BINNENLAND ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 8 FEBRUARI 1928. 3 het stuk bekend was. Het spel was, zooals we dat gewoon zijn van U.O.T. heel goed en zij mogen dan ook terug zien op een wel geslaagden avond. Moge U.O.T. ons nog vele jaren een goe den tooneelavond geven. Een kort bal hield de aanwezigen nog wat gezellig byeen, De dans vergunning strekte tot 12 uur. Centrale Veiling te Middelharuis Veiling van Vrijdag 3 Februari 1928. Kippeneieren 60-62 k.g. 6,50 tot 6,65. Idem 50 - 52 k.g. 5,50 tot 6,-. Idem (br.) 60-62 k.g. 6,65 tot 6,80. Eendeieren 7,15 tot 7,50. Savoye kool 4,60. Roode kool 13,— tot 18, SINAASAPPELEN 1,85 tot ƒ2,-. Alles per 100 stuks. Spruiten 7,70 tot 19,60 per 100 K.G. Goudreinetten f 14,70. Calvijn appelen 9,60 tot 13, Bellefleurs ƒ11,60 tot 13,60, Campagners 14,60. Gieser Wildemans 10,60 tot 17,10. Kleiperen 13,— 15,40. Alles per 100 k g. Honing 0,67 tot 0,70 per pot. Kaas (komijne) 0,80 tot 0,84. Kaas 20 plus 0,34 tot 0,40. Kaas (volvet) 0,44 tot 0,50. Boter 0,97 tot 1,05. Alles per pond. Veiling van Maandag 6 Februari 1928. Sinaasappelen 1,90 per 100 stuks. Spruiten le s. 17,80 tot 18,- p. 100 k.g. Spruiten (los) 5,70 tot 6,80 per 100 k.g. Stekuien ƒ2,- tot 2,50 per 100 kg. Campagners 10,70 per 100 k.g. Bellefleurs 10,10 per 100 k.g. Goudrenetten 6,80 per 100 k.g Kleiperen 18,50 p. 100 k.g. Ponsperen 5,70 per 100 k.g. Kaas (komijne) 0,30 tot 0,82 per pond. Kaas 20 plus 0,34 tot 0,36 per pond. Kaas (volvet) f 0,50 per pond. Boter ƒ0,94 tot ƒ1,- per pond. Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie zal voor Volksonderwijs Vrijdagavond in de Harmonie optreden de heer Klaas de Vries, de welbekende spreker. Voorts zal Mej. Truus Hooyer, een bekende declamatrice, haar medewerking verleenen. Wanneer we het programma zien, belooft dit een mooie avond te worden. S0MMELSD1JK. De molenaarsknecht M. Meijer had bet ongeluk van een auto te vallen en daarbij z'n rug zoodanig te bezeeren, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De prijs der uien blijft hoog. De prijs is 8,50. De paardepeen liepen terug van ƒ2,25 tot ƒ2,— per HL. Naar Engeland werden verscheept ongeveer 12 000 balen uien, naar Rotterdam plm. 2000 balen. DIRKSLAND. De mondharmonica-klüb V.LO.L.A. gaf verleden week Woensdag en Vrijdagavond een uitvoering in de openb. school. In de pauze werd een tooneelstuk opgevoerd. De beide avonden mogen geslaagd heeten, hoewel de herrie op den eersten avond groot was. Het zij hier echter nadruk kelijk geconstateerd dat de schuld niet lag bij de leiding, maar alleen aan enkele drukte makers, die op zoo'n avond de Piet eens willen uithangen. We vragen ons af, wat doen zulke kerels op een uitvoering, want zelf hebben zij weinig genoegen van hun branie-achtig gedoe en bovendien hinderen zij in hooge mate de anderen. Dat de gezellig heid op zoo'n avond ernstig verstoord wordt schijnt hen niet te deeren, maar is des te erger voor de uitvoerenden. Door het kerkbestuur der Ned. Herv. kerk werden verleden week een 5-tal plaat sen in de kerk verkocht. De prijs varieerde van 20 tot 100 per plaats. HERRINGEN. Door B. en W. is aan den heer Johs. van Poortvliet alhier vergunning verleend, tot het bouwen van een woonhuis aan den Scharloodljk, alhier. GOEDEREEDE. De kuilvisschers P. Kaste lein heeft 2 zeehonden in zijn kuil gevangen. De kuilvisschers hebben deafgeloopen week van 10-40 K.G. schubben