Isi5sfii Scheen ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 4 JANUARI 1 928. BRIELLE. Op den 2den Kerstdag heeft Brielle in duisternis gezeten doordat de kabel van de Electrische niet in orde was. Gemengd Nieuws. Een fabriek van oiitploffingsstofTen in de lueht gevlogen. Uit Brussel meldt men: Zaterdagmiddag even na 2 uur is de fa briek van ontploffingsstoffen, Explosifs Sa tanite te LaDaeken in Limbuig nabfl de Nederlandscbe grens in de lucht gevloden. De ontploffing werd tientallen tllomete"J" gehoord, terwijl ateenen.dakpannen,stukken hout, enz. overal in de omgevmgderge teisterde fabriek neerkwamen. In het dorp zelf zijn vel" huizen beschadigd totdusver heeft men vtjf lijken van arbeiders onder het puin weggehaald; er zouden echter oog meer Tachtoflers zijn. Ook de directeur der fabriek is verdwenen. Het B T. A, meldt nader: Er waren 9 arbeiders in de fabriek werk zaam men vreest, dat ook de vier nog niet gevonden arbeiders en de directeur omge komen zijn. EEN BRUTALE MISDAAD Even buiten Parijs is er Zaterdag een brutale misdaad gepleegd, den slechten ouden tijd, waarin postkoetsen en eenzame reizigers op de onveilige land wegen door bandieten werden aangehouden eDEen'longnkoopman keerde Zaterdag met vrouw en kind uit Parijs terug waar he eezrn den avond had doorgebracht. Bij het bosch van Vaire gekomen, bleek de weg daar versperd door boomtakken en stukken hout, zoadat de auto moest stoppen. Toen de wagen stilstond dook er een man op, die zich aan den wegkant in een greppel had schuil gehouden en onder bedreiging met een Distooi eischte hij het geld op van den bestuurder. Deze wierp den bandiet zi]n por- tefeuille toe, die 170 fr. bevatte. Toen de roover zich bukte om het geld op te rapen, schoot de man in de auto zijn eigen revolvei on hem af, zonder hem echter te raken. De bandiet schoot terug en raakte wel, want de man achter het sluur werd op slag ge dood waarop de struikroover de vlucht nam. Ondanks haar ellende, wistde ™^lnkkige vrouw van den vermoorden man de auto weer in beweging te brengen en bet naast- bijzijnde dorp te bereiken. DE SNEEUWSTORM IN VLAANDEREN. Een trein ingesneeuwd. - Verlaten auto's. - Broodgebrek in sommige dorpen. TTprt?»- thans begint men, naar men uit IBrussel meldt, een duidelijk beeld te krijgen van de gevolgen van den sneeuwstorm der vorige dagen Zoo is men er, op sommige olaatsen van het Brabaotsche platteland, oio^ht-<s Vriidag in geslaagd verscheidene in- gesneeuwd^ Auto's te bevrijden. Hetzelfde l^eldt. voor de spoorbaan Brugge-Blanken- - Helst-Knokke welke, tot driemaal Itoe door een detachement van 200 soldaten, •weer moest worden vrijgemaakt. Vooral het Noorden en het centrum van West-Vlaanderen blijken zwaar door noodweer beproefd te zijn. Verscheidene ge- neenten waren letterlijk van de buitenwe- Jreld afgezonderd en het is maar VriJdag- ochtend dat het verkeer, m beperkte mate fon worden hersteld. De sneeuwlaag be reikte een hoogte van twee en op sommige batsen zelfs van drie meter. De trein van Adinkerke— Gent sneeuwde in op den Pit- Ihemberg een heuvel van 40 Meter, nabij Hielt. Onder de reizigers ontstond een Pa- ijiek Op het alarmgefluit der locomotief lie ten de burgemeesters der naburige gemeen- 1 de noodklok luiden. Honderden bewo- ters van de streek, geholpen door de biand- reer van Tbielt, werken bijna een heelen a» aan het vrijmaken der baan en ten lotte kon, door drie locomotieven gesleept, e trein zijn bestemming bereiken. De daling van den waterstand houdt, dank het vriesweer, in Vlaanderen overal aan. Watervliegtuig neergestort. Vjjf ilooden. IUit Marseille wordt gemeld, dat bij een roefvlucht een watervliegtuig is hss'<=e' ïort. De vijf inzittenden werden gedood. Een tekort van een millioen. IFen te Schaerbeek gevestigd Waalsch wis- .lagënt! Btienne Falize, is spoorloos v«- wenen met achterlating van een deficiet pn meer dan een millioen francs. EEN AANGERANDE TYPISTE Een vriendin die niet terugbetaalde. 