Hl Radio toir iedereen f120 4%% 99%% PANDBRIEVEN Tandarts J. H, Bil IJS Doos tegen Verslopping- Predikbeurten. ADVERTENT1ËN AdYsrteert in „Onze Eilanden" GROOTE ARNHEMSCfiE VERLOTING DAMES "i" .|JE SALAMANDER.!. «I Kipstraat 43, Rotterdam Open!). Viijw. Verkoopiog TIMMERHOUT, Huishoudster, miimtabak 4-lamps Reclame-toestellen RadioWel D. BLOKLAND - Tel. 71 - IHiddeitiarnls INSULAIRE HYPOTHEEKBANK TE ZIERIKZEE Voorstraat 209 - Sommelsdiik WOENSDAG 18 JANUARI 1928 Oïficieele MededeelingeiL Land- en Tuinbouw. DWAALLICHTEN. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 14 JANUARI 192 8, De kop is breed, rond en stomp, de neus dik en kort, de bovenlip is gespleten en laat de eenigszins oranje gekleurde snijtanden in de bovenkaak zien. Snorharen zeer lang en stijf.1 De oogen zijn naar verhouding klein. De ooren klein en bijna geheel onder de haren van den kop verborgen. De wangen zijn dik en evenals de geheele kop met uitzondering van het gedeelte rond den neus, zwaar behaard. De hals is kort, waardoor het dier een meer of minder gedrongen model heeft. De voor- pooten zijn kort, voorzien van vier teenen, die alle normaal zijn en een klein eenigszins mis vormd teentje. De achterpooten hebben vijf normale teenen, die gedeeltelijk door een zwemhuid verbonden zijn. Alle teenen zijn voorzien van krachtige kromme scherpe nagels, die aan de achterpooten het grootst zijn. De staart is zijdelings afgeplat en aan den boven- en onderrand voorzien van sterke haren, overigens is de staart vrijwel kaal en geschubd. Bij het mannetje bevinden zich onder aan het achterlijf een paar klieren, die onder de huid liggen. Uit deze k'ieren, die een naar buiten tredende opening hebben, kan het dier een wit vetachtig vocht afscheiden, dat sterk naar muskus riekt. De kleur van de huid is op den rug bruin achtig tot bruingeel, onderkant en zijden overgaand in grijs, staart zwart. Het vaderland van de Bisam-rat is Noord- Amerika en Canada. Zij leeft daar vrijwel overal waar water is. Haar voedsel bestaat uit wortels van waterplanten, schelpdieren, doch zij schijnt ook visch, eieren, kleine vogels en zoogdieren niet te versmaden. De huid van de Amerikaansche Bisam-rat is een gezocht artikel en vormt na bereiding en tal van verdere bewerkingen, het zoogenaamde Bisambont, maar ook „Sabelbisam, Skunk- bisam, Seal-bisam", enz. In de uitgestrekte wildernissen van Noord- Amerika en Canada, schijnt het dier weinig of geen schade aan te richten, en niettegen staande de jacht, die er op wordt gemaakt, niet aanmerkelijk in aantal te verminderen, dank zij zijn vruchtbaarheid. Het wijfje werpt namelijk twee drie keer per jaar 810 jongen. Deze jongen blijven geruimen tijd onder de hoede der ouders. De dieren passen zich, wat betreft den bouw van hun nesten, geheel aan de omstandigheden aan. Zijn de oevers hoog, dan graven zij een hol op vrij grooten afstand van den oever, welk hol verbonden is door een hoofdingang naar buiten, die onder den waterspiegel uitmondt. Behalve deze gang zijn er nog andere, die dikwijls blind zijn en ver weg loopen. Het hol wordt gevormd aoor een vrij ruime kamer, die bekleed is met bladeren, riet enz. en tevens dient als voorraadkamer voor den winter. Op plaatsen intusschen, waar de water spiegel ongeveer gelijk met de landoppervlakte ligt, maken zij half-bolvormige heuveltjes van takken, riet en gras, verbonden met slijk en klei. Deze heuveltjes bevatten een kamer van 40 k 60 centimeter middellijn, welke kamer als eenige uitgang heeft een lange gang, die ook onder den waterspiegel uitmondt. Boven in den koepel van de woning bevindt zich een opening voor de luchtverversching, die listig aan het oog onttrokken is door riet, bladeren en takjes. Deze woningen worden zoo mogelijk gebouwd aan water, dat niet aan groote niveau-verschillen is