Kritiek en Kroniek. Ingezonden Stukken. 9 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAO 11 JANUARI 1 928. O N Z ramen brengen we een ijzeren pen aan met gaten, (zooals we veel bij dakvensters zien) waardoor het mogelijk is, ze ook gedeeltelijk open te zetten. Een behoorlyke verhouding van lengte tot diepte is 3 op 2 of desnoods 4 op 2. Te ondiep is vooral met het oog op den winter af te raden, daar ondiepe hokken dan te koud zyn. In ons volgend artikel zullen we de ven tilatie en verdere eischen, welke aan een behoorlijk verblijf zijn te stellen, behandelen. We zullen hierin ook behandelen de ver schillende fouten, welke veel voorkomen bij de kippenhokken van boerderijen en hoe deze fouten zijn te ondervangen. RAADSZITTING SOMMELSDIJK. De eerste vergadering in het nieuwe jaar; waarin de Voorzitter als gewoonlijk den leden een gelukkig en voorspoedig jaar toewenscht, nadat hij nog even herdenkt het afsterven van Wethouder Joppe. Direct al wil het S D.A.P.-raadslid Blok een einde maken aan het hem hinderlijke voorlezen der notulen door met een voorstel te komen om art. 4 te herzien, welk voor stel instemming vindt bij het A. R. lid Van den Doel. B. en W. komen in een volgende zitting met een nieuw voorstel d a.g. Het nieuwe raadslid der A.R -fractie wordt plechtig ingehaald en geinstalleerd, waarna hij spoedig een ellenlange rede houdt over het aanstellen van een boventallige 7e tijde lijke leerkracht aan de O. L.S., een voorste], dat van de rooie zijde kwam. HU is een welbespraakt man en hij ge voelt zich blijkbaar wel thuis achter de groene tafel. De eindsom van z'n speech was dat wij te veel betaalden voor het on derwijs en volgens het Handelsblad zou dit in ons land over de 157 millioen loopen. We betalen in ons lieve vaderland voor heel wat onnuttiger instellingen te veel, laat het on derwijs dit maar hebben, 'tis wèl besteed. De St. Ger. afgevaardigde Van Zetten had de kosten van de gemeente op 't oog en bracht even i'n herinnering dat de Biz. school by de invoering van de leerkracht van de O. L. S. hun boventallige leerkracht nog twee jaar mocht aanhouden, terwijl z'n collega le Comte nog 's even liet uitkomen, dat hij de vereeniging „Volksonderwijs", die het aanstellen van een 7e leerkracht verzocht, niet zoo gezind was. Die vereeniging was hem te links; het was de taak der school commissie met dergelijk voorstel te komen, ■Zeer juist, maar als de schoolcommissie in gebreke blijft, moet er toch één zijn die de koe bij de horens vat; het rechtsche Volks onderwijs liet niets van zich hooren. Het feit is te belangrijk om stilzwijgend toe te zien. Toch krijgt Blok z'n voorstel er niet door, wel zal tot Mei een kweekeling met acte voor een klas worden gezet. Een zakelijk gesprek wordt gevoerd over de interpellatie-van der Veer inzake ver korting van den wekelijkschen werktijd en verlaging van het loon der aan de gemeente tewerk gestelde werkloozen. Hij vindt ƒ1,50 per dag veel te weinig en wil er ƒ2,— van maken. De Kersten-partij was het roerend eens met den socialist en besefte ten volle den toestand in een gezin van een slecht betaal den werknemer. Het hemd is nader dan de rok Evenwel vond de partijlooze afgevaardig de 1,50 per dag niet te laag en zat over de belastingpenningen te zweeten. Het ƒ2,— voorstel werd van de baan geknikkerd en dank zij het menschlievend gevoel van e3n der St. Gereformeerden, kwam het zoover dat de arbeiders toch nog een verhooging boek ten van 20 cent en nu 1,70 verdienen. Onder de tegenstemmers was ook het A.R. arbeiders-raadslid Hokke, die eenigen tijd geleden nog verklaarde elk beginsel te toetsen aan Gods woord. Tot slot komt weer het urinoir bij de Kerk te berde, en het ligt nu nog maar aan den gemeente-opzichter, of deze nuttige plaats gauw of in 't geheel niet zal verrijzen. Men kon er beter een gemeentelijk bedrijf van maken en er een werklooze in zetten, bij wien tegen betaling van 5 cent per hoofd de sleutel verkrijgbaar is. Emje-en. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eisch van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd.Kopie wordt niet terug gezonden De Openbare leeszaal te Middelharnis. De Openbare Leeszaal te Middelharnis is een proefneming geweest. Zij was de eerste, eenige en misschien de laatste leeszaal in een kleine plaats. In Zuid-Holland bestaan zeven door de Provincie gesteunde openbare leeszalen: Delft met 3 correspondentschap pen, Delft (katholiek^ met 4, Gorinchem met 3, den Haag met 4, Leiden met2.Schiedam met 2 en Dordrecht met 4, namelijk Alblas- serdam, Dirksland, Middelharnis en Slie- drecht. Dordrecht wenschte te Middelharnis een proef te nemen met een kleine open bare leeszaal. Om zeker te zijn, dat misluk king niet het gevolg zou zijn van de onge zelligheid van het zaaltje, werd dit netjes ingericht Dordrecht kocht tafels, stoelen, boekenkasten, gordijnen, vloermatten, enz., welke eigendommen van Dordrecht geble ven zyn 1 Nadat de belangstelling van de inwoners voor het zaaltje eerst al te groot was ge weest, daalde die vervolgens bijna geheel. Toen is getracht haar wat te verhoogen door ook couranten ter lezing te leggen. Zelf ben ik nooit erg voor couranten in de leeszaal geweest, ik voel meer voor een leeszaal als bron van ontwikkeling en kennis dan van „politieke opvoediDg". Getracht is voor hoog stens half geld (volledige abonnementen zouden te duur zijn gekomen) de volgende bladen te krijgen: Nieuwe Rotterdamsche Courant, de Rotterdammer, Onze Eilanden, Maas- en Scheldebode, Maasbode, Standaard, Het Volk, Voorwaarts. De vier laatste hebben wij niet kunnen krijgen. Later heeft een leeraar der Ambachtsschool, ongevraagd en ongeweigerd, geregeld Het Volk op de lees tafel gelegd. Ook al deed hij dat terwille van het socialisme, zoo was daartegen van de zijde van de Leeszaal geen bezwaar, om dat een leeszaal ertoe dient om van alle rich tingen kennis te kunnen nemen. Het is hem dus niet belet, en hij is er ook niet voor bedankt noch betaald. Ruim een jaar geleden vond het gemeente bestuur, dat het leeszaaltje geen recht van bestaan had. De presentielijst is toen ge teld en het bezoek bleek naar verhouding der bevolking ongeveer gelijk te zijn aan het bezoek te Dordrecht. Aan het gemeente bestuur is toen verzocht het nog eens een jaar aan te zien, hetgeen goedgevonden is. Mijn eigen oordeel is, dat voor de lectuur ten plattelande het thuislezen van veel meer beteekenis is dan het zaallezen, en ik vind dat ook normaal en gezond, want zelf lees ik ook liever thuis dan in een zaal. Ik kan dus niet vinden, dat den gemeenteraad blaam treft, omdat hij het subsidie eindelijk introk. B. en W. hadden volgens schriftelijke overeenkomst met het leeszaalbestuur het recht over het zaaltje voor andere doeleinden te beschikken. Zij hebben van dit recht slechts spaarzaam gebruik gemaakt, bij voor beeld voor militaire keuringscommissies. Tweemaal heeft de leeszaal zelf tijdens de gesloten uren gastvrijheid verleend aan een tijdelijk hier vertoevenden onderwijzer en aan een student, die thuis niet rustig konden lezen. Toen door het ophouden van het subsidie de leeszaal niet kon voortbestaan, is zij ontruimd en schoongemaakt, de eigen dommen van Dordrecht zijn opgeborgen De bedoeling van het gemeentebestuur is, dat het uitgeven van boeken in het zaaltje zal blijven plaats hebben. De boeken van Dordrecht mogen daar niet voor het grijpen liggen en er moet dus met het gemeente bestuur overlegd worden hoe ze veilig kun nen worden bewaard. Doordat dit overleg nog niet heeft kunnen plaats hebben, is het uitgeven der boeken voor korten tijd onder broken, maar zal spoedig worden hervat. Of het zaaltje zijn beste bestemming krijgt, wanneer het gebruikt wordt voor particuliere