1 D^Beritjnsohe ^politie' werd Vrijdag ont- ideu naardekantoren van de Mercedes ^irXn%Sarde„0eaDrb^w| 'geheel geen verwondingen had, ze ver klaarde weliswaar een hevigen slag op het hoofd te hebben gekregen, maar hiervan was geen enkel spoor te zien. De politie vond de houding van de jonge dame ook eenigszins verdacht, maar ze verklaarde mannen met zwart gemaakte gezichten door het venster te hebben zien vluchten, ook andere getui gen hadden een slag en een ontploffing ge hoord, maar na in het nauw gedreven te zijn, bekend» de typiste gisterochtend ten slotte den aanslag te hebben gefingeerd Ze vertelde ongeveer H jaar geleden uit de haar toevertrouwde kas" een bedrag van 1400 mark te hebben geleend aan een vriendin, die onlangs was overleden, zonder haar de schuld te hebben terugbetaald Een andere vriendin had beloofd baar uit de moeilijk heden te helpen, maar had dit niet gedaan. Zijzelf wilde het tekort ook niet dekken, daar zij binnenkort zou gaan trouwen en daartoe haar spaarduitjes noodig had. Daar ze nu vreesde, dat aan het eind van het jaar de boeken zouden worden nagezien en aldus de verduistering zou worden ontdekt, besloot ze een aanranding te ensceeren. Eerst wierp ze een schrijfmachine tegen den grond datl was de ontploffing, die de buren hadden ge hoord, daarna sneed ze de telefoonleiding door, tenslotte wierp ze rekeningen en kwi tanties op een hoop en stak deze in brand Haar handtascbje, inhoudende 260 mark, was mede verbrand daar de bandieten dit natuurlijk moesten hebben geroofd. Toen haar plan tot zoover was volbracht, wierp ze zich in de gang op den grond en riep om hulp. De koude. Deze December-maand is in Engeland de koudste geweest sedert tien jaar. In den afgeloopen nacht was de tempeia- tuur te Londen gedaald tot negen graden Fahrenheit. EEN PASSAGIERSVLIEGTUIG VERMIST EN GEVONDEN. Een noodlanding in de woestyn. Donderdagochtend vertrok uit Kaïro een postvliegtuig met passagiers naar Bagdad. Gisteren kreeg men draadloos bericht van den vlieger dat hp in de buurt van Rutha te kampen had met hevigen wind. Twee uur daarna meldde hij dat hij in de woestijn i had moeten landen, omdat zijn benzine opi was, en vroeg hij om een nieuwen voorraad. Hij gaf zijn positie aan en er gingen auto's op uit om hem te zoeken, maar zij zagen niets. Hierop hebben vannacht drie militaire vliegtuigen en twee vliegtuigen van de Imperial Airways do woestijn afgezocht en vanochtend is het vermiste vliegtuig op 96 K M. van Rutba ontdekt. De vier passa giers maken het blykbaar goed. Een van de vliegtuigen die ter reddiüg waren uitgezonden, werd bestuurd door kapitein Warner, wiens vrouw een van de reizigsters in het vermiste vliegtuig was. Russische humor, ondanks terreur. De censuur, die in Sovjet-Rusland heerscht, maakt de uit den volksgeest voortgekomen anecdotes, spotliedjes enz., tot informatiemid delen van den eersten rang, kostbaar vooral voor den historicus van morgen voor de na speuring van het onbekende in Rusland. Een Cechische dame, mevrouw Melnikova-Pa- pousjikova, vertelt er een aantal van in het Cechische tijdschrift „Pritomnost", pikante gevalletjes, die helaas bezwaarlijk vertaal baar zyn in een