„Hotel-Restaurant SIMONS" DRAISfffA-vANVALKENBURG'S-' •iLEVÈRTRAM Gemengd Nieuws. LOGEEREN BOERENVISMARKT 12, bij de Gioote Keik PIET SIMONS zorgt voor U ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 21 JANUARI 1928. 3 der zwam van de aangetaste scheutjes op den grond zijn gevallen, is infectie dn de lente van die vruchtlichamen uit, mogelijk ook kunnen vroeg in het voorjaar de struiken worden aangetast door sporen der raeel- dauwzwam afkomstig van elders staande struiken, waarop reeds meeldauw is uitge broken. Een zorgvuldige bespuiting met carboline- um, voordat knoppen der struiken aan het werken zijn, is eveneens aan te raden, hier door worden nog weer een aantal vrucht lichamen onschadelijk gemaakt; het is ge- wenscht niet alleen de struiken, maar ook er tusschen in en er naaststaande palen, heggen e.d. te besproeien, omdat ook daar vruchtlichamen op terecht gekomen kun nen zijn. Waar de grond nog niet omgeplagd is, is het goed ook dezen te besproeien. Afdoend is deze behandeling met carbolineum echter niet, evenmin als een wintersnoei, doch beiden dragen er toe bij de kansen op infectie te verminderen, waardoor de voor- jaarsbestrijding gemakkelijker wordt en meer kans heeft op succes. Ten einde nog mogelijke infectie grooten- deels te voorkomen, moeten de struiken in het voorjaar ongeveer in de eerste dagen van Mei bespoten worden met Alcalische Bourgondische pap, die bereid wordt door H K.G. sodex, d.i. watervrije soda. Deze moet toegevoegd worden in poedervorm, dus niet in samengebakken brokken. Den kruisbessenteleis wordt dus dringend aangeraden, den wintersnoei en winterbe- spuiting met carbolineum, maar vooral de voorjaarsbespuiting met Alcalische Bour gondische pap toe te passen, niet alleen om hunne eigen kruisbessenperceelen zoo veel mogelijk vrij van A.K.M. aantasting te houden, doch ook om in het belang van cultuur en handel het optreden van meel dauw zooveel mogelijk te beperken. Met het oog op dit belang zal door den Plantenziektenkundigen Dienst streng de hand worden gehouden aan art. 14 der Meel- dauwwet luidende: Het is streng verboden struiken, deelen van struiken of vruchten welke zijn aangetast door den Amerikaan- schen kruisbessenmeeldauw, te koop aan te bieden, te verkoopen, of te leveren, of te vervoeren. Nadere inlichtingen over den Amerikaan- schen kruisbessenmeeldauw en zijne be strijding worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst en de daarbij werkzame ambtenaren. Het plaatsvervangend hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst T. A. C. SCHOEVERS. (Avd.) MILLIOENEMDROOM VAN EEN DAG. Bij een bezoek aan het huis zijner schoon ouders in het dorpje La Chapelle Vieille Po- rest (Bourgondië) ontdekte een Parysch taxi chauffeur, Cerveau, in een hoek van een hooizolder, drie oude, onder stof bedolven schilderijen. Zijn 83-jarige schoonvader deelde hein mede, dat zijn moeder die dingen een halve eeuw geleden cadeau had gekregen van een Bretonsch edelman bjj wien zij had gediend. 'Noch zy noch hijzelf hechtte er waarde aan. Cerveau maakte de schilderijen schoon en I ontdekte dat één voorstelde „Ceres omringd [door.mooie jonge meisjes" en de signatuur „Tiziano" (Titiaan) droeg. Plaatselijke „ex- Iperts" schatten de waarde op 6 h 10 milli- |oen francs! Er werd familieraad gehouden en besloten ]dat Cerveau den Titiaan aan het Louvre te ikoop zou bieden. Ook werd natuurlijk reeds besproken, hoe de millioenen te verdeelen :en waarvoor al dat göTd te besteden. Toen [dit geregeld was, vertrokken Cerveau en