Uw Zenuwen BINNENLAND 2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 1 FEBRUARI 192S. ONZE Plaatselijk Nieuws. MIDDELIIARNIS. De heer D. de Haast. Vrijdag tiaar het ziekenhuis „Eudokia" te .Rotterdam vertrokken, teneinde aldaar eeni- gen tfjd te worden verpleegd. Gedurende de week van 23/28 Januari zy'n bij den Correspondent der Arbeidsbemid deling als' werkzoekénden ingeschreven 18 landarbeiders en 8 zeevisschers; totaal 26 personen. Donderdagavond 7 uur zal voor de Chr. Landarbeiders een spreker optreden in het Zondagsschoolgebouw „Rehoboth". FlakkeeCrooswylc 2—4. Wat is er toch van te voren weinig van te zeggen, hoe de uitslag van een te hou den voetbalkamp zal zijn. Begin September trok een sterk gebroken ploeg Flakkee-spelers niiar 'Crooswijk in Rotterdam om daar ter nauwernood, en dan nog door een ongeluk inet 1 0 te verliezen. En de hoop op een revanchè kwam zoo geheel verkeerd uit dat nu dezelfde Crooswijk-ploeg een veel sterker Elakkee-combinatie, waarin we Han Nipius en P.iet Zaaijer hun talenten zagen toonen, ondanks deze versterking met 4-2 klop kreeg.,. De hoofdzaak van deze nederlaag schuilt in de groote tactische fout van den aanvoer der, die de toss won en verkoos tegen den Wind in te spelen. Het is een algemeen be kend feit onder voetballers, dat wie het eerst met denwind mee speelt een twaalfden man izijn gelederen heeft staan. De wind pleegt naderhand af te nemen en Crooswijk heeft bief.van het groote voordeel ondervonden, het voordeel dat haar de puntjes, en met de puntjes, de leiding gaf in de afdeeling 2a. Reeds de eerste minuut laat de ongedekt staande Crooswijk-middenvoor den bal achter den Hongaar in 't net suizen. En nog voor de geelblauwen op het andere doel zijn ge weest, ligt no. 2 er in, die ongeldig wordt verklaard. Maar even later herhaalt zich dat kunstje en thans is het al werkelijk 2—0 voor (de Croos wijkers. Plakkee houdt ver dienstelijk vol en langzaam spelen ze in. Ze zijn zonder Lodder, die met een knietje suk kelt en zonder Gouswaart, de Flakkee-bruide- gom die in dezen glorietijd niet mag spelen, Hij ondervindt thans, dat men niet ongestraft den Goden van den Coolsingel mag vertellen datgene, wat volgens alle Eilanden-clubs als groote.' waarheid geldt. HanNipius weet uit zijn bewaking los te komen, een rpn langs het lijntje, een voor zet met de millimeter nauwkeurig naar Zaaij er die hard in den hoek kogelt, de Crooswijk- doelman stopt echtèr schitterend. Maar lang duurt deze periode niet. Crooswijk valt op het geelblauwe doel aan, en de keeper onder vindt hoe fataal het is als hij den bal uit zijn. handen laat rollen. Crooswijk klopt het bruine- monster in 't net. Na half time is Flakkee een tijd lang in de meerderheid. Vooral Van Hemert weert zich nu geducht. Mede, dank zyn ijverig Sjouwen, kan nu Flakkee probeeren op te halen* maar de Crooswijk-doelman is waarlijk een baarlijke duivel in het doel, die ook niet geheel vrij van geluk is. Nipius kogelt op Crooswijk-doel, de keeper stompt den bal terug, die door Sjaentje ver volgens tegen de lat wordt geschoten. Maar voor dat dé opdringende geel-blauwen gele genheid krijgen om uit deze lastige situatie te doelpunten, kopt de Croos wijk-bach zacht den bal io de handen van zijn doelwachter. Een meesterlijk staaltje voetbal-tactiek. Alsr* iedereen al heeft ondervonden, dat zijn schot geen succes heelt, wordt Nipius liet moe, hij zwenkt naar binnen en met een schitterend schot verkleint hij den achterstand. "Crooswijk hierdoor aangemoedigd passeert echter binnen de vijf minuten Deszo voor de vierde maal. Nu komt echter Flakkee wat in de meerderheid, ze sjouwen zoo hard ze kunnen en in de laatste minuut van deze nrodie en spannenden wedstrijd is het Zaaijer, die eveneens uitstekend op dreef was, die dón voorzet van „Jubes" op eens in het doel kogelt. Crooswijk; kon gelukkig en vroolijk naar Rotterdam terugkeeren. Laten we hopen hen van den zomer nog eens vriendschappelijk op 't geel-blauwe terrein te kunnen weerzien. Veiling van Vrijdag 27 Januari 1928. Kippeneieren 57 62 k.g. 6,55 tot 7,20. Idem 50-53 k.g. ƒ6,- tot ƒ6,35. Idem (br.160-61 k.g. 7,35 tot 7,80. Eendeieren 7,60 tot 7,85. SINAASAPPELEN 1,90 tot 2,-. 