si-en venfita 4%% - Kipstraat Na Boerderij te huur PANDBRIEVEN 99/0 BINNENLAND INSULAIRE HYPOTHEEKBANK TE ZIERIKZEE H.H. Landbouwers! LAKENHANDEL HUISKES APON Wed. C, KOLFF ZOON - Voorstraat 5, Biddelharnis, X5ggR?&T ONZE EILANDEN IAN ZATERDAG 4 FEBRUARI 192 8. den de stad. Weldra waren wij in het licht der lantaarns van de eerste huizen. Ik stapte wat aan; bij de derde lantaarn was ik vlak achter hem. Ja, hij was het, Robert, mijn zwager! Ik volgde hem tot vlak bij zijn woning. Toen maakte ik een kleinen omweg en zorgde te bellen, toen hij al een oogenblik thuis moest zijn. „Het doet me plezier, dat je komt," zeide mijn zuster. „Robert is ook pas thuis gekomen. Ga binnen; ik moet nog even naar den jongen zien." „Zoo Hans, ben je daar," groette Robert vriendelijk. „Wat een hondeweer buiten; Mathilde moet ons straks maar een grokje maken." Zooals zij daar bij elkaar zaten, had een schilder een prachtig ontwerp kunnen vinden voor een schilderij, dat het „Huiselijk Geluk" moest voorstellen. „De jongen heeft zoolang op je gewacht, dat hij de oogen niet meer open kon houden. Hij wilde niet naar bed voor je thuis was. Op het laatst zat hij rustig te slapen. Je bent ook weer erg Iaat; Ebhard komt altijd veel vroeger thuis, zeide zijn vrouw laatst nog." „Ja, als die zoo gauw wil voortmaken, moet hij het weten; anderen werken langzamer, maar misschien ook beter." „Kwam je direct van het kantoor?" vroeg ik, terwijl het hart mij in de keel klopte. „Ja. jelui hebt een gemakkelijk leventje; je hebt zeker nog een wandelingetje ge maakt?" „Ik heb van avond een beetje in den mist rondgeloopen; ik deed het voor mijn gezond heid, maar er was werkelijk geen aardigheid aan." „Dat begrijp ik," zei hij onschuldig, „ik zou er niet van houden." „Waar heb je gewandeld, Hans?" vroeg Mathilde. „Den Dennenweg langs." Robert keek mij aan; ik zag dat hij bleek werd. „Wat zal het daar buiten eenzaam en ver velend geweest zijn," meende ze. „Dat was het ook. Op mijn heele wandeling kwam ik slechts twee menschen tegen. Het scheen een paartje verliefden, en die letten niet op het weer." Robert liet van schrik de vork uit de hand vallen. „Scheelt er wat aan?" vroeg zijn vrouw. „Neen, lieve, niets; alleen die duideligheid weer; dat lange zitten op kantoor maakt mij zoo zenuwachtig, dat is niet goed voor me. Maar het is al over. Geef me nog een stukje vleesch." Ik bleef dien avond geen grokje drinken. Het was of het gelukkig tehuis mijner zuster op me zou neervallen, en ik moest moeite doen, mijn lieven zwager geen oorvijg te geven. De volgende dagen liep ik nadenkend rond. Ik hield mij voor, dat ik een slechte kerel was; ik kende een geheim, dat met het geluk mijner zustèr ten nauwste verbonden was, en ik deed niets om het uit te brengen. Ik kon mijn zuster niet zonder schaamte in haar eerlijk en open hartig gezicht zien, en ik durfde mijn eerlooze i zwager niet te laten merken, wat ik wist. Ik had mijn ontdekkingstocht voortgezet. Ik wist waar zij woonde, in een huisje in het dorp; en ik wist, dat hij haar bijna iederen dag be zocht. De vrees voor een schandaal hield me er van terug hem zijn eerloosheid in het ge zicht te slingeren. Hierdoor zou de waarheid aan het licht komen, doch deze waarheid zou mijn cenige zuster van verdriet doen sterven. Ik wilde nog eens wachten; nog eens bedenken wat het beste zou zijn. Zij zat bij den haard te lezen. Zij was vroo- lijk als altijd; wij praatten gezellig als vroeger, toen wij nog alleen waren en het „eenig geluk eener vrouw" nog niet tusschen ons stond. „Wat heb je gelezen?" vroeg ik. „Och; een van die moderne novellen, die er op