vereenigingen, is een zaak, die mij niet aangaat; als openbare leeszaal had het geen recht van bestaan. Wel vind ik het de aan gewezen plaats om de boeken van Dordrecht uit te reiken en ik zal het op prijs stellen, indien het daarvoor dienst blijft doen. K. BLOKHUIS, Voorzitter van de Vereeniging voor de Openbare Leeszaal te Middelharnis. W eldadigheidspostzegels. Van 15 December t/m 15 Januari as. worden weldadigheidspostzegels verkrijgbaar teld De verkoop dezer zegels geschiedt ten bate van den Nederlandschen Bond tot Kinderbescherming. Zij worden uitgegeven 4 soorten, met een frankeer waarde van resp. 2, 5, 7* en 15 cent. De verkoopprijs is vastgesteld op resp. 4, 8, 11 en 18 cent. Zij zijn vervaardigd naar ontwerpen van den teekenaar Antoon Molken boer; die van 2 cent draagt het wapen van de provincie Drenthe, die van 5 cent dat van Groningen, die van 74 cent dat van Limburg en die van 15 cent dat van Overijssel. Achter deze week is de verkoop dus geëin digd. Koopt allen nog wat van deze zegels. Helpt de kleinen beschermen, door een flin- ken aankoop van deze zegels. De geldigheids duur is onbeperkt, ook voor het buitenland. Maakt reclame een artikel duur? yele huisvrouwen en ook niet weinig zakenmenschen antwoorden op deze vraag kort en bondig, ja. Deze menschen meenen dat zij bij aankoop van het door reclame aangekondigde artikel ook de kosten van de publiciteit moeten betalen, want, redeneeren zij verder, indien de fabrikant geen kosten voor reclame heeft, dan kan hij zijn artikel goedkooper aanbieden. Een fabrikant heeft een reeks vaste on kosten. Deze blijven even hoog, of hij van zijn artikel een millioen verkoopt of twee millioen. Z(jn deze vaste onkosten b.v. 100.000,— en verkoopt hij van zijn artikel 1.000.000 K.G., dan bedragen deze vaste on kosten op 1 K.G. berekend, 10 ets. Drukken deze dezelfde vaste onkosten echter op 2.000.000 K.G., dan bedragen ze per K.G. berekend nog slechts 5 ets. Elke moderne zakenman weet bij onder vinding, dat de andere onkosten door een dubbel hoogen omzet op verre na niet ook met 100 toenemen, maar gewoonlijk onder pl.m. 50% blijven. Bedragen dus bij een omzet van een millioen K.G. de verander lijke onkosten ƒ400.000,— d.i. 40 ets. per K.G., dan stijgen deze bij een omzet van twee millioen tot hoogstens 600.000. Zij worden dus op 1 K.G. verkoop berekend i 10 ets. lager, dan wanneer slechts een mil lioen K.G. van het artikel verkocht wordt.1 De als voorbeeld boven aangehaalde op voering van den verkoop met 100 nl. van 1 millioen K.G. op twee millioen K.G. heeft dus tot gevolg, dat alle onkosten, de vaste en de veranderlijke, met 15 ets. per K.G. verminderen. Een dergelijke vermeerdering van den omzet kan echter alleen door recla me worden bereikt en hoofdzakelijk door Dagbladreclame, want een andere mogelijk heid om tot dergelijke resultaten te komeD. bestaat niet. Men hoort wel eens zeggen: „Goede wijn behoeft geen krans". Dit is echter in onzen modernen tijd een groote dwaling. Natuurlijk heeft ook persoonlijke aanbeveling goede propagandewaarde. Men bereikt daarmede echter geen cijfers, die een belangrijke rol spelen bij beoordeeling der rendabiliteit van een groot bedrijf. Waarmede wordt nu de dure Dagblad reclame betaald? Zeker niet uit de porte- moDnaie van de huisvrouw of den winkelier, welke laatstgenoemde voor zijn distributie- werk een behoorlyke winstmarge moet ont vangen. Keeren wij terug tot ons voorbeeld. De prijs van het artikel is dezelfde gebleven sinds de verkoop van het artikel met 100% gestegen is. Deze stijging maakt echter voor den fabrikant een onkostenbesparing uit van 0,15 per K.G., dat zijn per jaar f 300.000,— en daarmede kan inderdaad heel wat reclame gemaakt worden. Wel begrepen, alleen van een werkelijk goede reclame voor een werkelijk goed artikel kan men dergelijke resultaten verwachten. Het artikel moet absoluut