1 Alles per 100 stuks. Spruiten 17,50 tot 24,90. 'Stekuien 4,80. Knollen 1.40 tot 2,90. Armgaard 23. Zoete appelen 12,10. Huismanszoet 12,10 tot 13, Calvijn appelen ƒ9,40 tot 14,90. Bellefleurs 6,40 tot 18, Goudreinetten ƒ4,— tot ƒ14,40. Gieser Wildemans 18,— Ponspéren f 14,10 tot 14,80. Alles per 100 k g. Poters 1,50 per mud. Honing 0,70 per pot. Kaas (kómijne) 0,30 tot 0,35. Kaas 20 plus 0,33 tot 0,37. Kaas (volvet) 0,45 tot 0,53. Boter 0,95 tot 1,06. Alles per pond. ;jr Veiling van Maandag 30 Januari. Kippeneieren van 60—62 kg. 7 10 7.40, idem 50—52 k.g. 6.15 6.55, eendeneieren S per 100 stuks; boter 89 c. 1 01, kaas 27^50 c. per pond; Spruiten 23 80, Cam- pagnerappelen 8.90, bellefleurappelen ƒ9.60, goudreinetappelen 6.10-12.80, ponsperen ƒ8 60—12.60, kleiperen 10.10-12.80, knol len 3, stekuien 4.40—5.60, alles per 100 kg.; sinaasappelen 1.92 2 per 100 stuks, SOMMELSDLJK. Het 6-jarig zoontje van L. v. d. B. werd zoodanig door een motor fiets aangereden, dat geneeskundige hulp onmiddellijk moest worden ingeroepen. De dokter constateerde hersenschudding. Het woonhuis van den heer G. Vis van Heemst, staande aan den Oostdyk, alhier, is onderhands gekocht door Adr. Troost, De landbouwersknecht L. kreeg een zoodanigen trap van een stier tegen een zijner beenen, dat hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. DIRKSLAND. Voor een overvolle zaal, geheel bezet met donateurs en kunstlievende leden, gaf j.l. Donderdag „Amicitia" haar tweede winterconcert. Ook ditmaal is de uitvoering uitstekend geslaagd, daar de aan wezigen blijk gaven door hun hartelijk ap plaus, dat het gebodene in den smaak viel. Het blijspel „Gebroeders Kalkoen" met haar koddige situaties en de schitterende vertolking bracht de aanwezigen in een voort durend vroolijke stemming. Er is dien avond gelachen dat velen de tranen over de wangen liepen. De vertolkers van de hoofdrollen waren in één woord onovertrefbaar en het spel der anderen viel zeker niet minder te roemen. De waarnemende Voorzitter had dan ook alle recht om den avond te schetsen tot een van waarlijk kunstgenot en het woord van dank aan den Burgemeester die vergunning had verleend, al werd het over twaalf uur, het programma af te werken, was zeker wel dien dank waardig. Jammer dat niet alle kunstl. leden een plaats konden bemachtigen, zoodat het zeker niet tot de onmogelijkheden zal behooren de uitvoering nog eens te herhalen. Na een drietal maanden in de verschil lende herstellingsoorden van de ambachts lieden te hebben doorgebracht zijn de wijzer- borden van het uurwerk in den toren weer op hun plaats gebracht. In al hun glorie wijzen zij thans weer den juisten tijd aan met hun gouden wijzers, zeer ten gerieve van de huismoeders en ambachtsmenschen, dieresp. weer het eten op tijd klaar hebben en op den juisten tijd in de werkplaats verschijnen. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat het verboden is, zonder schriftelijke vergun ning van den Burgemeester op een hondenkar mede te rijden. Bij de overtreding zal proces-verbaal wor den opgemaakt. De keuring van trekhonden uit deze gemeente zal a.s. Woensdag plaats hebben. Woensdag 1 Febr. geeft de mondhar monicaclub- een uitvoering in de openbare school. In de pauze wordt een tooneelstuk opgevoerd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Frans, z. van Johannis Jelieren Jacomijntje van Oostenbrugge. OverledenHendrik Eliza Roozemond, 65 j echtgen. van Adriana Lavooij. HERKINGEN. A.s. Vrijdagavond 6£ uur zal er in de school algemeene vergadering worden gehouden van de afd, Het Groene Kruis. Door bijzondere omstandigheden zal er a.s. Woensdagavond in de Ned. Herv. Kerk n godsdienstoefening worden gehouden. De collectebus, die geplaatst is op de raadzaal bil het voltrekken van huwelijken, heeft over 1927 7,78£ opgebracht. Aan A. Noordijk alhier is vergunning verleend om bakkersnachtarbeid te mogen verrichten in zijn bakkerij. MELISSANT. Blijkens den advertentie voorkomende in dit nummer zal Woensdag 1 Februari