uit zijn alles te verdraaien. „Slechts de waarheid!" heet het. Het is een verhaal, waarin eigenlijk de leugen wordt verheerlijkt; waarin gezegd wordt, dat het slecht is, onder sommige omstandigheden de waarheid te zeg gen; „onbekrompen egoïsme" staat er letter lijk. „En hoe wordt dat betoogd?" „Er is een gezin, waarin voor het uiterlijk alles goed en lief is. Maar de mooie jonge vrouw, die met haar.schatrijke man een huwe lijk uit berekening sloot, knoopt een betrek king aan met een vriend van haar man. De heele stad weet het; alleen de man niet. Deze houdt zijn vrouw voor een engel van goedheid en liefde. Deze heeft een waar vriend, die hem de oogen opent, die hem toont wie zijn vrouw is. Den volgenden dag heeft hij zich dood geschoten. Nu wordt die „ware" vriend door den schrijver veroordeeld, omdat hij zijn ge heim niet heeft weten te bewaren en door zijn gepraat het geluk van het gein heeft ver nietigd. Stel je voor. Die vriend zou met het gezin omgaan, wellicht dagelijks, hij zou het bedrog kennen, daarvan niets laten blijken, zelfs de schijnheilige vrouw met eerbied be handelen; hij zou zijn vriend in dern waan laten, dat deze gelukkig was, terwijl de wereld om dat geluk spottend lacht. Maar dat zou immers de grootste laagheid geweest zijn, die te bedenken is, zulk een van dag tot dag vol gehouden leugen! Zeg, Hans, kun-je je voor stellen, dat een man van eer zoo zou handelen?" Ik had het benauwd gekregen en voelde mijn hart kloppen. „Je zoudt dus denken," zeide ik, en ik moest mij geweld aandoen, opdat mijn stem niet zou beven; „je zoudt dus denken, dat die vriend niet mocht liegen, zelfs als hij het geluk van een geheel gezin daardoor zou kunnen redden? De man voelde zich gelukkig; hij had misschien kinderen, die hij innig lief had; in zijn liefde voor zijn vrouw was geen spoor van verdenking. En nu komt die vriend en vernietigt dat alles, in naam der waarheid! Dat zou een mooie vriendschap zijn!" „Maar Hans; dat was toch geen geluk, wat die man genoot. Dat kan toch geen geluk zijn, dat ondermijnd is door zulk een bedrog? Liever geen geluk dan zoo een!" „Lieve Mathilde, gelukkig is hij, die zich gelukkig gevoelt, die zich gelukkig waant. Zouden wij ooit kunnen bezweren, dat wat wij geluk noemen altijd van het echte, zuivere, gedegen geluk is? En zou jij het over je hart kunnen krijgen een argelooze met één slag ongelukkig te maken?" „Ik denk," zeide ze zacht, „dat ik het zoo voorzichtig, zoo geleidelijk zou doen als moge lijk was, opdat een uitbarsting zooveel moge lijk voorkomen zou worden. Maar ddt zeg ik: mij anders voordoen dan ik was, liegen of bedriegen, zou ik niet kunnen doen, zoolang ik nog een greintje eerbied voor mij zelf ge voelde." „Toch kunnen er omstandigheden zijn, dat het beter is te zwijgen; dat spreken „be krompen egoïsme" is, zooals die auteur zegt. Stel je eens even voor, dat jij een bedrogen vrouw was; dat je man, Robert, je achter je rug bedroog. Stel je verder voor, dat ik het zou weten; op de een of andere manier zou het mij ter oore zijn gekomen. Als ik dan bij je kwam en zei: „Mathilde, hij is een ellendeling, een eerlooze: zoo handelt hij met jou en je kind. Hier zijn de bewijzen! Wat zou je dan doen? Zou je mij er dankbaar voor zijn, dat ik den blinddoek van je oogen had genomen? Neen, geloof me; je zou me vervloeken, omdat ik je geluk zoo wreed kon verstoren!" Zij was opgestaan. Nadenkend zei ze: „Men kan zich niet voorstellen, wat nu eenmaal onmogelijk is. Maar dit weet ik: je zou me gek maken, krankzinnig, dat is zeker! De grootst mogelijke voorzichtigheid zou daar bij niet helpen, dat ben ik met