zyn vrouw naar Parijs. Echte experts werden er bij gehaald. En och armDe Titiaan bleek een goedgeslaagd jdertigcents-oleografletje uit vroeger tijd te jzyn, waarop eenvoudig de naam Tiziano was Jaangebracht. CLOWNS-TRAGEDIE TIT HET WERKELIJKE LEVEN. In het theater van St. Etienne heeft zich Igisteren een schokkend drama afgespeeld, lln de pauze voor het laatste bedrijf vond Inameiyk de komiek van den avond zijn Ivrouw in de kleedkamer dood liggen. Ten [einde de voorstelling niet in de war te sturen, «peelde hy met bovenmenscheiijke inspan ning zijn vroolijke rol tot het einde toe, [geestdriftig toegejuicht doorhetpubliek.dat weinig vermoedde van hetgeen zich in het (binnenste van den komiek afspeelde. MUSSOLINI AAN HET DUELLEEREN. De te Zagreb verschijnende „Narodni Glas" beeft zyn lezers een zonderling verhaal voor bezet,dat wij curiositeitshalve hierweergeven. „Te Rome, zoo vertelt het Joegoslavische blad, bewaart men het diepste stilzwijgen met betrekking tot het duel, dat in de buurt van Rome is uitgevochten tusscben Mussolini en ften schoonzoon des konings, graaf Calvi di Bergolo. De aanleiding hiertoe was het vol gende: De ministerraad besloot onlangs, nieu we munten in omloop te brengen. Op het geld stuk van twee lire zou de beeldenaar van Mus solini voorkomen. Mussolini legde het voorstel aan den koning ter goedkeuring voor. De koning weigerde echter zijn goedkeuringen verzocht Mussolini de zaak met den kroon prins te bespreken. „N u is het bekend, dat de betrekkingen tus schen den Duce en prins Umberto zeer ge spannen zijn, daar de kroonprins het zwin dend gezag van het koninklijk huis wil her stellen, en daarom Mussolini niet al te gunstig gezind is. „De prins noodigde zyn zwager, graaf Calvi, die met prinses Yolanda gehuwd is, tot het onderhoud uit en tijdens het gesprek liet Mus solini zich verleiden tot eenige onhoffelijke uitlatingen. „Daarop verliet de prins de kamer, terwijl graaf Cal vi Mussolini zij n handschoen toewierp bij wijze van uitdaging tot een tweegevecht. „Dienzelfden dag ontmoetten desecondan ten elkaar en er werd besloten, dat het duel zou worden uitgevochten, tot er-bloed vloeide. Den volgenden dag vond de ontmoeting plaats in een boschje bij den Romeinschen Dieren tuin. „Calvi is een van de beste schermers van het Italiaansche leger, zoodat Mussolini in levens gevaar verkeerde; hij droeg echter onder zijn vest het pantserhemd, dat hy sedert den eer sten aanslag steeds gedragen heeft. „Toen Calvi, na eenig geschermutsel, den Duce een steek toebracht op den linker borst, knapte zijn degen af; hij hield het gevestin de hand. Het was duidelijk wat er was ge beurd. Calvi smeet Mussolini het heft in het gelaat, en riep hem hoonend „Lafaard!"toe. Het heft wondde Mussolini licht aan hals en kin, zoodat hij het Chigi-Paleis eenigen tijd niet mocht verlaten." Tot zoover het Zagrebsche blad. Te Rome is men zoowel geamuseerd als verontwaardigd over dit verhaal Zoo zegt de „Tribuna": „Wij hebben hier te maken met 1000 gecon centreerde idioterie." IN EEN OPEN BOOT OVER DE BERING-ZEE. Wotselja Krovcrok was onder ongelukkig gesternte geboren. Vooreerst woonde hij in de ijswoestenij van Siberië. Voorts werd zijn energie gedwarsboomd door het Sovjet bewind, en ten derde was zijn vooruitzicht fortuin te kuunen maken in Amerika vry'wel nihil door de oplettendheid der kust wacht. Men had hem echter wonderen van de V. S. verteld en ten slotte maakte hij met acht jongens van zijn leeftijd een plan, stilletjes naar Amerika te reizen. De negen Russische