te half zeven uur in de open bare school een openbare vergadering worden belegd, ten doel hebbende, om tot de op richting te geraken van een veréenigingtot Steun bij Ziekenhuis verpleging. Wanneer we de goede werking van zulk een vereeni- ging zien in de andere gemeenten, vertrou wen we dat een opwekkend woord over bodig mag heeten. Niemand verzuime zijn medewerking te verleenen. GOEDEREEDE. A.s. Donderdagavond hoopt in de Ned. Herv. kerk op te treden de heer W. Bouman van Stellendam. A.s. Vrijdagavond hoopt het Mannen koor de Vriendschap onder leiding van J. Brugman een uitvoering te geven in de Bijz. School op het Havenhoofd alhier. De afgeloopen week zijn van hier 1700 balen ajuin verzonden. OUDDORP. Woensdagavond hoopt in de Ned. Herv. kerk op te treden ds. Zandt uit Delft. De Kuilvisschers hebben de afgeloopen week van 10-70 kilo schubben gevangen, 80 vaten sardijn en 40.000 kilo bliek. Onze dorpsgenoot F. v. d. Linde Lz., dienende als korp. kok by de Marine, zal 6 Febr. naar Oost-Indie vertrekken voor den tijd van 2 jaar, met het nieuwe motorschip „Sibajak" van de Rotterdamsche Lloyd. Vrijdagavond 7 uur zal in de zaal van Flohil vergadering plaats hebben van de ver- eeniging Draagt Elkanders Lasten. De rekening van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk ligt deze week bij Krjjn van Koppen ter inzage. Wegens ziekte van een der bewoners is de Smouzenhoek voorloopig voor het ver keer met rij- en voertuigen afgesloten. NIEUWE TONGE. Vorige week werd I. v. Z., alhier, tot het ondergaan eener blindedarmoperatie per Ziekenauto naar een der Ziekenhuizen te Rotterdam vervoerd. De 58-jarige J. H." werd j.l. Vrijdag dood in haar bed aangetroffen. Door J. Holleman Jz. is aan B. en W. vergunning gevraagd tot het bouwen van een woning op een perceel tuingrond, nabij den Zuiddyk en aan N. Knops werd vergun ning verleend tot den bouw van een schuurtje achter zijn woning. Tegen J. G. V. is weder een proces verbaal, thans ingevolge art. 266 Wetboek van Strafrecht, opgemaakt. Vorige week werden vervoerd: 4000 balen uien en 1000 balen peen. Doopvaders moeten zich voor den doop op a.s. Zondag een Vrijdagavond ter zeven ure in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk, alhier, aanmelden. Ter practische bekwaming voor het T.B.C.-diplomazal de Wijkverpleegster alhier, van 1 Febr. 1 Maart a.s. te Rotterdam de T.B.C.-verpleging behartigen. OUDE TONGE. Vrijdagmiddag ontstond in de stuurhut van een vrachtauto van den heer Pulleman, toen deze door den Capelleweg reed, door onbekende oorzaak brand. In een ommezien stond de geheelt- wagen in lichte laaie en brandde geheel af. De chauffeurs J. Pulleman en 0. de Vos, die zich in de stuurhut bevonden, konden zich bijtijds red den. Naar men verneemt dekt assurantie de schade. De oudste inwoner dezer gemeente dhr. Jac. de Vos is in den ouderdom van bijna 96 jaren, dezer dagen overleden. Rapport betreffende de werkzaamheden van den keuringsdienst van waren over het 4e kwartaal 1927. Aantal inspecties in winkels, bak kerijen enz38 Aantal genomen monsters melk 29 andere waren 17 partijen ter plaatse afgekeurd 5 waarschuwingen aan winkeliers verzonden7 Aantal processen-verbaal1 Op den hoek van de Kaai bij het woon huis .van dhr. E. P. van der Vliet geraakten dhr. Gebraad met zijn vrachtauto en M. Pol lemans Rz. met een span paarden in botsing. Met eenige materieele schade liep dit ongeval af. Persoonlijke ongelukken kwamen 'niet voor. Memento morio. Vrijdagmorgen werd de 6 jarige D. van Yperen naar het Eudokia ziekenhuis te Rotterdam vervoerd om aldaar een operatie aan den blindendarm te onder gaan. 's Avonds is het knaapje reeds over leden. DEN BOMMEL. In de gehouden districts- vergadering van de coöperatieve suikerfabriek te Dinteloord is met algemeene stemmen tot bestuurslid herbenoemd de heer E. Mast alhier. De vorige week werden van hief ver voerd 380 H.L. aardappelen en 645 H.L. uien. Het aantal ingeschreven werkloozen alhier bedroeg de vorige week 30. Tegen een persoon uit Oude Tonge is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding van de maximum snelheid. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Wij bren gen in herinnering; dat de rentekaarten van de arbeiders, die in deze gemeente wonen en werken, moeten worden ingeleverd vóór of op 8 Februari a.s. HELLEVOETSLUIS. Het stoomloodsvaar- tuig no. 19, gestationeerd te Maassluis, is op Rijkswerf aangekomen voor het ondergaan der noodige herstellingen. De heer S. Visman, ingenieur bij Rijks werf alhier is benoemd tot scheepsbouwkun dig ingenieur bij het Marine-etablissement te Soerabaya N.O I. Tegen 4 jongens te Nieuw-Helvoet is; procesverbaal opgemaakt, omdat ze zich be vonden op bruggen van anderen en zonder noodzaak op hoeken van samenkomende1 wegenzij waren herhaaldelijk door de politie gewaarschuwd. ROCKANJE. Zondagavond 22 Jan. 6 uur was de Ned. Herv. kerk bij gelegenheid van den Wijdingsdienst goed bezet. De dienst ving aan met den gemeentezang Gez. 194 vers 1, waarna het orgel speelde „Praeludium en Fuga" van Bach, gevolgd door zang van Oostvoorne's Kerkelijk koor onder directie van den heer P. Kruyne uit Brielle, Lied 20 uit den Bundel N. P. B., waarna ds. C. Brinkerink uit Oostvoorne ons het eerste gedeelte vertolkte van het echt Christelijke boeiende verhaal „de Vierde Wijze uit het Oosten" van Henry van Dijkè, die ook de bekende schitterende ster in haar opgang zag en zich vanuit Perzië reizende wenschte aan te sluiten bij zijn vrienden de drie „Wijzen uit het Oosten" op hem wachtende in den tempel Borseppa in Baby- lonië, om met geschenken het Kindeke Jezus in den stal van Bethlehem te gaan begroe ten hoe tal van beproevingen Artaban afleidden van zijn weg en van zijn wensch vervuld te zien, tot na een ruim dertig jarige omzwerving en liefdebetooning aan al wat leed hfi toch dien Eenen vond Dien hij zocht. Een prachtverhaal. dat met be zieling voorgedragen een diepen indruk maakte. Na het le gedeelte- van dit verhaal speelt het orgel „Prière" van Dubois en zong het gezelschap „Engelenkoor" van Mendelsson en „Benedictus" van Zij der laan, gevolgd door den gemeentezang Gez. 52 vs. 1 en 13. Vóór het tweede gedeelte van bovenge noemd verhaal speelde het orgel „Pol- lile hostias", waarna het Oostvoornsche koor sloot met-Lied 250 uit den bovengen, bun del. Het was een echte wydingsdienst, waar toe dit prachtig gezang van het koor en het verrukkelijk orgelspel niet weinig bij droegen. De tooneelvereeniging „Kunst na Ar beid" geeft in de zaal „Heureka" een op- yoering van het boeiend tooneelstuk „Wan trouwen" ten bate van Rockanjes Groene Kruis op 4 Febr. Rockanjes fanfarecorps geeft Woensdag 14 Febr. de opvoering van het treffende drama „De dokter en zijn geneesheer" ten bate van Rockanjes Groene Kruis. Dinsdagmorgen 24 Jan. brandden huis en schuur van Kr. Snoetj in Stuifakker tot aan den grond af. Oorzaak onbekend; verzekering dekt de schade. VEILINGSBERIGHT van Vrijdag 27 Januari 1928 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Prei 1,60 tot 9,10 per 100 bos. Poters 5,90 per 100 K.G. Kool (savoye) 14,— per lOOst. Boerenkool 0,73 tot 0,86 per krat. Uien 13 tot 13,70 per 100 Kg. Sjalotten 8 tot 9 per Kg. Tafelperen 0,21 tot 0,88 per k.g. Keukenappelen 0,07 tot 0,16 per k.g. Keukenperen 0,04 tot 0,14 per k.g. Spruiten ƒ0.15 tot ƒ0,36 per k.g. Selderij 8,60 per 100 bos. Kipeieren netto 7,50 tot 7,80 per 100 st. Aanvoer 17011 stuks. komen tot rust en worden gesterkt door Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Adv.) VERKOOPINGEN. Op Woensdag 1 Februari te Middelharnis*; Op Donderdag 2 Februari te Melissant Op Vrijdag 3 Februari te Ouddorp; Op Zaterdag 4 Februari te Nieuwe Tonge, telkens des middags 2 uur van sloophout, Deurwaarder GROENENDIJK. Op DONDERDAG 2 FEBRUARI 1928, des namiddags 2 uur van Meubilaire Goederen ten verzoeke van de erven van den Heer M. M. J. Vletter te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op WOENSDAG 8 FEBRUARI 1928, des voormiddags tien uur, publieke verkooping van Vee en Landbouwgereedschappen te Ooltgensplaat, ten verzoeke van den Heer Abr. van der Welle Azn., aan de Weespad aldaar. Notaris AKKERMAN. Inschrijving naar de beneficie van 7.89.40 H.A. (17 gem. 57 R. V.MBouwland te Herkingen in den Polder Klinkerland in 5 perc. en Verhuring van 2 perc. Eeuwkant aldaar, ten verzoeke van den heer J. Ge bufis. Inlichtingen te bekomen en onder- teekende inschrijvingsbiljetten uiterlijk 3 Februari 1928 in te leveren ten kantore van Notaris VAN DER SLUYS. Op WOENSDAG 15 FEBRUARI 1928, des voorm. 