je eens. Waar moet het heen, als men de waarheid niet meer mag zeggen. Kijk, daar is Robert al," viel ze zich zelf in de reden, toen we hem de deur hoorden openen; „en ik heb de thee nog niet klaar. Laat de romanschrijver zijn hoofd maar met zulke kwesties breken. Wat gaat het ons eigenlijk aan. Niets, niet waar?" „Neen, niets; daar heb je gelijk in," ant woordde ik. Het geluk mijner zuster, dat mijn hart ge broken heeft, bloeit rustig voort; ik kan het niet verstoren. „Je zoudt mij gek maken, krankzinnig!" had ze gezegd. En dat zou ik niet willen; ik zou haar de waarheid niet willen bekennen, tot dien prijs. Ik heb medelijden met haar. en daarom lieg ik. INGEZONDEN MEDEDEELING Speciaal HOEDEN en PETTEN ROTTERDAM - Sport- en Reispetten vanaf i 0,75 Lakenpetten, kleurhoudend vanaf f 2,50 Gleufhoeden, nieuwste kleuren v.af f 2,75 Stijve Hoeden vanaf t 2,95 Hooge Hoeden vanaf t 7,90 BLANKE BEMANNING ONSCHULDIG. ROTTERDAM, 1 Eebr. In de haven alhier is gearriveerd het stoomschip „Alm- kerk" van de Yereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappijen, dat door den Rotterdamsche Lloyd gecharterd is voor een reis naar Australië. Zooals men zich herinnert, is tjjdens deze reis het vaartuig te Fremantle in Australië opgehouden, omdat de autoriteiten aldaar ontdekten, dat een groot aantal Chineezen zich aan boord bevond als stowaways. Men weet dat, toen in Australië beslag werd ge legd op het vaartuig. De zaak werd voor de rechtbank te Sidney behandeld, en de gezag voerder, de heer A. P. van Keulen, werd veroordeeld tot betaling van een boete van J öKOOO. Wij waren Jthans in de gelegenheid een onderhoud te hebben met den gezag voerder A. P. van Keulen. Deze deelde ons mede, dat dit zjjn eerste reis was als gezag voerder. Vorige reizen maakte hij mede als eerste stuurman, eveneens op vaartuigen van de Vereenigde Ned. Scheepvaart Mjjen. De ontdekking der gesmokkelde Chineezen was voor hem een volkomen verrassing. Bjj zijn onderzoek was hem gebleken, dat 60 Chis neezen aan boord waren gesmokkeld. Deze hebben zich opgehouden in een tank, voor- zien van een dubbelen bodem, die gelegen was onder in het schip. Gedurende de reis zijn twee Chineezen overleden, die, na later uit het onderzoek gebleken is, overboord zijn geworpen. De gezagvoerder kon pertinent verklaren, dat geen enkel lid der blanke bemanning iets uitstaande heeft met dezen Chineezen- smokkel. Onder de equipage bevonden zich 48 Chi neezen en daaronder moeten natuurlijk de schuldigen zijn. Te Sidney kon nog niet wor den uitgemaakt, wie dit waren, doch men vermoedde wel, dat allen in het complot be trokken waren, want de smokkel van Chi neezen is een voordeelig zaakje. Weinig CJiineezen in Australië. De regeering in Australië laat zoo weinig mogelijk Chineezen toe en eischt, wanneer alle papieren in orde zijn, 100 per Chinees, die wordt ingevoerd. De Chineezen, die in Australië verbljjf houden, werken natuurlijk gaarne met hun landgenooten, daar andere arbeidskrachten zeer schaars te krijgen zijn. Uitbetaling van 500 per gesmokkelden Chinees komt zeer vaak voor. Wat het voedsel betreft, vermoedt de gezag voerder, dat de Chineezen dit zelf mede aan boord hebben genomen, daar het natuurlijk onmogelijk is om ongeveer honderd Chi neezen te laten eten uit een pot, die bere kend is op 43 man. Ook gaf de gezagvoer der als zijn vermoeden te kennen, dat deze Chineezen reeds te Rotterdam aan boord zijn gesmokkeld. Overigens wilde kapitein Van Keulen, daar het onderzoek nog in vollen gang is, geen verdere mededeelingen doen. Wij hebben ons daarop tot de rivierpolitie gewend en de chef der