first class zyn en op elk gebied beantwoorden aan de eischen, welke door de economische verhoudingen gesteld zijn. Zoo b.v. behoefte aan normale concurrentie en koopkracht der verbruikers. In Amerika b.v. weet elke winkelier en elke huisvrouw, dat het onvoordeelig is een groote reclame op touw te zetten voor slechte goederen. Bij het doen van inkoopen wordt daarmede sterk rekening gehouden. De win keiier vraagt b.v. den handelsreiziger: Welk bedrag zal Uw Firma besteden om vraag naar Uw artikel te scheppen en te onder houden?" Eerst wanneer de winkelier ziet, dat de firma voldoende reclame maakt „Hoe meer hoe beter", dan vindt het product bij hem belangstelling. De Amerikaan redeneert: „Wat geeft het één te zijn van de weinige, die een artikel voeren, er is toch maar een klein debiet". De Amerikaansche winkelier is liever een van de vele verkoopers, eischt dan echter ook voldoende en goede reclame, wetende, dat dan het op zyn winkel komende aandeel in den verkoop groot en winstbrengend, zal zijn. In Nederland zijn wij helaas nog lang niet zoo ver. Zelfs bij menschen, waarvan men een verstandig oordeel zou kunnen verwach ten, stuit men vaak op de ongelooflijkste meeningen over de waarde, de voor- en na- deelen van reclame. Nuchtere cijfers van groote en goedbeheerde ondernemingen be wijzen echter steeds weer, dat reclame een product inderdaad niet duurder maakt, maar in de eerste plaats het prestatievermogen van een bedrijf verhoogt en de uitwerking daarvan weer lage prijzen zullen zijn. INGEZONDEN MEDEDEELING. Plaatselijk Nieuws. In deze gemeente is van Sept. t/m Nov. 1927 voor de Suppletiekas van de Chr. vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten te Haarlem en Heemstede ontvangen 58,93. De ruim 62-jarige veldarbeider A. H. Krijgsman werd Maandagmiddag tijdens zijn werkzaamheden op het rietveld plotseling onwel en overleed. De geneesheer consta teerde beroerte. Per auto werd hetiyknaar de woning vervoerd. Gevonden voorwerpen: een alpacca beursje met eenig geld, terug te bekomen bij dhr. L. Blok, Nieuwstraatop het Gemeen tehuis gedeponeerd een huissleutel. Centrale Veiling te Middelharnis Veiling van Vrijdag 6 Januari 1928. Kippeneieren 59-60 k.g. ƒ9,— tot ƒ9,45. Idem 50 53 k.g. 7,— tot ƒ7,15.1 Idem (br.) 59-61 k.g. 9,15 tot 9,50. Eendeieren S, MIDDELHARNIS. De heer A. Krijgsman is door den Raad van Arbeid te Brielle aan gesteld tot assistent-Controleur voor de Ge meenten Middelharnis Sommelsdijk en Stad aan 't Haringvliet. Terwijl de vrachtrijder K. V. Vrijdag, morgen in de vroegte met een span paarden een schuit naar het havenhoofd zou brengen, bleef de lijn haken, waardoor de paarden in de haven geraakten. Hij wist zelf de dieren weer op den wal te brengen, zoodat dit incident nog goed afliep. Vrijdagavond zijn van de gebr. Van der Meijde uit de hokken achter de woning 8 konijnen gestolen, waarvan 1 later werd teruggevonden met behulp van een speur hond. Vermoedelijk hadden de dieven deze verloren. De politie is met het geval in kennis Alles per 100 stuks. Savoye kool 5,40 tot ƒ0, per 100 stuks. Roode kool 13,80 tot ƒ0,- per 100 stuks Spruiten 7,50 tot 13,10 per 100 k.g. Savoye kool 6,60 per 100 kg. Boerekool 10,— per 100 k.g. Veldsla 14,- per 100 k g. Jodensuikerperen 7,70 t. 9,60 p. 100 k.g. Campagners 5,70 tot 11,40 per 100 k.g. Armgaard 12,60 per 100 kg. Huismanszoet 11,50 t. ƒ12, per 100 Kg. Grauwzoete Renetten 5,20 tot 8,60 per Zoete appelen 4,30 tot j 6,80 per 100 k.g. Goudrenetten ƒ14,60 tot 0,— per 100 k.g. Bellefleurs ƒ7,— tot f 10,30 per 100 k.g. Morteunen 4.40 tot ƒ7,— per 100 k g Zure appelen 8,60 per 100 kg. Kleiperen ƒ5,- tot 14,20 per 100 k.g. Giesser Wildemans ƒ8,401. 