10 uur te Nieuwe Tonge, van 1 Paarden, Landbouwwerktuigen en gereed- schappen en Meubilaire goederen, ten ver zoeke van den heer Joh. Wittekoek, aldaar.1 Notaris VAN BUUREN. i Op MAANDAGEN 6 en 13 FEBRUARI bjj veiling en afslag, des avonds 7 uur te Dirksland, van een Huis met Schuur en Erf, ten verzoeke van den -heer B. H. Sloot té Rotterdam. Notaris VAN DER SLUIS. Op WOENSDAGEN 8 en 15 FEBRUARI by veiling en afslag des avonds 7 uur te Dirksland, van een Huis met Schuur, Wa- genhuis, Waschhok en Erf, ten verzoeke van Mej. Wed. J. Stolk en Kinderen te Dirksland. j Notaris VAN DER SLUIS. Op DONDERDAG 16 FEBRUARI 1928, des voormiddags 10 uur van een Bóeren-Inspan ten. verzoeke van den heer Th. J. Segers1 te Den Bommel. Notaris VAN BUUREN. Op DONDERDAGEN 8 en 15 MAART 1928, des namiddags 3 uur in hotel Akkershoek van het stalen motorschip, genaamd „Onderneming II", groot 77560 ton, en drie Woonhuizen en een Pakhuis op erf- pachtsgrond aan de haven te Ouddorp be nevens het stalen motorschip, genaamd „Onderneming I" groot 135280 ton. Notaris VAN DEN BERG. OPGESLOTEN ALS EEN, MUIS IN DE VAL. Met een ijsvlet naar de „Friesland". LEMMER, 29 Jan. Op de pier van Lem mer aangekomen, bleken de beide in het ijs beknelde schepen, de salonboot „Friesland" en de ijsbreker „Daniël Goedkoop" te ver van den wal te zitten, om zonder gevaar voor natte voeten met de opvarenden een praatje te gaan houden. Het interview, dat tot stand zou komen, zou bovendien heel wat inspanning en ten slotte ook nog een kostelijken Zondag kosten, doch voor een krantenman, die de.vulpen op het hart draagt, en bovendien ambtshalve onmid dellijk in staat is, ongewone kopij te ruiken, mochten dit geen onoverkomelijke bezwaren zijn. Onmiddellijk vormden zich rondom den man, die voor geld een avontuurlijken tocht wagen wilde, samenscholingen op de pier en werd eindelijk een contract gesloten met vier werklooze schippers, die schielijk een ijsvlet ophaalden, waarmede gistermiddag om één uur de tocht een aanvang nam. Vijf man sterk, werd de kleine ijsvlet over het ijs voort geduwd. Al dadelijk buiten Lemmers territorium be gonnen de moeilijkheden. Het duurde niet lang of het ging ons toeschijnen, dat deze tocht een hachelijke onderneming was. Deze reis over toppen en dalen van een grillig ijsveld, die het vijftal moedigen mannen onberekenbare lagen legde, wekte reminiscenties aan een Noordpooltocht of liever aan de beschrijving daarvan. De bevolking van Lemmer was. uitgelqopen en volgde met ongewone, hevig geïnteresseer de belangstelling dezen tocht, die voor de ach- terblijvenden boeiender dan een film moet zijn geweest,, want telkens verdween de kleine ijsvlet in de diepte. Vlet en manschappen zakken door het ijs. Nauwelijks één kilometer uit den wal, of ijsvlet en manschappen zakten door het ijs, dat zich in den laatsten nacht tusschen twee ijsbergen had gevormd. Dit waren weinig ge lukkige ondervindingen, die zich helaas telkens zouden herhalen. Waar de ijsvlakte min of meer effen was, kon de vlet zonder veel moeite worden voortgeschoven, doch op plaatsen, waar de ijsbergen schots en scheef door el kaar heenlagen en grillige stijlten vormden, moest de boot soms twee meter in de hoogte worden geheschen of in een diepte van twee meter worden neergelaten. Tusschen de ijsbergen, welke hier en daar vier meter hoog zijn, bevonden zich tal van wakken en onophoudelijk ging het vijftal er door tot aan het middel in het koude water, dat daar overal dertien voet diep is. Gelukkig was de ijsvlet er voor deze gevallen, om er zich aan 'op te heffen en „vasten" grond oiidêr de voeten te krijgen. Een rechte weg kon onmogelijk worden gevolgd: telkenmale moes ten omwegen worden gemaakt. Na een uiterst gecompliceerden