ONZE EILAND EN VAN WOENSDAG 1 FEBRUARI 1 928. 3 Onmiddellijk vormden zich rondom den man, die voor geld een avontuurlijken tocht wagen wilde, samenscholingen op de pier en werd eindelijk een contract"gesloten met vier werklooze schippers, die schielijk een ijsvlet ophaalden, waarmede gistermiddag om één uur de tocht een aanvang nam. Vijf man sterk, werd de kleine ijsvlet over het ijs voort geduwd. Al dadelijk buiten Lemmers territorium be gonnen de moeilijkheden. Het duurde niet lang of het ging ons toeschijnen, dat deze tocht een hachelijke onderneming was. Deze reis over toppen en dalen van een grillig ijsveld, die het vijftal moedigen mannen onberekenbare lagen legde, wekte reminiscenties aan een Noordpooltocht of liever aan de beschrijving daarvan. De bevolking van Lemmer was uitgeloopen en volgde met ongewone, hevig geïnteresseer de belangstelling dezen tocht, die voor de ach- terblijvenden boeiender dan een film moet zijn geweest, want telkens verdween de kleine ijsvlet in de diepte. Vlet en manschappen zakken door het ijs. Nauwelijks één kilometer uit den wal, of ijsvlet en manschappen zakten door het ijs, dat zich in den laatsten nacht tusschen twee ijsbergen had gevormd. Dit waren weinig'ge lukkige ondervindingen, die zich helaas telkens zouden herhalen. Waar de ijsvlakte min of meer effen was, kon de vlet zonder veel moeite worden voortgeschoven, doch op plaatsen, waar de ijsbergen schots en scheef door el kaar heenlagen en grillige stijlten vormden, moest de boot soms twee meter in de hoogte worden geheschen of in een diepte van twee meter worden neergelaten. Tusschen de ijsbergen, welke hier en daar vier meter hoog zijn, bevonden zich tal van wakken en onophoudelijk ging het vijftal er door tot aan het middel in het koude' water, dat daar overal dertien voet diep is. Gelukkig was de ijsvlet er voor deze gevallen, om er zich aan op te heffen en „vasten" grond ondèr kle voeten te krijgen. Een rechte weg kon onmogelijk worden gevolgd: telkenmale moes- [ten omwegen worden gemaakt. Na een uiterst gecompliceerden en gevaar- ijken tocht, die drie uur duurde, had de ijs- ziet de beide schepen bereikt. De begroeting loor de opvarenden, die sinds Maandagavond ;oo goed als geen levend wezen hadden gezien n al dien tijd van nieuwsberichten verstoken Ivaren geweest, was zeer hartelijk. Slechts heerschte er eenige teleurstelling, omdat de jsvlet geen levensmiddelen had meegebracht, ifschoon deze niet het meest onmisbaar bleken. Van uit de verte was ons al toegeroepen, of ij sigaretten bij ons hadden en nauwelijks an boord gestapt, verdween onze kleine voor- laad in grage handen en werd haast een ge- echt geleverd om de krant, die uit onzen zak ak en van hand tot hand moest gaan. En hoe-staat het ervoor, kapitein; vroe- n wij. Dat ziet ge! Opgesloten als een muis in val, lachte kapitein Rooseboom van de anïel Goedkoop". Inderdaad, de toestand bleek niet gunstig, pover men zien kon, strekte de barre ijs- "akte zich uit. Beide schepen zaten met een broken roer, terwijl de ijsbreker bovendien Ijn schroef had verspeeld. Het leven aan boord eek ons dat van elke verbanning te zijn. der had zoo zijn misère. Janmaat heeft gebrek aan sigaretten. Janmaat ontbeerde bovenal sigaretten en d reeds kans gezien het biervat tot op den dein te ledigen. Overigens was er genoeg 'ftocht aan boord, ofschoon hierover juist |achten vielen, want niemand vult zijn maag arne vijf dagen achtereen met in olie gebak- n spekpannekoeken, hoe goed die ook mo- n zijn! De avonden aan boord worden met arten en boertige scherts doorgebracht. Ook nieuwaangekomenen deden daaraan'dapper :e, terwijl twee der vrouwelijke passagiers, paar Friezinnen, mede voor de gezellig- d zorg droegen. |De komische noot ontbrak al evenmin, en a laconiek matroos, die aan dek moest zijn, |rdween met