Het Wiegekind. BINNENLAND De Java-Suikerindustrie en haar beteekenis voor Land en Volk. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 18 JANUARI 19 2 6 niet plaats vindt, men heel wat onaange namer dingen ervaren moet. De raededeeling betreffende de storting der gewetensgelden uit Strijen bewijst dus 011- wederlegbaar het bestaan van omvangrijke en zeer betreurenswaarde corruptieve prak tijken. Overgenomen uit Het Weekblad voor den Nederl. Bond aan Gemeente-Ambtenaren. INGEZONDEN MEDEDEELING. Zoo lang een kind nog in de wieg ligt, zal de huid van de kleine op sommige plaatsen vaak rood en branderig zijn en zelfs stuk gaan. Dit verzacht en geneest menmetPUROL Plaatselijk Nieuws. M1DDËLHARN1S. Mej. de Wed. Vletter heeft haar woonhuis aan het Zandpad onder hands verkocht aan dhr. Jt. van Hulst, alhier. Gevonden voorwerpen: een paar renschoenen, terug te bekomen bij den heer Van Paasschen, Hobbemastraat. Werkloozen-statistiek. Gedurende de week van 9 t/m 14 Januari hebben zich bij den Correspondent als werkzoekenden doen inschrijven: 19 veldarbeiders;7 zeevisschers en 1 timmerman. Totaal 27 personen. Ge plaatst bij de gemeente 7 veldarbeiders. Woensdag 25 Januari des avonds 6.S0 uur zal in het Zondagsschoolgebouw „Rebo- both" een zanguitvoering gehouden worden door het weezenkoor uit het Provinciaal Geref. Weeshuis, onder leiding van den heer Weeda. Centrale Veiling te Middelharnis Veiling van Try dag 13 Januari 1928, Kippeneieren 60-63 k.g. 8,85 tot ƒ9,45. Idem 50—53 k.g. 6,75 tot 7,25. Idem(br.) 60 61 k.g. 8,85 tot ƒ9, Eendeieren 9,60. Alles per 100 stuks. Savoye kool ƒ10,— tot ƒ10,10 per lOOstuks. Roode kool 14,— per 100 stuks. Boerekool 7,60 per 100 k.g. Spruiten 12,— tot 16,80 per 100 k.g. Armgaard 13,60 tot 16,50 per 100 k g. Cainpagners f 9,60 tot 14,70 per 100 k.g. Grauwzoete Renetten j 10,60 per 100 k.g. Zoete appelen 10,SO tot 12,60 per 100 k.g. Goudrenetten 10,10 tot 13,60 per 100 k.g. Bellefleurs 8,50 tot 12,90 per 100 k.g. Bergamotten 12,40 tot ƒ12,60 per lOOk.g. Kleiperen 6,90 tot 13,70 p. 100 k.g. Sinaasappelen ƒ1,38 tot ƒ2,— per lOOst. Knollen 3,60 tot 5,7ü per 100 st. Kaas 0,25 tot 0,57 per pond. Boter 0,90 lot 1,04 per pond. Veiling van Maandag 16 Januari 1928. Kippeneieren 62 k.g. S,55 per 100 stuks. Idem 51-52 k.g. ƒ6,75 tot 7,10 p. lOOst. Idem bruine 60 k.g. 8,70 per 100 stuks. SINAASAPPELEN 1,28 tot ƒ2,02 p. 100st. Spruiten 15,80 tot 16,70 per 100 k g. Knollen 0,60 per 100 k.g. Bellefleurs ƒ11,40 tot ƒ14,30 per 100 k.g. Goudreinetten 10,90 tot 14,80p. lOOk.g. Ponsperen 12,S0 per 100 k.g. Kaas 0,30 tot 0,50 per pond. Boter 0,90 tot 1,01 per pond. SOMMELSDIJK. Loop der bevolking over 1927. M. V. Tot. Bevolking op 1 Jan. 1927: 1844 1797 3641 Vermeerdering: door geboorte 32 M. 31 V. Tot. 63 door vestiging 78 96 174 2e perc. A. Hoek f3050,3e perc. J.Tanis Pz,, 4e perc. K. Tanis Az. f 2150. Ten verzoeke van E. Mast te Den Bommel 1 perceel boschgrond aan 't Hooge Pad, in gezet door T. Tanis Tz. f610.2 ingezet door T. Tanis Tz. voor f 510. Voor de te houden Landbouwhuishoud- cursus zijn 18 deelnemers. De werkman H. Boslooper had het on geluk met het omzetten /an grond zoodanig een stuk grond op zijn lichaam te krijgen, dat geneeskundige hulp noodig was. De kuilvisschers hebben deafgeloopen week van 40 70 kilo schubben gevangen en 100 vaten sardijnen. NIEUWE TÖNGE. Afgeloopen week wer den in deze gemeente vervoerd: 6500balen uien en 1500 balen peen. Over het afgeloopen jaar werden in deze gemeente 10 raadsvergaderingen ge houden. Door B. en W. werd aan A. Mans wederom vergunning verleend tot het bou wen van een tweetal woningen in de Naam- looze strrat en aan I. Mosselman, tot den bouw van een garage en houtloods. Samen 110 M. 127 V. Tot. 237 Vermindering: door sterfte 24 M. 21 V. Tot. 45 door vertrek 112 124 236 Samen 136 M. 145 V. Tot. 281 Alzoo een vermindering van 26 M. en 18 V. of in totaal 44 personen, zoodat de bevolking op 31 December 1927 