blootgesteld, dit teneinde onderloopen van het hol te voor komen. Tegen den winter vertoont de Bisam-rat neiging tot trekken, waarschijnlijk om plaat- sen op te zoeken die rijk zijn aan voedsel. Is eenmaal een geschikte plaats gevonden, dan worden nieuwe woningen aangelegd. Voor het zoeken van voedsel is bevroren water geen j bezwaar, omdat zij geruimen tijd onder water; kunnen vertoeven en blijkbaar steeds den weg naar hun gangopening onder water weten te vinden. Hoewel de Bisam-rat in hoofdzaak nacht dier is, kan men ze toch zeer dikwijls overdag waarnemen. Het zijn gezellige dieren die steeds in vrij groot aantal bij elkander wonen. Op stille avonden kan men ze op het land en in het water met elkander zien spelen. Bij het minste onraad intusschen, wordt een waarschuwings signaal gegeven, door een harden klap met den platten staart op het water, welke klap dikwijls op grooten afstand hoorbaar is. Bij dit signaal heerscht plotseling groote ver warring. Alles spoedt zich naar het water, om bliksemsnel onder te duiken. Zonder twijfel zal de lezer vragen: en waar is nu dat gevaar dat ons land bedreigt? Vol komen juist, wanneer onze Noord-Amerikaan- sche Bïsam-rat in haar vaderland gebleven was. Dit nu is helaas niet het geval. In 1906 namelijk, hebben een paar adellijke personen in Bohemen, het noodig geoordeeld, eenige levende Bisam-ratten uit Canada te impor teeren, in de hoop, dat de dieren zich in Bohemen flink zouden vermenigvuldigen en daar ook een bron van inkomsten zouden vormen voor hen, die zich van de huiden meester maakten, om dan op de bontmarkt te worden gebracht. Deze hoop is gedeeltelijk n vervulling ge gaan. De Bisam-rat heeft zich, dank zij het zachte klimaat en overvloed van voedsel ont zettend vermenigvuldigd maar.het bleek dat de pels van de in Europa geboren ueren vrijwel waardeloos was, tenminste niet in de schaduw kon staan van die van zijn Ameri kaansche neefjes. Intusschen, het kwaad was eenmaal ge schied en de dieren verspreidden zich langs de verschillende waterwegen langzaam, voor namelijk in Westelijke en Noordwestelijke richting, met het resultaat dat zij enkele weken geleden aan de oevers van den Rijn zijn gesignaleerd. Het is een merkwaardig feit, dat dieren die naar andere werelddeelen worden overgebracht om daar voort te telen, dikwerf sommige eigenschappen hunner ouders verliezen en andere daarvoor in de plaats krijgen, met het resultaat dat de verandering van vaderland niet altijd een gunstigen invloed schijnt uit te oefenen. Een paar voorbeelden: Jaren geleden heeft iemand onze huismusch in Amerika geïmporteerd. Sedert is dit dier daar een ontzaglijke plaag geworden. Het zelfde geldt van de konijnen die naar Australië werden gebracht. Nog steeds zucht dit land onder die plaag, die millioenen en millioenen verslindt. De verandering van vaderland bracht de dieren in een voor hen zelve betere conditie, erfelijke ziekten die hen daar dik wijls decimeerden, hebben hen nog niet be reikt en waarschijnlijk zijn ook hun natuurlijke dierlijke vijanden minder in aantal. De mensch heeft dus feitelijk al dien last aan zich zeiven te wijten. Het evenwicht in de natuur Iaat zich niet ongestraft door menschenhand verstoren. Overal waar de mensch ondoordacht ingreep, volgde de straf onherroepelijk. Vogelmoord op groote schaal, Wreekt zichzelf de insecten krijgen de over hand. Roofvogels dooden wreekt zich; juist de roofvogels vormen een soort gezondheids-' politie, die zorg draagt dat zieke en zwakke dieren worden opgeruimd en daardoor een gezonde bevolking onder die dieren aanwezig blijft. Om nu op onze Bisam-rat terug te komen, ook hier heeft men een dier dat in zijn vader land betrekkelijk weinig schade aanrichtte, overgebracht naar een werelddeel, dat door zijn climatologische gesteldheid, blijkbaar de