15,80 p. 100 k.g. Lauwtjesperen 12,— tot ƒ0,— p. 100 k.g. Bergamotten 11,90 per 100 k g. Kaas (komijne) 0,30 tot 0,40 per pond. Kaas 20 plus 0,34 tot 0,40 per pond. Kaas (volvet) 0,55 tot 0,59 per pond. Boter 1,- tot 1,07 per pond. Sinaasappelen ƒ16,— tot f 18,— per 100 k.g. In 't vervolg zullen iedere veiling sinaas appelen worden geveild. Veiling van Maandag 3 Januari 1928. Kippeneieren 60 k.g. 8,85 per 100 stuks. Idem 50 k.g. 7,— tot 7,20 p. 100 st. Idem bruine 58 k.g. 9,— per 100 stuks. Savoye kool f 5,— per 100 stuks. Roode kool 5,40 per 100 stuks. Boerenkool j 7,60 per 100 k.g. Witte kool 5,80 per 100 stuks. Spruitkool 11,60 per 100 k g. Knollen 4,60 per 100 k g. Campagnerappelen 6,60 per 100 k.g. Zure appelen J 10,40 per 100 k.g. Marteunen 7,50 per 100 k.g. Bellefleurs ƒ7,40 tot ƒ10,50 per 100 k.g. Kleiperen 5,20 tot 9,60 per 100 k.g. Kaas 0,30 tót 0,50 per pond. Boter 0,85 tot ƒ1,- per pond. SOMMELSDIJK. De collecte-bus, geplaatst in de raadszaal ten bate van de armen, heeft in het jaar 1927 opgebracht de som van 62,93*. De heer A. I. Hoek had verleden week door de gladheid het ongeluk te vallen en eenige ribben te breken. Een winkelier uit deze gemeente werd de vorige week beboet omdat hij een onge zegelde kwitantie had afgegeven. - Voetbal. Wegens afkeuring van dei terreinen door den R. V. B. gingen de aan gekondigde voetbalwedstrijden j.l. Zondag niet door. DIRKSLAND. Voor de gemeenten Dirks land, Nieuwe Tonge en Herkingen is door den Raad van Arbeid aangesteld als assistent- Controleur de heer D Poortvliet alhier. Als er na de dooi nergens meer ijs ligt dan vindt men dat altijd toch nog in de Kerkgracht. Vele school) ongens willen dan hun moed laten bewonderen door zich op het broze Ijs te wagen. Helaas bekoopen zij dikwijls hun moed met een nat pak. Maandag o a. zakten een drietal tegelijk door het ijs en het koste nog heel wat moeite hun op den wal te krijgen. Niet alleen kinderen zijn waaghalzen, maar zelfs de 16-jarige tim merman Bert S. wilde ook nog wel eens schotsje loopen op een sloot aan de Bosch- weg. Ongelukkig gleed hfi uit en viel met zijn rug op de zinkende schots Om echter gebruik van zijn handen te kunnen maken moest hij zich omdraaieD, waardoor ook de voorste helft van zijn lichaam nat werd. Druipnat wist hy op de kant te klauteren en sprong daarna op de fiets om zich thuis van droge kleeren te voorzien. De moeders van de drenkelingen zullen zeker niet erg verheugd zijn over hun spruiten. De bus, geplaatst in de trouwzaal, bevatte 52,37. In 1927 werden 19 huwe lijken voltrokken. - Door het overlijden van één der oudjes uit het oudemannenhuis der diakonie van de Ned. Herv. Kerk, is P. v. d. Mart nog de eenige verpleegde. HERKINGEN. De bevolking dezer ge meente is in het afgeloopen' jaar met 13 personen vermeerderd en bestaat thans uit 457 mannen en 440 vrouwen, in totaal 897 zielen. - Door B. en W. dezer gemeeDte is ver gunning verleend aan den Heer A. Doornhein te Nieuwe Tonge tot het bouwen van een woonhuis in de Tuinstraat alhier. - Voor de Geref. Gemeente hoopt a.s. Woensdagavond op te treden Ds. Kievit van Veenendaal. UOEDKREEOE. A.3. Donderdagavond hoopt in de Ned Herv. Kerk op te treden de heer W. Bouman van Stellendam. - Als een zeldzaamheid kan gemeld wor den dat in het afgeloopen jaar 4 sterfge vallen plaats hadden, zijnde 2 van het man nelijk en 2 van het vrouwelijk geslacht. OUDDORP. Van den koopman 0. Grinwis ziin wegens het hooge water 2 vaten met petroleum weggespoeld. Voor den koopman een groote schade. In de weervisscherij werd een zalm gevangen. Door de andere visschers werd niets verdiend. NIEUWE TONGE. Ook tijdens den jong- sten dooi moesten in deze gemeente eenige amateurs-schotsenloopers hun liefhebberij weer met een nat pak bekoopen. Aan de combinatie C. Pape, J. Breen en P. B. Crezee alhier, werd vergunning ver leend tot het uitbreiden zijner cichereidrogerij met een drogerij van visch en nat graan. De ingezetenen moeten as. Vrijdag de voor, terzijde en achter hun woning, enz. gelegen openbare straat