jongens hadden maar weinig geld; wel een goede gszondhsld en ambitie. Wotselja kocht voor zijn spaargeld een boot, en de anderen zorgden voor levens middelen en bontkleeren. Het was een goede 480 K M. dwars over de Bering-straat en de Bering-zee naar een Alaskische havenhet water werd door storm opgejaagd en door de koude in Ljsban gelegd, maar de natuur in haar arctische heftigheid kon de jongelui niet afschrikken. Van de uiterste punt van Siberië gingen zy in hun open walvischboot scheep met niets dan riemen als drijfkracht. Bij drieën tegeRjk werkten zij hun schuit in de richting van het -beloofde land: twee man aan de riemen, één aan het roer. Ten slotte kregen zjj de rotskust van Alaska in zicht; daarop De meisjes zijn de eenige genoodigden bij de plechtigheid. INBREKERS DIE NIET STELEN. In Woking zijn den laatsten tijd telkens inbraken gepleegd in tydelijk onbewoonde huizen. Wanneer de bewoners thuis kwamen, vonden zij alles overhoop gehaald, laden opengebroken, en op den grond omgekeerd enz., maar niemand heeft totnogtoe kunnen constateeren dat hij iets vermist. De politie begrijpt niet goed, wat erach ter zit. EEN VLIEGTUIG GESTOLEN. Twee van een militaire vliegschool te Pross- nitz weggezonden leerlingen hebben Zondag nacht de wacht van deze school overvallen. Ze bonden de soldaten en sloten hen ge boeid in een lokaal op. Daarna hebben ze een vliegtuig naar buiten gebracht en zijn in Noord-Oostelijke richting weggevlogen Men heeft tot nu toe geen spoor van het vlieg tuig kunnen ontdekken. Men meldt nader, dat wordt aangenomen, dat het doel van de dieven van het vlieg tuig is geweest om naar Rusland te komen. In Polen teruggevonden, de daders gearresteerd. De twee ontslagen leerlingvliegers, die een vliegtuig te Prossnitz ontvreemdden, hebben in Polen bij Lublin door benzine-gebrek een noodlanding moeten maken. Zij lieten de vliegmachine in den steek om zelf een veilig heenkomen te zoeken, doch zij zijn door de Poolsche autoriteiten weldra gearresteerd. De machine zal naar Tsecho-Slowakije wor den teruggezonden. Nieuwe vechtvliegtuigon. Het Engelsche luchtministerie is bezig de luchtmacht geheel te reorganiseeren door haar uit te rusten met vechtvliegtuigen die sneller zullen zijn dan welk andere ook, die thans bij een militaire luchtmacht gebruikt worden. De Britsche constructeurs hebben opdracht, vliegtuigen te ontwerpen die eiken tegen stander te vlug af zullen zijn en om heen kunnen biy ven cirkelen. Eenige van desnelste Engelsche vechtvliegtuigen hebben reeds een snelheid van 256 K.Mmaar profijt trekkende van de ervaring die men bij de vliegwedstrijd om den Schneiderbeker heeft opgedaan, hoopt mefr thans een-mans vlieg tuigen te kunnen maken die bijna 320 K.M. in het uur zullen kunnen afleggen en toch betrekkelijk langzaam landen. De motors krijgen waterkoeling, inplaats van delucht- l koeling, welke de jachtvliegtuigen nu hebben. Aangaande het manoeuvreervermogen van de nieuwe snelle vliegtuigen wordt een speciale studie gemaakt. Een vechtvliegtuig met één man kan zich enkel verdedigen door snel te manoeuvreeren, vandaar het groote belang dat men aan dit vraagstuk hecht. ColïhanPs vliegtocht om Afrika heen. De Singapore, het zeevliegtuig van Sir Alan Cobham, is gisteren op Malta, waar het gestrand was en averij gekregen had, opnieuw te water gelaten, omdat de her stelling ervan voltooid was. Het toestel zal zoo spoedig mogelijk zijn vliegtocht voortzetten, mogelijk vandaag al. De noodlottige vergissing van een dokter. Terwijl hij in zijn apotheek