voortplanting van dit dier in de hand werkt, maar ook tevens hem eigenschappen geeft die zijn voorvaderen niet, of in veel geringer mate hadden. De Bisam-rat heeft zich nu geworpen op onze kuituurgewassen, als graan, groenten, voederplanten, aardappelen, bieten enz. Maar ook visch tot zelfs groote karpers worden niet versmaad, ook eieren, watervogels, kikvor- schen enz. vormen een welkome afwisseling in haar menu. Het ergste is intusschen haar vernielzucht. Van weilanden wordt de bodem onder graven, zoodanig dat het vee er in verzinkt en dreigt de pooten te breken. Bouwland wordt doorgraven, de wortels afgeknaagd en de planten geheel uitgetrokken. Boomen worden afgeknaagd enz. Maar het allerergste is, zijn graafwoede in de dijken. Waterkeeringen, dijken, spoorweg- dammen, worden aangetast en doorgegraven met al de vreeselijke gevolgen, daaraan- ver- bonden. Men gelieve niet uit het oog te ver liezen wat het beteekent een gang van 15 a 20 centimeter middellijn,, dwars door den. voet van een dijk. Het gevolg is natuurlijk dat het water er door stroomt, naar het lager gelegen land. Het water spoelt vrij snel zand en klei uit dit gat, wa'ardöor het snel grooter wordt. Hoe meer water erdoor gaat, hoe meer materiaal wordt weggespoeld, met het gevolg, dat in uiterst korten tijd een dijkbreuk volgt. Wat een dijkbreuk beteekent, weten wij hier te lande maar al te goed. Het zal nu duidelijk worden, waarom wij spraken van een dreigend gevaar. Door de intensieve kuituur, waardoor in onze polders geen hoekje ongezien of on bebouwd blijft, zal de Bisam-rat niet veel gelegenheid vinden haar hi rboven beschreven nest aan de oppervlakte te bouwen en is dus de aangewezen plaats de dijk. Voor de sterke dieren met hun krachtige pooten en scherpe tanden is geen dijk te hard. Waarschijnlijk zal de dijk aan de polderzijde worden aangevallen en het nest, ongeveer in de kern van den dijk worden gemaakt. Het feit nu, dat de toegang naar het nest onder water is, doet de werk zaamheden van het graven van gang en hol meestal aan het oog ontsnappen. De dijk wordt dus geattaqueerd van uit de sloot die er langs loopt. Is het nest gereed, dan zal de aan wezigheid van water aan de andere zijde van den dijk het dier doen besluiten ook naar dat water een pijp te graven. Is deze pijp eenmaal aanwezig, aan zijn de poppen aan het dansen en stroomt het water den polder binnen. Wordt dit tijdig ontdekt, dan kan het door stroomen nog belet worden, door een zeil voor de doorstroomings-opening te trekken. Het gat moet dan worden afgedamd en zoo goed mogelijk opgevuld. Geschiedt het laatste deel der doorgraving des nachts, dan is het mogelijk dat het euvel niet meer te verhelpen is en men voor een echte dijkbreuk staat. Men ziet, dat betrekke lijk kleine oorzaken ontzettend groote gevolgen kunnen hebben. Zooals wij hierboven zeiden is de Bisam- rat nu reeds aan de oevers van den Rijn waargenomen. De Rijn is lang, dus is het niet onmogelijk dat er nog eenigen tijd zal verstrijken voordat de vijand over onze grenzen komt. Het is daarom nu tijd, dat maatregelen worden genomen. Het is dus noodig dat ons gouvernement zich in verbinding stelt met de verschillende oeverstaten aan den Rijn, ten einde zich regelmatig op de hoogte te houden van den voortgang van den vijand. Intusschen moet hier te lande de bevolking goed en grondig op de hoogte worden gesteld van den aard en eigenschappen van dit dier. Niet alleen dijkbesturen, maar ook jagers, en vooral de jeugd moet weten wie en wat de Bisam-rat is. Op de scholen, in publieke lokalen, postkantoren enz. moet nu reeds een goede afbeelding met korte beschrijving hange goede afbeelding met korte beschrijving hangen. Een flinke premie moet worden ge steld op het ontdekken van het dier en een nog grooter premie op het dooden