gevangen. Vrijdagavond gaf de Zatigvereeniging mannenkoor de Vriendschap op het Haven hoofd in de Bjjz. School voor een volle zaal een goed geslaagde uitvoering. De Heer T. v. d. Wende en Mej. de Korte waren zoo bereid geweest met orgelbege leiding dien avond mee gezellig te maken. A.s. Donderdagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden de Heer W. Bou- man van Stellendam. OUDDORP. Voor rekening van Gebr. Be zuren is hier een groote schokker gearri veerd, welke hier gesloopt zal worden en weer wat werk verschaft. W. v. d. Bok heeft onderhands aange kocht van T. Tanis de Bouwhoeve Nieuw Stellendam te Stellendam. De garnalenvisschers hebben de afge- loopen week van 10-35 kilo garnalen per week en schuit gevangen, de kuilvisschers van 10—80 kilo schubben, sardijn 30 vaten en 50000 K.G. bliek. A.s. Vrijdagavond hoopt de beroepen predikant, Ds. G. J. Koolhaas, in de Ned. Herv. Kerk op te treden. De afgeloopen maand werden hier aan het Telefoonkantoor 1212gesprekken gevoerd. Dat getal is hier nog niet voorgekomen. NIEUWE TONGE. Maandagmiddag ge raakte A. N. alhier spelenderwijs inde Kerk- gracht. Aan toeschouwers als naar gewoonte geen gebrek. Toen begon het reddingswerk. Allereerst begaf zich C. N. te wateren even later A. K.. beiden brachten echter de red ding niets nader. Zy schenen door het koude bad zoo onthutst te zijn, dat de zaak, waar voor zy zich te water hadden begeven, hun geheel scheen te zyn ontgaan. Geen enkele poging werd dan ook gedaan om den dren keling bij zyn klaiden te krijgen. Daar verschijnt per fiets de 15-jarige P.W. Deze werpt zijn fiets neer, baant zich een weg door de omstanders, springt pardoes te water en brengt voor'de oogen van de-nog steeds werkelooze aspirant-redders den dren keling behouden op den kant. Hulde aan den doortastenden redder I. v. Z. Jr., alhier, die j.l. Vrydag voor een week tot het ondergaan eener blinde darmoperatie naar Rotterdam werd vervoerd, is aldaar j.l. Maandagmorgen plotseling over leden. Door W. en L. D. v. Eesteren is aan B. en W.'vergunning gevraagd tot verbouw van hun pakhuis aan den Zuiddfik tot garage. Maandagmiddag werd J. C. H., alhier, voor een blindedarmoperatie per ziekenauto naar een der ziekenhuizen te Rotterdam vervoerd. J.l. week werden van hier vervoerd i 6000 balen uien en 1000 balen peen. OUDE TONGE. Ds. Bax alhier heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Puttershoek aangenomen. A.s. Dinsdag zal weer catechisatie worden gehouden, 's middags voor meisjes en 's avonds voor jongens, in- de consistorie kamer. Radio is tegenwoordig zeer algemeen. Op vele huizen in deze gemeente prijkt een antenne, doch op een vaartuig is dit nog iets byzonders. Dhr.B Hameete, motorschip „Tijdstroom" gaat echter ook met den stroom van den tyd mee en heeft zich een radio toestel aangeschaft. Op Woensdag a.s. des nam. van 2 tot 4 uur zü'n de kleedingstukken, vervaardigd door de meisjesvereeniging „Dorcas" in de consistoriekamer te bezichtigen. De heer A. van Noord Kz. is Maandag j.l. naar het Eudokia ziekenhuis te Rotter dam vertrokken tot het ondergaan van een operatie aan den blindedarm. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. kerk doopsbediëning worden gehouden. Doop- vaders kunnen zich Vrijdagavond aanmelden aan de pastorie. Het hoofd der Gei\ byz. school, dhr. Faas is als zoodanig benoemd te Slikkerveer. Naar men verneemt, heeft hij deze benoe ming niet aanvaard. OOLTGENSPLAAT. Door de afdeeling van de vereeniging Volksonderwijs is een schit terend geslaagde propagandaavond gehouden. Het gymnastieklokaal der Openbare school was propvol met belangstellenden. De voorzitter, de heer G. N. Breur, hield een rede, waarin hy den wensch te kennen gaf, dat allen en vooral de vele nieuwe leden trouwe steunpilaren van Volksonderwijs zul len zijn en biy'ven, in het belang van de Openbare school en het onderwijs. Spreker zeide, dat dezen avond ten doel had de band, die tusschen de leden onderling bestaat, wat hechter te maken. Hy zeide allen mede werksters en -werkers dank voor hun bereid willigheid even als altoos weer te zorgen dat een dergelijke avond kan gehouden wor den. Verder wilde spreker de gelegenheid niet voorbij laten gaan het een en ander over het onderwijs te zeggen. Hij vestigde vooral de aandacht op het feit, dat bij de tegenwoordige onderwijswet de mogelijkheid openstaat om allerlei schooltjes te stichten, waardoor een versplintering plaats beeft dat in geen geval bevorderlijk is voor goed onder wijs. Ook van financieel oogpunt uit bezien vond spreker de vele scholen van verschil lende richting ongewenscht. Maar van veel dieper beteekenis schetste hij de moreele kant. Te waken tegen verdere versplintering van het onderwijs en het gemeenschapsleven is de taak van Volksonderwys. Verder werden eenige liederen gezongen door mevr. Vinke en mej. Van Nieuwaal. Opgevoerd werd „Jan altijd tevreden", door een negental kinderen uit de hoogste klas der Openbare lagere school, naar een sprookje van Andersen door H. G. Cannegieter, onder leiding van de dames J. A. van Deelen en A. F. Royen en den heer C. M. Breur. Een onbedaarlijk applaus was hun deel. Daarna droeg mevr. Bol een paar nummers voor, waarna het kamerstukje „De Muis" van M. Armand des Roseaux werd opgevoerd door den heer M. Mons, mej. P. van Ree en mej. F. van Ree. Ook deze nummers vielen zeer in den smaak. De heer G. N. Breur droeg een paar schetsen voor in Betuwsch en Brabantsch dialect, waarmee hij eveneens een" dankbaar applaus oogstte. De heer C. M. Breur droeg een humoristisch gedicht voor, waarom harteiyk gelachen werd. De heer Bol begeleidde de zangnummers. Te ruim 11 uur werd de mooie avond gesloten. Het gemengd koor „Sursum Corda" en het kinderkoor „Exelsior" zullen hun jaar- iy ksche zanguitvoering houden op Woensdag 29 Februari a.s., in de Byzondere School. B. en W. hebben de volgende bouw vergunningen verleend i aan den heer Adr. Kasteleyn voor het bouwen van een woon huis in de Langstraat en aan den heer B. Kruik voor het bouwen van een viertal woningen in de Prins Hendrikstraat. Gevonden voorwerpeneen gouden da- mesring, een zilveren horloge en een zwarte handschoen. Inlichtingen worden verstrekt ter gemeentesecretarie. Ouders die Zondag a.s. in de Ned. Herv. kerk hun kinderen wenschen te laten doopen, moeten zich daartoe Vrydagavond halfzeven aanmelden in de consistoriekamer. DEN BOMMEL. Volgens den regenmeter viel hier over de maand Januari j 1.61.4 mM. regen, tegen 34.4 m M. over dezelfde maand van het vorige jaar. De vorige week werden van hier ver voerd 1251 H.L. uien en 450 H.L. peen. HELLEVOETSLUIS. Wegens te weinig deelname gaat het door de Mannenzangver- eeniging „Euterpe" uitgeschreven concours op Hemelvaartsdag a.s. niet door en zal dit nu worden gehouden op den tweeden Pink sterdag