niet-Slavische taal. Het blijft hieronder dus bij enkele pogiDgen. De wrangste van die grapjes dateeren uit den tijd van den hongersnood, toen de stede lingen het land afzochten naar voedsel, waar voor ze gaarne al hun bszit van waarde wilde afstaan, voedsel dat door de boeren stelselmatig werd achtergehouden. Een trein houdt stil middenin het land; iemand steekt zijn hoofd buiten het raampje en vraagt: „Waarom staan we stil?" „Zeruilen hier j van locomotief". i „En waarvóór ruilen zij ze? - „voor zout?" a Troepen doorkruisten het platteland om de hamsteraars te arresteeren. Een van die lie den, gevraagd om zijn papieren te vertoonen, haalt het eerste het beste vel papier uitzijn zak. Het is een medische analyse De luite nant leest: „Geen eiwit,geen suiker". „Goed," zegt hij, „in orde". De huiszoekingen van de politie waren zóó gevreesd, dat men de volgende parodie op den achturendag hoordeAcht uren vechten tegen het reglement (van den arbeid), acht uren vechten tegen de buren (de ver plichte onderhuurders), acht uren vechten tegen de huiszoekingen (nachtelijk politie- bezoek). Een rijke „nepman", midden in den nacht door hevig bellen gewekt, gooit in allerijl zijn geld uit het raam, verstopt zijn brieven en juweelen, verbrandt zijn boeken. Maar hij kalmeert alras, wanneer hij achter de deur hoort roepen: „Wees maar niet bang, wij zijn maar dieven 1" Een Roemeensch koopman, die in dien tijd met alle geweld zaken wilde doen in Rusland, gaat er heen met een partij graan en een partij doodkisten. „Als demenschen daarginds leven", zoo redeneerde hij, „moeten ze eten, en dan raak ik mijn graan kwijt. En als ze doodgaan, hebben ze doodkisten noodig, en dan slijt ik dus de myne." Hij komt echter na eenigen tijd mistroostig in zijn land terug. „Ik heb niets verkocht", zegt hij, ,,'t is een land waar ze heelemaal niet eten, maar sterven doen ze er toch niet De nieuwe dikke phraseologie, die zich tot zelfs van de analphabeten in de Sovjet j Unie heeft meester gemaakt, leent zich ook voor aardige spotternijen. Bij alles brengt men b.v. het „historisch proces" te pas. Een zakkenroller staat voor zijn rechters: „Wel, •beklaagde, wat was jouw rol bij die zakken rollerij?" „Och, kameraad rechter", is het bescheid, „welke rol vermag een enke ling te spelen in het historisch proces?" Wolvenjacht per vliegtuig. Ten einde het hoofd te bieden aan de wolvenplaag die sommige bewoonde gedeel ten van Siberië teistert, heeft de Sovjet- regeering besloten, de dieren uit vlieg machines met bommen te bestoken. De ongewoon hevige koude heeft de monsters uit hun holen en naar de bewoonde wereld gedreveD; door honger zijn zij ertoe over gegaan, zelfs menschen te verscheuren. Aviateurs hebben nu opdracht gekregen, de kudden wolven te „bombardeeren". Men hoopt daardoor aan de strooptochten een eind te maken. „TORPEDOPOST" PARIJS - MARSEILLE? Een zonderling Fransch denkbeeld. Een Fransch luchtvaart-ingenieur, Louis Hirscbauer, en een spoorweg-ingenieur, Auguste Talon, Joopen met de idee rond, om tusschen Parijs en Marseille een goede rendienst in te stellen per „torpedopost". Daartoe moet, zoo is hun denkbeeld, een bovengrondsche spoorlijn worden aangelegd, bestaande uit twee rails boven aan de masten van het type van die der hoogspannings leiding, terwijl over die rails, bij wijze van „zweefspoor", dus hangende aan vier verti cale wielen, zich een torpedovormig pro jectiel voortbeweegt. Dit projectiel, 125 kilo zwaar, zou 25 kilo poststukken kunnen ver voeren. De drijfkracht zou electriciteit moeten ztfn. De idee is op zichzelf