de woorden „Nou ta bé! Ik zal n, dat ik thuiskom", uit de kajuit, ""en slotte waren er ook minder aangename gen. Een der passagiers, een oude man, is dien tijd reeds ziek. Hij heeft in vrij erge te influenza. Helaas moet men het buiten eeskundige hulp stellen, zoodat men zoo- g moet „kwakzalveren" tot er uitkomst nt. en der vrouwelijke passagiers, mcj. A. ;ema, dienstbode te Amsterdam was, zoo- reeds gemeld, op reis naar haar moeder te re, die ernstie ziek was. ntusschen is de moeder van het meisje [aas reeds overleden.Dat zij met groot ;eduld op verandering van den toestand der epen hoopt, behoeft wel niet gezegd. Haar igenoote, mej. Roelie Lienes, eveneens [nstbode te Amsterdam, is Maandag vandaar [t een week vacantie naar Friesland vertrok- Met al deze ongemakken is de termijn vacantie wc! haast verstreken en zal zij er in moeten schikken, ten hoogste één in Friesland te kunnen doorbrengen, eden, Zaterdagmorgen, was in den toe- d nog geen verandering gekomen. Ijs, |ral ijs... >e stormwind was gelukkig gaan liggen, jh een kille regen en een lage mist maakten nog „unheimscher". Wel' kapitein, wat zegt gij ervan? [- Wel, als er geen verandering komt, dan n wij hier over veertien dagen nog. Maar ais de wind eens uitschoot, vragen Ja, als die nu eens naar het Noorden ging, ji de kapitein, misschien dat er dan wat op hing komt in het ijs. Het was een gevaarlijke tocht, dien wij Maandag zijn begonnen, merkte de heer A. v. d. Zee, chef van den Technische» Dienst van Verschure en Co., op. Maar wie had dit ook kunnen voorzien! Tegen twaalven werd een vlet met levens middelen verwacht. Wij werden nog eens ge- tracteerd, terwijl aan boord de pannekoeken op het vuur stonden. Naar Lemmer terug. Hedenmorgen om negen uur begon onze terugreis. Niettegenstaande allerlei waarschu wingen, besloten de beide Friezinnen, mej. Iekema en mej. Lienes, met dé ijsvlet mede terug te gaan. Zij wilden de vrijheid terug, al komt dit haar op natte voeten en beslijkte kleeren te staan. De terugtocht was al weinig voorspoediger dan de heenreis, doch de meisjes werden zoo veel mogelijk voor de gevaren gespaard. Doch welke maatregelen de schippers van de ijsvlet ook namen, zij konden niet verhoeden, dat af en toe ook de meisjes tot aan het middel door het ijs zakten en dan verschrikt om hulp riepen. Doch de stevige knuisten van de moe dige schippers grepen steeds op de hachelijk- ste oogenblikken in en voorkwamen noodlot tige gebeurtenissen. Eindelijk-,- na-een inspannende en gevaarvolle reis, die geen der inzittenden naar een her haling deed verlangen, arriveerde de ijsylèt om 12.30 te Lemmer. De bevolking had vooral medelijden met de beide meisjes, die er nat, koud en,ontdaan uit zagen. Van allen zijn de schoenen bedorven, de kleeren ontoonbaar van het vele zeeslib. Geluk kig, de hulpvaardige hotelier Boersma had drogekleeren en warme dranken gereed staan. Een warme kamer was de grootste wel daad op dat oogenblik. Geheel Lemmer blijft wachten op een ijsvrije zee. Zondagmorgen heeft een tweede ijsbreker uit Amsterdam na een moeitevollen tocht ver binding met de beide schepen gekregen. Deze ijsbreker zal trachten in den loop van morgen (Maandag) de schepen uit het ijs naar Sta-' voren op te laten stoomen. ONDERWEG NAAR STAVOREN? LEMMER, 30 Jan. Gisteren heeft de groote ijsbreker uit Amsterdam verbinding ge- kregen mét de beide ïn het ijs beknelde sché pen. Dadelijk werd begonnen met het bevrijden van de booten uit het ijs. Bij het aanbreken van den morgen waren de vaartuigen alle onder stoom. Van hier uit kon met kijkers worden waargenomen, dat de schepen sinds Zondag middag zich enkele kilometsrs in westelijke richting hebben verplaatst. Naar men hier aanneemt is het den schepen gelukt buiten het ijsgebied te komen, zoodat zij naar Stavoren kunnen opstooinen, Dit zal dan het