en het Gemengd koor „V.LO.L.A." zal 2e Pinksterdag deelnemen aan het Con cours te Lekkerkerk. De heer H. Koelewijn (S.D.A.P.) heeft bedankt voor zyn benoeming tot lid van de Gemeenteraad (vac. Duisterhof). Opvol ger is nu den heer P. A. van Wijnen. Zooals wy reeds meldden, wordt er te Nieuw Helvoet een tentoonstelling gehouden op 8, 9 en 10 Maart a.s., uitgaande van de neringdoenden in Nieuw-Helvoet. De voor bereidende werkzaamheden worden flink aangepakt en de tentoonstelling belooft dan ook een succes te worden. Er bestaat van alle kanten veel belangstelling en het ge vormde bestuur werkt alles tot in de puntjes uit, hetgeen U bij Uw bezoek aan de ten toonstelling dan ook wel zal biyken, want het spreekt vanzelf, dat IJ aan deze tentoon stelling een bezoek brengt. De tentoonstelling wordt gehouden in de zaal van mej.de wed. Scheijgrond, doch daar alles, als in verband met het groot aantal, stands, niet in één zaak kan worden onder gebracht, moet er een groote zaal worden bijgebouwd. De tentoonstelling omvat alleen die arti kelen, die in de gemeente Nieuw-Helvoet bij de neringdoenden verkrijgbaar zijn, zoo dat een ieder deze tentoonstelling moet gaan zien, want velen weten niet, wat zij op het platte land kunnen krijgen. Er zullen worden tentoongesteld: Autor mobielen, alle nieuwe 1928 modellen Indian- motorrij wielen, automobielaccessoires, onder- deelen, rijwielen en onderdeelen, meubelen, radio, electriciteitsartikelen, schoenen, bak? kerybenoodigdheden, banket, bonbons, suiker werken, koloniale waren, vleeschwaren, wij nen, behangselpapier, naaimachines, land bouwgereedschappen, plateel- en nikkelwaren enz. enz. kortom te veel om op te noemen. Uit bovenstaande biykt, dat voor een ieder hier iets te zien zal vallen. Er wordt een tentoonstellingsgids gedrukt, waarin alle stands worden beschreven. Met zoo'n gids in uw hand en de oogen wyd open, zult ge zeker eenige aangename uren op de tentoon stelling kunnen door brengen. Let op de advertentie, die binnen eenige dagen in ons blad verschijnt. YEILINGSBERICHT van Vrijdag 27 Januari 1928 der Goöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Prei 2,70 tot 9,60 per 100 bos. Spinazie 0,50 tot 0,62 per K.G. Kroten 2,70 tot 4,60 per 100 kg. Witloof 0,11 tot 0,18 per K.G. Kool (roode) 15,— tot 18,— per 100 stuk. Kool (savoye) ƒ5,— per lOOst. Boerenkool 0,48 tot 0,87 per krat. Uien 14,80 tot 15,70 per 100 Kg. Sjalotten 0,07 tot 0,11 per Kg. Tafelappelen 0,07 tot 0,26 per k.g. Keukenperen 0,04 tot 0,14 per k.g. Spruiten 0,10 tot 0,88 per k.g. Selderij 9,10 tot 9,50 per 100 bos. Kipeieren netto 6,20 ,tot 6,50 per 100 st. Eendeieren 6,10 per 100 stuks. Aanvoer 17011 stuks. De Leeuw aan 't Sommelsdykselie Postkantoor. Sommerdiekers, kykt naar boven, Sommerdiekers hoort me aan, Moet ik met m'n pylen-bundel Hulpeloos zoo biyven staan? Ach, hoe vele, lange jaren Bleef ik Sommelsdyk getrouw, Vleiend bleef ik kwispelstaarten Aan het postkantoor-gebouw, 't Is gedaan nu met m'n glorie, Straks dan word ik weggehaald... Onvergetelijke gevel Waar ik heb gezegepraald 1 Ik ga nu wat nieuws beginnen, Ik ga nu negotie doen, Ik ga nu reclame maken Voor een „rookers-peusioen". Menschen, ziet m'n pylen-bundel Voor een bos sigaren An, Wilt niet zien m'n mooien degen, Maakt er maar een „Kwatta" van. Fier en moedig zal ik biyven, 'k Toon me ook niet ontevree, 'k Voer als echte Sommerdieker Altijd het „Je