rivierpolitie, de heer E. van Binsbergen, deelde ons mede, dat, nu de „Almkerk" binnen is, het onderzoek met kracht wordt ter hand genomen. Dit is echter een zeer moeilijke zaak, daar dit alles door bemiddeling van een tolk moet gebeuren en de Chineezen elkander natuurlijk niet verraden. Overigens is het volgens de Nederlandsche wet zoo deelde de hèer Van Binsbergen ons verder mede geen strafbaar feit, om stow-aways aan boord te smokkelen. De Nederlandsche wet kent niet het verbod van invoer van Chi neezen, zooals dat uitdrukkelijk in de Austra lische wetten is vastgelegd. Wel is het moge lijk, wanneer schuldigen onder de beman ning worden aangetroffen, dat deze als on- gewenschte vreemdelingen het land uit ge zet worden. Het onderzoek wordt daarom grondig verricht, wjjl men niet wenscht, dat de Rotterdamsche haven den naam krjjgt, dat stow-aways hier zoo gemakkelijk inge scheept kunnen worden. De heer Van Binsbergen is het niet eens met kapitein Van Keulen, dat de kelde Chineezen te Rotterdam aan boord zijn gebracht. Hij vermoedt, dat op de ver schillende plaatsen, die de „Almkerk"heeft aangedaan, zooals Antwerpen, Port Saïd, telkens een klein aantal aan boord is ge bracht. Dit kan daarom gemakkelijk ge.- schieden, wijl het toezicht in deze havens niet zoo streng is. FABRIEKSBRAND TE HELMOND. HELMOND, 1 Febr. Hedenmiddag te on geveer half een is brand uitgebroken in de draadnagel-fabriek der firma Van Tiel. Het vuur greep zeer snel om zich heen met het gevolg, dat binnen enkele minuten een groot gedeelte van de fabriek een vlammenzee was. De brandweer was snel ter plaatse en tastte het vuur met zeven slangen aan. Waarschijnlijk zal zij er in slagen den brand tot een gedeelte van de fabriek te beperken. FELLE BRAND TE LOSSER. LOSSER, 1 Febr. In den nacht omstreeks drie uur ontstond brand in het huizencomplex der firma J. A. Holst Bz. waarin gevestigd is een schoenmakerij, een groote drogisterij met een magazijn, een boerenhoeve en een woonhuis. Het vuur greep zeer snel om zich heen. De brandweer was hedenochtend zes uur den brand meester. Het geheele complex is zoo goed als uitgebrand. Twaalf koeien en een paard konden gered worden, evenals drie varkens; een kalf kwam in de vlammen om, Van den inboedel is bijna niets meer over. De aangrenzende perceelen, het groote hotel Smit en de bakkerswinkel van Steggink kon den behouden blijven. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. Verzekering dekt de schade. FARRIEKSBRAND TE ENKHUIZEN. ENKHUIZEN, 1 Febr. Het hoofdgebouw van deN. V. Cacaofabriek „WestFrisia" staat momenteel in brand. De geheele biandweer is ter plaatse, doch men vreest het hoofdge bouw niet te kunnen behouden. Het vuur is ontstaan op de bovenverdieping Alles is op beurspolis verzekerd. PAARD OP HOL. Op de markt in Den Bosch. Woensdag is op de groote Woensdagsche markt in Den Bosch consternatie gewekt doordat het paard van een boerenkar, die in de naburige Marktstraat stond, op hol sloeg en de markt oprende, kramen en tenten omverwerpend. Het talrijke publiek stoof uiteen en kwam gedeeltelijk onder de om vergeworpen kramen en koopwaren terecht. Gelukkig kreeg niemand ernstig letsel; met wat schrammen kwamen de menschen er af. Verschillende kooplieden hadden echter aanzienlijke schade, daar hun kramen en goederen vernield waren. Het paard werd tot staan gebracht doordat het een zeil van een der kramen over den kop kreeg. De opwinding op de markt was groot, doch onder leiding van den directeur van het marktwezen had men de orde hersteld. De voerman is in verhoor genomen. Verduistering. Men meldt uit Appingedam: De kort