te Dundalk, in het graafschap Louth, Maandagavond bezig gecontroleerd kunnen worden. Wellicht is een klein beetje scepticisme hier niet misplaatst. VITRIOOL IN DE GEZICHTEN VAN BRUID EN BRUIDEGOM. De vroegere schoonmoeder nam wraak. Toen Zaterdag te Riga een jongeman voor de tweede maal in het huwelijk trad en met zijn bruid voor het altaar knielde, sprong opeens een bedelares naar voren en wierp bruid en bruidegom een hoeveelheid zwavel zuur in het gelaat, waardoor beiden voor hun leven verminkt zijn. De schuldige was niemand anders dan de voormalige schoon moeder van den man, die aldus diens her trouwen wilde verhinderen. Om ongemerkt te kunnen naderen, had zij zich als bedelares vermomd. Alvorens de politie de daderes kon pakken, was zij door de omstanders reeds halfdood geslagen. In het ziekenhuis is het verminkte jonge paar desondanks door een priester in het huwelijk verbonden. Giitzettoiide verwaarloozing van kinderen. Te Coventry in Engeland zyn twee woon wagenbewoners elk tot zes weken gevange nisstraf veroordeeld, omdat zij hun vijf kinderen onverzorgd in een plaggenhut op het open veld hadden achtergelaten. Als „toezicht" was er slechts een meisje van 13 jaar, dat een maand lang zonder hulp over de ongelukkige wichten moest moederen. De kinderen waren ten slotte ontzettend vervuild! één hunner moest naar het zieken huis worden overgebracht en aldaar ge opereerd, ten einde zijn leven te redden. Aanslag op den Belgischen prins? Een zonderling ongeval heeft zich Maandag voorgedaan in het paleis van prins Leopold, den oudsten zoon van den koning van België. Terwijl de prins aan zijn werktafel zat,ont- nieur van den Prov. Waterstaat den Heer v. Elselingen, die zooals algemeen bekend is, het wegen verbeteringsplan inZ.-Holland waarvan ook ons Eiland een groot aandeel zal hebben, heeft ontworpen en dat met zijn volle medewerking, door de Staten is aan genomen. Ook zijn nagedachtenis zal bij allen die hem leerden kennen in eere blij ven. Dat 1928 onze gemeente en hare inwoners een tijdperk van bloei moge geven, voor land bouw, handel en scheepvaart is de innige wensch waarmede ik deze eerste vergadering in 1928 open. Daarna werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. a Procesverbaal van de kasopname bij den Gemeente ontvanger, waaruit bleek dat op 19 Dec. j 1. een bedrag in kas was van 1870,02 overeenkomstig boeken en beschei den. 5. Een missive van Ged. Staten, waarbij werd medegedeeld, dat de behandeling der begrooting is verdaagd. c. Een schrijven van den Ontvanger dei- Directe Belastingen, inhoudende een mede- deeling dat ƒ2400, is ingekomen aan z g n Yan Schouwen merkte ter loops op, dat dit thans was aangegroeid tot 5000,— ongeveer. d. Een verzoek van den heer Faasse om de Zondagswet in dien zin aan te vullen, dat het verboden zal zijn op Zondag met melk te venten en rond te brengen, teneinde aan die ernstige Zondagsontheiliging een einde te maken, daar hiervan veel misbruik gemaakt wordt. Voorzitter zeide, dat een Gemeenteraad niet kan besluiten tot wijziging der Zondags wet, wel kan ze een verordening in het leven roepen, daarop beroepende. Spreker zeide, dat hier op Zondag boven plofte een koperen bol, die als versiersel (jjen geen melk wordt gevent, wel bezorgd voor den schoorsteen was geplaatst. De ontploffing was nog al geweldig. Een deur werd in stukken geslagen en stukken koper vlogen door het vertrek. Wat was er eigenlijk gebeurd? Een onder zoek zal dit moeten uitmaken. Het is haast niet aan te nemen, dat de kogel is ontploft