einde zijn van deze avontuurlijke zeereis van precies een wéék. (Tel.) VRACHTAUTO GEKANTELD BIJ VEENENDAAL. VEENENDAAL, 29 Jan. In den af- geloopen nacht raakte de chauffeur van een vrachtauto, beladen met huisraad, van Heer- lerheide op weg naar Amsterdam, nabij Veenendaa), de juiste richting kwijt Dit be merkte hij echter pas, toen dë auto reeds boven de sluizen was van het fort „De Roode Haan". De chauffeur durfde toen niet verder door te rijden en zette den wagen voorzichtig achter uit, met het gevolg, dat deze van het hooge talud van deii weg gleed. De wagen kantelde en bleef gelukkig juist op den kant van het diepe kanaal liggen. De voor-inzittende per sonen wisten zich door het stukslaan der voor ruit te bevrijden. De in den auto zittende per sonen waren eveneens spoedig naar buiten geklauterd, toen bemerkt werd, dat twee van de zeven kinderen te water waren geraakt. Door snel ingrijpen wist men de twee kinderen spoedig op het droge te krijgen. In het geheel zaten twaalf personen in den auto en spoedig bleek dat nog één kind ver mist werd. Na lang zoeken in den donkeren nacht vond men den kleinen peuter onder het verspreide huisraad aan den kant van 't water rustig.slapende. Per auto van de fam. L. te Veenendaal werd de familie naar Amsterdam overgebracht. De vrachtauto is later opgetakeld en. kon daarna de reis naar de hoofdstad des lands voortzetten. De schade bleek gering te zijn. ONTPLOFFING VAN EEN ZUURSTOF- CYLINDER. Een ernstig gewonde. Zondagmiddag waren twee arbeiders in een bijgebouwtje van de Hollandia-fabrieken der firma Kattenburg en Co. aan den Valkenweg te Amsterdam bezig met het. doortrekken van de centrale verwarming van de fabriek naar dit bijgebouwtje. Zij gebruikten daarbij een laschapparaat voor het met elkander ver binden van de buiz;en. Door nog niet op gehelderde oorzaak is de zuurstofcylinder uit elkaar gesprongen met een geweldigen knal, die ver in de omgeving de omwonenden deed opschrikken. De ontploffing moet een ont zettende kracht hebben gehad; alle ruiten der Hollandia-fabrieken waren gesprongen, en een scherf van den zuurstof-cylinder is later op grooten afstand, bij het Noord-Hollandsch Kanaal, gevonden. Van de beide werklieden had een zich juist eenige oogenblikken tevoren verwijderd ,om iets uit een kelder te halen, zoodat hij zijn volkomen ongedeerd blijven aan een gelukkig toeval te danken had. De andere, J. Z., die juist het laschapparaat han teerde, is een eind weggeslingerd tegen een muur aan, en later bewusteloos gevonden met eenige uitwendige verwondingen en vermoede lijk ook met zwaar inwendig letsel. In zeer emstigén toestand is hij in een auto van den geneeskundigen dienst, die, evenals de brand weer, van alle kanten gealarmeerd was, naar het Binnengasthuis gebracht en daar op genomen. Toen de brandweer ter plaatse kwam, bleek er voor haar niets te doen, daar er-geeft brand ontstaan was. TWEE INBREKERS AANGEHOUDEN. Zaterdagnacht werd in de Van Woustraat eenige opschudding verwekt doordat de poli tie twee inbrekers achtervolgde. En met succes. Het bleek, dat in den koffie- en thee winkel van De Gruyter was ingebroken; nachtelijke wandelaars zagen omstreeks half drie een rnan uit den winkel komen. Zij liepen hem achterna, roepende: hoiidt den dief! Hierop kwamen politieagenten aanzet ten en deze slaagden er in een hunner te grijpen. De ander werd in de Govert Fiinck- straat gevat. Bij fouilleering bleek een hun ner in üet bezit te zijn van een uitgebreide collectie in brekers werktuigen. Het onderzoek wees uit, dat het tweetal een brutale expeditie achter den rug had. In den nacht van Zaterdag op Zondag ver schaften zij zich toegang tot het trapportaal naast den winkel van De Gruyter. Hier bra ken zij eenige planken uit en kropen onder den vloer tot zij het achtergedeelte van den winkel