geleden overleden ontvanger van het waterschap Duurwolde-Schildwolde, die jarenlang die betrekking heeft bekleed, moet, mede in zijn kwaliteit van penningmeester van twee molenpolders, een belangrijk be drag, men spreekt van ten minste 25 000, hebben verduisterd. De ontvanger plaatste op eigen houtje leeningen en maakte zelf de vereischte handteekeningen op de obligaties na. De Nationale Bank te Hoogezand ver schafte te goeder trouw gelden op de nage maakte schuldbewijzen. Mede moet na den dood van den ontvanger een belangrijk bedrag in bruine portefeuille uit diens bankstaat verdwenen zijn. In ver band daarmee is zijn weduwe door den rechter-commissaris gehoord, Tegen den gestorven ontvanger was nim mer de minste argwaan gerezen. De handteekeningen waren zóó goed nage maakt, dat de betrokkenen zelf aanvankelijk twijfelden. Door gasverstikbing om het leven gekomen. 's-GRAVENHAGE, 1 Febr, Gisteren is de heer A. P., inspecteur bij de Gemeentelijke Bank van Leening alhier, in zijn woning aan de Regentesselaan op tragische wijze om het leven gekomen. De heer P., die 46 jaar oud is, had zich naar de badkamer begeven. Tijdens het nemen van een bad is de slang van de gas kachel losgeraakt, waardoor de kleine ruimte binnen zeer korten tijd met een groot volume gas gevuld werd. De heer P. geraakte buiten bewustzijn en toen hij na eenigen tijd door zijn huisger nooten gevonden werd, waren de levens geesten reeds geweken. Goed afgeloopen. Dezer dagen was de opzichter van het prov. electrisch bedrijf P. B., te IJmuiden met eenige arbeiders bezig met het schoon maken van hoogspanningscellen. De opzichter had de arbeiders gewaarschuwd dat een dei- cellen nog ingeschakeld was, doch kort daar op raakte hijzelf deze cel aan. De opzichter stond onmiddellijk in vlammen, die van het hoofd en de voeten uitsloegen. Hij had echter de tegenwoordigheid van geest omhoog te springen, waardoor hij even los van de aarde kwam en de cel kon loslaten. De heer B. had brandwonden aan linkerhand en rechter voet, waardoor de stroom was gegaan en ook aan het hoofd tengevolge van de groote hitte. Hij werd naar zijn woning vervoerd, maar zijn toestand is gunstig. De behande lende geneesheer verklaarde, dat het alleen aan het sterke gestel van den heer B. te danken was, dat het ongeval geen doodelljk gevolg had. Een brandje met emoties. Tegen 6 uur Woensdagmiddag is brand uitgebroken op de eerste verdieping van per ceel Koningstraat 7 te Amsterdam. Deze etage wordt bewoond door den paraplukoop man van Amerongen. Van dit gezin was niemand thuis. De vlammen sloegen al fel uit voordat de brandweer kwam en op de tweede verdieping was nog de vrouw van den heer B. met haar kindje van drie weken. Zij kon door den rook de trap niet meer af en riep om hulp. Menschen uit de buurt spreidden een deken uit en de vrouw wierp daarop de kleine uit het venster. Het kind werd in den deken goed opgevangen. Op dat oogenblik kwam de eerste brand weerwagen aan. Onmiddellijk werd hetred- zeil ontrold en toen waagde de vrouw den sprong door de uitslaande vlammen heen; zij kwam ongedeerd beneden. De genees kundige dienst constateerde dat moeder noch kind eenig letsel had gekregen. Inmiddels bad de brandweer het vuur aan getast en het in weinig oogenblikken met een straal bedwongen. De voorkamer van de eerste verdieping is goeddeels uitgebrand. De oorzaak van den brand is vermoedelijk het te heet stoken van een kachel. De brand bracht in het dichtbevolkte stads gedeelte groote opschudding teweeg. POGING TOT AFPERSING. Dezer dagen ontving de landbouwer Vroolijk te Fijnaart een anoniemen brief, waarin