tenzij er kruit in was gedaan, maar dan zou men met een aanslag te doen hebben. Dit laatste is niet onmogelijk, want voor het huwelijk van den prins hebben wekenlang verscheidene personen in het paleis gewerkt. Maar het is niet goed in te zien, welk doel deze aanslag zou moeten hebben die al maanden geleden zou zijn voorbereid, want de dader kon er niet veel succes van vei> wachten. De zaak die tot dusverre geheim gehouden was, zal stellig nogal wat sensatie verwekken. hielden zy zuidwaarts aan, totdat zy de rook waS) geneesmiddelen te mengen, dronk dr van de stad Nome in de verte ontwaarden, j Qharles MacDonnell, de geneeskundige amb- Wotselja meerde zijn boot ongeveer 25 K.M. j tenaar voor detuberculose-bestrydinginzyn benoorden die stad. De negen klommen aan i graafschap, by vergissiDg een glas water wal na een der meest gedurfde zeereizen j waarin strychnine was opgelost. Hij is Dins- uit de moderne geschiedenis! Acht jongens gingen meteen naar Nome I om eten, vrienden en goeden raad te halen Wotselja bleef bij de boot. Maar een onop gemerkt bespieden verried de geheele frau duleuze immigratie aan d8 kustwacht te Nome. En schipper Ross van de wacht ver zamelde zijn mannetjes en trok er op uit om de vreemde snoeshanen in te rekenen. Weldra had men Wotselja met zijn boot ontdekt, en als gevangene bracht men hem Nome binnen. Douane-inspecteur Reed. had er al gauw het geheele geheim uitgekregen en alle bewondering voor den heldhaftigen toer kan thans niet beletten, dat in het voorjaar, wanneer het ijs .goeddeels weg is Wotselja naar Siberië zal worden teruggetransporteerd. Zijn makkers heeft men nog niet ontdekt; men vermoedt, dat zij onderdak hebben ge vonden bij Russische visschers aan de kust bezuiden Nome. EEN SLEEPBOOT VERONGELUKT. De machinist verdronken. De sleepboot Steinmetz was Dinsdag met het s.s. Oitutz op sleeptouw naar Warne- münde. Bij Gross-Krein raakte de Stein metz in het ijs en door de vaartverminde ring liep de Oitutz op de sleepboot en boor de haar in den grond. De machinist, die in de machinekamer was, is verdronken SCHRIKKELJAAR. De meisjes mogen een man meebrengen. De nieuwe burgemeester van Loughborough, in Leicestershire, heeft voor een plechtige receptie ten stadhuize uitnoodigingen ge stuurd aan ruim 300 ongetrouwde vrouwen boven de achttien, die binnen zijn gemeente een intellectueel beroep uitoefenen. In plaats dat achter den naam op de uit nodigingskaart, zooals gebruikelijk is, staat „and lady", zoodat men een dame mag mee brengen, staat er nu op „and man". Dit ter eere van het schrikkeljaar. De burgemeester heeft, zoo verklaart hij, de hoop>.:dat zijn initiatief „romantische" gevolgen zal hebben. Er zullen t^eestrykjes zyn om dansdeunen t6 spelen. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. te ROTTERDAM. (Adv.) dag gestorven. MÉMOIRES VAN EEN BEUL. Sensatiezucht der vrouwen. Zoo juist zijn iu Duitschland de mémoires van den vroegeren Pruischen beul Lorenz Schmitz verschenen, waarin deze groot' executeur 123 terechtstellingen beschrijft en in verband daarmee zijn opmerkingen maakt. Onder andere deelt de schrijver (die sinds dien de hand aan zichzelf sloeg) mede, hoe een groot aantal lieden uit de betere kringen hem bestormd hebben met het verzoek, een executie te mogen bijwonen. Hij schryft: „Ik moest die verzoeken, waarover ik niet te beslissen had, van de hand wijzen. Speciaal waren het de dames, die een terechtstelling wilden zien. Ik ontVing brieven van barones sen, gravinnen en vrouwen van hooge functionarissen, die