telde 1818 M., 1779 V. Totaal 3597 personen. Huwelijken 30. Levenloos aangegeven kinderen 1. Kindserkenningen 2. Een 8-tal werkloozen werden deze week door de gemeente te werk gesteld. De heer P. Verbiest alhier is aangesteld als kweekeling met akte aan de Openb. Lagere School. HERRINGEN. Krachtens besluit van Ged. Staten dezer Provincie zal de ijk en herijk van maten en gewichten in deze gemeente worden gehouden op 25 September 1928. GOËDEREEDE. Donderdagavond a s. hoopt in de Herv. kerk voor te gaan de heer W. Bouman van Stellendam. De Diakonierekening der Ned. Herv. kerk ligt gedurende 8 dagen ter inzage bij J. Roos. De landbouwer H. v. Asperen heeft eenige perceelen bouwland ondershands ver huurd aan de Gebr. Erkelens. De kuilvisschers hebben de vorige week van 20 40 kilo schubben gevangen. Kr. Roos heeft ondershands aangekocht het woonhuis van de gezusters de Koe, die binnenkort naar Haarlem vertrekken. Het ledental der pas-opgerichte vereen, ziekenhuis-verpleging is gestegen tot 165. OUDDORP. Uitslag verkooping bij inzet Bouw- en Weiland, ten [verzoeke van Jb. Lodder Tz. Zuidland. 1 perceel Weiland, 1 Gem. 261 R.V.M., ingezet door K. Tanis Az. op f 2610. b. ten verzoeke van Joh. Lodder Tz. te Rotterdam, le perc. KI. den Bout f 4800, OUDE TON GE. Op Woensdag 25 dezer dos n.m. 4 uur, bestaat gelegenheid tot kos- telooze inenting of herinenting van hen, die zich daartoe ten huize van den Geneesheer aanmelden. Ds. Bax alhier heeft een beroep ont vangen van de Ned. Herv. Gemeente te Puttershoek. De opbrengst der collecte ten bate van den Ger. Zendingsbond, gehouden in de Ned, Herv. kerk heeft met nagekomen giften in totaal opgebracht 109,08. Zeer laffe daad De regenput van den heer H. C. Ouwens alhier is met petroleum verontreinigd. Voor zulk een lage daad zijn geen afkeuringen voldoende. Is dit kwajon gens- of mannenwerk? We hopen dat het de politie zal mogen gelukken den dader(s) te ontdekken. Hoe het ook zij, het is geen Hollandsche jongen die tot zooiets in staat is. De Burgemeester heeft een openbare raadsvergadering belegd tegen Donderdag, 19 dezer v.m. 10 uur. Eind vorige week omstreeks 10 urn 's avonds ontving den heer P. de Weerd, caféhouder alhier, door de radio het volgende S.OS. sein op: Den heerMattheusMunters, landbouwer wonende te Oude Tonge, Flak- kee, wordt verzocht zich per eerste gelegen heid naar het ziekenhuis op den Coolsingel te Rotterdam te begeven, alwaar zijn zuster zeer ernstig ziek ligt. Den heer De Weerd liet onmiddellijk bedoelden Munters waar schuwen, met het gevolg dat deze den an deren dag 's morgens 9 uur reeds in de stad was. Schipper M. Oomens geraakte met zijn vaartuig „Aaltje", geladen met aardappelen, uien enz. voor België in de „Oude Tongsche vallei" op de Krammer aan den grond en moest in het schip van dhr. J.'t Hart worden overgeladen. Door den Kommies der belastingen alhier zijn eenige personen verbaliseerd wegens het rijden op een rijwiel zonder vereischt belastingmerk. Dhr. G. Pleterse heeft onderhands een stuk bouwland gepacht van dhr. Joh. Janse alhier. Door het ziekenfonds „D.E.S." en be grafenisfonds „O. B." zullen nadere bespre kingen worden gevoerd om tot oprichting van een fonds tot steun bij ziekenhuisver- pleging te geraken. Op Woensdag 18 dezer zal de muziek- vereeniging „Vooruit" een uitvoering geven in de bovenzaal van hotel „Van Veen" en de daarop volgende Woensdag in hotel „Jacobs". OOLTGENSPLAAT. De gemeenteraad komt in openbare vergadering bijeen op Donderdag 19 Januari a.s., des namiddags half drie. Met aanvankelijk 20 leden is hier een nieuwe zangvereeniging opgericht, genaamd „Ons Genoegen". Het bestuur is samengesteld als volgt: C. Leijdens, directeur; W. van Dam, voorzitter; C. Hokke, 2e voorzitter; Ant. Hokke, secretaris; A. de Berg, penning meester en Adr. de Vos, commissaris. In de woning van den heer P. Troost, staande in de Pieter Biggestraat, brak een vrij ernstige brand uit. Gelukkig werd spoedig hulp verleend, waardoor erger kon worden voorkomen. Heel de wasch, welke boven de kachel te drogen hing, werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de geleden schade. Zaterdagavond ontstond op den Molen dijk een handgemeen tusschen een tweetal jongelieden, waarbij de 17-jarige A. Braber zoo ernstig aan het oog werd gewond, dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Voor de betrekking van gemeente opzichter hebben zich een 12 tal sollicitanten aangemeld. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmina Jannetje, d. van Pieter Bakelaar en Elizabeth KievitPieter - nella Martina Elizabeth, d. van Johannis Egidius Boets en Anna Catharina Jacobs. DEN BOMMEL. De vorige week werden van hier verscheept 938 H.L. aardappelen, 600 H L. uien en 658 H.L. peen. Aan C. van der Sluijs is vergunning verleend tot het plaatsen van een 3 P.K. benzine-motor, voor het drijven van een" dynamo. Sedert vele jaren werd door mjj iedere maand het resultaat meegedeeld van de regenwaarnemingen van het station Den Bommel van het K.N.M.-Instituut te De Biidt. Vooral in den laatsten tijd wordt aan die opgaven meer aandacht gewijd, hetgeen blijkt uit het feit, dat mij af en toe vragen gedaan betreffende deze zaak. En meestal luidt zoo'n vraag: „Hoeveel is dat toch, zoo veel of zooveel millimeters". Ik zal trachten in 'tkort daarop te antwoorden: Als er één millimeter regen valt, is dat per Hectare een hoeveelheid van 100 x 100 X 1/1000 M3 10 M3 of 100 H.L. Dus 1 mil limeter staat gelijk met 100 H.L. per H,A. In het jaar 1927 is gevallen: 859.6 mM neerslag dat is per H.A. 85.960 Hectoliter water. Als men nu nog weet, dat de polder Den Bommel met bijhooren 1800 H.A. groot is dan viel in 1927 over die oppervlakte een hoeveelheid regen van 111.748.000 H.L. Nu was 1927 een nat jaar. Over de laatste kwart eeuw bedraagt de gemiddelde hoeveelheid per jaar 700 millimeter. Dan zou die hoe veelheid over de heele polder bedragen 91.000 000 H.L. Nu komen daar nog bij ruim 30 norton wellen. Deze geven, volgens mij verstrekte opgaven 23000 M3 of 230.000 H.L. per week dit is per jaar 52 X 280.000 K.G. 11.960.000 H.L water. Zoodat er een teveel kwam van: 123.708.000 H.L. water over 1927. En in een jaar volgens het gemiddelde van 700 mM. bedraagt dat teveel toch nog 102 960.000 H L. Ik heb, hoop ik, hiermee mijn vragers tevreden gesteld. Zij kunnen hieruit zien dat het spreekwoord: „Veel droppels maken een plas" volkomen waar is. HELLE VOETSLUIS. Donderdag 19 Jan. 1928 hoopt Helvoet's Gemengd koor „V. I. O. L. A." haar jaarlijksche uitvoering te geven in de „Casinozaal." Het programma zal be staan uit een achttal zangnummers en het blijspel in 4 bedrijven „De Kippen van den Majoor." Voor het muzikale gedeelte zijn aangenomen de H.H. John. Burger (Viool) en K. Joohépe (piano) beiden van Rotterdam. Voor verdere bijzonderheden zie men de reclame-biljetten. Hellevoetsluis II speelde Zondagj.L te Rotterdam een bondswedstrijd tegen Sparta 8 en moest met 6 1 het onderspit delven. VEILING8BEKICHT van Vrydag 13 Januari 1928 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Prei 4,30 tot 12,20 per 100 bos. Peen (koe) ƒ7,— per 100 Kg. Kroten 6,80 per 100 K.G. Kool (roode) ƒ7,- tot 15,—per lOOstuks. Kool (savoye) ƒ3,— tot 13,— per lOOst. Boerenkool 0,37 tot 0,50 per krat. Uien 7,90 tot 12,30 per 100 k.g. Sjalotten ƒ6,— per 100 K.G. Keukenappelen 0,12 tot 0,29 per k.g. Keukenperen 0,03 tot 0,14 per k.g. Spruiten 0.10 tot 0,35 per k.g. Selderij 6,70 per 100 bos. Kipeieren netto 8,60 tot 9,20 per 100 st. Aanvoer 7163 stuks. „JAN". „Jan" te heeten, zou niets lijken, „Jan" is mij te algemeen; Want, had ik het voor m'n zeggen, 'k Gaf dien naam een paard alleen. „Jannen" zijn verschoppelingen, Nergens bijna doen ze goed, Bij critiek of ongelukken Is meestal een „Jan" de bloed. Altijd is het maar „Jan Salie" Of een „Jan-van-lik-m'n-vest", Dan weer hoort men „Jan-de-Stakker", „Janneman" of „Jan-die-kletst". Meestentijds zyn het de „Jannen" Die men onuitstaanbaar vindt, „Jan de Kleumer" of „Jan Bobber" Hoort men roepen door een kind. Janmaat, Jan-pak-an, Jandorie, Jan-van-pas, Jan Boezeroen, Jantje rap, Jan toerelorie, Jan publiek en Jan katoen, Jan sekuur en ook Jan klaassen, Jantje kwast, Jan mopperaar, Jantje plank en Jantje pruttel, Jantje hier en Jantje daar. Thuis is meestal „Jan" een sukkel, Of terecht: „Jan Ongeluk", Van een thee-servies maakt „Jantje" "Wel de meeste kopjes stuk. In-den-volksmond heet het altijd „Jantje lacht" en „Jantje huilt", „Jan" alleen moet luiers spoelen, Die de kleine heeft bevuild I S M. J. N. VERMIST. Omtrent den vermisten directeur van de stoomzuivelfabriek en korenmalerij teHijken, wiens motorrijwiel aan de DrentscheHoofd vaart onder de gemeente Diepen is gevon den, wordt nader gemeld, dat men het dreg gen heeft gestaakt, toen bekend werd, dat hij Vrijdagavond om 7 uur nog een bezoek heeft gebracht aan een café te Smilde en ook 's avonds om 11 uur aldaar nog is her kend. Voor het overige heeft men geen en kele verdere aanwijzing aangaande den ver miste. Het schijnt thans wel vast te staan, dat de administratie niet in orde is en dat er onregelmatigheden zijn gepleegd. Omtrent den omvang van het tekort is niets naders bekend. Het zal vermoedelijk wel in de duizenden loopen. FABRIEKSBRAND TE HOOGEVEEN. Zaterdagavond omstreeks 7 uur is brand ontdekt in de stoomvermicelli- en macaro- niefabriek „De Adelaar" te Hoogeveen, eigenaar de heer A. H. Damhoff. Het gebouw stond door de groote hoeveelheid brandbare stoffen weldra in lichtelaaie. De brandweer werkte met volle kracht, twee motorspuiten en een babyspuit, doch kon niet verhoeden dat het fabrieksgebouw met de voorraden geheel uitbrandde. Voor de belendende per ceelen heeft groot gevaar bestaan, doch men heeft deze weten te behouden. De fabriek lag aan de Hoogeveensche vaart, zoodat vol doende water aanwezig was. Door dezen brand zullen een dertig perso nen geruimen tijd werkloos worden. Er waren zeer veel goederen en grond stoffen in de fabriek opgeslagen. Verzekering dekt de schade. Burgemeester, wethouders en verschillende raadsleden waren op het terrein van den brand aanwezig. De aardbeving van Vrijdagnacht. De aardschok, die in den nacht van Vrij dag en Zaterdagnacht te Heerlen en om streken is gevoeld, is ook in België op veel plaatsen waargenomen. Het observatorium te Ukkel registreerde Zaterdag om 17 minuten 54 seconden na middernacht den eersten schok, die het zwaarst gevoeld werd in het Oosten van de provincie Luik in de vallei van de Vender, in het Noorden van de provincie Luxemburg en de provincie Namen. De tweede schok werd gevoeld tusschen 3 en 4 uur 's ochtends. Het ver schijnsel werd eveneens waargenomen in de omstreken van Brussel, te Schaerbeek, Halle enz. Nergens werd echter stoffelijke schade aangericht. Te Borgworm werd bij den eer sten schok eveneens een onderaardsch ge rommel gehoord. Te Angleur bij Luik liepen in het rangeerstation verscheidene wagens op elkaar. In het station te Trooz beefde het heele gebouw. De schok werd eveneens gevoeld in verscheidene dorpen van de vallei der Ourthe. Ook uit Aken wordt gemeld, dat daar een hevige aardbeving is waargenomen. De vreemde sterfgevallen te Vriezenveen, Donderdagavond laat is het jongste meisje van de familie Br., te Vriezenveen, oud 4 jaar, plotseling ook zeer ernstig ongesteld geworden, zoodat de geneesheer onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis te Almelo gelastte. Vrijdagmiddag is ook dit meisje overleden. Een oorzaak is nog niet bekend. Het gezin van Br. heeft dus in drie dagen tijds drie kinderen verloren. Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Maart benoemd tot commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van staat. AUTOBUS VAN DEN DIJK GEVALLEN. Ernstig ongeval by Purmerend. JISP, 14 Jan. - Op den Nekkerdijk zakte een autobus van de firma De Ruyter en Groot in den grond, welke door den grooten regen val week geworden was. De wagen sloeg over den kop en viel in den benedendijk. In de bus bevonden zich twaalf jongelieden, bijna allen uit Purmerend. Door het dakluik en de voorruit wisten zy Daar buiten te komen. Allen werden echter door glasscherven ge wond, een hunner, Bakker genaamd, wonende te Beemster, zoo ernstig, dat een geneesheer overbrenging naar het ziekenhuis te Purmer end noodig oordeelde. De overigen werden te Nek in een café verbonden. In sommige straten geen ruit gespaard. ROTTERDAM, 14 Jan. De nachtelijke ruitenvernieling begint hier thans werkelijk angstwekkende afmetingen aan te nemen. Tot dusver bleef het vernielen beperkt tot het Westelijk stadsdeel. Alle winkelzaken zijn daar echter bewerkt, zoodat vandaag nog slechts enkele klachten uit dit stadsdeel binnenkwamen. Vannacht heeft het kwaad zich evenwel over de heele stad uitgebreid. Zoo werden vernielingen geconstateerd in de Burg. Mei- neszlaan, het Westnieuwland, Keizerstraat, Noordblaak, Hoogstraat, Plan C, Steiger, Honingerdijk, Zwaanshals, Zwart Jansstraat, Soetendaalscheweg, Pijnackerplein, Benthui- zerstraat, v. d. Takstraat, Burg. Hoffman- plein, Prins Hendrikkade, Stieltjesplein en Roosestraat. In sommige straten werd vrij wel geen ruit gespaard. Alle ruiten vertoo- nen diepe krassen, welke met een diamant snijder moeten zijn toegebracht. Enkele ruiten vertoonen ook gaten. Vermoedelijk heeft men thans niet meer met één man te doen, doch is een heele troep van vernielers aan het werk. Gebleken is echter, dat niet alle klachten gegrond zijn en dat verschillende winkeliers thans aangifte doen van vernieling van hun ruiten, die reeds eerder gebeurd is. De politie heeft uitgebreide maatregelen genomen, om aan de baldadigheid een einde te maken. URK UIT DE IJSMASSA'S VERLOST. URK, 14 Jan. De Westelijke storm van den afgeloopen nacht heeft de ijsmassa's voor de Urker haven weggedreven. De post boot heeft hedenmorgen den dienst Kampen- Urk-Enkhuizen hervat. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD, GORINCHEM, 14 Jan. Hedenmiddag is het 8-jarig zoontje van den landbouwer T. de Stigter onder den passeerenden auto geraakt van den heer A. J. van den Heuvel alhier, die zeer langzaam reed. Het knaapje stak, zonder op te letten, achter een anderen auto om, den weg over. De jongen werd tegen den grond geworpen en was direct dood. OP VRIJE VOETEN GESTELD. De directeur der Rotter damselie „Deposito- en Effectenbank". ROTTERDAM, 14 Jan. De directeur van de Rotterdamsche „Deposito- en Effecten- bank" de 33-jarige C. v. O., die onder ver denking van verduisteringen tot een bedrag van 10.000 werd gearresteerd, is heden in vrijheid gesteld. Naar wij vernemen, heeft zyn vader de benadeelden schadeloosgesteld. De strafvervolging tegen v. O. zal echter niet worden ingetrokken. BRUTALE INBRAAK TE VOORBURG. 's-GRAVENHAGE, 14 Jan. Ten huize van den bouwkundige G. C. K., Parkweg 45, te Voorburg, is gisteravond een brutale in braak gepleegd. Mevr. K., die alleen thuis was, daar haar man op reis was en de dienst bode uit was, ging omstreeks halfacht nog even een luchtje scheppen. Toen zij tegen negen uur terugkwam vond zij het geheele huis overhoop gehaald. De inhoud van kasten en zelfs het beddegoed lagen over den vloer verspreid. Bfl het ingestelde politie onderzoek bleek, dat een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen, w.o. een gouden horloge, een gouden halsketting en een diamanten broche, enz, waren ontvreemd, tot een geldswaarde van ca. 1200. Vermoedelijk is men door inklimming de woning binnengedrongen. Van de daders is tot heden geen spoor ge vonden. HANDTASTELIJKHEDEN MET EEN DEURWAARDER. Gerechlelyke verkoop in den tuin. LEIDEN, 14 Jan. Zekere B., lid der Israëlitische gemeente alhier, die geweigerd had de aan dit kerkgenootschap verschul digde belasting te betalen, was daartoe in rechten aangesproken, in iaatste instantie