ervan. Het voorttiekken* van den vijand moet overal worden gesignaleerd en worde in deze de hulp van de Pers ingeroepen. En nu ten slotte de bestrijding zelve. Met een goed jachtgeweer kan in sommige gevallen, voor een enkel exemplaar, veel worden bereikt, maar met het oog op het buitengewoon snelle duiken van het dier, zal het gebruik van een kogel-geweer meer aan beveling verdienen, omdat een kogel uit een modern geweer geschoten, veel sneller loopt dan hagel uit een jachtgeweer. Intusschen is een moderne karabijn geen gereedschap, dat veilig is in veler handen en moet dus de jager een prima schutter zijn en tevens een goed jager, hetgeen niet altijd samen gaat. Klemmen kunnen misschien worden toe gepast, doch zoodanig, dat deze te water vallen als het dier er in zit. Dit om snel ver drinken te bevorderen. Weliswaar loopt men de kans, dat het doode dier door zijn kame raden wordt opgegeten, maar allicht zal er nog genoeg overblijven, om den vanger zijn premie te doen verdienen. Het werken met gift is steeds gevaarlijk en alleen vrij veilig in geoefende handen. Met fretten en gedresseerde honden heeft men in Duitschland dikwijls goede resultaten bereikt. Het is dus ook hier te probeeren. Rest dus nog het vangen met fuiken, ver vaardigd van sterk ijzergaas, welke fuiken men plaatst voor de opening van de pijp onder watei. Niet onmogelijk is het ook nog, dat men de dieren in hun hol zal kunnen dooden door het gebruik van cyanamide. Dit is een poeder- of korrelachtige stof, die in een vochtige atmosfeer het daarin gebonden cyaan (blauwzuur gas) loslaat. Het wordt in Amerika toegepast tot het dooden van alle mogelijke ongedierte als schildluis en andere insecten, ratten, konijnen, krabben, schild padden enz. De moeilijkheid intusschen is, dit poeder in de pijp of gang, boven den water spiegel in te spuiten. Heeft men de gang een maal ontdekt, en is men in staat deze gedeelte lijk bloot te leggen, dan kan men met een soort blaasbalg het poeder in dien gang blazen. De vochtigheid van de wanden doet het ontbinden, het giftige gas komt vrij en de dieren zijn na inademing daarvan in enkele 6Oct. Zondag IS Januari 1928. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelbamis, ym. Dhr. v. Yperen uit Herkin- gen t'u 's av. leeskerk. Sorainelsdjjk, vm. Jeeskerk en 'sav. ds. Den Oudsten (doop). Dirksland, vm. leeskerk en 's av. ds. Bax uit Oude Tonge. HerkingeD. vm. ds. Den Oudsten uit Middel- harnis (doop) en 'sav. dhr. Van Ieperen. Melissant, vm. ds. Baarslag. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, nam. ds. Baarslag uit Melissant. Ouddorp, vm. en nam. ds Van't Zand uit Delft. Nieuwe Tonge, vin leeskerk en nam. ds. Van der Zee uit Den Bommel. Oude Tonge, vm. ds. Bax. Ooltgensplaat, vm. leeskerk en'sav.ds. Van der Zee uit Den Bommel. Langstraat, vm. en nm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. ds. Van der Zee. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nm ds. Polhuijs. PROTEST AN EN BOND. Brielle (Kerkstraat), vm. Prof. Eerdmans uit Leiden, GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Van Velzen. Stellendam, vm. en 'sav. ds. De Graaff uit Stad aan 't Haringvliet. Ouddorp, vm. eu nam. ds. Diemer. OoltgeDsplaat, vm. en 'sav. ds. de Lange. Den Bommel, vm. en nm. ds. Schaafsma. Stad a. 't Haringvliet, vm. en 's av. leeskerk. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. Stad aan't Haringvliet, vm.,nm. en 'sav.leeskerk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirksland, vm. en 'sav. ds. De Blois (in de Hulpkerk). Herkingen, vm. nra en's av. leeskerk. In plaats van kaarten. Ondertrouwd Careline Josefine Bowitz en Adriaan van Zetten. Oude Tonge, Stationsweg J 11 Januari 1928. Middelharnis, 1873. 