bereikten. Daar werden weer eenige planken uitgebroken, zoodat zij den winkel bereikten. Zij beproefden hun krachten op het slot van da brandkast, doch zij vermoch ten niet haar te openen. Vervolgens klommen zij over de schutting naar den winkel van Plotske, die daarnaast ligt. Door verbreking van de achterdeur kwamen zij in het maga zijn, waar zij verschillende manufacturen stalen. In den nacht van Zondag op Maandag zijn ze teruggekomen om de brandkast van De Gruyter verder onder handen t.e nemen. Ook nu gelukte dit niet en toen een hunner den winkel verliet, werd hij opgemerkt. BEROOVING TE 's-HERTOGENBOSCH. 's-HERTOGÉNBOSCH, 30 Jan. - Woens dagmiddag 1.1. k wam een heer van omstreeks 73 jaar in contact meteen tweetal personen, die hem door middel van sterken drank of andere bedwelmende middelen in een toe stand van verdooving brachten. Zij zijn, of een hunner is, met hem in een .automobiel gegaan, eni zijn zij een buitenweg opgereden. Wat er verd.er gebeurd is kon de bewuste heer zich niet herinneren, alleen weet hij, dat hij den volgenden morgen op een berm aan den weg is wakker geworden en toen hij voldoende bij kennis was, constateerde hij zjjn portefeuille, inhoudende ruim 550 en eenig zilvergeld niet meer te hebben. Hij deed in den middag van den tweeden dag aangifte bij de politie die hem een foto van een vrouw vertoonde uit een verdachtenboek. De heer meende deze vrouw te herkennen. De recherche opende toen onmiddellijk een uitgebreid nasporiDgsonderzoek en inderdaad kreeg zij gegevens, welke er op wezen, dat zoowel de man als de vrouw de wijk hadden genomen naar België. Zy slaagde er in te Turnhout de beide personen té arresteeren. Het grootste gedeelte van het geld werd nog op hen gevonden. De politie meent een zeer goede vahgst te hebben gedaan. BRAND IN EEN BOERDERIJ TE SCHAESBERG. SQHAESBERG, 30 Jan.. Alhier is gister middag, vermoedelijk door broeiing, brand uitgebroken in de boerderij van den heer Steinbusch in de Hoofdstraat, direct by de R.K. kerk gelegen. In allerijl snelden de kerkgangers, die juist de vesper bijwoonden, uit de kerk om be hulpzaam te zijn bij. het uitdragen van het meubilair en het redden van het vee. De brandweer kon met twee stralen op de wa terleiding weinig tegen de vuurzee uitrich ten, waarop door den burgemeester, den heer Quad^lieg, assistentie van de -Heerlensche politie-brandweer werd ingeroepen, welke weldra met een motorspuit onder leiding van den brandmeester-inspecteur Sehreuder ter plaatse was. Toen werd een groote massa water in de vlammen geworpen en slaagde men er na een uur in, het vuur te dooven. Van de kapitale boerderij is het geheele middengedeelte, de schuren en stallen en een groote hoeveelheid veldvruchten, als mede een dorschmachine in de vlammen op gegaan. Een tweetal varkens moest worden afgemaakt. Met uitzondering van de dorschmachine was alles verzekerd. De schade wordt op ruim 20.000 gulden geschat. Kapper, die een pakje met gebak kreeg. WORKUM, 30 Jan. De heer Reders, kapper alhier, ontving dezer dagen een pakje, dat uit Almelo was gezonden Bij opening bleek het vijf taartjes te bevatten. Na het gebruik er van werd de heer R. ongesteld. Eert" ingesteld scheikundig onder zoek bracht aan het licht, dat het gebak vergiftigd was De politie stelt een onderzoek in naar den afzender, doch tot nu toa tast men nog in het duister. ONTPLOFFING TE HEERLEN. HEERLEN, 30. Jan. Hedenmiddag ont stond in de woning van den heer Jansen aan het Wilhelminaplein te Hoensbroek een vrij ernstige ontploffing. Een monteur der' A. T. I. P. was ter plaatse bezig onder druk den gasmeter en -leiding te maken, toen eensklaps een doffe knal werd vernomen, t.en gevolge vaneen gasontploffing. De mon teur werd wonder boven wonder niet ge wond, maar de echtgenoote van den heer Jansen die in het vertrek aanwezig