schuren. Vorige week werden in deze gemeente vervoerd: 800 balen uien en 1200balen peen. OUDE TONGE. Aan dhr. K. H. van den Berge is vergunning verleend tot het ver richten van bakkersnachtarbeid tusschen 8 uur des n.m. en 6 uur v.m. in het perceel Stationsweg 43. De beurtschippersknecht W. Quist'viel in de Kaai en verwondde zich zoodanig, dat hy zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Hij zal ook gedurende eenigen tijd geen werk mogen verrichten. Alhier worden pogingen aangewend tot oprichting van een fonds tot steun bij Ziekenhuisverpleging. OOLTGENSPLAAT. Gedurende de maan den September, October en November 1927 werd voor de Supplotiekas van de Chr. Ver- eenigiüg voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten, te Haarlem en Heemstede, in deze gemeente ontvangen 19,50. De gemeenteveldwachter L. Jordaan, die sedert 18 Juli 1925 wegens ernstige mishandeling door de Amsterdamsche in brekers buiten dienst is geweest, heeft thans zijn functie hervat. Het leerplan d6r Openbare School No. 1 is zoodanig gewijzigd, dat de middagschool tijden in de maanden Januari, Februari, No vember en December zullen gehouden wor den van half twee tot half vier. Gevonden voorwerpen. Een armband horloge, een gouden broche; inlichtingen bij A. van der Welle Jzn., Kerkring. Een paar bandschoenen en een zakmes, waarvoor zich te vervoegen ter gemeente-secretarie. Loop der bevolking gedurende 1927. Werkelijke bevolking op 31 Dec. 1926 1638 mannen, 1614 vrouwen, totaal 3252. Geboorten 39 M. 37 Vr. Totaal 76 Vestiging53 50 103 92 M. 87 Vr. Totaal 179 Vermindering door: Sterfte12 M. 10 Vr. Totaal 22 Vertrek 88 97 185 iOOM. 107 Vr. Totaal 207 Verschil tusschen de vermeerdering en vermindering 8 M. 20 Vr. Totaal 28. Bevolking op 3L December 1927:1630 M., 1594 Vr. Totaal 3224. Getal huwelijken 23. Getal levenloos aan- gegevenen 1. Aantal erkenningen l,- DEN BOMMEL. De vorige week zijn van hier vervoerd 2150 H L. aardappelen en 1200 H.L. uien. Loop der bevolking over 1927 Bevolking op 31 December 1926: 1010 mannen en 994 vrouwen, totaal 2004. Vermeerderd door: Geboorten 29 M. 26 Vr. Totaal 55 Vestiging 44 43 87 73 M. 69 Vr. Totaal 142 Verminderd door: Overlijden 8 M. 11 Vr. Vertrek 64 81 Totaal 19 145 72 M. 92 Vr. Totaal 164 Totale vermindering 22. Bevolking op 31 December 1927: 1011 mannen en 971 vrouwen, totaal 1982. Leveoloos aangegeven kinderen 3. Huwe lijken 13. NIEUWENHOORN. Loop der bevolking gedurende 1927. Bevolking op 31 December 1926: 911 M. en 882 V. Totaal 1793. Vermeerdering door Vestiging 30 M. 35 V. Geboorten 17 M. 11 V. Totale vermeerdering 47 M. 46 V. Vermindering door: Vertrek 48 M. 51 V. Overlijden 13 M. 13 V. Totale vermindering 61 M. 64 M. Verschil tusschen vermeerdering en ver mindering 14 M 18 V. Bevolking op 31 December 1927: 897 M. 864 V. Totaal 1761. VEILINGSBKRICHT van Vrijdag 6 Januari 1928 der Coöp. Tuinbouw- en Veilings vereeniging „Oostvoorne", Prei L,50 tot 7,40 per 100 bos. Kroten 7,40 tot 7,70 per 100 K.G. Witlof 0,24 p$r k.g. Kool (roode) J 8,- tot ƒ17,— per lOOstuks. Kool (witte) ƒ8,— per 100 stuks. Kool (savoye) J 9.— tot 18,— per lOOst. Boerenkool 0,17 tot 0,62 per krat. Uien 8,70 per 100 k.g. Sjalotten 0,C6 tot per K.G. Tafelperen 0,13 tot 0,28 per k.g. Keukenappelen 0,08 tot ƒ0,19 per k.g. Keukenperen 0,07 tot 0,16 per k.g. Spruiten 0,08 tot 0,32 per k.g. Selderij 0,03 tot 0,05 per bos. Mispels 0,08 tot 0,16 per K.G. Kipeieren netto ƒ8,- tot 8,60 per 100 st. Aanvoer 9059 stuks. DIRKSLAND. Overleden: Abraham Doorn, oud 85 jaar, wedn. van Johanna Noordijk. DEN BOMMEL. Getrouwd: Simon Nugter, 32 j. en A. C. van der S wal uw, 20 j. Overleden: Johanna Ligthart 66j.echtge- noote van C. Ceulemans; Dina Vervloet,84j. echtgenoote van Th. van der Made. BRIELLE, van 30 Dec.