hé kapitaal-beleggiDg als effecten de kluis van de bank verlaten Het verliezen van een echt nu dubbel gevaarlijk. Ziet de vj echt aan, dan verdubbelt de v de uniekheid van het geval, neemt hij zijn vondst „en bag Pas vond iemand in de tro erg valsch-lljkend collier. „Wacht", dacht hy bij zie het meenemen voor mijn kino I Zoo gezegd zoo gedaan. Den volgenden morgen las h dat een dame een collier van tig parels, waard ongeveer twe zend francs, had verloren. Gelukkig dat hy het kostbaar bijtyds uit de vernielende kindef te redden. NIET ELKE NEGERIN EEN Avontuur van een meisje uit Kennismaking met do westerscln PARIJS, 5 Febr. - Toen Jo op haar afscheidsavond in ont woordingen haar hoedenmake kousenleverancier en schoenm voor hun gratis-kleedij, toen vo. ineens als een saluut aan de w< schaving, die uit een glimmend in Eva-costuum in luttele jar! i keurig-gekleede Parisienne wistl Helaas zijn alle kleurlingen hun geluk in de beschaafde komen beproeven, niet even gel zijn er, die in plaats van aange uitgekleed worden. Een mooie inboorlinge uit Dah dit pas ondervinden. Een ryk ho nam behalve zijn negerbeelden e dieren ook een allerliefst exemp vrouwelijk menschenras mee IJ aan wal gestapt, toog hy onmidjj een mode-zaak om zijn bemin passend gewaad te steken, waar een fuifweekje in Montmartre gint: De faam van „Paris, mon beau zelfs tot in tiet hartje der rim: drongen. Eerst ging alles goed, maar o werd de minnaar het primitieve moe. Hij bekeerde zich tot blan en liet de ebbenhouten Eva gevs den steek. Zij toog naar den een martre-danciDg, dien zij kende, w en het licht een illusie van tropis gaven. Was het om alles te verg avond stelde het negerinnetje zich aan dan ooit. Een herinnering aan Parijs Nu of Super-Nu werkte mee: in elk geval liet het kindbï mantel en hoed ook haar heele tc steek. En zoo danste zy te midd blaseerde feestgangers een primif leston, zoo wild en spannend, als Joséfine's debuut niet meer had me In haar kinderiyk brein zag zij bergen voor zich, musichall-cacb rykdom, wie weet ook het geluk Doch de nacht ging voorbij. H j morgenuur brak aan. Waarheen plots die vreeseiyke ontnuchterin ken, dat een handige dievegge er gloednieuw toiletje, hoed, schoentj alles was vandoor gegaan. Gehuld in een geleende koks-ja zij haar dioevig avontuur op he bureau, waar men haar nog een el cape en kepi aanbood om in denr een nachtasyl en liefdadigheidsini bereiken. Wel niemand zal ooit heimwee aan zy'n mild zonnig hebben gedacht dan dit van kou b Moriaantje, finaal uitgekleed door] faamde beschaving. YEEL BELOVENDE JEUG Bostons geheimzinnige brandenop^ BOSTON, 8 Febr. Het politie-cj naar een serie van acht brandsti die kort geleden in het Zuidelijk stad hebben plaats gevonden, heeft de arrestatie van twee jongens va] tievelijk zeven- en veertienjarige) geleid. Het jongetje van zeven jaar ht bekend een kerk en een school in hebben gestoken. De tweede knaap I van beschuldigd, tydens de schoo school in brand te hebben laten ste lukkigerwijs slaagden de nonnen ei leerlingen in veiligheid te brengen. MET DEN HELM OP HET HO( Milaneesche tramscène. Op een Milaneesche voorstad-trt

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2