1928. Den 17dcn Januari, Dinsdag a.s. hopen onze geliefde Ouders, Be huwd- en Grootouders Teunis van Strien en Maria van der Kroon, den dag te herdenken waarop zij voor 55 jaar door den band des Huwelijks werden verbonden. Dat i deze dag niet onopgemerkt moge J voorbij gaan, doch dat zij nog lang in herinnering moge blijven. Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Middelharnis, Eendrachtsstr. B 79. Langs dezen weg betuigen wij, mede namens kinderen en behuwdkinderen, onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van be langstelling welke wij mochten ont vangen bij gelegenheid van onze 25- jarlge Echtvereenlglng op 24 De cember j 1. H. VAN DEN DOEL. C. VAN DEN DOEL-SMIT. Dirksland, Januari 1928 Koninklijk goedgekeurd bij besluit van 28 April 1927 No. 55. fför TREKKING: WOENSDAG 1 FEBRUARI A.S. HOOFDPRIJS: Aulomobiel waardef 1500 2de prijs: 1 prachtige piano. 3de prijs: Salon Ameublement enz. enz. 800 prijzen waaronder 100 hoofdprijzen. Prijs per lot f 1.— Een lot, franco toegezonden, na ontvangst van een postwissel a f 1.10. Een lot en na de trekking de trekkingslijst, na ontvangst eener postwissel a f 1.25. SPOEDIG K00PEN ZEER GEWENSCHT. 1 FEBRUARI A.S. REEDS TREKKING EERST-ZIERIKZEESCH-OBUGATIEKANTOOB KORTE ST. JANSTRAAT C 113 ZIERIKZEE POSTREKENINO 127224. Nog eenige solide agenten gevraagd. Vraagt onze pillen en druppels ter rege ling v. d. bloedsomloop, door H.H. Doc toren aanbevolen, beslist onschadelijk voor de gezondheid. Alleen bi] ons Is succes verzekerd. Vraagt ons boekje met talfijke af beeldingen met duidelijke en vol ledige inlichtingen in blanco ge sloten Couvert met 25 cents insluiten aan postzegels. Wacht Ij voor misleiding ol teleurstelling. Koopt in zaken waar U zeker van kan zijn vakkundig en succesvol geholpen te worden, en niet door min derwaardige namaak op delange baan geschoven te worden. Wij zijn vanouds bekend het soliedste adres. Let daar vooral op. Vraagt gratis Inlichtingen of prijscourant, van te OUDDORP aan het tramstation op Maandag 16 Januari 1928, des na middags 2 uur. te ACHTHUIZEN aan het tramsta tion op Dinsdag 17 Januari 1928, des namiddags 1 uur. te STAD AAN 'T HARINGVLIET aan de Kaai op Woensdag 18 Janu ari 1928, des namiddags 2 uur. te STELLENDAM aan het tramsta tion op Donderdag 19 Januari 1928, des namiddags 1 uur; te DEN BOMMEL aan de Kaai op Vrijdag 20 Januari 1928, des na middags 1 uur. te OOLTGENSPLAAT aan het tram station op Zaterdag 21 Januari 1928, des namiddags 1.30 uur. Deurwaarder GROENENDIJK. Terstond gevraagd een leeftijd circa 40 jaar, bij een alleen wonend persoon. 10 M. MONSTER, D 37, Duinen, ROCKANJE. De Centrale Proeftuin voor Goeree en Overflakkee te Middelharnis (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel- ledden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewenscht geeft de tuinman alle Inlichtingen, die mochten worden ver langd. Hoe U het ook draait G." is altijd voor- deeliger en smakelijker, dank zij de groote omzet. Teneinde aan de groote vraag naar goede en tevens goedkoope ontvang toestellen tegemoet te komen kunnen wij vanaf heden uit voorraad leveren in eiken kast met deurtjes, volgens modern schema, compleet met PHI LIPS lampen, accu, anode batterij JOfl en Conus-luidspreker voor slechts I lüU Ten bewijze dat dit toestel uit enkel prima merkartikelen is samengesteld, diene dat op dit Reclame-toestel 2 jaar schriftelijk garantie word t verleend Vraagt nog heden demonstratief Leest onze eilanden Spreekuren Dagelijks van 8Va tot 10 uur voorin, en van 1 tot 2'/a n.m. en volgens afspraak. Telefoon No. 236. „Mikado" Closetrollen 200 gram. Alleen verkoop G. MOOIWEER - MIDDELHARNIS. Prijs per stuk 0,10, per 36 st. 0,08$. SPECIAAL ADRES IN: Winkelzakken, Ansichtkaarten, Pak papieren, Vetvrij, Zijdepapier, enz. Kastranden t 3,00 per doos. seconden dood. Intusschen mag dit cyanamide alleen door geoefende