-5 Jan. Geboren: Hendrik Izaak, z. v. J. Witte en A. Verhagen. Petronella Antoinetta, d.v. J. P. Kraaijeveld en W. de Geus. Jan, z. v. J. Torreman en J. Huijbrechts. NIEUWENHOORN. Geboren: Abraham, z. v. J. Kwak en K. K. van der Knaap Getrouwd: Jan Poldervaart, 28 jaren en C. A. Moerman, 22 jaren. Overleden: Amerentie Jutte, 63 jaren, weduwe van C. Vyfvinkel. ROCKANJE van 1 Nov. 31 Dec. 1927. Geboren: Johanna Eva, d. v. A van dei- Vliet en J. J. van der Meer; Hendrik, z v. H. E. Langendoen en N. van MarionFrans Jacob, z.v. K. L.Toledo en F.Toledo; Janna Cornelia, d. v. J. W. Pothof en C. Scougje; Cornells, z. v. T. Kleijburg en N. T.Schmahl;1 Cornelia Elizabeth, d.v. H. van Eijk en M. Haas; Willem, z v. C. Manintveld en W. M, 't Mannetje; Klaas, z.v. W. H Kleijburgen M. Bar ie. Getrouwd: F. Beukelman en H. 't Man netje; H. Lobs en J. P Wageveld; J. van Puffelen en W. T. de Kloe; J Kwak en N. P. Laaij. Overleden: M. C. van Stempvoort, echtg van A- J. Hardeman, oud 52 j ;J.Vermaire, wedn. van C. van Rijn, oud 54 j W. Wes- terlaken, wed. v. C. Stolk, oud 79 j A M, Willemscijn, wed v. H. Scholten, oud88 j G. C de Waard, ongeh., oud 63 j.;F.Noor- dyk, wed. van A. Poldervaart, oud 89 j. Voor huis en hof. Burgerlijke Stand. SOMMELSDIJK. Geboren: Cornelia, d.v. Pieter le Comte en Baaltje Camphens. Ondertrouwd: Willem Mulder, 26 j., te Ridderkerk en Cornelia Bakker, 22 j. alhier. Goudvisschen. Deze vischsoort is door de Spanjaarden en Portugeezen vanuit China en Japan geim- porteerd. In het begin mislukte hier de voort planting dezer vischjes,. doch na eenige er varing ging het zelfs zoo goed, dat er al heel spoedig een overvloed van goudvisschen bestond. Hierdoor kwam een einde aan de hooge prijzen en kwamen ze onder ieders bereik. In een minimum van tijd waren ze over geheel Europa verspreid en tegenwoor dig treft men in ieder aquarium goudvis- schen aan. De stakkers worden zelfs wel gehouden in nieuwe kommen en in gewone haringflesschen.Dit laatste gaat alleen, als ze nog erg klein zijn, doch het is uit den booze, in een dergelijke bekrompen ruimte eenige behoorlijke goudvisschen te houden. Ze kunnen zich dan niet behoorlijk bewegen en worden zoogenaamd traag. Dit traag worden komt doordat ze zich bij hun pogin gen, om in sierlijke vlugge bewegingen door het water te schieten, heel vaak op onzachte wijze hebben gestooten. Hierdoor worden ze voorzichtig en passen de ezelstactiek toe, en gedragen zich verder zoo kalm mogelijk. Er wordt nog heel vaak verkondigd, dat ze tegen alle temperaturen zijn bestand, doch deze meening is foutief. Zooals we reeds hebben gezegd, stammen ze uit de warme streken. Ze kunnen geen lagere tem peratuur verdragen als 4 graden Celsius boven het vriespunt. We weten wel, dat ze bij een lagere temperatuur niet direct ster' ven, en dat het zelfs wel is voorgekomen, dat ze eenige dagen gedeeltelijk ingevroren in het ijs hebben gezeten, doch dat bewijst enkel, dat ze in een dergelijk geval over een extra dosis ausdauer hebben beschikt. Boven dien zullen ze hierdoor danig hebben geleden, wat zich te eeniger tfld dan ook duidelijk demonstreert. De verzorging der meeste aquarium-be woners, laat in den regel veel te wenschen over. Er wordt lang niet voldoende zorg aan besteed. We hebben wel eans goudvisschen aangetroffen in een flesch of kom, welke hoogstens af en toe eens een stukje brood kregen en verder niets. De resten van het brood bleef zoo lang liggen, dat de slachtoflers dit van honger hadden opgegeten. Het is jammer, dat zulke dierenbeulen, ook niet eens zoo'n behandeling ondervinden. Willen we er werkelijk genoegen van heb ben, dan moeten we ook zorgen, dat ze goed worden gevoederd. Geef de kleine soorten wat fijn geschrapt vleesch en wissel dit af, door zè zoo nu en dan wat fijn gehakte rauwe garnalen te geven, of wat mieren poppen. Verder is het ook uitstekend ze levend voer te geven, in den vorm van wa tervlooien en dergelijke. Deze kunnen