en gevaar lijken tocht, die drie uur duurde, had de ijs vlet de beide schepen bereikt. De begroeting door de opvarenden, die sinds Maandagavond zoo goed als geen levend wezen hadden gezien en al dien tijd van nieuwsberichten verstoken waren geweest, was zeer hartelijk. Slechts heerschte er eenige teleurstelling, omdat de ijsvlet geen levensmiddelen had meegebracht, ofschoon deze niet het meest onmisbaar bleken. Van uit de verte was ons al toegeroepen, of wij sigaretten bij ons hadden en nauwelijks aan boord gestapt, verdween onze kleine voor raad in grage handen en werd haast een ge vecht geleverd om de krant, die uit onzen zak stak en van hand tot hand moest gaan.' En hoe-staat het ervoor, kapitein-, vroe gen wij. Dat ziet ge! Opgesloten als een muis in de val, lachte kapitein^ Rooseboom van de „Daniël Goedkoop". Inderdaad, de toestand bleek niet gunstig. Zoover men zien kon, strekte de barre ijs vlakte zich uit Beide schepen zaten met een gebroken roer, terwijl'de ijsbieker bovendien zijn schroef had verspeeld. Het leven aan boord bleek ons dat van elke verbanning te zijn. Ieder-had zoo zijn'misère. Janmaat heeft gebrek aan sigaretten. Janmaat ontbeerde bovenal sigaretten en had reeds kans gezien het biervat tot op den bodem te ledigen. Overigens was er genoeg leeftocht aan boord, ofschoon hierover 'juist klachten vielen, want niemand vult zijn maag gaarne vijf dagen achtereen met in olie gebak ken spekpannekoeken, hoe goed die ook mo gen zijn! De avonden aan boord worden met kaarten en boertige scherts doorgebracht. Ook de nieuwaangekomenen deden daaraan 'dapper mee, terwijl twee der vrouwelijke passagiers, een paSr Friezinnen, mede voor de gezellig heid zorg droegen. De komische noot ontbrak al' evenmin, en een laconiek matroos, die aan dek moest zijn, verdween met de woorden „Nou ta bé! Ik zal zien, dat ik thuiskom", uit de kajuit. Ten slotte waren er ook minder aangename dingen. Een der passagiers, een oude man, is ai dien tijd reeds ziek. Hij heeft in vrij erge mate influenza. Helaas moet men- het buiten geneeskundige hulp stellen, zoodat men zoo lang moet „kwakzalveren" tot er uitkomst komt. Een der vrouwelijke passagiers, mej. A. Iekema, dienstbode te Amsterdam was, zoo als reeds gemeld, op reis naar haar moeder te Joure, die ernstig ziek was. Intusschen is de moeder van het. meisje helaas reeds overledenDat zij met groot ongeduld op verandering van den toestand der schepen hoopt, behoeft wel niet gezegd. Haar reisgenoote, mej. Roelie Lienes, eveneens dienstbode te Amsterdam, is Maandag vandaar met een week vacantie naar Friesland vertrok ken. Met al deze ongemakken-is de termijn der vacantie wel haast verstreken en zal zij zich er in moeten schikken, ten hoogste één dag in Friesland te kunnen doorbrengen. Heden, Zaterdagmorgen, was in den toe stand nog geen verandering gekomen. Ijs, overal ijs... De stormwind was gelukkig gaan liggen, doch een kille regen en een lage mist maakten het nog „unheimscher". Wel kapitein, wat zegt gij ervan? Wel, als er geen verandering komt, dan zitten wij hier over veertien dagen nog. Maar als de wind eens uitschoot, vragen wij. Ja, als die nu eens naar het Noorden ging, zegt de kapitein, misschien dat er dan wat op ruiming komt in het ijs. Het was een gevaarlijke tocht, dien wij Maandag zijn begonnen, merkte de lieer A. v. d. Zee, chef van den Technischen Dienst van Verschure en Co., op. Maar wie had dit ook kunnen voorzien! Tegen twaalven werd een vlet-met levens middelen verwacht. Wij werden nog eens ge- tracteerd, terwijl aan boord de pannekoeken op liet vuur stonden. Naar Lemmer terug. Hedenmorgen om negen uur begon onze terugreis. Niettegenstaande allerlei waarschu wingen, besloten de beide Friezinnen, mej. Iekema en mej. Lienes, met dé ijsvlet mede terug te gaan. Zij wilden de vrijheid terug, al komt dit haar op natte voeten en beslijkte kleeren te staan. De terugtocht was al weinig voorspoediger dan de heenreis, doch de meisjes werden zoo veel mogelijk voor de gevaren gespaard. Doch welke maatregeleh de schippers van de ijsvlet ook namen, zij konden niet