was,, kreeg brandwonden aan gelaat en handen, terwijl ook het hoofdhaar werd geschroeid. In haar angst vluchtte de vrouw naar de achterkamer, waar zich nog eenige personen bevondeD. Door den enormen luchtdruk werden twee van hen niet minder dan: een 15 tal meters weggeslingerd, waardoor zij been- en armfracturen bekwamen. De politie stelt een onderzoek in. De slachtoffers wer den in het R. K. Ziekenhuis verbonden. De ontploffing is, naar nader gemeld wordt, geschied doordat uitsdroomend gas in aanra king is gekomen met een brandende kachel. Eenige muren zijn licht beschadigd. De ver woesting binnenshuis is echter aanzienlijk. Door afsluiten van de hoofdkraan kon men brand nog voorkomen. EEN IJSVLET ZOEK. LEMMER, 30 Januari. Kapitein Doorn- spléet van de „Holland", die met een ijsvlet naar de „Friesland" is gegaan, was Maan dagmorgen nog niet terug. De stuurman en eenige mannen van de „Holland"zijn daarop naar hun kapitein gaan zoeken. Om half- twaalf keerden zij terug en rapporteerden, da,t zij noch van de ijsvlet noch van kapitein Doo.rnspleet iels hadden gezien. DOODELIJK ONGEVAL TE HAARLEM. HAARLEM, 30 Jan. Hedenmiddag te halftwee heeft achter gebouw „Olympia" hier ter stede een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij de 30-jarige werkman Van Dijk het leven verloor. Men was bezig een draaischijf op te vijzelen. Op een gegeven oogenblik viel de schijf naar voren, waarbij Van Dijk onder het laatste gedeelte geraakte. De man overleed spoedig DOOR DRIE MANNEN BEROOFD. EINDHOVEN, 28 Jan. Bij den commis saris van politie alhier is aangifte gedaan doof zekeren Van V., wonende te Geldrop, dat hij Woensdagavond te ongeveer acht uur aan den noordelijken oever van het Eind- hovensch kanaal werd aangesproken door drie jongemannen, die bem om vuur vroegen. Toen Van V. zeide, dit niet te hebben, grepen zij hem vast en begonnen zijn zakken te doorzoeken, waarna zij zijn geld, dat hij in den binnenzak van zijn overjas droeg, ten bedrage van ongeveer 30, afnamen. Zij gaven hem toen een duw, ten gevolge waar van hij in het kanaal viel. Met veel moeite kon hij zich weder uit het water redden. De recherche stelt een onderzoek in en verzoekt aanwijzingen te geven omtrent bedoelde drie personen. DE SKILBANK» In de jongste aflevering van Fryslan schrijft v. d. B. over het eilandje, datvro- ger lag bij de Friesche kust, tusschen Mak- kum en Piaam. Op oude kaarten wordt het Groen Landt genoemd; in den volksmond heette het de Skil- of Skylbank. (Skil ofskyl is het Friesche verzamelwoord voor kleine zeeschelpen, waaruit kalk wordt gebrand.) Tot het jaar 1754 was de Skilbank het eigendom van de kerk „van den Vlecke Mackum". Deze liet in dat jaar eenige per- ceelen land verkoopen, waaronder „de Schil- bank leggende bulten De Zijl, hebbende de zee rondom naastleger". „De Contributie van de Zuider Zeedb'cken van Wonseradeel" werd kooper van de Schil- bank, voor 110 goudguldens. Langzamerhand heeft de zee het geheele eilandje verzwolgen Oude Makkumers weten nog te vertellen van den tijd, toen er scha pen op de Skilbank werden geweid; van Makkum uit werd er zoo nu en danversch drinkwater voor de dieren heengebracht. Ook zeilde men er wel met een bootje heen om er eieren te zoeken. Maar het is nu haast wel zeventig jaar geleden, dat de zee het laatste lapje van dat Groen Landt heeft opgeslokt. Er is niets van overgebleven dan een stuk wad van slik, waar gewoonlijk dagelijks het tij overheen loopt. Maar als de dijk, die de Zuiderzee zal af sluiten, gereed is, zal de Skilbank weer land worden. En dan kan de vraag rijzen, wie eigenaar van dat land is: het rijk of het zeewerende waterschap de Zuiderzeedijken van Wonseradeel, dat in zijn archief den koopbrief van 1754 heeft liggen. ERNSTIG TREINONGELUK IN BURMA.1 MILLIOENEN-ZWENDEL TÈ BERLIJN. 