niet nieuw, men herkent er o.a, de gedachte vande„Schwe- behahn" in, maar men beschouwt ze als gemakkelijker uitvoerbaar en den aanleg drie a vier keer goedkooper dan dien van een spoorweg. Voor het postverkeer echter zou de uitvoering groote voordeelen hebben vooral met het oog op de snelheid van af levering van brieven en kranten. Deze dienst zou n.l. tweemaal zoo snel gaan als per vliegtuig, de afstand Parijs-Marseille zou door de stukken worden afgelegd in 2^ uur, en de speciale torpedopost-toeslag zou, zoo berekent men, niet meer dan SO centimes per kilo behoeven te bedragen. Elf dooden aan alcohol vergiftiging te Winnipeg. Een Reuter-bericht meldt uit Winnepeg, dat het aantal dooden ten gevolge van het drinken van vergiftigden alcohol in een pension in de buitenlandsche wijk der stad thans tot elf is gestegen. HOE PORT-ARTHUR WERD VERKOCHT. Verradersloon geëisclit. Een proces dat niet zonder belangstelling gevolgd zal worden, komt begin 192S te Londen voor. Het betreft een affaire die in 1905, in den Russisch-Japanschen oorlog, tot zekere hoogte geleid heeft, tot den val van Port-Arthur en die Japan wel eens het lieve bedragje van 130 millioen yen had kunnen kosten, d.w.z. ong. 170 millioen gul den (de toenmalige yen a pari genomen). Een zonderling feit wel: dat de val van Port-Arthur weer actualiteit zal krijgen. Men herinnert zich dat die val ongedacht snel plaats had, dat de versterkte stad capitu leerde zonder zelfs een poging te doen tot die verdediging, welke door haar forten en door haar onderzeesch mijnenveld werd mogelijk gemaakt. De overwinning gewerd den Japanschen admiraal Nogi, dank zij de hulp van drie Russische officieren die in dienst stonden van den Japanschen inlich tingendienst. Elk dezer officieren had voor een som van 46 millioen yen verraad ge pleegd, een som die in Maart 1915 betaal baar was, op voorwaarde dat het Japansche rijk op dat tijdstip niet in oorlog zou zijn. Het conflict van 1914 heeft den dingen een andere wending gegevenmen weet niets van het lot van de eerste chèque, maar men vermoedt dat Japan ze heeft betaaldPort- Arthur was tenslotte wel de honoreering van een handteekening waard. Van de tweede chèque ontbreekt eveneens ieder spoor, en wat de derde chèque betreft, haar eigenaar is van zins, er thans de erkenning van te eischen en ze ter uitbetaling te presenteeren. Goed vijftig millioen gulden zijn ook thans niet te versmaden. Voor rekening van twee spionnage-orga- nisaties hebben de verraders gehandeld; zy zelf beweerden, niet verraad te plegen, maar door hun manoeuvre den val van den Tsaar te willen bewerkstelligen. Ztj heetten respec tievelijk: graaf Tillinski.Theodorof en Wors- ki. Hierbij komt natuurlijk nog de onmis bare blonde viouw. Sonja is haar naam, en men heeft het filmscenario, dat geen rol prentauteur niet het zijne zou willen noemen. De derde chèque schijnt het eigendom van graaf Tillinski te zijn. Hij heeft reeds in 1910 getracht, er betaling van te verkrijgen door bemiddeling van eenige financiersbij heeft later geprobeerd ze te verpanden, want de chèque is slechts verhandelbaar onder overlegging van een contract, geteekend Yomayata". Dit contract heeft de graaf, na duizend moeilijkheden, uit Odessa weten te smokkelen en het in 1917 veilig te Londen ondergebracht. Hoe is het verraad indertijd in zijn werk gegaan, het verraad dat met zulke enorme bedragen beloond werd? Dat zal zonder twijfel uit het proces blijken, dat de Japan sche regeering is aangedaan, welke weigert de derde chèque te honoreeren. BLOEDIGE „B4NKBKVEILIGING" IN