verhoeden, dat af en toe ook de meisjes tot aan het middel door liet ijs zakten en dan verschrikt om hulp riepen. Doch de stevige knuisten van de moe dige schippers grepen steeds op de hachelijk- ste oogenblikken in en voorkwamen noodlot tige gebeurtenissen. Eindelijk*-na-een inspannende en gevaarvolle reis, die geen der inzittenden naar een her haling deed verlangen, arriveerde de ijsvlet om 12.30 te Lemmer. De bevolking had vooral medelijden met de beide meisjes, die er nat, koud en ontdaan uit zagen. Van allen zijn de schoenen bedorven, de kleeren ontoonbaar van het vele zeeslib. Geluk kig, de hulpvaardige hotelier Boersma had droge, kleeren en warme dranken gereed staan. Een warme kamer was de grootste wel- .daad op dat oogenblik. Geheel Lemmer blijft wachten op een ijsvrije zee. Zondagmorgen heeft een tweede ijsbreker uit Amsterdam na een moeitevollen tocht ver binding met de beide schepen gekregen. Deze ijsbreker zal trachten in den loop van morgen (Maandag) de schepen uit het ijs naar Sta voren op te laten stoomen. ONDERWEG NAAR STAVOREN? LEMMER, 30 Jan. Gisteren heeft de groote ijsbreker uit Amsterdam verbinding ge kregen mét de beide ïn het ijs beknelde sche pen. Dadelijk werd begonnen met het bevrijden van de booten uit het ijs. Bij het aanbreken van den morgen waren de vaartuigen alle onder stoom. Van hier uit kon met kijkers worden waargenomen, dat de schepen sinds Zondag middag zich enkele kilometsrs in westelijke richting hebben verplaatst. Naar men hier aanneemt is het den schepen gelukt buiten het ijsgebied te komen, zoodat zij naar Stavoren kunnen opstoomen. Dit zal dan het einde zijn van deze avontuurlijke zeereis van precies een week. (Tel.) VRACHTAUTO GEKANTELD BIJ VEENENDAAL. VEENENDAAL, 29 Jan. In den af geloopen nacht raakte de chauffeur van een vrachtauto, beladen met huisraad, van Heer- lerheide op weg naar Amsterdam, nabij Veenendaal, de juiste richting kwijt: Dit be merkte hij'echter pas, toen dè auto reeds boven de sluizen was van het fort „De Roode Haan". De chauffeur durfde toen niet verder door te rijden en zette den wagen voorzichtig achter uit, met het gevolg, dat deze van het hooge talud van den weg gleed. De wagen kantelde en bleef gelukkig juist op den kaïrt van het diepe kanaal liggen. De voor-inzittende per sonen wisten zich door het stukslaan der voor ruit te bevrijden. De in den auto zittende per sonen waren eveneens spoedig naar buiten geklauterd, toen bemerkt werd, dat twee van de zeven' kinderen te water waren geraakt. Door snel ingrijpen wist men de twee kinderen spoedig op het droge te krijgen. In het geheel zaten twaalf personen in den auto en spoedig bleek dat nog één kind ver mist werd. Na lang zoeken in den donkeren nacht vond men den kleinen peuter onder het verspreide huisraad aan den kant van 't water rustig... slapende! Per auto van de fam. L. te Veenendaal werd de familie naar Amsterdam overgebracht. De vrachtauto is later opgetakeld en. kon daarna de reis naar de hoofdstad des lands voortzetten. De schade bleek gering te zijn. ONTPLOFFING VAN EEN ZUURSTOF CYLINDER. Een ernstig gewonde. Zondagmiddag waren twee arbeiders in een bijgebouwtje van de Hollandia-fabrieken der firma Kattenburg en Co. aan den Valkenweg te Amsterdam bezig niet het. dóórtrekken van de centrale verwarming van de fabriek naar dit bijgebouwtje. Zij gebruikten daarbij een laschapparaat voor het met elkander ver binden van de buizen. Door nog niet op gehelderde oorzaak is de zuurstofcylinder uit elkaar gesprongen met een geweldigen knal, die ver in de omgeving de omwonenden deed opschrikken. De ontploffing moet een ont zettende kracht hebben gehad; alle ruiten der Hollandia-fabrieken waren gesprongen, en een scherf van den zuurstof-cylinder is later op grooten afstand, bij het Noord-Hollandsch Kanaal, gevonden. Van de beide werklieden had een zich juist eenige oogenblikken tevoren verwijderd ,om iets uit een keider te halen, zoodat hij zijn volkomen ongedeerd blijven aan een gelukkig toeval te danken had.' De andere, J. Z., die juist het laschapparaat han teerde, is een eind weggeslingerd