menschen worden toegepast. Even als het cyaangas voor de dieren absoluut doodelijk is, zoo is het dat ook voor den mensch. Over deze manier van uitroeiing van de Bisam-rat is schrijver dezes nog in correspon dentie met de fabrikanten van dit gevaarlijke goedje. Is omtrent de toepassing zekerheid verkregen, dan zal het resultaat op passende wijze worden gepubliceerd. In het kort saamgevat komt de inhoud van bovenstaande regelen op het volgende neer: Zorg dat het geheele publiek zoo spoedig mogelijk op de hoogte zij van den vijand die op komst is, want zoowel voor den land- bouwe. als de stedeling staan hie. groote belangen op het spel. Voor den eerste groot gevaar voor directe schade, voor den laatste, zeer groote kans op belastingverhooging ter tegemoetkoming in de schade door den land bouwer geleden Laat het gouvernement niet zeggen „het is nog niet zoo ver", want, komt de nood aan den man, dan is het allicht te laat. „Gouverner, c'est prévoir!" J. H. JURRIAANSE. Rotterdam, December 1927. Prijs per kwartaalf I, Losse nummers 0,076 Advertentiën v. 1—6 regels 1,20 Elke regel meer. 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Schuren der Straten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Middelharnis maken bekend, dat op VRIJ DAG 20 JANUARI 1928 de bewoners van huizen, de eigenaars van onbewoonde hui- zeD, de bruikers en by gebreke van dien de eigenaars van pakhuizen, stallingen, schuren, tuinen en erven zullen moeten doen schuren de straten en goten voor, achter en ter zijde van die gebouwen of erven loopende. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 16 Januari 1928. De SecretarisDe Burgemeester NfJGH. L. J. DEN HOLLANDER. Waarschuwing aan bezitters van vrucht- booineu tegen bedriegerij en oplichting. Voor de 4de maal in weinige jaren tijds is het noodzakelijk, te waarschuwen tegen rondtrekkende personen, die eigenaars van boomgaarden en fruittuinen aanbieden hun boomen afdoende, liefst voor meerdere jaren, van ziekten en insecten ten zuiveren. Ge woonlijk doen deze lieden niets dan een waardélooze of bijna waardelooze vloeistof op de stammen en dikkere takken spuiten, welke vloeistof (soms door hen „serum"(!lj genoemd) dan zoo krachtig zou werken, dat niet alleen zelfs in de kruinen aanwezig ongedierte oogenblikkelijk zou sterven maar later „door het gif in den stam elk onge dierte zou gedood worden, dat tegen den stam zou trachten op te kruipen." Er zijn nog steeds tal van goedgeloovigen, die zulks voor waarheid aannemen, alhoewel de onmogelijkheid daarvan volkomen vast staat. Zij gaan dan echter af op z.g. betrouw baarheid dier lieden, die op de meest brutale wjjze beweren, goed bekend te zijn bij aller lei instellingen en bekende personen, soms zelfs bij het Hoofd van den Dienst. Dat is inderdaad het geval, doch slechts In hoogst ongunstigen zin! Daarbij komt nog, dat deze lieden voor hun „behandeling" der boomen vaak exor bitant hooge prijzen vragen, en gewoonlijk ontvangen ookl In het najaar zijn personen en instellingen in Limburg de dupe geworden van zulke bedriegers, en onlangs is er weer een op ergerlijke wijze in de Bommelerwaard aan den gang geweest; deze bezoekt zijn „clien tèle" zelfs per auto! Natuurlijk zijn er ook wel eerlijke lieden, die zich belasten met het bespuiten van boomen voor eigenaars, die dat zelf niet willen doen. Het bedrijf dezer personen wordt door de boven gesignaleerde oplich terspraktijken ten zeerste benadeeld Ik raad alle bezitters van vruclitboomen nogmaals met klem aan, niet op aanbiedin gen voor behandeling hunner boomen ter bestrijding van ziekten en plagen van hen niet persoonlijk bekende rondtrekkende per sonen in te gaan, alvorens informaties te hebben ingewonnen bij den Plantenziekten kundigen Dienst te Wageningen. Het