TEXAS. In dezelfde stad Austin in Texas, waar pas het Kerstmannetje als bankroover optrad, heeft het streven naar repressie van zulke misdaden het leven van twee onschuldigen geëischt. De Bankers' Association, de eeuwige over vallen op financieele instellingen moede, had aan alle banken een aankondiging doen aan plakken, waarin te lezen stond: „Vijfduizend dollar belooning voor wie een roover doodt die bezig is deze bank te bestelen. De vijf duizend dollar worden echter alleen betaald als de ïoover meteen gedood is; voor een levende wordt niets betaald." Deze verlokkende proclamatie nu heeft reeds fatale gevolgen gehad. Naar van offici eel© zijde wordt erkend, hebben twee agen ten van politie drie personen, Mexicanen, ondër bepaalde voorwendsels in een bank gelokt en daar twee hunner doodgeschoten en één gewond, alles om het te doen voor komen alsof er een bankroof werd gepleegd en om de uitgeloofde som in handen te krijgen. Toen de agenten ingevolge opge komen argwaan waren gearresteerd, moeten zij-bekend hebben de Mexicanen ter plaatse te hebben gekregen door hun voor te spie gelen, dat zij hun aan de bank een betrek king konden verschaffen; daarop schoten zij de menschen in koelen bloede neer. De vrijgevigheid van de Bankers' Associ ation wordt thans gecritiseerd als een groote verleiding voor bnscrupuleuze lieden om nietsvermoedende vreemdelingen in de naas te omgeving van een bank ergens in Texas op te stellen en hen dan te dooden om de belooning te bemachtigen. Ook is de opmer king gehoord, dat verdachte personen, zelfs als zij de schietpartij overleefden, van het recht op een behoorlijk proces worden ver stoken. Maar daar is het de B inkers' Association met haar moorddadige uitloving blijkbaar om te doen geweest; de'ervaring, dat te veel bankroovers worden vrijgesproken en dan opnieuw beginnen, zat als overweging voorop. Een vreemde ontvoerings-affaire. De politie van Namen siaat op het oogen- blik voor een zonderling en ingewikkeld geval. Er heeft zich bij haar een jongmensch aangemeld, dat beweert Victor Laurent te heeten en op 1 Juli 1909 geboren te zijn, als zoon van Joseph Laurent en Marie Lebrun. Kort voor den intocht der Duitschers in Namen is Victor volgens zijn zeggen, ont voerd deor Zigeuners. Op negenjarigen leef tijd begonnen deze hem op te leiden tot acrobaat en in verschillende plaatsen trad hij met de Zigeuners op, steeds in de ver onderstelling, dat hij tot de familie behoorde. Niet lang geleden, toen Victor zich te Nancy bevond, kwam hij echter te weten, dat h\j ontvoerd was en hoe zijn waren naam luidde. Laurent kreeg hevigen twist met den leider der zigeuners en zou het slechts aan de tusschenkomst van diens vrouw te danken hebben gehad, dat hij niet doodgestoken werd. Toen Laurent des morgens ontwaakte, was de geheele troep verdwenen en had men slechts den wagen, waarin hij sliep, achtergelaten. Na dezen wagen voor acht duizend francs te hebben verkocht, vertrok Laurant naar Namen, om zijn identiteit te doen vaststellen. Te Namen is in de geboorteregisters echter geen Victor Laurent te ontdekken en daar het geheimzinnig personnage geenerlei aan wijzing omtrent zijn identiteit bezit, houdt men hem voorloopig ter beschikking der justitie, tot zijn verklaringen gecontroleerd zijn. DUITSCHE RECORD-LENGTEZIN. De advocaten geven het goede voorbeeld. Omdat de Nederlander de slechte gewoonte van onleesbare ambtelijke en rechtstaal van zijn Duitschen buurman heeft overgenomen, moet men vooral niet denken, dat die Duit- sche buur daarmee van zijn kwaal af is. Het record van lange zinnen heeft hij waar schijnlijk ongerept bewaard met de navol gende tirade. Het is uit een mededeeling der Duitsche Orde van Advocaten, volgens welke op de agenda der volgende bijeen komst als punt van behandeling is opge nomen: „Intrekking van pargr. 