Maintiendrai". S. M. J. N. Een uitzetting. Nadat de gemeente Rotterdam ten behoeve van de doorbraak het pand aan de Raam straat no. 9 alhier had onteigend, was zekere J. v. d. S. er in gaan wonen. Hfi kon het huis toen niet langer huren dan voor drie maanden. Na het verstrijken van dien tijd werd hem aangezegd, de woning te ontrui men Van der S. voldeed hieraan niet; ook niet, nadat hy herhaaldelijk daartoe was gesommeerd. Zaterdagmorgen heeft een -deurwaarder hem en zijn boedel op straat gezet. Een medebewoner, die zich tegen den deurwaarder keerde, werd door de politie verwy'derd. Er was veel belangstelling van de zyde van het publiek. Van der S. gaat bij familie inwonen. De boedel zal van gemeentewege worden opgeslagen. Een kleine woesteling. Zaterdagmiddag bij het uitgaan van een school te Schiedam, maakte de 12-jarige J. P. de G., toen zijn kameraden hem te lijf wilden gaan, zich zoo boos, dat hy zyn zak mes trok en daarmee in het wilde weg om zich heen stak. De 13-jarige H. K., kreeg een wond in de rug, terwijl de 12-jarige H. H. in de zijde werd gestoken. De wonden zyn door dr. Koene gehecht. Geheime distilleerderij. In een woning aan de Prinsestraat te Rotterdam hebben Zaterdag recherche en een belastingambtenaar uit Delft een onder zoek ingesteld. Eenige onderdeelen van een distilleertoestel en een hoeveelheid gedistil leerd werden aangetroffen. Bij een logement houder te Delft, die drank van deze geheime brandery had betrokken, werd eveneens een hoeveelheid gedistilleerd in beslag genomen. Gemengd Meuws. ZIJN VROUW UITGEHONGERD. Verregaand geval van echtelijke mishandeling. Voor den réchter te Hastings heeft zich Donderdag de monteur Frederick Cooper te verantwoorden gehad wegens mishandeling zijner vrouw. Het geval was zeker niet alle- daagsch. De vrouw had twee theaterbiljetten in den zak van haar man gevonden, argwaan op gevat en de papiertjes achtergehouden. Daar op heeit de man gezorgd, dat zij drie weken lang niets niets behoorlyks althans te eten kreeg. De vrouw werd in uitgehonger- den toestand aangetroffen. Heb bleek dat de man bij iederen maaltijd de twee kinderen verzorgde, en daarna al het overgebleven eten in zyn eigen slaapvertrek wegsloot, zóó dat de vrouw er niet by kon komen. Geld kreeg zy evenmin, en als zij in de slaapkamer trachtte te komen, ranselde Cooper haar ge nadeloos af. Eén keer, toen hy haar aantrof bijtende in een korst brood maakte hy haar dien met geweld afhandig. Zij liep daarbij een vry ernstige verwonding aan den mond op. Ter terechtzitting was het de vrouw zelf, die kwam pleiten, dat Cooper niet de gëvan? genis in zou gaan. Met tegenzin gaf de rech ter aan dit verzoek gehoor en veroordeelde' den kerel tot een pond boete. Eerlijke vinder van 1.300.000 francs. Een Canadeesch zakenman, die te Parys vertoeft, heeft daar Vrij dag een millioen francs in effecten en 300.000 francs aan papiergeld, alles geborgen In een groote geldtasch, in een taxi vergeten. Toen hy de ontdekking thuis deed, werd er gebeld en een Fransch ingenieur liet zich aandienen, die na hem van de taxi had gebruik gemaakt en de schatten terugbracht. Ofschoon een man van zeer bescheiden middelen, weigerde de Franschman iedere belooning en verzocht alleen, zyn naam niet bekend te maken. Miss America's speldegeld. Hoeveel heeft het jonge meisje in Amerika, dat in beroep werkzaam is, voor haar uiter iyk noodig? Deze, ook voor