haar hartstocht op dit punt niet konden verbergen. Terwijl de manneD, die de executies moesten bij wonen, angst en afschuw toonden, gaven de vrouwen blijk van de grootste nieuwsgierigheid en sensatiezucht. „Een dame uit de Berlijnschebeau-monde bezocht my by mij thuis, deelt Schmitz mee. Zij wilde tot eiken prijs den beul zien en uitte den wensch,. dat ik haar haarfijn zou vertellen, hoe een executie in haar werk ging. Toen ik haar zeide, dat haar aanwezigheid by een terechtstelling uitgesloten was, pakte zij mLj bij de schouders, viel ten slotte opt haar knieën en bezwoer mij, haar toe te laten. Slechts met moeite kon ik deze vrouw uit mijn huis verwyderen. Na eenige dagen ontving ik een brief van dank, en een her haald verzoek met een verwijzing naar Oostenrijk, waar, naar zij zei, verscheidene als heeren vermomde dames executies hadden bijgewoond. „Een andere dame verzocht mij, haar het executie wapen te toonen; zij legde haar hoofd neer en vroeg, of ik met de bijl haar hals wilde aanraken. Ik weigerde dat en zette haar zoo gauw mogelijk buiten de deur." Deze en dergeiyke staaltjes vertelt de schryver, wiens relazen natuurlyk niet meer Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente Oude Tönge op Donderdrg 19 Januari,des v.m.lO uur Mijne Heeren Op onze eerste vergadering in het nieuwe jaar moge ik, den leden van den Raad en den Secretaris, van harte toewenschen, dat het jaar dat ons wacht, voor allen, zoo voor hen zelf als voor hunne gezinnen en zaken een rijk en gezegend j-aar moge zijn, en tevens ook voor alle inwoners van deze gemeente. Dat het U gegeven moge zijn, daaraan naar uw beste krachten te mogen mede werken en gij u op loyale wijze zult mogen kwijten van den plicht, dien gij bij de aan vaarding van uw lidmaatschap hebt op u genomen is myn hartelijke wensch. Een woord van dank aan allen voor de wijze, waarop door u my het leiden uwer vergaderingen, is gemakkelijk gemaakt en vooral een woord van grooten dank aan de Wethouders en den Secretaris, voor de door hen betoonde hulp en medewerking. Dat wij het onderling niet steeds eens waren, acht ik zeker geen bezwaar, weleer een voordeel, als maar steeds het gemeente belang heeft voorgezeten en door opbouwen de critiek dit daardoor is gediend. Ik meen van deze plaats een woord van eerbiedige hulde te moeten brengen aan de nagedachtenis van onzen beminden Com missaris der Koningin in Zuid-Holland den Heer Sweerts de Landas Wij borg, die ons in het begin des jaars, door den dood ont viel Hij heeft zich, gedurende den tyd, dat hij aan bet hoofd van het College van Ged. en Provinciale Staten heeft gestaan, doen kennen als, een onpartijdig en kundig voor zitter, en deed hij zich steeds op innemende wyze kennen bij hen, die hem op zijne audiënties, over Gemeentelijke aangelegen heden kwamen spreken, en was hij steeds bereid met raad en daad iu moeilijke zaken te raden en ter zijde te staan. Zij na nage dachtenis zal bij allen die hem leerden kennen in dankbare herinnering blijven. Nog is kort geleden, door de provincie Z-Holland een groot verlies geleden, door het overiyden van den kundigen hoofdinge- na des Zaterdags besteld te zijn. Hij geloofde niet, dat zulks ook verboden zou kunnen worden. Faasse meende dat hier wel gevent wordt. Door hem zelf is gezien dat op. Zondagmorgen de melk met een kar werd bezorgd bij de menschen aan huis en vindt dit zeer onpas- selyk. Yan den Berg was het met Voorzitter eens, er wordt niet gevent, doch wel door enkele melkboeren bezorgd, meer echter omdat