3 van het huis houdelijk reglement der orde van advocaten en vervanging daarvan door andere bepa lingen, volgens welke de leden van het bestuur bij volstrekte meerderheid van stem men en bij geheime en schriftelijke stem ming worden gekozen, het bestuur een stembusvoorzitter benoemt, deze stembus voorzitter twee leden der orde als bijzitters aanwijst, die met hem het stembureau vor men, bij den voorzitter uiterlijk 30 dagen voor het begin der stemming candidaten- lijsten worden ingediend, waarvan elke door minstens 50 leden der orde moet zfin onder teekend, de voorzitter uiterlijk den tienden dag voor dien der stemming de lijst der op regelmatige candidatenlijsten genoemde can- didaten in alphabetische volgorde publiceert, de stemming op 3-5 opeenvolgende werk dagen tusschen 9 12 uur v.m. in desocie- teitskamers der 3 Landgerichte en van het Kammergericht door persoonlijke inlevering der alphabetische lijst (in enveloppen met stempel der orde) geschiedt, waarbij delyst door schrapping of inlassching van namen zóó dient te worden veranderd, dat zij niet meer namen bevat dan er bestuurszetels te vervullen zijn, voor ieder stemlokaal het vereischte aantal stemmentellers wordt be- stembureau moeten worden ingeleverd, het laatstgenoemde het resultaat der stemming vaststelt en elk lid der orde, dat zonder verontschuldiging niet aan de stemming deelneemt, met een boete ter hoogte van zijn contributie aan de orde over het loo- pende kwartaal, echter nooit minder dan 10 mark, straft." Oef! En dit is slechts éëa agendapunt. Zij kunnen het nog, onze Oosterburen! NEGENTIEN DOODEN TE CHICAGO. Koude golf over de geheele Ver. Staten. CHICAGO, 2 Jan. Door een geweldigen sneeuwstorm Ijzijn 19 personen gestorven. Het geheele land wordt door een koude-golf ge teisterd. 1 NEW YORK, 1 Jan. Een vrouw is ge dood en 50 personen zijn gewond bij een treinbotsing nabij Chicago, welke het ge volg was van een verblindenden sneeuwstorm. Hevige storm boven Triest. ROME, 31 Dec. De'"zware stormen, die sedert eenige dagen boven Triëst woedden, zijn in den afgeloopen nacht met hernieuwde kracht losgebroken, en hielden den geheelen dag aan. De storm bereikte soms een snel heid van 110 K.M. per uur. Verscheidene groote booten zijn losgeslagen, van talrijke huizen zijn de daken losgerukt, terwijl vele personen letsel bekwamen. Tragische reis eenor Amerikaansche. Miss Carol Hovius, twintigjarige studente aan de universiteit van Wisconsin, zal over ruim een half jaar geheel blind zijn. Alle specialisten verklaren eenstemmig, dat tegen over de kwaal, welke haar het licht harer oogen zal benemen, de wetenschap mach teloos staat. In plaats van zich over te geven aan wan hoop en moedeloosheid, heeft de jeugdige Amerikaansche een kloek besluit genomen. Zij wilde trachten van haar oogen, zoolang zij ermede zien kon, een zoo nuttig moge lijk gebruik te maken. Daarna vertrok zij in Augustus j.l., onmiddellijk nadat zq had vernomen, welke ramp haar boven het hoofd hing, naar Europa Zij bezoekt alle beroemde musea en in haar brieven aan haar ouders en vrienden beschrijft zij de wonderen van de Londensche National" Gallery, het Parij- sche Louvre en de kunstschatten en antieke bouwvallen van Rome. Thans bevindt miss Hovius zich te Berlijn, waar zij eveneens onverpoosd datgene bezichtigt, wat de