de heeren der schepping gewichtige vraag meendë zoo vertelt United Press een docente aan de Columbia-Universiteit aldus te kunnen beantwoorden, dat zij een toilet-budget van 200 dollar per jaar toereikend noemt. Haar verklaring heeft in den Zuidelijken Staat Georgia, waarvan de dochteren tot de schoonste der V. S. worden gerekend, een waren storm van verontwaardiging ver oorzaakt. Voor een werkzaam meisje in het Zuiden der States, zoo bleek daar uit een enquête, is een uitgave van 600 dollar per jaar voor kleeding normaal, vooropgezet natuurlijk dat het meisje zooveel verdient. Maar beneden de 400 dollar komt zij zeker niet terecht, want zij heeft noodigi zeven paar schoenen A 10 dollar, 70 dollar; 24 paar kousen A 2 dollar, 48 dollar; ïyfgoed 65 dollar; zes ge wone japonnen A 15 dollar; 90 dollar; vyf hoeden 32 dollar; twee avondjaponnen 50 dollar; vier uitgaansjaponnen 100 dollar; lichte zomermantel 25 dollar; vier paar handschoenen 10 dollar; badcostuum 6 dol lar; haarknippen en massaga 35 dollar. Samen 521 dollar. „DE VADER" - IN NIEUWE LEZING. Het ïykt eenigszins een omkeering van een filmgegeven, waaraan Nederlandsch pu bliek pas te gaat kon gaan. Een dans-girl, die te Philadelphia als „de mooi Lo" bekend staat, leerde onlangs in haar boarding-house een bejaarden koopman, zekeren James Alderhat kennen, van wien men wist, dat hij ondanks eenvoudig uiteriyk schatryk was. Hy had een avontuuriyk leven achter den rug. Voor 15 jaar had hy, destijds bankemployé te Boston, zich tot een groote fraude laten verleiden. Om zijn familie voor schande te bewaren, fingeerde hy een zelf moord en leeft nu te Philadelphia onder zy'n aangenomen naam zyn ware naam was Talker voort. Dank zy gelukkige zaken werd hij tijdens den oorlóg schatryk. Maar hy bleef, om zyn incognito te kunnen be waren, doodeenvoudig leven. De jonge dan- b Doos tegenjferstoppingj (Adv.). seres had z^jn oprechte sympathie, vooral daar hy een dochter had gehad, die nu juist ongeveer van haar leeftyd moest zijn. Hy had in zyn rijkdom steeds weer naar zyn familie geinformeerd, zonder resultaat echter, daar vrouw en kinderen kbrt na zyn zelfmoord Boston voor onbekende bestemming hadden verlaten. Zulke omstandigheden .kunnen in Amerika gemakkelyker en langer voortduren dan ten onzent. Eenige dagen geleden vertelde de koopman de danseres in een gesprek, dat hij de on gelukkigste man op aarde was. Toen de. dan seres hem daarom uitlachte, verklaarde hij, niet te weten waarvoor hy ryk was en werkte, daar hij zyn eenig kind was kwytgeraakt. Maar daar zij er net zoo uitzag, als hy zich zijn dochtertje thans voorstelde, wilde hij haar als dochter aannemen. De danseres ver telde nu, dat haar vader al 15 jaar dood was en zij het zich tot een eereschuld rekende, zyn schulden te betalen. Zij toonde hem een medaillon met de beeltenis haars vaders en plotseling zag de -koopman tot zyn diepe ontroering zijn eigen portret van voor 15 jaren voor zich. Deels door zorg en verdriet, deels door zfin eigen opzettelijk toedoen, was zyn uiteriyk in die jaren onherkenbaar veranderd. Hy vroeg haar nu, of haar moeder nog leefde, kreeg haar adres in New-York en verklaarde daarop dat hy voor een paar dagen op reis moest. Drie dagen „later Verscheen hy voor het verstomde meisje met haar moeder zijn vrouw die hem vergeven had, en die het meisje verzekerde, dat de vriendeiyke koopman inderdaad haar vader