ge- eischt werd, dat hij een bedrag van 900 op een bepaalde plaats zou neerleggen, wijl anders- zijn schuur in brand zou worden gestoken. Op raad van den burgemeester werd op de aangegeven plaats inderdaad een flesch neer gelegd, bevattende een zilverbon - van een rijksdaalder, waarvan het nummer was ge noteerd. Toen de politie evenwel op de be wuste plek aankwam om zich daar verdekt op te stellen, teneinde de daders op heeterdaad te kunnen betrappen, was de flesch reeds ver dwenen. In den omtrek is toen een onderzoek ingesteld bij winkeliers en caféhouders naar de zich in hun bezit bevinden dekrijsdaalders en men slaagde erin op deze wijze een spoor te ontdekken. Dit heeft ten slotte geleid tot arrestatie van G. D. te Heiningen, en na ver hoor achtte men voldoende termen aanwezig om hem in verzekerde bewaring te stellen. Nog verschillende andere personen zijn gehoord, doch deze zijn allen op vrije voeten gelaten. MISHANDELING. Twee stroopers verweten Zondagmiddag op den Knolienberg bij Sittard een daar wandelenden 60-jarige man, Hoenen ge naamd, dat hij de strikken, die de stroopers hadden gezet, had uitgerukt. De man ont kende dit, doch de stroopers mishandelden hem en schopten hem zóó tegen het onderlijf, dat H. in levensgevaarlijken toestand naar het hospitaal te Sittard werd overgebracht, waar een operatie noodzakelijk bleek. Thans is eenige verbetering in den toestand ingetreden. In verband met dit feit zijn twee personen gearresteerd, doch dezen zijn door H. niet als de daders herkend. De politie zet het onder zoek voort. ONZE Gemengd Nieuws. DE ZWENDEL VAN DEN BERLIJNSCHEN LOMMERDHOUDER. Men meldt uit -Berlijn: In verband met de knoeierijen bij een parti culiere bank van leening in de Berlijnsche Passage is een onderzoek geopend tegen negen lieden, onder wie zich ook een officier van justitie bevindt. Zij allen worden verdacht van oplichterij, woeker en valschheid in geschrifte of medeplichtigheid bij deze misdrijven. Het is gebleken, dat de vereeniging van eigenaars van particuliere banken van leening leeds in 1926 de aandacht van de politie op de onder neming van Bergman had gevestigd. De ver eeniging was door het feit, dat Bergmann aan zijn geldschieters tot 43 pCt. rente toe be loofde, tot de overtuiging gekomen, dat er iets niet in den haak was. Er werd een onderzoek geopend, dat echter geen strafbare feiten aan het licht bracht. Zoowel de zoon als een neef van Hindenburg moeten Bergmann herhaaldelijk belangrijke bedragen verschaft hebben en steeds op tijd de rente betaald hebben gekregen. Beiden zouden op hun beurt goede referenties over de onderneming hebben verstrekt, wat zij echter ontkennen. Tot de gearresteerden be hoort ook het hoofd van het filiaal van Berg mann te München. Ook te Breslau zijn in ver band met deze zaak lieden aangehouden. DE MOORDENAAR EN ZIJN CELGENOOT. Te Uebernthal, niet ver van Wiesbaden, werd eenigen tijd geleden een meisje ver moord. De vermoedelijke dader, de 21-jarige arbeider Peter, werd preventief gezet, maar loochende eenige maanden lang iedere schuld. Op een dag rookte de kachel in zijn cel zóó erg, dat men hem in een andere cel moest brengen, waar zich reeds de straatroover E. bevond. Beide mannen raakten bevriend. E. vertelde uitvoerig zijn roofoverval op een boerin, maar Peter bleef zwijgzaam. Hij trachtte bij E. zelfs geloof te doen ontstaan, dat hij voor een groote inbraak „zat". Kort daarop weigerde E. den cipier de gehoorzaam heid en werd deswege in boeien geslagen. Daar het er slecht voor hem uitzag, gaf hij daarop Peter een halsdoek dat bij het te verwachten proces stuk van overtuiging