natuur en de mensch aan schoons hebben voort gebracht. Inderdaad een geestkracht, die bewonde ring afdwingt. VERMETELE BANKROOF. Pseudodroogleggingsagenten aan het werk. NEW YORK, 1 Jan. Zes bandieten hebben den kassier van de Revenswood National Bank te Chicago ontvoerd en hem gedwongen, hun toegang te verleenen tot de bank en de safe te openen, waaruit zij INGEZONDEN MEDEDEELIN G. Te Drempt zakten Zaterdagmiddag de twee broeders E. door het ijs van een kolk. De heer S, uit Doesburg zag het ongeluk ge beuren. Hij slaagde er in een der drenke lingen te redden. De andere verdronk. Zijn lijk is gevonden. Twee meisjes vermist te Wormer. WORMERVEER, 2 Jan. Sedert Nieuw jaarsdag zijn twee meisjes, genaamd A. M. Brantjes, oud bijna 18 jaar, en M. A. Brantjes, oud 16 jaar, beiden wonende te Wormer, spoorloos verdwenen. Het laatst zijn zij ge zien 's middags om half vier aan het station. De burgemeester verzoekt opsporing. Een half millioen pensioengerechtigden. Bijna een half millioen personen tusschen de 65 en 70 jaar zijn voor de eerste maal pensioengerechtigd geworden als uitvloeisel van de wet van 1925 op de ouderdomspen sioenen, Op alle postkantoren stonden de oudjes in lange rijen op hun boekjes te wachten, op welke de eerste wekelijksche uitkeering Donderdag zal geschieden. 80.000 dollar in baar hebben gestolen. De kassier, George Anderson, begaf zich Vrijdagavond tegen middernacht per auto huiswaarts, toen de bandieten, die voorgaven droogleggingsagenten te zijn, hem mede deelden, dat zij van plan waren den auto en het huis van Anderson te doorzoeken. Ander son protesteerde, maar de mannen dwongen hem met hun revolvers zijn huis binnen te gaan. Anderson's vader en moeder werden gewekt en de bandieten, die maskers droe gen, bleven tot zes uur gisterochtend in het huis. Toen werden de ouders naar buiten in de garage gebracht, vastgebonden en door twee mannen bewaakt. De vier andere ban dieten namen Anderson mee naar de bank, waar men even na halfacbt arriveerde, een tijdstip, waarop dp nachtwaker reeds is ver trokken en de dagwaker nog niet gearriveerd Onder bedreigiDg met den dood werd An derson gedwongen de deuren van de bank open te sluiten, doch de safe kon niet wor den geopend, omdat het tijdslot op 8.15 was ingesteld. De mannen wachtten tot 8 16 en dwongen Anderson toen de safe te openen. Het bedrag van 80.000 dollar, dat daar de vorige week was opgeborgen in een ijzeren kistje, werd door de bandieten meegenomen. De bandieten raakten de effecten, die in de safe lagen, en een totale waarde van meer dan een millioen dollar vertegenwoordigden, en het opgeslagen zilver niet aan. Nadat het geld was weggenomen, werd de kassier in een wachtkamer vastgebonden en keerden de bandieten naar het huis van Anderson terug, waar zij hun twee kameraden afhaal den. Na het vertrek van deze twee mannen slaagden de ouders er in, zich te bevrijden en de politie op de hoogte te stellen. Anderson is een vertrouwd bankbediende, die al sedert zijn jeugd bij de bank werk zaam is. Deze brutale diefstal was mogelijk, doordat een uur verloopt tusschen het ver trek van den nachtwaker en de aankomst van den dagwaker. Door het ys gezakt en verdronken. MEPP'EL, 2 Jan. De 17-jarige boeren knecht S. alhier is gisteren bij het schaat senrijden op het Meppelerdiep door bet ijs gezakt en verdronken. Zondagochtend vertrok de heer J. Ludlage uit Alphen a. d Rijn per schaats naar tgeest, met het doel zijn vader een be zoek te brengen. Hij is daar evenwel niet aangekomen en kwam des avonds ook niet thuis. Er werd vruchteloos naar hem