was. Het meisje heeft er onmiddeliyk haar beroep van danseres aan gegeven; het geld dat zy voor de betaling van haars vaders schulden had besteed kreeg zy in een chèque met zeer hooge rente op rente terug. BRAND MET ERNSTIGE GEVOLGEN TE LEIDEN. In de woning van den fabrieksarbeider H. Gad jaar d aan de Lammerenmarkt No, 46 te Leiden, is Zondagmorgen brand uitgebro ken, met zeer ernstige gevolgen. Een kindje kreeg zulke ernstige brandwonden, dat de dood na eenige uren intrad; twee kinderen werden zoo ernstig gewond, dat mén voor hun leven vreest en de moeder kreeg in gelaat en aan handen ernstige brandwonden. Het gezin Gadjaard bewoonde twee boven kamers yan genoemd perceel beneden woont de transportarbeider F. Pauw "met zyn Vrouw. Galjaard was Zondagraorgen even een bood schap gaan doen, en twee kinderen waren eveneens afwezig. Twee broertjes van onge veer 3 en 6 jaar speelden op de voorkamer vlak by, het brandend kolenkacheltje; niét ver van de kachel stond een wieg, waarin een kindje van anderhalf jaar lag. Hoe precies de brand is aangekomen, is nog niet uitgemaakt; vermoedeiyk hebben de spelende jongetjes de kachel omgegooid, waardoor de wieg vlam vatte, en het vuur onmiddellijk met gordijnen, behang, enz.in aanraking kwam. De benedenbewonèr heeft Maandag van het gebeurde het volgende relaas gegeven: „Vanmorgen kwam juffrouw Gadjaard mij vragen, hoe laat het was. Ik antwoordde, dat het twintig minuten over tien was, waar na zy weer naar boven ging. Nauweiyks was zij weg, of ik hoordehaar gillen:„buurman, buurman, de boel staat in brand 1"Ik vloog de trap op en ontdekte de vrouw, die gehéél in brand stond, op de trap. Ik sleurde haar naar beneden, o.mdat zy het brandende ver trek wilde inloopen om haar kinderen te redden. Toen ik de vrouw beneden had, vloog ik naar boven, maar vond de toegangsdeur tot de voorkamer al geheel in vuur en vlam. Door de vlammen heen ben ik de kamer opgeloopen en ik zag daar in de wieg, die ook in lichtelaaie stond, het kind van ander half jaar, met brandende kleertjes aan. Ik greep het kind uit de wieg, en bracht het naar beneden. Mijn vrouw had intusschen de buren gewaarschuwd, die allen met emmers water kwamen aandragen, en de brandweer bericht gaven. Toen ben ik.weer naar boven gegaan, maar door de vlammen en de rook kon ik by na niets zien; hooren dééd ik in het geheel niets. Ik trapte de wieg in elkaar en toen lk door het blusschen wat beter zien kon, zag ik vóór de kachel de twee broèrtjesliggen, die geheel bewusteloos bleken te zijn. Zoo spoedig het mij mogelijk was, bracht ik ze ook naar beneden; de buren en een politie agent hebben hen in dekens gewikkeld naar het academisch ziekenhuis gebracht, waar been ook de vrouw vervoerd was. Met behulp van depólitiebrandspuiten de emmers water, die ik in het vuur gooide, zyn we den brand meester geworden. Tóen de brandweer met de groote motorspuit aankwam, viel er niets meer te blusschen, hoewel ook deze spoedig ter plaatse was. Alles had zich echter in een ontzettend korten tyd afgespeeld." De voorkamer is geheel uitgebrand. Het anderhalfjarige kindje is gistermid dag ongeveer 4 uur overleden. De toestand der twee andere kinderen is nog zorgwek kend. De moeder is na in het academisch ziekenhuis te zyn verbonden, overgebracht naar het Sïnt-Elisabethgesticht. Ook haar toestand is nipt. zonder gevaar.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3