tot betaling veroordeeld. Gistermiddag kwam een deurwaarder, vergezeld van de noodige politiemacht om tot den gerechtelijken ver koop van goederen over te gaan. B. liet dit niet goedschiks toe. Toen heeft men den toegang tot de woning geforceerd en kwam men ten slotte in den tuin, waar men tot verkoop zou overgaan. Een slaapkamermeu bel en een klein beeldje, door den eigenaar zelf weer gekocht, brachten juist de ver schuldigde belasting op. Nu moest het uit zijn, meende B., doch hij had buiten de wet gerekend. Ook de gerechtelijke kosten, die veel meer beliepen dan de belasting zelf, moesten betaald worden. Toen in den tuin geen goederen meer voor verkoop aanwezig waren, wilde de deurwaarder met zijn per soneel de woning betreden. Dit was den heer te machtig. Hij ging den deurwaarder te lijf. Er ontstond een hevige worsteling. Eindelijk poogden de waarnemende com missaris van politie en een hoofdinspecteur der recherche de vechtenden te scheiden, dat met veel moeite gelukte. Bij gebrek aan koopers slaagde men er evenwel niet in het vereischte bedrag te bereiken. Tegen B. heeft de politie proces-ver baal opgemaakt. MOORDAANSLAG TE HEERLEN. HEERLEN, 16 Jan. Zondagavond te halfnegen heeft op de boerderij van den heer J. S. te Wijnondsrade de 31-jarige knecht B. met een browning een schot gelost op de 23-jarige dienstbode R., die daar eveneens werkzaam was. Hierop heeft B. zich met een revolverschot in de rechterslaap van het leven beroofd. De dienstbode werd zwaar gewond naar het hospitaal te Heerlen over gebracht. Men vreest voor haar leven. Het drama speelde zich af in de koeien stal, waar B. het vee verzorgde. Vermoedelijk heeft hij de dienstbode, die de kippen moest gaan voeren, afgewacht en toen de daad gepleegd. Hij heeft twee schoten op het meisje gelost. Het eerste trof haar, vermoe delijk door het afwerend gebaar, dat zij maakte, in den vinger, het tweede in het hoofd. Omtrent de oorzaak van het voorval tast men in het duister. Een liefdesgeschie denis schijnt 't niet te zijn geweest. Het meisje kan nog geen verhoor worden afge nomen. De dader was een stille man, die steeds zeer sober leefde en sinds negen maanden bij den landbouwer in betrekking was. Hij was afkomstig uit Friesland. Vernieling uit wraak. In de Oude Leede nabij Berkel (Z-H.) is des nachts een watermolen, die door eenige tuinders gebruikt wordt, met overtollig water weg to malen, geheel vernield. Vermoed wordt, dat hier een wraakneming in het spel is. De patroons hebben namelijk een naar de meening der arbeiders ongunstig arbeidscontract doorgedreven. Het is de po litie nog niet gelukt de daders te vinden. Een vermiste gevonden. De vermiste directeur van de Stoomzuivel fabriek en korenmaler(j te Hijken (Dris Maandagmorgen omstreeks 11 uur geheel uitgeput door enkele landbouwers gevonden in een boschi'e nab(j Hijken. GASVERGIFTIGING TE DELFT. DELFT, 16 Jan. - Hedenmorgen omstreeks elf uur, werd door buren waargenomen, dat uit het woonhuis van de familie K in de Raadhuisstraat alhier, een sterke gaslucht kwam. Men stelde de politie daarvan in kennis en deze stelde een onderzoek in. Men vond de moeder en vijf nog jeugdige kinderen in bewusteloozen toestand te bed liggen. Per politie auto zijn de kinderen naar bet gasthuis overgebracht. Hun toestand is bevredigend. I Allen, ook de moeder, zijn weer bijgekomen Bij een nader door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat de moeder, na een echtelijke oneenigheid, hedenmorgen de gas-1 kraan had opengezet. De vrouw verkeerde in een zeer overspannen toestand. Zij is naar het St. Joris-gesticht overgebracht. DOOR MR. J. J. TICHELAAR. Inleiding. j Geen tak van nijverheid heeft in ons kolo niaal leven zoozeer en zoo dikwijls de aandacht getrokken als de suikerindustrie. Vooral sedert den tijd, dat de Gouverneur- Generaal Van den Bosch zijn Cultuurstelsel- invoerde, heeft zij de belangstelling gehad van zeer velen, eene belangstelling