men dan toch geen melk voldoende heeft des Zaterdags voor twee dagen. Beyer meende, dat Faasse eerst moest wachten met dergelijke voorstellen te doen, tot hy lid van'de Tweede Kamer was. Wij kunnen immers die Zoiidagswet niet wijzi gen. Wat zou daarvan moeten komen als elke gemeenteraad op zijn wijze die wetten eens ging wijzigen. Ten opzichte van het plan, stel ik alleen de vraag, is er Zaterdags melk voldoende te krygen voor allen voor twee dagen 't geheele jaar door. Ik heb die vraag ook gesteld by de verkoopers zelf en daar kreeg ik ten ant woord van niet. Er zyn menschen die Zon dags geen melk wenschen te ontvangen, die zetten hun kan maar neer en verlangen vol doende melk, niet vragende is er en kunt u alle klanten helpen. Ik voor mij geet er niet om, wanneer men mij Zaterdags niet voldoende geeft als ik Zondags dan maar aanvulling krijg voor dien dag. De eenige manier, om aan het verlangen van Faasse tegemoet te komen is te trachten de koeien Zaterdags zooveel melk te laten geven, dat elk voldoende kan bekomen, Van Schouwen was dit wel met Bey'er eens en geloofde ook niet dat Zaterdags vol doende melk voor twee dagen aanwezig is in de gemeente. Men zou dus het vervoeren moeten ver hinderen. Maar Faasse vervoert des zomers toch ook zijn melk als hij gaat melken. Faasse: Dat is wat anders, dat moet. Beijer: Faasse wil het vee voor de men schen trekken. Het vee wordt des Zondags gevoed en men zou gaan beletten dat de menschen Zondags geen voedsel in den vorm van melk zouden kuunen gebruiken, omdat het er Zaterdags niet is en de Zondag daar voor niet ontheiligd mag worden. De Wit meende dat een dergelijk besluit op andere plaatsen, waar veel gecondenseerde melk gebruikt wordt gemakkelijker toepas sing kan vinden dan hier. Tuns vroeg zich af, of in den zomer de menschen die in kleine arbeidershuisjes wonen de melk wel zoo lang voor bederf kunnen vrijwaren. Yan den Berg. Yoor kleine kinderen kan men dikwyis geen oude melk gebruiken en geloof nou maar niet dat Faasse zelf ook aan zijn kinderen Zondags oude melk zal geven als bij versche in huis heeft, wel? Faasse antwoordde hierop maar niet. Voorzitter: Aan het verzoek is in geen te voldoen, een gemeenteraad heeft daartoe geen bevoegdheid, en meende dat adressant eerst maar eens moet aantoonen dat er Zaterdags voldoende melk te verkrij gen is voor alle inwoners voor twee dagen. Los meende dat het bezorgen van melk per kar des Zondags mogelijk aanstoot bij velen geeft en verzoekt den voorzitter met den betrokken.verkooper te onderhandelen of dit niet kan worden nagelaten. Omdat dit er toch maar één is. Voorzitter zeide dit te zullen bespreken, en daarmede was deze affaire ten einde 2. VernieuwiDg beschoeiing dermestkaai. Voorzitter zeide zich in verbinding te heb ben gesteld met Van Bodegom voor een houten of betonnen beschoeiing, waarvan de kosien resp. zullen bedragen 2500,— en 3000, Van de metselaars in de gemeente was een verzoek ingekomen, dit werk door de gemeentenaren te laten verrichten daar ze dat net zoo goed konden. Voorzitter zeide dat B. en W. dit werk niet durven gunnen aan een van de metse laars hier omdat zy niet deskundig zijn 6n stellen derhalve voor den kaaimuur van beton te laten maken door van Bodegom. Faassen zeide dat de metselaars volgens hun bewering dat wel kunnen en ook deskun- toezicht dulden bij de uitvoering. De Gemeenteopzichter moet toch bekwaam zijn om dat werk te kunnen controleeren. De Wit zeide dat men hier wel het beton kan maken, doch voor de bekisting is vak kennis noodig