20 dooden, 29 gewonden. BERLIJN, 28 Januari. De Berlijnsche RANGOON, 28 Jan. Hier is bericht ont- politie is een groot opgezette oplichterij vangen, dat met den trein naar Mandalay op °P 1,et spoor gekomen. Eenigen tijd geleden circa 170 K.M. van Rangoon 'een ernstig verscheen namelijk in de bladen advertenties, ongeluk is gebeurd. De locomotief, twee waarin leden die 48 procent rente van hun geld bagagewagens en drie derde-klasse-wagens wilden maken, de raad werd gegeven, hun kapi- zijn van een brug omlaag gestort, waarbij taal in een groote bank van leening-onderne- de wagens werden versplinterd. Twintigrpei- ,Ilin§ te steken.Inderdaad waren talrijke sonen, waaronder de machinist en de stoker, !ieden dwaas genoeg hierop in te gaan. De werden gedood en 29 personen gewond. j informaties luidden zonder uitzondering gu'n- Uit het feit, dat verschillende laschplatenstiS> daar dc eigenaar der „onderneming" de van de rails zijn verwijderd, blijkt, dat hier agenten der informatiebureaux had omgekocht 1 Op die manier kreeg'hij niet minder dan kes millioen mark in handen. Naar de politie is gebleken, knoeide hij echter met de beleen- Gemengd Nieuws. TOENEMING TAN ONRUST VOOR KRAKATAU. BATAVIA, 28 Jan. De kust van Bantam is, uit vrees voor de Krakatau-uitbarstingen, verlaten. Zij maakt den indruk dat de bevol king overal weggetrokken is De kampongs zijn voor het grootste deel leeg en de Chi- neesche toko's nagenoeg alle gesloten. Uit het Laboeansche zijn 7000 Chineezen naar het binnenland gevlucht, zoodat er prac- tisch geen handel meer is. De Paketvaart- Mij. organiseerde drie trips naar de plaatsen van uitbarsting. De „Rumphius" en „Treub" werden onmiddellijk volgeboekt. Er z(jn thans vijf punten van eruptie, alle van even krachtige werking. Donderdag was de werking onregelmatiger. Rustpoozen van langeren duur werden gevolgd door erupties van grootere hoogte. VEEL MINDER SCHADE. BATAVIA, 28 Jan. Nader wordt thans gemeld, dat de schade door den brand te Rantau op Oost Borneo aangericht slechts 260.500 bedraagt. NOODLOTTIGE BRAND IN TEXAS. Vermoedelijk GO arbeiders omgekomen. MACAMEY, (Texas), 27 Jan. In een kleine petroleumraifinaderij hier ter stede heeft een ontploffing plaats gehad, welke, naar men vreest, buitengewoon noodlottige gevolgen heeft gehad. Ten gevolge van deze ontploffing vloog het gebouw in brand. Zestig leden van het personeel worden nog vermist. Hoogstwaarschijnlijk z\jn zij in de vlammen omgekomen. opzet in het spel is. IN MOEDERS ARMEN DOODGEVROREN. Vreeselyk drama in een sneeuwstorm, Uit Waterford, in het Noorden van den staat New York, is tot de stad New York een dieptragisch geval doorgedrongen. Twee kleine meisjes vroren in heur moeders armen dood gedurende een nachtelijken sneeuw storm. Vier kinderen van een farmer ter plaatse waren Donderdagmorgen als gewoonlijk naar school gegaan, en de moeder, die bang was voor de gevolgen van den woedenden sneeuw storm, besloot, ze 's middags te gaan halen Zjj spande twee paarden voor een slede en reed naar de school, die zij met groote in spanning bereikte. Halverwege op wegnaar huis zagen moeder en kinderen in dat zij niet gemakkelijk verder zouden komen: zij stopten aan een boerderij om daar hun ver kleumde ledematen te warmen. Ondanks protesten van de bewoners wilde de vrouw hierna verder huistoe. De paarden raakten echter het spoor bijster en weldra zat de slede vast. Den geheelen avond en nacht moesten de ongelukkige vrouw en kinderen in de onbe schutte slede ten prooi van den sneeuwstorm blijven. Den volgenden ochtend vond de vader, die zijn geliefden tegemoet was ge gaan, allen onder de sneeuw bedolven. Twee der meisjes waren dood, en de voeten van de vrouw en de beide overlevende kinderen zijn zoo vreeselijk bevroren, dat zy vermoe delijk moeten worden geamputeerd. BELOONDE HELDENMOED. Dwangarbeider-redder