waarin zij zich dikwijls mocht verheugen, doch die zij ook even dikwijls had te verduren. I Zoowel de Indische als de Moederlandsche wetgever hebben regelingen in het leven geroepen speciaal haar betreffende, en lang is de lijst van wetten, verordeningen en beslui ten, waarmede zij bij de uitoefening van haar bedrijf rekening heeft te houden. Doch niet alleen de Overheid bemoeide zich met het doen en laten der industrie, ook van particuliere zijde was de interesse in haar zeer groot. Zoowel van den kant dergenen die onmiddellijk of middellijk bij haar geinterws- seerd waren, als van de zijde van hen, die met haar overigens geenerlei relatie hebben, is op vergaderingen, in dagbladen en in tal van brochures op soms hartstochtelijke wijze de industrie besproken, en nog steeds houdt de belangstelling aan. Hoog is de industrie geprezen en diep is zij verguisde. Naast degenen, die haar de kurk noemen waarop Java drijft, zijn er die niet schromen haar een vloek te heeten voor deze gewesten. Zijn er enkelen die meenen, dat het een zegen zou zijn voor Java, indien de suikerindustrie verdween, anderen, en deze vormen de overgroote meerderheid, zijn er van overtuigd, dat hare verdwijning eene onher stelbare ontwrichting van het economische leven op dit eiland tengevolge zou hebben en van niet te berekenen nadeel zou blijken te zijn, ook voor het moederland. De suikerindustrie staat vooral daarom in he centrum der publieke belangstelling, omdat zij is een landbouwbedrijf, dat door Westersch energie en met behulp van Westersch kapitaal wordt gedreven op aan de Inlandsche bevol king toebehoorende en van deze gehuurde gronden. De omstandigheid, dat de industrie nood gedwongen immers wettelijke bepalingen maken.het haar onmogelijk grond in eigendom te krijgen den voor de uitoefening van haar bedrijf noodigen grond moet huren van de eigenaren, d.i. van de Inlandsche bevolking; de omstandigheid, dat zij aanspraak doet gelden op een deel van het voor de uitoefening van haar bedrijf onmisbare water; de omstan digheid, dat zij tal van werkzaamheden in betaalden loonarbeid moet doen verrichten door Inlanders dat alles was en is nog voor velen een rijke bron, waaruit tal van grieven tegen de industrie werden en worden geput. De belangstelling in de suikerindustrie wordt evenwel niet alleen in het leven geroepen door de bijzondere verhoudingen, waaronder zij als Westersche industrie in onze Oostersche kolonie haar bedrijf moet uitoefenen; ook uit geheel anderen hoofde trekt zij veler aandacht. Zij is een schitterend voorbeeld van hetgeen energie en wetenschap vermogen tot stand te brengen. Deze twee, gesteund door het onmis bare kapitaal, hebben Java geplaatst aan de spits der rietsuiker-produceerende landen. Wat honderd jaren geleden een kwijnend bedrijf was, dat op het punt stond te ver dwijnen, is geworden tot een wereldbednjf, dat niet alleen door zijne resultaten, maar ook door het wetenschappelijk peil, waarop het staat en de wijze, waarop het georganiseerd is, de bewondering wekt van hen, die het nader beschouwen. Korte geschiedenis van de suikerindustrie op Java. Het is een bekend feit, dat het suikerriet op Java nergens in het wild groeit. Hieruit maakt men op, dat het een ingevoerde plant is, doch het tijdstip waarop de invoering heeft plaats gehad, is onbekend. Uit het feit evenwel, dat een naam voor deze rietsoort reeds voorkomt in de oudste bekende taal van Java, mag ge concludeerd worden, dat zulks reeds zeer lang geleden is geschied. Het vaderland van het suikerriet schijnt Voor-Indië te zijn en van daar uit heeft het zich verbreid. Aanvankelijk hebben de men- schen het suikerriet wel alleen gekauwd ter- wille van het zoete sap, terwijl de kunst om uit dit sap suiker te bereiden vermoedelijk pas in de zesde of zevende eeuw na Christus bekend is geworden. Op Java is men met de fabricatie waar schijnlijk in de achtste of negende eeuw be gonnen, en dit begin houdt verband met