en die missen ze volkomen, waterwerk is zeer geheimzinnig. En de opzichter acht zich niet bekwaam om dat werk te controleeren, hetgeen wij ook niet mogen eischen voor dergelyk speciaal werk. Prince zeide hierover ook met de betrok- m metselaars gesproken te hebben waaruit hem reeds gebleken is, dat ze van zulks al heel weinig afweten. Faasse was er tegen dat vreemden dit werk uitvoerden als men het in eigen ge meente af kan. Men heeft met de school gezieD, hoe men uitpakt ook met vreemden. Prince: De opzichter zelf beweert niet met de metselaars van hier het werk te durven beginnen. Beijer; Laat de metselaars van hier eerst eens aantoonen dat ze het werk wel kunnen uitvoeren. Van Bodegom kan zich beroepen op reeds uitgevoerde werken. De opzichter heeft er geen verstand van, dus indien we het werk hier laten uitvoeren dan zit daar aanvast dat we, evenals destyds bij-de sluis deuren, een deskundig opzichter moeten hebben en die kost zeker ƒ100,— per week. Daarna werd gestemd hoe het werk uit gevoerd moest worden, in hout of beton. Besloten werd met algemeene stemmen het werk in beton uit te voeren. Toen bracht Voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming om het werk aan Van Bodegom te geven, waartoe met 7 tegen 4 stemmen werd besloten. Tegen stemden de heeren Kievit, Faasse, Van den Berg en Van den Boogert. Bij acclamatie werd de heer Meijer her benoemd tot lid van de schoolcommissie. De Voorzitter zeide met de betrokken hoofden der scholen gesproken te hebben over het planten van boomen door de leer lingen uit de hoogste klassen. Deze voelden voor dit werk heel weinig en zagen er weinig nut in. Van dit plan werd afgezien. Besloten werd tot aankoop van boomen. Van den Boogert vroeg in de ronddraag of het waar was dat de muziekvereniging het lokaal der oude school voor haar gen houden fancy fair gratis heeft gekregen. Voorzitter zeide dat wel het lokaal is afgestaan, doch over geen prijs of vergoeding is gesproken; wel dat ze vuur en licht moesten betalenbelooft echter dit alsnog te zullen heffen. Van de Swaluw vroeg plaatsing van een lantaarn ergens. Los vroeg of er wel eens een rapport van de schoolcommissie inkwam. Voorzitter zeide dat men dit wel verplicht was, doch dat dit zelden geschiedde. Van Schouwen, de secretaris van bedoelde commissie, zeide dat een rapport zoo weinig in heeft dat het maar wordt nagelaten't is elk jaar hetzelfde. Faasse vroeg of het waar was dat er toe stemming was gegeven voor het plaatsen van openbare vermakelijkheden op den dag van het te houden concours. Voorzitter zeide dat. er wel mondeling toe stemming is gegeven voor het plaatsen van vermakelijkheden op het terrein, doch niet in de gemeente. zag dit gaarne ingetrokken; de kermis is sinds jaren afgeschaft en nu zal men een verkapte kermis gaan houden. Los zeide niet tegen die vermakelijkheden te zijn, doch wel tegen het open stellen van de herbergen later dan 10 uur. Voorzitter zeide dat geen vergunning ge geven zal worden om langer open te zijn. Van den Berg vroeg voor den zooveelsten keer naar verbetering van den weg nabij zyn woning; die toestand is daar onhoudbaar. Beijer stelde voor, gezien de eigenaren er blykbaar niets aan willen doen, dit door de gemeente te laten verrichten en de kosten op de verhuurders te verhalen Onderzocht zal' worden of dit mogelijk is. Daarna werd de vergadering gesloten. INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUMUiiuiuuiiimu^ oiiuiiiiimiiuiiimiiniiijmHimuiuiiü

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3