vrijgelaten. Wij maakten er indertijd melding van, dat tijdens de schipbreuk van de „Principessa Mafalda" een opvarende van het Fransche schip „Mosella", Courbier, zich bij het red- dingswerk bijzonder onderscheidde. Later was toen gebleken, dat Courbier een ont snapte dwangarbeider uit Cayenne was, die ter redding van de levens van anderen zijn schuilplaats had verlaten. Hij werd dan ook bij aankomst in Frankrijk weer ingerekend en opgesloten. Thans is Courbier in vrijheid gesteld: de Fransche autoriteiten .waren van oordeel, dat zijn heldenmoed dezen maatregel ter volle rechtvaardigde. Zestig sleden op ysscbotsen weggedreven MOSKOU, 30 Jan. Bij een storm op de zee van Azof zijn zestig met paarden bespan nen sleden, met de zich er in bevindende menschen op ijsschotsen in zee afgedreven. Mislukte arrestatie van een moordenaar. PLAUEN, 30 Jan, Hedenmiddag ont ving de politie van een metselaar, Wagner geheeten, de mededeeling, dat de moordenaar Hein, die indertijd een politiebeambte uit Weimar heeft doodgeschoten, in zijn woning was teruggekeerd. Daarop begaven zich eeni ge politiebeambten naar Hein's woning om hem te arresteeren. Toen de gezochte zich oütdekt zag, trok hij evenwel een revolver en doodde den 45- jarigen commissaris van politie, Schmidt, door een schot in de borst. De gendarme Endisch, die tijdelijk te Piauen den dienst waarnam, werd door een schot in de borst zwaar gewond en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. In de algemeene verwarring, die door de schoten werd veroorzaakt, slaagde de moor denaar er opnieuw in te ontsnappen. (Wolff AMERIKAANSCHE DUIKBOOT VERMIST WASHINGTON, 30 Jan. De duikboot S 3, die met een eskader op weg was van Hampton Roads naar Guautanamo (Cuba) is door den hevigen storm van de andere schepen gescheiden en sedert Zaterdag heeft men niets meer van de S3 gehoord. Duik- booten en andere schepen speuren in den geheelen omtrek. De S 3 is een zusterschip van de S 4, die onlangs verloren is gegaan. WIE HET KLEINE NIET EERT briefjes. Men neemt aan, dat zijn actief hoog stens één millioen bedraagt. De ondernemer, een zekere Paul Bergmann, die zijn bedrijf had gevestigd in het vroegere gebouw van Castans Panopticum in de passage Unter den Linden, is met zijn voornaamsten medeplichtige gearresteerd. Hij had' zich o.a. een landgoed en drie auto's gekocht. BERLIJN, 29 Januari. Het aantal slacht-offers, dat door de manipulaties van Bergmann c.s. benadeeld is, bedraagt voor zoo ver thans bekend reeds ongeveer duizend en neemt nog steeds toe. Men verwacht nog ver dere arrestaties, daar bij de oplichterijen nog eenige andere personen betrokken waren, waarbij er zijn, die vooraanstaande posities be- kleeden. Behalve Bergmann en zijn compagnon Saliger zijn voorts nog de bediende Wustrow en diens echtgenoote, alsmede de bediende Ohn stein ter beschikking van de justitie gesteld. Bovendien zijn nog drie andere personen, n.I. de chefs der filialen te Gamburg, Breslau en Stettin, door de politie gearresteerd.' Men heeft thans geconstateerd, dat Berg mann reeds herhaaldelijk wegens oplichterijen met de justitie in aanraking i^ geweest en dat hij in den loop van 1926 zes maanden in de gevangenis heeft gezeten. Tot degenen,, die gelden tér beschikking van Bergmann hebben gesteld, behooren verschil lende vooraanstaande personen; zoo- verstrek* ten twee graven hem ongeveer een millioen mark. Heden zijn door de justitie te Berlijn meer dan honderd aangiften van door Bergmann ge pleegde oplichterijen ontvangen. Zooals in het kort gemeld, besit Bergmann een landgoed, en wel te Garmitsch Parten- kirchen. De door lierh gekochte villa bevindt zich te Friedrichshagen. Beide bezittingen staan evenwel op naam van zijn vrouw. ONTZETTEND FAMILIEDRAMA. STOCKHOLM, 29 Jan. Uit een dorpje in het Noorden van