tegen een muur aan, en later bewusteloos gevonden met eenige uitwendige verwondingen en vermoede lijk ook met zwaar inwendig letsel. In zeer ernstigen toestand is bij in een auto van den geneeskundigen dienst, die, evenals de brand weer, van alle kanten gealarmeerd was, naar het Binnengasthuis gebracht en daar op genomen. Toen de brandweer ter pla;H er voor haar niets te doen, daH ontstaan was. TWEE INBREKERS AAN Zaterdagnacht werd in del I eenige opschudding verwekt; tie twee inbrekers achterv- succes. Het bleek, datinderH winkel van De Gruyter w; nachtelijke wandelaars zagen drie een man uit den win® liepen hem achterna, roepe™ diel! Hierop kwamen politieH ten en deze slaagden er in I grijpen. De ander werd in de straat'gevat.-Bij fouilleeringl; ner in het bezit te zijn van collectie in brekers werktuigen! Het onderzoek wees uit, dH een brutale expeditie achteH In den nacht van Zaterdag d|| schaften zij zich toegang tot j naast den winkel van DeGrH ken zij eenige planken uit efl den vioer tot zij het achtergtp winkel bereikten. Daar werd-, planken uitgebroken, zoodat I bereikten. Zij beproefden hul. het slot van de. brandkast, do|f ten niet haar te openen. Vervol® zij over de schutting naar dH Plotske, die daarnaast ligt. DB van de achterdeur kwamen z zijn, waar zy verschillende stalen. In den riacht van Zondag op ze teruggekomen om de brail Gruyter verder onder handen! nu gelukte dit niet en toen winkel verliet, werd hij opgej BEHOOVING TE 's-HEItTO 's-HERTOG EN BOSCH, 30 J dagmiddag: 1.1. k'wam een heer 73 jaar in contact meteen twdi die hem door middel van stel andere bedwelmende middel! stand van verdooving bracht! een hunner is, met hem in el gegaan, en' zijn zij een buitenvj Wat er verder gebeurd is kc heer zich niet herinneren, al| dat hij den volgenden morgens, aan den weg is wakker gewc| hij voldoende bij kennis was) hij zijn portefeuille, inhoudend en eenig zilvergeld niet meerl deed in den middag van den aangifte bij de politie die hen| een vrouw vertoonde uit een veil De heer meende deze vrouw tg De recherche opende toen onia uitgebreid nasporingsonderzoea kreeg zij gegevens, welke er dj zoowel de man als de vrouw dj genomen naar België. Zy slaj Turnhout de beide personen te] Het grootste gedeelte van het g op hen gevonden. De politie mij goede vangst te hebben gedaan] BRAND IN EEN BOEKDI SCHAESBERG. SCHAESBERG, 30 Jan, - Al middag, vermoedelijk door br| uitgebroken in de boerderij Steinbusch in-de Hoofdstraat, R.K. kerk gelegen. In allerijl snelden de kerkgan de vesper bijwoonden, uit de hulpzaam te zijn bij. het uitdr. meubilair en het redden van brandweer kon met twee stral terleiding weinig tegen de vuu ten, waarop door den burgemee!_ QuacWlieg, assistentie van de 1 politie-brandweer werd ingerol weldra met een motorspuit (i van den brandmeester-inspectei ter plaatse was. Toen werd massa water in de vlammen J slaagde men er na een uur in,] dooven. Yan de kapitale boerderij is middengedeelte, de schuren el een groote hoeveelheid veldvil mede een dorscbmachine in de gegaan. Een tweetal varkens nj Met uitzondering van de doi- was alles verzekerd. De schat ruim 20.000 gulden geschat. Kapper, die een pakje met ge WORKUM, 30 Jan. - De l| kapper alhier, ontving dezer dagtï dat uit Almelo was gezonden bleek het vijf taartjes te bevattj Na het gebruik er van werd ongesteld. Een' ingesteld scheiki zoek bracht aan het licht, da vergiftigd was De politie stelt ee in naar den afzender, doch tot men nog in het duister. ONTPLOFFING TE llEEBj HEERLEN,' 30. Jan. Heden! stond in de woning van den i| aan het Wilhelminaplein te Hoel vrij ernstige ontploffing. Een n| A, T. I. P. was ter plaatse bezig] den gasmeter en -leiding te n eensklaps een -doffe knal werd t,en gevolge van een gasontploffi teur werd wonder boven wou wond, maar de echtgenoot© va Jansen die in het vertrek aan| kreeg brandwonden aan gelaat terwijl ook het hoofdhaar werd In haar angst vluchtte de vro; achterkamer, waar zich nog eeniL bevonden. Door den enormen werden twee van hen niet mina

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2