de komst der eerste Chineezen in Indië. Zij waren de eerste suikerfabrikanten. Uit hun vader land brachten zij de oude, gebrekkige Chi- neesche methode mede, waarbij zware molen- steenen werden gebruikt en verticale houten cylinders, die door karbouwen heel langzaam in beweging gebracht werden. Het beste sap bleef bij deze bewerking in het riet steken. Men kookte in één ketel, niet veel meer dan een open pan. Door de gebrekkige fornuizen en doordat men telkens het .sap koud liet worden, verloor men enorm veel tijd. Toch is deze wijze van suiker maken met hoofd zakelijk dezelfde gebrek' gebruikelijke gebleven der negentiende eeuw. Na de vestiging in Jac' Oost-Indische Compagn nijverheid in hare bijzon richtte daarvoor, althans tie betreft, het oog op maakte Gouverneur-Ge in een plakkaat van 7 No van een Chinees, genaai de omgeving van Batavï Zeer had bevorderd, wa hem in zijne industrie ee komen, vrijstelling van tien jaren werd verleen echter dat alle door hem aan de Compagnie gele" marktprijs te Bantam. Groot was de hoeveel tam leverde evenwel niet van bovengenoemden J- 1638 slechts 221 picoi. D echter de teelt van suike troostte zich daarvoor gaven, zooals voor het het ophoogen van lage g Moederland kwamen ord der cultuur, en zoo zien aantal suikermolen allee" van Batavia 130 bedroeg. Compagnie, te zeer gedr en commercieele overwe groote productie te vree der Compagnie was, dat in suiker wilde blijven leidde tot allerlei willeke Intusschen begonnen in Europa aan het eeuw, Hollands gedwon Frankrijk en de Engels invloed in Indië te doe kaapvaart had tengevolge, port zeer gevaarlijk werd op het eiland werd opge raad werd steeds grooter, kapitaal niet langer rente verbood Gouverneur- (18081811) het verstrek Het Engelsche tussch 1816) bestendigde dezen t wederinbezitneming der suikerindustrie reeds ee* gekregen om zich weder herstellen. Toen in 182 Generaal Du Bus de Gi aanvaardde, deed hij veel hij begon weder met het g ten en zijne bemoeiingen Na Du Bus kwam het van den Gouverneur-Gene De koloniën waren zwaar last, terwijl ook het Moe van langdurige ongunstig digheden onder geldelijke" Het beramen en toepassen een bankroet moesten vo urgent en Van den Bosch delen gevonden te hebbe" Zijn stelsel, algemeen naam Cultuurstelsel, was beginsel „dat de Sou erein over den arbeid, zoomede gronden der inboorlingen voorts op de bij Van den overtuiging „dat c dwang niet meer werken d hunne geringe behoeften geheel Java, al naargelang voor bijzondere cultures g acht, werd de teelt van Europeesche markt bevol werd binnen korten tijd voerd de teelt van suiker, k tabak, enz. Het geteelde s* het Gouvernement worden kreeg dit op deze wijze de grondstof, voor de fabrie van het product was de hul noodig. Daartoe moest getr~ particulieren contracten aa dezen op zich namen uit bereiden. Aanvankelijk k moeite contractanten te vi! daarom gebruikelijk, dat va wege voorschotten werden oprichting van fabrieken, tingen van den contractant betalen van plantloon, doe was, dat hij de vervaardi leveren tegen een bepaalde Het belang van den Staa tegen zekeren prijs van heden suikersoorten", ble echter slechts samen te gaa- vlugge ontwikkeling der kwam na tal van maatregele tot eene afdoende regelin Wet van 21 Juli 1870 tot sti trapsgewijze vermindering king over de bouwvelden d voorgeschreven, waarmede toestand van eene gedwong cultuur werd geschapen. Ongeveer tegelijkertijd m treden der nieuwe bepalinge industrie, die zich tijdens 1 ontegenzeggelijk krachtig' h; tot grooten bloei was gekc rampen bedreigd, die haar den afgrond brachten. De van beetwortelsuiker in de ja bracht eene dusdanige pr suiker teweeg, dat voor Java daalde beneden den kostpri baarde zich in 1882 in het ri die van het Westen naar h schrijdende, overal eene aan tievermindering veroorzaak! deze inderdaad zeer benarc industrie hare energie heeft zich door deze tegenslagen i

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2