Plaatsvervangend Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst T. SCHOEVEP.S. FEUILLETON. Huisvesting i Ia aansluiting op we hier de ventilatie e van een kippenhok I voorkomende fouten I boerderijen en hoe da_ Ventilatie. Bij vrysj met pannen, waaronq hoeven in den regel maatregelen te t welke vrijwel aan al| moeten worden schuiven of ventilatie-d schuiven worden zoJ gebracht, doch mogen z| hoogte bevinden, schuiven zijn zeer een| Zaag een rechthoek r horretjesgaas en I aan, zoodat het moa geheel of gedeeltelij kj te voorkomen, moeteq liggende schuiven, i de van wind afgekeerd zijn, ook des nachts. Zei nog worden geventilel den winter te broeierf gewoon vatbaar voorl selen en meer narighej Een zeer practischd krijgen, door twee van| zinken buizen. Deze hok aangebracht met del uitstekend. De onderst! aangebracht op ongevj bodem. Om bevuiling komen, brengt men er plank aan. De uiteinde| naar beneden omgebog welke zoo hoog mogelJ moet langer zijn,opdat| welke paar boven woif lengte hebben van i onderste buis voert terwijl de bovenste de bel Zitstokkeii. In de rnef deze zitstokken op vers! ebracht en veel te dichf Ze moeten allen op schenruimte van bijna 1 den aangebracht. Door of iets dergelijks kunl worden uitgenomen, wJ vergemakkelijkt. Zorg ste zitstok nog minsteJ terwand afblijft, om het! veeren der haan te vocf moeten zoo sterk zijn, en mogen bovenop gi hebben. De breedte dé ongeveer 5 c.M. zoodap voet der dieren, hierop [j Nesten. Om bevuiling t men de nesten zoo ver 1 stokken af, liefst een wef gedeelte, b.v. onder de 1 ten dienen goed schoon I We komen hierop later terug. Fouten van kippenkop Bij deze hokken wordt i het ouderwetsche nac schuur of boerderij stad E. WERNER VERTALING VAN HERMINA. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 31) „Ge voorkomt mijne wenschen, Excellentie!" zeïdc Hartmut, zijn drift met geweld beheerschende „Ik wilde u juist verzoeken mij niet te kennen. Wij zijn elkaar dus geheel vreemd." Met'deze woorden keerde hij zich om, wierp het hoofd in den nek en trad door een anderen ingang het huis binnen. Walmoden zag hem met gefronst voorhoofd na en wendde zich vervolgens tot zijne zuster. „Kondt gij je niet beter inhouden, Regina? Waarom zoo'n scène te maken bij zulk een ont moeting? Die Hartmut bestaat niet meer voor ons." Regina's gelaat verried maar al te zeer, hoe die ontmoeting haar geschokt had, en hare lippen beefden nog, toen zij antwoordde: „Ik ben niet zoo'n knap diplomaat als gij, Her- bert. Ik heb nog niet geleerd kalm op mijn stoel te blijven zitten, als iemand, dien ik mij reeds lang als gestorven en verdorven voorstelde, daar op eens levend voor mij staat." „Gestorven? Dat was niet denkbaar, zoo jong als hij nog is. Verdorven? Dat's mogelijk zij manier van leven in aanmerking genomen." „Weet ge er iets van?" viel hagen belangstellend in. zijn handel en wandel?" „Het een ander althans, king op Falkenried, om nieB er van zijn zoon terecht isl zweeg ik daarover tegen henf zoodra ik destijds op mijn maakte ik gebruik van onzcj kingen, die zich over alle lq naar hem te informeeren.' „Wel, en wat hoordet gel „Eigenlijk niet anders dar Zalika heeft zich met haar z< eigen land begeven. Ge we vader, onze neef van Walmo zij na de scheiding naar har< zijnde moeder terugkeerde af waren alle betrekkingen broken; maar nu vernam ik, terugkomst in Duitschland goederen der Rojanow's w; „Zalika? Had zij niet eei „Ja wel, en hij was ook ee van de goederen geweest, trouwd en plotseling door eei en daar een tweede huweli kinderloos was gebleven, -ve op Zalika althans in naan beheer van de Bojaren het gi den woekeraars al in handt paar jaren werd het woeste nog op de goederen voortgez huisgehouden en toen was heerlijkheid gedaan. De staakt en moeder en zoon ging

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 6