worden opgediept uit een of andere sloot en dan worden afgezonderd in een flesch. Dit is dus als het ware de provisiekast, van waaruit de vischjes op geregelde tijden worden voor zien. Door ondervinding leeren we al spoedig hoeveel we kunnen geven. Overdaad schaadt, want dat veroorzaakt spijsverteeringsstoor- nissen. Bovendien blijft het overgebleven voedsel dan langen tijd op den bodem liggen, wat het water doet bederven en een pracht gelegenheid is voor rottingsbacteriën. Het verdient daarom aanbeveling, deze resten en zoo noodig ook de ontlasting, geregeld weg te hevelen. De Chineezen en Japanners hebben alle Mogelijke kleuren gekweekt, de laatsten hebben zich vooral toegelegd op vormver andering. Hierdoor zjjn een zeer groot aantal degeneratie-próducten staarten, Driestaarten, staarten worden graag Indien de goudvissch zorgd, zijn ze in een a' kelijk tot voortplanting half April ontdekt men ter groote van ongeveer ruit of tegen dezijwand welke door het wijfje uitgestooten. Dit herhar malen. Het wijfje ligt bodem. Dit is dan het schen uit het aquariu gehaald en tijdig ergens onder gebracht. Ze zijn eieren en zouden ze daa verorberd. Deze eitjes komen uit of zeven dagen. Ze heb van 4 5 mM. en bevi bovenin tusschen de pla: kan men ze voederen dat in den handel verkri rantsoen vooral niet in e dit in drie a vier maal vers van een week verorber watervlooien. Daarna het opvoeren en de fokkerij op gang Eventueel doo steeds direct worden ver onbevruchte eieren, welk hun melkachtige kleur. Voor hen, welke goud' houden, merken we nog c is bij vriezend weer stee open te houden, Zulks is op de luchtverversching e vergeten. Nog niet ont „Steeds blijven doorha van hen die iets wiilen t voor hen, die door hun cri Regeeringsuitgaven verw Tot deze critici behoor plaats de Algemeene Rek uitputtelijk geduld in het zetten van haar taak me bewonderen kan. Waarsc zij in bovengenoemde le ondankbaar werk te blij v de stille hoop dat haar houdend doorhameren to gewillige ooren zal doordr Hoe ontmoedigend haa moge blijken uit het volg De kosten voor het bew bij het Centraal Bureau bedroeg in één jaar ƒ1560 - verzocht of daar met op b den; waarop het Minister! sche Zaken en Landbouw verhoo8ing van h hetsenbewaarders met f i dat de 1560. iqq In 1919 had de Rekenfca van Oorlog reeds attent ge matigheden bij het Centr woerden; eerst in... 19 onregelmatigheden ontdekt kamer in I9J4 de aandac sterie nogmaals op bedoeld vestigde. Acht jaar na de eerste w dekt het Ministerie zoowaa matigheden plaats hebben af of de verguisde maga Woerden zoovee] schuldige oomes van een Ministeri vrfiuit gaat, en door het onderzoek gelijk staat met Aan eenzelfde verzuim mJ Jandsche Zaken schuldig, tol de boekhouding van het ET kantoor ongecontroleerd lij ofschoon het bij Koninklijk! houden van toezicht verplicht de nalatigheid zoover, dat kas niet eens opgenomen w| een en ander was een Rijks paspoortenkantoor van „steler" zal wel gestraft zi verzuim-geblevene de helei De woning van een beanP bouwhoogeschool wordt van licht en verwarmd daarvooi ™o,Van bedoe^e beaml met 81- ofschoon het R hcht van die woning 240. taalt. „Dit wijst niet op een merkt de Rekenkamer op. groote zelfbeheersching zicÜ tegenwerking, zoo beleefd en blyven uitdrukken. In den degenen die „steeds blijven hoe langer hoe luidruchtiger, hun vuist, maar ook met hu de Rekenkamer geeft ons het 51 beeld van een niet-te-ontmoed 1 hoogst correcten en beschaafd* wien men gaarne eenige dictataj OP HEM ALLEE Wie zal U dien vrede gew^ Waar Uw ziel in angstig 1 Immer om bidt, naar haakl Immer naar smacht, bij dal Wie zal steunen Uw wank Wie zal troosten Uw droefj| Wie oprichten U bij Uw vj U dragen naar het vredig Wie zal wezen Uw sterke 't Zal immer zijn de Zone Dan al Uw hope steeds ger Op Zijne liefde en op Zijn 1 R.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2