zou kunnen zijn en verzocht, het voor hem te verbergen. Peter deed dat, maar vroeg zijner zijds aan E., bij diens spoedige overbrenging naar Frankfort twee brieven door te smok kelen. Reeds den volgenden dag vroeg Peter, bang geworden van zijn eigen grif vertrou wen, die brieven van E. terug, maar deze was over dien argwaan zoo gebelgd, dat Peter hem de epistels maar liet houden. Op een nacht werd het den moordenaar benauwd'om het hart, en in een onweerstaan- baren drang naar confidenties biechtte hij tegenover zijn straatroover-celgenoot E. het geheele gruwelijk bedrijf, zijn moord op het meisje te Uebernthal. Met alle details. Hij wilde een rijke boerendochter huwen, doch zijn vroegere geliefde stond hem in den weg; haar had hij geworgd en het lijk in een beek geworpen. Den volgenden morgen werden Peter en E. naar het gevangenisbad gebracht. Na het bad zag de eerste zijn gezel niet terug. Toen werd hij verhoord. De rechter van instructie legde Peter een nieuw proces-verbaal voor, en hij vernam, dat hij in den verstreken nacht voor Kriminalkommissar E. uit Frankfort had ge biecht. De rookende kachel, de weerbarstige hou ding van den straatroover, de straatroof legende zelf, het waren allemaal requisieten geweest, om den moordenaar tot bekentenis te brengen. EEN LILLIPUT-STAAT VERLIEST ZIJN VORST. Te Ventimiglia, (Italiaansche Riviera), is Charles Bartoleoni overleden, die als Karei I koning was over het eiland Tavolara. Eiland noch vorst zullen bijster bekend zijn. Tavolara ligt aan de Oostkust van Sardinië. Het wordt bewoond door een honderdtal her ders en visschers. De dynastie van Tavolara dateert van 1843. Toen waren alle bewoners leden van de familie van zekeren Joseph Bar toleoni. Koning Karei Albert van Sardinië zei op een dag bij een bezoek gekscherend tot dien Bartoleoni: „Ik ben koning van Sardinië; u bent 't van Tavolara". En inderdaad vroeg Joseph kort daarop den monarch om een akte van eigendom op het eiland. Deze werd werke lijk verstrekt en weldra beschouwden de be woners hun bloedverwant Joseph als hun heu- schen koning. Zijn zoon regeerde later als Paul I, vervreemdde een stuk land, maar bleef heer- schen over het Zuidelijk deel van het eiland, waar ook het „kasteel" met zijn familiewapen staat. Paul I werd door zijn zoon Karei I op gevolgd, die zich kenmerkte door verschillende vriendelijkheden, die hij den toeristen bewees. En nu hij dood is, z?l zijn zoon als Karei II het geslacht Bartoleoni voortzetten. „MOORD VANAF 25 DOLLAR". Bomaanslagen op bestelling te Chicago. De politie, te Chicago is er achter gekomen, dat er een centrale bestaat, waar in moord wordt gehandeld als elders in een onverschil lige koopwaar, en met een keurige scala van prijzen. Een correspondent van de „Daily News" hoorde onlangs van dit monsterlijke systeem, waarbij moord „vanaf 25 dollar" wordt aangeboden, en liet zich niet door loo chening vanwege zekere politie-autoriteiten afschrikken, doch zette een verder onderzoek door. Thans erkent ook de politie het bestaan der bedoelde oiganisatie, die bommen legt, variee- rend in prijs tusschen 25 dollar voor een looze bom om winkeliers te terroriseeren die zich tegen chantage verzetten, en 500 dollar voor nitroglycerine-bommen, die heusch geschikt zijn om menschenlevens te vernietigen. De leiders dezer bommenLust zullen, denkt men, weldra ontdekt worden, hetgeen natuurlijk de eerste stap moet zijn tot hun arrestatie. Ondanks beweringen van burgemeester „Big Bill" Thompson, dat Chicago een rustig tijd perk tegemoet gaat, zijn den laatsten tijd de bomaanslagen weer talrijker dan ooit. De mis dadigers