ge- "«i» noemd, over het resultaat van eiken stem-'zocht. Men vreesde, dat heui een ongeluk dag in het stemlokaal een proces-verbaal was overkomen Gistermorgen is zijn lijk moet aanwezig zyn, na het einde van den gevonden nabij het „Zweiland" onder War- stem mingstijd de processen-verbaal met mond, waar hij in een wak is gereden en enveloppen en stembriefjes by het centraal verdronken. FABRIEK TE ROTTERDAM OPGEVIJZELD. ROTTERDAM, 2 Jan. Zaterdag en Zon dag is door het ingenieursbureau De Ruyter en v. d. Graaf een merkwaardig werk ver richt. Eén der gebouwen van de Deutz- motorenfabriek aan den Schaardijk, in na- oorlogsjaren gebouwd, was over een lengte van 60 M. zoodanig verzakt, dat gevaar voor instorting dreigde. Vooral de achtergevel, welke op lossen grond staat, was geheel uit het lood gezakt. Met behulp van kelderwin den is het gebouw nu weer recht gezet. Enkele weken geleden was men reeds begon nen met het losbreken van de fundeeringen en het aanbrengen van versterkingen om instorten te voorkomen. Zaterdag en Zondag is den geheelen dag door gevijzeld, terwijl de achtergevel door 84 jukken weer zoo goed als in het lood geduwd was. Op het hoogste punt is de muur 46 cM. omhooggebracht, terwijl de vloer van het magazijn, welke over een lengte vati 18 M. 30 cM. helde, thans weer waterpas ligt. Storm en sneeuw in Zuid-Slavië. Naar Belga uit Belgrado meldt woedt een storm in ongekende hevigheid op de kust van de Adriatische Zee waar alle verkeer stop staat. De sneeuw ligt 2i M. en hier en daar zelfs 8 M. hoog. Alle spoorwegverbin dingen tusschen Zegrab en Dalmatie zijn onderbroken. DOODSOORZAKEN TE PEKING. Koude en honger vergden 500 offers in December. De politie te Peking deelt mede, dat aldaar December 500 personen op straat van koude of honger zijn omgekomen. DOOR ZWERVENDE KINDEREN VERMOORD Volgens de „Daily Mail" is de Italiaansche vice-consul te Odessa, Cozzio, die in een straat vermoord werd gevonden, ten offer gevallen aan een aantal daklooze kinderen, die als straatroovers en inbrekers tal van Russische steden onveilig maken. In de slechtverlichte straat lieten zij den ouden man vallen, waar na zij hem metsteenen den schedel verbrijzel den en hem zijn geld tot een equivalent van 4000 gulden alsmede zijn horloge afnamen. Het laatste is teruggevonden. Negenhonderd daklooze kinderen en twin tig volwassen misdadigers zijn door de politie gearresteerd, die onder deze velen toch de moordenaars van den vice-consul hoopt te vinden. Strenge koude. Zondag was het te New-York kouder dan het daar tot nu toe geweest is. Verscheidene personen zijn tengevolge van de koude om gekomen. Ook in de Zuidelijke Staten is liet zeer koud. Er woeden sneeuwstormen. Inkomsten van kinderen. Men meldt uit Berlijn: De politie te Broslau is een eigenaardig geval van bedrog op het spoor gekomen. Een arbeider, wiens vrouw reeds 18 kinderen het leven had geschonken, zocht, daar hij werkeloos was, naar een middel ter verhoo ging van zijn inkomen. Hij meldde daarom de geboorte van zijn 19e kind aan, hoewel dit in het geheel niet bestond. Toen echter dit kind onlangs moest worden ingeënt kwam het bedrog aan het licht. (Hoeveel van de andere 18 er wel bestaan, meldt het verhaal niet. Red.) VIER ZIGEUNERS DOODGEVROREN. KATTOWITZ, 2 Jan. - In het Powlowit- ler bosch bij Bielitz hebben mijnwerkers de lijken van vier zigeuners gevonden, die dood gevroren waren In de sneeuw werden voorts nog vier bewustelooze zigeuners gevonden) die men naar het ziekenhuis heeft gebracht'

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3