Finland wordt een ont zettend familiedrama gemeld. Twee dochter* tjes van een handelaar waren in een eenzaam gelegen woning alleen achtergebleven. Blijk baar door het spelen met lucifers ontstond er. brand en toen de moeder thuiskwam, was een der meisjes gestorven, terwijl het andere ernstige verwondingen had gekregen. Ter. zelfder tijd speelde een neefje van den handelaar nabij de woning met een jongen uit den omtrek. Er ontstond twist tusschen. de jongens. Het vriendje haalde een revolver te voorschijn, die hij van zijn. vader had weg^- genomen, en doodde het neefje van "den handelaar door een schot in den slaap. Waar 35 menschenlevens te betreuren zjjn. De mijn Sawaraso, waar naar Aneta ge meld heeft, een hevige brand uitgebroken en 35 menschen omgekomen zyn, is een onderdeel van het steenkolenmijnencomplex van Sawahloento, een onderafdeeling. van Tanah Datar, in de residentie Sumatra's Westkust. De exploitatie geschied door gou- vernementsiDgeniers, terwijl de mijnwerkers grootendeels dwangarbeiders zijn. In de vallei der Ombilmrivier bevinden zich vrij uitge strekte steenkolenlagen, die uitmuntende kolen leveren. Bij .het begin derexploitie werd de capaciteit van het complex getaxeerd op ongeveer 200 millioen ton. Er werken in totaal ongeveer 5000 man. De mijnen schepen af op Emmahaven Een tunnel van ruim 800 meter geeft Sawahloento een spoor wegverbinding met de Emmahaven. De dwangarbeiders zijn ondergebracht in verschillende gevangenissen. Niettemin be hoort deze gouvernementsexploitatie niet tot de best loonende. Het aantal mijnrampen, dat sedert het begin der exploitatie in 1892 plaats had, is betrekkelijk gering te noemen. Zee-huweljjken. Het gebeurt soms, dat er op zee redenen zijn voor het sluiten van een spoed-huwelijk, dat dan door den kapitein kan worden vol- Yele jaren geleden ontving de Indiaan Tom Johnson van de Amerikaansche regeering een lapje grond in Oklahoma. Daar hij het waar deloos waande, verhuisde hij later naar Ken tucky en werkte daar als metselaar, terwijl zijn vrouw den akker bleef bewerken. Naderhand bleek, dat het stukje grond pe troleum bevatte en thans zal Johnson als aandeel in de exploitatie 20 millioen dollar ontvangen. Johnson heeft verklaard dat hij, ofschoon millionnair, metselaar zal blijven Siberische koude. In Nowo Nikolajefsk de hoofdstad van Siberië, vroor het op 25 Januari 52 graden Celsius. De scholen zijn gesloten wegens de vorst, de treinen hebben groote vertraging De betalingen gestaakt. Een bekend wisselagent uit Luik heeft, naar men meldt uit Brussel, zijn betalingen gestaakt. Het passief zou 3 millioen francs bedragen. Mislukte speculatie ft la baisse blijkt de oorzaak te zjjn van dezen krach, I waarvan een groot aantal arbeiders en kleine [burgers het slachtoffer zouden zjjn, de validiteit van een dergelijk zee-huwelijk betwist. Een der partijen in een proces wilde nietigheid van het huwelijk doen uitspreken op grond van het feit dat de voltrekking op zee door den gezagvoerder heeft plaats ge vonden. De rechter wilde daar niet van hooren; de nietigheid werd dus niet erkend. Zigeunerplaag in Noord-Ylaanderen. Het Noorden van de provincie Oost-Vlaan- deren wordt, naar men ons uit Brussel meldt, door een aanzienlijke groep Zigeuners, sedert geruimen tijd onveilig gemaakt. Dezeonge- wenschte gasten, welke door deNederlaud- sche grenspolitie in Noord-Brabant, over de Belgische grens blijken te zijn gejaagd, maak ten zich reeds schuldig aan een zeer groot aantal diefstallen. In een hunner woonwa gens vond de politie niet minder dan 200 koffiemolens en allerlei ander ontvreemd goed. De bende zwerft van het eene dorp naar het andere of vlucht, bij achtervolging door de politie, in de bosschon. Thans be vindt zij zich in de omgeving van Eecioo»

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3