hebben reeds gedreigd, mr. Thomp son met zijn appartementen in Sherman Hotel in de lucht te laten vliegen, en gelijksoortige dreigementen werden tegen mrs. Thompson geuit, die elders in de stad een verdieping be woont. Zoowel de burgemeester als zijn vrouw worden streng bewaakt. TWEE MIJNWERKERS GEDOOD. Een derde ernstig aan het oog gewond. LUTTERADE, 2 Febr. In de Staatsmijn „Maurits" alhier is in den afgeloopen nacht bij het schieten een tweetal mijnwerkers door steengruis getroffen. De 33-jarige Oostenrijker J. K., houwer, woonachtig te Geleen, werd ernstig verwond en was onmiddellijk dood. Hij Iaat een vrouw met twee kinderen achter. De tweede mijnwerker, F. W., eveneens gehuwd en wonende te Geleen, werd ernstig aan het oog verwond. Hij is naar de klinieken te Maas tricht overgebracht. Omtrent de juiste oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. In de staatsmijn „Wilhelmina" te Heerlen is gistermiddag de 29-jarige ongehuwde hulp- houwer J. M. Geurts uit Wyl in de 253 M.-verdieping door getroffen. Hij was onmidde IN DRIFT MET EEN ME De dader gearrest ROTTERDAM, 2 Febr. 1 den heer S. te Hillegersberg, dag de 18-jarige arbeider J. haaldelijk door zijn collega's in drift den 21-jarigcn A. v. de borst toegebracht, vlak on getroffene is in hoogst ernst ziekenhuis Bergweg opgenom I De dader, die uit de fabrie in overspannen toestand in rondloopen is door de politie in bewaring gesteld. Het mes sloot geworpen. De dader sta^ bekend, doch is zeer driftig. BEWUSTELOOS GEVO OVERLEDEN. LEIDEN, 2 Febr. Gistera poort van het Koninginnehof a de 65-jarige J. B. bewusteloo een wonde aan het hoofd. Naa bethziekenhuis overgebracht, i bewustzijn te zijn gekomen, ov litie stelt een nader onderzoe" MILLIONNAIRE EN K BEDIENDE. Een liefdesroman tusschen e klasse. Volgens de Int. News Service bekend geworden, dat miss Siby van den bankier Baclie en erfg scheiden millioenen dollar, het oom en voogd is ontvlucht om Vincent Brown, een kantoorbe voor Amerika belachelijk laag sj van 25 dollar per week. De familie van miss Bayer is van deze vlucht, te meer daar i bare maatregelen had getroffen hinderen. De roman, met althan zoo gelukkigen afloop, is te Pa] waar Brown derde klasse was h! maandenlang zijn schamele bij, gezelschapsreisbureau te hebb Miss Bayer krijgt, nog afg hooge lijfrente die zij trekt, in dit jaar de beschikking over ee'i millioen dollar krachtens testa handschoenen-magnaat Edwin ontervings-dreigementen vanwe' Bache haar vrijwel koud kunm gelegen op TEXEL, groot ralm 40 H.A., waarvan 30 H.A. weiland en 10 H.A. boawland. Land en woning bevinden zich in zeer goede conditie. Inlichtingen bij M. VERMEER, Haag- weg 147, Rijswijk (Z.H.) Voor het contracteeren van uien, peen en knolselderij tegen Itoogen prijs wende men zich tot D. VERMEULEN Co. - - DIRKSLAND waar tevens inlichtingen worden verstrekt. HOOQSTRAAX 279, bij het Viaduct - Tel. 9238 - ROTTERDAM Stoiien Kleermakerstournituren Manchester Gestreept Engelsch leer Billart- en Bestuurstafellaken Gevestigd 1882 Belgische Maatschappij van Algemeene Assurantiën werkt In Nederland sedert 1830 onder NEDERLANDSCHE RECHTSPRAAK en met NEDERLANDSCB KAPITAAL. Hooidagenten A. G. PENNING ZOON - Dirksland Betaalde branden in Nederland sedert 1914, f 2.400.000,— Brandverzekering, Inbraakverzekering. 3 Ongevallen en Ziekteverzekering. Levensverzekering. Verzekering tegen verlies en beroovlng. - Transportverzekering. Automoblelverzekering. - Wettelijke Aansprakelijkheid, enz. enz. Alle verzekeringen worden aangenomen tegen concurreerende premiën.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2